Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-13, 18:43
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΚΤΕΛ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΖΩΝΤΑΝΩΝ

Επ ευκαιριας της αποστολης των καρδιναλιων, να εφιστησω την προσοχη σε ΟΛΟΥΣ οσους θελουν να στειλουν καποιο ζωντανο, με ΚΤΕΛ. Αν πω τι παιχτηκε θα μας παρει το βραδυ, οποτε εν ολιγεις καποιες συμβουλες.

Εκτος του μεγαλου πακετου που πηγε θεσσαλονικη την παρασκευη, εφυγαν δυο μικρα χτες, Σαββατο, για 2 αλλες πολεις. Δυστηχως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ μεταξυ των διαφορων αποθηκων, της καθε πολης, ουτε για το με πιο λεωφορειο θα φυγει (πχ αν ειναι να παει βολο, θα παει θεσσαλονικη, θα εκφορτωθει και θα μπει στο λεωφορειο του βολου) ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ αν ειναι ανοιχτη η εκαστοτε αποθηκη. Βλεπετε η καθε αποθηκη εχει δικο της ωραριο. Και επειδη ολοι οι υπαλληλοι εδω στις σερρες ειναι ο ενας πιο καθυστερημενος απτον αλλον (απιστευτη κατασταση), δεν μπαινουν καν στη διαδικασια να ψαξουν ΥΠΕΥΘΥΝΑ τι εχει γινει και να μαθουν. Αποτελεσμα να φαω ενα αγχος γιατι υποτιθεται οτι η μια αποθηκη ηταν κλειστη, τελικα ηταν ανοιχτη, εφυγε το ενα δεμα εφτασε στο παιδι εγκαιρως και ολα καλα, και το αλλο δεμα με χαρη δοθηκε στον οδηγο να παραδωθει χερι χερι. Τα γαμωσταυριδια που επεσαν στο κτελ δεν περιγραφονται για την αντιεπαγγελματικοτητα τους ("Παρε τηλεφωνο στον βολο να μαθεις εγω δεν ταχω τα τηλεφωνα" και οταν ΕΓΩ βρηκα το τηλεφωνο "απτο κινητο δεν μπορεις? Καλα αντε παρε απο το σταθερο") και ουτε γραφονται δημοσια. Απλα ΠΡΟΣΟΧΗ οταν στελνετε καποιο ζωντανο με κτελ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΟΙ ΑΠΟΘΗΚΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΜΕΤΑΦΟΡΤΩΣΗΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΙ ΩΡΑ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ!!! ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΠΡΩΙΝΕΣ ΩΡΕΣ, ετσι ειναι μικρη η πιθανοτητα να παει κατι στραβα.

Εγω τα νευρα μου τασπασα παντως μια φορα, συν το αγχος. Με πηρε ο φιλος και μου λεει "μεινανε τα ψαρια θεσσαλονικη, τη δευτερα λεει θα φυγουν...." ΤΙ ΛΕΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ(τον υπαλληλο εννοω)!....αυτα.:smt09 2
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-13, 19:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Πάντα όταν στέλνει κάποιος ζωντανά πρέπει απο πριν να ελέγχει ο ίδιος την πορεία που θα ακολουθήσουν, τι ώρα θα φτάσουν, αν είναι δυνατή η άμεση μεταφόρτωση κλπ ακόμα και τις καιρικές συνθήκες, για να μην αντιμετωπίσει απρόοπτα.
Το κτελ (χωρίς να τους δικαιολογώ για όλα) δεν μπορεί να ξέρει ούτε είναι υποχρεωμένο, ότι αυτό που μεταφέρει θέλει άλλη μεταχείριση απ' ότι μια βαλίτσα.
Εξ άλλου δεν έχει διαφορετική χρέωση (αν υπήρχε τέτοια θα είχαμε άλλες απαιτήσεις).
Γι αυτό και το δέμα μας πρέπει να γράφει ότι περιέχει "ζωντανά ψάρια" -"εύθραυστο-προσοχή" για να ευαισθητοποιηθεί ο υπάλληλος (που δεν γίνεται πάντα ).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-13, 19:49
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Μεταφορά κατοικίδιων ζώων

