Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-12-15, 08:51
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Update καθώς προστέθηκε ρίζα η οποία στριμώχτηκε κυριολεκτικά στην αριστερή γωνία. Επίσης όσον αφορά το διοξείδιο κατέληξα στις 80 φυσαλίδες το λεπτό, μετά από αρκετή παρατήρηση-παρακολούθηση μου δίνει pH=6.8 λίγο πριν ανάψουν τα φώτα και 6.9 καμιά φορά και 7.0 λίγο πριν σβήσουν οπότε ούτε μεταβολές σημαντικές έχω ούτε λείπει διοξείδιο απ τα φυτά, εξάλλου δεν θέλω να το πήξω στο co2 μιας και δεν έχω αρκετό φωτισμό, ετοιμάζεται όμως project αναβάθμισης στο καπάκι με diy κατασκευή με τα χεράκια μου για το οποίο ακολουθουθούν φωτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151211_214238.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  51,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151211_214437.jpg
Εμφανίσεις:  218
Μέγεθος:  57,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151211_221210.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  34,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-12-15, 08:55
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Σόρρυ για το διπλό ποστ αλλά δε μου έπαιρνε τις φωτό το πρώτο οπότε αναγκαστικά διπλοαπάντησα, ζητώ την κατανόηση των διαχειριστών.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6-12-2015 (3).jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  58,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6-12-2015 (4).jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  94,2 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-01-16, 19:35
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ενημέρωση με το ενυδρείο στην παρούσα φάση, κάθε σχόλιο - παρατήρηση δεκτά.

