Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-07, 16:59
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή αραγωνίτης Y/N ?

Γεια σας θα ήθελα να μου πείτε από τη πείρα και τη γνώση σας για το πλεονεκτήματα αλλά και τα μειονεκτήματα που δίνει η χρήση του αραγωνίτη σαν υπόστρωμα σε ένα fish only ή ένα reef. Την ερώτηση την κάνω γιατί σκέπτομαι να μη βάλω καθόλου.
Παράδειγμα κάποια μειονεκτήματα στη χρίση αραγωνίτη είναι ο εγκλωβισμός κάποιων βλαβερών αερίων ( νομίζω υδρόθειο δεν είμαι σίγουρος ) μεταξύ υποστρώματος και βράχου.

Ακόμα άμα είναι λεπτόκοκκος και θέλεις δυνατή κυκλοφορία, λόγω απαιτητικών κοραλλιών αλλά και για καλύτερη οξυγόνωση του ζωντανού σου βράχου, να μετακινείται και να αιωρείται.
Από πλεονεκτήματα, μου έρχονται στο μυαλό καλό αισθητικό αποτέλεσμα, διατήρηση ψιλά του ph και ασβεστίου.
Παρακαλώ αυτούς που γνωρίζουν να συμπληρώσουν αλλά και να με διορθώσουν σε αυτά που έχω γράψει. Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-07, 17:54
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ή αραγωνίτη θα βάλεις ή σπασμένο κοράλλι.
Προτιμώ 100% αραγωνίτη. Υπάρχει και σε αρκετές διαμέτρους οπότε το θέμα του λεπτόκοκκου το λύσαμε.
Το υδρόθειο θα δημιουργηθεί ανάμεσα στον βράχο και σε κάθε είδους υποστρώματος, οπότε και εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα. Ίσως μπορείς να βάλεις τον βράχο σε μικρές εξέδρες, για να μην ακουμπά στο υπόστρωμα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-07, 22:36
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

O Μανολης μαλλον το σκεφτεται για barebottom tank ...δηλαδη να μην βαλει καθολου υποστρωμα .

Κατι τετοιο με ειχε προβληματισει και εμενα οταν εστηνα το reefακι μου.Τελικα , μετα απο συμβουλες και ψαξιμο , κατεληξα στα παρακατω:

1) Υδροθειο : για μενα ειναι λιγο urban legend.Σε ενα ενυδρειο με καλη οξυγονωση δεν πιστευω οτι η απελευθερωση του οποιου υδροθειου θα κανει κακο.Αλλωστε μπορεις να βαλεις το βραχο με τετοιο τροπο ωστε να ''παταει'' στην αμμο ελαχιστα (πχ εξεδρα)
2) Ανακατωσουρα της αμμου λογω κυκλοφοριας : πολλα ενυδρεια που τρεχουν με αμμο αποδεικνυουν οτι με σωστη τοποθετηση κοραλιων και καλη διαχυση της κυκλοφοριας δεν θα υπαρχει προβλημα. Αλλωστε τα κοραλια που απαιτουν μεγαλη κυκλοφορια , συνηθως απαιτουν και πολυ φως αρα μπαινουν ψηλοτερα
3) ο αραγωνιτης προσφερει αισθητικα στο ενυδρειο αλλα και λειτουργικα : ακομα και ενα μικρου παχους DSB με ψιλοκοκκο αραγωνιτη , θα κανει καποιο denitrification και καποια nitrates θα καταναλωθουν .Αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο σε reef ενυδρεια που τρεχουν χωρις refugium
4) O αραγωνιτης προσφερει buffering
5) O αραγωνιτης αποτελει καταφυγιο για πολλα επιθυμητα ζωυφια.

Το μονο σιγουρο πλεονεκτημα ενος bare bottom tank ειναι οτι το ενυδρειο διατηρειται πολυ καθαρο .Η οποια βρωμια θα συγκεντρωνεται σε ενα σημειο και ο χομπιστας θα μπορει να την εξαγει απο το συστημα ευκολα .Τα οφελη ομως του αραγωνιτη ειναι ΙΜΟ σημαντικοτερα.

