Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 11-03-15, 09:10
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

καλημερα σας.....
αντιμετωπιζουμε λιγα προβληματακια τελευταια ....... ελπιζω αντιμετωπισιμα.

καταρχην, χθες προσεξα πως ο θερμαντηρας επαθε αυτο που βλεπετε στη φωτο. πιθανον να οφειλεται στην οριζοντια θεση που το ειχα, τωρα το γυρισα οσο γινεται πιο καθετα για να μην ακουμπαει στον πυθμενα, αλλα ηθελα να ξερω πως να το αφαιρεσω με ασφαλεια.



δευτερο θεματακι. μαλλον απο τα φυτα μου ηρθαν αυτα τα σαλιγκαρακια. απ΄οτι διαβασα προκειτε για τα physa fontinalis. στην αρχη ηταν ενα, μετα ειδα δυο και τωρα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 5. ειδα κατι αυγα σε ενα φυλλο και τα αφαιρεσα μηπως και μπορεσω να ελεγξω την κατασταση. αυτο που παρατηρησα χθες, μετα την αλλαγη νερου, ειναι πως εχουν συγκεντρωθει ολα στην επιφανεια, μερικα στα τζαμια και αλλα επιπλεουν. διαβασα πως αυτο δειχνει πως κατι δεν παει καλα με το νερο, τι μπορει να συμβαινει; οι μετρησεις παντως ειναι καλες: αμμωνια 0, νιτρωδη 0 και νιτρικα 5.


και τελος, εδω και μια βδομαδα μου εμφανιστηκε η συγκεκριμενη αλγη. την αφαιρω οπου τη βρισκω, αλλα ξαναεμφανιζεται. απο το θεμα που εχει δημοσιευσει ο γιωργος κ., http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816 συμπερανα πως ισως προκειτε για την νηματοειδη αλγη και οφειλεται στα επιπεδα σιδηρου στο νερο. πως ελεγχεται αυτο;



αυτα τα ολιγα προς επιλυση.... κατα τ΄αλλα ο μονομαχος ειναι ολα τα λεφτα. εσπρωχνα χθες ενα σαλιγκαρακι στην επιφανεια να δω αν ειναι ζωντανο και εκανε και αυτος το ιδιο. το επαναλαβαμε 5-6 φορες και μετα αφησαμε το σαλιγκαρακι στην ησυχια του......
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-03-15, 12:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλημερα!

1)για το θερμαντηρα,τριψιμο με λεπτο συρμα για τα πιατα.η με το πρασινο σφουγγαριου.δεν εχει σημασια πως ειναι τοποθετημενος,ειναι πληρως βυθιζομενος.αρκει να μην ακουμπαει στην αμμο.
στο εγραψα και πιο πισω αλλα ισως σου ξεφυγε.
πρεπει να εχει ελευθερη κυκλοφορια γυρω του και να μην ακουμπαει καπου,γιατι εκει θα ανεβαζει μεγαλυτερη θερμοκρασια και μπορει να καει.
(αυτο ισχυει για ολους τους θερμαντηρες)

2)τα σαλιγκαρια σιγουρα ηρθανε με τα φυτα,αλλα δεν χρειαζεται να σε ενοχλουνε πολυ.ισα ισα που συμπληρωνουν το οικοσυστημα του ενυδρειου.
μπορεις ομως ειτε να τα αφαιρεσεις με το χερι αν ειναι λιγα,ειτε να τα αφησεις.ειναι πιθανο πως και να τα αφαιρεσεις,
θα εχουν γεννησει ηδη οποτε καποια στιγμη θα ξαναδεις αλλα.μπορεις ομως ανετα να προσθεσεις 3-4 σαλιγκαρια anentome helena που θα ελεγξουν καπως την κατασταση.
εγω αυτο θα εκανα.παντως δεν πρεπει να ανησυχεις.
προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα με τα συγκεκριμενα σαλιγκαρια οπως και με κανενα αλλο ειδος και ειχα απολα τα ειδη και στο ενυδρειο και στη λιμνη.