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-01-16, 19:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ομορφο.
Ο βυθος τι υψος εχει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-01-16, 20:08
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κωστα μπραβο! Διαβασα ολη την παρουσιαση απο την αρχη.Αξιος.Ενα τετοιο καπακι θελω και εγω.Επισης μπορεις να βαλεις και καποιο χαμηλο φυτο μπροστα και moss πανω στην δεξια ριζα.Πολυ ομορφο!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-01-16, 20:11
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα μπραβο! Διαβασα ολη την παρουσιαση απο την αρχη.Αξιος.Ενα τετοιο καπακι θελω και εγω.Επισης μπορεις να βαλεις και καποιο χαμηλο φυτο μπροστα και moss πανω στην δεξια ριζα.Πολυ ομορφο!
Ευχαριστώ πατριώτη, μος έχω βάλει σε 3 σημεία, δύο στη ρίζα σε διαφορετικά ύψη κι ένα δεξιά στην φωλιά που βλέπεις πίσω απ το πολύσπερμα, έχει δρόμο ακόμα καθώς δεν ήξερα από στήσιμο μιας κι είναι το πρώτο μου φυτεμένο και τα φυτά ερχόντουσαν από χαρίσματα και τα έβαζα όπου όπου, κάπου μετά το καλοκαίρι ίσως το ξεστήσω ή το σουλουπώσω ώστε να γίνει πιο όμορφο και πιο φυσικό, ακόμα διαβάζω και παίρνω ιδέες, θέλω να είμαι πιο έμπειρος όταν θα το κάνω αυτό, δε βιάζομαι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-01-16, 20:21
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παντος απο τις δημοσιευσεις σου που διαβαζω ριχνεις πολυ μελετη και εισαι για κατι μεγαλυτερο.Αστο αυτο ετσι και προχωρα....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 29-01-16, 20:30
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφο.
Ο βυθος τι υψος εχει?
Καθαρό απ τη λάμπα έως την άμμο στα 35 εκατοστά, γιατί;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-01-16, 22:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ευγε Κωστα ευγεΠολυ ομορφο κι απ οτι δειχνει ξεμπερδεψες με τις αλγες!!Λιγο κλαδεμα να φανουν καλυτερα οι ριζες πιστευω!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-01-16, 00:09
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ευχαριστω, το κλαδεμα γινεται καθε Κυριακη με την προγραμματισμενη ρουτινα συντηρησης ωστε να μη ενοχλω καθε λιγο και λιγακι τα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-01-16, 00:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθαρό απ τη λάμπα έως την άμμο στα 35 εκατοστά, γιατί;
O βυθος ρωτησα, η αμμος.
Οχι το υψος του νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-01-16, 07:51
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
O βυθος ρωτησα, η αμμος.
Οχι το υψος του νερου.
Ωχ σορυ δεν το καταλαβα, ο βυθος μπροστα ειναι 4 εκ. και πισω φτανει τα 7.
Μια ερωτηση επ ευκαιριας, στην αλλαγη νερου το φρεσκο νερο το ριχνω για να μην ανακατευω το βυθο, απ ευθειας μεσα στο φιλτροκουτι του εσωτερικου που εχει τα υλικα, υπαρχει περιπτωση να ξεπλενει τα βακτηρια κατ αυτον τον τροπο; Μηπως να φυλαω τα υλικα σ ενα ταπερ με νερο ενυδρειου, να ριχνω το νερο στο φιλτροκουτι και μετα να βαζω τα υλικα στη θεση τους; Η βιολογια ποσο χρονο αντεχει μεσα στο νερο χωρις κυκλοφορια; Ποιος ειναι ο ιδανικος τροπος αναπληρωσης του φρεσκου νερου;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-01-16, 09:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κωστα πολύ ομορφο και πολυ καθαρο ενυδρείο, και τα φυτα υγιεί.
Μπράβο
Αν το νερο έχει την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρείου (που πρέπει να την έχει) δεν έχεις πρόβλημα που ριχνεις το νερο στο κουτι του φιλτρου, και εγω ακριβως το ιδιο κάνω απο τη 1η στιγμη, μέσα στο φιλτρο ριχνω το φρεσκο νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-01-16, 10:01
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα πολύ ομορφο και πολυ καθαρο ενυδρείο, και τα φυτα υγιεί.
Μπράβο
Αν το νερο έχει την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρείου (που πρέπει να την έχει) δεν έχεις πρόβλημα που ριχνεις το νερο στο κουτι του φιλτρου, και εγω ακριβως το ιδιο κάνω απο τη 1η στιγμη, μέσα στο φιλτρο ριχνω το φρεσκο νερό
Καλημέρα Τάκη σ ευχαριστώ, επ ευκαιρίας μια ερώτηση και για σένα, τα σαλιγκάρια που μου έδωσες γεννάνε αυγά ή κατευθείαν σαλιγκάρια; Γιατί έχω γεμίσει σε 20 μεριές εστίες με μικρά αυγά, με βλέπω για εκτροφέα σαλιγκαριών με τόσα αυγά. Οσο για το νερό συνήθως είναι 2-3 βαθμούς πιο χαμηλά, κάνει κακό αυτό στη βιολογία ή τα ψάρια;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-01-16, 10:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλημέρα Κώστα
αυγά γεννάνε, και οντως πολλαπλασιάζονται γρήγορα, προφανως υπάρχει φαι, υπολλείματα ή άλγη.
Μείωσε λίγο τη διαφορά , το πολύ 1 βαθμό, μισό βραστήρα νερό αν ρίξεις στο βαρέλι ανέβασες γρήγορα τη θερμοκρασία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-01-16, 12:00
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντος απο τις δημοσιευσεις σου που διαβαζω ριχνεις πολυ μελετη και εισαι για κατι μεγαλυτερο.Αστο αυτο ετσι και προχωρα....
Με την ευκαιρία, να θυμίσω κι εγώ, γιατί έχω διαβάσει όλη την προσπάθεια του Κώστα, πως από αλλού ξεκίνησε κι αλλού κατέληξε

Ξεκίνησε με λάθη και με αγνοια (όπως όλοι μας) και κατέληξε σε σύντομο χρονικό διάστημα να έχει ένα όμορφο ενυδρείο και να χαίρεται τα ψάρια του!
Πως το καταφερε? Με διάβασμα και με συνεχείς ερωτήσεις για το κάθετι

