Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-08, 00:41
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή Οι πρώτες απώλεις...

Ο Pyroferus και ο japonicus είναι οι πρώτες απώλειες μετά την μεταφορά των ψαριών στο νέο ενυδρείου (από rio300 σε rio400). Ακολουθούν φώτος από τα ψόφια ψάρια. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας. Τα ψάρια βρέθηκαν χτες το πρωί στο πάτο του ενυδρείου. Όταν τα τοποθέτησα έξω από αυτό και πάνω σε χαρτόνι για να τα φωτογραφίσω φάνηκε να βγαίνει μία σκουληκαντέρα από τον japonicus που φαίνεται στη φώτο. Δε ξέρω αν έχει να κάνει με το θάνατο του ψαριού ή του ανακωλύθηκε μετά. Πάντως το συγκεκριμένο ψάρι είχε έντονο ich τις τελευταίες μέρες.

Να πω εν συντομία το ιστορικό: Στο 400άρια μπήκε ο ίδιος βράχος, με το ένα τρίτο του παλιού νερού συν μία ποσότητα από τον χρησιμοποιημένο αραγωνίτη μαζί με νέο (ψόφιο).
Τα ψάρια μπήκαν όλα μαζί κι αυτό ήταν το πρώτο λάθος γιατί άλλαξαν οι ιεραρχίες με αρχηγό αυτή τη φορά το πολύ επιθετικό όπως φάνηκε scobas.
Έτσι τα υπόλοιπα ψάρια στη πλειοψηφία τους έβγαλαν ich, και τη τελευταία εβδομάδα δε έβγαίναν για φαγητό.
Αλλαγή νερού δεν έκανα για να μην επιδεινωθεί η κατάσταση, αλλά όταν συμπληρώνεις περίπου δέκα λίτρα νερό από εξάτμιση καθημερινά είναι έμμεση αλλαγή νερού, συμφωνήστε;
Παρόλο που συμπλήρωνα σχολαστικά κάθε μέρα σε τρεις δόσεις το νερό που έλλειπε η αλατότητα μου ξέφυγε στο 1027 για κάποιες μέρες.
Νερό συμπληρώνω από τη βρύση όπως επίσης και αλλαγές νερού γινόταν από το δίκτυο από την εποχή που τα είχα στο 300άρι. Είχα διαπιστώσει μετά από επανειλημμένες μετρήσεις του νερού της βρύσης ότι δεν ξεπερνούσε τα 160 ppm. Ναι στην αρχή είχα ξεκινήσει από A/O.
To αντιφώσφορο που κατάργησα το τελευταίο καιρό ήταν κι αυτό ένα λάθος. Στη τελευταία φώτο φαίνεται ένα είδος άλγης (πιθανών) κι έχει υφή σαν μούχλα. Ευτυχώς είναι μόνο σε λίγα βραχάκια κι από τη πίσω τους μεριά.
Κh buffer συμπληρώνω συχνά και το κρατώ πάνω από 8dkh. Αμμωνία ή ΝΟ2 δεν έχω. Το ΝΟ3 θέλω να το τσεκάρω με κάποιο δεύτερο τέστ γιατί μου έδειξε μηδέν και ίσως να ήταν χαλασμένο γιατί τάιζα πολύ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010002.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  44,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010004.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  50,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010012.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  28,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010023.jpg
Εμφανίσεις:  302
Μέγεθος:  45,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-08, 08:29
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Κριμα Μανωλιο αλλα αυτα συμβαινουν σε ολους μας ...ειδικα ,αν για για καποιο λογο , ψιλοαμελησουμε τα πραγματα .

1)Το σκουληκι δεν φταιει σε τιποτε ...ανεβηκε στο ψαρι μετα θανατον
2) το νερο αναπληρωσης δεν αντικαθιστα τις αλλαγες νερου αφου το εξατμιζομενο νερο ειναι κατα βαση Η20 μονο.
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-08, 10:46
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν τα τοποθέτησα έξω από αυτό και πάνω σε χαρτόνι για να τα φωτογραφίσω φάνηκε να βγαίνει μία σκουληκαντέρα από τον japonicus που φαίνεται στη φώτο. Δε ξέρω αν έχει να κάνει με το θάνατο του ψαριού ή του ανακωλύθηκε μετά. Πάντως το συγκεκριμένο ψάρι είχε έντονο ich τις τελευταίες μέρες.