για το οτι επιπλεουν,δεν ειναι απαραιτητα κατι στο νερο,το συνηθιζουνε ολα τα σαλιγκαρια αυτο.
επισης μην ξεχνας,πως εχεις μονομαχο.αυτος αναπνει απτην επιφανεια,θελει ψηλες θερμοκρασιες(σχετικα)και δεν θελει πολυ αναταραξη στην επιφανεια.
αυτο σημαινει χαμηλα επιπεδα οξυγονου στο νερο,οποτε τα σαλιγκαρια ανεβαινουν προς τα πανωδεν ειναι κακο.

να εχεις υποψη σου ομως,την επομενη φορα που θα παρεις φυτα να τα πλενεις και να τα καθαριζεις καλα πριν τα βαλεις στο ενυδρειο.
οχι τοσο για τα σαλιγκαρια,αλλα για να περιορισεις τις πιθανοτητες να φερουν καποια ασθενεια για το ψαρι
μπορω να σου πω πως να τα καθαρισεις αν θες,αλλα υπαρχουν και αρκετα θεματα στο φορουμ,αν ψαξεις λιγο με την αναζητηση θα τα βρεις.
αν δεν τα βρεις,ρωτα εδω.

3)για την αλγη,ειναι πολλα που μπορει να φταινε.μπορει να ειναι ο σιδηρος,μπορει ο φωτισμος να θελει μειωση,η μπορει κιαυτη να ηρθε με καποιο φυτο.
υπαρχει τεστ για να μετρησεις το σιδηρο,αλλα κατα τη γνωμη μου δεν ειναι απαραιτητο.αν σε ενοχλει αισθητικα μπορεις να την αφαιρεσεις με το χερι.
παντως να ξερεις πως στο ψαρι αρεσει.οι δικοι μου μονομαχοι στη λιμνη, μεσα στην αλγη πηγαιναν και καθοντουσαν.
και ειδικα αν καποια στιγμη αποκτησεις μικρα,ειναι οτι καλυτερο
αν ριχνεις καποιο λιπασμα,τοτε ισως θα πρεπει να το μειωσεις λιγο,αν σε ενοχλει πολυ.
και φυσικα μπορεις να προσθεσεις φυτα γρηγορης αναπτυξης,που θα ανταγωνιστουνε την αλγη για τα θρεπτικα στοιχεια στο νερο.
java fern,java moss ειναι καλες επιλογες για μονομαχοενυδρειο και ειναι και χρησιμα φυτα γενικως.

ετσι ειναι το ψαρι σου,θα δεις κιαλλα τετοια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 12-03-15, 09:02
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

αυτο στο θερμαντηρα εγινε απο την κατω πλευρα οπως τον ειχα οριζοντια. μπορεις να μου πεις τι ακριβως ειναι;
τα σαλιγκαρακια δε με ενοχλουν καθολου, ισα-ισα, θα μπορουσα να εχω ενα ενυδρειο μονο με σαλιγκαρια. σκεφτομαι ομως πως αν ξεφυγει η κατασταση, θα πρεπει να θυσιασω καποια, κατι που η ιδιοσυγκρασια μου δε μου επιτρεπει.... θα προσπαθω να αφαιρω τα αυγα οπου τα βρισκω και αν δω τα δυσκολα η επομενη κινηση θα ειναι οπως λες η προσθηκη Anentome helena. για την απολυμανση των φυτων το εχω δει το θεμα, αλλα ετεροχρονισμενα. την αλλη φορα θα ξερω....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 12-03-15, 12:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε νομιζω πως ειναι τιποτα ιδιαιτερο,για καφε αλγη μου φαινεται.
βγαινει οταν το τριβεις?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 12-03-15, 17:21
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

