Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-03-08, 16:02
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Λοιπόν, εδώ και καμιά ώρα προσπαθώ να γράψω στο word το δικό μου τρόπο επίλυσης και μπαίνοντας στο forum βλέπω ότι το έχεις ήδη ψάξει αρκετά. (αναφέρομαι στο xontro). Ο δικός μου τρόπος υπολογισμού λοιπόν φαίνεται στο συνημμένο. Νομίζω όμως ότι και το δικό σου πρέπει να είναι εξίσου καλό, άλλωστε τα αποτελέσματα συμπίπτουν. Θα το διαβάσω προσεχτικά (γιατί ζαλίστηκα με τα τόσα μαθηματικά) και θα σου πω αν έχω κάποια απορία.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc calculations.doc (60,0 KB, 543 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-03-08, 17:12
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Λοιπόν, με έβαλες στην πρίζα πάλι! Και όχι τίποτα άλλο, αλλά το μυαλό μου είναι στις σκληρότητες και αν δεν κλείσει το θέμα, δε θα μπορώ να συγκεντρωθώ και να δουλέψω!

Ξεκινάμε με τους ορισμούς:
Νερό ενυδρείου (σε Lt): Α
Άλατα (σε mg): t
Συγκέντρωση αλάτων (σε mg/Lt): c=t/A
Εξάτμιση (σε Lt): a
Ποσοστό εξάτμισης: e=a/A
Ποσοστό αλλαγής: x

Η σκληρότητα GH μετράει άλατα Ca και Mg σε γερμανικούς βαθμούς. Εδώ χρησιμοποιώ συγκεντρώσεις σε mg/Lt, χωρίς όμως να αλλάζει τα συμπεράσματα, αφού οι γερμανικοί βαθμοί είναι ανάλογοι της συγκέντρωσης σε mg/lt. Τα συμπεράσματα όμως δεν αφορούν μόνο άλατα Ca και Mg, είναι γενικά, και ισχύουν και για απλό αλάτι (π.χ. NaCl, που δεν το μετράει η GH).

Βασική παραδοχή που κάνω είναι ότι δεν έχουμε πειράξει την αρχική (προ εξάτμισης) σκληρότητα στο ενυδρείο, και ότι είναι ίδια με αυτήν στο νερό της βρύσης.. Άρα συγκέντρωση αλάτων c θα έχουμε και στο ενυδρείο (πριν την εξάτμιση) και στη βρύση..

1ο σενάριο: Προσθέτουμε νερό πριν την αλλαγή.
Με την προσθήκη νερού πριν την αλλαγή, προσθέτουμε προφανώς και άλατα (σε συγκέντρωση c). Άρα, θα έχουμε άλατα:
t+a*c = t+a*t/A = (1+a/A)*t = (1+e)*t

Με την αλλαγή, απομακρύνουμε ποσοστό x των αλάτων, οπότε μένουν:
(1-x)*(1+e)*t

Προσθέτουμε και νερό, οπότε τελικά θα έχουμε άλατα:
(1-x)*(1+e)*t+x*A*c =
(1-x)*(1+e)*t+x*A*t/A =
(1-x)*(1+e)*t+x*t =
(1+e-x-x*e+x)*t =
(1+e-x*e)*t

Σημειώνεται όμως ότι αφού x<1, θα είναι 1+e-x*e>1! Άρα, χωρίς Α/Ο ή απιονισμένο, η αύξηση της συγκέντρωσης αλάτων είναι αναπόφευτη!

2ο σενάριο: Κάνουμε κατ'ευθείαν την αλλαγή.
Αφαιρούμε νερό x*Α-a. Άρα, το πραγματικό ποσοστό αλλαγής είναι:
(x*A-a)/(A-a) = x*A/(A-a) - a/(A-a) = x/(1-e) - e/(1-e) = (x-e)/(1-e)

Επομένως, τα άλατα που μένουν είναι:
(1-(x-e)/(1-e))*t =
((1-x)/(1-e))*t

Και όπως και πριν, προσθέτουμε και νερό, οπότε τα τελικά άλατα θα είναι:
((1-x)/(1-e))*t+x*A*c =
((1-x)/(1-e))*t+x*t =
((1-x)/(1-e)+x)*t =
((1-x*e)/(1-e))*t

Σύγκριση:
Για να συμφέρει το 1ο σενάριο, πρέπει:
1+e-x*e < (1-x*e)/(1-e) =>
1+e-x*e-e-e*e+x*e*e < 1-x*e =>
x < 1

Που προφανώς ισχύει πάντα! Άρα, αποδεικνύεται μαθηματικά ότι είναι προτιμότερο πρώτα να προσθέτουμε το νερό που εξατμίστηκε, και μετά να κάνουμε την αλλαγή!

