Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-12-09, 13:58   #1
Ερωτηση σχετικη με μπολι και στρωσιμο ενυδρειου
Μανος Θες
Member
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος 22-12-09, 13:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα ξανα,λοιπον ειμαι λιγο μπερδεμενος με καποια πραγματα που διαβασα σχετικα με το μπολι,οποτε πρεπει να ρωτησω για να μην κανω παλι καμια πατατα και θρηνησουμε θυματα.
Εχω 40 λιτρα καθαρου ογκου ενυδρειο 5 ημερων-παει και μεχρι 45,το κραταω χαμηλα 10 εκατοστα λογο της μονομαχου που εχω αν και ειναι πολυ ησυχη-,το οποιο ξεκινησα με τεχνητα βακτηρια και στην συνεχεια μπολιασα πριν απο περιπου 15 ωρες.
Μεσα στο ενυδρειο υπαρχει :
μονο καφε αμμος στο υποστρωμα
ενα μεγαλο ξυλο που το κραταει στην επιφανεια η ανωση αλλα σιγα σιγα βυθιζεται
λιγη φακη επιφανειας
θερμαντικο σωμα
αεραντλια εκτος λειτουργιας(απο μενα,την ειχα στην αρχη για οξυγονο αλλα το φιλτρο επαρκει,η μονομαχος πλεον δεν βγαινει πανω για ανασες καθολου)
φιλτρο εσωτερικο με εξαγωγη σωληνα με 7 τρυπιτσες πανω απο την επιφανεια
μια θηλυκη μονομαχο,την οποια ταιζω 1-2 φυλλα την ημερα

Δεν εχω φωτισμο-θα παρω σημερα μετα τη δουλεια,καθως και λιγο κεραττοφυλλο μαζι με μια μη ασβεστολιθικη πετρα για να βουλιαξω το ξυλο αλλα και μελλοντικη φωλια γατοψαρου),και εχω τις εξης ερωτησεις.

1)επειδη μπολιασα και διαβασα οτι χρειαζεται ψαρια ή τροφη για τον κυκλο του αζωτου,μηπως η μονομαχινα με τα 2 φυλλα ημερησιως δε φτανει και πρεπει να βαλω ψαρι αμεσα?

2)εφοσον παρω μετρησεις και ειμαι σταθερος σε τιμες αλλα και μηδενικος σε αμμωνια,μπορω να βαλω γαριδες απο τωρα?

3)Υπαρχει καποια ρατσα σαλιγκαριου που ΔΕΝ βγαινει απο το ενυδρειο?Αν ναι,μπορω να την βαλω?(Ειναι ανοιχτο το δικο μου και δε θελω να το κλεισω με τιποτα και για πρακτικους αλλα και για αισθητικους λογους)

4)υπαρχει συγκεκριμενο ειδος γατοψαρου που δε μεγαλωνει και να μπορει να ζησει σε 40-45 λιτρα ενυδρειο?Το ρωταω γιατι εχω αμμωδη επιφανεια και επισης το ph(μονο αυτο μπορω να μετρησω τωρα)ειναι 7,4

5)Τι ειναι καλυτερο για αρχαριο,ωστε να μην κανω καμια μπαρουφα, απο τους 2 συνδιασμους κατα την αποψη σας?Σκεφτομαι να απομακρυνω την μονομαχο σε 25 λιτρο-αν και ειναι πολυ ηρεμη,με φοβισαν τα ποστ σας- και να προσθεσω:

α)6 με 8 νεον,2 μικρα γατοψαρα-εαν τα σηκωνει και μικρα- και 2 γαριδες
β)3-4 γκαπυ,1 αρσενικο με 2-3 θηλυκιες,2 γατοψαρα,2 γαριδες και ισως κανα 2 σαλιγκαρια εαν δεν μου την κοπανησουν και τα κυνηγαω στο σαλονι)

6)απο φως υπολογισα βαση των οδηγιων του φορουμ οτι θελω 0,3 με 0,5 w το λιτρο,κοινως 20 watt συνολο. Υπαρχει καποιο link ωστε να δω τους τυπους λαμπων,γιατι εψαξα αλλα δε βρηκα κατι σε εμφανες link.

