Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 26-01-14, 14:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστο ειναι αυτο που λες,αλλα για να τα λεμε ολα...

μην ξεχναμε,οτι αν καποιος παει ακολουθωντας αυτον τον κανονα "αυστηρα", χανει καποια πλεονεκτηματα που προσφερει η υπαρξη παραπανω υλικων στο φιλτρο ακομα και οταν αυτα δεν χρησιμοποιουνται απτη βιολογια.

δηλαδη.οταν λεμε στρωμενα υλικα στο φιλτρο,μπορει εμεις να ενοουμε τα υλικα στα οποια ζει η βιολογια εκεινη τη στιγμη,αλλα στην πραγματικοτητα,ειναι "στρωμενα" και τα υπολοιπα.με την εννοια,οτι ειναι εγκλιματισμενα και βρισκονται ηδη στις συνθηκες που αναπτυσεται η βιολογια στο συγκεκριμενο ενυδρειο.
με αλλα λογια,μπορει να μην "κατοικουνται" εκεινη τη στιγμη,αλλα ειναι ετοιμα να κατοικηθουν μολις χρειαστει.

τα υλικα δεν "στρωνονται" μονο απτη βιολογια που ζει πανω τους,στρωνονται και για τα ιδια τα βακτηρια.
αυτος ειναι ενας απτους λογους που οταν βαζουμε αμμωνια στο στρωσιμο,δεν βλεπουμε αμεσως νιτρωδη.κανουν καποιο χρονο να εμφανιστουνε,οπως και τα βακτηρια στην αρχη.
και ειναι και ενας απτους λογους για τον οποιο συμβαινει και το bacterial bloom σε νεα ενυδρεια αλλα και σε παλια.

οταν λοιπον υπαρχουνε ηδη υλικα ετοιμα να ζησουν βακτηρια πανω τους,το μονο που μενει ειναι να πολλαπλασιαστουνε και να καλυψουν αυτη την εξτρα επιφανεια.

αρα ειναι καλυτερο να υπαρχουνε παραπανω υλικα,παρα λιγοτερα η ακριβως οσα χρειαζεται ενα συγκεκριμενο ενυδρειο.