Σε εφαρμογή της με αριθ. Β/41804/4443/2011 απόφασης του Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων και της από 21/10/2011 απόφασης του Δ.Σ. της εταιρίας
αποφασίστηκε και επιτρέπεται η μεταφορά ζώων αναπήρων και μικρών κατοικίδιων ζώων εντός του χώρου των επιβατών με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

1) Το ζώο πρέπει να είναι τοποθετημένο σε κατάλληλο και ασφαλές κλουβί μεταφοράς διαστάσεων 50 x 40 x 35 εκατοστά, το οποίο να αναγράφει υποχρεωτικά
το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη, την δ/νση κατοικίας του, το τηλέφωνο και να συνοδεύεται από το διαβατήριο ή το βιβλιάριο υγείας του με πρόσφατη θεώρηση.
2) Αν πρόκειται για ζώα συνοδείας τυφλών, πρέπει να φέρουν υποχρεωτικά φίμωτρο καθ' όλη την διάρκεια της μεταφοράς.
3) Η μεταφορά επιτρέπεται μέχρι 2 ζώα ανά λεωφορείο.
4) Η μεταφορα γίνεται σε δρομολόγια που καλύπτουν το 30% του συνόλου των διαδρομών και είναι εξ αρχής προσδιορισμένα έτσι ώστε να αποφεύγεται
ο κίνδυνος ενόχλησης αλλεργικών επιβατών.


Τα δρομολόγια που προσδιορίστηκαν είναι τα εξής:

Από Έδεσσα προς Αθήνα, 14:00μμ, από Αθήνα προς Έδεσσα, 14:30 μμ

Από Έδεσσα προς Θεσ/νίκη, 10:00 πμ, 11:00 πμ, 16:00 μμ, 20:00 μμ

Από Θεσ/νίκη προς Έδεσσα, 10:00 πμ, 11:00 πμ, 16:00 μμ, 20:00 μμ

Από Γιαννιτσά προς Θεσ/νίκη, 10:10 πμ, 10:50πμ, 11:30 πμ, 16:10 μμ, 16:50μμ, 17:30μμ & 18:30μμ

Από Θεσ/νίκη προς Γιαννιτσά, 10 πμ, 10:30 πμ, 11:10 πμ, 11:50 πμ, 15:50 μμ, 16:30 μμ & 17:10 μμ

Από Κρύα Βρύση προς Θεσ/νίκη, 8:10 πμ - Από Θεσ/νίκη προς Κρύα Βρύση, 19:30 μμ

Από Αριδαία προς Θεσ/νίκη, 10:30 πμ & 18:30μμ - Από Θεσ/νίκη προς Αριδαία, 10:30 πμ & 18:30μμ
ειναι ο νομος για την μεταφορα ζωντανων και σε καθε κτελ΄λεει με ποια δρομολογια μπορεις να μεταφερεις ζωντανα!
Εγω την προηγουμενη βδομαδα εστειλα 2 πλεκο στην Αθηνα με το κτελ περιμενα μεχρι να φυγει το λεωφορειο για να τα βαλω πανω πανω στις αποσκευες!
πηγε ο ανθρωπος να παραλαβει και δεν υπηρχε το δεμα!Τελικα το βρηκε την αλλη μερα σε αλλη συσκευασια απο αυτην που εστειλα εγω και φυσικα το ενα ψαρι ψοφιο!
Η απαντηση απο τα κτελ ηταν οτι δεν ηταν σωστη η συσκευασια!
Αυτο που πρεπει να εγινε ειναι οτι πατηθηκε το δικο μου δεμα στην φορτωεκφοτρωση στην Λαρισα καθως μπηκε κατω κατω.Τα ξαναβαλαν σε αλλη συσκευασια και η μια σακουλα μεταφορας αλαχτηκε με πολυμπαγκ και φυσικα τρυπισε και χαλασε και η δευτερη συσκευασια και χαθηκε αδικα το ψαρι!



