Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-16, 22:04
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή Πόσα λίτρα χρειάζονται επιτέλους... οι δίσκοι;

Από τότε που άρχισα την διαδικτυακή μου επαφή με τα fora που ασχολούνται με τα ενυδρεία, διαπίστωσα ότι υπάρχει ένα ερώτημα που τίθεται αρκετά συχνά και που προκαλεί διαμάχες:
- Έχω ένα ενυδρείο Χ λίτρα (συνήθως λιγότερα κι' από 300) .... πόσους δίσκους μπορώ να βάλω;
Παρακάτω λοιπόν θα γράψω αυτά που (κατά τη δική μου άποψη) θα πρέπει να λάβει υπ' όψιν του ο "επίδοξος" νέος δισκάς, ώστε να επιλέξει το κατάλληλο μέγεθος της "γυάλας".


Με το ερώτημα αυτό τίθεται εξ' αρχής το θέμα .... σε ΛΑΘΟΣ "βάση". Εφ' όσον κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τους δίσκους... καλό θα ήταν να γνωρίζει περισσότερα πράγματα γι' αυτούς, εκτός των λίτρων που "χρειάζονται", ώστε να προχωρήσει πιο σωστά μαζί τους.
Οι δίσκοι στην φύση ζουν σε ομάδες και μάλιστα πολύ μεγάλες (έχουν βρεθεί ομάδες αποτελούμενες από 300-400 άτομα). Επίσης αν κάποιος έχει δει αναπαραγωγή σίγουρα θα έχει θαυμάσει το "σμήνος" από τα μικρά δισκάκια στις πλάτες των γονέων τους, απ' όπου τρώνε την πρώτη τους τροφή.
Αυτά τα 2 στοιχεία και μόνο, αποτελούν απόδειξη της ανάγκης των δίσκων να βρίσκονται σε ομάδα, μέσα στην οποία νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια. Το πιο συνηθισμένο μέγεθος απόκτησης από τις προθήκες των καταστημάτων αυτών των ψαριών, κυρίως λόγω κόστους, είναι τα 5-6 εκατοστά... ψάρια δηλαδή ηλικίας 2-3 μηνών.
Όσο μικρότερο είναι το μέγεθος τους, τόσο μεγαλύτερη ανάγκη έχουν την ομάδα... κι' ο αριθμός 2,3,4 ψαριών... φυσικά ΔΕΝ αποτελεί ομάδα.
Υπάρχει όμως και το "εμπόδιο" που λέγεται ενυδρείο... δεν μπορούμε σε κάθε περίπτωση να έχουμε την δυνατότητα για 2 τόνων ενυδρείο... οπότε όπως είναι φυσικό... αρχίζουν οι συμβιβασμοί. Γνωρίζοντας λοιπόν αυτά μπορούμε να πούμε ότι 8-10 άτομα είναι ένας "καλός" αριθμός για ξεκίνημα. Εδώ θα πρέπει να σημειωθεί και το ότι ως γνωστόν... όσο μεγαλώνει η ομάδα... τόσο περισσότερο "σπάει" η επιθετικότητα. Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις είναι σοβαρότατο λάθος να επιλέξεις να έχεις μικρό τον αριθμό
των δίσκων σου (π.χ. 2-3) για να είναι "σύμφωνα" με τα λίτρα του μικρού ενυδρείου σου. ¶λλωστε όσο μικρό και να είναι... το μικρό τους (ακόμα) μέγεθος διευκολύνει στην τοποθέτηση, περισσότερων ψαριών.
Υπάρχει όμως και η συνέχεια στην οποία πρέπει επίσης να δείξεις προσοχή και ενδιαφέρον για να αποφύγεις τα μελλοντικά προβλήματα.
