Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-07-04, 01:51
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή Apistogramma ή Microgeophagus?

Έχω μπερδεύετει με αυτά τα Ramirezi υπάρχουν και Apistogramma Ramirezi και Microgeofagus??? Αν ναι, το δικό μου τί είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-07-04, 10:50
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Δεν ειναι διαφορετικα ψαρια αυτα που λες ιδια ειναι . Η ποιο διαδεδομενη ονομασια ειναι το Mikrogeophagus ramirezi , μπορει να συναντησεις και το Papiliochromis ramirezi . Το ψαρι ειναι ιδιο.
Ξαδερφος του ειναι το bolivian ram (Microgeophagus altispinosa). αλλα μπορεις να τα ξεχωρησεις αρκετα ευκολα.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως στην φωτογραφια σου ειναι τα πτερυγια του ψαριου. Το πανω αλλα και η ουρα ειναι πολυ μεγαλα. Δεν εχω ξαναδει κατι αναλογο σε ramirezi.
Δεν θελω να στο καταδικασω σαν υβριδιο αλλα εχω δει και αλλης μορφης υβριδια στο συγκεκριμενο ειδος ψαριου .
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-04, 12:36
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

apistogramma agassizi

Apistogramma cacatuoides



Mikrogeophagus altispinosa (Bolivian Ram)Μikrogeophagus ramirezi ( or Ram) Mikrogeophagus ramirezi (Apistogramma ramirezi or Ram)


εχουν μια μικρη διαφορα τα Apistogramma απο τα ramirezi , μπλεκονται βεβαια λιγο οι ονομασιες αλλα τελικα ειναι διαφορετικα ψαρια οπως μπορει να δει κανενας .
Ο Βαγγελης πολυ σωστα αναφερετε στις διαφορες ποικιλιες του ramirezi οπως ηταν και η ερωτηση σου , εγω απλως κανω αυτη την διευκρινηση για να μην νομιζει οποιος διαβασει αυτο το θεμα οτι τα Apistogramma και τα ramirezi ειναι το ιδιο ψαρι .
Μπερδεμα αυτες οι ονομασιες

φωτο και ονομασιες απο το MCH
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-07-04, 14:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
εχουν μια μικρη διαφορα τα Apistogramma απο τα ramirezi
Παράθεση:
για να μην νομιζει οποιος διαβασει αυτο το θεμα οτι τα Apistogramma και τα ramirezi ειναι το ιδιο ψαρι .
Σωτηρη μου δεν εγινες κατανοητος. Apistogramma, Microgeophagus, Papillochromis, ειναι ονοματα γενους, ramirezi, cacatuoides, altispinosa, ειναι ονοματα ειδους.

Πολυ ωραια η κορνιζα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-04, 14:34
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

εγω ξερω οτι τα απιστος ειναι αλλο ψαρι απο τα ραμς και ετσι τα ξεχωριζουμε οταν θελουμε να αναφερθουμε σε ενα απο τα 2 αυτα ψαρια , βεβαια εχουν μπερδευτει πολυ οι ονομασιες αυτων των δυο ψαριων και εκανα μια προσπαθεια να δειξω με φωτο τα 2 ειδη , οσο για την κορνιζα , δεν εκτιμας καθολου την τεχνη μου φενεται :P

Υ.Γ.
υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ξεκαθαριστουν οι ονομασιες ;;;
ετσι ουτως ωστε οταν λεμε ραμς ή απιστος να ξερουμε ακριβως για πια ειδη μιλαμε ;;
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-04, 15:03
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι αμερικανοι (που τα θελουν ολα ευκολα και μας δυσκολευουν τη ζωη) οταν λενε rams εννοουν ή τα Microgeophagus ramirezi (που ειναι το τρεχον επιστημονικο ονομα, πρωην Papillochromis ramirezi, ακομα πιο πρωην Apistogramma ramirezi), ή τα Microgeophagus (πρωην Papillochromis ακομα πιο πρωην Apistogramma) altispinosa, που μοιαζουν πολυ. Το κοινο ονομα ram (rams) μπορει να ειναι αποδεκτο μεχρι ενος σημειου γιατι ειναι σαφες οτι εννοουν το M. ramirezi, ή αντε το Μ. altispinosa.
To κοινο ονομα "Apistos" δεν αναφερεται σε κανενα συγκεκριμενο ειδος μιας και ειδη του γενους Apistogramma υπαρχουν παρα πολλα και γνωστα (cacatuoides, agassizi, nijsseni, borelli μερικα απο τα πιο κοινα).

Με λιγα λογια οταν ακουμε "ram", καποιος μιλαει για το M. ramirezi ή σπανιοτερα για το Μ. altispinosa. Οταν ακουμε "apistos", ειναι πολυ γενικο, σαν να λεμε malawi ή tanganyika cichlids.