__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-13, 19:50
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

εμεις εδω ευτυχως εχουμε ενα απο τα καλυτερα στην ελλαδα και μεταφορτωση κανουν και προσεχουν δεματα(εστειλα ενυδρειο στο ηρακλειο)και η αποθηκη ειναι επι 24ωρου βασης ανοιχτη.οσον αφορα τα αλλα πρεπει να παιρνεις τηλ επιτοπου για να μπορεις να συνεννοηθεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-13, 19:52
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Όταν πρόκειται για ζωντανά καλό θα είναι να αποφεύγονατι με κάποιο τρόπο οι μεταφορτώσεις του πακέτου, γιατί πάντα κάτι γίνεται...
Μόνο απ ευθείας αποστολές και μάλιστα να είσαι παρόν την ώρα της αποστολής του δέματος, ώστε να είσαι σύγουρος οτι έφυγε στην ώρα του, και να ξέρει και ο παραλήπτης να το περιμένει, επίσης την στιγμή που θα φτάσει. Τα ζωντανά έχουν τις απαιτήσεις τους. Αλλιώς, δεν...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-13, 20:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αααα ναι συγγνωμη Κλεοβουλε ξεχασα να πω. Απλα επειδη ειπα να μην αναφερθω ακριβως τι εγινε το παρελειψα αυτο οποτε δικαιολογημενα αυτα που λες. Τα λογια μου στην υπαλληλο ηταν τα εξης ΚΑΤΑ ΛΕΞΗ, "μπορειτε να βαλετε ενα χαρτακι ευθραυστον? Και γενικα να προσεξει λιγο ο φορτωτης στη μεταφορα γιατι περιεχει ζωντανα ψαρια, μπορουν να μεινουν καποιες ωρες στη σακουλα μεσα αλλα μην τα ταλαιπωρουμε παραπανω" και η απαντηση ναι βεβαιως οπως και εκανε (βασικα εγω εβαλα τα χαρτακια). Και ρωτησα οπως παντα, τι ωρα θα ειναι στους προορισμους να πω τα παιδια να πανε να τα παρουν χωρις καθυστερηση λογω ευαισθητου δεματος, και μου ειπε να παρουν τηλεφωνο στα εκει ΚΤΕΛ για να μαθουν τα δρομολογια γιατι υπαρχουν καποιες βλαβες σε καποια λεωφορεια. Κουκου δηλαδη. Λεω δεν μπορειτε να το κοιταξετε εσωτερικα? Οχι μου λεει. Λεω μπορειτε περιπου να μου πειτε εστω να ξερω? Κοιταξτε λεει ειναι 1μιση, 3 παρα θαναι θεσσαλονικη και με το πρωτο δρομολογιο για καθε προορισμο θα φυγουν και αυτα. Οκ λεω δηλαδη πανω κατω για βολο που ηταν τον ενα στις 6-6μιση, και κατερινη που ηταν το αλλο, 4-4μιση. Ε καπου εκει μου λεει. Οκ. Και εφυγα....ουτε λογος οτι θαναι κλειστες οι αποθηκες. Εγω ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΩ!?!?!?

Ειμαι πελατης και διαλεγω καποια μεταφορικη. Εκτος του απαραδεκτου κοστους 3 ευρω -για ενα δεμα φετας 1 κιλο σε αλμη καταλαβατε το πλαστικο με το καπακι- μεχρι σαλονικα και 7 μεχρι βολο (που τελικα τιμολογησαν 5 ευρω αποτι μουπε ο συνχομπιστας, αρα μου φαγανε και 2 ευρω) και για κατερινη 3+4 η 5 δεν θυμαμαι, ειμαι υποχρεωμενος να ξερω την εσωτερικη λειτουργια δηλαδη? Το οτι ρωτησα ποτε θαναι εκει και πηρα απαντηση ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ χωρις καμια υπευθυνοτητα, αφου η μια αποθηκη ηταν κλειστη και στο τσαφ το καταφεραμε, και η αλλη ανοιχτη αλλα το δεμα εφτασε 8μιση το βραδυ, δεν φτανει?! Σε οποιαδηπωτε μεταφορικη αν πηγαινα πρωι πρωι, με εξπρες στο 10ρικο θαταν η χρεωση για βολο και θαταν απογευμα βολο ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ. Χωρις αγχος και νευρα.

