Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-10, 04:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο για χελωνάκια - Στρώσιμο

Χαίρετε! Μετά από πολλές στερήσεις (ακόμα τρέφομαι με πατατάκια για να ζήσω... καταραμένη η ώρα που άκουσα τον πετσοπά) τελείωσε το (πολύ απλό αλλά φτιαγμένο με αγάπη!) ενυδρείο που έφτιαξα στην κοπέλα μου για τις χελώνες της (red eared sliders). Οι χελώνες είναι δύο και είναι ακόμα μωράκια (αγοράστηκαν πριν κανα μήνα). Το ενυδρείο είναι 80x30x40(ύψος) DIY, το ύψος του νερού είναι στους 12 πόντους άρα μιλάμε για περίπου 30 λίτρα και μέσα υπάρχουν εσωτερικό φίλτρο Eheim Pickup 2008, θερμοστάτης Eheim Jager 50W, μία πέτρα από ποτάμι και δύο ξύλα (δεν είμαι σίγουρος από τι δέντρο).

Όλες οι κινήσεις μου έχουν γίνει μετά από πολλή... πάρα πολλή μελέτη, κυρίως εδώ μέσα.

Θα προσπαθήσω να τα γράψω όλα για να είμαι καλυμμένος:
1) Οι κολλήσεις του ενυδρείου έγιναν με Den Braven ενυδρειακή.
2) Η πέτρα πλύθηκε πολλές μέρες σε νερό, μετά με χλωρίνη, μετά πάλι πολλές μέρες με νερό και τέλος βράστηκε.
3) Τα ξύλα παρόλο που ήταν παλιά και συνεπώς στεγνά για σιγουριά εκτός του ότι έμειναν πολλές μέρες στο καλοριφέρ ψήθηκαν και 5 ώρες στο φούρνο στους 100 βαθμούς.
4) Το αντιχλώριο είναι της Tetra.

Χτες ξεκίνησε το στρώσιμο με αμμωνία. Επειδή δεν έχουν έρθει ακόμα από Αγγλία τα υγρά τεστ της API η πρώτη αμμωνία υπολογίστηκε με απλά μαθηματικά. Για τη δεύτερη απλά θα πάει με το μάτι... αν δεν έχουν έρθει μέχρι τη Δευτέρα και υπάρξει δεύτερη με αυτό το στήσιμο βέβαια και δε χρειαστεί να ξαναρχίσω! Ορίστε και τα πρώτα βήματα:




Σήμερα το απόγευμα όλα ήταν μια χαρά, απλά το νερό είχε αρχίσει να παίρνει το κλασικό πρασινο-κιτρινο-καφέ χρώμα από τα ξύλα (που μου αρέσει κιόλας), αλλά ήταν διαυγές.




Αλλά τώρα το βράδυ που το ξανακοίταξα (μιλάμε για 4 ώρες μετά το πολύ) ήταν φουλ μέσα στη θολούρα! Ορίστε και τα πειστήρια:




Τι είναι αυτό;;; Θα είμαι πολύ χαρούμενος αν μου πείτε ότι είναι τα βακτήρια που έχουν τρελαθεί στο τσιμπούσι, απλά μου φαίνεται πολύ νωρίς και για αυτό ανησυχώ. Να προσθέσω ότι και η πέτρα και τα ξύλα είχαν μείνει για καιρό μέσα σε νερό δοκιμαστικά και δεν είχαν κάνει κάτι τέτοιο. Αυτό είναι το ένα μου πρόβλημα.