Που θα βρουμε τετοιες ωραιες κορνιζουλες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-07-04, 16:51
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή Re: Apistogramma ή Microgeophagus?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
Έχω μπερδεύετει με αυτά τα Ramirezi υπάρχουν και Apistogramma Ramirezi και Microgeofagus??? Αν ναι, το δικό μου τί είναι?
Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι ΚΟΥΚΛΟΣ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-07-04, 18:21
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και για τις απαντήσεις σας αλλά και για τα καλά σας λόγια! Η αλήθεια είναι όταν τον πείρα τα φτερά του ήταν νορμάλ, πολύ μικρός σε ηληκία και δεν είχε καν χρώμα απλός τα 3 πρώτα κλαδάκια απο το πτερίγιο στην πλάτη του ήταν λίγο ποιο μεγάλα και υπέθεσα ότι όταν μεγαλόσει θα γίνει άντρακλας! Από τότε δεν έχω ξαναδεί σε μαγαζί ή σε φωτό ίδιο Ramirezi με το δικό μου και όποιος φίλος μου το βλέπει παθένει πλάκα και μου λεεί το ίδιο πράγμα....ΔΕΝ θέλω όμως να πιστέβω ότι είναι κανένα ίδος υβρηδίου θα αυτοκτονήσω!!!!!!

P.s: Τόλη αν σας άρεσε η φωτό πείτε μου να την στίλω για το περιοδηκό
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-07-04, 00:40
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Το agassizi που βρήκε ο Σωτήρης είναι λίγο ντεφορμέ ,ή μου φαίνεται εμένα; .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-07-04, 03:52
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

X_NOS, θα βοηθούσε αρκετά αν μας έλεγες το μέγεθος του ψαριού.
Πάντως μου φαίνεται ότι το ψάρι στην φωτογραφία είναι αρσενικό long-finned Microgeophagus altispinosa (Bolivian Ram). Και μην ανησυχείς... δεν πρόκειται για υβρίδιο αλλά για ψάρι που προκύπτει από selective breeding.

Τάσο, και το A. agassizii είναι "ντεφορμέ" αλλά και το A. cacatuoides είναι λίγο "παραμορφωμένο".
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-07-04, 04:14
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Και μην ανησυχείς... δεν πρόκειται για υβρίδιο αλλά για ψάρι που προκύπτει από selective breeding.
X_NOS
Θυμάσαι που στο είπα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-07-04, 15:45
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Γιωργο το σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται για Microgeophagus altispinosa αλλα για Microgeophagus ramirezi.
Αν προσεξεις την φωτο του X_NOS το ψαρι εχει κοκκινο ματι κατι που μονο τα ραμιρεζι εχουν. Στα Microgeophagus altispinosa τα ματια τους δεν εχουν καθολου χρωμα.
Απο μια συντομη ματια που εριξα οντως υπαρχουν πολλες ποικιλιες απο ραμιρεζι. Οπως , german blue,german gold, long-finned german blue , long-finned german gold , gold , rainbow.
Δεν ειναι υβρηδιο αλλα σιγουρα δεν εχει και μεγαλη σχεση με τα ψαρια που υπαρχουν στην φυση.
Χ_NOS ζευγαρι ειναι τα ψαρια σου ή μοναχα αυτο εχεις;
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-04, 19:12
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

ΟΥΦ!!! Ωραία!!! Μου έφηγε ένα βάρος που μου είπατε ότι δεν είναι υβρίδιο!

Ναι, Lasal είχες δίκιο τελικά

Ούτε και εγώ πιστέβω ότι είναι Altispinosa κατα την ταπηνή μου γνώμη!
Βαγγέλη τον είχα με μία θηλυκιά πολύ καιρό αλλά του έπεφτε λίγο μικρή και εκτός απο αυτό την είχε ταράξει στο κυνήγι και έτσι πείρα προχθές μία ακόμα στα μέτρα του! Το ψαράκι είναι γύρω στα 3,5-4 εκατοστά χωρίς την ουρά του! Αλλά γιατί δεν μοιάζέι με αυτά που είναι στην φύση???
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-07-04, 19:58
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ο Βαγγέλης έχει απόλυτο δίκιο. Παρασύρθηκα γιατί το συγκεκριμένο μου μοιάζει πιο geophagine στην εμφάνιση.
Πρόκειται για αρσενικό long-finned Μ. ramirezi μιας και είναι αισθητά μικρότερο από τα αρσενικά του είδους altispinosa.
X_NOS δεν μοιάζει με αυτά στην φύση πολύ απλά γιατί δεν υπάρχουν long-finned στο ποτάμι.
Μήπως η πρώτη θηλυκιά που του έβαλες δεν ήταν θηλυκιά τελικά αλλά νεαρός αρσενικός; Το λέω αυτό γιατί είναι χαρακτηριστικό των M. ramirezi να κυνηγούν κυρίως άλλα ramirezi του ιδιου φύλλου (εκτός όταν είναι σε περίοδο ζευγαρώματος).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-07-04, 23:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
ΟΥΦ!!! Ωραία!!! Μου έφηγε ένα βάρος που μου είπατε ότι δεν είναι υβρίδιο!
Δεν ειναι κι οτι το καλύτερο παντως, κι ας φαινεται σε πολλους "ωραιο".
Η τακτική (μεσω επιλεκτικων αναπαραγωγων) να "σχεδιαζουμε" αλλιως τα ψαρια απο οπως τα σχεδιασε η φυση, και ανηθικη ειναι, και αντιαισθητική.
Και κυριως, πάντοτε τα ψαρια αυτα με τα μακρια φτερα, μεγαλα κεφαλια, ματια, κοιλιες, διπλες ουρές κλπ. ειναι πιο εξασθενημενα και σε μειονεκτικη θεση σε σχεση με τα "νορμαλ" αδερφια τους, και λογω των παραμορφωσεων τους, και λογω μεγαλυτερου γενετικου στριμωγματος λογω αναπαραγωγων απο πολυ μικρα στοκ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-07-04, 04:45
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Σε σχέση με τα νορμάλ σίγουρα δεν θα είναι το ίδιο απλά το "ωραία" το είπα για τον λόγο ότι θα ήταν πολύ χειρότερο αν ήταν υβρίδιο κατα την γνώμη μου!

