Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-05, 20:02
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή βοηθεια χανω το δισκο μου......

ο cobalt blue,βρισκεται 48 ωρες στα χερια μου(φονιας)η πρωτη φωτο ειναι οταν ηρθε,και οι αλλες 2 μολις 10 λεπτα πριν τις δειτε......ph7 gh4 kh 5.εχω προγραμματισμενη αλλαγη για σημερα,και δεν εφταναν τα προβληματα με ικ που αντιμετωπιζω(αλατια-ανεβασμα θερμοκρασιαςστους 30-30,5)μου ετυχε τωρα και αυτο....ασε που δεν νομιζω να ξαναμπορεσω να αγορασω τοσο ακριβο ψαρι....τι να κανω...??? δεν εχω ουτε καραντινα........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 20-12-05 στις 14:41
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-05, 21:16
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Από ΝΟ2-ΝΟ3 και αμμωνίες τι λές Klaz? Δεν έχει σχέση αν είναι στρωμένο το ενυδρείο για την αμμωνία, μπορεί από κάποιο ψάρι που ψόφησε και δεν είδες να ανέβηκε. Από φίλτρα τι λέει το σύστημα? Το ammonia alert μην το πολυ-εμπιστεύεσαι, δεν είναι και ότι καλύτερο. Τώρα για το ick βάζεις αλάτι? Συνεχίζεις να ρίχνεις ότι βρίσκεις μπροστά σου φοβάμαι... Να ακούσουμε κι άλλες γνώμες αλλά δε νομίζω ότι κάνεις τίποτα με αλάτι. Φοβάμαι ότι από κάπου έχεις παρασυρθεί και εφαρμόζεις το "αλάτι και ξερό ψωμί". Παλιότερα είχα αντιμετωπίσει ick μόνο με άνοδο θερμοκρασίας, το ίδιο έκανα και τώρα στο reef. Τώρα για το ψάρι σου δεν μπορώ να καταλάβω πώς σε 10 λεπτά κατάντησε σε τέτοια χάλια. Αυτές οι ασπρίλες τι είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-05, 21:27
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Από ΝΟ2-ΝΟ3 και αμμωνίες τι λές Klaz? Δεν έχει σχέση αν είναι στρωμένο το ενυδρείο για την αμμωνία, μπορεί από κάποιο ψάρι που ψόφησε και δεν είδες να ανέβηκε. Από φίλτρα τι λέει το σύστημα? Το ammonia alert μην το πολυ-εμπιστεύεσαι, δεν είναι και ότι καλύτερο. Τώρα για το ick βάζεις αλάτι? Συνεχίζεις να ρίχνεις ότι βρίσκεις μπροστά σου φοβάμαι... Να ακούσουμε κι άλλες γνώμες αλλά δε νομίζω ότι κάνεις τίποτα με αλάτι. Φοβάμαι ότι από κάπου έχεις παρασυρθεί και εφαρμόζεις το "αλάτι και ξερό ψωμί". Παλιότερα είχα αντιμετωπίσει ick μόνο με άνοδο θερμοκρασίας, το ίδιο έκανα και τώρα στο reef. Τώρα για το ψάρι σου δεν μπορώ να καταλάβω πώς σε 10 λεπτά κατάντησε σε τέτοια χάλια. Αυτές οι ασπρίλες τι είναι?
ελα γιωργο,ευχαριστω για το ενδιαφερον,απο νιτρικα και αμμωνιες ειμαι ενταξει(υγρα τεστ),οι ασπριλες δεν ξερω τι ειναι...και εγω τωρα τις ειδα....το ψαρι τωρα κολυμπαει απεναντι απο τη ροη του εσωτερικου φιλτρου ελαφρως πλαγιασμενο απο την πλευρα που ειναι οι ασπριλες....σαν να το ευχαριστιεται...???μεχρι τωρα δεν εμφανισε σημαδια ικ,εκτος απο κατι ξυσιματακια,και τωρα τον βρηκα σε αυτη την κατασταση.....μολις πριν 10 λεπτα εκανα την αλλαγη νερου,η θερμοκρασια ειναι στους 31.......τι διαολο να κανω αλλο....ο lasal μου ειπε και αγορασα το ειδικο αλατι για ενυδρεια,και μαλιστα για τα λιτρα μου πρεπει να ριξω 40 κουταλιες της σουπας....ειμαι ετοιμος να τις ριξω...αλλα αν και με διαβεβαιωσε γιατην δοση παλι πολυ μου φαινεται.......................................... .......................
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-05, 21:32
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Πάνω-πάνω σε αυτό το θέμα (Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού) υπάρχει πρώτο στη σειρά το Υπόμνημα Αλάτι (κι "άγιος ο θεός")
Για να είναι 1ο φαντάζομαι ότι είναι κοινά αποδεκτό.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-05, 21:37
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Οταν μιλαω εγω εσυ τον χαβα σου....... Τωρα προσευχες ταματα και οτι αλλα μπορεις για να βαλει ο θεουλης το χερι του.......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-05, 21:38
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Βρε klaz ο lasal σίγουρα κάτι θα ξέρει για ποιο λόγο προτείνει το αλάτι, εγώ απλά λέω ότι ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ και έχω καταφέρει τα ακόλουθα:
  • κανένα πρόβλημα με τα ψάρια μου (αρρώστιες κλπ)
  • αναπαραγωγή
  • καλή ανάπτυξη και καλές συνθήκες (βάσει μετρήσεων) για τα ψάρια
Όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν στην αρχή της "δισκικής" μου καργιέρας κι από τότε (φτου-φτου μη με ματιάσω ) δεν έχω αντιμετωπίσει τίποτα. 40 κουταλιές στα πόσα λίτρα? Σαν πολύ αρμύρα μου κάνει... Πάρε και μερικές φώτο από τα ψάρια μου να μη νομίζεις ότι σου λέω π$π%ριες. Το ψάρι που είναι μόνο του είναι από αναπαραγωγή μου και βλέπεις και 2-3 μικρά στην άλλη φώτο.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: zip New Compressed (zipped) Folder.zip (302,5 KB, 572 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-05, 21:43
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa
Για να είναι 1ο φαντάζομαι ότι είναι κοινά αποδεκτό.
Είναι πρώτο γιατί γίνεται αλφαβητική στοίχιση κι όχι γιατί είναι τοπ σα λύση. Έχω πει ότι κι εγώ έσωσα ένα μικρό δισκάκι από hexamita με θερμοκρασία και αλάτι, για 3 μέρες όμως κι όχι σε συνεχή βάση. Από κει και πέρα καθένας από προσωπική εμπειρία και παρατηρήσεις πράττει ό,τι κι όπως νομίζει.