γιαυτο και βλεπεις οτι ενα Peak αμμωνιας,αντιμετωπιζεται πιο ευκολα και πιο γρηγορα σε ενα στρωμενο ενυδρειο με μεγαλο φιλτρο και αρα πολλα υλικα,
παρα σε ενα στρωμενο με μικρο φιλτρο και λιγα υλικα που φτανουν ισα ισα να καλυψουν τις "νορμαλ" αναγκες των ψαριων και τις βιολογιας.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 26-01-14, 14:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κουκλί το ενυδρείο σου.
Στην αρχή καλά έκανες και δεν τσιγγουνεύτηκες βιολογικό υλικό, αλλά τώρα γνωρίζεις ότι η υπερβολική ποσότητα του βιολογικού υλικού, αν και δεν κάνει κακό - πέραν της μείωσης της ροής - , δεν χρειάζεται, γιατί απλά δεν αποικείται όλη από τα ωφέλιμα βακτηρίδια.
Για να μην το παρεξηγήσουν οι λιγότερο έμπειροι, λοιπόν, δεν είναι απαραίτητο να τοποθετείται υπερβολική ποσότητα βιολογικού υλικού. Λίγο μεγαλύτερη από την προτεινόμενη (νομίζω η Sera αναφέρει στο siporax 1 λίτρο για 200 λίτρα ενυδρείο) κακό δεν κάνει, αλλά πολύ περισσότερη δεν αποικείται όλη από τα βακτηρίδια.
Η ποσότητα των βακτηριδίων εξαρτάται από την ποσότητα των ρύπων. Αν έχεις μια σταθερή ποσότητα ρύπων, από μια ποσότητα και άνω βιολογικό υλικό (πόση; όση απαιτείται για να μηδενίζεις αμμωνία και νιτρώδη) δεν αυξάνεις τον αριθμό των ευεργετικών βακτηριδίων, απλά αυτά είναι συγκεντρωμένα στα πρώτα τμήματα του βιολογικού υλικού, αυτά που είναι στην αρχή της ροής, και δεν αποικίζουν τα άλλα.
Λάβε το αυτό υπ' όψη σου όταν καθαρίσεις το φίλτρο, μην αλλάξεις όλο το βιολογικό υλικό που βρίσκεται στην αρχή της ροής και αφήσεις μόνο αυτό που, πιθανά, δεν έχει ικανή πυκνότητα νιτροποιητικών βακτηριδίων.
Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε plin, αλλά στην αρχή δεν τα ήξερα αυτά και ίσως αυτή η υπερβολή με έσωσε κάπως από άλλα λάθη όπως αυτό της ιχθυοφόρτισης. Οσον φορά τη ροή, επειδή το φίλτρο είναι DIY εσωτερικό τύπου σαμπ δεν υπάρχει πρόβλημα ροής, επίσης με την εβδομαδιαία αλλαγή νερού ξεπλένω τα σφουγγάρια πάντα, και μάλιστα τα πλένω με νερό βρύσης γιατι δεν με απασχολεί η βιολογία τους,υπάρχει αρκετή στο υπόλοιπο βιολογικό υλικό. Επίσης καθε 3-4 μήνες κάνω τράμπα τα σακουλάκια με το υλικό (τα εμπρός πίσω και τα πίσω εμπρός με ένα απαλο ξέβγαλμα σε νερό ενυδρείου)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 26-01-14, 14:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω η Sera αναφέρει στο siporax 1 λίτρο για 200 λίτρα ενυδρείο
Ναι, αλλα για συγκεκριμενη ιχθυοφορτωση.
Αλλος μπορει να βαλει 10 τετρα και αλλος 6 δισκους.
Δεν ειναι το ιδιο.
Ο Untregasser (ιχθυοπαθολογος) ειχε πει στο σεμιναριο της sera για μικροψαρα (λεπτα ψαρια δλδ) με συνολικο μηκος 1 εκ για καθε 1 -1.5 λιτρο νερο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ποσότητα των βακτηριδίων εξαρτάται από την ποσότητα των ρύπων. Αν έχεις μια σταθερή ποσότητα ρύπων, από μια ποσότητα και άνω βιολογικό υλικό (πόση; όση απαιτείται για να μηδενίζεις αμμωνία και νιτρώδη) δεν αυξάνεις τον αριθμό των ευεργετικών βακτηριδίων, απλά αυτά είναι συγκεντρωμένα στα πρώτα τμήματα του βιολογικού υλικού, αυτά που είναι στην αρχή της ροής, και δεν αποικίζουν τα άλλα.
Λάβε το αυτό υπ' όψη σου όταν καθαρίσεις το φίλτρο, μην αλλάξεις όλο το βιολογικό υλικό που βρίσκεται στην αρχή της ροής και αφήσεις μόνο αυτό που, πιθανά, δεν έχει ικανή πυκνότητα νιτροποιητικών βακτηριδίων.
Αυτο που στηριζεται?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 26-01-14, 17:30
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλα για συγκεκριμενη ιχθυοφορτωση.
Αλλος μπορει να βαλει 10 τετρα και αλλος 6 δισκους.
Δεν ειναι το ιδιο.
Ο Untregasser (ιχθυοπαθολογος) ειχε πει στο σεμιναριο της sera για μικροψαρα (λεπτα ψαρια δλδ) με συνολικο μηκος 1 εκ για καθε 1 -1.5 λιτρο νερο


Αυτο που στηριζεται?
Ναι, για συγκεκριμένη ιχθυοφόρτωση, τάισμα και γενικά για συγκεκριμένους ρύπους (που βγάζουν, λιγότερους, ακόμα και τα φυτά). Γι' αυτό είπα ότι η ορθή ποσότητα βιολογικού υλικού είναι αυτή που μηδενίζει αμμωνία και ΝΟ2.