Παρ'όλα αυτά, η διαφορά μεταξύ των δύο σεναρίων είναι πολύ μικρή:
((1-x*e)/(1-e))-(1+e-x*e)=(1-x)*e^2
που επειδή e<<1, η ποσότητα e^2 κάνει τη διαφορά αμελητέα.

Καλό εεεε?

Παράδειγμα:
Εξάτμιση 5% & αλλαγή 20%:
1ο σενάριο (προσθήκη νερού πριν την αλλαγή): 1+e-x*e=1.04, δηλαδή αύξηση αλάτων κατά 4%!
2ο σενάριο (κατ'ευθείαν αλλαγή): (1-x*e)/(1-e): 1.042, δηλαδή αύξηση αλάτων κατά 4.2%!
Διαφορά: (1-x)*e^2=0.002=0.2%

Που επιβεβαιώνει το ότι το 1ο σενάριο συμφέρει, αλλά την αύξηση της σκληρότητας χωρίς Α/Ο ή απιονισμένο, την περιορίζεις ελάχιστα!

Συμπεράσματα:
- Και στις δύο περιπτώσεις, εφ'όσον δε συμπληρώσουμε με νερό Α/Ο, η αύξηση της σκληρότητας είναι αναπόφευκτη!
(Άρα λοιπόν, ξαναγυρνάμε στα λεγόμενα του PascM! )
- Χωρίς Α/Ο, η διαφορά από το να προσθέσεις νερό πριν την αλλαγή, είναι αμελητέα!

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasilizzz Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, εδώ και καμιά ώρα προσπαθώ να γράψω στο word το δικό μου τρόπο επίλυσης και μπαίνοντας στο forum βλέπω ότι το έχεις ήδη ψάξει αρκετά. (αναφέρομαι στο xontro). Ο δικός μου τρόπος υπολογισμού λοιπόν φαίνεται στο συνημμένο. Νομίζω όμως ότι και το δικό σου πρέπει να είναι εξίσου καλό, άλλωστε τα αποτελέσματα συμπίπτουν. Θα το διαβάσω προσεχτικά (γιατί ζαλίστηκα με τα τόσα μαθηματικά) και θα σου πω αν έχω κάποια απορία.
Κάνουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα!

Η εκθετική συνάρτηση που βγάζω εγώ, είναι επί της ουσίας το όριο της δικιάς σου σχέσης, για α να τείνει στο 0, δλδ. προσθέτοντας πολύ μικρές ποσότητες α!

(προκύπτει εύκολα από τον ορισμό του exp(x):
http://mathworld.wolfram.com/ExponentialFunction.html )
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 24-03-08 στις 18:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-03-08, 19:25
Το avatar του χρήστη Iann_is
Iann_is Ο χρήστης Iann_is δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: Ν.Κόσμος
Μηνύματα: 453
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Iann_is
Προεπιλογή

Αν λειτουργείς έτσι για 50 λίτρα γλυκού, για κανένα αλμυρό θα θέλεις ένα forum μόνος σου...
__________________

www.ertunited.gr
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-03-08, 19:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iann_is Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν λειτουργείς έτσι για 50 λίτρα γλυκού, για κανένα αλμυρό θα θέλεις ένα forum μόνος σου...


Έλα ντε! Ή είναι όντως ωραίες αυτές οι μαθηματικές σπαζοκεφαλιές, ή θα πάω να κοιταχτώ σε κανά γιατρό.. Υπάρχει κανένας ψυχίατρος στο GAB?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 25-03-08, 03:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή




Πάει αυτός λάλησε!!! ΟΕΟ!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-08-08, 10:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

μια ακομα φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5070004.jpg
Εμφανίσεις:  639
Μέγεθος:  44,7 KB  
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-09-09, 14:18
zanny Ο χρήστης zanny δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα από διαδικασίες υπερχείλισης, είμαι πολύ αρχάριος για τέτοια, εδώ δεν έχω καν δικό μου ενυδρείο, αλλά διαβάζω για να μάθω και να αποκτήσω.

Όσο διάβαζα τον τρόπο υπολογισμού του πραγματικά φρέσκου νερού που τελικά μένει στο ενυδρείο, σκέφτηκα τα πειράματα της χημείας με αντιδραστήρια και αποχρωματισμούς. Θυμάμαι για παράδειγμα το υπερμαγγανικό κάλιο, που χρωμάτιζε το νερό με ένα βαθύ μωβ χρώμα και στην συνέχεια το θειώδες νάτριο που όταν ερχόταν σε επαφή με το πρώτο, από μια συγκεκριμένη αναλογία και πάνω, γινόταν αποχρωματισμός του νερού. Τα παραπάνω υλικά υπάρχουν σε αφθονία σε Μπακάκο κλπ..

