Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-07, 12:19
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Δισκο-απορίες

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους σας.

εδώ και καιρό γυρίζει στο μυαλό μου η ιδέα να βάλω κάποια στιγμή στο 400άρι που έχω δίσκους. Ξεκινώντας με τις απορίες ήθελα να ρωτήσω τα εξής :
Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 1,35Χ55Χ55. Μήπως το χαμηλό σχετικά ύψος είναι απαγορευτικό για δίσκους?

Και κάτι άλλο. Με το νερό της Αθήνας είναι δυνατόν να διατηρήσει κανεις δίσκους (εκτροφής φυσικά) χωρίς τη χρήση ΑΟ. Το έχει κάνει ποτέ κανεις και εαν ναι πως ??
Σκέφτομαι μήπως γίνεται να προετοιμάζεται το νερό σε ένα ξεχωριστό βαρέλι με τύρφη ή κάτι άλλο και μετά να προστιθεται στο ενυδρείο. Ποιά είναι η γνώμη σας ?
Ξέρω ότι θα μου πειτε ότι η ΑΟ είναι η καλύτερη μεθοδος και το πιστεύω , αλλά με χαλάει πολύ η σπατάλη νερού που απαιτείται (πιστέψτε με όχι για οικονομικούς λόγους).

Αυτά για τώρα , ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-07, 12:51
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Δεν είναι πρόβλημα τα 55cm ύψος.Για τις συνθήκες του νερού στην Αθήνα δεν ξέρω αν σε όλλες τις περιοχές είναι ίδιες όμως γνωστό εκτροφείο εκεί έχει με νερό βρύσης με gh 10 και ph 7.5 και απλά χρησημοποιεί τύρφη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-07, 17:35
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

το ιδιο προβλαμα τυψεων αντιμετωπιζω και γω καθε βδομαδα (ηθικου περιεχομενου) οταν οσμωνω αντιστροφα το νερο και πεταω καποιο τμημα του .....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-07, 17:54
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Γιάννη έχει γραφτεί πολλές φορές ότι νερό χωρίς ακραίες τιμές είναι κατάλληλότατο για ψάρια εκτροφής. Προσωπικά σε νερό βρύσης είχα και εκκόλαψη αυγών. Απλά θα πρέπει να προετοιμάζεις το νερό της βρύσης 1-2 μέρες πριν σε ότι αφορά στο χλώριο και στην θερμοκρασία. Τόσο απλά.

Το ύψος είναι μια χαρά... μην υπερβάλουμε. Οι δίσκοι ψάρια είναι, δεν είναι χελιδονόψαρα. Τι πρέπει να κάνεις και τι να αποφύγεις υπάρχουν ήδη γραμμένα στο φόρουμ οπότε... καλό διάβασμα!

Και επειδή διακρίνω και μία φιλοπεριβαλλοντική διάθεση, να ένα λόγος ακόμα να αποφεύγεται η Α.Ο.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-07, 18:34
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εε ναι ειναι λιγο αβολο να πεταμε νερο εξαιτιας του αγαπημενου μας χομπυ .....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-07, 20:38
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ειλικρινά χαίρομαι που ακούω αποψεις σύμφωνες με τη δική μου.
Σίγουρα θα διαβάσω ότι βρω μπροστά μου σχετικά με αυτό που θελω να κάνω. Το ph με τη χρήση co2 με phcontroller θα το ρυθμίσω πιστεύω. Το θέμα είναι πως μπορώ να μαλακώσω λίγο το νερό και κατα πόσο η τύρφη βοηθά σε αυτό. Σίγουρα πάντως η προετοιμασία του νερού θα γίνεται σε ξεχωριστό δοχείο ώστε να έχει τη θερμοκρασία και τις τιμές του νερού του κυρίως ενυδρείου.