Σορρυ για το ποστ, άλλα όφειλα να το πω, μηπως διαβαστεί

Κώστα, μπράβο για το ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-01-16, 12:51
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά να στε καλά κι η μελέτη συνεχίζεται, αργότερα θέλω να προσπαθήσω και δύσκολα και μοναδικά τοπία και ψάρια, έχει ψωμί το ενυδρείο υγεία να έχουμε να ασχολούμαστε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-01-16, 14:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωχ σορυ δεν το καταλαβα, ο βυθος μπροστα ειναι 4 εκ. και πισω φτανει τα 7.
Μια ερωτηση επ ευκαιριας, στην αλλαγη νερου το φρεσκο νερο το ριχνω για να μην ανακατευω το βυθο, απ ευθειας μεσα στο φιλτροκουτι του εσωτερικου που εχει τα υλικα, υπαρχει περιπτωση να ξεπλενει τα βακτηρια κατ αυτον τον τροπο; Μηπως να φυλαω τα υλικα σ ενα ταπερ με νερο ενυδρειου, να ριχνω το νερο στο φιλτροκουτι και μετα να βαζω τα υλικα στη θεση τους; Η βιολογια ποσο χρονο αντεχει μεσα στο νερο χωρις κυκλοφορια; Ποιος ειναι ο ιδανικος τροπος αναπληρωσης του φρεσκου νερου;
Εχει ξανασυζητηθει και παλιοτερα.
Τα βακτηρια επηρεαζονται και αυτα με τις αποτομες μεταβολες διαφορων παραμετρων.
Τωρα αν το συστημα ειναι "ανετο" (πχ οχι οριακη ιχθοφορτωση κλπ) και οση τυχων βιολογια χανεται (αναλογα την περιπτωση) μπορει και αναπληρωνεται "αναιμακτα", τοτε δεν υπαρχει θεμα.
Δεν ειναι παντως και η καλυτερη λυση να βαζεις το φρεσκο νερο απευθειας στο φιλτρο.

Τωρα στην περιπτωση σου με δεδομενα τους 3 βαθμους πιο κρυο νερο και την προφανως πολυ γρηγορη εισαγωγη του νερου (αφου μπορει και ανακατευει το βυθο), νομιζω οτι δεν ειναι καθολου καλη λυση.

Εγω θα εριχνα το νερο της αλλαγης στο ενυδρειο και οχι στο φιλτρο, μειωνοντας τη ροη της αντλιας που βαζει το φρεσκο νερο σε τετοιο σημειο που να μην πειραζει το βυθο, θα τοποθετουσα φυσικα το λαστιχο σε τετοιο σημειο που να μη εχει φορα η ροη κατεθειαν στο βυθο.
Ανακατευομενο το φρεσκο νερο με το νερο του ενυδρειου πριν παει στο φιλτρο ειναι παντα μια δικλειδα ασφαλειας για τη βιολογια.

Μη ξεχνας εξαλλου οτι οι αποτομες μεταβολες δεν κανουν καλο ουτε και στα ψαρια.
Μειωσε λοιπον το ρυθμο εισαγωγης του φρεσκου νερου και φροντισε να μη πεφτει πανω απο 1-1.5 βαθμο η θερμοκρασια στο ενυδρειο κατα τη διαρκεια της αλλαγης κι αυτο οχι αποτομα. (δεν ισχυει για ολα τα ψαρια η αποφυγη αποτομης πτωσης - ενω ισχυει για ολα τα ψαρια η αποτομη ανοδος. Ο καθενας μελεταει το ειδος των ψαροων του πως συμπεριφορονται στην αποτομη πτωση της θερμοκρασιας)

Προσωπικα σε ενυδρεια που δεν κανω αλλαγη μεσω του φιλτρου και του spraybar, εχω βαλει στην ακρη του λαστιχου ενα μπαστουνι απο φιλτρο.
Προσφερει και μια επιπλεον ασφαλεια, να μη ξεφυγει απο το ενυδρειο το λαστιχο και γεμισει ο χωροις νερα, αφου φυσικα δεν καθομαι απο πανω να κραταω το λαστιχο οσο γινεται η αλλαγη.
Το κρεμαω και απλα ριχνω ματιες.
Η αλλαγες μου διαρκουν απο 15 λεπτα το λιγοτερο.
Αναλογα ποσο χρονο εχω για να κανω τις αλλαγες αλλα βασικα ποσο μεγαλη ειναι η αλλαγη και ποσο διαφορετικο ειναι το νερο της αλλαγης απο του ενυδρειου.
Εχω κανει και 2 ωρες για μεγαλη αλλαγη νερου.
Οταν δεν εχω χρονο για ανετη αλλαγη, αφηνω να ερθει το νερο της αλλαγης στα ισα με του ενυδρειου πριν την κανω, εστω και αν καθυστερησω μια μερα, παρα να βιαστω.
Για μενα η αλλαγη νερου ειναι πολυ σημαντικη διαδικασια και χρηζει ιδιαιτερης προσοχης.