Ουφ...αυτα.
-------------------------
Αααα ωραια ειναι γενικευμενο το φαινομενο....καταλαβα.....προσοχη παιδια!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 31-03-13 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-13, 21:01
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

τι εννοεις μεταφορικη?τα φορτοταξι η courrier?η δευτερη χρεωνει η πιο οικονομικη 11 ευρω και 9 αν εισαι μελος της και η πρωτη τουλαχιστον 24 ωρες και δυστυχως οπουδηποτε εκτος των ιωαννινων οπου οπως σου ειπα ειναι αψογοι καλο ειναι να το ψαχνεις μονος σου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-13, 22:33
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Αν ψάχνετε για κάποια μεταφορική μπορώ να σας πω κάποια με χρέωση 3 ευρώ, Θεσσαλονίκη - Λαμία, ανεξαρτήτου βάρους και σχετικά μεγάλα μεγέθη, π.χ. ενυδρείο 80+ λίτρα, 2 7κιλα υπόστρωμα σε ένα δέμα. Και στις 2 περιπτώσεις ήρθαν την επόμενη μέρα. Φαντάζομαι ότι σχετικά χαμηλές χρεώσεις θα έχει και για άλλες περιοχές. Τουλάχιστον για την ηπειρωτική Ελλάδα.
Δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση και δεν έχω καμία σχέση με την εταιρία. Θα ήθελα επιβεβαίωση από κάποιον mod αν μπορώ να την αναφέρω. Αλλιώς με προσωπικό μήνυμα όποιος ενδιαφέρεται.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-14, 15:46
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Για να μην ξεχνιωμαστε με τους παπατζηδες των ΚΤΕΛ!
Σημερα το πρωι εκανα αποστολη στον φιλο Σπυρο(κουραμπιε)!
Μου πηραν στα ΚΤΕΛ 11 ευρω για ενα δεμα μια σταλια που θα πηγαινε Γιαννιτσα-Σερρας!
Εδω μπορειτε να δειτε τι εγραφε η αποδειξη που πηρε ο Σπυρος μολις παρελαβε! https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.n...e1f78f555076fe
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-14, 16:22
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ξεχνιωμαστε με τους παπατζηδες των ΚΤΕΛ!
Σημερα το πρωι εκανα αποστολη στον φιλο Σπυρο(κουραμπιε)!
Μου πηραν στα ΚΤΕΛ 11 ευρω για ενα δεμα μια σταλια που θα πηγαινε Γιαννιτσα-Σερρας!
Εδω μπορειτε να δειτε τι εγραφε η αποδειξη που πηρε ο Σπυρος μολις παρελαβε! https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.n...e1f78f555076fe
Αυτό πρώτη φορά το βλέπω.
Λόγω δουλειάς, σε τεχνική εταιρεία εργάζομαι, στέλνω πολλές φορές δέματα σε εργολάβους στην επαρχία με ΚΤΕΛ. Εδώ στην Αθήνα πάντα κόβουν αυτό το αυτοκόλλητο και πληρώνω ότι αναγράφει πάνω.