Το άλλο είναι ότι, παρόλο που ο θερμοστάτης μου είναι για ενυδρεία 30-60 λίτρα και τον έχω ρυθμίσει στους 32 βαθμούς κελσίου, η θερμοκρασία είναι ίσα ίσα στους 27 (μετρημένη με 2 θερμόμετρα -ίδια αλλά δύο διαφορετικά-). Μιλάμε για καινούργιο θερμοστάτη. Παίζει να έχει τόσες απώλειες και να μην μπορεί να τη φτάσει για αυτό το λόγο τη θερμοκρασία; Δουλεύει συνέχεια και όταν τον πιάνω ναι μεν είναι ζεστός αλλά μπορώ να τον κρατήσω άνετα χωρίς να καίγομαι. Είναι χαλασμένος ή παίζει κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-10, 07:45
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

για ποιο λόγο στρώνεις το ενυδρείο για της χελώνες

διάβασε εδώ http://www.reptilesalonica.com/care-red_ear_slider.html
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 24-01-10 στις 07:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-10, 11:21
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το έχω διαβάσει όλο αυτό το forum, όπως και σχεδόν ό,τι υπάρχει εδώ μέσα και ξένα site και χρειάζονται κανονικό στρώσιμο γιατί παρόλο που είναι πιο ανθεκτικές το χλώριο δημιουργεί πρόβλημα στα μάτια τους. Να μην μιλήσουμε για αμμωνία και νιτρώδη. Όλοι οι έμπειροι το λένε μέσα στο reptilesalonica και στο άλλο της aquatek από το δεύτερο κιόλας ποστ διαφωνούν με τον συγγραφέα.


Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με τα προβλήματά μου;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-10, 11:35
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

λέει ότι δε χρειάζεται να είναι στρωμένο απλά επειδή είναι βρομιαρες να υπάρχει ένα μηχανικό φίλτρο όταν αλλάζεις νερό κάθε 2 μέρες τι αμωνια να παραχθεί και μια φορα την εβδομάδα να το αλλάζεις όλο +ότι λέει να πλένεις το φίλτρο με καθαρό νερό βρύσης εννοεί και να πρόσθετης αντιχλωριο παντα αυτά

η θολούρα δεν είναι τίποτα άλλαξε νερό και βάλε μέσα τα χελωνάκια όταν αδειάζεις όλο το ενυδρείο φρόντισε να βγάζεις θερμοστάτες φίλτρα από την μπρίζα
-------------------------
λαθος
ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ
Αφού λοιπόν γεμίσετε με νερό, βάλετε το φίλτρο και τον θερμοστάτη σε λειτουργία και δημιουργήσετε το κατάλληλο περιβάλλον για κείνην, ώστε να έχει χώρο και να κολυμπά ελεύθερα, αλλά και να σκαρφαλώνει όσο ψηλά θέλει (προσοχή να υπάρχει καπάκι αν η «στεριά» ακουμπάει στα τζάμια του ενυδρείου και δε βρίσκεται στο κέντρο αυτού), ρίχνετε στο νερό την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου και ειδικών βιταμινών. Συνήθως δίνουμε βιταμίνη Dπου βοηθά στην ανάπτυξη του καβουκιού. Αντιχλώριο και βιταμίνη είναι καλό να βάζουμε σε κάθε αλλαγή νερού, αν και υπάρχουν πολλοί που δεν τα κρίνουν απαραίτητα για τη συντήρηση της χελώνας.
Το φίλτρο δε χρειάζεται να είναι «στρωμένο», όπως κάνουμε με τα ψάρια. Η χελώνα είναι σαφώς πιο ανθεκτική, αρκεί να αλλάζουμε μέρος του νερού της κάθε βδομάδα (περίπου το μισό). Σε κάθε αλλαγή βγάζουμε και το φίλτρο και ξεπλένουμε καλά το σφουγγάρι του ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ. Περίπου μια φορά το μήνα καλό θα είναι να αδειάζουμε εντελώς το ενυδρείο (ρουφώντας το νερό με την ειδική τρόμπα) και να καθαρίζουμε και τα τζάμια που πιάνουν γλίτσα.
Πέρα από το καθημερινό τάισμα, (που θα αναφερθούμε παρακάτω), η χελώνα δε χρειάζεται κάποια ειδική φροντίδα. Από την άνοιξη και μετά μπορείτε τις ηλιόλουστες μέρες να την βάζετε σε μια λεκανίτσα με μια πέτρα στο κέντρο όπου να μπορεί ν’ανεβεί και να την βγάζετε για μερικές ώρες στον ήλιο. Αυτό προϋποθέτει βέβαια να την έχετε συνεχώς υπό παρακολούθηση, ειδικά αν στον χώρο σας κινδυνεύει από γάτες ή αρπακτικά πουλιά.
-------------------------
Αρχικά τοποθετούμε κάποιο τύπο υποστρώματος στο ενυδρείο μας, προτιμότερο χοντρό χαλίκι ή χαλαζιακή άμμο. Το ψιλό χαλίκι είναι πιθανόν να το καταπιούν τα μικρά κι άρα καλύτερα ν’αποφεύγεται. Στη συνέχεια γεμίζουμε το ενυδρείο με νερό κι εδώ θέλει προσοχή. Το νερό δε θα πρέπει να ξεπερνά τα 10 - 20 εκατοστά ύψος για νεογέννητα χελωνάκια. Όσο μεγαλώνει η χελώνα μας και μπορεί μ’ευκολία να κολυμπάει στα βαθιά και να σκαρφαλώνει στη νησίδα της, τόσο μπορούμε ν’αυξάνουμε το βάθος του νερού.
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 24-01-10 στις 11:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-10, 11:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φίλε μου έχεις όλη την καλή διάθεση προφανώς να με βοηθήσεις, αλλά απαντάς σε κάτι για το οποίο έχω ασχοληθεί περισσότερο από εσένα και λες τα ίδια που είπες και στο προηγούμενο ποστ, ενώ ήδη σου είπα ότι κάνεις λάθος. Το ότι γράφει κάποιος ένα οδηγό δε σημαίνει ότι έχει και δίκιο. Δηλαδή άμα γράψω εγώ ένα ανάλογο κείμενο και λέω ότι χρειάζεται κανονικά στρώσιμο θα είναι όλα καλά; Σου ξαναλέω ότι ήδη από το δεύτερο ποστ υπάρχει η εξής απάντηση:

