Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 29-11-08, 09:53   #1
αργησα πολυ να μπω στην παρεα σας :-(
 
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx
Member
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος 29-11-08, 09:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Τα λεει ολα ο τιτλος...
Αργησα να μπω στη παρεα σας...
Το ξερω εχω κανει αρκετες βλακειες και να με κατηγορισετε δν θα εχετε αδικο,μπηκα εδω για να με διδαξετε και να μαθω...
Λοιπον οταν πρωτοξεκινησα με το ενυδρειο μου (26λιτρα)πριν 6-7 μηνες περιπου ο τυπος απο το πετ σοπ μου εδωσε 2 φαρμακα α)tap water conditioner (ειναι αντιχλωριο αυτο?) και β) το stress zyme και μου ειπε για αρχη να βαλω απο 15 σταγονες απο το πρωτο και μετα απο 24ωρες το αλλο και να αφησω το ενυδρειο να τρεξει ετσι για μια εβδομαδα για να μπορω να βαλω ψαρια,και μετα απο καθε αλλαγη νερου να κανω το ιδιο...
τα ερωτημα μου ειναι α)πρεπει να το κανω αυτο με τα φαρμακα?γτ σε αλλο ποστ που ανοιξα διαβασα οτι το stress zyme ειναι μονο για ν δημιουργει βακτιρια σε αστρωτο ενυδρειο...
και β)αυριο το πρωι πρωι θα παω στο pet city,μπορει να μου πει καποιος τι τεστ πρεπει να παρω?και να μου πει αν στο περιπου ποσο θα κοστισουν?

οποιος θελει ας με κραξει ολα ανεκτα!!!
Ευχαριστω πολυ με εκτιμηση Σταθης
-------------------------
ούτε μια απάντηση? δν πειράζει πάω pet city και ότι μου δώσουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanx : 29-11-08 στις 09:53. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 2855
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-08, 12:28
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Μπορείς να κάνεις λίγο υπομονή, να το ψάξεις και εσύ ο ίδιος καλύτερα για να μην εξαρτάσαι από την γνώμη τρίτων και να πάρεις μετά τι ψαράκι θες.
Η διαδικασία στρωσίματος του καινούριο ενυδρείου δεν παίρνει μια βδομάδα. Ειδικά σε τόσο μικρό οπου το παραμικρό λαθάκι δεν συχγωρείται.
Πάντως να ξέρεις οτι είναι λίγα ψαρακια που θα μπορούν να ζήσουν σε τόσο μικρούλι ενυδρείο. Η καλύτερη και πανέμορφη επιλογή είναι να βάλεις έναν όμορφο μονομάχο με πολλά φυτά αληθινά και το αποτελεσμα θα είναι τέλειο. Στο πετ σιτυ πρόσεχε γιατί θα σου δώσουν άκριτα ότι σου γυαλίσει που μπορεί να μην μπορεί να ζήσει σε τόσο μικρο ενυδρειο. Είνια κρίμα γιατί και το ψαράκι θα πεθάνει και εσύ θα στεναχωρεθείς.
Ότι θες ρώτα. Για αυτό είμαστε εδώ.
Καλωσήρθες!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-08, 14:25
Το avatar του χρήστη chris129
chris129 Ο χρήστης chris129 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2007
Περιοχή: Καλαμαρια΄- θεσσαλονικης
Μηνύματα: 727
Smile

