Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-17, 19:42
Jikarous Ο χρήστης Jikarous δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2017
Περιοχή: Εδεσσα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή νερο απο φιλτρο βρύσης

Έχω ένα ενυδρείο 100lit και χρησημοποιω νερό βρύσης με αυτό το φίλτρο:
https://www.aquaphor.gr/crystal-solo.html

Η ερώτηση μου είναι. Κανω καλά και βάζω νερό απο εκεί;

Στο νέο νέρο βάζω αντιxχλώριο ή conditioner σε καθε εβδομαδιαία αλλαγή(ποιο θα χρησημοποιησω είναι τυχαίο). Χρειάζεται να τα βάζω;
Το ph τόσο του νέου νερου όσο και του ενυδρείου που μέτρησα με χαρτακια και όχι με υγρά τεστ ήταν κοντα στο 7,5-8!!!και στο ενυδρείο έχω 4 σκαλάρια μικρά 4-5 cm μήκος, ένα τεραστιο Γατόψαρο -Hypostomus plecostomus 13 ετών περίπου και 25cm μήκος, και ένα μικρό Corydoras aeneus 3cm.ΔΕΝ είναι φυτεμένο και υποστρωμα έχει χαλίκι. Θερμοκρασία νερου 29οC. Σκληρότητες δεν γνωρίζω. Το έχω 2 μήνες το ενυδρειο και με τα μικρά μέσα

Επίσης παρατηρώ στην επιφάνεια του νερου να επιπλέουν μικρά άσπρα σωματίδια σαν σκόνες. Τι μπορεί να έιναι;;
Σας ευχαριστώ
Υ.Γ. Αυτα τα τεστάκια τα έχει χρησημοποιήσει κανείς;; είναι αξιόπιστα;;
http://www.apifishcare.com/product.p...0#.WZCeNylLe70




[/IMG]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-08-17, 07:13
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

το φίλτρο σου το λέει στα χαρακτηριστικα του
"Aφαιρεί την οσμή την γεύση που προκαλείτε κυρίως από το χλώριο και το χώμα-σίδηρο. Αφαιρεί όλες τις βλαβερές ουσίες από το νερό σχεδόν στο 100% | χλώριο 100%, φυτοφάρμακα 97%, βαρέα μέταλλα 95% καθώς βελτιώνεται και η ποιότητα του νερού. "
οπότε δεν χρειάζεται να βάζεις αντιχλωριο,και εγώ κάτι παρόμοιο έχω και δεν βάζω τίποτα απλά έχω ένα για περίπτωση έκτακτης ανάγκης.
Τα χαρτάκια αυτά έχουν 60 λεπτά από το ebay και είναι απλά απαράδεκτα,πετά τα. http://www.ebay.com/itm/80-x-PH-Test...YAAOxyhS9Tfbo1
για τα άσπρα σωματίδια θα πρέπει να βγάλεις φωτογραφία για να μπορέσουμε να σου πούμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-08-17, 09:14
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

συμφωνω με τον Χρηστο.
τα χαρτακια απαραδεκτα, απλα πες οτι δεν μετρησες..
το φιλτρο ανθρακα να το αλλαζεις στην ωρα του μονο και δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτα στο νερο αλλαγης.
τα ψαρια σου θελουν ομως μαλακο νερο κι οχι βρυσης, καλο θα ηταν το το ψαχνες λιγο να το μαλακωσεις με α/ο ή τυρφη.
για τον πλεκο τα ξερεις (λογω μεγεθους), αλλα και τα σκαλαρια οταν μεγαλωσουν, δεν ψωρανε σε 100 λιτρα.
επισης πρεπει να αλλαξεις το χρωματιστο χαλικι με κατι φυσικο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-08-17, 10:47
Jikarous Ο χρήστης Jikarous δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2017
Περιοχή: Εδεσσα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω με τον Χρηστο.
τα χαρτακια απαραδεκτα, απλα πες οτι δεν μετρησες..
το φιλτρο ανθρακα να το αλλαζεις στην ωρα του μονο και δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτα στο νερο αλλαγης.
τα ψαρια σου θελουν ομως μαλακο νερο κι οχι βρυσης, καλο θα ηταν το το ψαχνες λιγο να το μαλακωσεις με α/ο ή τυρφη.
για τον πλεκο τα ξερεις (λογω μεγεθους), αλλα και τα σκαλαρια οταν μεγαλωσουν, δεν ψωρανε σε 100 λιτρα.
επισης πρεπει να αλλαξεις το χρωματιστο χαλικι με κατι φυσικο.
το έχω στο νου μου οτι και δεν θα χωράμε σε λιγο καιρό, και οτι θέλουν άμμο από οτι ξέρω. Το πρόβλημα μου είναι εαν ο πλεκο και το γατοψαρο θα έχει πρόβλημα με την άμμο, καθώς και εαν η άμμος μου ανεβάσει κι άλλο το PH στο 8+.
Έχει δοκιμάσει κανεις να μαζέψει και να καθαρίσει(ξπλένει + βρασει) άμμο απο μακρινή και καθαρή παραλία; Είχε πρόβλημα;
Το νερό στο ενυδρειο είναι πολύ διαυγές και καθαρό. Το ταϊσμα γίνετε με flakes 2 φορές την ημέρα με μια μερα νηστεια, και στο πλεκο μια φορά την ημέρα με 2 ημέρες νηστείας. Το θέμα με τις ...¨σκόνες¨ το έχω μόνο στην επιφάνεια που είναι λες και έχουν κάτσει εκει σαν "πιτυρίδα". Βεβαια το φίλτρο που έχω είναι λίγο παλίο(εικόνες) και έχω μέσα μονο μακαρόνι και σφουγγάρι. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα ουτε τυρφη, ουτε φύλλα αμυγδαλιάς, ουτε χημικά για μειωση Ph. Επίσης περίμενω να μου έρθει και η αεραντλία οπότε δεν έχω ακόμα αεραντλία. Το φίλτρο κάνει αρκετή ανατάραξη στην επιφάνεια. Επισυναπτω εικόνες. Παίζει να είναι άλατα; θα τα είχα μονο στην επιφάνεια;