Το σκουλίκι πήγε μετά θάνατο στο ψάρι.

Να πω εν συντομία το ιστορικό: Στο 400άρια μπήκε ο ίδιος βράχος, με το ένα τρίτο του παλιού νερού συν μία ποσότητα από τον χρησιμοποιημένο αραγωνίτη μαζί με νέο (ψόφιο).

Πόσο % ήταν ο νέος αραγωνίτης? Σε ρωτάω γιατί στο δικό μου μεγάλο ενυδρείο όταν πρόσθεσα αρκετό αραγωνίτη (και μάλιστα ζωντανό), ξεκίνησε η αρχή του τέλους....

Τα ψάρια μπήκαν όλα μαζί κι αυτό ήταν το πρώτο λάθος γιατί άλλαξαν οι ιεραρχίες με αρχηγό αυτή τη φορά το πολύ επιθετικό όπως φάνηκε scobas.
Έτσι τα υπόλοιπα ψάρια στη πλειοψηφία τους έβγαλαν ich, και τη τελευταία εβδομάδα δε έβγαίναν για φαγητό.

Όταν είδες το ick έκανες κάποιες κινήσεις? π.χ. μείωση αλατότητας, μικρή άνοδο θερμοκρασίας, σκόρδο?

Αλλαγή νερού δεν έκανα για να μην επιδεινωθεί η κατάσταση, αλλά όταν συμπληρώνεις περίπου δέκα λίτρα νερό από εξάτμιση καθημερινά είναι έμμεση αλλαγή νερού, συμφωνήστε;

Μεγάλο λάθος. Η προσθήκη νερού για εξάτμιση δεν είναι ούτς έμμεση αλαγή νερού. Δεν κάνει απολύτως τίποτα γιατί το νερό που έχει εξατμιστεί είναι σχεδόν 100% καθαρό.

Παρόλο που συμπλήρωνα σχολαστικά κάθε μέρα σε τρεις δόσεις το νερό που έλλειπε η αλατότητα μου ξέφυγε στο 1027 για κάποιες μέρες.

Χειρότερα δηλαδή. Αντί να είχες μια μικρή υποαλατότητα για να βοηθήσεις τα ψάρια, η αλατότητα ανέβηκε...

Νερό συμπληρώνω από τη βρύση όπως επίσης και αλλαγές νερού γινόταν από το δίκτυο από την εποχή που τα είχα στο 300άρι. Είχα διαπιστώσει μετά από επανειλημμένες μετρήσεις του νερού της βρύσης ότι δεν ξεπερνούσε τα 160 ppm. Ναι στην αρχή είχα ξεκινήσει από A/O.

Εφόσον έχεις Α/Ο να την χρησιμοποιείς.