Στηρίζεται στην απλή λογική και στη δική μου παρατήρηση: Συγκεκριμένα όταν αφήνω το φίλτρο πολύ βρώμικο αναπτύσσεται στα σφουγγάρια (που είναι πιο πριν από το siporax) πολύ βιολογία. Έχω παρατηρήσει ότι όταν γίνεται αυτό και μετά αλλάξω τα σφουγγάρια έχω μια αδιόρατη κορύφωση νιτρωδών, της τάξης του 0,1ppm για μια ημέρα. Είναι τόσο μικρή που αν δεν είχα το τεστ ΝΟ2 της JBL που έχει τόσο μικρές διαβαθμίσεις δεν θα την μέτραγα. Τώρα τα σφουγγάρια έχουν, αναλογικά, πολύ μικρότερη επιφάνεια αποίκισης από τα siporax, παρ' όλα αυτά η αιχμή υπάρχει. Αν αντί για σφουγγάρια είχα siporax και το άλλαζα η αιχμή, φοβάμαι, θα ήταν μεγαλύτερη.
Να σημειώσω ότι το ίδιο δεν γίνεται αν αλλάξω τα σφουγγάρια μετά το siporax, τα οποία είναι ίδια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

αρα ειναι καλυτερο να υπαρχουνε παραπανω υλικα,παρα λιγοτερα η ακριβως οσα χρειαζεται ενα συγκεκριμενο ενυδρειο.
Προφανώς, αλλά μέχρι πόσο; Αυτή την παρατήρηση έκανα. Και εγώ στην αρχή είχα γεμίσει με 2 περίπου λίτρα seachem matrix (ελαφρόπετρα) το φίλτρο για ένα 85άρι που έχω. Τελικά, αν και η ελαφρόπετρα έχει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκισης σαν βιολογικό υλικό από το siporax, βουλώνει ευκολότερα και περιορίζει περισσότερο την ροή. Σκεφτόμενος ότι ήμουν μάλλον υπερβολικός την άλλαξα με 1 μόλις λίτρο siporax, και έχω όλη τη βιολογία που είχα και τότε (και περισσότερη, γιατί ταΐζω, πια, αρκετά εως υπερβολικά κάποιες φορές - να σημειώσω ότι τότε μέτραγα νιτρικά 0 - 10ppm, ενώ τώρα με σαφώς μεγαλύτερη φυτομάζα μετρώ 10-20ppm) και περισσότερο χώρο για σφουγγάρια που μου επιτρέπουν να τα αλλάζω κάθε δίμηνο χωρίς να 'στουμπώνουν'.
Βέβαια, όπως ανέφερε ο φίλος takis, αυτός έχει ολάκερο sub (και όχι ένα απλό εξωτερικό elite crystalflo 40, όπως εγώ), με άφθονο χώρο για σφουγγάρια. Τί να χρειαστεί και άλλο χώρο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plin : 26-01-14 στις 17:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 26-01-14, 17:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Στηρίζεται στην απλή λογική και στη δική μου παρατήρηση: Συγκεκριμένα όταν αφήνω το φίλτρο πολύ βρώμικο αναπτύσσεται στα σφουγγάρια (που είναι πιο πριν από το siporax) πολύ βιολογία. Έχω παρατηρήσει ότι όταν γίνεται αυτό και μετά αλλάξω τα σφουγγάρια έχω μια αδιόρατη κορύφωση νιτρωδών, της τάξης του 0,1ppm για μια ημέρα. Είναι τόσο μικρή που αν δεν είχα το τεστ ΝΟ2 της JBL που έχει τόσο μικρές διαβαθμίσεις δεν θα την μέτραγα. Τώρα τα σφουγγάρια έχουν, αναλογικά, πολύ μικρότερη επιφάνεια αποίκισης από τα siporax, παρ' όλα αυτά η αιχμή υπάρχει. Αν αντί για σφουγγάρια είχα siporax, και το άλλαζα η αιχμή, φοβάμαι, θα ήταν μεγαλύτερη.
Να σημειώσω ότι το ίδιο δεν γίνεται αν αλλάξω τα σφουγγάρια μετά το siporax, τα οποία είναι ίδια.
Αυτο που βλεπεις στα σφουγγαρια ειναι βιολογια?
Μηπως ειναι σκουπιδι?
Τα βακτηρια δεν ειναι ορατα.