Edit: κι επειδή διάβασα το άρθρο όλο λέει ξεκάθαρα στο τέλος:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fonamstel
1. Καλό είναι να έχουμε κάποια ποσότητα αλατιού πάντα διαθέσιμη ωστε σε περίπτωση εμφάνισης προβλήματος να γίνεται αμέσως μια "ήπια επιθετική" αντιμετώπιση.
2. Το αλάτι (για τα ψάρια γλυκού νερού) είναι φάρμακο και ως τέτοιο θα πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Οπως δεν συνίσταται να "ανακατεύουμε" χημικά φάρμακα, έτσι δεν πρέπει να "ανακατεύουμε" αλάτι και κάποιο χημικό φάρμακο.
3. Καλό είναι να υπάρχει μια γυάλα η ένα ενυδρειάκι 5-10 λίτρων, ώστε στην περίπτωση που θα χρειαστεί ισχυρό υπερτονικό διάλυμα, να μην κάνουμε "θαλασσινό" το ενυδρείο.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george hmmy : 07-11-05 στις 21:49
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-05, 21:46
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Βρε klaz ο lasal σίγουρα κάτι θα ξέρει για ποιο λόγο προτείνει το αλάτι, εγώ απλά λέω ότι ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ και έχω καταφέρει τα ακόλουθα:
  • κανένα πρόβλημα με τα ψάρια μου (αρρώστιες κλπ)
  • αναπαραγωγή
  • καλή ανάπτυξη και καλές συνθήκες (βάσει μετρήσεων) για τα ψάρια
Όλα τα προβλήματα που αντιμετώπισα ήταν στην αρχή της "δισκικής" μου καργιέρας κι από τότε (φτου-φτου μη με ματιάσω ) δεν έχω αντιμετωπίσει τίποτα. 40 κουταλιές στα πόσα λίτρα? Σαν πολύ αρμύρα μου κάνει... Πάρε και μερικές φώτο από τα ψάρια μου να μη νομίζεις ότι σου λέω π$π%ριες. Το ψάρι που είναι μόνο του είναι από αναπαραγωγή μου και βλέπεις και 2-3 μικρά στην άλλη φώτο.
φτου,φτου σκορδα..........μακαρι και εγω να μην ειμουν τοσο ΒΛΑΚΑΣ........θα ριξω τις 40 κουταλιες και ο θεος βοηθος αλλα το γ..το ειναι οτι δεν ξερω τι ειναι αυτο πανω στο ψαρι,και γενικα τι εχει για να το αντιμετωπισω........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-11-05, 21:56
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
φτου,φτου σκορδα..........μακαρι και εγω να μην ειμουν τοσο ΒΛΑΚΑΣ........θα ριξω τις 40 κουταλιες και ο θεος βοηθος αλλα το γ..το ειναι οτι δεν ξερω τι ειναι αυτο πανω στο ψαρι,και γενικα τι εχει για να το αντιμετωπισω........
τωρα που τον ξαναβλεπω,ειναι σαν ολοκληρη την αριστερη του πλευρα να του εχεις βαλει βουτυρο.....το ψαρι σιγουρα υποφερει.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-05, 21:57
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Klaz αν σε πρόλαβα προτείνω να ρίξεις το αλάτι σταδιακά κι όχι όλο με τη μία. Η αλλαγή δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλέσει αλλά με δεδομένο ότι δε θέλουμε γρήγορες μεταβολές... Επίσης, το ρίχνεις το αλάτι αδιάλυτο στο ενυδρείο? Αν και το έχω ξαναπεί ας ακουστεί και πάλι, το αλάτι δυσκολεύει την αναπνοή του ψαριού και η αύξηση της θερμοκρασίας μειώνει την περιεκτηκότητα του νερού σε οξυγόνο, οπότε βάλε μια αεραντλία. Κι όπως λέει και ο halvas69 κάνε κι ένα ********, την αλλαγή νερού την έκανες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-05, 21:59
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