οχι, ειναι σκληρο σαν να ειναι πετρωμενο
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 12-03-15, 17:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπαα,αλλο παλι αυτο
τριψτο κ με ξυδι.που θα παει,θα βγει.
κατα ταλλα λειτουργει ο θερμαντηρας κανονικα;αναβοσβηνει δηλαδη οταν το εχεις μεσα;
με τριψιμο,λογικα θα βγει.
θα σουλεγα να το ξυσεις με κατι,αλλα για ναμαστε σιγουροι πως δεν θα τον σπασεις κ μεινεις χωρις θερμαντηρα,καλυτερα καλο τριψιμο με συρμα κ ξυδι.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 12-03-15, 17:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πιαδιά σαν κάψιμο μου μιάζει στη φωτό ή σαν να έχει λιώσει.
Μήπως δεν είναι γυάλινος ; γιατι για να λιώσει το γυαλί δύσκολο , εκτός και αν έλιωσε κάτι που ακούμπαγε στον θερμαντήρα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-03-15, 18:12
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

δεν ακουμπαγε πουθενα. προς το παρον δουλευει μια χαρα. θα κανω σε λιγο την "επεμβαση" και θα σας ενημερωσω....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-03-15, 18:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γυαλινος ειναι.κιεμενα περιεργο μου φαινεται
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-03-15, 19:09
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

μολις το καθαρισα. βγηκε σχετικα ευκολα με το σφουγγαρι και εγινε σαν χωμα. στο σημειο εκεινο το γυαλι εχει ασπρισει απο μεσα. (μαλλον ειναι πλαστικοποιημενο γυαλι). αυτο που προσεξα ειναι πως εσωτερικα εχει 6 σουστες, υποθετω ειναι οι αντιστασεις. απο αυτες οι 2 ειναι στη θεση τους ενω οι υπολοιπες 4 εχουν φυγει. ετσι ισως συγκεντρωνει περισσοτερη θερμοτητα σε ενα σημειο. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 12-03-15, 19:39
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χμ...
κανε τον κοπο βρε κυριακη και βαλε αλλη μια φωτο οπως ειναι τωρα,κοντινη.

δεν μπορεις να κανεις και πολλα.θα πρεπει να τον αντικαταστησεις μολις μπορεσεις.προς τον παρον νομιζω πως μπορεις να τον χρησιμοποιησεις.
βαλτον,αστον να λειτουργησει κανα δυο μερες και ξανακοιτα τον να δεις τι γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-03-15, 20:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χμ...
κανε τον κοπο βρε κυριακη και βαλε αλλη μια φωτο οπως ειναι τωρα,κοντινη.

δεν μπορεις να κανεις και πολλα.θα πρεπει να τον αντικαταστησεις μολις μπορεσεις.προς τον παρον νομιζω πως μπορεις να τον χρησιμοποιησεις.
βαλτον,αστον να λειτουργησει κανα δυο μερες και ξανακοιτα τον να δεις τι γινεται.
Συμφωνώ,
θέλει λίγη προσοχή και παρακολούθηση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-03-15, 20:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν θες να παραγγειλεις,οι τιμες παιζουνε.δεν χρειαζεσαι πολλα watt,50 σε καλυπτουν μια χαρα.
πχ
http://www.igna.gr/index.php/eshop/t...w-185mm-detail

η εδω
http://www.petsupermarket.gr/6706/πρ...-mini-50w.html

τον δευτερο τον εχω χρησιμοποιησει,και εμεινα πολυ ευχαριστημενος.ειναι πραγματι μικρος σε μεγεθος για τα watt του και θα σε βολευε. φαινεται ομως να μην τον εχουν διαθεσιμο.
ισως τον βρεις σε αλλο καταστημα ομως.η τιμη του αν θυμαμαι καλα,ητανε γυρω στο 10ευρω.

προς το παρον,χρησιμοποιησε τον aquael Που εχεις,και παρατηρησε τον σε κανα δυο μερες.μολις μπορεσεις,παραγγελνεις εναν θερμαντηρα.

