Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-05, 00:10
SPSing
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Επιτέλους... η DELTEC στην Θεσσαλονίκη!!

Καλησπέρα κατ'αρχήν σε όλα τα μέλη του board που κάνουν προσπάθειες να κρατήσουν το χόμπυ ζωντανό.
Είμαι χομπίστας εδώ και 20 χρόνια και τα τελευταία 15 μόνο του θαλασσινού μιάς και το θεωρώ μεγαλύτερη πρόκληση. Αυτή τη στιγμή έχω ένα reef 300 λίτρων SPS και LPS και 7 ψάρια μόνο για να κρατάω το "φορτίο" ελαφρύ. Απο skimmer έχω το Turboflotor 1000 της Aqua-Medic το οποίο απο την στιγμή που είδα το APF600 της Deltec σε ένα φίλο μου μου φαίνεται σκουπίδι και απο ποιότητα κατασκευής αλλά καί απο θέμα απόδοσης και να φανταστείτε οτι η Deltec το δίνει για πολύ λιγότερα λίτρα και αποδίδει πολύ καλύτερα. Mιάς και πάντα ήμουνα fan του heavy skimming και ειδικά στα σκληρά κοράλια αποφάσισα να το αντικαταστήσω και τον ρώτησα απο πού το πήρε. Παραδόξως μου είπε οτι το πήρε από τους ΙΧΘΥΕΣ στην Θεσσαλονίκη και όχι απο το ίντερνετ όπως περίμενα και φυσικά πήγα να ρωτήσω την Λαμπρινή η οποία με χαροποίησε πολύ αφού μου είπε ότι η DELTEC απέκτησε αντιπρόσωπο στην Θεσσαλονίκη και η ίδια μπορεί να μου φέρει όποιο προιόν της εταιρείας θέλω καθώς και να με καλύψει στην εγγύηση, στο service και σε ότι ανταλλακτικά χρειαστώ στο μέλλον. Το τελευταίο όντας το μεγαλύτερο πρόβλημα όταν αγοράζουμε από το ιντερνετ μιάς και άμα χαλάσει κάτι άντε βγάλε άκρη και περίμενε... Έτσι την πάτησα με ένα level controller του tunze, το 3155, του οποίου χάλασε ο αισθητήρας με τις υπέρυθρες και είναι άχρηστος. Τί να το κάνω που γλύτωσα 20 ευρώ που το παρείγγειλα απ'έξω και τώρα τον βλέπω;; Να μπώ στην διαδικασία να τον στείλω πίσω Γερμανία; με τίποτα... Μετά τα χαρούμενα νέα αποφάσισα να παραγγείλω το APF600 και το Aquastat P (level controller με bracket) τα οποία και φτάνουν την Τετάρτη και περιμένω ανυπόμονα να τα βάλω σε λειτουργία. Εντωμετάξύ άκουσα ότι την σειρά της Deltec θα την έχει καί ο Αμαζόνιος καθώς καί αρκετά άλλα μαγαζιά στην θεσσαλονίκη.
Αρκετά μακρυγόρησα, απλά θέλησα να μοιραστώ την χαρα μου μαζί σας. ¶ς ελπίσουμε και εις ανώτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-05, 13:49
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

καλως ηρθες στην παρεα μας ....

καλο θα ηταν να ειχαμε μια παρουσιαση του/των ενυδρειων σου μαζι με καποιες φωτογραφιες.

αληθεια απο τιμη ποσο το πηρες το skimmer ???
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τριχούλες στην anubia Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 22-12-02 04:43
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00
Sex ratio, συμπεριφορα στην αιχμαλωσια, και άλλα Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 03:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03533 seconds with 13 queries