40 κουταλιες σουπας * 12γρ η κουταλια= 480γρ /120 λιτρα νερου..... Εκτος του οτι δεν θα μεινει φυτο για φυτο νομιζω οτι κατι δεν καταλαβες καλα απο αυτα που σου ειπε ο Lasal. Επιβεβαιωσε το οτι εχεις συνεννοηθει σωστα πριν κανεις οτιδηποτε... Απο κει και περα ο Lasal ειναι δασκαλος, αν το επιβεβαιωσε κανε το.....Τωρα τα σημαδια του δισκου θα μπορουσαν να οφειλονται και στο αγχος της προσαρμογης...... Ισως να θελει λιγο υπομονη πριν τον πλακωσεις στα αλατια........
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-11-05, 22:01
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Klaz αν σε πρόλαβα προτείνω να ρίξεις το αλάτι σταδιακά κι όχι όλο με τη μία. Η αλλαγή δεν ξέρω τι μπορεί να προκαλέσει αλλά με δεδομένο ότι δε θέλουμε γρήγορες μεταβολές... Επίσης, το ρίχνεις το αλάτι αδιάλυτο στο ενυδρείο? Αν και το έχω ξαναπεί ας ακουστεί και πάλι, το αλάτι δυσκολεύει την αναπνοή του ψαριού και η αύξηση της θερμοκρασίας μειώνει την περιεκτηκότητα του νερού σε οξυγόνο, οπότε βάλε μια αεραντλία. Κι όπως λέει και ο halvas69 κάνε κι ένα ********, την αλλαγή νερού την έκανες.
ναι,θα το ριξω σε 2 δοσεις,και ναι εχω αεραντλια,και ναι το αλατι θα το διαλυσω με νερο...και ναι ειμαι μ......ς.........ωχ η φωτο βγηκε αναποδα.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 20-12-05 στις 14:41
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-11-05, 22:05
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Klaz κι ας είναι κατά 90° περιστραμένη η φώτο το νόημα το πιάσαμε. Κάνε το σταυρό σου γιατί το ψαράκι δε μου αρέσει καθόλου που κάθεται έτσι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-11-05, 22:19
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Klaz κι ας είναι κατά 90° περιστραμένη η φώτο το νόημα το πιάσαμε. Κάνε το σταυρό σου γιατί το ψαράκι δε μου αρέσει καθόλου που κάθεται έτσι...
το νεο στοιχειο,μετα και απο προσεχτικη ματια της γυναικας μου,ειναι οτι πρεπει να εχει χτυπημενο το αριστερο του πτερυγιο,γιατι το εχει μονιμα κολλημενο πανω του και για αυτο το λογο κολυμπαει στραβα.......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-11-05, 22:30
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Είναι πρώτο γιατί γίνεται αλφαβητική στοίχιση κι όχι γιατί είναι τοπ σα λύση. Έχω πει ότι κι εγώ έσωσα ένα μικρό δισκάκι από hexamita με θερμοκρασία και αλάτι, για 3 μέρες όμως κι όχι σε συνεχή βάση. Από κει και πέρα καθένας από προσωπική εμπειρία και παρατηρήσεις πράττει ό,τι κι όπως νομίζει.

