Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-12-18, 10:06
Το avatar του χρήστη Αλεξανδρος Χανια
Αλεξανδρος Χανια Ο χρήστης Αλεξανδρος Χανια δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2016
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή Paludarium

Καλημερα!!θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα θεμα!!εχω μπει σιγα σιγα στο κλιμα των paludarium...εχω φτιαξει ενα ενυδρειο 250 λιτρων μισο εδαφος μισο νερο που φιλοξενει 2 φρυνους bufo viridis..θελω να φτιαξω ενα ποταμακι να διασχιζει την στερια και να πηγαινει στο νερο...εχω βαλει σχαρα απο πιατοθηκη και απο κατω εχει ενα φιλτρο με ενα σωληνακι που πεταει το νερο πανω...το θεμα ειναι οτι μολις ανοιξω το φιλτρο παιρναει το νερο μεσα ςπο το υποστρωμα και το νερο γινεται καφε!!πως μπορω να φτιαξω ποταμακι η καταρρακτη ;καμμια ιδεα;μονο με σωληνα εχω σκεφτει και να βαλω σιλικονη να του κολλησω πανω πετρες να μην φαινεται το pvc...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-12-18, 10:27
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Γεια χαρά φίλε μου,
τα Bufotes viridis που έχει είναι είδος της Ελληνικής πανίδας που προστατεύεται από τη νομοθεσία και κακός το αφαίρεσες από το φυσικό του περιβάλλον, δεν είναι ηθικό όταν υπάρχουν τόσα άλλα είδη αμφιβίων διαθέσιμα για "πετ".. Πέραν τούτου οι φρύνοι δεν έχουν καμία ανάγκη τον νερό πέραν της εποχής αναπαραγωγής τους, για αυτό και μπορεί κάποιος να τους συναντήσει χιλιόμετρα μακριά από κάποια πηγή νερού άρα οι συνθήκες διαβίωσης που τους έχεις δεν είναι οι σωστότερες..
https://www.herpetofauna.gr/forum/in...?action=recent
Εδώ μπορείς να δεις τον αγώνα που γίνεται για την διάσωση του φρύνου στην Ιθάκη όπου ο αριθμός τους έχει μειωθεί δραματικά ευτυχώς με καλά αποτελέσματα μέχρι τώρα.. Για αυτό λοιπόν θα σου πρότεινα να απελευθερώσει τα φρυνάκια αυστηρά στο μέρος που τα συνέλεξες και να ρωτήσεις κάποια γνωστά πετ του χώρου που ασχολούνται μπορούν να σε προμηθεύσουν με αμφίβια καθώς και με τον απαραίτητο εξοπλισμό που χρειάζεσαι..
Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-12-18, 10:28
Το avatar του χρήστη Αλεξανδρος Χανια
Αλεξανδρος Χανια Ο χρήστης Αλεξανδρος Χανια δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2016
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Φιλε μου δεν τα πηρα απο την φυση τα φρυνακια...μου τα εδωσε ενας φιλος μου...θα τα αφησω στη φυση μιας καο στην κρητη που ειμαι εγω υπαρχει το ειδος αυτο..ευχαριστω πολυ

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-12-18, 12:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή


Μπράβο takaros για την σωστή τοποθέτηση.
Μπράβο Αλέξανδρε για την σωστή σου απόφαση. Είμαι σίγουρος ότι θα φτιάξεις ένα όμορφο παλουντάριουμ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-12-18, 13:07
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αν δεν είναι από την Κρήτη όμως ίσως δεν θα ήταν καλό να τα αφήσεις εκεί γιατί μπορεί να προκληθεί "γενετική μόλυνση" όπως λέγεται. Ρώτα τον να δεις που τα βρήκε-έπιασε και απελευθέρωσε τα εκεί.
Αν δε θες να πληρώσεις και θες ένα μεγάλο βατράχι για το ήδη υπάρχον παλουνταριουμ σου μπορείς να πας στην λίμνη της Αγιάς που ξέρω ότι είναι κοντά στα Χανιά και να προσπαθήσεις να πιάσεις ένα Lithobates catesbeianus http://herpetofauna.gr/index.php?mod...id=221&sid=219
το οποίο είναι ξενικό είδος και αρκετά βλαβερό για αυτήν την λίμνη.. Προσοχή να μην είναι το κρητικο είδος βατράχου το οποίο απειλείται σοβαρα και προστατεύεται αυστηρά..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-18, 13:31
Το avatar του χρήστη Αλεξανδρος Χανια
Αλεξανδρος Χανια Ο χρήστης Αλεξανδρος Χανια δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2016
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Στην Αγιά έχει νεροχελώνες,βατράχια ψαρια ...απλα δεν θελω να παρω κατι απο την φυση...θα παρω ισως επιπεδοβατη tricolor...Στην αγια ο βιοτοπος εχει υποστει ζημια διοτι καποιοι εξυπνοι ελευθεροσαν χρυσοψαρα που δνε ηθελαν πια και χελωνες red ear slider..τις εχω δει πολλες φορες επειδη μενω διπλα....

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-18, 14:19
takaros Ο χρήστης takaros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2014
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Το γνωρίζω φίλε Αλέξανδρε,
οι φρυνοι που έχεις όμως πιθανότατα είναι και αυτοί πιασμένοι από την φυση..
Η διαφορά των Lithobates catesbeianus (τα οποία ελευθέρωσε στη λίμνη ένας "επαγγελματίας" σχεδόν έχουν αφανήσει το Pelophylax cretensis, το ενδημικό βατράχι της Κρήτης από την λίμνη της Αγιας) , και των read ear slider όπως λες είναι ότι δεν είναι γηγενοί είδη της Ελλάδος και δεν προστατεύονται, αντιθέτως πρόσφατα βγήκε απο την ΕΕ απόφαση για την εξόντωση τους! Άρα αν θέλεις μπορείς να πάρεις από την Αγιά είτε Lithobates catesbeianus είτε red ear slider.. Καλό θα κάνεις!! Το ενυδρείο π έχει φτιάξει έιναι ότι πρέπει για ενα Lithobates catesbeianus.. Τα poison dart που θες θέλουν πολύ μικρότερο τερραριουμ και όχι υγρό στοιχείο..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-18, 14:44
Το avatar του χρήστη Αλεξανδρος Χανια
Αλεξανδρος Χανια Ο χρήστης Αλεξανδρος Χανια δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2016
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Να πιασω δεν νομιζω...!!το poison dart το εδωσα σαν παραδειγμα...!κστι θα βρω να βαλω μεσα!!και αν δεν βρω το φτιαχνω κανονικα να βαλω μεσα 2 οσκαρ να κανω τα ενυδρεια μου 5 !!ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
NEO PALUDARIUM frits Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 16 12-12-18 15:07
Νέο paludarium! frits Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 32 21-01-13 22:36
Paludarium iliaspanagiotou Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 11 31-07-11 16:53
Το νεο μου paludarium leonm Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 34 20-04-11 23:17
Paludarium iliaspanagiotou Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 20 02-07-10 13:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04591 seconds with 14 queries