Σκέφτομαι ότι για μια αλλαγή της τάξης των 150 lt με χρήση AO πρέπει να πετάξω 450lt νερό τουλάχιστον. Δεν είναι και ασήμαντο. Γι αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-07, 21:54
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το νερο της ΑΟ μπορει να χρησιμοποιηθει για ποτισμα καταρχας, και για διαφορες αλλες δουλεις.. (καζανακια κλπ αν και οχι και τοσο πρακτικό.)
Τωρα για τις οικολογικες ανησυχιες, το νερό ειναι φυσικως ανακυκλωσιμο υλικό.. δεν ειναι σκουπιδι. Οποτε δεν το πεταμε ακριβως..
Εγω το ριχνω στην υδρορροη. Ποτιζονται τα σπουργιτια και οι δεκαοχτουρες, ενω φυτρωνει και βλαστηση διπλα στο πεζοδρομιο.
Εκ των πραγματων, ειτε εξατμιζεται ειτε απορροφαται απο το χωμα, για να βγει παρακατω στη δημοτικη γεωτρηση.

Οικονομικο ειναι το θεμα κυριως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-07, 23:10
panousojet Ο χρήστης panousojet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2006
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Το νερο της ΑΟ μπορει να χρησιμοποιηθει για ποτισμα καταρχας, και για διαφορες αλλες δουλεις.. (καζανακια κλπ αν και οχι και τοσο πρακτικό.)
Τωρα για τις οικολογικες ανησυχιες, το νερό ειναι φυσικως ανακυκλωσιμο υλικό.. δεν ειναι σκουπιδι. Οποτε δεν το πεταμε ακριβως..
Εγω το ριχνω στην υδρορροη. Ποτιζονται τα σπουργιτια και οι δεκαοχτουρες, ενω φυτρωνει και βλαστηση διπλα στο πεζοδρομιο.
Εκ των πραγματων, ειτε εξατμιζεται ειτε απορροφαται απο το χωμα, για να βγει παρακατω στη δημοτικη γεωτρηση.

Οικονομικο ειναι το θεμα κυριως.

Συμφωνω απολυτα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-07, 14:00
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panousojet Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο της ΑΟ μπορει να χρησιμοποιηθει για ποτισμα καταρχας, και για διαφορες αλλες δουλεις.. (καζανακια κλπ αν και οχι και τοσο πρακτικό.)
Τωρα για τις οικολογικες ανησυχιες, το νερό ειναι φυσικως ανακυκλωσιμο υλικό.. δεν ειναι σκουπιδι. Οποτε δεν το πεταμε ακριβως..
Εγω το ριχνω στην υδρορροη. Ποτιζονται τα σπουργιτια και οι δεκαοχτουρες, ενω φυτρωνει και βλαστηση διπλα στο πεζοδρομιο.
Εκ των πραγματων, ειτε εξατμιζεται ειτε απορροφαται απο το χωμα, για να βγει παρακατω στη δημοτικη γεωτρηση.

Οικονομικο ειναι το θεμα κυριως.

Συμφωνω απολυτα
Ειναι όπως το βλέπει κανεις .
Πάντως το "βρώμικο" νερό της ΑΟ σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για πότισμα λόγω της υψηλής σκληρότητας αλλά και εαν έκανε με μισό κυβικό νερό την εβδομάδα πρέπει να έχω ένα χωράφι να ποτίζω. Εγώ έχω δεκα γλάστρες όλες κι όλες .
Νομίζω ότι οι πιο καλές λύσεις είναι αυτές που τελικά είναι και οι λιγότερο πρακτικές όπως το καζανακι ή το πλύσιμο του αυτοκινήτου.
Τώρα για τα υπόλοιπα που λέτε όταν μένεις σε διαμέρισμα όπως εγώ , και δεν έχεις ούτε υδροροή ούτε μπορεις να ρίξεις το νερό στο δρόμο για να φυτρώσει πρασινάδα, κακά τα ψέματα το βρώμικο νερό θα το στείλεις στην αποχέτευση.
Αλλά σχετικά με αυτό που είχα ρωτήσει στην αρχή. Δεν υπάρχει κανεις που να διατηρεί δίσκους εκτροφής χωρίς ΑΟ.? Να συμπεράνω ότι δε γίνεται ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-07, 14:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι όπως το βλέπει κανεις .
Πάντως το "βρώμικο" νερό της ΑΟ σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για πότισμα λόγω της υψηλής σκληρότητας αλλά και εαν έκανε με μισό κυβικό νερό την εβδομάδα πρέπει να έχω ένα χωράφι να ποτίζω. Εγώ έχω δεκα γλάστρες όλες κι όλες .
Νομίζω ότι οι πιο καλές λύσεις είναι αυτές που τελικά είναι και οι λιγότερο πρακτικές όπως το καζανακι ή το πλύσιμο του αυτοκινήτου.
Τώρα για τα υπόλοιπα που λέτε όταν μένεις σε διαμέρισμα όπως εγώ , και δεν έχεις ούτε υδροροή ούτε μπορεις να ρίξεις το νερό στο δρόμο για να φυτρώσει πρασινάδα, κακά τα ψέματα το βρώμικο νερό θα το στείλεις στην αποχέτευση.
Αλλά σχετικά με αυτό που είχα ρωτήσει στην αρχή. Δεν υπάρχει κανεις που να διατηρεί δίσκους εκτροφής χωρίς ΑΟ.? Να συμπεράνω ότι δε γίνεται ?
Και ομως.. το σκληρο νερό που ΔΕΝ περιεχει χλωριουχο νατριο (δηλαδη υφαλμυρο) ειναι οτι καλυτερο για τα φυτά.
Και τα αποβλητα της ΑΩ δεν βγαζουν χλωριου νατριο..
Αντιθετα, αν πλυνεις το αυτοκινητο, στα τζαμια θα σχηματιστουν λεκεδες..
Ολα τα διαμερισματα εχουν αποχετευση στο μπαλκονι που καταληγει στην υδροροη. Και γω σε διαμερισμα τα κανω ολα αυτά...

