Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-13, 16:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Κοινωνικό φυτεμένο

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 110 Μ, 32 Π, 45 Υ
Όγκος: 130 Λίτρα ωφέλιμο περίπου
Κατηγορία: Κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: Hygrophila polysperma, Ludwigia repens, Vallisneria Gigantea, Echinodorus Bleheri, Anubias nana big
Ψάρια / ¶λλα είδη: 6 Σκαλάρια (4 Marble 2 Koi), 8 Neon Tetra, 7 Black Tetra, 2 Buenos Aires Tetra, 4 SAE, 4 Botia Clown, 1 Roseline Barb,8 Zebra Danio, 13 Gappy, 4 Apple Snail, 8-10 Γαρίδες Japonica Amano
Διακοσμητικά υλικά: (χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) 2 Πέτρες, 2 Ξύλα Mopani, 1 Πέτρινη κατασκευή για την αεραντλία σαν ηφαίστειο
Φόντο: Διαμπερές
Φωτισμός: DIY με LED
Διάρκεια φωτισμού: 12 Ωρες (12:00-24:00)
Φιλτράρισμα: DIY Εσωτερικό SUB 2 διαμερισμάτων με 6 λίτρα ελαφρόπετρα, 2 λίτρα siporax και 1 κιλό Easy-Life Symbiont, σφουγάρια χοντρό και ψιλό και υαλοβάμβακα
Θερμοστάτης: 150W Tetra
Λίπανση: Flourish, Flourish Iron, Flourish Trace, Flourish Potassium
Παροχή CO2: DIY με ζάχαρη και μαγιά

Παράμετροι:

pH: 6,5 – 6,8
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 7
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-20
Αλλαγές νερού: 50 Λίτρα κάθε Παρασκευή
Θερμοκρασία: 26,8 – 27,2
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

Για σας παιδιά.
Αυτό είναι το 2ο ενυδρείο μου, τρέχει 11 μήνες, είναι όλο DIY όπως και το εσωτερικό φίλτρο με 2 αντλίες (1 sicce nova 800 l/h και 1 sun-sun 400 l/h) και το καπάκι από plexiglass.
Το ενυδρείο βρίσκετε πάνω στο πάσο που χωρίζει κουζίνα με σαλόνι και για αυτό δεν υπάρχει κάποιο φόντο αλλά είναι διαμπερές, κάτι που δεν μου αρέσει όταν υπάρχει φωτισμός αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Μου αρέσει πιο πολύ όταν το χαζεύω βράδυ με τα φώτα της κουζίνας κλειστά γιατί δείχνει πολύ πιο όμορφα με μαύρο φόντο.
Επίσης και ο φωτισμός είναι DIY με LED τύπου http://www.ebay.com/itm/Car-Interior...c24026&vxp=mtr
Υπάρχουν από αυτά 3 κόκκινα, 3 μπλε, 7 ή 8 cool white, 5 warm white και προστέθηκαν αυτές τις μέρες 2 cool white με smd 5050 που όπως βλέπω θα αντικαταστήσω και κάποια 3528 ακόμα με αυτού του τύπου τα led γιατί είναι αρκετά πιο δυνατά στο φωτισμό. Επίσης ένας φίλος μου φτιάχνει ένα κύκλωμα για προσομοίωση ηλιοβασιλέματος και δύσης.
Ξέρω πως υπάρχει ιχθυοφόρτιση και ανομοιογένεια ειδών αλλά προσπαθώ να βελτιωθώ. Η πλεονεξία και η ασχετοσύνη σε έναν άπειρο είναι πολύ μεγάλη. Για αυτό ήδη ετοιμάζομαι να χαρίσω σε έναν φίλο τα 4 σκαλάρια marble, τα 2 botia, τα 2 SAE, τα 2 Buenos Aires, το 1 Roseline Barb και τα 2 ή και τα 4 Apple Snail γιατί μου έχουν τσακίσει τα φυτά. Τα guppy θα μεταφερθούν σε ένα άλλο μικρότερο ενυδρείο (30 Λίτρων).Σκέφτομαι να προσθέσω μερικά Neon ή 10 Καρδινάλιους αλλά θα εξαρτηθεί μετά την αποχώρηση των παραπάνω.
Εννοείτε πως θα ήθελα παρατηρήσεις για να βελτιωθώ ώστε οι φίλοι μου τα ψαράκια να ζουν όμορφα και χωρίς προβλήματα γιατί ίσως αρκετά να τα έχω ταλαιπωρήσει με την ασχετοσύνη μου ή την απειρία.
Σε άλλο post θα σας παρουσιάσω και το ενυδρείο ή γλαστρολίμνη ή mini pond με χρυσόψαρα που έχω στο ταρατσόκηπό μου και να ανταλλάξουμε απόψεις και παρατηρήσεις καθώς επίσης να σας παρουσιάσω και τις κατασκευές με plexiglass που έχω κάνει στα ενυδρεία μου.