To αντιφώσφορο που κατάργησα το τελευταίο καιρό ήταν κι αυτό ένα λάθος. Στη τελευταία φώτο φαίνεται ένα είδος άλγης (πιθανών) κι έχει υφή σαν μούχλα. Ευτυχώς είναι μόνο σε λίγα βραχάκια κι από τη πίσω τους μεριά.
Κh buffer συμπληρώνω συχνά και το κρατώ πάνω από 8dkh. Αμμωνία ή ΝΟ2 δεν έχω. Το ΝΟ3 θέλω να το τσεκάρω με κάποιο δεύτερο τέστ γιατί μου έδειξε μηδέν και ίσως να ήταν χαλασμένο γιατί τάιζα πολύ.
.....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-08, 10:47
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Και μην βιαστείς τώρα να βάλεις ψάρια μέσα.
Δώσε στο σύστημά σου τον απαιτούμενο χρόνο....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-08, 15:31
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Δυστυχώς σήμερα κι ο Μανταρίνος ένα από τα πρώτα ψάρια(αν όχι το πρώτο) που είχα βρέθηκε ψόφιο...
Παρατηρήστε στη ράχη του ψαριού κάτι σαν ξασπρίσματα τα οποία τα είχα δει και τα είχε κι εν ζωή μετά τη μεταφορά του στο 400άρι.
Σκόρδο ναι είχα δώσει το υγρό της seachem δύο φορές με τη τροφή τους.
Το νερό της εξάτμισης το συμπλήρωνα καθημερινά απλά αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα λόγω του ich αλλά και το ενυδρείο τρέχει λιγότερο από μήνα.
Αραγωνίτη έβαλα μισό παλιό μισό νέο κι αυτό γιατί φοβήθηκα την ανακατωσούρα που θα γινόταν στο παλιό ενυδρείο αν έπαιρνα μεγάλη ποσότητα. Τα ψάρια τα είχα ακόμα εκεί ενώ είχα πάρει φίλτρα, σκίμερ κομμάτια βράχου και τα έστηνα. Δεν μπορούσα να υπολογίσω το χρόνο που θα μου έπαιρνε η μεταφορά των υπολοίπων πριν βάλω τα ψάρια.
Βέβαια τον υπόλοιπο αραγωνίτη τον έχω κρατήσει σε ένα μικρό ενυδρείο με κυκλοφοριτή και λέω να προσθέσω ακόμα λίγο.
Ψάρια σίγουρα δε θα βάλω άλλα για αρκετό διάστημα...
Θα παραμείνω με τα κλοουνάκια, τα chromis, το blue tang (αν τη βγάλει), και τις γαριδούλες.
Φυσικά το scobas θα βγει με κάθε τρόπο και θα φύγει κακήν κακώς για άλλες πολιτείες.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010003.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  52,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010013.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  30,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010018.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  32,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-08, 22:09
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Κριμα Μανωλιο ...μου θυμιζει την καταστροφη που επαθα εγω πριν λιγο καιρο οπου εχανα ψαρια καθημερινα .

Μην απελπιζεσαι ...''σφραγισε'' το ενυδρειο μεχρι το Σεπτεμβρη και συνεχιζουμε
__________________
-Marine Fish only With Live Rock 400 lit.
-SPS/LPS Mini Reef 80 lit.
-Soft corals Mini reef 80 lit.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-08, 00:30
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων

Μην απελπιζεσαι ...''σφραγισε'' το ενυδρειο μεχρι το Σεπτεμβρη και συνεχιζουμε
Ευχαριστώ Βασίλη αυτό θα κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-07-08, 03:18
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Λοιπόν να πω για την ιστορία ότι δεν έμεινε ζωντανό ψάρι στο ενυδρείο. Και το scobas πήγε καλιά του και τα κλοουνάκια και οι καρδινάλιοι τελευταίοι...
Όλα κτυπήθηκαν από το ick, δεν έμεινε τίποτα εκτός από τις γαρίδες (cleaner).
Είναι τόσο καταστροφικό το θαλασσινό ick ή έφταιξε και κάτι άλλο που αποδυνάμωσε το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών;
Προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορεί να έφταιξε εκτός από την αλλαγή στην ιεραρχία. π.χ άλλαξα μάρκα αντιχλώριο, έτριψα το βράχο με βουρτσάκι πριν τον τοποθετήσω, είχα ξεκινήσει και δεν χρησιμοποιούσα αντιφώσφορο, το ph μπαφερ μου είχε τελειώσει και δεν πρόσθετα (kh πρόσθετα 3 φορές την εβδομάδα κρατώντας το στο 8-9). Το δεύτερο σκίμερ να έπεσε πολύ; το νερό της βρύσης να είχε τίποτα τοξικά; Ακούω και κάτι τακ-τακ (διπλό κτύπημα συνήθως) λέτε να έχω καμιά Μάντις πάλι;
Τέλος πάντων. Το ich πόσο χρόνο θέλει να πεθάνει σε ενυδρείο χωρίς ψάρια; δύο μήνες είναι καλά;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-07-08, 09:43
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Κρίμα Καλό κουράγιο!Σίγουρα ήταν ick?Mήπως ήταν oodinium?Να "φύγει" όλο το ενυδρείο απο ick δεν το έχω ξανακούσει!Αν ήταν ick άστο για κανα 2μηνο , αν όμως ήταν oodinium το παράσιτο (dinospore) αν δεν βρεί ξενιστή μέσα σε 48 ώρες πεθαίνει οπότε πιό σύντομα θα απαλλαγείς!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-07-08, 15:44
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα ήταν ick?Mήπως ήταν oodinium?Να "φύγει" όλο το ενυδρείο απο ick δεν το έχω ξανακούσει!
Τι να πω, κι εγώ δεν το περίμενα. Τώρα τα τόκ-τοκ που ακούγονται σαν να κτυπά κάποιος το τζάμι τι να είναι; αν είναι Μαντις δε θα έπρεπε να είχε επιτεθεί και σε κάποια από τις έξι γαρίδες του ενυδρείου, που και σήμερα μετά το ρίξιμο λίγης τροφής έδωσαν όλες το παρόν.