Με βάση τέτοια αντιδραστήρια, θα μπορούσε κάποιος (σε μια άδεια γυάλα φυσικά-όχι στο ενυδρείο) να πειραματιστεί και να δει ακριβώς την ποσότητα φρέσκου νερού που χρειάζεται ώστε να πετύχει το επιθυμητό ποσοστό ανάμειξης. Αν η διαδικασία προσθήκης είναι αργή τότε το αποτέλεσμα θα είναι πιο σίγουρο.

Το ξέρω ότι το κουράζω το θέμα φτάνοντάς το εκεί, απλά είπα να πω και εγώ κάτι για το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-12-14, 06:15
Το avatar του χρήστη grtasos
grtasos Ο χρήστης grtasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-04-2004
Μηνύματα: 6
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην grtasos
Προεπιλογή DIY Aquarium Overflow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφαγα αρκετο καιρο να ψαχνω μια λυση φθηνη και αξιοπιστη για υπερχειλιση στα ενυδρεια μου ωστε να βαλω σε εφαρμογη ενα συστημα αυτοματης αλλαγης νερου...... Αφου εψαξα και ειδα διαφορα ειδη μηχανικων και ηλεκτρονικων φλοτερ τα απεριψα τοσο λογω τιμης οσο και λογο αξιοπιστιας.....Αρχισα να σκεφτομαι μια απλη λυση και ξεπατικωσα και ενα ετοιμο κουτι που ειδα να πουλιεται στο νετ..Το αρχικο αποτελεσμα ειναι αυτο που φαινεται στις πρωτες φωτο.....Τα υλικα που χρησιμοποιησα ειναι παμφθηνα και πανευκολα...... Ειναι 2 ταπερ απο ετοιμες σαλατες τα οποια (αφου πρωτα εφαγα το περιεχομενο) επλυνα επιμελως και κολλησα το μικρο μεσα στο μεγαλο.....Στον πατο του μεγαλου εκανα μια τρυπα και στεγανωσα με σιλικονη μια διοδη απο την οποια στελνω το νερο με ψιλη σωληνα αεραντλιας στο μπαλκονι ( για λογους αισθητικης). Το χειλος απο το μικρο ταπερ ειναι χαμηλοτερα απο το χειλος του μεγαλου...... Στο μικρο ταπερ εφερα μια σωληνα απο το ενυδρειο οπως φαινεται στη φωτο..... Στηριξα την κατασκευη με τσερκοταινια στοχευοντας το χειλος του μικρου ταπερ να ειναι στο υψος που θελω να εχω την τη τελικη σταθμη του ενυδρειου μου......Στην καμπουρα που εκανε η σωληνα εβαλα μια μικροτερη σωληνα (αεραντλιας) με συνδεσμο και βανακι απο κηπευτικα( πλαστικα εξαρτηαμτα για σταγδειν). Ανοιγοντας το βανακι ρουφω τον αερα απο ολη τη σωληνα και γεμιζει νερο- κλεινω το βανακι προσεχοντας η κεντρικη σωληνα να ειναι γεματη νερο....... Το συστημα ειναι ετοιμο......Οσο προσθετω νερο στο ενυδρειο και ανεβαζω τη σταθμη του νερου , νερο φευγει απο τη σωληνα στο μικρο ταπερ για να εξισωσει τις δυο σταθμες. Το νερο υπερχειλιζει και πεφτει στο μεγαλο ταπερ που εχω τη συνδεση για την αποχετευση και απο μας αποχαιρετα..... Το συστηματακι αυτο ειναι αρκετα ευκολο και μεχρις στιγμης αξιοπιστο.....Φυσικα το νερο μπαινει στο ενυδρειο πολυ αργα ωστε να το προλαβαινει η υπερχειλιση αλλα ακριβως αυτο ηθελα.....Καλο ειναι πριν απο καθε χρηση ενας οπτικος ελεγχος στο σωληνα μηπως και εχει χασει το νερο του οποτε ξαναρουφαμε απο το βανακι να γεμισει.... Αν ο σωληνας εισοδου στο ενυδρειο ειναι αρκετα χαμηλα απο την επιφανεια του ενυδρειου ειναι μαλλον δυσκολο να αδειασει ο σωληνας.....



Μια αναθεωρηση που σκεφτηκα μετα ηταν η τρυπα για την αποχετευση στο μεγαλο ταπερ να γινοταν χαμηλα στο πλαϊ και να εβαζα σφηνωτα την πλαστικη σωληνα αποχετευσης οπως φαινεται στις τελευταιες φωτο (ευκολοτερη σταγανωση)..... Για πιο μερακληδες η κατασκευη μπορει να γινει απο πλεξι γκλας οπως φαινεται στις τελευταιες φωτο με κοστος γυρω στα 15€





DIY Aquarium Overflow
πάρε μερικές ιδέες
https://www.youtube.com/watch?v=65yVr7DiDls


https://www.youtube.com/watch?v=d6vhmTtuVQg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05619 seconds with 13 queries