Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-10, 14:56
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή Βιοτοπικό - Λίγη βοήθεια παρακαλώ

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες που έχω πάρει μέχρι τώρα διαβάζοντας συτό το forum.
Επιτέλους μετά από πολύ καιρό βρίσκομαι στο τελευταίο στάδιο δημιουργίας ενός βιοτοπικού ΝΑ Ασίας (συγκεκριμένα Σουμάτρας).
Οι διαστάσεις θα είναι 80Χ40Χ50 (160Lt) με μικτό όγκο νερού 144Lt αφού θα φτάσει μέχρι τα 45εκ.
Με βάση το παρακάτω link http://fish.mongabay.com/biotope_se_asia_pool.htm έχω ήδη παραλάβει (από e-bay) 3Xcrypto balansae, 3Xwendtii, 6Xwillisii, 2 red tiger lotus (το ένα έχει ήδη πετάξει φύλλα) και από μέρα σε μέρα παραλαμβάνω 6Χeleocharis parvulus (από azores). Τα φυτά προσωρινά μεγαλώνουν σε ένα 53Lt καρφουρίσιο με DIY παροχή CO2 (μεγάλη υπόθεση!) και φωτισμό 2Χ24W Τ5.
Τα ψάρια που έψω επιλέξει είναι τα Pearl Gourami (1 ζευγάρι), Harlequin Rasboras (6-7), 4-5 Khuli Loach (αυτά μπορώ να τα βρώ εύκολα; )
Στο νέο ενυδρείο θα φτιάξω DIY καπάκι, με προσαρμοσμένα ανεμηστηράκια (το καλοκαίρι είναι κοντά) και θέση για αυτόματη ταίστρα.
Χρειάζομαι την εμπειρία σας για τα παρακάτω:
1. ΦΩΤΙΣΜΟΣ - Με βάση τo μήκος των Τ5 (αλλά και τις διαστάσεις του καπακιού και την ελάχιστη απόσταση που πρέπει να έχουν μεταξύ τους οι λάμπες) μπορώ να βάλω έως 4 Τ5 των 24W δηλ. σύνολο 96W. Είναι επαρκής ο φωτισμός αυτός (κυρίως για το tiger lotus);
Επίσης, οι λάμπες που έχω είναι στα 2700Κ και στα 4000Κ. Θα χρειαστεί να βάλω λάμπες γύρω στα 6500Κ;
2. ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ - Σε αυτού του έιδους τα βιοτοπικά προτείνεται αργή ροή νερού. Ήδη έχω το ΕΗΕΙΜ 2211 (300 Lt/ώρα). Είναι εντάξει για το σκοπό που το θέλω;
3.Τι κενό πρέπει να υπάρχει από την επιφάνεια του νερού έως το καπάκι ώστε τα λαβυρινθόψαρα να μπορούν να ανεβαίνουν για να αναπνέουν;(σύμφωνα με τον σχεδιασμό έχω υπολογίσει περίπου 7 εκ.)
4. ΕΝΥΔΡΕΙΟ - Θεωρείτε ασφαλές η κατασκευή της γυάλας να γίνει με 8mm τζάμι χωρίς κόντρες ή να πάω σε 10mm;. Θέλω να αποφύγω τις κόντρες. Το κόλημα θα το κάνει τζαμτζής (χομπίστας ενυδρειακός).
Αυτά.. Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι. Αν χρειαστεί θα σας κουράσω κι άλλο!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-10, 15:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LeeHook Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες που έχω πάρει μέχρι τώρα διαβάζοντας συτό το forum.
Επιτέλους μετά από πολύ καιρό βρίσκομαι στο τελευταίο στάδιο δημιουργίας ενός βιοτοπικού ΝΑ Ασίας (συγκεκριμένα Σουμάτρας).
Οι διαστάσεις θα είναι 80Χ40Χ50 (160Lt) με μικτό όγκο νερού 144Lt αφού θα φτάσει μέχρι τα 45εκ.