Για ποιο λόγο να καυαστρέφουμε την βιολογία του φίλτρου? Η αμμωνία δεν κάνει καλό σε κανένα ζώο, πόσο μάλλον όταν έρχεται σε επαφή με τα μάτια του, οπότε καλύτερα να κρατήσουμε την βιολογία του φίλτρου.

Και παρακάτω:

Τώρα η ποιότητα του νερού παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Ένα φίλτρο για ενυδρεία (κάνιστρο) είναι απαραίτητο και εύκολο στον καθαρισμό. Όταν όμως το χελωνάκι είναι μικρό και το βάθος του νερού δεν είναι κατάλληλο για την χρήση φίλτρου (λόγω ρηχότητας), τότε είναι απαραίτητες οι συχνότατες αλλαγές νερού με φρέσκο και αποχλωριομένο με αντιχλώριο.


Επίσης αν πας στο reptile salonica όπου και με παράπεμψες θα δεις και εκεί ότι όλοι λένε για στρώσιμο του φίλτρου και για λεπτομέρειες του πώς θα γίνει αυτό αν θυμάμαι καλά παραπέμπουν και εδώ μέσα.

Αν μπορέσεις να με βοηθήσεις με τις απορίες μου θα το εκτιμήσω γιατί στρώνω για πρώτη φορά και επίσης θέλω να ξέρω αν έχει πρόβλημα ο θερμοστάτης μου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-10, 12:21
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τη να σου πω μάλλον εσύ δε καταλαβαίνεις
είχες ποτε νεροχελώνες ???

επειδή είχα άκου άσε το στρώσιμο του φίλτρου και κοίτα να της αλλάζεις νερό κάθε 2-3 μέρες
και άμα βάλεις φίλτρο να το πλένεις καλά σε κάθε αλλαγή δε φαντάζεσαι ποσο βρώμικες είναι μη κανεις τη βλακεία να αφήσεις το νερό ένα μηνα δε θα μπορείς να μπεις μέσα στο σπίτι από τη βρόμα

αυτά από μένα άμα θες ακούμε άμα δε θες μαράθηκα
-------------------------
εδω για το στρωσιμο