Οι φωτογραφίες είναι πρόσοψη , πλάτη και με moonlight
---------------------------------
Εβαλα και 2 παλιά video
http://www.youtube.com/watch?v=9vTXSREYKmI
http://www.youtube.com/watch?v=2olOKjD3fkQ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13092013158.jpg
Εμφανίσεις:  2638
Μέγεθος:  79,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13092013160.jpg
Εμφανίσεις:  2324
Μέγεθος:  82,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  15092013162.jpg
Εμφανίσεις:  1856
Μέγεθος:  34,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-13, 16:34
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Καλά θα κάνεις να χαρίσεις τα ψάρια σου. Ειναι τρομερά λάθος ψαροσύνθεση αλλα και υπερβολική ιχθυοφόρτωση. Πες μονο στο φίλο σου να μη φτιάξει σύστημα ηλιοβασιλεματος - Δύσης γιατι στο ενυδρειο σου θα έχεις μόνιμα σούρουπο! Να το χαίρεσαι και αποφάσισε ή ζωοτόκα ή ωοτόκα και σε λογικός αριθμούς τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-13, 20:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Νομιζω τα λαθη σου τα εχεις καταλαβει και θα τα διορθωσεις, οποτει αυτο ειναι το κυριοτερο. Η αληθεια ειναι οτι εχεις κανει μια ωραιοτατη ψαροσουπα και ενω φαινεται να το εχεις ψαξει αρκετα σε εξοπλισμο, τα ψαρακια σιγουρα δεν ειναι ευτυχισμενα αυτη τη στιγμη. Ορεξη φαινεται να εχεις. Καλη συνεχεια στο σωστο δρομο απο εμενα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-13, 21:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω πως υπάρχει ιχθυοφόρτιση και ανομοιογένεια ειδών αλλά προσπαθώ να βελτιωθώ. Η πλεονεξία και η ασχετοσύνη σε έναν άπειρο είναι πολύ μεγάλη. Συμφωνώ Για αυτό ήδη ετοιμάζομαι να χαρίσω σε έναν φίλο τα 4 σκαλάρια marble, τα 2 botia, τα 2 SAE, τα 2 Buenos Aires, το 1 Roseline Barb και τα 2 ή και τα 4 Apple Snail γιατί μου έχουν τσακίσει τα φυτά. Τα guppy θα μεταφερθούν σε ένα άλλο μικρότερο ενυδρείο (30 Λίτρων) Τοσα γκαπις σε τόσο μικρό ενυδρείο...είναι κρίμα.Σκέφτομαι να προσθέσω μερικά Neon ή 10 Καρδινάλιους αλλά θα εξαρτηθεί μετά την αποχώρηση των παραπάνω. Κατέληξε σ αυτά που θες να κρατήσεις...και μην βιαστείς να βάλεις νέα. Ηδη ανέφερες κάτι σωστό περί πλεονεξίας
Εννοείτε πως θα ήθελα παρατηρήσεις για να βελτιωθώ ώστε οι φίλοι μου τα ψαράκια να ζουν όμορφα και χωρίς προβλήματα γιατί ίσως αρκετά να τα έχω ταλαιπωρήσει με την ασχετοσύνη μου ή την απειρία.
Σε άλλο post θα σας παρουσιάσω και το ενυδρείο ή γλαστρολίμνη ή mini pond με χρυσόψαρα που έχω στο ταρατσόκηπό μου και να ανταλλάξουμε απόψεις και παρατηρήσεις καθώς επίσης να σας παρουσιάσω και τις κατασκευές με plexiglass που έχω κάνει στα ενυδρεία μου.
Καλό διάβασμα...σου εύχομαι
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-13, 14:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Safarpn
για πιο λόγο να μη φτιάξω την ανατολή/δύση ?
Πιστεύεις πως είναι καλύτερα να έχω μόνο σούρουπο ?