Προσωπικα δεν αλλαζω σφουγγαρια, απλα τα πλενω πολυ καλα με νερο βρυσης.
Το βιολογικο υλικο μετα τα σφουγγαρια, βραζω μερος του εναλλαξ και δεν παρατηρησα οταν βραζω το πρωτο μερος στη σειρα, να εχω προβλημα βιολογιας.
Η αποψη μου ειναι οτι βιολογια εξαπλωνεται σε ολα τα υλικα εξισου και οχι μονο ή περισσοτερο στα πρωτα υλικα.

Με περισσοτερο βιολογικο υλικο (απο οσο ειναι αναγκαιο), υπαρχουν ενδειξεις (προσωπικες και απο συνχομπιστες) οτι μπορει να αντιμετωπιστουν δυσκολες καταστασεις "αναιμακτα".
Πχ σε θεραπεια με φαρμακα που επηρεαζουν και τη βιολογια, σε αποτομες αυξησεις ρυπων (πχ αποτομη αυξηση ιχθυοφορτωσης, θανατος ψαριου μεσα στο ενυδρειο, ή κατα λαθος πεσιμο περισσοτερης τροφης κλπ)
Τα νιτροποιητικα βακτηρια μπορουν να διπλασιασουν τον πληθυσμό τους (σε νορμαλ συνθηκες) μεσα σε 15-24 ωρες.
Οι νιτρωδοποιητες (αυτα που οξειδωνουν αμμωνια σε νιτρωδη) πιο γρηγορα, και οι νιτρικοποιητες (αυτα που οξειδωνουν νιτρωδη σε νιτρκα), λιγο πιο αργα.
(τα τελευταια ειναι απο εδω http://nemertes.lis.upatras.gr/jspui...schopoulou.pdf)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 26-01-14, 19:16
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που βλεπεις στα σφουγγαρια ειναι βιολογια?
Μηπως ειναι σκουπιδι?
Τα βακτηρια δεν ειναι ορατα.
Πολύ καλές πληροφορίες, όπως πάντα Σπύρο, ευχαριστούμε!
Προφανώς δεν βλέπω τα βακτηρίδια, αλλά τα σκουπίδια.
Ποιά η αιτία, όμως, όταν αλλάζω τα σφουγγάρια που είναι πριν να έχω την αιχμή νιτρωδών; Επίσης, αν και το ξέσκισαμε το θέμα του Τάκη (συγνώμη γι' αυτό ! ), έχω την απορία τί είναι αυτά τα σκουπίδια (πρασινωπή γλίτσα) που φαίνεται να παράγονται στο φίλτρο, χωρίς φωτισμό, ακόμα και μετά το βιολογικό υλικό! Τα σφουγγάρια μετά τα έχω γι' αυτά.
Έχεις δίκιο για τα σφουγγάρια, είναι πολύ οικονομικότερο να τα πλένουμε καλά και ίσως και να τα βράζουμε για να απελευθερώνονται οι πόροι τους.
Επίσης, η εμπειρία ετών που λέει ότι το επιπλέον βιολογικό υλικό είναι χρήσιμο σε καταστάσεις ανάγκης είναι σημαντική.
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 26-01-14, 22:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαλλον κομματακια απο φυτα ή αλγη μαζι με αποβλητα των ψαριων, που εχουν μπει στο φιλτρο και εχουν σαπισει.
Να δημιουργειται εκει αλγη αποκλειεται. Χρειαζεται φως.
Οχι βρασιμο στα σφουγγαρια γιατι συνηθως διαλυονται. Καλο πλυσιμο φτανει.