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
ενα μηνα κραταει στο λεω


και τη προβλημα εχει ο θερμοστατης ????????
-------------------------
εκει που ανεβαζεις κατεβαζεις τη θερμοκρασια εχει ενα κουμπακι
ανεβασετο γυρνα τη ροδελα εκει που λεει το θερμομετρο πατα το κουμπακι και εισαι ετοιμος
-------------------------
βγαλε και μια φωτο το θερμοστατη μην ειναι αλλο μοντελο απο τον δικο μου και παιδευεσε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 24-01-10 στις 12:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-10, 12:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ δεν καταλαβαίνω;

Ενδεικτικά:
Post #3
http://reptilesalonica.ipbhost.com/index.php?showtopic=5065

Post #27
http://reptilesalonica.ipbhost.com/i...pic=3249&st=20

Το πώς γίνεται το στρώσιμο το έχω διαβάσει και αυτό που μου λες αλλά δεν μου λύνει την απορία για το θόλωμα από την πρώτη μέρα. Ξέρω ότι θα θολώσει αλλά δεν το περίμενα έτσι απότομα και για αυτό ρωτάω τους έμπειρους.

Ο θερμοστάτης μου έγραψα ότι είναι ρυθμισμένος στους 32 για να βοηθήσω στην αναπτυξη της βιολογίας και δεν έχει ξεπεράσει τους 27 το νερό. Έγραψα ότι είναι Eheim Jager 50W (είναι για 30-60 λίτρα και έχω 30) και ρυθμίζεται ακριβώς όπως μου λες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-10, 12:31
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εκει που ανεβαζεις κατεβαζεις τη θερμοκρασια εχει ενα κουμπακι
ανεβασετο γυρνα τη ροδελα εκει που λεει το θερμομετρο πατα το κουμπακι και εισαι ετοιμος
-------------------------
βγαλε και μια φωτο το θερμοστατη μην ειναι αλλο μοντελο απο τον δικο μου και παιδευεσε


καπακι εχει το ενυδρειο ???
αν οχι βαλε ενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-10, 13:56
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καπάκι θα μπει όταν θα είναι έτοιμες να μπουν και οι χελώνες για να στηρίξω και τη UVB. Φωτογραφία σε καμιά ώρα γιατί δεν είμαι τώρα στο ενυδρείο, αλλά δεν είδα κουμπάκι. Ελπίζω απλά να είμαι τόσο χαζός!
-------------------------
Ορίστε ο θερμοστάτης, δουλεύει συνέχεια και ακόμα ίσα ίσα στους 27 η θερμοκρασία.




Σήμερα καθάρισε αρκετά το νερό, οπότε μάλλον ήταν από την αμμωνία. Αν πάντως πιστεύετε ότι ήταν από κάτι άλλο πείτε μου να το διορθώσω.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exelix : 24-01-10 στις 13:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-10, 23:18
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δεν εινα σαν τον δικο μου
δεν ειχε οδηγιες αμα εχει αποκλιση πως τον φτιαχνεις και αν τον φτιαχνεις ο δικοσ μου εχει ειναι βεβαια λιγο ποιο παλιο μοντελο αλλα ιδια μαρκα



παντος αμα ειναι αναμενος μη τον ξανα βγαλεις απο το νερο μπορει να παθεις ηλεκτροπληξια η να καεις
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-10, 23:25
stred Ο χρήστης stred δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Περιοχή: αθην
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
παντος αμα ειναι αναμενος μη τον ξανα βγαλεις απο το νερο μπορει να παθεις ηλεκτροπληξια η να καεις
+1000

εγω δε το ηξερα και το επαθα προχθες αυτο που τον εβγαλα απο ενα μπιτονι νερο που ζεσταινα.. και εσκασε στη κυριολεξια.. ευτυχως
α) τον κραταγα απο το καλωδιο οποτε δε με χτυπησε το ρευμα
2) εσκασε μεσα στο δοχειο οποτε τα θραυσματα εξωστρακιστηκαν μεσα στο δοχειο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-10, 23:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Exclamation

Αυτο γινεται γιατι ζεστενεται πολυ και οταν ερχετε σε επαφη με το νερο που ειναι πολυ πιο κρυο σπαει!! Προσοχη ... οταν κανουμε αλλαγες νερου βγαζουμε ολες τις συσκευες του ενυδρειου απο την μπριζα ... ακομα και αν χρειαστει να βαλουμε χερια στο ενυδρειο ... παλι να τα βγαζουμε απο την μπριζα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-10, 12:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Νόμιζα ότι το πρόβλημα είναι μόνο όταν το βάζω αναμένο σε κρύο νερό, αλλά τώρα που το λέτε θα το προσέχω.