Απόδειξη δε σου έδωσαν; Στην ουσία η απόδειξη είναι ένα δεύτερο χαρτάκι που συνοδεύει το παραπάνω αυτοκόλλητο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-14, 17:05
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Αποδειξη πηρα εγω εδω απο Γιαννιτσα-Θεσ/νικη και τα αλλα λεφτα τα αλλα λεφτα τα εβαλε σε ενα φακελο και το κολλησε πανω στο δεμα!
Τελικα μετα απο μια ωρα καβγα και φασαρια και αφου ηρθε ο προεδρος-προισταμενος των Κτελ εδω βγαλαμε ακρη!
Πως παει η φαση τωρα με την αποστολη δεματων με τα Κτελ!
Οταν κανεις μια αποστολη δεματος και δεν υπαρχει απ'ευθειας τοτε δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου κανουν την αποστολη.Ειναι δηλαδη στην κριση του αποθηκαριου αν θα παει απο το ενα Κτελ στο αλλο να αφησει το δεμα!Οι τιμες που σου λεει η-ο ταμειας οταν πας το δεμα ειναι στανταρ,απλα επειδη ο ενας αποθηκαριος με τον αλλο ειναι γνωστοι κοβουν το ελαχιστο ποσο!Και η διαφορα των χρηματων ειναι μπουρμπα!
Απλα εκτος των αλλων στην δικια μας φαση δεν μπορει να αποσταλει δεμα κατω των 3 ευρω ειναι η ελαχιστη χρεωση!Και η αποδειξη του Σπυρου λεει 2 ευρω!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-14, 19:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα μετα απο μια ωρα καβγα και φασαρια και αφου ηρθε ο προεδρος-προισταμενος των Κτελ εδω βγαλαμε ακρη!
Πως παει η φαση τωρα με την αποστολη δεματων με τα Κτελ!
Οταν κανεις μια αποστολη δεματος και δεν υπαρχει απ'ευθειας τοτε δεν ειναι υποχρεωμενοι να σου κανουν την αποστολη.Ειναι δηλαδη στην κριση του αποθηκαριου αν θα παει απο το ενα Κτελ στο αλλο να αφησει το δεμα!
Αυτά πρώτη φορά τ' ακούω....αν είναι έτσι την κάτσαμε (ειδικά οι επαρχιώτες).
Για τις τιμές δεν το συζητώ ότι είναι αγιογδύτες
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-02-14, 21:30
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλα αφηστε τα εγω με τα κτελ παιρνω διαζυγιο. Χαχα. Ειναι απαραδεκτοι απλα. Με 11 ευρω ερχοταν ο χρηστο σερρες να μου τα δωσει και πιναμε και καφεδακι. Ελεος. Το φοιτικο για ανθρωπο (αναπνεει και ζυγιζει 60 κιλα) ειναι 4 ευρω. Και για το δεμα πηρανε 6. Τεσπα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-14, 09:43
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Ναι αλλά τι θα κάνουμε με τις αποστολές ψαριών δεν ξέρω
Κάποτε είχαμε τα τραίνα και τα χάσαμε με τον "εκσυγχρονισμό"....