Το μικρο peak ειναι φυσιολογικο μετα απο καθαρισμο του φιλτρου ιδιως αν ειναι οριακη η βιολογια. Σημαντικο ειναι να ξερουμε ποσο ειναι το peak και ποσο διαρκει.
Και φαινεται οτι ειναι μικρο γιατι εχει peak μονο νιτρωδων, αφου η αναπαραγωγη των νιτρικοποιητων καθυστερει καπως περισσοτερο. Ενω οι νιτρωδοποιητες προλαβαινουν και αναπαραγονται γρηγορα και δεν αφηνουν να γινει peak αμμωνιας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 26-01-14, 23:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μια που κάθομαι είπα να θυμηθώ λίγο το Pinnacle, πήρα το κινητό γιατί κάμερα δεν υπάρχει πλέον και τράβηξα ένα βιντεάκι, μη περιμένετε και πολλά από την εικόνα , με το μουσικό χαλάκι που έβαλα πιστεύω να χαλαρώσετε λίγο
Απολαύστε το (όσο είναι δυνατόν)

http://www.youtube.com/watch?v=HS-ofytuIBA
BORKED
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-11-17 στις 19:46
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 02-02-14, 21:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ένα update μετά από 9 ημέρες από το μεγάλο καθαρισμό, οι μετρήσεις όπως συνήθως μηδενικές και τα νιτρικά δεν ξεπεράσανε το 10. Τα φυτά όπως βλέπεται δεν πάνε μόνο με 1000 αλλά κάτι παραπάνω. Όπως θα δείτε η καφέ άλγη από παλιότερα έχει αφήσει τα σημάδια της και υπάρχει και λίγο τριχοειδής, είναι το επόμενο θέμα που πρέπει να ασχοληθώ, έχω ήδη κατεβάσει το φωτισμό στις 10 ώρες (14:00 - 00:00) και σκέφτομαι να δοκιμάσω οξυζενέ, το επόμενο μία 3ημερη συσκότιση και ταυτόχρονα περιμένω τα led ψυχρού λευκού για να αντικαταστήσω αυτά του θερμού λευκού που υποψιάζομαι πως είναι η αιτία της άλγης. Ταυτόχρονα με το καθαρισμό έκανα και μία καταμέτρηση και είχα 3 απουσίες, μου λείπανε 2 Νεον και 1 Kuhli loach. Η ιχθυοσύνθεση έχει ως εξής, 36 Ροδόστομοι (αυτοί δεν μπόρεσαν να μετρηθούν, τόσους έχω βάλει και ελπίζω τόσοι να είναι) 4 Νεον, 6 Black Neon, 2 Buenos Aires, 2 Botia Clown, 8 Otocinclus και 10 γαρίδες Αμανο. Μέσα στην εβδομάδα είχα και μια απώλεια, βρήκα 1 Black neon πεθαμένο και για αυτό έχω 6 τώρα. Το είχα δει ημέρες πριν που κρυβόταν αλλά δεν είχα παρατηρήσει κάτι άλλο, όταν έριχνα φαγητό έβγαινε και έτρωγε μαζί με τα άλλα, δυστυχώς το έχασα. Από τα άλλα 3 που έλειπαν δεν βρέθηκε τίποτα, οι γαρίδες μάλλον δεν άφησαν ούτε λέπι και δεν είχα ποτέ έστω και λίγη αμμωνία ούτε παραπάνω νιτρικά.