Θα μετρήσω για αμμωνία και η επόμενη κίνηση θα είναι να καταργήσω το βιολογικό κάνιστρο με τα σιποραξ.
Η βιολογία θα ξαναστηριχθεί, ελπίζω με επιτυχία, μόνο στο βράχο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-07-08, 18:54
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Tα.... τοκ τοκ.... μπορεί να τα κάνουν και τα σαλιγκάρια. Μου έχει τύχει άπειρες φορές....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-09-08, 09:06
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
άλλαξα μάρκα αντιχλώριο, έτριψα το βράχο με βουρτσάκι πριν τον τοποθετήσω
Αν έτριψες τον ζωντανό βράχο με βουρτσάκι αμέσως ξεφορτώθηκες τα βακτηρίδια του βιολογικού φίλτρου σου. Αυτό σημαίνει ότι το ενυδρείο σου θα περάσει ένα ακόμη κύκλο. Αν και από τις μετρήσεις αμμωνίας σου δεν φαίνετε κάτι τέτοιο.

Αν οι παραμέτροι του νερού σου είναι όπως λες και δεν πείραξες τον ζωντανό σου βράχο, τότε έλεξε πόσο καλά αφαιρεί το χλώριο η νέα μάρκα αντιχλώριου που αγόρασες.
Ίσως να μην κάνει τόσο καλή δουλειά σε συνδιασμό με το στρες από την μεταφορά και τις επιθέσεις από το scobas να αποδυνάμωσε το ανοσοποιητικό σύστημα των ψαριών και να έδωσε την ευκαιρία στο ich να εμφανιστεί. Αν δεν είχες πριν ich τότε πολύ πιθανό να την μετάφερες με τον νέο βράχο.

Επίσης χρησιμοποιώντας βιολογικό κάνιστρο μειώνεις τον αριθμό των βακτηριδίων στο ζωντανό βράχο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-09-08, 09:51
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έτριψες τον ζωντανό βράχο με βουρτσάκι αμέσως ξεφορτώθηκες τα βακτηρίδια του βιολογικού φίλτρου σου.
Aυτό δεν ισχύει...
Τα βακτηρίδια δεν είναι μόνο στην επιφάνεια του βράχου.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-09-08, 10:58
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ναι αλλά είναι και στην επιφάνεια. Όσο και να πεις αφαιρείς μεγάλο πλυθησμό βακτηριδίων και μετά το τρίψιμο στα πλείστα φόρουμ που συζητώ, προτείνουν να μεταχειριστής τέτοιο βράχο σαν νεκρό βράχο για κανένα 6μηνο. Δηλαδή να μην στηριχθείς σε τριμένο βράχο αποκλειστικά για βιολογικό φιλτράρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-09-08, 12:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν συμφωνώ…

Ένα ελαφρύ τρίψιμο του βράχου (π.χ. με μια οδοντόβουρτσα και όχι με συρματόβουρτσα…) δεν κάνει σχεδόν καμία ζημιά στον βράχο. Και σε καμία περίπτωση δεν τον καθιστά νεκρό για 6 μήνες. Αν ήταν έτσι όσοι έχουν σαλιγκάρια και αχινούς στο ενυδρείο τους θα είχαν τρομερό πρόβλημα.

Προσωπικά αρκετές φορές έχω τρίψει (απαλά πάντα) το βράχο μου, περισσότερο λόγω αισθητικής.

Και παλιά σε ενυδρείο γεμάτο άλγες, βγάλαμε όλο τον βράχο και τον έτριψα κανονικότατα. Δεν παρατηρήσαμε το παραμικρό, όσον αφορά την δυναμική του βράχου μετέπειτα….