επισης-αν και αυτονοητο-ισως πρεπει να το πουμε,μην τον αναβεις καθολου,εκτος νερου.(αυτο ισχυει για ολους τους θερμαντηρες)

στεναχωρηθηκα που εχεις προβλημα με το θερμαντηρα.ελπιζω να μην εχεις αλλο προβλημα και να λειτουργησει κανονικα μεχρι να μπορεσεις να αγορασεις.
αν συνεβαινε τον επομενο μηνα,θα σου εστελνα αλλον
και σοβαρα,αν σε βγαλει αυτος μεχρι τοτε, η/και δεν υπαρχει δυνατοτητα για αγορα,στειλε πμ και θα βρουμε ακρη.μην το σκεφτεις καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-03-15, 21:06
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

τελειως δεν μπορεσα να το καθαρισω, φοβηθηκα μην κανω καμια ζημια στο γυαλι. στη δευτερη φωτο φαινονται οι αντιστασεις που ειναι στη θεση τους. στην τριτη ειναι καποιες που εχουν φυγει και στην τεταρτη φαινονται συγκριτικα. θα κοιταξω μαλλον να παραγγειλω ενα θερμαντηρα να εχω για ωρα αναγκης.....







Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-03-15, 21:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Γενικά - εάν κι εφόσον μπορείς - χρειάζεται να έχεις σε ένα ντουλάπι
1. Θερμαντήρα στα ίδια watt με τον κύριο θερμαντήρα του ενυδρείου
2. Αεραντλία μπαταρίας
3. Ανταλλακτικές λάμπες - όμοιες με αυτές που φοράει το φωτιστικό σου
4. Εναν κυκλοφορητη
5. Μερικά μέτρα σωληνάκια αεραντλίας
6. Μια μπαλαντέζα
7. Έναν χρονοδιακόπτη
8. Μια αυτόματη ταίστρα

Με τα παραπάνω, θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν θα ψάχνεσαι για λύση της τελευταίας στιγμής, σε έκτακτα προβλήματα
Τα 3 πρώτα, τα θεωρώ άκρως απαραίτητα

πχ οι περισσότεροι την πατάνε με τις ανταλλακτικές λάμπες και όταν καεί κάποια...ψάχνουν "με τον φακό στο χέρι"!

Καλή συνέχεια και μην μασάς. Τα προβλήματα εμφανίζονται για να λύνονται
Χωρίς προβλήματα, το χόμπι θα ήταν ανιαρό
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-03-15, 21:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

+1 στα παραπανω που εγραψε ο choco.

κυριακη,χρησιμοποιησε τον.δεν μου φαινεται πολυ μεγαλο το προβλημα,και αν εχει κυκλοφορια γυρω του(δεν ακουμπαει στην αμμο δηλαδη),δεν πιστευω πως θα εχεις θεμα.θα κρατησει πολυ περισσοτερο καιρο

μολις μπορεσεις,τον αντικαθιστας με εναν αλλον και κρατας αυτον για προσωρινη ωρα αναγκης,η για την προετοιμασια του νερου της αλλαγης αν θες.
αν καει,καηκε.τον πετας και ξεμπερδευεις.

με τις τιμες που εχουν πλεον,μπορεις να τα θεωρησεις αναλωσιμα.
στην τιμη που ειχα παρει αυτον,παιρνεις 4 50αρηδες τωρα

το πιο σοβαρο θεμα,ειναι να μην εχεις προβλημα με τη θερμοκρασια στο ενυδρειο για το ψαρι.
αυτο μας ενδιαφερει
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-03-15, 21:51
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή συνέχεια και μην μασάς. Τα προβλήματα εμφανίζονται για να λύνονται
Χωρίς προβλήματα, το χόμπι θα ήταν ανιαρό
+1 σε αυτο που ειπε ο Σακης, συμφωνω απιστευτα με αυτο