Συγνωμη για τα μεγαλα ποστ αλλα ως ...'ψαρι' ,ειμαι ολος αποριες και δεν θελω να πεθανει αλλα ψαρακι στα χερια μου,τουλαχιστον απο λαθος επιπολαιοτητας η αγνοιας.
Περιμενω ολο αγωνια απαντηση ειδικα για την προσθηκη ψαριων μετα το μπολι,ωστε να διατηρησω τον κυκλο του αζωτου, ευχαριστω για την υπομονη σας
Εμφανίσεις: 3559
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-09, 14:34
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα ξανα,λοιπον ειμαι λιγο μπερδεμενος με καποια πραγματα που διαβασα σχετικα με το μπολι,οποτε πρεπει να ρωτησω για να μην κανω παλι καμια πατατα και θρηνησουμε θυματα.
Εχω 40 λιτρα καθαρου ογκου ενυδρειο 5 ημερων-παει και μεχρι 45,το κραταω χαμηλα 10 εκατοστα λογο της μονομαχου που εχω αν και ειναι πολυ ησυχη-,το οποιο ξεκινησα με τεχνητα βακτηρια και στην συνεχεια μπολιασα πριν απο περιπου 15 ωρες.
Μεσα στο ενυδρειο υπαρχει :
μονο καφε αμμος στο υποστρωμα
ενα μεγαλο ξυλο που το κραταει στην επιφανεια η ανωση αλλα σιγα σιγα βυθιζεται
λιγη φακη επιφανειας
θερμαντικο σωμα
αεραντλια εκτος λειτουργιας(απο μενα,την ειχα στην αρχη για οξυγονο αλλα το φιλτρο επαρκει,η μονομαχος πλεον δεν βγαινει πανω για ανασες καθολου)
φιλτρο εσωτερικο με εξαγωγη σωληνα με 7 τρυπιτσες πανω απο την επιφανεια
μια θηλυκη μονομαχο,την οποια ταιζω 1-2 φυλλα την ημερα

Δεν εχω φωτισμο-θα παρω σημερα μετα τη δουλεια,καθως και λιγο κεραττοφυλλο μαζι με μια μη ασβεστολιθικη πετρα για να βουλιαξω το ξυλο αλλα και μελλοντικη φωλια γατοψαρου),και εχω τις εξης ερωτησεις.

1)επειδη μπολιασα και διαβασα οτι χρειαζεται ψαρια ή τροφη για τον κυκλο του αζωτου,μηπως η μονομαχινα με τα 2 φυλλα ημερησιως δε φτανει και πρεπει να βαλω ψαρι αμεσα?μια χαρα ειναι

2)εφοσον παρω μετρησεις και ειμαι σταθερος σε τιμες αλλα και μηδενικος σε αμμωνια,μπορω να βαλω γαριδες απο τωρα? οχι μετα απο 2-3 μηνες να στωσει και ο βηθος

3)Υπαρχει καποια ρατσα σαλιγκαριου που ΔΕΝ βγαινει απο το ενυδρειο?Αν ναι,μπορω να την βαλω?(Ειναι ανοιχτο το δικο μου και δε θελω να το κλεισω με τιποτα και για πρακτικους αλλα και για αισθητικους λογους) τα μιλοσαλιγκαρα που εχω δε βγενουνε

4)υπαρχει συγκεκριμενο ειδος γατοψαρου που δε μεγαλωνει και να μπορει να ζησει σε 40-45 λιτρα ενυδρειο?Το ρωταω γιατι εχω αμμωδη επιφανεια και επισης το ph(μονο αυτο μπορω να μετρησω τωρα)ειναι 7,4 τα γατοψαρα ειναι κοπαδοψαρα ειναι λιγα τα λιτρα

5)Τι ειναι καλυτερο για αρχαριο,ωστε να μην κανω καμια μπαρουφα, απο τους 2 συνδιασμους κατα την αποψη σας?Σκεφτομαι να απομακρυνω την μονομαχο σε 25 λιτρο-αν και ειναι πολυ ηρεμη,με φοβισαν τα ποστ σας- και να προσθεσω:

α)6 με 8 νεον,2 μικρα γατοψαρα-εαν τα σηκωνει και μικρα- και 2 γαριδες τα νεον αν και μικρα θελουν μεγαλα ενυδρεια για να κολημπουν
β)3-4 γκαπυ,1 αρσενικο με 2-3 θηλυκιες,2 γατοψαρα,2 γαριδες και ισως κανα 2 σαλιγκαρια εαν δεν μου την κοπανησουν και τα κυνηγαω στο σαλονι) τα γατοψαρα ειναι μαλακου νερου και τα γκαπι σκληρου

6)απο φως υπολογισα βαση των οδηγιων του φορουμ οτι θελω 0,3 με 0,5 w το λιτρο,κοινως 20 watt συνολο. Υπαρχει καποιο link ωστε να δω τους τυπους λαμπων,γιατι εψαξα αλλα δε βρηκα κατι σε εμφανες link.