Όπως είπα, έχει προγραμματιστεί μέχρι τέλος του μήνα η ψαροσύνθεση και η ιχθυοφόρτιση να αλλάξει αρκετά. Και αν και πάλι δεν είναι σωστή θα αλλάξει και πάλι.
Αν έχεις κάποια συμβουλή ή πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-13, 16:08
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Safarpn
για πιο λόγο να μη φτιάξω την ανατολή/δύση ?
Πιστεύεις πως είναι καλύτερα να έχω μόνο σούρουπο ?

Όπως είπα, έχει προγραμματιστεί μέχρι τέλος του μήνα η ψαροσύνθεση και η ιχθυοφόρτιση να αλλάξει αρκετά. Και αν και πάλι δεν είναι σωστή θα αλλάξει και πάλι.
Αν έχεις κάποια συμβουλή ή πρόταση ευχαρίστως να την ακούσω
Στο πρώτο μήνυμα αναφέρεις απο λάθος "ηλιοβασίλεμα-δύση" γι' αυτο σου είπα ότι έτσι θα έχεις μονο σούρουπο. Με την ανατολή - δύση, είσαι μια χαρά
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-13, 16:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο πρώτο μήνυμα αναφέρεις απο λάθος "ηλιοβασίλεμα-δύση" γι' αυτο σου είπα ότι έτσι θα έχεις μονο σούρουπο. Με την ανατολή - δύση, είσαι μια χαρά
Σόρυ, γράφτηκε εκ παραδρομής
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-13, 16:16
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόρυ, γράφτηκε εκ παραδρομής
Ναι βρε, το κατάλαβα γι' αυτο εστειεύτηκα. Δες μονο τι πρόκειται να κάνεις με την ψαροσύνθεση. Έχεις κατασταλάξει σε κάποιοα ψάρια;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-13, 16:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι βρε, το κατάλαβα γι' αυτο εστειεύτηκα. Δες μονο τι πρόκειται να κάνεις με την ψαροσύνθεση. Έχεις κατασταλάξει σε κάποιοα ψάρια;
Κοίτα, για αρχή θα φύγουν αυτά που είπα στην αρχή αλλά και τα Zebra, μετά θα έχουν σειρά τα Botia. Φτιάχνουμε με ένα φίλο ένα 350άρι και θα φιλοξενηθούν εκεί για να δούμε ποια μπορεί να κρατήσει αυτός . Για τα μόνα που προβληματίζομαι είναι τα 2 σκαλάρια ΚΟΙ και τα 2 SAE. Θα ήθελα να μη τα διώξω αυτά. Σίγουρα η ψαροσύνθεση είναι λάθος γιατί έχω μπλέξει ψάρια που ζουν με διαφορετικές παράμετρες νερού και αυτό θα αλλάξει οπωσδήποτε. Αλλά και η ιχθυοφόρτιση είναι μεγάλη λόγω χώρου, από ποιότητα νερού δεν είχα ποτέ πρόβλημα και δεν άφησα να δημιουργηθεί ποτέ κάτι, και το φιλτράρισμα πιστεύω πως είναι πολύ δυνατό αλλά και οι αλλαγές νερού είναι τακτικές όπως και οι μετρήσεις. Μετράω νιτρικά 2 φορές τη βδομάδα και τουλάχιστον κάθε 15 NH3/NH4 και NO2 και PH. Νιτρικά μετράω λόγω ιχθυοφόρτισης και σπάνια μέσα στη βδομάδα ξεπέρασα το 20, έχει τύχει 2-3 φορές που τα παρατάισα και άλλαξα νερό και Τετάρτη. Ρύθμιζα τη ταΐστρα τότε για διακοπές και έπεσε παραπάνω φαί. Γενικότερα το προσέχω και από πέρσι τον Οκτώβρη που το έστησα είχα 2-3 απώλειες σε Νeon μόνο. Πέρασα και 2 ασθένειες στην αρχή (Fin Rot και Ich) τη μία μετά την άλλη και ταυτόχρονα γέννησε η guppina και έβγαλα 40 μικρά χωρίς καμία απώλεια. Τα 2 σκαλάρια θα στεναχωρηθώ να τα δώσω. Θα δω.
-------------------------
Μέχρι τέλος του μήνα θα έχουν μείνει 2 Σκαλάρια, 8 Neon, 7 Black Tetra, 2 Botia , 2 SAE και οι γαρίδες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 19-09-13 στις 16:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-13, 17:02
