Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 22-06-12, 02:47   #1
Τα πρωτα μας ενυδρεια
 
Το avatar του χρήστη delta66
delta66
Professor
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος 22-06-12, 02:47
Αξιολόγηση: (1 votes - 5,00 average)

Ολοι εκαναν λαθη.
Ας τα παρουσιασουμε ολοι εδω.


Κανω την αρχη
Αυτο ειναι το πρωτο μου ενυδρειο 50 λιτρα.
Για την ακριβεια πρωτα εφερε η γυναικα μια γυαλα με δυο χρυσοψαρα και "οδηγιες" απο τον πεστοπα γραμμενες σε ενα χαρτακι, κι οπου φυσικα μετα απο μερικες μερες το ενα χρυσοψαρο μας αφησε γεια, και πηγα και πηρα αυτο το ενυδρειο.
Αλλα μιας και ηταν ενυδρειο .... εβαλα και "λιγα" ακομα ψαρια να μην ειναι αδειο
Τo χρυσοψαρο που εζησε, ενα μονομαχο, 6 καρδιναλιοι, 6 αρλεκινοι και μεσα στο καραβι εχει και εναν common pleco και εναν clown
Φιλτρο ενα fluval plus 2 με σφουγγαρακια και ενα μπουρμπουληθρεητορ.
Για ψυξη (γιατι ξεκινησα και ιουλιο μηνα και μου ηρθαν ολα μαζι κατακεφαλα) στηριξα με ενα καλαμακι απο σουβλακι ενα ανεμιστηρακι προσωπου μπαταριας, που του εβαλα πατεντα τροφοδοτικο. (το εχω ακομα αναμνηστικο)
Εβαλα κι ενα καραβακι γιατι φαινοταν να προσπαθουν απεγνωσμενα να κρυφτουν ο clown και ο pleco (αφου ειχα αποτυχει να προσφερω κρυψωνα με ενα διασκοσμητικο βουνο με κατι βουδιστες μοναχους και δεντρακια)
Τα ψαρια εζησαν ολα γιατι μπηκα και διαβασα τα ψαροφορουμ, πηρα βακτηρια, τεστ, εκανα στην αρχη αλλαγες και καθε μερα και μετα απο 3 μηνες πηρα το πρωτο μου κανονικο ενυδρειο, ενα rio 180 και ενα eheim φιλτρο το οποιο εμπολιασα, εβαλα αληθινα φυτα και μετεφερα ολα τα ψαρια εκτος του μονομαχου που κρατησε το 50λιτρο για παρτη του, του χρυσοψαρου και του pleco που επιστραφησαν δυστυχως στο πεστοπ, και του clown που ο τυχερος βρηκε καταλληλο μεγαλο ενυδρειο με κοπαδι clown.
Το 180αρι με το eheim μου κοστισε λιγα παραπανω χρηματα απο οσα εδωσα στην αρχη για το 50αρι και τα τσαμπατζιδικα "περιφερειακα".




__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Εμφανίσεις: 47815
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Tα πρωτα ανοιξιατικα.. Raven Φωτογραφίες μελών 16 26-02-12 16:30
ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΓΕΝΝΗΤΟΥΡΙΑ ΜΟΥ!! cpk2010 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 13 19-04-11 11:30
Τα πρωτα 27-ADA 2010 Raven Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 23 08-12-10 14:47
Τα πρωτα χρυσοψαρα iggygr Αρχάριοι γλυκού νερού 10 22-01-09 21:40
τα πρωτα φυτα naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-02-07 17:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08465 seconds with 15 queries