Edit: κι επειδή διάβασα το άρθρο όλο λέει ξεκάθαρα στο τέλος:
Είναι πρώτο γιατί τα Υπομνήματα (όπως και τα υπόλοιπα ποστάκια) εμφανίζονται με αντίστροφη χρονολογική σειρά σύμφωνα με την τελευταία δημοσίευση.

Συμφωνώ μαζί σου για το άρθρο και τις λεπτομέρειές του ... απλά το ανέσυρα γιατί η πρώτη κουβέντα ήταν για ποιο λόγο συζητάμε για το αλάτι ... οπότε θεώρησα σωστό να το δει ο ενδιαφερόμενος εύκολα.

Επίσης, συμφωνώ ότι ο καθένας πράττει σύμφωνα με την εμπειρία του αρκεί βέβαια να μην ανακαλύπτουμε δύο φορές τα ίδια πράγματα.

Τέλος, το τελευταίο που χρειάζεται αυτό το ποστ είναι η συζήτηση περί πρώτου, πείρας κ.λ.π.

Ας κοιτάξουμε να βοηθήσουμε και όχι να περιπλέξουμε.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-11-05, 22:42
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Klaz λυπάμαι αλλά το ότι έχει κλειστό το πλαϊνό του πτερύγιο δε σημαίνει ότι είναι χτυπημένο, αλλά και χτυπημένο να είναι το χρησιμοποιούν. Τι να πω, μας έχεις τρελάνει με τους δίσκους σου, όλη η γκαντεμιά λες και είναι συσσωρευμένη επάνω σου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-11-05, 23:00
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Klaz λυπάμαι αλλά το ότι έχει κλειστό το πλαϊνό του πτερύγιο δε σημαίνει ότι είναι χτυπημένο, αλλά και χτυπημένο να είναι το χρησιμοποιούν. Τι να πω, μας έχεις τρελάνει με τους δίσκους σου, όλη η γκαντεμιά λες και είναι συσσωρευμένη επάνω σου.
κυριοι μετα απο πολλη σκεψη θα αναβαλω για αυριο την χορηγηση αλατιου,ας βγαλουμε σημερα τη νυχτα με το φρεσκοαλλαγμενο νερο , την υψηλη θερμοκρασια και την αεραντλια, και βλεπουμε αυριο αφου συνενοηθω ξανα με το γιαννη.......
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-11-05, 23:15
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα επιτελους.. ποσες μερες ειναι που ειπες οτι εχεις ick, και εχωντας ick εβαλες νεο ψαρι? ΓΙΑΤΙ?????
Το ick θεραπευεται με υψηλη θερμοκρασια και αλατι. 3γρ/λιτρο, ΟΧΙ λιγοτερο..
Αν η θερμοκρασια ειναι πανω απο 31 η υψηλη θερμοκρασια θεραπευει απο μονη της το ick.
Η χρηση και αποτελεσματικοτητα του αλατιου στο ick ειναι αποδεδειγμενη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-11-05, 23:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το αλατι καλυτερα να μην μπαινει σιγα σιγα αλλά ολη η δοση κατευθειαν, σε περιπτωση που θελουμε να σκοτωσει παρασιτα - οσο πιο αποτομη η οσμωτικη αλλαγη τοσο καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-11-05, 23:29
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Το αλατι καλυτερα να μην μπαινει σιγα σιγα αλλά ολη η δοση κατευθειαν, σε περιπτωση που θελουμε να σκοτωσει παρασιτα - οσο πιο αποτομη η οσμωτικη αλλαγη τοσο καλυτερα.
οκ.ενταξει,αλλα 40 κουταλιες της σουπας ενυδρειακο αλατι για καθαρα 180 λιτρα καπως πολυ δεν ειναι..???θα καουνε και τα φυτα,παει και η βιολογια...............ας περιμενω καλυτερα και το lasal,και βλεπω.......
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-11-05, 00:11
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Eγω θα ελεγα να πηγαινε κανενας απο εκει να το δει το ψαρι και να πει την γνωμη του.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-11-05, 02:26
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
οκ.ενταξει,αλλα 40 κουταλιες της σουπας ενυδρειακο αλατι για καθαρα 180 λιτρα καπως πολυ δεν ειναι..???θα καουνε και τα φυτα,παει και η βιολογια...............ας περιμενω καλυτερα και το lasal,και βλεπω.......
Ρίξε την δοσολογία όπως σου είπα και διάβασε καλά το Pm.
Δώσε περισσότερο σημασία στο ψάρι και λιγότερο στα φυτά.
Προσωπικά δεν μπορώ να δω το ψάρι απο κοντά όμως αν μπορεί κάποιος να ειδοποιήσει τηλεφωνικά τον fonamstel να δει το ψάρι απο κοντά ακομα καλύτερα.
fonamstel ακούς?
Υγ.
Η δοσολογία ειναι υποτονική και είναι 2,5 γραμμάρια/lt