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αφού λοιπόν θέλεις να κρατήσεις τα σκαλάρια, πολύ απλα την ψαροσύνθεσή σου θα αποτελούν ψάρια τα οποία ταιριάζουν με αυτα όχι μονο απο πλευράς συνθηκών νερού αλλα και συμπεριφοράς. Καλή επιτυχία στην κατασκευή του νέου ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-13, 17:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού λοιπόν θέλεις να κρατήσεις τα σκαλάρια, πολύ απλα την ψαροσύνθεσή σου θα αποτελούν ψάρια τα οποία ταιριάζουν με αυτα όχι μονο απο πλευράς συνθηκών νερού αλλα και συμπεριφοράς. Καλή επιτυχία στην κατασκευή του νέου ενυδρειου.
Πιστεύω πως αυτά που είπα να κρατήσω ταιριάζουν. Τα σκαλάρια με τα Neon καμιά φορά δημιουργείτε πρόβλημα αλλά έως τώρα εγώ δεν είχα. Τα σκαλάρια μπήκαν μετά από τα Neon και μάλλον τα συνήθισαν και τώρα ασχολούνται μόνο μεταξύ τους και κυνηγάνε και τα Buenos Aires που και αυτά είναι εξίσου μεγάλα αλλά και πειραχτήρια, αλωνίζουν σε όλο το ενυδρείο. Σε όλα τα άλλα δεν δίνουν σημασία. Να σκεφτείς πως τα Neon ούτε κοπαδιάζουν γιατί έχω μάθει πως κοπαδιάζουν όταν φοβούνται. Τα Neon μάλλον πιο πολύ κινδυνεύουν από τις γαρίδες παρά από τα σκαλάρια. Ένα βρήκα το σκελετό μόνο και πάνω του όλες τις γαρίδες και το τελευταίο το τρώγανε ζωντανό και αναγκάστηκα και το έβγαλα έξω να πεθάνει γιατί δεν σωζότανε. Αυτό ήταν και το πιο μικρόσωμο γιατί τα άλλα έχουν φτάσει σχεδόν το μέγεθος των Black Tetra
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-13, 22:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πως αυτά που είπα να κρατήσω ταιριάζουν. Τα σκαλάρια με τα Neon καμιά φορά δημιουργείτε πρόβλημα αλλά έως τώρα εγώ δεν είχα. Τα σκαλάρια μπήκαν μετά από τα Neon και μάλλον τα συνήθισαν και τώρα ασχολούνται μόνο μεταξύ τους και κυνηγάνε και τα Buenos Aires που και αυτά είναι εξίσου μεγάλα αλλά και πειραχτήρια, αλωνίζουν σε όλο το ενυδρείο. Σε όλα τα άλλα δεν δίνουν σημασία. Να σκεφτείς πως τα Neon ούτε κοπαδιάζουν γιατί έχω μάθει πως κοπαδιάζουν όταν φοβούνται. Τα Neon μάλλον πιο πολύ κινδυνεύουν από τις γαρίδες παρά από τα σκαλάρια. Ένα βρήκα το σκελετό μόνο και πάνω του όλες τις γαρίδες και το τελευταίο το τρώγανε ζωντανό και αναγκάστηκα και το έβγαλα έξω να πεθάνει γιατί δεν σωζότανε. Αυτό ήταν και το πιο μικρόσωμο γιατί τα άλλα έχουν φτάσει σχεδόν το μέγεθος των Black Tetra
Sorry για την παρεμβαση αλλα δεν νομιζω οι αμανο να τρωνε νεον!
Νεκρά οκ. Αλλα ζωντανα...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-13, 23:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Sorry για την παρεμβαση αλλα δεν νομιζω οι αμανο να τρωνε νεον!
Νεκρά οκ. Αλλα ζωντανα...
Πρέπει να ήταν άρρωστο γιατί παρόλο που το τράβηξα από τη γαρίδα έμεινε ακίνητο και ανάπνεε και ήρθε ένα guppyκαι το τσίμπησε και η γαρίδα το τράβηξε. Είχε χάσει και το μπλε χρώμα. Φάνηκε πως δεν ήταν καλά και το έβγαλα. Το είχα δει από τη προηγούμενη που ήταν μόνο του και κρυβόταν στα φυτά και κατάλαβα πως αυτό δεν θα τη βγάλει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-09-13, 00:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι τέλος του μήνα θα έχουν μείνει 2 Σκαλάρια, 8 Neon, 7 Black Tetra, 2 Botia , 2 SAE και οι γαρίδες
τα σκαλάρια ειναι ζευγος?..αν ναι τα κρατας..αν οχι τα στελνεις...2 ειναι οριακα για τα λιτρα σου...