Τόλη όταν λες μικρά στοκ τι ενοείς?

Το ψαράκι που ήταν μαζί είναι σίγουρα θηλυκιά έχει και κοκκινη κηλιά όμως μόλις σήμερα (Η αλήθεια είναι ότι ετοιμάζομαι και εγώ για διακοπές και εκτός απο να τα ταΐζω τις τελευταίες 4 μέρες δεν τα παρατηρούσα καλά) είδα ότι και σ'αυτό άρχησαν να μακρένουν λίγο τα πτερύγιά του και να γίνονται λίγο ποιο μητερά και η ουρά σαν δυχάλα τώρα μετά απο τόσο καιρό! Η θηλυκιά που πείρα τώρα αν και είναι μεγαλήτερη σε ηληκία δεν είναι έτσι! Μίπος τα κάνει τίποτα άλλο και γίνονται έτσι? Λέω μίπος!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-07-04, 12:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μικρα στοκ: Οταν αυτοι οι "εφευρετες" ανακαλυψουν μεσα σε κανονικα ψαρια καποιο που εχει ενα χαρακτηριστικο ενδιαφερον (κατ' αυτους) οπως λιγο μακρυτερα πτερυγια, παραλλαγη στο χρωμα ή αλλες παραμορφωσεις, το απομονωνουν, το ζευγαρωνουν με ενα "νορμαλ", μετα το ζευγαρωνουν με οσα παιδια του εχουν κι αυτα καποιο τετοιο χαρακτηριστικο, και παει λεγοντας μεχρι να βγαλουν αρκετα για να δημιουργησουν ενα breeding stock και να αρχισουν να τα αναπαραγουν μαζικα και να τα εισαγουν στην αγορα.
Η αρχικη ομαδα προγονων ειναι πολυ μικρη σε σχεση με αυτην των κανονικων ψαριων (αν κι αυτο ειδικα με τους Ασιατες παραγωγους παιζει, αλλά ειναι αλλο κεφάλαιο) με αποτελεσμα λογω επαναλαμβανομενων αιμομιξιων τα ψαρια αυτα να ειναι πιο παρηκμασμενα γενετικα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-07-04, 17:52
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Πολύ μπερδεμένα πράγματα! Ε ρε τι κάνει ο κόσμος για να βγάλει λεφτά!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-08-04, 01:59
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από X_NOS
ΟΥΦ!!! Ωραία!!! Μου έφηγε ένα βάρος που μου είπατε ότι δεν είναι υβρίδιο!
Δεν ειναι κι οτι το καλύτερο παντως, κι ας φαινεται σε πολλους "ωραιο".
Θα συμφωνησω μαζι σου τολη και ας στεναχωρηθει ο Χρηστος.Και εμενα δεν μου αρεσε το ψαρι.Το πρωτο που σκεφτηκα μολις το ειδα ειναι εκεινα τα τερατομορφα χρυσοψαρα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-08-04, 03:18
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Θα συμφωνησω μαζι σου τολη και ας στεναχωρηθει ο Χρηστος.Και εμενα δεν μου αρεσε το ψαρι.Το πρωτο που σκεφτηκα μολις το ειδα ειναι εκεινα τα τερατομορφα χρυσοψαρα.
Καταρχήν ο τόλης δεν είπε οτι είναι άσχημο ούτε οτι δεν του άρεσε.
Απλά εξέφρασε μια αντίθεση και μια πραγματικότητα.
Το ψαράκι ειναι πανέμορφο άσχετα αν δεν είναι.....καθαρό.
Μιχάλη ευτυχώς δεν εισαι σε κριτική επιτροπή καλλιστείων.
Ξέρω ξέρω.....τωρα ειναι που δεν πρόκυτε να δω......xmoss
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06985 seconds with 14 queries