Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-12, 16:04
jonedessa Ο χρήστης jonedessa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Περιοχή: Έδεσσα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Κατασκευή του πρώτου δισκοενυδρείου !

Καλησπέρα σας, έχω ένα diy ενυδρείο 110χ54χ 70 ύψος. Φτιάχνω τώρα το sump που θα μπει δίπλα στο ενυδρείο διαστάσεων 20χ54χ 70. Το ενυδρείο προορίζεται για δίσκους βιοτοπικό.
Παράλληλα θα ήθελα να προχωρήσω σε παραγγελία υλικών για το sump αλλά και για το ενυδρείο. Θα ήθελα να σας ρωτήσω :
- Πόσα λίτρα siporax θα πρέπει να βάλω ? Τι λέτε για το χύμα, είναι εξίσου καλό ?
- Πόσα λίτρα Substrat pro πρέπει να βάλω ?
- Χρειάζεται κάποιο άλλο εκτός από μπλε σφουγγάρι και τα παραπάνω ?
- Βιομπάλλες χρειάζεται ?
- Ένα θερμοστάτη Jαger των 300 w , χρειάζεται και δεύτερος ?
- Αντλία λέω να πάρω JBL ProFlow u 500, έχει μικρό μανομετρικό 0,95 αλλά το sump θα είναι δίπλα και 490 λίτρα /ώρα
- Για το στρώσιμο αλλά και για μετά , από ποια εταιρεία να πάρω test ?
- Τροφές μου συστήνεται ? (Σκέφτομαι να πάρω μικρούς δίσκους να τους μεγαλώσω εγώ )
- Κάθε υπόδειξη δεκτή,

Συγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις, απλώς επειδή μένω σε μικρή πόλη και δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα για το χόμπυ μας, θέλω να κάνω όσο το δυνατόν την παραγγελία πιο πλήρης. Επιπρόσθετα ξεκινάω νωρίς προκειμένου να έχω χρόνο

Παρακάτω είναι 3 φωτογραφίες του ενυδρείου, από την δοκιμή μετά το κόλλημα.
Συνημένες Εικόνες
   
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-12, 16:23
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

κανε ενα κοπο και διαβασε τα post που υπαχουν στη κατηγορια δισκοι...
ακομα υπαρχουν και εξειδικευμενα ως προς αυτο τα ψαρι forum για να ενημερωθεις πχ greekdiscus...
διαβασε πριν πραξεις και οι ερωτησεις σου θα απαντηθουν
καλη αρχη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-12, 02:58
Το avatar του χρήστη sakis_gr
sakis_gr Ο χρήστης sakis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2009
Περιοχή: Γρεβενα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

jonedessa γεια και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.
Αυτά που αντιμετωπίζεις τώρα τα αντιμετώπισα πριν 2,5 χρόνια όταν -άσχετος από ενυδρεία-έστηνα το δικό μου δισκοενυδρείο, οπότε θα σου πω τι έκανα εγώ!
- Πόσα λίτρα siporax θα πρέπει να βάλω ? Τι λέτε για το χύμα, είναι εξίσου καλό ?
Στην αρχή το ξεκίνησα με 10λιτρα χύμα, σιγά σιγά τα έφτασα στα 35(όλα χύμα) ούτε με τα 10 ούτε τώρα με τα 35 είδα ποτέ αμμωνία ή νιτρώδη

- Χρειάζεται κάποιο άλλο εκτός από μπλε σφουγγάρι και τα παραπάνω ?
Εγώ έχω μόνο σφουγγάρι και siropax χωρίς πρόβλημα, δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο (ας πουν κι οι άλλοι)

- Ένα θερμοστάτη Jαger των 300 w , χρειάζεται και δεύτερος ?
Δεδομένου ότι ζούμε σε περιοχές με παρόμοιο κλήμα και παραπλήσιες θερμοκρασίες λέω πως θες 2 ! Στη δική μου περίπτωση ενας των 300w δε μπορεί να φτάσει τους 28 το χειμώνα (τα λίτρα μου είναι 500+ με το σαμπ) εσύ με λίγο λιγότερα λίτρα ισως να σαι οριακά ...αλλα ο δευτερος πρέπει να υπάρχει και για ασφάλεια (τι θα κάνεις αν καεί ο ένας και μοναδικός; )

- Αντλία λέω να ........490 λίτρα /ώρα
Στην καλύτερη θα γυρνά το νερό 1 φορά την ώρα...κατα τη γνώμη μου λίγο!
Νομίζω χρειάζεσαι μεγαλύτερη, κάποια με 1200 ή 1500 λ/ω να το γυρνά πάνω από δυο φορές την ώρα (στο δικό μου το χω 2,5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου την ώρα)

- Τροφές............. να τους μεγαλώσω εγώ
Εγώ τα μεγάλωσα με μπιτ και νυφάδες Τροπικαλ,tetra,ocean nutrition με ικανοποιητικά αποτελέσματα, έφτιαχνα-φτιάχνω όμως και δικές μου τροφές με κατεψυγμένο ψάρι,γαρίδες και αρακά, καρδιά καθόλου

- Κάθε υπόδειξη δεκτή
Ρυθμιστής θερμοκρασίας....τον έβαλα και βρήκα την υγειά μου