απο κοπαδόψαρα θα κρατήσεις μια ομαδα...ή τα νεον ή τα μπλακ τετρα..και θα τα κανεις 10...επίσης ή τα μποτια ή τα σαε...


τις γαρίδες να ξερεις οτι θα στις φάνε τα σκαλάρια...οι γαρίδες πολυ δυσκολα συνδοιάζονται με κιχλιδες
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-09-13, 11:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
τα σκαλάρια ειναι ζευγος?..αν ναι τα κρατας..αν οχι τα στελνεις...2 ειναι οριακα για τα λιτρα σου...

απο κοπαδόψαρα θα κρατήσεις μια ομαδα...ή τα νεον ή τα μπλακ τετρα..και θα τα κανεις 10...επίσης ή τα μποτια ή τα σαε...


τις γαρίδες να ξερεις οτι θα στις φάνε τα σκαλάρια...οι γαρίδες πολυ δυσκολα συνδοιάζονται με κιχλιδες
Ναι, τα σκαλάρια είναι ζευγάρι, για την ακρίβεια και τα 6 είναι ζευγαρωμένα, κάθε 10-15 μέρες έχω γέννες. Τα SAE θα κρατήσω γιατί ούτως ή άλλως τα Botia γίνονται πολύ μεγάλα και θα φεύγανε. 2 ήθελα να πάρω αλλά ο petosaps επέμενε για 4 γιατί δεν πρέπει να είναι λιγότερα από 3. Είχα πολλά σαλιγκάρια λαθρο ,για εκατοντάδες μιλάμε, είχε μαυρίσει το ενυδρείο, αλλά το καθάρισαν, δεν έχει μείνει ούτε ένα. Από Tetra θα κρατήσω τα Neon, το μπλε δίνει μια διαφορετική χρωματική νότα.
Ευχαριστώ Platy και όλους σας παιδιά
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-09-13, 15:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
2 ήθελα να πάρω αλλά ο petosaps επέμενε για 4 γιατί δεν πρέπει να είναι λιγότερα από 3.
Χαχαχα. Οπου τους συμφερει (πουλημα) ειναι σωστοι.
Για την ταμπακιερα (λιτρα) .... τσιμουδια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-11-13, 23:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ενα μικρό update με τα φυτά που μου έδωσαν χθες ο karasidikos και ο netrino
Και πάλι ευχαριστώ πολύ παιδιά











Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1421022_10201814113547863_1304657503_o.jpg
Εμφανίσεις:  1099
Μέγεθος:  79,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1404620_10201814115787919_1379218733_o.jpg
Εμφανίσεις:  1057
Μέγεθος:  98,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1399306_10201814114427885_1827910318_o.jpg
Εμφανίσεις:  1127
Μέγεθος:  53,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1415270_10201814118867996_2057966945_o.jpg
Εμφανίσεις:  1085
Μέγεθος:  109,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1400232_10201814128428235_1376692527_o.jpg
Εμφανίσεις:  1133
Μέγεθος:  111,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1102465_10201814118107977_427359926_o.jpg
Εμφανίσεις:  1133
Μέγεθος:  99,0 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 11-11-17 στις 19:26
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-11-13, 23:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο εγινε.

Τα σκαλαρια δεν κανουν για το ενυδρειο ...ή μαλλον το αντιθετο, το ενυδρειο δεν κανει για τα σκαλαρια.
Πολλα ψαρια μεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-11-13, 23:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο εγινε.