ΥΓ Οποτε το υψος της αμμου ειναι αυτο που φαινεται στο τζαμι. Δεν εχει σιριτι απο οτι καταλαβα στο τζαμι.
Θα ελεγα να βαλεις ενα μαυρο, να καλυπτει το μεγαλυτερο μερος του υψους του βυθου. Προσωπικα μου φαινεται αντιαισθητικη η ασπρη αμμος αν δεν ειναι καθαρη στο πλαι του τζαμιου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-01-16, 14:29
Το avatar του χρήστη moradin
moradin Ο χρήστης moradin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Να σου πω κι εγώ μια ιδέα πέρα από το μπαστούνι που λέει ο Σπύρος, το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιείς για να στερεώνεις το λάστιχο με σιγουριά στο χείλος του ενυδρείου.
Καταλαβαίνω ότι η αντλία που χρησιμοποιείς για να ανεβάζεις το νερό στο ενυδρείο δεν έχει ροοστάτη, γιατί δεν παίρνεις με 1 ευρώ έναν διακόπτη από τα πράκτικερ-λιρόι-κατάστημα με υδραυλικά της γειτονιάς σου, να το προσαρμόσεις στην άκρη ή ενδιάμεσα στο λάστιχο, και να μειώσεις την ροή, ώστε και πιο αργά να γίνεται η αλλαγή (αφού έχεις 2-3 βαθμούς διαφορά καλύτερα αργά), και με λιγότερη ανατάραξη;

__________________
Όσο διαβάζω μαθαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-01-16, 17:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν εχει ρυθμιση ροης η αντλια, συμφωνω ειναι απαραιτητο ενα βανακι τετοιο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-01-16, 18:19
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας όμως να σας δώσω μία πληροφορία που αμέλησα γιατί πιστεύω σας οδήγησα σε λάθος συμπεράσματα, το νερό το βάζω με κανάτα του λίτρου λίτρο λίτρο, δεν έχω κυκλοφορητή για την εισαγωγή του φρέσκου νερού, απλά επειδή απ τον κουβά στο τέλος δεν μπορώ να πιάσω νερό με την κανάτα, 3-4 λίτρα τα βάζω απ ευθείας με τον κουβά χύνοντάς το μέσα στο εσωτερικό φίλτρο για να μην ανακατεύω το βυθό. Αυτό είναι που με απασχολεί, ότι βάζω απ τον κουβά κάποια λίτρα με μία σχετική πίεση όπως πέφτει κατευθείαν στο φίλτρο.
-------------------------
Κι ένα βιντεάκι, η πρώτη μου φορά, ελπίζω να το κάνω σωστά.