φιλε Σταθη δεν υπαρχει κανενας λογος να σε κραξουμε εδω οπως θα ειδες τα πραγματα ειναι απλα διαβαζεις κανεις αναζητηση για οποιο προβλημα σε απασχολει. Απο εκει και μετα γνωριζεις κοσμο και μαθαινεις αρκετα πραγματα που θα σε βοηθησουν πολλη στην αρχη και φυσικα εχεις ενα διαλογο με ατομα που ειναι τρελλαμενα με το χομπι που λεγεται ενυδρειο.οποτε καλο διαβασμα και εμεις εδω ειμαστε
__________________
ΑΝ Ο ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΣ ΕΦΑΓΕ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ (ΓΙΟΧΑΝ ΒΟΛΦΑΝΓΚ ΦΟΝ ΓΚΑΙΤΕ)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-11-08, 14:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλως ορισες !Αυτο που χρειαζεσαι τωρα ειναι καλο διαβασμα οσον αφορα το στρωσιμο του ενυδρειου εδω: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm
Αυτα που πρεπει να αγορασεις για αρχη ειναι υγρα τεστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 ωστε να ολοκληρωσεις το στρωσιμο με αμμωνια. Επισης το αντιχλωριο ειναι απαραιτητο να το προσθετεις στο φρεσκο νερο που προσθετεις σε καθε αλλαγη νερου.
Μεχρι να στρωσει το ενυδρειο δεν πρεπει να βαλεις ψαρια.
Θα μπορουσες πολυ ευκολα να επιταχυνεις το στρωσιμο παιρνοντας "μπολι" απο καποιον φιλο κοντα στην περιοχη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-08, 03:16
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

καλησπέρα!!! το πρωί πήγα και πήρα ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 και PH της Sera...
μπορεί να μου πει κάποιος με ποια σειρά γίνονται και πότε πρέπει να γίνει το καθένα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-08, 04:20
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Δεν έχει σημασία η σειρά! Τα κάνεις όλα μαζί την ίδια μέρα.
Μερικές συμβουλές:
  • ξεπλένεις καλά τους δοκιμαστικούς σωλήνες των τεστ με φρέσκο νεράκι βρύσης
  • πλένεις λίγο με νερό του ενυδρείου μετά τους σωλήνες
  • κάνεις το τεστ πάντα ίδια ώρα (δηλαδή λίγο πριν κλείσουν τα φώτα ή μόλις έχουν ανοιξει κλπ), για να έχεις συγκρισιμα αποτελέσματα. Απλά τo ph έχει μικρές διακυμάνσεις ανάλογα με το αν τα φυτά εχουν τελείωσει ή όχι την φωτοσυνθεση της ημέρας.
  • κρατάς πάντα αρχείο με τις μετρήσεις που κάνεις
  • τώρα για αρχή ειδικά αμμωνία NH3 μετρα συχνα (2-3 μέρες) και όταν είναι σταθερά μηδέν και αρχίζουν να ανεβαίνουν τα νιτρικά NO3 τότε θα πει ότι ο κύκλος του αζώτου δουλέυει κανονικά και το ενυδρείο στρώθηκε.
  • τους σωλήνες τους ξεπλένεις πολύ καλά μετά το τεστ.
Καλή συνέχεια
(αν δεν κατάλαβες κάτι, ρωτάς)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-08, 13:55
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

λοιπόν έγιναν η μετρήσεις και έχουμε ως εξής:

Ph : 7,5
NH4/NH3 : 0 mg/l
NO2 : 0,0 mg/l
και στο τελευταίο θέλω βοήθεια
NO3 : 50mg/l
τι να κάνω για να πέσει?
-------------------------
ή δν πρέπει να πέσει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanx : 30-11-08 στις 13:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-11-08, 14:07
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κατ αρχην ξαναδιαβασε στο link που σου εδωσα παραπανω για να κατανοησεις τον κυκλο του αζωτου.Ειναι πολυ βασικο !
Τωρα που εχεις τα τεστ πας αυριο και αγοραζεις αμμωνια καθαρη απο το φαρμακειο και ξεκινας το στρωσιμο με αμμωνια.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
Εννοειται οτι δεν εχεις ψαρια ακομα μεσα στο ενυδρειο, σε ρωταω γιατι δεν το διευκρινιζεις. Αν δεν εχεις ουτε φυτα τοτε ανεβασε την θερμοκρασια στους 30-32*C θα επιταχυνθει η διαδικασια. Αν εχεις φυτα τοτε αντεχουν μεχρι τους 28*C.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-08, 14:23
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

όπως προανέφερα παραπάνω το ενυδρείο το έχω 6-7 μήνες...οπότε εδώ και 2 με 3 βδομάδες έχω 4 guppy και κανένα 3μηνο 1 γατόψαρο corydoras...