Οπως θα δείτε πρόσθεσα και ενα κυκλοφορητή 3W 600 L/H για να χτυπάει στο βυθό και να μην έχω υπολείματα τροφής

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  77988_10202318835485596_1254319503_o.jpg
Εμφανίσεις:  415
Μέγεθος:  66,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1781746_10202318838445670_441331857_o.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  90,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1782325_10202318836845630_428331006_o.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  94,0 KB  
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-11-17 στις 19:49
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 10-02-14, 15:51
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Προεπιλογή

ωραιο. πιστευω χανει πολυ απο τις φωτογραφιες.τις 10 ωρες φωτοπεριοδο και παλι αρκετες τις βλεπω, αφου εχεις και προβληματα με αλγες ισως να τις εκανες 9.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 10-02-14, 16:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιο. πιστευω χανει πολυ απο τις φωτογραφιες.τις 10 ωρες φωτοπεριοδο και παλι αρκετες τις βλεπω, αφου εχεις και προβληματα με αλγες ισως να τις εκανες 9.
Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι, περιμένω όμως να έρθουν κάτι πλακέτες led ψυχρού λευκού (6000-6500 Κ) για να αντικαταστήσω τις πλακέτες θερμού λευκού και ροζ να αντικαταστήσω τις μπλε και κόκκινες μήπως ησυχάσω από την άλγη. Ακριβώς δίπλα σε αυτό εχω το γαριδάδικο που έχει την ίδια φωτοπερίοδο και χωρις co2 αλλά μόνο με ψυχρό λευκό και δεν ξέρω τι σημαίνει άλγη, και σκέφτομαι μήπως φταίει το θερμό λευκό, αν δεν βελτιωθεί με αυτό θα μειώσω φωτοπερίοδο. Ακόμα είμαι λίγο στις δοκιμές με τα led και τα φυτά και ακόμα παρατηρώ και μαθαίνω. Για τις φωτό έχεις δίκιο, από κοντά είναι πιο ζωηρά τα χρώματα και .... μου αρέσει (αυτό έλειπε να μη μου αρέσει) .
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 10-02-14, 23:33
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Λυπάμαι που βλέπω μια πολύ ωραία εικόνα ενυδρείου (και ΜΠΡΑΒΟ γι' αυτό) αλλά με τελείως λάθος ψαροσύνθεση και καμία ένσταση (τουλάχιστον σε όσα post από τα τελευταία πρόλαβα διάβασα) από τους πιο έμπειρους.
Τάκη φαντάζομαι ότι είναι κάτι... που γνωρίζεις ήδη.... γιατί ΔΕΝ το βελτιώνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 11-02-14, 11:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι που βλέπω μια πολύ ωραία εικόνα ενυδρείου (και ΜΠΡΑΒΟ γι' αυτό) αλλά με τελείως λάθος ψαροσύνθεση και καμία ένσταση (τουλάχιστον σε όσα post από τα τελευταία πρόλαβα διάβασα) από τους πιο έμπειρους.
Τάκη φαντάζομαι ότι είναι κάτι... που γνωρίζεις ήδη.... γιατί ΔΕΝ το βελτιώνεις;
Φίλε Νίκο, στη τελευταία αναφορά μου για τη ιχθυοσύνθεση είπα πως έχω