Οι δίσκοι είναι κιχλίδες και συμπεριφέρονται σαν "τέτοιες" από πολύ νωρίς. Ακόμα και 20-30 ημερών δισκάκια έχουν αψιμαχίες οι οποίες στο μέλλον θα καθορίσουν την θέση τους μέσα στην ομάδα. Όσο ο καιρός περνάει και το μέγεθος αυξάνεται (το τελικό μέγεθος των δίσκων εξαρτάται από το είδος και συνήθως φτάνει τα 18-20 εκ.) οι αψιμαχίες γίνονται πιο "σοβαρές γιατί πρόκειται να ακολουθήσει το ενδιαφέρον για κυριαρχία πέραν της ομάδας και στο ζευγάρωμα.
Τα ζευγάρια των δίσκων (στη φύση) αποκόπτονται από την υπόλοιπη ομάδα για ολόκληρη την αναπαραγωγική διάρκεια και οι γονείς γίνονται πολύ επιθετικοί ενάντια στους εισβολείς. Αυτό στο χώρο ενός ενυδρείου μπορεί να έχει πολύ "άσχημες" συνέπειες. Αν ο χώρος είναι μικρός... μπορεί να θανατωθούν ψάρια. Η φάση της αναπαραγωγικής διαδικασίας προσδιορίζεται στην ηλικία των 15-16 μηνών (κάποιες φορές ενδέχεται και νωρίτερα).
Από τις προσωπικές μου παρατηρήσεις έχει βγει το συμπέρασμα πως μια μέση απόσταση 60-80 εκ. ακτίνας γύρω από το σημείο εναπόθεσης των αυγών, είναι συνήθως αυτή την οποία οι γονείς φυλάνε πιο δυναμικά. Υπάρχει βέβαια και ο παράγοντας του χαρακτήρα του ΚΑΘΕ ψαριού ξεχωριστά. ¶λλοι είναι υπερβολικά επιθετικοί και άλλοι πιο "ήπιοι".
Όπως και να έχει όμως αν το δούμε σε παράδειγμα... θα καταλάβουμε τι ΠΡΕΠΕΙ να περιμένουμε. Ας υποθέσουμε ότι το ενυδρείο μας έχει μήκος 1,5 μέτρο και μέσα έχουμε 8-10 ψάρια... όταν σχηματισθούν 2 ζευγάρια (και αυτό θα γίνει πολύ πιο σύντομα απ' όσο φαντάζεσαι), θα "πιάσουν" συνήθως τα δύο άκρα... από την μία πλευρά 60-80 εκ. και άλλα τόσα από την άλλη... με ότι περισσεύει για να χωρέσουν οι υπόλοιποι. Το μέγεθος που έχουν οι δίσκοι σε αυτή την "φάση" κυμαίνεται από τα 8-12 εκ. Φαντάσου λοιπόν δίσκους αυτού του μεγέθους, να προσπαθούν να βολευτούν στον κενό χώρο που τους μένει. Όπως και να έχει το πράγμα είναι σαφές ότι... έχει έρθει η στιγμή που πρέπει να ληφθούν μέτρα προς αποφυγή των συνεπειών. Η πιο απλή αιτία για να παρουσιασθούν ασθένειες είναι το "στρεσάρισμα" των δίσκων και οι διαμάχες... είναι μια πολύ καλή αιτία.
Μην ξεχνάμε βέβαια και τον "αδύναμο κρίκο" κάθε ομάδας. Αν χώρος όμως είναι αρκετά μεγάλος, τότε τα δυσάρεστα ενδέχεται να αποφευχθούν.
Στην εποχή μας όμως έχει αλλάξει και ο τρόπος κατασκευής... τα ενυδρεία πολλές φορές είναι πιο "φαρδιά" με αποτέλεσμα να έχουν παραπάνω συνολικά λίτρα αλλά μικρότερο μήκος και αυτό μπορεί να παραπλανήσει τον αγοραστή. Όπως είδαμε λοιπόν... και το μήκος παίζει σημαντικό ρόλο.
Βέβαια λύσεις υπάρχουν με ίσως καλύτερη την απομάκρυνση του(ών) ζευγαριού(ών) (αν και θα αποδειχτεί αρκετά δύσκολο το εγχείρημα) ... σε γεννήστρες όπου και η αναπαραγωγή θα έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να είναι επιτυχής. Αυτό προϋποθέτει όμως επιπλέον εγκαταστάσεις ενυδρείων... και ίσως προβλημάτων που δεν αφορούν το παρόν θέμα, αφού αποτελούν άλλο κεφάλαιο.