Με βάση το παρακάτω link http://fish.mongabay.com/biotope_se_asia_pool.htm έχω ήδη παραλάβει (από e-bay) 3Xcrypto balansae, 3Xwendtii, 6Xwillisii, 2 red tiger lotus (το ένα έχει ήδη πετάξει φύλλα) και από μέρα σε μέρα παραλαμβάνω 6Χeleocharis parvulus (από azores). Τα φυτά προσωρινά μεγαλώνουν σε ένα 53Lt καρφουρίσιο με DIY παροχή CO2 (μεγάλη υπόθεση!) και φωτισμό 2Χ24W Τ5.
Τα ψάρια που έψω επιλέξει είναι τα Pearl Gourami (1 ζευγάρι), Harlequin Rasboras (6-7), 4-5 Khuli Loach (αυτά μπορώ να τα βρώ εύκολα; )
Στο νέο ενυδρείο θα φτιάξω DIY καπάκι, με προσαρμοσμένα ανεμηστηράκια (το καλοκαίρι είναι κοντά) και θέση για αυτόματη ταίστρα.
Χρειάζομαι την εμπειρία σας για τα παρακάτω:
1. ΦΩΤΙΣΜΟΣ - Με βάση τo μήκος των Τ5 (αλλά και τις διαστάσεις του καπακιού και την ελάχιστη απόσταση που πρέπει να έχουν μεταξύ τους οι λάμπες) μπορώ να βάλω έως 4 Τ5 των 24W δηλ. σύνολο 96W. Είναι επαρκής ο φωτισμός αυτός (κυρίως για το tiger lotus);
Επίσης, οι λάμπες που έχω είναι στα 2700Κ και στα 4000Κ. Θα χρειαστεί να βάλω λάμπες γύρω στα 6500Κ;
2. ΦΙΛΤΡΑΡΙΣΜΑ - Σε αυτού του έιδους τα βιοτοπικά προτείνεται αργή ροή νερού. Ήδη έχω το ΕΗΕΙΜ 2211 (300 Lt/ώρα). Είναι εντάξει για το σκοπό που το θέλω;
3.Τι κενό πρέπει να υπάρχει από την επιφάνεια του νερού έως το καπάκι ώστε τα λαβυρινθόψαρα να μπορούν να ανεβαίνουν για να αναπνέουν;(σύμφωνα με τον σχεδιασμό έχω υπολογίσει περίπου 7 εκ.)
4. ΕΝΥΔΡΕΙΟ - Θεωρείτε ασφαλές η κατασκευή της γυάλας να γίνει με 8mm τζάμι χωρίς κόντρες ή να πάω σε 10mm;. Θέλω να αποφύγω τις κόντρες. Το κόλημα θα το κάνει τζαμτζής (χομπίστας ενυδρειακός).
Αυτά.. Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι. Αν χρειαστεί θα σας κουράσω κι άλλο!!
1. Τα 96 W σε περίπου 120-130 λίτρα καθαρά που θα έχεις και με μέτριο ύψος, είναι αρκετά καλά για την μεγάλη πλειοψηφία των φυτών.
Για το tiger lotus δεν ξέρω να σου πω, δεν είχα ποτέ.
2. Το ΕΗΕΙΜ 2211 (300 Lt/ώρα) είναι κατά τη γνώμη μου απολύτως ανεπαρκές για το ενυδρείο σου, θα πρότεινα το 2215, ή έστω το 2213.
3. Και 3-4 εκατοστά φτάνουν, τα 7 εκ. είναι υπεραρκετά, αρκεί το καπάκι να μη σφραγίζει αεροστεγώς και να περνάει αέρας.
4. Το 8mm τζάμι είναι μια χαρά για το ενυδρείο σου αν έβαζες έστω τις κάτω και από τις πάνω μόνο τις οριζόντιες στα 2 μεγάλα τζάμια.