Για να απαντησω στην καθεαυτου ερώτηση, ναι ειναι δυνατό να γινει και χωρις ΑΩ, με νερό ΕΥΔΑΠ χωρις πολλες απαιτησεις για γεννες ομως.
Νερό βρύσης, με προσθηκη λιγης τυρφης καθε μηνα στο φιλτρο και διοξειδιο με Ph controller ωστε να διατηρειται το PH σταθερά ελαφρα όξινο, καπου στο 6.8....

Το αν ειναι εκτροφης ή οχι λιγη σημασία έχει. Τα επιθυμητα φυσικά χαρακτηριστικά που ειναι αποτυπωμενα στα γονιδια των δισκων δεν αλλαζουν με αναπαραγωγες μερικων 10 δων ετων.
Στους αγριους δισκους, οταν τους βαλουμε σε ενυδρειο υπαρχουν πολλά πραγματα για να στρεσσαρηστουν, οπότε παρέχωντας τους συνθηκες ομοιες με το φυσικό τους περιβάλλον, αφαιρουμε εναν από τους παραγοντες stress, αυτού της προσαρμογης σε αλλες συνθηκες νερού.
Οι δισκοι εκτροφης απλά δεν εχουν να προσαρμοστουν σε σκληροτερο νερό στο ενυδρειο μας. Το γεγονος οτι οι συνθηκες διαφερουν αρκετα απο το φυσικό τους αντισταθμιζεται απο τις σταθεροτερες συνθηκες, την καθαροτητα του νερου, την καλυτερη τροφή, την ελλειψη θηρευτών κλπ με αποτελεσμα να ζουν οι δισκοι μια χαρά, κρινοντας εκ του αποτελεσματος.

Σιγουρα ομως νερό βρυσης δεν σημαινει οτι εχουν και τις ιδιες απαιτησεις με κοινά χρυσοψαρα εε....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-07, 18:12
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα ομως νερό βρυσης δεν σημαινει οτι εχουν και τις ιδιες απαιτησεις με κοινά χρυσοψαρα εε....

Φυσικά και όχι. Και δεν μιλαω για χρησιμοποίηση νερού βρύσης όπως έρχεται από το δίκτυο αλλά νερό το οποίο θα έχει "μαλακώσει " πρώτα με κάποιο τρόπο. Και γι αυτό και ρωτάω . Το σίγουρο είναι ότι όταν θα αποφασίσω να το κάνω θα είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσω να δώσω στα ψάρια μου το νερό που χρειάζονται αλλιώς δε θα το κάνω καθόλου.