ΜΗΝ προσπαθήσεις όμως να πείσεις τον εαυτό σου ότι... δεν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή γιατί δεν θα καταφέρεις να το κάνεις, ούτε σε μένα αλλά (περισσότερο) ούτε στα ψάρια σου.
Ένα είναι σίγουρο... οι δίσκοι (και αναφέρομαι κυρίως στους εκτροφής, γιατί είναι πολύ σπάνιο κάποιος "αρχάριος" δισκάς να ξεκινήσει με "άγριους", για πολλούς και διάφορους λόγους) γεννοβολάνε πλέον σαν τα γκάπυ και ΔΕΝ ζητάνε την άδεια από τον χομπίστα.
Όταν μάλιστα επιλέγονται για αγορά σε μέγεθος 10-12 εκ. το πιθανότερο είναι να γεννήσουν σε διάστημα πολύ μικρότερο του μήνα, από την ημέρα της εισαγωγής τους στο ενυδρείο (τις περισσότερες φορές ακόμα και μέσα στην πρώτη εβδομάδα, εφ' όσον οι συνθήκες νερού είναι κατάλληλες). Η άποψη λοιπόν για τα 40-60 λίτρα ανά δίσκο... πρέπει μάλλον να ξεκίνησε κάπως έτσι... όσο περισσότερα τα λίτρα τόσο μεγαλύτερο και το μέγεθος τού ενυδρείου.
Κάποιος που έχει την εμπειρία μπορεί να ζήσει δίσκο σε ένα 50λιτρο (ίσως και με μεγάλη άνεση)... το ερώτημα όμως που τίθεται είναι το εξής:
- Θα είναι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ αυτό το ψάρι;
Όταν αποφασίζουμε να φιλοξενήσουμε ένα είδος θα ΠΡΕΠΕΙ να του διαθέτουμε ότι καλύτερο γίνεται... άλλωστε δεν ζητήσαμε την άποψη του για το αν επιθυμεί να περάσει τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής του (υπάρχουν αναφορές για δίσκους 10-15 ετών) μαζί μας. Είναι μεγάλο κρίμα ένας ζωντανός οργανισμός να περιμένει την ημέρα που θα "ταξιδέψει" για να απαλλαγεί από το μαρτύριο που του έχουμε επιβάλει. Όπως καταλαβαίνεις για να κάνεις σωστή αρχή
... θα πρέπει να έχεις σχεδιάσει σωστά το μέλλον.
Ο "βασικός άξονας" που πρέπει να κινείται (κατά την άποψη μου πάντα) ένας χομπίστας είναι η σωστή ΔΙΑβίωση των ψαριών του και όχι η ΕΠΙβίωση. Μόνο έτσι θα μπορέσει να "κερδίσει" από αυτόν τον μαγικό ... και άγνωστο για τους άλλους... υποβρύχιο κόσμο.
Αν ακόμα αναρωτιέσαι... τελικά πόσα λίτρα χρειάζονται οι δίσκοι... μάλλον δεν κατάλαβες τίποτα γι' αυτό θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια... με τον γνωστό δικό μου (τσεκουράτο) τρόπο.......
"Τσιγκουνιές" και "εκπτώσεις"... ΔΕΝ έχουν θέση δίπλα σε ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ δίσκους... και το έχεις ξαναδιαβάσει... δώσε στον ΒΑΣΙΛΙΑ των ενυδρείων γλυκού νερού αυτό που του ΑΞΙΖΕΙ. Ο λόγος είναι απλός... για να τον χαρείς και να σε χαρεί.
Μόνο έτσι θα είσαι άξιος, να φέρεις τον τίτλο του δισκόφιλου.