"Η ιχθυοσύνθεση έχει ως εξής, 36 Ροδόστομοι (αυτοί δεν μπόρεσαν να μετρηθούν, τόσους έχω βάλει και ελπίζω τόσοι να είναι) 4 Νεον, 6 Black Neon, 2 Buenos Aires, 2 Botia Clown, 8 Otocinclus και 10 γαρίδες Αμανο"
Ξέρω πως τα Botia κάποια στιγμή πρέπει να φύγουν γιατί γίνονται μεγάλα και τα κρατάω όσο είναι μικρά, πως τα Νεον είναι μόνο 4 και πρέπει ή να φύγουν ή να αυξηθεί το κοπάδι και ίσως κάτι παρόμοιο για τα Black Neon.
Το έχω αναφέρει και στην αρχή πως κάθε συμβουλή ή και παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη για να βελτιωθώ και εγώ αλλά και να βελτιώσω τη διατήρηση των ψαριών μου, και αυτό περιμένω από όλους σας.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 11-02-14, 19:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Νίκο, στη τελευταία αναφορά μου για τη ιχθυοσύνθεση είπα πως έχω
"Η ιχθυοσύνθεση έχει ως εξής, 36 Ροδόστομοι (αυτοί δεν μπόρεσαν να μετρηθούν, τόσους έχω βάλει και ελπίζω τόσοι να είναι) 4 Νεον, 6 Black Neon, 2 Buenos Aires, 2 Botia Clown, 8 Otocinclus και 10 γαρίδες Αμανο"
Ξέρω πως τα Botia κάποια στιγμή πρέπει να φύγουν γιατί γίνονται μεγάλα
ΌΧΙ μόνο... είναι κι' αυτά κοπαδόψαρα... οπότε ο αριθμός τους είναι μικρός.
και τα κρατάω όσο είναι μικρά, πως τα Νεον είναι μόνο 4 και πρέπει ή να φύγουν ή να αυξηθεί το κοπάδι και ίσως κάτι παρόμοιο για τα Black Neon.
Το έχω αναφέρει και στην αρχή πως κάθε συμβουλή ή και παρατήρηση είναι ευπρόσδεκτη για να βελτιωθώ και εγώ αλλά και να βελτιώσω τη διατήρηση των ψαριών μου, και αυτό περιμένω από όλους σας.
Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα λες... υπολογίζοντας και τα λίτρα νερού... που χρειάζονται τα ψάρια σου.-
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 11-02-14, 20:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ τα λες... υπολογίζοντας και τα λίτρα νερού... που χρειάζονται τα ψάρια σου.-
Το έχω υπό όψι μου αυτό Νίκο, και για την ακρίβεια , τα Βοτια ήταν 4 αρχικά και έχω δώσει ήδη τα 2 και θα φύγουν και τα άλλα 2, καθώς επίσης σκέφτομαι να φύγουν και τα Black Neon Tetra και να αυξηθούν τα Neon Tetra σε 10 ή 15
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 11-02-14, 20:46
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Η φωτογραφιες το αδικουν σιγουρα, πολυ ωραιο.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 11-02-14, 21:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φωτογραφιες το αδικουν σιγουρα, πολυ ωραιο.
Ωραίο είναι Κώστα αλλά θέλει λίγη δουλίτσα ακόμα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 16-02-14, 22:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πριν 20 ημέρες με το γενικό καθαρισμό έκοψα μια ανούμπια στη μέση και την έδεσα δίπλα, και τώρα έχω 2 άνθη, ανθίσανε μαζί και οι 2
πάρτε μια ιδέα