Συγνωμη για τα μεγαλα ποστ αλλα ως ...'ψαρι' ,ειμαι ολος αποριες και δεν θελω να πεθανει αλλα ψαρακι στα χερια μου,τουλαχιστον απο λαθος επιπολαιοτητας η αγνοιας.
Περιμενω ολο αγωνια απαντηση ειδικα για την προσθηκη ψαριων μετα το μπολι,ωστε να διατηρησω τον κυκλο του αζωτου, ευχαριστω για την υπομονη σας
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm πανε εδω και διαβασε της απαιτησεις των ψαριων και αποφασιζεις αν και για μενα ενας καλος συνδιασμος ειναι να παρεις ενα μονομαχο αρσενικο η να κρατησεις τη θυλικια λιγες γαριδες και 1-2 μιλοσαλιγκαρα τα λιτρα σου ειναι λιγα και θα ταλαιπωριθεις με αλλα ψαρια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-09, 15:06
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Η ασβεστολιθική πέτρα ανεβάζει τη σκληρότητα και δεν μπαίνει σε μονομάχους που ζητούν μαλακότερο. Με τα γκάπυ δεν πειράζει! Ισά ίσα θα έλεγα...

Η βιολογία μπορεί να κρατηθεί και έτσι αλλά πολύ οριακά! Απλά απέφυγε στο μέλος απότομες αλλαγές στην ιχθυοφόρτηση!.

Θα έλεγα ότι θα μπορούσες άνετα να δίνεις 3 με 4 φυλαράκια την ημέρα...
Μοντέλο θα την κάνεις;
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-09, 15:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
με μια μη ασβεστολιθικη πετρα για να βουλιαξω το ξυλο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ασβεστολιθική πέτρα ανεβάζει τη σκληρότητα και δεν μπαίνει σε μονομάχους που ζητούν μαλακότερο. Με τα γκάπυ δεν πειράζει! Ισά ίσα θα έλεγα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μανος Θες Εμφάνιση μηνυμάτων
1)επειδη μπολιασα και διαβασα οτι χρειαζεται ψαρια ή τροφη για τον κυκλο του αζωτου,μηπως η μονομαχινα με τα 2 φυλλα ημερησιως δε φτανει και πρεπει να βαλω ψαρι αμεσα?φτανει...το μπολι μπορει να στηριξει μια πολυ πολυ ελαφρια ιχθυοφορτιση....σιγα σιγα αυξανουμε τον πληθυσμο ωστε να προλαβαινει να αυξανεται και η βιολογια μας.

2)εφοσον παρω μετρησεις και ειμαι σταθερος σε τιμες αλλα και μηδενικος σε αμμωνια,μπορω να βαλω γαριδες απο τωρα?καλυτερα θα ηταν να περιμενεις να ωριμασει μερικους μηνες το ενυδρειο....
βεβαια με μερικα πολυ ευκολα ειδη οπως τσερυ-αμανο...ισως κια να μην εχεις προβλημα...αλλα..ποιος ο λογος να βιαζεσαι??

4)υπαρχει συγκεκριμενο ειδος γατοψαρου που δε μεγαλωνει και να μπορει να ζησει σε 40-45 λιτρα ενυδρειο?Το ρωταω γιατι εχω αμμωδη επιφανεια και επισης το ph(μονο αυτο μπορω να μετρησω τωρα)ειναι 7,4οχι..τα κοινα ειδη θελουν περισσοτερα λιτρα...


α)6 με 8 νεον,2 μικρα γατοψαρα-εαν τα σηκωνει και μικρα- και 2 γαριδεςλιγα τα λιτρα σου
β)3-4 γκαπυ,1 αρσενικο με 2-3 θηλυκιες,2 γατοψαρα,2 γαριδες και ισως κανα 2 σαλιγκαρια εαν δεν μου την κοπανησουν και τα κυνηγαω στο σαλονι)ειδη με αντιθετες απαιτησεις...μονο γκαπυ και γαριδες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτηση για το μπολι! fotis_k Γλυκό νερό - Γενικά 10 30-12-08 17:42
Ερωτηση για στρωσιμο ενυδρειου bubble Γλυκό νερό - Γενικά 9 19-04-08 15:41
σχετικη υγρασια στο καπακι του ενυδρειου orck Γλυκό νερό - Γενικά 2 17-02-08 08:41
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ thanky Αρχάριοι γλυκού νερού 9 19-05-07 15:16
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ KARYDAS Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-11-06 00:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04413 seconds with 13 queries