για τις τιμές....τώρα είδα σε άλλο θέμα:αποστολή 2 φίλτρων από Αγγλία 16 ευρώ με DHL
κι εδώ ένα δεματάκι με το Κτελ από Έβρο στην Αθήνα 20-25 ευρώ....

γμτ κέρατο μου, ούτε στην Τανζανία δεν είναι χειρότερα από το Ελλαδιστάν
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-02-14, 09:48
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΚΤΕΛ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΖΩΝΤΑΝΩΝ

Καλημέρα σε όλους,μάλλον επειδή την έπαθε μια φορά ο φίλος ''Κουραμπιές''το γενίκευσε αλλά όλα τα δάχτυλα του χεριού δεν είναι ίδια!!!Πρώτα απ' όλα πρέπει ο αποστολέας να ενδιαφέρεται ( με την σωστή συσκευασία ) και να μην αφήνει το δέμα Ώωωωωωρες πριν έρθει το λεωφορείο για να συννενοηθεί με τον οδηγό.Εγώ προσωπικά φίλε μου ''Κουραμπιέ'' έχω αγοράσει πολλές φορές από συνχομπίστες της Θεσσαλονίκης,των Ιωαννίνων,της Ορεστιάδος χωρίς πρόβλημα.Αφού να σκεφτείς την προηγούμενη βδομάδα πήρα ψάρια από την Σάμο ( 15 ώρες ταξίδι ) και τα ψάρια δεν ήρθαν σοκαρισμέμα γιατί ο αποστολέας πρόσεξε πολύ!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-02-14, 11:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πραγματι η συσκευασια παιζει μεγαλο ρολο,αλλα αν σου μεινουνε τα ψαρια δυο μερες στην αποθηκη επειδη ο υπαλληλος δεν ξερει τι του γινεται,αστα να πανε.
σαυτες τις δυο μερες,εχουν χασει δυο χρονια απτη ζωη τους τα ψαρια με τη φασαρια και τα κοπανηματα.
λες και ειμαστε καμια χωρα με τρελλη εκταση.οσο περναει ο καιρος,αντι να μειωνονται οι αποστασεις και οι χρονοι ταξιδιου,αυξανονται.
κανονικα θα επρεπε σε μια μερα,(δυο αν δεν ειναι εξπρες η αποστολη)να βρισκονται τα δεματα οπουδηποτε στην ελλαδα.

απτα καταστηματα θαπρεπε να ειναι δωρεαν τα μεταφορικα κλπ.
γινεται στην αγγλια απτο 19ο αιωνα μεχρι σημερα που εχει τετραπλασια εκταση και 10πλασιο πληθυσμο και εδω υπαρχουνε μερη που ακομα παει γαιδουρακι την αλληλογραφια.
τι ψαχνεις τωρα

επιτρεπεται να μην εχουμε σιδηροδρομο της προκοπης?
αλλα πως βγαλανε ολοι οι κτελατζηδες καινουρια λεωφορεια σε 5 χρονια?
επειδη το ξερω εκ των "εσω",ητανε μια εποχη που επεφτε πολυ χρημα απτα κτελ για να μην προχωρανε τα εργα στον οσε
εκεινη την εποχη,αν ηθελες να πας απο καρδιτσα αθηνα με τρενο και να βρεις ανταποκριση,επρεπε να κανεις 10 ταματα στον αγιο φανουριο και αλλα 5 στην παναγια της τηνου,και αν ησουνα καλος χριστιανος που πηγαινε εκκλησια καθε κυριακη,και ειχες εξομολογηθει και μεταλαβει προσφατα,μπορει να σου καθοτανε και η ανταποκριση στα παλιοφαρσαλα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-02-14, 13:38
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους,μάλλον επειδή την έπαθε μια φορά ο φίλος ''Κουραμπιές''το γενίκευσε αλλά όλα τα δάχτυλα του χεριού δεν είναι ίδια!!!Πρώτα απ' όλα πρέπει ο αποστολέας να ενδιαφέρεται ( με την σωστή συσκευασία ) και να μην αφήνει το δέμα Ώωωωωωρες πριν έρθει το λεωφορείο για να συννενοηθεί με τον οδηγό.Εγώ προσωπικά φίλε μου ''Κουραμπιέ'' έχω αγοράσει πολλές φορές από συνχομπίστες της Θεσσαλονίκης,των Ιωαννίνων,της Ορεστιάδος χωρίς πρόβλημα.Αφού να σκεφτείς την προηγούμενη βδομάδα πήρα ψάρια από την Σάμο ( 15 ώρες ταξίδι ) και τα ψάρια δεν ήρθαν σοκαρισμέμα γιατί ο αποστολέας πρόσεξε πολύ!!!!!
Και γω εχω κανει παρα πολλες αποστολες μεσο των Κτελ!Και η συσκευασια παντα καλη και το δεμα λιγο πριν φυγει το λεωφορειο για να το δωσω εγω στον οδηγο και τις ποιο πολλες φορες τους λεω και τα βαζουν διπλα τους και οχι στις αποσκευες!
Αλλα κανουν και πολλα χαζα!Οπως οι χρεωσεις που ειναι οτι να ναι!Εχω στειλει ψαρια στην Αθηνα που ειναι διαδρομη 4-4,5 ωρες και χαθηκε το δεμα κατα την μεταφορτωση που γινετε στην Λαρισα!Σε καθε δεμα μεσα ειχε απο εναν πλεκο 35+ ποντους και τα ψαρια πηγαν ποιος φταιει για αυτο?
Μπορει ολα τα δαχτυλα στα χερια μας να μην ειναι ιδια αλλα εκεινοι εκει μεσα δυστηχος εχουν την χαζη νοοτροπια!Ας παρουμε οσα ποιο πολλα μπορουμε για το δεμα και ας γινει οτι θελει δεν φταιμε εμεις!
Γι αυτο δεν προκειτε να παμε μπροστα ποτε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-14, 21:27
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕ ΤΑ ΚΤΕΛ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΖΩΝΤΑΝΩΝ

Ευτυχώς δεν μου έτυχε ποτέ να μην παραλάβω δέμα.Πείτε μου όμως όταν στέλνεις δέμα υπογράφεις και παίρνεις ένα χαρτί που πλήρωσες.Όταν πάω να παραλάβω υπογράφω για να πάρω το δέμα.Αν λοιπόν δεν έρθει σ΄εμένα το δέμα δεν είμαι καλυμένος;Αυτά τα κω.............χαρτα δεν καλύπτουν ούτε τον αποστολέα ούτε τον παραλήπτη;ΨΑΞΤΕ ΤΟ.Όσες φορές πήρα δέματα με ψάρια βρήκα τον οδηγό ενήμερο για το περιεχόμενο,τα δέματα μου ήταν πάνω από βαλίτσες ή άλλα βαριά κιβώτια και είχαν σημειωμένο ποιο έιναι το πάνω μέρος.ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΚΡΥΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-02-14, 22:37
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχώς δεν μου έτυχε ποτέ να μην παραλάβω δέμα.Πείτε μου όμως όταν στέλνεις δέμα υπογράφεις και παίρνεις ένα χαρτί που πλήρωσες.Όταν πάω να παραλάβω υπογράφω για να πάρω το δέμα.Αν λοιπόν δεν έρθει σ΄εμένα το δέμα δεν είμαι καλυμένος;Αυτά τα κω.............χαρτα δεν καλύπτουν ούτε τον αποστολέα ούτε τον παραλήπτη;ΨΑΞΤΕ ΤΟ.Όσες φορές πήρα δέματα με ψάρια βρήκα τον οδηγό ενήμερο για το περιεχόμενο,τα δέματα μου ήταν πάνω από βαλίτσες ή άλλα βαριά κιβώτια και είχαν σημειωμένο ποιο έιναι το πάνω μέρος.ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΚΡΥΝΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ.
Ο κουραμπιές είπε οτι δεν υπάρχει συνενοηση με τους θπάλληλους του κτελ Σερρών.Ε απο κει και πέρα τι να καθόμαστε και να λέμε πια ειναι η πανω μερια του δέματος και πια η κάτω?Και όχι φίλε μου αυτά τα κω.....χαρτα δε σε κάλυπτουν σε τίποτα.και για να σε αποζυμιώσουν για απ΄λεια και καταστροφή πρέπει να τα ασφαλισεις στην αποθήκη του κτέλ με το αζημίωτο φυσικά
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-02-14, 09:24
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Μονο την αποδειξη πληρωμης παιρνεις ουτε χαρτι υπογραφεις ουτε τιποτα!
Πας το αφηνεις κανει την χρεωση ο εισπρακτορας με το ματι(γιατι δεν υπαρχει τιμοκαταλογος αλλα ειναι στην κριση του το ποσο) σου δινει αποδειξη και παει ο αλλος μετα και το παιρνει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-02-14, 13:41
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