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 08-11-05 στις 02:47
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-11-05, 08:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αγαπητε Κλαζ, προσπαθησε να γραφεις με πιο ακριβεια το τι πας να κανεις.
Αλλο 120 λιτρα αλλο 180 και αλλο τα 2,5 γρ/λιτρο που σου ειπε ο lasal..
Και αν δεν θες να ακουσεις ουτε εμενα ουτε τον τολη τοτε παρε στο κινητο τον Lasal.
(Εμεις ξερουμε τι θα σου πει και δεν παρεξηγουμαστε... )

Το να γραφεις διαφορα και να μην κανεις τιποτε οταν οι δισκοι σου εχουν προβλημα δεν βοηθαει.

Και παρεμπιπτωντως, η βιολογια δεν θα παθει απολυτως τιποτε, οσο για τα φυτα, θα το αντεξουν για 10 μερες... το λεει και ο lasal.. trust me.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-11-05, 09:56
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Σωτήρη.... το είπε και ο eddie murphy
(Κώστα θα πρέπει να εχεις λίγο περισσότερη εμπιστοσύνη στα Mods).
Τα λίτρα ειναι 180
Η συσκευασία εχει 454 gr αλάτι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-11-05, 11:02
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Πάντως ο pritanis, από κεκτημένη ταχύτητα φαντάζομαι, είπε 120lt κι όχι ο klaz. Εκτός αν έχει αναφερθεί κι αλλού και μου διέφυγε...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-11-05, 12:22
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Το μόνο που δεν θα ήθελα είναι να το παίξω μετά Χριστό προφήτης... αλλά η βιασύνη φέρνει τέτοιου είδους αποτελέσματα. Όταν γράφαμε κάποια πράγματα, ήταν γιατί και οι ίδιοι την είχαμε πάθει στο παρελθόν και όχι γιατί είμαστε παντογνώστες ή εξυπνάκηδες...

Το ψάρι δεν μου φαίνεται καλά. Δεν νομίζω ότι οποιαδήποτε προσαρμογή δικαιολογεί την συμπεριφορά του.

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις επειγόντως είναι να ΙΕΡΑΡΧΗΣΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ και με βάση αυτή την ιεράρχηση να προχωρήσεις σε διορθωτικές ενέργειες.

Αν ήμουν στην θέση σου και αν είχα και άλλα ψάρια (φαινομενικά υγιή) στο ενυδρείο και εφόσον με μία απλή άνοδο της θερμοκρασίας και υπομονή (η μαγική λέξη) μερικών ημερών δεν έβλεπα βελτίωση και εφόσον δεν έχω καραντίνα ΘΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΑ ΤΟ ΨΑΡΙ. Το ξέρω ότι θα σου κοστίσει ψυχολογικά και χρηματικά αλλά... Στο κάτω κάτω σκέψου ότι μοιάζει με την πεθερά σου!!!

Εσύ βέβαια κάνεις ότι θες. Περαστικά

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-11-05, 15:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Το μόνο που δεν θα ήθελα είναι να το παίξω μετά Χριστό προφήτης... αλλά η βιασύνη φέρνει τέτοιου είδους αποτελέσματα. Όταν γράφαμε κάποια πράγματα, ήταν γιατί και οι ίδιοι την είχαμε πάθει στο παρελθόν και όχι γιατί είμαστε παντογνώστες ή εξυπνάκηδες...

Το ψάρι δεν μου φαίνεται καλά. Δεν νομίζω ότι οποιαδήποτε προσαρμογή δικαιολογεί την συμπεριφορά του.