Υ.Γ.: Εγώ που στα γράφω αυτά... ΔΕΝ ξεκίνησα σωστά με τους δίσκους... ακολούθησα τον "δύσκολο" δρόμο για να μάθω τότε που ελάχιστοι σε αυτήν την χώρα γνώριζαν (αλλά και δεν έλεγαν τίποτα και σε κανέναν), ούτε υπήρχε η "ευκολία" του διαδικτύου... και τώρα προσπαθώ να σε πείσω να μην κάνεις τα ίδια λάθη (και κυρίως τα περιττά έξοδα) που έκανα εγώ... όταν ξεκίναγα μαζί τους το 1982.-




Φιλικά

Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-16, 23:22
BUREKAS47 Ο χρήστης BUREKAS47 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2015
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

μπράβο ρε φίλε με αυτά που έγραψες και την υπομονή σου γιανα μας μάθης πέντε πράγματα ,είμαι κενούριοs με ενυδρία δίσκων 2 χρόνια περίπου αλλά και πάλι δεν ξέρω τίποτα και μαθενο κάθε μέρα πράγματα έχω χάση πολα ψάρια με την απηρία μου αλλά δεν το βάζω κάτω θα μάθω, δίπλα σε εσάς . τώρα για της γέννες που ενέφερες έχω κάνη τα πάντα με τα ζευγάρια μου αλλά τίποτα ,ρε τη τα πήρα τα αυγά ρε τη κάλυψα να μην τα φαν τίποτα .υπομονή και όρεξη να έχουμε . και πάλι μπράβο σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-16, 23:27
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Να διευκρινίσω ότι το κείμενο ΔΕΝ είναι καινούργιο... απλά το μετέφερα κι εδώ (από το Greek Discus) για να γίνεται πιο εύκολα η επισύναψη του.-

ΥΓ. Από γέννες... ΔΕΝ θυμάμαι ΑΝ έχω βάλει κάτι... πρέπει να το ψάξω.-
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-16, 06:51
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Κατά καιρούς έχω διαβάσει "κόντρες" μεταξύ μελών για το θέμα που θίγεις. Ίσως επειδή δε με ενδιαφεραν οι δισκοι δεν έδωσα πολλή σημασία και μου έμεναν κενά. Με αυτό το ποστ, τουλάχιστον σε εμένα ξεκαθάρισες πολλά σημεία. Αν μπορείς, πρόσθεσε την άποψή σου για τα λίτρα και τις διαστάσεις που πρέπει να έχει στο ενυδρείο του ένας επίδοξος δισκάς για να ξεκινήσει αν όχι "τέλεια" τουλάχιστον πιο σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-16, 10:24
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Αν κατάλαβα καλά δεν τίθεται θεμα λίτρων.το 1,5 μετρο μήκος ειναι minimum και τα 10 ψαρια τα λιγότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-16, 11:17
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Φαντάζομαι κι ένα ύψος θα το θέλουν. Έχουν μεγάλο μέγεθος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-16, 11:29
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

αν δεν κανω λαθος ειναι 60αρια σε υψος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-16, 11:32
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

δεν σκοπευα ποτε να βαλω δισκους αλλα διαβαζω και για αυτους γενικα.. και καπου ειχα πετυχει αυτο το αρθρο και παλαιοτερα, μπραβο ειναι πολυ καλο..
ειναι απλες λυτες παρατηρισεις μεσα σε διαστημα πολλων χρονων , και αυτο ειναι που μετραει !!
η φωνη της εμπιριας και οχι της θεωριας!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-06-16, 12:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Νικο μπραβο σου,ειναι πολυ καλο το αρθρο και νομιζω σε αυτο το υφος(το δικο σου) ελειπε κατι τετοιο απο εδω μεσα.
ξεκαθαριζει αρκετα πραγματα για του επιδοξους δισκαδες.(και οχι μονο...)ελπιζω να γινει υπομνημα αν δεν εχει γινει ηδη.(δεν κοιταξα)