τι κάνω τώρα?
-------------------------
χτες το βράδυ έβαλα μέσα το κερατόφυλλο που πήρα από τν dinos99...
πόσο κακό είναι που το ΝΟ3 ειναι τόσο ανεβασμένο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanx : 30-11-08 στις 14:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-08, 14:42
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Εφ' όσον τον ενυδρείο τρέχει με ζωντανά τα οποία έζησαν μέχρι σήμερα τότε ο κύκλος του αζώτου τρέχει κανονικά.
Χημικά εφ΄ όσον τα απόβλητα των ψαριών απονιτροποιούνται απο ΝΗ3 σε ΝΟ2 και τέλος σε ΝΟ3 τότε έχεις έναν σαφή κύκλο του αζώτου να τρέχει.
Το ΝΟ3 (νιτρικά) δεν πειράζει τα ψάρια, και είναι η τροφή των φυτών. Τα υψηλά νιτρικά αποδεικνύουν οτι έχεις ένα σύστημα με αρκετά ψάρια, με κύκλο του αζώτου αλλά καθόλου φυτά να τα καταναλώσουν.
Ως εδώ καλά.
Μια ερώτηση, τα ψαράκια αυτά τα έχεις στα 26λίτρα? Τι θανάτους έχεις αντιμετωπίσει ώς τώρα?
-------------------------
το λινκ που σου έδωσε ο Raven είναι πολύ πολύ χρήσιμο! Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ!!! Ρίξε λίγο διάβασμα και θα είσαι μετά πιο ικανός να καταλάβεις τι γίνεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexandraT : 30-11-08 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-11-08, 15:01
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ΝΟ3 (νιτρικά) δεν πειράζει τα ψάρια, και είναι η τροφή των φυτών.
Διόρθωση: Το ΝΟ3 όχι "δεν πειράζει τα ψάρια"... απλά είναι λιγότερο τοξικό σε χαμηλές συγκεντρώσεις και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ υποπροϊόν του κύκλου του αζώτου για "φυτεμένα" ενυδρεία...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-11-08, 15:02
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν ανεφερες το πιο βασικο, οτι εχεις ηδη ψαρια μεσα ! Εγω νομισα οτι ειχες ψαρια και τα εχασες η οτι το ξεκινας παλι απο την αρχη..που να ξερω κι εγω ο κακομοιρος, μαντης δεν ειμαι
Ετσι λοιπον εχεις ενα ενυδρειο στρωμενο. Τα νιτρικα για να φυγουν δεν υπαρχουν βακτηρια να τα καταναλωσουν και γι αυτο κανουμε τις αλλαγες νερου για να τα αφαιρεσουμε. Το μονο που πρεπει να κανεις ειναι να εφαρμοσεις μια ρουτινα και να αλλαζεις το 30-40% του νερου του ενυδρειου 1-2 φορες την εβδομαδα με φρεσκο απο την βρυση που θα το εχεις βαλει προηγουμενως σε εναν κουβα και θα προσθεσεις την ποσοτητα αντιχλωριου που αντιστοιχει.Καλο ειναι τα νιτρικα να μην αφηνεις να υπερβαινουν το 15-20ppm.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-11-08, 17:26
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση, τα ψαράκια αυτά τα έχεις στα 26λίτρα? Τι θανάτους έχεις αντιμετωπίσει ώς τώρα?
η τελευταια φορά ηταν πολυ βαρβαρη...ειχα γυρισει ενα βραδυ και είχα δει το ενυδρειο μου μια χαρα,ξυπναω το πρωι για να παω για δουλεια και το βλεπω τιγκα στη θολομαρα και τρομαξα παρα πολυ, εκανα κατευθειαν αλλαγη νερου 50%, εστρωσε λιγο αλλα ματαιος κοπος κατα το μεσημερι μου εστειλε μνμ η μητερα μου οτι πεθαναν ολα τα ψαρια εκτος απο το γατοψαρο...απο κει και περα ξενερωσα λιγο και το αφησα για ενα διαστημα το ενυδρειο μονο με το γατοψαρο, εκανα αλλαγες νερου 30% καθε βδομαδα και ταισμα...και πριν απο λιγο καιρο αποφασισα να ξαναρχισω....και να μαι με εσας διπλα μου να μου δινεται τις καταλληλες συμβουλες...
-------------------------
ναι σε 26λιτρα ειναι και οταν γυρισω απο φανταρος θα παρω μεγαλυτερο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanx : 30-11-08 στις 17:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-11-08, 22:35
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Διόρθωση: Το ΝΟ3 όχι "δεν πειράζει τα ψάρια"... απλά είναι λιγότερο τοξικό σε χαμηλές συγκεντρώσεις και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ υποπροϊόν του κύκλου του αζώτου για "φυτεμένα" ενυδρεία...
Σωστή η διόρθωση!
Απλώς σε κάποιον που αρχίζει από το μηδεν να μαθαίνει, αν του εξήγούνται όλες οι λεπτομέρειες θα του φανούν βουνό και θα μπερδευτεί.
(προσωπική γνώμη)