Επίσης η δυναμική του βράχου στηρίζεται περισσότερο στα βακτηρίδια που ζουν μέσα στον βράχο και όχι στην επιφάνειά του. Και γι΄ αυτό άλλωστε χρησιμοποιούμε τροπικό βράχο (από κοράλλια).
Αν ίσχυαν αυτά που λες, θα βάζαμε στα ενυδρεία μας οποιοδήποτε βράχο (ίσως και άλλα τεχνικά υλικά) και θα επαφιόμασταν για την φίλτρανση στα βακτηρίδια που θα εποικούσαν στην επιφάνεια και μόνο….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-09-08, 13:36
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ο καθένας δικαιούτε να έχει την άποψη του. Προσωπικά αποφεύγω το τρίψιμο βράχου, εκτός και αν κάποιος παράγοντας το καθιστά απαραίτητο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-09-08, 13:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Και βέβαια δικαιούται να έχει την άποψή του.
Όμως εγώ σου μιλάω με στοιχεία… και αποδεικνύω γιατί ένα ελαφρύ τριψιματάκι δεν απομακρύνει τα βακτηρίδια και δεν νεκρώνει τελικά τον βράχο… ¶ρα μιλάμε για λανθασμένες πληροφορίες.

Τώρα όσον αφορά το τρίψιμο… αυτό όντως είναι θέμα του καθενός…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-09-08, 14:57
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Ποιά είναι τα στοιχεία?
Ότι είναι τα πλείστα είναι εσωτερικά που ζουν?
Εδώ αλλάζεις θέση το βράχο και αλλάξει και η δυναμική του.
Αν ακουμπάει στην άμμο δεν αναπτύσει βακτηρίδια?
Γιατι?
Ίσως να μην αναπτυχθούν αερόβια βακτηρίδια μιας και δεν υπάρχει κυκλοφορία όξυγονομένου νερού, αλλά θα μπορούσαν να αναπτυχθούν αναερόβια βακτηρίδια κατάλληλα για μείωση των nitrates.

Και επανέρχομαι στην άποψη μου, χωρίς να είμαι απόλυτος και με επιφύλαξη ότι ίσως και εσύ να έχεις δίκαιο.
Προτιμώ όμως να είμαι εκ του ασφαλούς παρά να ρισκάρω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-09-08, 15:27
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Aν θέλουμε να μιλήσουμε για τον βράχο θα πρέπει να ανοίξεις αλλού κάποιο νέο thread.

Εγώ σχολίασα το ότι αν τρίψουμε τον βράχο, αυτός θα χάσει τα βακτηρίδιά του και θα πρέπει να τον αντιμετωπίσουμε σαν νεκρό για 6 μήνες…

Αυτό.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-09-08, 23:12
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Προχτές έβαλα τον πρώτο ψάρι στο ενυδρείο. Ένα μικρό naso αφού πέρασε σχεδόν ένα μήνα σε καραντίνα (120 Lido). Δείχνει να έχει προσαρμοστεί και τρώει με λαίμαργεία. Με τον ίδιο τρόπο θα μπουν και τα υπόλοιπα (λίγα αυτή τη φορά και μόνο απολύτως ειρηνικά) ψαράκια. Ο βράχος τώρα έχει ξαναβγάλει αρκετή πρασινάδα. Χθες αναγκάστηκα να κουρέψω. Το βιολογικό φίλτρο με το μακαρόνι έχει απομακρυνθεί δια παντός από το σύστημα. Μόνο λίγο μπλέ σφουγγάρι άφησα στο χημικό 2026.

Τώρα σχετικά με το τρίψιμο του βράχου θα πω ότι ήταν αρκετό και όχι με μία λεπτή οδοντόβουρτσα αλλά με πλαστική βούρτσα καθαρισμού (καινούρια)
Σίγουρα υπήρξε συνδυασμός λαθών που οδήγησε σε αυτό το ολέθριο αποτέλεσμα.
Το αντιχλώριο ήταν το seachem το prime.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρώτες μετρήσεις oikonm Γλυκό νερό - Γενικά 2 03-09-07 23:15
πρώτες προσπάθειες Obelix(Reifen) Φωτογραφίες μελών 13 23-05-07 20:01
Πρώτες φωτογραφίες Tsok Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 8 09-06-06 23:20
Οι πρώτες φωτογραφίες... silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 21-12-05 07:40
πρώτες μετρήσεις pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-01-03 01:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07596 seconds with 16 queries