προσωπικα,πιστευω πως οτι γραφεις ισχυει και για ολα τα υπολοιπα ειδη ψαριων.δυστυχως,εχουμε φτασει να τα διαχωριζουμε σε "απαιτητικα" και "ευκολα" απο αποψη χωρου και μονο και αυτο δειχνει- οπως ελεγα παντα- πως το μονο "σοβαρο" κριτηριο για οποιονδηποτε επιδοξο χομπιστα ειναι η τσεπη του και το "βολεμα" του.
και βαζω και τον εαυτο μου μεσα γιατι εχω κανει κιεγω τα ιδια λαθη.

αρα αυτο που χρειαζεται ειναι -σε καθε περιπτωση-καλη μελετη των ειδων που θελουμε να φιλοξενησουμε και οχι να κανουμε "εκπτωσεις" στις αναγκες τους προς δικο μας οφελος.
αν εμαθα ενα πραγμα τα λιγα χρονια που ασχολουμαι με τα ενυδρεια,ειναι πως τιποτα δεν ειναι υπερβολικο οσον αφορα το μεγεθος του ενυδρειου.ειτε μιλαμε για δισκο,ειτε για μονομαχο,ειτε για τετρα,ειτε για παγκασιους.αν το χωνεψουν ολοι αυτο,θαρχισουμε να βλεπουμε "απροβληματιστα" ενυδρεια με υγιη ομορφα ψαρια.εγωισμος και προσωπικο οφελος(ευκολια,κοστος,κλπ)δεν χωραει σε αυτα.αλλιως κοροιδευουμε τον εαυτο μας,λεμε πως ειμαστε χομπιστες και πως τα ψαρια μας περνανε καλα.

η λυση ειναι απλη.αν δεν μπορουμε να προσφερουμε-ΑΦΟΥ μελετησουμε- δεν αναλαμβανουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-16, 12:30
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για τα καλά σας λόγια.
Τα έτοιμα ενυδρεία δυστυχώς υστερούν (για λόγους που φαντάζομαι γίνονται εύκολα κατανοητοί). Το 1,5 μέτρο είναι πολύ οριακό για 8-10 ενήλικους δίσκους (18-20 εκ.)... αλλά ανάλογα φυσικά με τον χαρακτήρα (και το φύλο) των ψαριών... μπορεί όμως να γίνει ανεκτό.
Το ύψος είναι σημαντικό... αλλά και σ' αυτό μπορεί να γίνει υποχώρηση (άλλα είναι ουσιωδέστερα προβλήματα ενδεχομένως).
Η καλύτερη περίπτωση είναι ένα ενυδρείο ιδιοκατασκευή... εκεί φτιάχνεις ότι καλύτερο μπορείς και σε διαστάσεις.
Τα ψάρια αυτά όταν είναι μικρά... πρέπει να είναι πολλά 20-30 είναι ένας καλός αριθμός... μετά αρχίζουν τα δύσκολα, γιατί ΑΝ ΔΕΝ τα έχεις κοινωνικοποιήσει (ώστε να σε εμπιστεύονται)... άντε να μπορέσεις, να τα βγάλεις.
Τα έχω γράψει... και στο κείμενο.-