Ωραιο εγινε το ενυδρειακι βλεπω, χαιρομαι που πηγε σε καλα χερια. θα μαθεις αρκετα πραγματα με τον καιρο πανω και θα τα πας μια χαρα (με το αναλογο διαβασμα στον ελευθερο σου χρονο) θα βελτιωθεις, θα δεις και θα κανεις τις απαραιτητες διορθωσεις στο ενυδρειο και θα αποζημιωθεις απο το αποτελεσμα και με το παραπανω. μπορει να μην συμμετεχουμε στο θεμα εδω ολοι, αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν το παρακολουθουμε καθολου. καλη συνεχεια και απο μενα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-03-15, 21:57
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

ευτυχως η θερμοκρασια ειναι σταθερη. τον εχω γυρισει καθετα και απομακρυνα το χαλικι απο κατω ωστε να μην ακουμπαει πουθενα. οπωσδηποτε θα παρω και εναν καινουριο, μαλλον θα παραγγειλω απο ιντερνετ μαζι με τα τεστακια για σκληροτητα και pH να ξεμπερδευω. εφεδρικη λαμπα εχω, χαρη σε εσας βεβαια. για τα υπολοιπα το βλεπω χλωμο προς το παρον. προεχουν οι λογαριασμοι και οι λογαριασμοι και οι λογαριασμοι......

ευχαριστω για τη βοηθεια...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-03-15, 22:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν θα ανησυχουσα πολυ για το θερμαντηρα,δεν νομιζω πως θα εχεις θεμα.προσωπικα θα τον χρησιμοποιουσα χωρις να το σκεφτομαι.
ολα εχουν μια περιοδο ζωης βεβαια και καλο ειναι να ειναι προετοιμασμενος κανεις.

μαλιστα εγω θα σου προτεινα,να βαλεις σε μεγαλυτερη προτεραιοτητα ενα κοντρολερ θερμοκρασιας stc-1000 ,παρα ενα καινουριο θερμαντηρα που τον βρισκεις και με 5 ευρω.

καλα και ο κοντρολερ γυρω στα 10 με 15 ευρω εχει αλλα λεμε τωρα.
επειδη κιεγω ειμαι σε φαση που σκεφτομαι ακομα και το παραμικρο εξοδο,ειναι πιο δυσκολο αποτι μπορει να ακουγεται.δυστυχως...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-03-15, 22:16
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον θα παραγγειλω απο ιντερνετ μαζι με τα τεστακια για σκληροτητα και pH να ξεμπερδευω.
κατα προτιμηση υγρα τεστ και οχι σε στριπς. δεν ειναι τυχαιο που αρκετοι εδω λενε οχι στα τεστακια με στριπς. θα κοστιζουν λιγο παραπανω τα υγρα λογικα αλλα θα εχεις αξιοπιστα αποτελεσματα απο τις μετρησεις σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλιστα εγω θα σου προτεινα,να βαλεις σε μεγαλυτερη προτεραιοτητα ενα κοντρολερ θερμοκρασιας stc-1000
+1 σε αυτο που λεει ο Γιωργος, θα σου λυσει τα χερια κυριολεκτικα στο θεμα της θερμοκρασιας.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-03-15, 00:05
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

γιαννη!!!....πολυ χαιρομαι που εισαι εδω....
εννοειται πως τα τεστ θα ειναι υγρης μορφης, κατι εμαθα τοσο καιρο εδω...
οσο για το κοντρολερ, ψαχνοντας λιγο το βρηκα κοντα στα 50 ευρω. σε αυτη την τιμη ειναι σχεδον απαγορευτικο, υπαρχει καποιο συγκεκριμενο πιο οικονομικο;
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-03-15, 00:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι βρε,τι 50?

απο 10 εως 14-15 ευρω εχει στο ebay.και σιγουρα θα βρεθει και εδω μεσα απο χομπιστα,η σε μαγαζι σαυτα τα λεφτα.
πχ
http://www.ebay.com/itm/220V-AC-All-...item23390c57bb

απλα εχε το υποψη σου.θα σε βοηθησει πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-03-15, 00:23
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

ελα και τρομοκρατηθηκα!!! μαλλον στην εγχωρια αγορα πιανει τετοιες τιμες....

