Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ψάρια θαλασσινού νερού > Reefsafe

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 10-12-08, 18:43
sak Ο χρήστης sak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geso Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτόν τον τυπάκο τον εχω ενάμισι χρόνο στο ενυδρείο μου χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όλοι μέρα ψάχνει για φάει,ένα καινούργιο ενυδρείο θα το ξεζουμίσει γρήγορα με αποτέλεσμα να πεθάνει.
Ένα κολπάκι για κωπήποδα είναι να φτιάξουμε μια μικρή στιβαδα απο κομματια βραχου που να μην έχει πρόσβαση αυτος ουτε αλλο ψαρι.
Και στην μεση να τοποθετουμε μια φορά την εβδομάδα ένα κομμάτι απο γαρίδα τα κωπήποδα θα αυξηθούν με τρελούς ρυθμούς.
Αν κανουμε αυτο το σχεδιο στο σαμπ το ιδιο αποτελεσματικο δεν θα ειναι ή οχι;Δηλ στην ουσια ρωταω αν με την αντλια επιστροφης επιστρεφουν με το νερο και κοπηποδα;
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-12-08, 09:54
Το avatar του χρήστη geso
geso Ο χρήστης geso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sak Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανουμε αυτο το σχεδιο στο σαμπ το ιδιο αποτελεσματικο δεν θα ειναι ή οχι;Δηλ στην ουσια ρωταω αν με την αντλια επιστροφης επιστρεφουν με το νερο και κοπηποδα;
Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι σαν αυτό αν δεν έχεις κάποιο ψάρι στο σαμπ.
Τώρα κατά ποσό ταΐζεται το ενυδρείο από το σαμπ είναι άλλη ιστορία,σίγουρα περνάνε, αλλά σε τι ποσότητα ωστε να ειναι οινοποιητική δεν το γνωρίζω.
__________________
φιλικά
Γιώργος http://gesoreef.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 11-12-08, 11:03
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
3 μήνες είναι λίγο μικρό διάστημα! στην φωτό που έχω ανεβάσει τον έχω περίπου ένα χρόνο!
Από κοπίποδα πως πας? έχεις? ανταγωνιστές στην τροφή?
Λογικα παω καλα απο κοπιποδα γιατι εχει μεγαλωσει αρκετα,αρα τρωει καλα.Ανταγωνιστες δεν εχει στη τροφη του.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από geso Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα κολπάκι για κωπήποδα είναι να φτιάξουμε μια μικρή στιβαδα απο κομματια βραχου που να μην έχει πρόσβαση αυτος ουτε αλλο ψαρι.
Και στην μεση να τοποθετουμε μια φορά την εβδομάδα ένα κομμάτι απο γαρίδα τα κωπήποδα θα αυξηθούν με τρελούς ρυθμούς.
Καλη μαγκια 8α το κανω και εγω μεσα στο refugium εκει που εχω την αλγη.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexx : 11-12-08 στις 11:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 11-12-08, 11:26
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sak Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κανουμε αυτο το σχεδιο στο σαμπ το ιδιο αποτελεσματικο δεν θα ειναι ή οχι;Δηλ στην ουσια ρωταω αν με την αντλια επιστροφης επιστρεφουν με το νερο και κοπηποδα;

τα κοπηποδα θα επιστρεφουν, δεν ξερω ομως αν με την πιεση της αντλιας θα επιστρεφουν ζωντανα...
παντως πιστευω οτι τα κοπηποδα εχουν καποιο συγκεκριμενο κυκλο ζωης,
και το λεω αυτο γιατι χωρις κανεναν θηρευτη τους στο ενυδρειο, αλλες φορες τα παρατηρω να σουλατσαρουν στο τζαμι σε ποσοτητες, και αλλες φορες εξαφανιζονται για μερες...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 11-12-08, 12:54
AlexandraT Ο χρήστης AlexandraT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-04-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Γιατί δεν ανοίγετε και ενα θέμα με το πόσο όμορφοι ειναι οι παγκάσιους στα ενυδρεία, πόσο πολύ μοιάζουν με καρχαρίες κτλ?

Οκ, ο μανδαρίνος είναι πανέμορφος, αλλά πρεπει να τονίσετε το ότι ΔΕΝ προτείνεται σε ενυδρεία για τον λόγο ότι το συγκεκριμένο είδος έχει τεράστιο ποσοστό θνησιμότητας, εχεί πολύ μεγαλύτερη δυσκολία από το μέσο ψάρι στην εύρεση τροφής και επιπλέον αντιμετωπίζει και πρόβλημα υπεραλίευσης των αρσενικών ειδών (λόγω του χρωματισμού τους) στη φύση.
Πηγή
http://www.unep-wcmc.org/species/OFT...sh%20trade.pdf

Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα, απλά θυμίζω ότι τις συζήτησεις κάποιων εμπειρων μελών ικανών να διατηρήσουν το είδος, τις βλέπουμε όλοι οι υπόλοιποι αρχάριοι (μαζί και εγώ) και μετά ρωτάμε τιμή.... Τιμή για να σκοτώσουμε άλλο ένα φανταχτερό ψαράκι.
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 11-12-08, 13:00
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν ανοίγετε και ενα θέμα με το πόσο όμορφοι ειναι οι παγκάσιους στα ενυδρεία, πόσο πολύ μοιάζουν με καρχαρίες κτλ?

Οκ, ο μανδαρίνος είναι πανέμορφος, αλλά πρεπει να τονίσετε το ότι ΔΕΝ προτείνεται σε ενυδρεία για τον λόγο ότι το συγκεκριμένο είδος έχει τεράστιο ποσοστό θνησιμότητας, εχεί πολύ μεγαλύτερη δυσκολία από το μέσο ψάρι στην εύρεση τροφής και επιπλέον αντιμετωπίζει και πρόβλημα υπεραλίευσης των αρσενικών ειδών (λόγω του χρωματισμού τους) στη φύση.
Πηγή
http://www.unep-wcmc.org/species/OFT...sh%20trade.pdf

Δεν θέλω να προσβάλλω κανένα, απλά θυμίζω ότι τις συζήτησεις κάποιων εμπειρων μελών ικανών να διατηρήσουν το είδος, τις βλέπουμε όλοι οι υπόλοιποι αρχάριοι (μαζί και εγώ) και μετά ρωτάμε τιμή.... Τιμή για να σκοτώσουμε άλλο ένα φανταχτερό ψαράκι.
Νομίζω αυτά λέγαμε πιο πάνω. Εξ άλλου το αρχικό ποστ αναφερόταν σε ψάρια που ΔΕΝ προτείνονται για ενυδρείο. Εμείς ρωτήσαμε αυτούς που έχουν το ψάρι αυτό τι και πως. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28502)
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 11-12-08, 15:00
Το avatar του χρήστη geso
geso Ο χρήστης geso δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: πετρουπολη
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Επίσης το αρσενικό από το θηλυκό ξεχωρίζουν από το μέγεθος του πτερύγιου και όχι από το χρώμα.
Και το ελπιδοφόρο είναι πως έχουν επιτευχθεί και γέννες στην αιχμαλωσία,αυτό δεν σημαίνει ότι θα δούμε να συμβαίνει και στα ενυδρεία μας.
__________________
φιλικά
Γιώργος http://gesoreef.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04169 seconds with 15 queries