Τα σκαλαρια δεν κανουν για το ενυδρειο ...ή μαλλον το αντιθετο, το ενυδρειο δεν κανει για τα σκαλαρια.
Πολλα ψαρια μεσα.
2 έχω κρατήσει προς το παρόν απο τα 6, το ξεστοκαρισμα συνεχίζεται.
Και αυτα όπως βλέπεις ετοιμάζονται πάλι για γέννα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-11-13, 23:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ουτε για δυο ειναι καταλληλο.
Ειναι κοντο και μικρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-11-13, 23:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτε για δυο ειναι καταλληλο.
Ειναι κοντο και μικρο
Το έχω καταλάβει
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-11-13, 23:46
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

πολυ ωραιο εγινε Τακη μπραβο ο κυβακος διπλα τι διαστασεις εχει;;πολυ ωραιος και αυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-11-13, 23:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ωραιο εγινε Τακη μπραβο ο κυβακος διπλα τι διαστασεις εχει;;πολυ ωραιος και αυτος!
30 λίτρα περίπου, 32 Χ 32 Χ 32
έδειξε με τα φυτά που μου δώσατε,
θα γίνει παρουσίαση και για αυτόν κάποια στιγμή
αυτό είναι full diy, μέχρι και τα τζάμια εγώ τα έκοψα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-11-13, 23:57
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-11-13, 00:47
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πραγματικά όμορφο! Μπράβο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-11-13, 00:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά όμορφο! Μπράβο.
Φίλε plin είναι αυτό με τα led που λέγαμε
-------------------------
Παιδιά ευχαριστώ, έχει δρόμο ακόμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 18-11-13 στις 00:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-11-13, 01:27
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Ωραίο γίνεται το ενυδρείο σου, μπράβο!!
Θα σταθώ λίγο στα sae, φαντάζομαι ξέρεις οτι φτάνουν τελικό μέγεθος 14-15πόντους!!
Έχω 6 σε τελικό μέγεθος σε 400λτ καθαρό νερό, μαζί με ένα κοπάδι ροδόστομους, και τα βλέπω να "στριμόχνονται"!! Επίσης αν στην πορεία προσθέσεις και άλλα φυτά ή τίποτα χαλάκια να ξέρεις οτι θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα!!
Καλή συνέχεια!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-11-13, 01:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HowHigh Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο γίνεται το ενυδρείο σου, μπράβο!!
Θα σταθώ λίγο στα sae, φαντάζομαι ξέρεις οτι φτάνουν τελικό μέγεθος 14-15πόντους!!
Έχω 6 σε τελικό μέγεθος σε 400λτ καθαρό νερό, μαζί με ένα κοπάδι ροδόστομους, και τα βλέπω να "στριμόχνονται"!! Επίσης αν στην πορεία προσθέσεις και άλλα φυτά ή τίποτα χαλάκια να ξέρεις οτι θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα!!
Καλή συνέχεια!!
Ευχαριστώ φίλε.
Ναι το ξέρω για τα SAE, είναι και αυτά στο πρόγραμμα μετακόμισης, ήδη έχουν μεγαλώσει πολύ από τότε που τα πήρα, ίσως να μπουν 2 OTO όταν φύγουν, να υπάρχουν για την άλγη που προς το παρόν τα πάω καλά.
Και το ενυδρείο και εγώ έχουμε δρόμο ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-11-13, 01:45
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Τα sae σε θέμα άλγης δεν παίζονται... αλλά μεγαλώνουν πολύ τα άτιμα, γι΄ αυτό και δεν προτιμώνται σε μικρά ενυδρεία.Οι ΟΤΟ είναι πολύ καλύτερη επιλογή, αλλά νομίζω και αυτοί θέλουν μεγαλύτερο κοπάδι!Κάνε μια έρευνα για το προφίλ τους πριν τους πάρεις αν τελικά το αποφασίσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-11-13, 08:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HowHigh Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα sae σε θέμα άλγης δεν παίζονται... αλλά μεγαλώνουν πολύ τα άτιμα, γι΄ αυτό και δεν προτιμώνται σε μικρά ενυδρεία.Οι ΟΤΟ είναι πολύ καλύτερη επιλογή, αλλά νομίζω και αυτοί θέλουν μεγαλύτερο κοπάδι!Κάνε μια έρευνα για το προφίλ τους πριν τους πάρεις αν τελικά το αποφασίσεις!
Εχεις δίκιο, θέλει από 6 και πάνω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοινωνικό φυτεμένο goku1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 29 17-01-17 19:41
Κοινωνικό φυτεμένο 450 lt Misirlis Aquarium Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 70 20-05-14 08:32
120 λτ Κοινωνικό Φυτεμένο VITO Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 25-04-12 18:02
Κοινωνικό φυτεμένο 120 lt nikosm1 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 05-12-09 12:23
50 lt κοινωνικό φυτεμένο lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 17-02-09 18:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10547 seconds with 16 queries