Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-13, 19:23
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή Υπερπληθυσμός με λαθρεπιβάτες ! τι κάνω?

σε ενυδρείο 42 λίτρων, 38 καθαρά, το οποίο φιλοξενεί προς το παρόν 4 μωρά platy, ήρθαν απο γέννα και μόλις μεγαλώσουν λίγο θα φύγουν, έχω γεμίσει με σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες, 2-3 ήρθαν μετά απο παραλαβή κάποιον φυτών.

κάποια απο τα σαλιγκάρια γέννησαν με αποτελέσμα να έχω γεμίσει, έχω μετρήσει τις τελευταίες μέρες πανω απο 10 τουλάχιστον και πιστεύω ότι ο αριθμός ξεπερναει και τα 15. Στην αρχή πρόλαβα και έδιωξα καποια αβγά πριν καλά κολησουν στο τζάμι.

θέλω να ρωτήσω αν καλό θα ήταν να βάλω helena για να τα ξεφορτωθώ, καθώς το φιλτράκι που έχω είναι εσωτερικό και δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει την ιχθυοφόρτωση? και για να προλάβω και τυχόν επόμενες γέννες.

το ενυδρείο το εχω σαν καραντίνα-φυτεμένο όπως έγινε με platy. Τα μωρά platy υπάρχει περίπτωση να φαγωθούν απο τα σαλιγκάρια? αν και ξέρω ότι αυτα δεν πειράζουν ψάρια. Το μέγεθος τους είναι καλό και κολυμπάνε γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-13, 19:29
carvefish21 Ο χρήστης carvefish21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2012
Περιοχή: Νέο Ηράκλειο - Αθήνα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinnos Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ενυδρείο 42 λίτρων, 38 καθαρά, το οποίο φιλοξενεί προς το παρόν 4 μωρά platy, ήρθαν απο γέννα και μόλις μεγαλώσουν λίγο θα φύγουν, έχω γεμίσει με σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες, 2-3 ήρθαν μετά απο παραλαβή κάποιον φυτών.

κάποια απο τα σαλιγκάρια γέννησαν με αποτελέσμα να έχω γεμίσει, έχω μετρήσει τις τελευταίες μέρες πανω απο 10 τουλάχιστον και πιστεύω ότι ο αριθμός ξεπερναει και τα 15. Στην αρχή πρόλαβα και έδιωξα καποια αβγά πριν καλά κολησουν στο τζάμι.

θέλω να ρωτήσω αν καλό θα ήταν να βάλω helena για να τα ξεφορτωθώ, καθώς το φιλτράκι που έχω είναι εσωτερικό και δεν ξέρω κατά πόσο θα αντέξει την ιχθυοφόρτωση? και για να προλάβω και τυχόν επόμενες γέννες.


το ενυδρείο το εχω σαν καραντίνα-φυτεμένο όπως έγινε με platy. Τα μωρά platy υπάρχει περίπτωση να φαγωθούν απο τα σαλιγκάρια? αν και ξέρω ότι αυτα δεν πειράζουν ψάρια. Το μέγεθος τους είναι καλό και κολυμπάνε γρήγορα.
2 Helena βάλε φίλε και καθάρισες... Δεν πειράζει τα ψάρια και να ήθελε πως να τα πιάσει... Απλά αν (χτύπα ξύλο) ψοφήσει κανένα και δεν το καταλάβεις για 2-3 μέρες μη κάνεις τον κόπο να το ψάξεις... Καταβροθίζουν τα πάντα!!! Απλά θα βρίσκεις παντού άδεια καβούκια από λαθρεπιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-13, 19:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω θα τα αφηνα. Δεν κανουν κακο τα σαλιγκαρια, αρκει να μην ξεφυγει εντελως ο πληθυσμος τους. Ριξε μια ματια σε αυτο, αλλα και σε αυτο για τα Clea Helena. Σε περιπτωση που ξεφυγει ο πληθυσμος των λαθρεπιβατων και αποφασισεις για Helena, μην ξεχνας οτι και αυτα χρειαζονται φροντιδα και τροφη. Κανενα νεαρο ψαρι δεν κινδυνευει απο σαλιγκαρια.

Το θεμα μεταφερεται στη σωστη κατηγορια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-13, 19:36
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα τα αφηνα. Δεν κανουν κακο τα σαλιγκαρια, αρκει να μην ξεφυγει εντελως ο πληθυσμος τους. Ριξε μια ματια σε αυτο, αλλα και σε αυτο για τα Clea Helena. Σε περιπτωση που ξεφυγει ο πληθυσμος των λαθρεπιβατων και αποφασισεις για Helena, μην ξεχνας οτι και αυτα χρειαζονται φροντιδα και τροφη. Κανενα νεαρο ψαρι δεν κινδυνευει απο σαλιγκαρια.

Το θεμα μεταφερεται στη σωστη κατηγορια.
ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση αλλα και τα 2 κατατοπιστικά άρθρα.