Τελοσπαντων το θέμα δεν είναι τα νιτρικά εδω. Σε αυτό το ενυδρειάκι τα νιτρικα μηδενίζονται σε 2'. Μια αλλαγή νερού όπως είπαν και παραπάνω.
Λοιπόν τα ψαράκια σου πέθαναν διακαιλογημένα. Τα λίτρα είναι πολύ λίγα και για να παίρνουν το απαραίτητο οξυγόνο, αλλά και για να κρατιούνται σταθερές και υγιείς οι συνθήκες. Εννοώ με το δεύτερο ότι, μια μικρή αλλαγή να γίνει (θερμοκρ, κλπ) που δεν μπορείς όσο εμπειρος και να είσαι να προβλέψεις, τότε αμέσως τα αποτελέσματα ειναι καταστροφικά.
Ένα λίγο πιο μεγάλο ενυδρείο (50-60λ) δεν είναι καθόλου ακριβό να πάρεις. Ρίχνε ματίες στις Αγγελίες!
Και σκέψου και πόσο πιο ωραίο θα είναι!

(προς το παρόν: συνέχεια αλλαγές κάθε ΄βδομάδα 50% του νερού, και μπόλικα φυτά να οξυγονώνουν το νερό και να καταναλωσουν τα νιτρικά)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-12-08, 18:06
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Παίδες τα ΝΟ3 μου επεσαν στα 10mg/l καλα δν είναι το ενυδρειο μου τωρα?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-08, 14:19
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά!!! Έκανα αλλαγή του νερού μου και τα ταϊσα (μηπως φταιει αυτο για τν αμμωνία?) και μετα από λίγο έκανα μετρήσεις και έχουμε τα εξής αποτελέσματα....

PH : 8
NH3/NO4 :0,5 mg/l εδω εχω προβλημα!!!
ΝΟ2 : 0
ΝΟ3 : 0

απο φυτά εχω κερατόφυλλο μονο μεσα...
περιμενω καποιος να με διαφωτήσει..
Ευχαριστω Πολυ!!!
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanx : 08-12-08 στις 14:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-08, 14:19
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Καθάρισες το φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-08, 14:28
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθάρισες το φίλτρο?
ναι με το νερο που εβγαλα απο το ενυδρειο...
σκεφτομαι να παρω

55 λίτρα +φως + φίλτρο + θερμοστάτη + 2 χαλίκια φυσικά 69 ¤
ή
80 λίτρα +φως + φίλτρο + θερμοστάτη + 2 χαλίκια φυσικά 79 ¤

που εχει προσφορα το καταστημα στη λαρισσα ,αξιζουν οι προσφορές του?
ξερει καποιος αν εχει καπου αλλου στην αθηνα ενυδρεια σε αυτα τα λεφτά ή και φθινότερα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-12-08, 14:49
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Μα ποιος σου είπε να καθαρίσεις το φίλτρο?????
Κάθεσαι και ασχολείσαι αν τα νιτρικά ειναι ανεβασμένα η όχι και πας και σκοτώνεις όλη τη βιολογία που είχες!
Πρεπει να ξαναστρώσεις το φίλτρο λοιπόν τώρα!
Κάτσε διάβασε 2 πράγματα.
Ενυδρεία υπάρχουν φτηνότερα σε αγγελίες στο φόρουμ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-12-08, 15:06
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