φιλτρο

image upload

imageupload

imageupload

imageupload

ΑΝΑΤΑΡΑΞΗ ΝΕΡΟΥ

imageupload

imageupload

πυτιριδα στην επιφανεια

imageupload

imageupload

imageupload

imageupload
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-17, 20:33
Jikarous Ο χρήστης Jikarous δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2017
Περιοχή: Εδεσσα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

κανεις καμια βοηθεια ρε παιδια;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-08-17, 20:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Αγαπητέ το φίλτρο αυτό δεν επαρκεί ούτε για 60λιτρο. Εάν αγαπάς τα ψάρια σου πάρε ένα εξωτερικό φίλτρο και άλλαξε διακοσμηση σε όλο το ενυδρείο. Χαλίκι φυσικό και φυτά αληθινά. Εάν έχεις τη διαθέση και ζητήσεις συγκεκριμένες προτασεις να είσαι σίγουρος ότι θα τις έχεις. Τα ψαράκια αυτά δυστυχώς δεν έιναι για το ενυδρείο σου και θα το διαπιστώσεις σύντομα εαν δεν προβείς σε αλλαγες.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-17, 21:08
Jikarous Ο χρήστης Jikarous δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2017
Περιοχή: Εδεσσα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ το φίλτρο αυτό δεν επαρκεί ούτε για 60λιτρο. Εάν αγαπάς τα ψάρια σου πάρε ένα εξωτερικό φίλτρο και άλλαξε διακοσμηση σε όλο το ενυδρείο. Χαλίκι φυσικό και φυτά αληθινά. Εάν έχεις τη διαθέση και ζητήσεις συγκεκριμένες προτασεις να είσαι σίγουρος ότι θα τις έχεις. Τα ψαράκια αυτά δυστυχώς δεν έιναι για το ενυδρείο σου και θα το διαπιστώσεις σύντομα εαν δεν προβείς σε αλλαγες.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσημες παρατηρήσεις σου.
Έχεις να μου προτείνεις λύση στο υπάρχον θέμα με τα υπάρχον δεδομένα πέρα απο τα να πάρω εντελώς καινούργιο ενυδρείο; Γνωρίζεις γιατί εμφανίζονται αυτα στην επιφάνεια και τι είναι και κυρίως πως καταπολεμούνται; Σε ευχαριστώ
Υ.Γ. το φιλτρο απο ποια πλευρα δεν επαρκεί;; 760lit/h για 100 λιτ ενυδρειο ειναι λιγα;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-17, 21:25
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εσωτερικό φίλτρο δεν κάνει για αυτά τα λίτρα και ειδικά για τα ψάρια που έχεις. Είχα ίδιο σε 54 λίτρα και σε ένα μήνα το άλλαξα.

Στη φώτο δε φαίνεται τι ακριβώς έχεις στην επιφάνεια. Εάν μιλάμε για κάποιο φιλμ τότε πολύ πιθανό να οφείλεται στην χαμηλή κυκλοφορία και στο τάισμα.

Η όλη εικόνα δείχνει ότι δεν "ψαχτηκες" πριν προβείς στην αγορά του ενυδρείου και της ψαροσυνθεσης με αποτέλεσμα τώρα να πρέπει να διορθώσεις τα λάθη. Κατ εμέ δίνεις/ τα ψάρια σε κατάλληλο ενυδρειο και μαζεύεις τον κατάλληλο εξοπλισμό. Θες ενα εξωτερικό φίλτρο ( μολις βάλεις θα καταλάβεις ότι τόσο καιρό ήταν σαν να μην έχεις). Αμμο ή χαλικακι θα βρεις φτηνά εάν ψαξεις και αν κατεβαίνεις Θεσσαλονίκη πας μια βόλτα από τη Παγκαια στη Θέρμη. Ψαράκια μπορείς να επιλέξεις κάτι που να κανει σε νερό βρύσης όπως είναι τα συννεφακια White cloud minnows είτε cherry barbs και να βάλεις ένα κοπαδακι.Με μερικά εύκολα φυτά και λίγο διάβασμα.για τις απαιτήσεις τους θα έχεις ενα φοβερό αποτέλεσμα.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-08-17, 11:12
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

οτι σου ειπε ο Στεφανος , λογικα φιλμ εχεις στην επιφανεια.

στην επιλογη του φιλτρου δεν το κοιταμε ποσα λιτρα την ωρα γυριζει η αντλια του , αλλα την χωρητικοτητα που εχει σε βιολογικο υλικο.
πχ ενα φιλτρο με 2 λιτρα χωρο για βιολογικο υλικο και 300 l/h , θα εκανε για το ενυδρειο σου , ενω αυτο με τα διπλα+ λιτρα , δεν εχει ελαχιστο χωρο για υλικα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εσωτερικο Φιλτρο Δεν Βγαζει νερο george800 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 24-11-15 04:30
εξωτερικο φιλτρο σταζει νερο panos70 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 06-10-13 12:44
Νεροχελωνες-Φιλτρο angello ¶λλα ζώα 1 17-08-12 22:03
ph νερού βρύσης aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 5 24-05-08 12:21
φιλτρο και νερο tak660x Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-08-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09621 seconds with 13 queries