Εδώ είναι μεγάλη κουβέντα, αλλά εγώ προσωπικά για να αισθάνομαι ασφαλής και χωρίς κόντρες, θα έβαζα 10άρι τζάμι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-10, 15:47
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Tα 96 βατ ειναι οκ,ακομα και για το lotus (co2 θα εχεις?)
Το 2211 ειναι πολυ μικρο,οπως ειπε και ο Κωστας τουλαχιστον 2213!
Το κενο που θελουν ειναι ισα ισα να βγαζουν το στομα τους και να αναπνεουν απλα 7 εκατοστα ειναι καλυτερα ωστε να εχουν αποσταση ασφαλειας απο τις "ζεστες" λαμπες.
Το 10αρι ειναι ασφαλεστερο αν δεν βαλεις καθολου κοντρες.
Αν και επειδη ειναι μικρο το μηκος του τανκ ισως να εκανε και το 8αρι,εγω χωρις κοντρες θα εβαζα 10αρι.

Khuli loach μπορεις να βρεις ευκολα,αν δεν εχει πανω μπορεις να τηλεφωνησεις στα γνωστα καταστηματα των Αθηνων να σου τα στειλουν.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-10, 16:32
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Αυτό που ήθελα να πετύχω με το 2211 (πέρα από το να γλυτώσω χρήματα) είναι αργή ροή. Δεν ξέρω βέβαια πως μεταφράζεται αυτό σε lt/h.
Η κλασσική αναλογία 1:3 (δηλ το φίλτρο να γυρνάει το νερό του ενυδρείου 3 φορές σε μία ώρα) θεωρείται αργή ροή;
Επίσης πως μπορώ να κάνω διάχυση της εξόδου του φίλτρου ώστε να μην δημιουργείται ροή σε συγκεκριμένο σημείο;(εκτός απο το sray bar). Για την αναπαραγωγή των gouramis ("ο αισιόδοξος"!) θέλω ελάχιστο επιφανειακό ρεύμα μιά που κάνουν τις φωλιές τους στα φύλλα στην επιφάνεια του νερού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα 96 βατ ειναι οκ,ακομα και για το lotus (co2 θα εχεις?)
Ναί, θα έχω co2. Ελπίζω η λύση DIY να με καλύψει, έστω και με δύο μπουκάλια.

Γενικότερα, θέλω να πετύχω συνθήκες blackwater αλλά, δεν την αποφεύγω την ΑΟ γιατί ενώ έχω ήδη στο 53Lt τύρφη στο φίλτρο, παροχή CO2, έχω ρίξει μέσα και αυτά τα φύλλα catappa (indian almond leaves) και κάνω αλλαγές με απιονισμένο νερό η KH έχει πέσει στο 5-6 αλλά το PH έχει κολλήσει στο 7,5 με 8. Δεν ξέρω εάν φταίνε κάτι κόκκινες πέτρες (δεν είναι λάβα) που έχω μέσα που έχω μαζέψει μόνος μου. Το τεστ με ακουαφόρτε ήταν αρνητικό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-10, 18:13
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα με την ροή απο το spaybar αν το γυρίσεις να βλέπουν οι τρυπούλες το τζάμι ή δέσεις επάνω του μερικά φυτά επιφανείας

(δεν μας συστήνεις και τον φίλο τζαμά-όλο και κάποιος θα τον χρειαστεί)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίγη Βοήθεια! kostvl18 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 3 22-03-09 00:05
Λίγη Βοήθεια Please! Axairontas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 22-09-08 20:12
Λίγη βοήθεια.....! yiota Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-04-08 15:20
λίγη βοήθεια με τα φυτά. xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-03-08 23:54
φυτεμένο ενυδρείο-λίγη βοήθεια παρακαλώ yannis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 07-10-05 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09782 seconds with 15 queries