https://youtu.be/6_1OPw0i34g
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ : 30-01-16 στις 18:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-01-16, 18:41
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Ωραιο το βιντεακι να το χαιρεσαι το ενυδρειο σου αλλα και τα παρελκομενα ζυγισμενα στοιχισμενα εισαι μερακλης τελος
Ετσι οπως κανεις τις αλλαγες νομιζω παιδευεσαι..Παρε αυτη την αντλιουλα (http://www.ebay.com/itm/New-Fall-Hyd...4AAOxy2FZSToF4) την εχω κι εγω ειναι ρυθμιζομενης ροης και ξεμπερδεψες.Αλφαδολαστιχο,μανταλακι δυνατο να το κραταει στο ενυδρειο κι ετσι δεν θα ριχνεις το νερο εστω αυτα τα 3-4 λιτρα κατευθειαν μεσα στο φιλτροκουτι ασε καλυτερα να εισαι απολυτα σιγουρος οτι δεν θα συμβει κατι ασχημο με το βιολογικο υλικο, οπως σου ειπε παραπανω κι ο delta66..
Απλα προσεξε, αν παρεις μια τετεια αντλια, τι υψομετρικο εχει για να σου σηκωνει ανετα το νερο απ το βαρελι αλλαγης, στο ενυδρειο!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-01-16, 19:05
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιο το βιντεακι να το χαιρεσαι το ενυδρειο σου αλλα και τα παρελκομενα ζυγισμενα στοιχισμενα εισαι μερακλης τελος
Ετσι οπως κανεις τις αλλαγες νομιζω παιδευεσαι..Παρε αυτη την αντλιουλα (http://www.ebay.com/itm/New-Fall-Hyd...4AAOxy2FZSToF4) την εχω κι εγω ειναι ρυθμιζομενης ροης και ξεμπερδεψες.Αλφαδολαστιχο,μανταλακι δυνατο να το κραταει στο ενυδρειο κι ετσι δεν θα ριχνεις το νερο εστω αυτα τα 3-4 λιτρα κατευθειαν μεσα στο φιλτροκουτι ασε καλυτερα να εισαι απολυτα σιγουρος οτι δεν θα συμβει κατι ασχημο με το βιολογικο υλικο, οπως σου ειπε παραπανω κι ο delta66..
Απλα προσεξε, αν παρεις μια τετεια αντλια, τι υψομετρικο εχει για να σου σηκωνει ανετα το νερο απ το βαρελι αλλαγης, στο ενυδρειο!!
Σ ευχαριστώ, η αλήθεια είναι ότι έχω τον προηγούμενο κυκλοφορητή του φίλτρου που είναι στα 400lt/h, μήπως βρω τρόπο μιας κι έχω δίπλα έπιπλο να βάζω τον κουβά και να μου στέλνει το νερό από κει κατευθείαν, το θέμα είναι τι γίνεται με τα τελευταία λίτρα στον κουβά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 30-01-16, 19:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστώ, η αλήθεια είναι ότι έχω τον προηγούμενο κυκλοφορητή του φίλτρου που είναι στα 400lt/h
Δεν κανει για αυτη τη δουλεια.
Δεν εχει καλο μανομετρικο.
Η αντλια που χρησιμοποιω εχει τις γρυλιες εισαγωγης κατω κατω και ρουφαει και την τελευταια σταγονα απο το βαρελι, ιδιως αν στο τελος το γειρω ελαφρα να παει το τελευταιο νερο στη μερια που την βαζω.
Εχω βγαλει και τα βεντουζακια της απο κατω για να μειωθει κι αλλο το υψος της.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 30-01-16, 20:13
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κανει για αυτη τη δουλεια.
Δεν εχει καλο μανομετρικο.
Η αντλια που χρησιμοποιω εχει τις γρυλιες εισαγωγης κατω κατω και ρουφαει και την τελευταια σταγονα απο το βαρελι, ιδιως αν στο τελος το γειρω ελαφρα να παει το τελευταιο νερο στη μερια που την βαζω.
Εχω βγαλει και τα βεντουζακια της απο κατω για να μειωθει κι αλλο το υψος της.
Και ποια είναι αυτή αν επιτρέπεται και το κόστος της; Εννοείται αν μπορώ να την βρω Ελλάδα γιατί με αγορές απ το εξωτερικό δεν το κατέχω, ευχαριστώ.
Να σημειώσω και κάτι άλλο, δεν έχω βαρέλι αλλαγής, έχω ένα βαρέλι το οποίο είναι γεμάτο με νερό όσμωσης, νερό φτιάχνω σε 15λιτρο κουβά που έχω αγοράσει ειδικά γι αυτό το σκοπό αφού έχει διαγράμμιση εσωτερικά για να ξέρω τι βάζω, εκεί λοιπόν πηγαίνω στο μπάνιο και βάζω 8 λίτρα νερό βρύσης, μετά ρίχνω το απαραίτητο αντιχλώριο και μετά προσθέτω με δοσομετρική κανάτα 2 λίτρα νερού Α.Ο. και μετά όπως είναι το βάζω στο ενυδρείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 30-01-16, 20:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