το πρώτο το είχα διαβάσει παλιά αλλά δεν το θυμόμουν, το δεύτερο τώρα το διάβασα.

βεβαια αυτό θέλω να προλάβω να μην γεμίσω γιατί καθημερινά βλέπω και παραπάνω.

καθώς τα μωρά ψαράκια σε λίγο θα φύγουν να βάλω 2-3 helena? καθως στο άρθρο που λεέι ότι αν βρίσκονται στην επιφάνεια υπάρχει πρόβλημα με το νερό, εγώ δεν βλέπω να συμαβαίνει κάτι τετοιο συν ότι ακολουθώ τις ρουτινές τακτικα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-13, 19:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Στην επιφανεια θα βγουν μαζικα τα σαλιγκαρια, αν υπαρχει προβλημα στο νερο. Αν βγαινουν που και που μερικα (που το κανουν), δε σημαινει τιποτα. Απλα κανουν βολτα

Αν σε ενοχλει ο πληθυσμος τους, ο οποιος σιγουρα θα αυξηθει, βαλε κανενα helena, οπως λες. Δεν επιβατυνουν και πολυ τη βιολογια σου, οποτε μη σε ανησυχει η συνυπαρξη με ψαρια. Τα apple snails ειναι που επιβαρυνουν πολυ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-13, 20:41
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Ναι τις βόλτες τους τις κανουν Αλλά τα Helena θα μπούνε καθώς δεν θέλω να γεμίσω. Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-12-13, 00:15
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αν έχεις άμμο και τα σαλιγκάρια είναι από αυτά που κρύβονται στην άμμο για εμενα άστα όπως είναι , θα σου κάνουν ένα υπόστρωμα full στο βακτήριο μιας και ανακατεύουν την άμμο και εμπλουτίζουν το υπόστρωμα με οξυγόνο , στο 700 αρι που έχω μιας και έχω βγάλει τα ψαρια για το χειμώνα και τα έχω μεταφέρει σε μικρότερο ενυδρείο (καθώς δεν είμαι μέτοχος τις δεη ) για να κρατήσω ζωντανή την βιολογία ταΐζω τα σαλιγκάρια αρκετά με αποτέλεσμα να έχουν φτάσει κάποιες χιλιάδες ,

τέλος να αναφέρω ότι εάν ταΐζεις όση τροφή χρειάζονται τα ψαρια σου και όχι παραπανίσια ο πληθυσμός τους θα μειωθεί
οπότε με αυτόν τον τρόπο και τον έλεγχο του πληθυσμού τον σαλιγκαριών θα μάθεις να ταΐζεις σε σωστές ποσότητες τροφής τα ψαρια σου χωρίς να χρειαστεί να προσθέσεις κάποιον δολοφόνο σαλιγκαριών στο ενυδρείο σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-12-13, 00:40
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
αν έχεις άμμο και τα σαλιγκάρια είναι από αυτά που κρύβονται στην άμμο για εμενα άστα όπως είναι , θα σου κάνουν ένα υπόστρωμα full στο βακτήριο μιας και ανακατεύουν την άμμο και εμπλουτίζουν το υπόστρωμα με οξυγόνο , στο 700 αρι που έχω μιας και έχω βγάλει τα ψαρια για το χειμώνα και τα έχω μεταφέρει σε μικρότερο ενυδρείο (καθώς δεν είμαι μέτοχος τις δεη ) για να κρατήσω ζωντανή την βιολογία ταΐζω τα σαλιγκάρια αρκετά με αποτέλεσμα να έχουν φτάσει κάποιες χιλιάδες ,

τέλος να αναφέρω ότι εάν ταΐζεις όση τροφή χρειάζονται τα ψαρια σου και όχι παραπανίσια ο πληθυσμός τους θα μειωθεί
οπότε με αυτόν τον τρόπο και τον έλεγχο του πληθυσμού τον σαλιγκαριών θα μάθεις να ταΐζεις σε σωστές ποσότητες τροφής τα ψαρια σου χωρίς να χρειαστεί να προσθέσεις κάποιον δολοφόνο σαλιγκαριών στο ενυδρείο σου
όχι δεν είναι απο αυτά που κρύβοναι στην άμμο, αυτά κανουν meeting πάνω απο την άμμο

επίσης η τροφή είναι στην ποσότητα που χρειάζεται λόγω των μικρών ψαριών,

και εγώ θα ήθελα να αποφυγω την πρόσθεση των σαλιγκαριών αλλά δυστυχώς γεμίζω καθημερινά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λαθρεπιβάτες.. anko184 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 09-11-11 03:44
λαθρεπιβάτες? drak7family Σαλιγκάρια 2 20-12-10 14:05
Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες Χαραμάδας Δίσκοι 33 18-11-10 15:57
Αφού δεν θα το κάνω θαλασσινο... θα το κάνω γλυκό! crywolf Αρχάριοι γλυκού νερού 4 21-01-10 23:38
Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες, alcol Σαλιγκάρια 18 04-11-08 15:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04269 seconds with 13 queries