Αρα, ψηφιζω ενυδρειο με υποστρωμα και μαλιστα μονο αραγωνιτη.Οχι χοντροκοκκο ,ουτε τον πιο ψηλο που υπαρχει .Αυτος που εβαλα εγω (Carib sea fiji pink) ειναι ομορφος και με 3.200 λιτρα κυκλοφορια στο reefaki μου (80λιτρα) , δεν ''σηκωνεται'' καθολου. (Με την ευκαιρια , ευχαριστω τον φιλο και συνχομπιστα Gorgi που μου τον προτεινε συγκεκριμμενα οταν σκεφτομουν για υποστρωμα )
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-07, 23:54
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο Βασίλη το σκέφτομαι για bare-bottom tank…
Χθες μάλιστα έβγαλα όλο το βράχο και κομμάτι-κομμάτι τον περνούσα από τον κυκλοφοριτή και από την έξοδο του φίλτρου.
Είχε πολύ σκόνη πάνω του το κάθε κομμάτι, μάλλον λόγω του ότι είχε μείνε 4-5 μέρες χωρίς επαρκή κυκλοφορία, μόνο με τα φίλτρα.
Μετά που τον ξανατοποθέτησα είδα πόσο ελαφρά καθόταν στο γυαλί και πόσο τα κομμάτια γαντζωνόταν το ένα με το άλλο. Και φυσικά αυτό που σύμφωνης κι εσύ καθάρισα τον πάτο (το γυαλί του ενυδρείου ) πάρα πολύ εύκολα.
Βέβαια το να βάλω ζωντανό αραγωνίτη δεν το έχω απορρίψει ακόμα.
Εσύ αυτός που έχεις βάλει ( carib sea Fiji pink ) είναι ροζ ; τιμή θυμάσαι να μου πεις.
Πόσο θα χρειαστώ περίπου για το 350άρι (trigon) με γνώμονα ότι θέλω να βάλω το λιγότερο δυνατόν. Τώρα για τις διάφορες εξέδρες που διαβάζω ότι βάζουνε πολλοί μόνο αν βρω κάτι σε έτοιμο. Γιατί για κατασκευή χλομό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-07, 07:33
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Αν είναι να βάλεις λίγο μην βάλεις καθόλου ίδιος με τον Fiji pink που είναι και λίγο χοντροκομμένος .
Αν έχεις τόση κυκλοφορία που να σηκώνετε η άμμος η την έχεις σε λάθος σημείο η έχεις πολύ ακόμα και για τα κοραλλιά .
Αν θέλεις να την βγάλεις οικονομικά βαλε τον ψιλό τον νεκρό και πρόσθεσε 2 σακιά ζωντανή με κομματάκια (π.χ. West Caribbean reef). Τα πιο χοντρά κομμάτια θα καθίσουν στην επιφάνεια και θα προφυλάσσουν την ψιλή άμμο.
Ότι και να κανείς θέλεις τουλάχιστον 5 cm άμμου για να κανείς δουλεία .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-07, 07:48
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Σε κιλά πόσο μεταφράζονται αυτά τα 5 cm minimumπου γράφεις ότι χρειάζονται. Πες μου πόσο έβαλες εσύ για να υπολογίσω. Αυτός ο Fijipinkροζίζει ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-07, 07:51
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Οπως τα λεει ο Διονυσης ειναι ...αν ειναι να βαλεις , θα βαλεις τοσο ωστε να κανεις δουλεια . Στο reef μου με 5 εκατ παχος μπροστα και 8-9 εκατ παχος στο πισω μερος , ηδη βλεπω μπουρμπουληθρες να ταξιδευουν προς την επιφανεια .O fiji pink ειναι ελαφρως ροζ οταν τον βλεπεις με φυσικο φως αλλα στο reef μου με τοσα φωτα φαινεται ασπρος.

Ριξε μια ματια στα υποστρωματα για να δεις κοκκομετριες και χαρακτηριστικα :
http://www.carib-sea.com/pages/produ...aragalive.html
http://www.carib-sea.com/pages/produ...aragonite.html

Ο fiji pink κυκλοφορει και live και ψοφιος . Τον ζωντανο τον αγορασα 35 ευρω τα 9 κιλα ...για ψοφιο δεν ξερω να σου πω.

Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04380 seconds with 12 queries