10 λιτρα αλλαγη κανεις δλδ συνολικα (80% βρυση + 20% ΑΟ)? ή το επαναλαμβανεις?
TDS meter εχεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 30-01-16, 21:01
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
10 λιτρα αλλαγη κανεις δλδ συνολικα (80% βρυση + 20% ΑΟ)? ή το επαναλαμβανεις?
TDS meter εχεις?
50% αλλαγή νερού κάνω, 5 κουβάδες των 8 λίτρων καθαρού νερού και 2 λίτρων νερού όσμωσης, συνολικά δηλαδή 40 λίτρα καθαρό νερό και 10 όσμωσης.Tdsμετρο δεν έχω ακόμα αλλά την όσμωση την έχω 4 μήνες οπότε έχω ακόμα, ούτως ή άλλως το νερό στην Αθήνα είναι μαλακό δεν ταλαιπωρείται, την ΚΗ την μετράω σταθερά στο 4 στο ενυδρείο, για σιγουριά που και που μετράω και την γενική κι ανθρακική στο νερό της όσμωσης και το τεστ κατευθείαν πάει στο χρώμα αλλαγής που σημαίνει ότι είναι ακόμα μηδενικών σκληροτήτων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 30-01-16, 21:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω πως δεν το αντεχα για πολυ αυτο που κανεις
Θα ειχα ενα βαρελι 60+ λιτρο (να παιρνει και λιγο παραπανω αν θελω να μεγαλωσω την αλλαγη καποια φορα), θα γεμιζα μια φορα τον κουβα με 10 λιτρα ΑΟ, θα το εριχνα στο βαρελι και θα εβλεπα μεχρι που εφτασε και θα εβαζα καποιο σημαδι με το ματι (συνηθως εχει γραμμες μεσα το βαρελι για τα "νευρα" να μη λυγιζει).
Μετα θα γεμιζα και με βρυσης 4 κουβαδες για τα υπολοιπα 40 και θα εβλεπε μεχρι που εφτασε στο βαρελι.
Απο εκει και μετα θα γεμιζα το βαρελι με το ματι και θα χρησιμοποιουσα την αντλια φυσικα για ανεβασμα στο ενυδρειο.
Το tds meter βοηθαει για επαληθευση της τιμης που θελω να εχει το νερο για να κανω την αλλαγη, χωρις τεστακια με σταγονες κλπ καθε φορα

ΥΓ1 Υπαρχουν και Calculator ογκου και θα εβρισκα ακρη και με αυτα.
ΥΓ2 την eheim 1000 l/h ρυθμιζομενη εχω. Δυο μετρα χαλαρα μανομετρικο. Εχω κανει αλλαγη απο 15 μακρυα με ανεση https://www.eheim.com/en_GB/products...s/compact-1000
ΥΓ3 Σε ολα τα ενυδρεια εχω κανει διαγραμιση ανα 10 λιτρα εξωτερικα στο τζαμι με ανεξιτηλο μαρκαδορο. Αν 50 λιτρα τραβαω λιγο μεγαλυτερη γραμμη. Φυσικα σε μικρα ενυδρεια μπορει να γινει και σε μικροτερη αναλογια, πχ ανα 2 λιτρα, ανα 5 κλπ. Μετρημα στο ενυδρειο χρειαζεται για αυτο, χωρις να υπολογιζουμε το παχος των τζαμιων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 30-01-16, 21:47
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω πως δεν το αντεχα για πολυ αυτο που κανεις
Θα ειχα ενα βαρελι 60+ λιτρο (να παιρνει και λιγο παραπανω αν θελω να μεγαλωσω την αλλαγη καποια φορα), θα γεμιζα μια φορα τον κουβα με 10 λιτρα ΑΟ, θα το εριχνα στο βαρελι και θα εβλεπα μεχρι που εφτασε και θα εβαζα καποιο σημαδι με το ματι (συνηθως εχει γραμμες μεσα το βαρελι για τα "νευρα" να μη λυγιζει).
Μετα θα γεμιζα και με βρυσης 4 κουβαδες για τα υπολοιπα 40 και θα εβλεπε μεχρι που εφτασε στο βαρελι.
Απο εκει και μετα θα γεμιζα το βαρελι με το ματι και θα χρησιμοποιουσα την αντλια φυσικα για ανεβασμα στο ενυδρειο.
Το tds meter βοηθαει για επαληθευση της τιμης που θελω να εχει το νερο για να κανω την αλλαγη, χωρις τεστακια με σταγονες κλπ καθε φορα