Από εκεί και πέρα προσπάθησα να κάνω το καλιμπράρισμα, αλλά εννοείται ότι δεν έγινε κάτι το συγκλονιστικό. Μιλάμε ότι είχα διαφορά 5 βαθμών από το ρυθμισμένο. Τώρα απλά πήγε στους 28 και ακόμα δεν έχει σβήσει. Δουλεύει συνέχεια από Παρασκευή βράδυ. Να μιλήσω με αντιπροσωπεία;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-10, 12:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μήπως έχει κολλήσει?
Αν δεν σβήσει καθόλου ... και όλο ανεβαίνει η θερμοκρασία καλό είναι να τον επιστρέψεις να πάρεις κάποιον άλλο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-10, 12:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δεν ανεβαίνει! Αυτό είναι το πρόβλημά μου! Είναι ρυθμισμένος στους 31-32 και έχει φτάσει μετά από τόσες μέρες στους 28 παρόλο που δουλεύει συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-10, 13:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πολύ παράξενο!! Θα σου έλεγα να το επιστρέψεις και να πάρεις κάποιον άλλο!
Μέτρα θερμοκρασία και με κάποιο άλλο θερμόμετρο! Ποτέ δε ξέρεις ... μερικά δείχνουν λάθος θερμοκρασία!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-10, 16:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ήδη το έχω μετρήσει με δύο θερμόμετρα όπως λέω στο πρώτο ποστ (ίδια μάρκα αλλά 2)! Αλλά το νιώθω και στο χέρι μου ότι ναι μεν δεν είναι κρύο αλλά δεν με ζεσταίνει κιόλας. Θα προσπαθήσω λίγο ακόμα να δω μήπως έχω κάνει κάποιο τραγικό λάθος, αφού ούτως ή άλλως τώρα έχω εξεταστική και μου το έστειλε ένας φίλος από την Αθήνα. Απλά θα πάρω ένα τηλέφωνο αύριο μαγαζί και αντιπροσωπεία να μου πουν και αυτοί τη γνώμη τους. Ευχαριστώ όσους προσπάθησαν μέχρι τώρα να με βοηθήσουν.

Όποιος έχει κάτι να συμπληρώσει το λέει ε!

Θα επανέρθω όταν έχω νέα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-10, 16:30
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή



επειδη μπορει να μην καταλαβες καλα να σου εξηγησω πως γινεται

με βαση αυτη τη φωτογραφια

ο κοκκινος δεικτης ειναι στο 33

αυτο αλλαζει με δυο τροπους
α) ο πρωτος ειναι να στριψεις το κοκκινο πλαστικο κομματι πιανοντας το ιδιο
β) ο δευτερος ειναι να στριψεις το μπλε πλαστικο κομματι χωρις να πιανεις το κοκκινο (οπως πιανει το χερι στη φωτογραφια)



η ρυθμηση γινεται ως εξης
- Αφηνεις να λειτουργησει ο θερμοστατης σου για να δειξει κατι (εσενα λειτουργει εδω και μερες οποτε ειναι ετοιμος)
- οταν σταθεροποιηθει η θερμοκρασια βλεπεις σε ενα θερμομετρο τι δειχνει
- αν δειχνει 28 μετακινεις το κοκκινο στη θεση 28 με τον (α) τροπο
- μετα μετακινεις το μπλε με τον (β) τροπο , στην θερμοκρασια που επιθυμείς π.χ 25°C
- ελεγχεις μετα απο καποια ωρα το θερμομετρο αν πηγε 25°C (99.9% θα παει)

στα απλα μπερδευομαστε συνηθως
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-10, 15:33
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το έχω ήδη κάνει αυτό πολλές φορές, αλλά δεν μπορεί να το έχεις βάλει στους 32 και να το ρυθμίσεις εκείνη την ώρα ότι είναι στους 27, έχει ένα όριο + - 3 βαθμούς περίπου.