ΥΓ. Όπως τα λες... Γιώργο.-
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-06-16, 23:10
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Αν και το έχω διαβάσει αρκετές φόρες παλιότερα, είναι ένα πολύ καλό άρθρο. Σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες και εδώ μαζί μας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-06-16, 23:35
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Το αθρο οντως ειναι πολυ καλό κ η αγάπη του Νίκου φαινεται.σ αυτο που δεν συμφωνω ειναι οτι μιλαμε παντα με δεδομενο οτι αυτα τα ψάρια φτανουν τα 18..20 εκατοστά κ οπως συγκεκριμενα λεει ο νικος (συνήθως)!!!οσα προσωπικά ενυδρεια εχω δει εγω ,ο μεσος ορος ειναι 15 με το ζόρι.τα 2 στα 10 κ παλι δύσκολο.τωρα το αν ετυχε να δω τα 20 πιο απειρων χομπιστων ενυδρεια τι να πω.αν ο νικος εχει την εικόνα 10 εικοσαποντων δίσκων σ ενα 400αρι ενυδρειο λογικο ειναι να ζηταει τουλαχιστον τον σεβασμό μας για λιγο χώρο στα ψαρια αυτα.απλα πιστεύω ότι αυτην εικονα την εχουν δει με τα ματια τους πολλοι λίγοι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-06-16, 00:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ο λογος που δεν υπαρχουν πολλα ενυδρεια με δισκους 20ποντους,ειναι γιατι δεν προλαβαινουν να μεγαλωσουν τοσο τα ψαρια.ψοφανε πιο πριν.
κιαν δεν ψοφανε,σημαινει πως δεν αναπτυσονται σωστα.
οπως δεν υπαρχουν και πολλα χρυσοψαραδικα με χρυσοψαρα 30 και 40 εκατοστα,οπως δεν υπαρχουν και πολλα μονομαχοενυδρεια με μονομαχους 5 ετων.
γιατι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-06-16, 00:24
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Εσυ γιατι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-06-16, 00:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω απαντησει ηδη στο παραπανω ποστ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-06-16, 00:31
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Συγνωμη δεν το πιάνω.ευχαριστω παντως.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-06-16, 00:32
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καιρος ηταν να το βαλεις κι εδω το αρθο!
πολλα μπραβο απο μενα Νικο!
μονο που θα το ηθελα πιο πολυχρωμο..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-06-16, 00:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη δεν το πιάνω.ευχαριστω παντως.
γιατι δεν ζουνε σε σωστα ενυδρεια,η/και δεν τρεφονται σωστα και αρα δεν αναπτυσονται σωστα.ενα απτα χαρακτηριστικα του σωστου ενυδρειου ειναι και ο διαθεσιμος χωρος.
δε συμφωνεις?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-06-16, 00:45
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Θα σου απαντησω με λεγόμενα του ιδιου.το να φτάσεις ενα δισκο στους 18 πόντους σ ενα 50 λίτρο ειναι το ευκολο.
-------------------------
Φιλε μου καταλαβα τι προσπαθείς να μου πεις αλλα πιστεύω οτι ακομα κ αυτος που το έγραψε επικεντρώνεται στο ΠΩΣ. Θα ζουν οταν φτασουν 18...20!!!!εγω λεω οτι απλα ΔΕΝ φτάνουν 18...20 τουλαχιστον στην πλειοψηφία των ενυδρειων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔημήτρηςΤ : 18-06-16 στις 00:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-06-16, 00:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα δεν ειναι και τοσο "ευκολο"
πρεπει και να ξερεις τι κανεις
γιατι εχω δει πολλους "δισκαδες" με 200λιτρα η και 500λιτρα ακομα(στις καλυτερες περιπτωσεις),που δεν ξερανε τι κανανε και τους ψοφαγανε ψαρια αβερτα.
αλλα δεν πειραζε,γιατι ειχανε τα φραγκα να δινουν 40αρια και 60ρια για ψαρια...

και φυσικα δεν ειναι κακο να μην ξερει καποιος τι κανει,κακο ειναι το να επιμενει να ταλαιπωρει τα ζωντανα μονο και μονο για να νιωθει ικανοποιηση πως εχει δισκους,ειναι "δισκας" κλπ κλπ.