ΥΓ1 Υπαρχουν και Calculator ογκου και θα εβρισκα ακρη και με αυτα.
ΥΓ2 την eheim 1000 l/h ρυθμιζομενη εχω. Δυο μετρα χαλαρα μανομετρικο. Εχω κανει αλλαγη απο 15 μακρυα με ανεση https://www.eheim.com/en_GB/products...s/compact-1000
ΥΓ3 Σε ολα τα ενυδρεια εχω κανει διαγραμιση ανα 10 λιτρα εξωτερικα στο τζαμι με ανεξιτηλο μαρκαδορο. Αν 50 λιτρα τραβαω λιγο μεγαλυτερη γραμμη. Φυσικα σε μικρα ενυδρεια μπορει να γινει και σε μικροτερη αναλογια, πχ ανα 2 λιτρα, ανα 5 κλπ. Μετρημα στο ενυδρειο χρειαζεται για αυτο, χωρις να υπολογιζουμε το παχος των τζαμιων.
Σπύρο σ ευχαριστώ, πίστεψέ με το έχω συνηθίσει και κάνω τη ρουτίνα του ενυδρείου μαζί με κλαδέμματα όχι πάνω από μιάμιση ώρα. Τα calculator τα ξέρω κι άμα δεις προσεκτικά στο βίντεο έχω φτιάξει διαγράμμιση της στάθμης του ενυδρείου στον εκτυπωτή και σύμφωνα με το calculator κι είναι και τσεκαρισμένο αφού αν λέει για παράδειγμα ότι μου λείπουν 20 λίτρα, βάζω απ τον κουβά που έχει κι αυτός διαγράμμιση με τα λίτρα ακριβώς 20 κι όντως μετά στο ενυδρείο η στάθμη φτάνει στο 0. Εννοείται ότι το μέτρημα το έχω υπολογίσει απ τις καθαρές εσωτερικές διαστάσεις. Ισως το μόνο που θα μπορούσα να κάνω, να πάρω αυτόν τον κυκλοφορητή που λες κι απλά να τον βάζω στον κουβά να βάζω τα 10 λίτρα πιο άνετα.
Σου επισυνάπτω φωτό να δεις το αυτοκόλλητο που έχω φτιάξει για τη στάθμη, έχω φτιάξει και καινούριο με στάθμη στα 50 λίτρα απλά ακόμα δεν το έχω αντικαταστήσει, ίσως κι αύριο να γίνει κι αυτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΕΝΔΕΙΞΗ ΣΤΑΘΜΗΣ ΚΑΙ DROP CHECKER.jpg
Εμφανίσεις:  179
Μέγεθος:  34,3 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 30-01-16, 21:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μονο για τα 10 λιτρα?
Ολην την αλλαγη καντη με αντλια οπως σου εγραψα. Χαρας στο κουραγιο σου.
Ή εστω οταν θα βαρεθεις, σκεψου το κι αλλιως
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κοινωνικό 100lt panvar Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 05-09-15 16:32
Το πρώτο μου ενυδρείο... 100lt. NICKMAN Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 5 08-04-11 08:21
Φωτισμος ενυδρειου 100lt Konstantin79 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 29-10-10 00:20
Το Juwel Rio 180 High-Lite Κοινωνικο Φυτεμενο delta66 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 26 04-10-09 17:07
ΝΕΟ 100lt ενυδρειο loizos Αρχάριοι γλυκού νερού 21 04-12-08 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11210 seconds with 14 queries