Δοκίμασα όμως να το βάλω στους 26,5 και δουλεύει κανονικά. Αναβοσβήνει όπως πρέπει για να κρατάει τη θερμοκρασία εκεί.

Επομένως το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι, παρόλο που είναι και για διπλάσια λίτρα ο θερμοστάτης μου, υπάρχει μεγάλη απώλεια γιατί τα λίτρα μου είναι "απλωμένα" σε μεγάλη επιφάνεια με μικρό βάθος και δεν μπορεί να πάει τη θερμοκρασία πάνω από τους 27.

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό, γιατί εγώ απλά υποθέτω;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-10, 15:36
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω ήδη κάνει αυτό πολλές φορές, αλλά δεν μπορεί να το έχεις βάλει στους 32 και να το ρυθμίσεις εκείνη την ώρα ότι είναι στους 27, έχει ένα όριο + - 3 βαθμούς περίπου.

Δοκίμασα όμως να το βάλω στους 26,5 και δουλεύει κανονικά. Αναβοσβήνει όπως πρέπει για να κρατάει τη θερμοκρασία εκεί.

Επομένως το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι, παρόλο που είναι και για διπλάσια λίτρα ο θερμοστάτης μου, υπάρχει μεγάλη απώλεια γιατί τα λίτρα μου είναι "απλωμένα" σε μεγάλη επιφάνεια με μικρό βάθος και δεν μπορεί να πάει τη θερμοκρασία πάνω από τους 27.

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό, γιατί εγώ απλά υποθέτω;
υπαρχει λυση
θα βαλεις το θερμοστατη σου σε ενα κουβα και θα κανεις το ιδιο

αν στον κουβα φτανει 30 και πανω σημαινει οτι ο θερμοστατης ειναι μια χαρα αλλα δεν επαρκει για το τανκ σου, οποτε δεν ειναι θεμα καλιμπραρισματος

καλο θα ηταν να το κανεις για να εισαι σιγουρος
γιατι αν το εχεις στους 33 , οταν θα ανεβει η εξωτερικη θερμοκρασια τα ψαρια σου θα γινουν κακαβια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-02-10, 10:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Είχα καιρό να γράψω, αλλά είχα και πολλά να κάνω. Έκανα αυτό που μου είπες, αλλά και πάλι δεν κατάφερε να το ζεστάνει (10 λίτρα) και έτσι τον πήγα πίσω. Εκεί υπήρξε μια ψιλοαναστάτωση του στιλ ότι είμαι ο πρώτος που του παρουσιάζεται πρόβλημα με την καινούργια σειρά στην ελληνική αντιπροσωπεία και ότι αυτό που περιγράφω είναι συμπεριφορά θερμοστάτη που δε φτάνουν τα λίτρα. Τους είπα αν θέλουν ας το δοκιμάσουν αυτοί και άμα τους δουλέψει καλώς, αλλιώς ας μου το αλλάξει η αντιπροσωπεία. Μίλησαν με την αντιπροσωπεία, μου έδωσαν άλλο και μου είπαν ότι άμα δουλεύει ο παλιός στον έλεγχο της αντιπροσωπείας θα μου τον ζητήσουν πίσω. Τέλος πάντων εγώ έβαλα στη λεκάνη να δοκιμάσω και τον καινούργιο και κατάφερε να το φτάσει στους 32-33 που το είχα βάλει, αλλά δεν το κοιτούσα συνέχεια να ξέρω αν έσβησε κιόλας ή όχι. Μπορεί να έκλεινε δηλαδή, αλλά να μην το είδα εγώ, αλλά ψιλοαμφιβάλω. Τεσπά, θα το αφήσω λίγο ακόμα να δω άμα δουλεύει κι αυτός συνέχεια. Πάντως άμα κάνει και αυτός τα ίδια μάλλον στην καινούργια σειρά οι σπείρες απλά δεν είναι αρκετές, από τη στιγμή που θερμοστάτης για 60 λίτρα δε ζεσταίνει ούτε τα 10. Πάλι καλά που βρήκα τον κατοστάρη να κάνω τη δουλειά μου έγκαιρα!