θα με τρελάνετε? όταν κάνουμε αλλαγή του νερού δν ξεπλένουμε και το σφουγγάρι στο νερό που μόλις βγάλαμε από το ενυδρείο? τόσο καιρό μ@λ@κιες (συγνωμη για τν εκφραση) κάνω?
-------------------------
AlexandraT H E L P M E

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη supermanx : 08-12-08 στις 15:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-12-08, 15:10
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πολύ απλά το φίλτρο βασικά το καθαρίζεις αν έχει μπουκώσει τόσο ώστε να μειωθεί αισθητά η ροή του.
Αν έχεις υαλοβάμβακα (που μπουκώνει πιο εύκολα) τον ξεπλένεις ή τον αλλάζεις σε τακτικά διαστήματα και στην ουσία τραβάει αυτός όλα τα "μπερδέματα" του μηχανικού φιλτραρίσματος οπότε τα υπόλοιπα υλικά μένουν αρκετά πιό καθαρά, άρα πας σε ακόμα λιγότερες φορές καθαρισμού των υλικών του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-12-08, 15:16
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εξαρτάται από το φίλτρο.. Για ρίξε μια ματιά πρώτα εδώ να δεις τι σημαίνει μηχανικό και τι βιολογικό φιλτράρισμα:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters1.htm

Αν λοιπόν στην αρχή του φίλτρου σου έχεις υαλοβάμβακα για να κρατάει τις "μηχανικές" βρωμιές, τότε αυτόν τον ξεπλένεις (ή τον αντικαθιστάς) σε κάθε αλλαγή νερού, ή όποτε έχει πιάσει βρώμα.. Αυτόν δε χάλασε ο κόσμος να τον πλένεις και στη βρύση, μπορεί βέβαια να αναπτύσσονται και εκεί κάποια βακτηρίδια, αλλά το μεγαλύτερο μέρος της βιολογίας αναπτύσσεται στα άλλα υλικά (σφουγγάρι, μακαρόνι, κ.τ.λ.).. Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ περί βακτηριδίων και βιολογίας, διάβασε για τον κύκλο του αζώτου στο www.tsamisaquarium.gr και στα υπομνήματα του φόρουμ..

Τα υπόλοιπα τώρα υλικά, δεν τα καθαρίζεις παρά μόνο αν μπουκώσουν σε βαθμό που να μειώνουν αισθητά τη ροή του φίλτρου σου.. Ακόμη και τότε, τα ξεπλένεις ελαφρά, σε νερό ενυδρείου (καθώς το χλώριο του νερού βρύσης θα σκοτώσει τα βακτήρια) και δεν τα καθαρίζεις "σχολαστικά", δλδ δεν ξεπλένεις/καταστρέφεις εντελώς όλη τη βιολογία..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-12-08, 15:16
Το avatar του χρήστη supermanx
supermanx Ο χρήστης supermanx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: Καματερό
Μηνύματα: 272
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην supermanx Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην supermanx
Προεπιλογή

είναι εσωτερικο το φιλτρο οπότε έχει μονο σφουγγάρι μεσα και ενα μικρο πλαστικο που εχει ανθρακα μεσα...
οποτε τωρα παλι απο την αρχη με το στρωσιμό?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-12-08, 15:19
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εξαρτάται, πάρε μετρήσεις NO2, NO3 και ΝΗ3/ΝΗ4, μόνο έτσι θα ξέρεις.
Προσωρινά μην το πειράjεις το φίλτρο και κάνε καμμία αλλαγή νερού extra μέχρι να μετρήσεις και να μας πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-12-08, 16:44
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Ακριβώς έτσι!
Και θυμήσου, η βρωμιά που έχει το φίλτρο η καφέ, ειναι καλά βακτήρια και τα θέλεις!!!
Δεν τα πετάς! (αυτά τρώνε την αμμωνία!)
Αντε και γρήγορα με ένα μεγαλύτερο ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
να ερθω στην παρεα? nikitasp Δίσκοι 25 18-10-07 10:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07737 seconds with 13 queries