Από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει κόσμος που να έχει δίσκους χωρίς τη χρήση ΑΟ και μάλλον θα υπάρχει σοβαρός λόγος γι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-07, 18:33
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τις απαντήσεις καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει κόσμος που να έχει δίσκους χωρίς τη χρήση ΑΟ και μάλλον θα υπάρχει σοβαρός λόγος γι αυτό.
Λάθος συμπέρασμα.Μέχρι και πριν από λίγο καιρό τους είχα σε gh 10, ph 6.8- νερό βρύσης με ph controler και τώρα που έχω ΑΟ με gh 6-7.Kαμία διαφορά δεν έχω δει και μάλιστα ένα ζευγάρι γεννούσε συχνά και έβλεπα συνέχεια ουρίτσες αλλά μέχρι εκεί...Και υπάρχουν και αλλοι που τους είχαν ή έχουν παρόμοια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-07, 20:29
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Απλα η ΑΩ ειναι πολυ πρακτικοτερη απο ολους τους αλλους τρόπους...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-07, 10:09
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος συμπέρασμα.Μέχρι και πριν από λίγο καιρό τους είχα σε gh 10, ph 6.8- νερό βρύσης με ph controler και τώρα που έχω ΑΟ με gh 6-7.Kαμία διαφορά δεν έχω δει και μάλιστα ένα ζευγάρι γεννούσε συχνά και έβλεπα συνέχεια ουρίτσες αλλά μέχρι εκεί...Και υπάρχουν και αλλοι που τους είχαν ή έχουν παρόμοια
Η χρηση ΑΟ δεν σημαινει αυτομάτως θεαματικά αποτελέσματα. Η χρήση της ΑΟ σου δινει δυνατότητες επεξεργασίας του νερου που δεν τις έχεις με καμία άλλη μεθοδο. Και ειναι κατά την γνώμη μου η πρακτικότερη και η οικονομικότερη(σε μεσομακρομπόθεσμο ορόιζοντα)
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-01-07, 17:28
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χρηση ΑΟ δεν σημαινει αυτομάτως θεαματικά αποτελέσματα.
Aυτό που ήθελα να πω είναι ότι και πριν την ΑΟ οι δίσκοι μου ήταν μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-01-07, 11:19
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Εγώ κράταγα υγιή ενήλικα ψάρια σε νερό βρύσης (ph 7.2 - 7.4, GH: 10, KH: 7) χωρίς κανένα πρόβλημα. Και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-01-07, 13:44
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όπως κάπου έχω ξαναδιαβάσει ναι μπορεί να κρατάμε δίσκους ειδικά από αναπαραγωγή σε νερό όπως γράφεις Θεόφιλε, δεν νομίζω όμως οτι είναι το σωστότερο! ¶λωστε το DNA δεν νομίζω να αλλάζει και τα ψάρια που ζουν ποιο άνετα σε μαλακό νερό δεν μπορεί να ζουν το ίδιο άντετα σε σκληρό νερό.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-01-07, 14:45
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Η συσκευή ΑΟ σου δίνει νερό με μηδενική σκληρότητα ?
Δηλαδή με Gh =0 ? Αν είναι έτσι σκέφτομαι το εξής:
Έστω για μια αλλαγή νερού της τάξης των 150lt. Μπορώ να αναμίξω 80lt από ΑΟ με 70lt νερό βρύσης για να πάρω νερό με μια μέση σκληρότητα περίπου 5? Ωστε τελικά το νερό που πετιέται να είναι πολύ λιγότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-01-07, 14:53
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κάπως έτσι~ η σκληρότητα και γενικότερα οι τιμές του νερού που βγαίνει από Α.Ο. μετριούνται μόνο με TDS meter. Σχεδόν ποτέ όμως δεν βάζουμε σκέτο νερό από Α.Ο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-01-07, 17:12
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Μια καλά λειτουργούσα ΑΟ δίνει αγωγιμότητα μέχρι 15μS. Μετά τα 20μS θέλουν συντήρηση τα φίλτρα της.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-01-07, 22:28
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ολοι μας χρησιμοποιουν νερο α.ο. σε συνδιασμο νερο δικτυου και πετυχενουμε ενδιαμεσες τιμες.......εγω την συσκευη α.ο. την τσεκαρω αν θελει φιλτρα καινουργια με τεστ ph gh kh ....σωστο ειναι ...??
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-01-07, 12:48
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Επόμενη ερώτηση : Σ'ενα ενυδρείο αυτών των διαστάσεων (135Χ55Χ55) ποιός είναι ο μικρότερος ,ποιός ο μεγαλύτερος και ποιος κατά τη γνώμη σας ο ιδανικός αριθμός δίσκων που μπορούν να φιλοξενηθουν? Να πω επίσης ότι θα ήθελα μαζί με τους δίσκους να φιλοξενήσω και μερικά άλλα συμβατά είδη : ένα γκρουπάκι Cardinal tetras,5-6 corydoras, Microgeophagus ramirezi (1+1), 1-2 ancistrus και ίσως γαριδες,σαλιγκαρια. Τι λέτε ?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-01-07, 12:51
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επόμενη ερώτηση : Σ'ενα ενυδρείο αυτών των διαστάσεων (135Χ55Χ55) ποιός είναι ο μικρότερος ,ποιός ο μεγαλύτερος και ποιος κατά τη γνώμη σας ο ιδανικός αριθμός δίσκων που μπορούν να φιλοξενηθουν? Να πω επίσης ότι θα ήθελα μαζί με τους δίσκους να φιλοξενήσω και μερικά άλλα συμβατά είδη : ένα γκρουπάκι Cardinal tetras,5-6 corydoras, Microgeophagus ramirezi (1+1), 1-2 ancistrus και ίσως γαριδες,σαλιγκαρια. Τι λέτε ?
5 δίσκοι ειναι καλός αριθμός δίσκων αν συνυπολογίσεις και τα υπολοιπα ειδη που φιλοξενείς,.......καλή αρχη
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-01-07, 12:55
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτως..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-01-07, 14:55
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