Από εκεί και πέρα, νιώθω ότι είμαι κοντά στο στρώσιμο, ίσως και να έχει στρωθεί, απλά με προβληματίζουν κάποιες λεπτομέρειες. Στην περίπτωσή μου άργησε πάρα μα πάρα πολύ να αρχίσει να τρώγεται η αμμωνία, άργησαν κάπως να εμφανιστούν τα νιτρώδη, αλλά με το που εμφανίστηκαν έγινε ο χαμός! Αμέσως έγιναν πολλά και εμφανίστηκαν και νιτρικά. Είναι 3-4 μέρες τώρα που μετράω αμμωνία 0, νιτρώδη 0-0,25 και σήμερα ξερό 0 και νιτρικά 5. Προβληματίζομαι γιατί δεν μπορείς να πεις ότι έχουν χτυπήσει ταβάνι τα νιτρικά και δεν τα βλέπω να αυξάνονται και ιδιαίτερα. Να το αφήσω κι άλλο ή είναι έτοιμο; Τα τεστ με API για να μην έχουμε παρεξηγήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-02-10, 17:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

το ταιζεις το ενυδρειο ???????????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-10, 18:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ναι κανονικά αμμωνία να είναι στα 3mg/l. Χθες και προχθές το τάισα και πρωί και βράδυ δοκιμαστικά και δε μένει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-02-10, 18:55
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

exelix

εγω πηρα εναν 150W και δεν επαρκουσε για 50 λιτρα νερο σε χωρο χωρις θερμανση

αναγκαστηκα και εβαλα ενα 300αρι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-02-10, 19:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εντάξει, μικρό το κακό με τον θερμοστάτη, πες ότι έχασα κάνα δεκάευρο.



Αυτό που πραγματικά με νοιάζει είναι το στρώσιμο αυτή τη στιγμή. Ξέρει κάποιος να μου πει αν έχει στρωθεί ή αν πρέπει να περιμένω κι άλλο; Με έχει μπερδέψει λίγο η ιστορία έτσι όπως εξελίχθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-02-10, 20:03
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

στη δικια σου περιπτωση ειμαι κατα το στρωσιμο του φιλτρου
αλλα θα ειναι στρωμενο αμα μετρας αμμωνια 0 no2 0 και νο3 5 πχ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-02-10, 20:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν εννοείς ότι είσαι κατά γιατί πολλοί λένε ότι τις χελώνες δεν τις πειράζει το χλώριο πιστεύω ότι δεν κάνω κάτι λάθος, απλά αφού μπορώ να τους προσφέρω το καλύτερο το κάνω. Αν δω ότι δε δουλεύει το μόνο εύκολο είναι να ξεστρωθεί ένα φίλτρο! Αν εννοείς κάτι άλλο πες μου να ξέρω.


Από εκεί και πέρα, με αυτές τις τιμές να κάνω τη μεγάλη αλλαγή νερού και να βάλω τη χελώνα ή να τη βάλω έτσι όπως είναι τώρα; Ρωτάω γιατί έχω διαβάσει ότι τη μεγάλη αλλαγή μετά το στρώσιμο την κάνουμε για να διώξουμε τα άπειρα νιτρικά που κανονικά θα είχαν μαζευτεί, αλλά εγώ έχω λίγα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-02-10, 20:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