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις επειγόντως είναι να ΙΕΡΑΡΧΗΣΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ και με βάση αυτή την ιεράρχηση να προχωρήσεις σε διορθωτικές ενέργειες.

Αν ήμουν στην θέση σου και αν είχα και άλλα ψάρια (φαινομενικά υγιή) στο ενυδρείο και εφόσον με μία απλή άνοδο της θερμοκρασίας και υπομονή (η μαγική λέξη) μερικών ημερών δεν έβλεπα βελτίωση και εφόσον δεν έχω καραντίνα ΘΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΑ ΤΟ ΨΑΡΙ. Το ξέρω ότι θα σου κοστίσει ψυχολογικά και χρηματικά αλλά... Στο κάτω κάτω σκέψου ότι μοιάζει με την πεθερά σου!!!

Εσύ βέβαια κάνεις ότι θες. Περαστικά

Θεόφιλος
ευχαριστω ολους για την βοηθεια,μετα τη χορηγηση του αλατιου και τηρωντας ευλαβικα τις οδηγιες του δασκαλου lasal,το προβλημα με το ικ,τεινει να εξαφανιστει...τωρα οσο αναφορα τον μεγαλο αρρωστο,δεν βλεπω καποια αλλαγη προς το καλυτερο δυστυχως....μετα απο τηλ συνομιλια που ειχα με τον red rubin,συμφωνησαμε αυριο να δει απο κοντα το ψαρι,παντως με το πρωτο του πορισμα αποφανθηκε οτι μαλλον ειναι discus plug,μια αρρωστεια που απο οτι μου ειπε ειναι πολυ επικινδυνη,και θανατηφορα για δισκους......βεβαια ας ερθει η αυριανη μερα με το καλο και βλεπουμε...ισως βεβαια να οφειλεται στο γεγονος οτι οι συγκεκριμενοι δισκοι ηρθαν απο σιγκαπουρη μεσω γερμανιας.......του εχει τυχει ξανα παλια και του red παραπλησια περιπτωση.....ξερω γω..??? θα δουμε....ας κανω και κανενα ευχελαιο,με την ατυχια μου.........
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-11-05, 18:29
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή ανακαμψηηηηηηηη..!!!!!!!!!!!!!!

επιτελους ο μεγαλος αρρωστος αρχισε να επιστρεφει .....μετα απο 13 μερες αρρωστειας ,και υπερβολικης ταλαιπωρειας του,αλλα και δικη μου,μετα απο χορηγηση zinadol 500mg,το ψαρι αρχισε να βρισκει τα χρωματα του,εχει βεβαια ακομα ασπριλες,αλλα εδειξε επιτελους σημερα οτι τον εδιαφερει το φαγητο....!!!!ειμαι πολυ χαρουμενος για το γεγονος οτι εσωσα αυτον το ομορφο γιγαντα,και μετα απο σημερινη 2/3 αλλαγη νερου,θα συνεχισω την θεραπεια για ακομη ενα 3ημερο....βεβαια το θαυματουργο φαρμακο εχει μονο 8 ταμπλεττες μεσα και εχει και 16 ευρω.... ...αλλα μπροστα στα 150 αξια του γιγαντα αλλα και την ανεκτιμητη ομορφια χαλαλι...........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klaz : 20-12-05 στις 14:41
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-11-05, 18:50
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Μπράβο klaz τα κατάφερες τελικά. Συγχαρητήρια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-11-05, 18:54
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis
Μπράβο klaz τα κατάφερες τελικά. Συγχαρητήρια!!!
ευχαριστω βασιλη μου....δεν μπορω να περιγραψω τη χαρα μου.....πιστευω οτι απο σημερα σε 1 βδομαδα θα ειναι 100% οκ το ψαρι....,αλλα βλεπω και εσυ εμπλεξες με αλλα προβληματα.....θα μιλησουμε αργοτερα με πμ.....μεχρι τοτε φιλια...τα λεμε.......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χανω puffers ανεξηγητα Pritanis Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος 17 08-11-05 10:08
ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!!!!! bazz! Ζωοτόκα 7 10-06-04 21:13
ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΧΑΡΙΟΙ hejo Malawi 7 02-04-04 20:33
Φιλτρο βυθου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 20-05-03 15:10
ΒΟΗΘΕΙΑ..... ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ!!! newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 20-12-02 12:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10812 seconds with 14 queries