συμφωνω και γω με τα παιδια και θα πω ισως και εξι ενηλικα ψαρια θα ειναι ανετα μιας που τα μικτα σου ειναι 408 συνυπολογιζοντας και τα σμηνοψαρα και τα γατοψαρα μικρου μεγεθους ....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-04-07, 16:40
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Λοιπον να 'μαι ξανά. Χρόνια πολλά σε όλους.

Το project προχωράει με αργους αλλά σταθερούς ρυθμούς.
Τελικά αποφάσισα οτι η ΑΟ ειναι απαραίτητη και έτσι λοιπον εχω ήδη παραγγείλει μια απο ro-man και πιστευω μεσα στην εβδομάδα να την παραλαβω. Επίσης εχω παρει ενα βαρελι 200lt οπου εκει θα ετοιμάζω το νερό μου πριν το προσθέσω στο ενυδρείο. Εχω αποφασίσει και για αγορά πλήρους συστήματος Co2 (οταν ερθει η ωρα θα ρωτησω σχετικά).

Το θέμα που έχω τωρα ειναι το εξης: Ο φωτισμός .
Να πω πρώτα οτι σκοπευω να έχω και αρκετά φυτα στο ενυδρείο (δεν εχω ακομα αποφασισει ακριβώς τι φυτα).

Το ενυδρείο όπως έχω πει έχει μηκος 1,33 και ύψος(στήλη νερου) 55.
Εχει θέσεις για λάμπες εμπρός και πίσω ακριβώς πάνω απο τις κόντρες.

Οι Τ5 λάμπες υπάρχουν μεχρι μηκους 1,10 (54 w). Η κάθε μια θέση μπορει να πάρει άνετα μέχρι 2 Τ5.
Αν βαλω μια μπροστά και μια πίσω (108W σύνολο) είμαι οκ ή θα ειναι λίγο το φως.? Φανταζομαι οτι για δίσκους καλά θα είναι , αλλά για φυτά?
Αν τωρα βάλω απο 2 Τ5 σε κάθε θέση δηλαδή συνολικά 4 (216W), μήπως το φως θα ειναι πάρα πολύ για τους δίσκους .

Τωρα σκέφτομαι οτι θα μπορουσα να βάλω δύο και μία (162W). Αλλα με προβληματιζει το οτι ετσι θα εχω ανομοιόμορφα μοιρασμένο μπρος και πίσω το φως.
Η ίσως να έβαζα σε κάθε θέση μια 54W+μία 39W(η οποία όμως ειναι μόνο 85cm) .Ετσι θα έχω συνολικά 186W το οποίο φαινεται λογικό.