είμαι κατά γιατί σε λίγες μέρες θα αναγκαστείς να το πλύνεις όλο το ενυδρείο και τα φίλτρα σου με νερό βρύσης και όλη η βιολογία θα πάει τσάμπα στο είπα και στην αρχή
η χελώνα έχει πρόβλημα με το χλώριο όλα τα ζωντανά έχουν
το να στρώσεις το φίλτρο δε θα σταματήσεις να έχεις πρόβλημα με το χλώριο πρέπει να ρίχνεις αντιχλωριο στο νερό
κανε αλλαγή και βάλε τη χελώνα μέσα
το καθαρό νερό μονό καλο κάνει να το ξέρεις
η χελώνα δεν είναι ψάρι θέλει πολλές αλλαγές νερού γιατί βρωμάει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-02-10, 20:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πρέπει να σε έχουν εκνευρίσει πολλοί όσο καιρό ασχολείσαι με ενυδρεία! Το μεγάλο μου λάθος στην όλη υπόθεση είναι ότι αγόρασα χελώνες πιστεύοντας τον πετσοπά ότι δε θέλουν τίποτα. Από εκεί και πέρα έχουν μελετηθεί άπειρες πηγές και δεν έχω κάνει κανένα βήμα στα τυφλά, οπότε δεν μου αρέσει να μου μιλάνε όλοι σαν να μην έχω την παραμικρή ιδέα. Εντάξει, είμαι στην αρχή -προφανώς- αλλά δε θέλω να μου λένε μην προσπαθείς γιατί δε θα τα καταφέρεις. Κάτσε να τα σκατώσω και θα το γράψω για να με κράξεις! Μην με απογοητεύεις!

Ευχαριστώ πολύ πάντως! Θα την κάνω πιο βράδυ γιατί τώρα είμαι αλλού και θα γράψω για το πώς θα πάει από εδώ και πέρα.

Δεν ξέρεις πόσο με έκανες να χαρώ πάντως που μου είπες ότι είναι έτοιμο! Πέρασα πολλά για να το στήσω κι ας ακούγεται αστείο για τόσο μικρό ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-02-10, 20:49
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να σε έχουν εκνευρίσει πολλοί όσο καιρό ασχολείσαι με ενυδρεία! Το μεγάλο μου λάθος στην όλη υπόθεση είναι ότι αγόρασα χελώνες πιστεύοντας τον πετσοπά ότι δε θέλουν τίποτα. Από εκεί και πέρα έχουν μελετηθεί άπειρες πηγές και δεν έχω κάνει κανένα βήμα στα τυφλά, οπότε δεν μου αρέσει να μου μιλάνε όλοι σαν να μην έχω την παραμικρή ιδέα. Εντάξει, είμαι στην αρχή -προφανώς- αλλά δε θέλω να μου λένε μην προσπαθείς γιατί δε θα τα καταφέρεις. Κάτσε να τα σκατώσω και θα το γράψω για να με κράξεις! Μην με απογοητεύεις!

Ευχαριστώ πολύ πάντως! Θα την κάνω πιο βράδυ γιατί τώρα είμαι αλλού και θα γράψω για το πώς θα πάει από εδώ και πέρα.

Δεν ξέρεις πόσο με έκανες να χαρώ πάντως που μου είπες ότι είναι έτοιμο! Πέρασα πολλά για να το στήσω κι ας ακούγεται αστείο για τόσο μικρό ενυδρείο.
ισα ισα δε γραφω εκνευρισμενα σε κανεναν
καλα κανεις και το στρωνεις δε λεω
αμμωνια και νιτρικα και νιτροδι μπορεις να μην εχεις κανοντας σιχνες αλλαγες
αρα δε χρειαζετε να στρωσεις φιλτρο
υπαρχουν ατομα που δε στρωνουν ενυδρεια με δισκους αλλα κανουν καθε μερα αλλαγες νερου οποτε καταλαβαινεις τη λεω
και μιλαμε για ψαρια πολυ ευαισθητα οχι για χελωνα που δε καταλαβαινει τιποτα σε βουρκο να την βαλεις

και στο ξανα λεω
γιατι ειχα χελωνες καθε 3 μερες θελουν καλο καθαρισμα
αλλιως θα εχεις εσυ προβλημα οχι αυτες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος - νέο ενυδρείο - χαλίκι/πέτρες/στρώσιμο aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-08-08 17:04
Αρχαριος με χελωνάκια ntararis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 09:03
Στρώσιμο Εξωτ. φίλτρου σε υπάρχον ενυδρείο Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 23-11-07 14:45
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
Ενυδρείο για χελωνάκια spirit Γλυκό νερό - Γενικά 15 05-09-03 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10531 seconds with 13 queries