καλο βραδυ
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-03-15, 07:19
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι βρε,τι 50?

απο 10 εως 14-15 ευρω εχει στο ebay.και σιγουρα θα βρεθει και εδω μεσα απο χομπιστα,η σε μαγαζι σαυτα τα λεφτα.
πχ
http://www.ebay.com/itm/220V-AC-All-...item23390c57bb

http://www.ebay.com/itm/220-240V-Tem...80965563&rt=nc

απλα εχε το υποψη σου.θα σε βοηθησει πολυ.

Προσοχή παιδιά, ο 2ος δεν είναι STC-1000, είναι μόνο για ζέστη ή μόνο για κρύο , έχει μόνο μία έξοδο

δειτε και έναν πολύ φθηνό, μόνο 11,50 Ευρω

http://www.ebay.com/itm/Digital-STC-...item418fd014a0
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 13-03-15, 13:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπραβο βρε τακη,ευχαριστω για τη διορθωση!
και το κοιταξα κιολας μηπως εκανα λαθος και παλι δεν το προσεξα.η κουραση βλεπεις.
κατσε να σβησω το δευτερο λινκ τωρα που μπορω ακομα,μη μπερδεψω κανεναν.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 13-03-15, 20:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
δειτε και έναν πολύ φθηνό, μόνο 11,50 Ευρω

http://www.ebay.com/itm/Digital-STC-...item418fd014a0
Αυτός πάντως δεν γράφει ούτε STC ούτε Elitech (το γράφει μόνο στο πάνω μέρος του κουτιού)

Θα μας τρελάνουν οι Κινέζοι!!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 13-03-15, 23:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός πάντως δεν γράφει ούτε STC ούτε Elitech (το γράφει μόνο στο πάνω μέρος του κουτιού)

Θα μας τρελάνουν οι Κινέζοι!!!
Ο συγκεκριμένος στις φωτογραφίες είναι άστα να πάνε

εδώ λεει Ellitech



εδώ



και εδώ
εχει φωτογραφίες από απλό κοντρολερ με μία έξοδο και με μεταλικό αισθητήρα



αλλά εγω διάβασα αυτό , και σύμφωνα με αυτά θα πρέπει να το στείλει

Relay contact capacity: Cool 10A/250VAC;Heat 10A/250VAC;

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-03-15, 09:17
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Τελειο το ενυδρειο σου Κυριακη.Περιμενουμε φωτογραφιες...
Μιας και μιλαμε για κοντρολλερ αυτος τι καταλαβαινεται ?
http://www.ebay.com/itm/251828702720...%3AMEBIDX%3AIT
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-03-15, 09:52
kiriaki Ο χρήστης kiriaki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: τηνος
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

ευχαριστω γιωργο, θα βαλω καινουριες φωτο μολις συμπληρωσω φυτα (περιμενω αγγελιες) και κανω και μια ψιλοαλλαγη στο ντεκορ.
απ΄οτι καταλαβα κοντρολερ βρισκεις ευκολα και φθηνα στο e-bay. αυτο που πρεπει να προσεχω μαλλον ειναι να εχει και για θερμανση και για ψυξη, ετσι;
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-03-15, 10:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiriaki Εμφάνιση μηνυμάτων
απ΄οτι καταλαβα κοντρολερ βρισκεις ευκολα και φθηνα στο e-bay. αυτο που πρεπει να προσεχω μαλλον ειναι να εχει και για θερμανση και για ψυξη, ετσι;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ο δικος μου κοπος aquahobby Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 01-04-11 12:11
Παρουσιαση και του δικου μου ενυδρειου... achisael Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 31 31-03-10 16:33
ΖΙΚΟΣ Ο ΜΠΑΓΚΑΛΟΓΑΤΟΣ chris129 Bettas 27 20-02-09 00:20
ΝΑ ΚΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΦΥΤΕΜΕΝΟΥ CHRIS4204 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 26-07-07 11:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09502 seconds with 13 queries