Οπως βλέπετε τα εχω κάνει σαλάτα στο μυαλό μου και θέλω βοηθεια να τα ξεκαθαρίσω. Help!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-04-07, 13:45
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δηλαδή με λίγα λόγια ,

το ενυδρείο είναι 1,33Χ55Χ55 και θα φιλοξενήσει δίσκους αλλά και κάποια (αρκετά θα ήθελα ) φυτά. Εχει κλειστες θέσεις για λάμπες εμπρός και πίσω πάνω απο τις κόντρες , οι οποίες κοβουν αρκετο φως. Πόσα watt φωτισμού πιστεύετε ότι θα ειναι οκ και με τι λάμπες θα μπορουσα να το επιτυχω ?

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-04-07, 13:50
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εγώ στην θέση σου δεν θα πήγαινα πανω απο 0.3W/lt......θα αρχίσουν να τρομάζουν οι δίσκοι σου......καλή τύχη.....
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-05-07, 12:31
Το avatar του χρήστη johnny69
johnny69 Ο χρήστης johnny69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Να μαι λοιπον πάλι μετά από λίγο καιρό με νεώτερα.

Ενώ λοιπον το στρώσιμο συνεχίζεται , (περιμένω να μηδενίσουν και τα νιτρώδη) εχθές βρηκα χρόνο τοποθέτησα τα ξύλα και δυο τρια φυτάκια που πήρα στο ενυδρείο , για να παρει αυτο την αρχική του μορφή.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  first1.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  62,7 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  left.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  100,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  right.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  95,0 KB

Απο πλευράς εξοπλισμού ειμαι στα εξης:
  • ΑΟ RO-Man 285 lt/h με DI
  • Eheim 2217 με σφουγγάρια , 1 lt sera biopur forte, 2.5 lt subtrat pro
  • Rena filstar XP3 εμ σφουγγάρια , 1 lt sera biopur forte , 2.5 lt subtrat pro
  • Φωτισμό, 2 Sylvania Gro-Lux 2X54W σε DIY σύστημα ανατολής δύσης , 1 Sylvania Aquastar 54W, 2 Cold Cathode για moonlight εφε.
  • Co2 φιάλη 4 λτ με Aqualight ph Controller και RedSea Co2 Reactor.
  • UV De Bary 15W.
Φυσικά θα προστεθουν και άλλα φυτά , όχι πάρα πολλά πάντως σιγουρα στις πισω γωνιες για να κρυφτεί ο εξοπλισμός. Παντως αυτη την εποχή δε βρίσκω φυτα πουθενά.


Αυτα προς το παρον , εαν υπάρχει κανενα σχόλιο καλοδεχούμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-05-07, 12:45
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

απο εξοπλισμο εισαι αψογος.... Η διακοσμηση θελει δουλιτσα...... Θα σου προτεινα να βρεις μια μεγαλη ριζα να βαλεις μεσα και οχι αυτες τις μικρουτσικες που πηρες........ Το αποτελεσμα θα ειναι ενυπωσιακο....... Και πανω στη ριζα θα δεσεις καποια φυτα και θα εισαι αψογος......απο κει και περα κατεληξε στο συνολο των ψαριων που θα βαλεις και αφου πρωτα βαλεις ολα τα υπολοιπα ψαρια και δεις οτι δεν εχεις προβληματα μετα θα βαλεις τους δισκους.......Τους οποιους θα επιλεξεις πολυ προσεκτικα ωστε καθε κομματι να ειναι μοναδικο...... Δεν θελει βιασυνη...... Ολοι την εχουμε παθει να βιαστουμε να μπουκωσουμε το ενυδρειο με ο,τι βρουμε μπροστα μας και μετα να βρισκουμε τελεια κομματια και να μην εχουμε χωρο να τα βαλουμε......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γενικές Απορίες! John T Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-09-06 13:49
Mαυρα στιγματα σε δισκο kosa11 Δίσκοι 31 15-12-05 19:12
βοηθεια χανω το δισκο μου...... klaz Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 29 19-11-05 18:54
απορίες ρουτίνας pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 5 02-01-03 22:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09130 seconds with 14 queries