και η άλλη στο βάθος

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 16-02-14, 22:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εμενα μου βγαζει τωρα μια ανουμπια, δυο ανθη μαζι, χωρις να την κοψω.


ΥΓ μη τα γραφουμε καλυτερα αυτα και τα διαβασει ο Χαλβας, γιατι θα κοψει φλεβες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 16-02-14, 23:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Του άφησα κάτι υπογλώσσια, πιστεύω θα του φτάσουν!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 17-02-14, 02:39
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε Τάκη για τις ωραίες εικόνες που μοιράζεσαι μαζί μας!
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 17-02-14, 11:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Να'σαι καλά φίλε Πάνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 17-02-14, 12:55
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

αυτά είναι, εμένα ποτέ δεν έχει ανθίσει anubia..
καταπράσινο το ενυδρείο!!
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 17-02-14, 14:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτά είναι, εμένα ποτέ δεν έχει ανθίσει anubia..
καταπράσινο το ενυδρείο!!
Πάει καλά Φάνη, έριξα για 1η φορά και λίπασμα φωσφόρου και μειώθηκε πάρα πολύ και γρήγορα η τριχοειδή άλγη που είχα, μάλλον είχα έλλειψη φωσφόρου.
Αλλά αυτό που μου αρέσει πιο πολύ είναι η συμπεριφορά των ψαριών, οι ροδόστομοι κάνουν εκπληκτικό κοπάδιασμα και τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει πως δεν με φοβούνται τόσο εύκολα όσο παλιότερα, τώρα μόλις πλησιάζω μαζεύονται όλα μαζί και περιμένουν να τους ρίξω φαί, ενώ πριν κρυβόντουσαν, κάτι τέτοιο μόνο τα σκαλάρια το έκαναν και το κάνουν ως γνωστό και τα χρυσόψαρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 17-02-14, 15:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Πολλά ψάρια το κάνουν Τάκη... και οι δικοί μου οι ροδόστομοι τρέχουν δεξιά-αριστερά (όπου δουν να πηγαίνω)... θεωρώντας ότι θα ρίξω φαγητό.-
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 17-02-14, 16:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά ψάρια το κάνουν Τάκη... και οι δικοί μου οι ροδόστομοι τρέχουν δεξιά-αριστερά (όπου δουν να πηγαίνω)... θεωρώντας ότι θα ρίξω φαγητό.-
Στα μικρά ψάρια είχα παρατηρήσει πως δεν το έκαναν, ίσως να είναι πιο φοβητσιάρικα και να θέλουν πιο πολύ χρόνο για να εξοικειωθούν με το περιβάλλον και το χώρο, ενώ τα σκαλάρια το έκαναν σχεδόν αμέσως, ας μη πούμε για τα χρυσόψαρα, αυτά είναι pet
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 17-03-14, 21:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ενα update με κάποιες αλλαγές στο φωτισμό.
Αντικαταστάθηκαν τα 3 μπλε και τα 3 κόκκινα με 4 ροζ και αντικαταστάθηκαν τα 3 από τα 5 θερμού λευκού με ψυχρού λευκού.

Πιστεύω πως αισθητικά ο φωτισμός βελτιώθηκε αν και δεν φαίνεται καθαρά στις φωτογραφίες αλλά έχω και σημαντική μείωση της άλγης σε σημείο να κοντεύει να εξαφανιστεί

Εδώ με όλα τα φώτα




Με σβηστά τα μπροστά φώτα



Με σβηστά τα πίσω φώτα



Πιστεύω κάποια στιγμή να βρω μια φωτογραφική μηχανή της προκοπής και να τραβήξω μερικές καλές φωτογραφίες γιατι με το κινητό χάνουν πολύ, καθώς επίσης να βρω χρόνο και να κάνω μια αναλυτική παρουσίαση του φωτισμού με LED
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 18-03-14, 06:28
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παρ' όλα αυτά είναι πανέμορφες οι φώτο Τάκη
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 18-03-14, 06:29
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ειδαμε το φως το αληθινο!!!!!μπραβο Τάκη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 18-03-14, 10:53
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντικαταστάθηκαν τα 3 μπλε και τα 3 κόκκινα με 4 ροζ και αντικαταστάθηκαν τα 3 από τα 5 θερμού λευκού με ψυχρού λευκού.

Πιστεύω πως αισθητικά ο φωτισμός βελτιώθηκε αν και δεν φαίνεται καθαρά στις φωτογραφίες αλλά έχω και σημαντική μείωση της άλγης σε σημείο να κοντεύει να εξαφανιστεί
¶ρα καλύτερα ψυχρού λευκού από θερμό. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοινωνικό φυτεμένο goku1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 29 17-01-17 19:41
Κοινωνικό φυτεμένο 450 lt Misirlis Aquarium Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 70 20-05-14 08:32
120 λτ Κοινωνικό Φυτεμένο VITO Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 25-04-12 18:02
Κοινωνικό φυτεμένο 120 lt nikosm1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 05-12-09 12:23
50 lt κοινωνικό φυτεμένο lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-02-09 18:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10795 seconds with 14 queries