Ελπίζω να βοήθησα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-12, 14:10
jonedessa Ο χρήστης jonedessa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Περιοχή: Έδεσσα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

ευχαριστώ γειτονα
Αυτά που αντιμετωπίζεις τώρα τα αντιμετώπισα πριν 2,5 χρόνια όταν -άσχετος από ενυδρεία-έστηνα το δικό μου δισκοενυδρείο, οπότε θα σου πω τι έκανα εγώ!
- Πόσα λίτρα siporax θα πρέπει να βάλω ? Τι λέτε για το χύμα, είναι εξίσου καλό ?
Στην αρχή το ξεκίνησα με 10λιτρα χύμα, σιγά σιγά τα έφτασα στα 35(όλα χύμα) ούτε με τα 10 ούτε τώρα με τα 35 είδα ποτέ αμμωνία ή νιτρώδη Για χύμα προσανατολίζομαι και εγώ

- Χρειάζεται κάποιο άλλο εκτός από μπλε σφουγγάρι και τα παραπάνω ?
Εγώ έχω μόνο σφουγγάρι και siropax χωρίς πρόβλημα, δε νομίζω να χρειάζεσαι κάτι άλλο (ας πουν κι οι άλλοι)

- Ένα θερμοστάτη Jαger των 300 w , χρειάζεται και δεύτερος ?
Δεδομένου ότι ζούμε σε περιοχές με παρόμοιο κλήμα και παραπλήσιες θερμοκρασίες λέω πως θες 2 ! Στη δική μου περίπτωση ενας των 300w δε μπορεί να φτάσει τους 28 το χειμώνα (τα λίτρα μου είναι 500+ με το σαμπ) εσύ με λίγο λιγότερα λίτρα ισως να σαι οριακά ...αλλα ο δευτερος πρέπει να υπάρχει και για ασφάλεια (τι θα κάνεις αν καεί ο ένας και μοναδικός; ) Eχεις δίκιο απλώς πολλές αγορές επεσαν μαζί, λέω να το αφήσω για Σεπτέμβρη μαζί με τον κοντρόλερ.

- Αντλία λέω να ........490 λίτρα /ώρα
Στην καλύτερη θα γυρνά το νερό 1 φορά την ώρα...κατα τη γνώμη μου λίγο!
Νομίζω χρειάζεσαι μεγαλύτερη, κάποια με 1200 ή 1500 λ/ω να το γυρνά πάνω από δυο φορές την ώρα (στο δικό μου το χω 2,5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου την ώρα) Θα το δω

- Τροφές............. να τους μεγαλώσω εγώ
Εγώ τα μεγάλωσα με μπιτ και νυφάδες Τροπικαλ,tetra,ocean nutrition με ικανοποιητικά αποτελέσματα, έφτιαχνα-φτιάχνω όμως και δικές μου τροφές με κατεψυγμένο ψάρι,γαρίδες και αρακά, καρδιά καθόλου Φτιάχνεις συνταγές από εδω μέσα που έγραψαν ή δικές σου ?

- Κάθε υπόδειξη δεκτή
Ρυθμιστής θερμοκρασίας....τον έβαλα και βρήκα την υγειά μου Εαν εχεις 2 θερμοστάτες χρειάζεται
Αεραντλία έχεις στο δικό σου ?
Ελπίζω να βοήθησα Πολύ ευχαριστω για τις απαντήσεις σου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-12, 23:58
Το avatar του χρήστη sakis_gr
sakis_gr Ο χρήστης sakis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2009
Περιοχή: Γρεβενα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

jonedessa:
"Εαν εχεις 2 θερμοστάτες χρειάζεται"
O ρυθμιστής θερμοκρασίας δεν έχει να κάνει με το αν έχεις έναν οι δύο θερμοστάτες (αρκεί να μη ξεπερνάς ένα επίπεδο ισχύος που αναγράφεται στον ρυθμιστή)

Αεραντλία έχεις στο δικό σου ?
έχει αλλά μόνο για το εφφε (μπουρμπουλήθρες) , η ροή-ανατάραξη στο σαμπ νομίζω αρκεί για την οξυγόνωση του νερού

Φτιάχνεις συνταγές από εδω μέσα που έγραψαν ή δικές σου ?
Απο δω κι απο αλλα ανάλογα σαιτ είδα το πως φτιάχνονται , άλλα αντί για καρδιά μοσχαριού(δε βρίσκω εύκολα) βάζω κατεψυγμένο ψάρι....το δοκίμασα αρχικά και επειδή το τρων με μεγάλη όρεξη το συνέχισα

Mπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδω:
http://www.istellas.gr/aquarium/index.html
Εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμο και μου έλυσε πολλές απορίες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-07-12, 15:45
jonedessa Ο χρήστης jonedessa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Περιοχή: Έδεσσα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Σάκη για την βοήθεια.
Χρήσιμη σελίδα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
παρουσίαση δισκοενυδρείου στο ΠΣΦΕ dimitris21 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 27 09-08-10 12:39
Παρουσίαση του Δισκοενυδρείου μου!! AquaBoy Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 21 27-03-07 17:44
Πρώτος χρόνος hejo Γλυκό νερό - Γενικά 12 20-06-05 12:45
Ο πρώτος μου μονομάχος. galant Bettas 2 28-09-04 13:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04153 seconds with 14 queries