αστους δισκους,βαλε κατι πιο "ευκολο" για αρχη να μαθεις να κανεις μετρησεις στο νερο τουλαχιστον και αργοτερα βαλε και δισκους και σαλαχια αμα γουσταρεις
αν και για τετοιους ανθρωπους καλυτερα ειναι να μην ασχολουνται καθολου,γιατι και τα πιο ευκολα ειδη δεν φταινε σε τιποτα.

αλλο κεφαλαιο αυτο...στο θεμα μας εδω,η γνωμη μου ειναι πως τα ψαρια δεν φτανουν τα τελικα τους μεγεθη γιατι δεν ζουν σωστα.τουλαχιστον στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.εξαιρεσεις υπαρχουν παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-06-16, 00:58
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Νομίζω τωρα οτι με πιανεις κ εσυ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-06-16, 01:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου απαντησω με λεγόμενα του ιδιου.το να φτάσεις ενα δισκο στους 18 πόντους σ ενα 50 λίτρο ειναι το ευκολο.
....εγω λεω οτι απλα ΔΕΝ φτάνουν 18...20 τουλαχιστον στην πλειοψηφία των ενυδρειων.
Ερωτηση1: αφου ειναι ευκολο να φτασει ενας δισκος 18 εκ σε 50 λιτρα ενυδρειο γιατι δεν το βλεπουμε αυτο στην πλειοψηφία των ενυδρειων?
Ερωτηση2: το ενυδρειο 50 λιτρων με τον δισκο των 18 εκ, και η πλειοψηφία των ενυδρειων για τα οποια μιλας, εχουν τον ιδιο ιδιοκτητη?

Κατι θες να πεις αλλα δεν το λες. Πεστο ντε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-06-16, 01:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μα ναι δεν διαφωνω πουθενα
απλα τη γνωμη μου λεω με βαση αυτα που εχω ζησει κιεχω διαβασει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-06-16, 01:05
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

https://youtu.be/nXf3pcdi72s αυτα ειναι απο την τελευταία μου γεννα.περιπου 35 ημερών διαθέτω ενα 120 κ ενα 400αρι.πιστευεις οτι υπαρχει χομπιστας να διαλέξει όποια θέλει.να τα βαλουμε οπου θελει με τις τροφες που θελει .τις αλλαγες που θέλει κ να γινουν 18...20 τα 8 στα 10 για παράδειγμα μιας κ αυτο σημαινει το συνηθως.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-06-16, 01:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια δικια μου παρατηρηση.
Αλλο πραγμα το μεγεθος και αλλο πραγμα η ευζωια ενος ζωντανου.
Αλλιως θα λεγαμε και οτι οι αγελαδες "Belgian Blue cattle" ζουν την καλυτερη ζωη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-06-16, 01:13
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Σπυρο εχουμε ξαναζητησει αυτο το θέμα κ μου ειχες πει ασχολούμαι μ λεπτομέρειες προς μεγαλη εκπληξη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-06-16, 19:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ... για τα καλά σας λόγια.
Οι δίσκοι μεγαλώνουν... καθ' όλη την διάρκεια της ζωής τους. Αυτό νομίζω απαντάει... στα παραπάνω που συζητήσατε. Το τελικό μέγεθος που φτάνουν... θα το έχουν δει πλέον, όσοι έχουν επισκεφθεί τα 2 πρωταθλήματα δίσκων, που έχουν γίνει στη χώρα μας.
tsala... Κι εγώ πολύχρωμο το είχα... αλλά για να ΜΗΝ "βγάζει μάτια" το έκαναν έτσι... οπότε... έτσι το μετέφερα.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πόσα λίτρα για guppy salloon Ζωοτόκα 23 06-04-12 13:47
πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο μου ??? menios09 Γλυκό νερό - Γενικά 38 07-09-09 15:20
quiz.. πόσα λίτρα πιστεύετε οτι είναι? N4505 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 03-03-09 13:42
Πόσα λίτρα; tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 27-12-04 11:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08869 seconds with 15 queries