"Αν μπορείται λίγο προσεχτικά σας παρακαλώ γιατί έχει ζωντανά ψαράκια μέσα"....."και τί θές να κάνουμε ρε φίλε?Στάση για να τα ταίσουμε?"
Καλήτερα με κούριερ παιδιά,και πιο οικονομικά και πιο υπέυθηνα.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-02-14, 13:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλήτερα με κούριερ παιδιά,και πιο οικονομικά και πιο υπέυθηνα.
Οικονομικά?
Και ο χρόνος παράδοσης? πχ με το κτελ Θεσ/νίκη-Αθήνα θα έφτανε σε 6~ώρες. Με το κούριερ?
Και το "υπεύθυνα" είναι κι αυτό σχετικό.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-02-14, 14:22
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Οικονομικά?
Και ο χρόνος παράδοσης? πχ με το κτελ Θεσ/νίκη-Αθήνα θα έφτανε σε 6~ώρες. Με το κούριερ?
Και το "υπεύθυνα" είναι κι αυτό σχετικό.
Σε συννενοηση με την εταιρία για το πότε έχει δρομολόγιο,ακρίβώς την ώρα.Θα σε περιμένουν.Η μεταφορά ζωντανών γινετε σε κάτι δικές τους συσκευασίες απο φελιζολ η κάτι τέτοιο.Πριν μήνες έστειλα έναν παπαγάλο απο Εβρο θεσσ/νίκη και μου έκαναν τρομρή εντύπωση και έφτασε την ίδια μέρα.Βέβαια πλήρωσα 20αρικο γιατι ήταν βαρύ το κλουβί και ο παπαγάλος χαοντρούλης
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-02-14, 14:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε συννενοηση με την εταιρία για το πότε έχει δρομολόγιο,ακρίβώς την ώρα.Θα σε περιμένουν.Η μεταφορά ζωντανών γινετε σε κάτι δικές τους συσκευασίες απο φελιζολ η κάτι τέτοιο.
Ενδιαφέρον.Πες μας και ποιά εταιρεία το κάνει αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-02-14, 14:40
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

ACS...για αλλες δε γνωρίζω.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-02-14, 15:40
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Ωραια με την ACS αλλα δεν το δεχονται αυτο με δεματα που εχουν νερο μεσα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-02-14, 15:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Και με πορτα πορτα γινεται αν ξερεις ποτε φευγει το φορτηγο και συνενοηθεις.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-02-14, 18:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια με την ACS αλλα δεν το δεχονται αυτο με δεματα που εχουν νερο μεσα!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με πορτα πορτα γινεται αν ξερεις ποτε φευγει το φορτηγο και συνενοηθεις.
εγώ βλέπω ότι αν ισχύουν αυτά που αναφέρθηκαν πιο πάνω κι αυτά για τα Κτελ (ότι η μετεπιβίβαση δέματος είναι στη διακριτική ευχέρεια του υπάλληλου)
η αποστολή ψαριών από & προς κάποιες πόλεις της επαρχίας
γίνεται πολύ δύσκολη
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-02-14, 18:36
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Οριστε παιδια.Αν καποιος θελει να κανει μια πρωτοτυπη επιχειρηση που θα εχει και αρκετο κοινο ας ανοιξει μια μεταφορικη για ειδικες-ευαισθητες μεταφορες.Τωρα βεβαια δεν ξερω αν θα εχει κερδος από ολο αυτό, ή αν θα βρει τον μπελα του με τιποτα εφοριες κλπ αλλα είναι πρωτοτυπο.Να συνεργάζεται και με μαγαζια.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-02-14, 18:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ και από δική μου εμπειρία και από γνωστών μου που έχω συγκεντρώσει έχω μάθει και καλά και κακά πράγματα και συνήθως έχει να κάνει με τον κάθε υπάλληλο. Έχει τύχει σε φίλο μου να του πετάξουν στον αέρα στριφογυριστά την κούτα για να την πιάσει, ενώ είχε 500 προειδοποιήσεις πάνω (ευτυχώς τα ψάρια δε φάνηκε να έπαθαν τίποτα) και μου έχει τύχει να πάω να παραλάβω και ο άνθρωπος της αποθήκης να έχει ήδη ειδοποιηθεί τι θα παραλάβει και να έχει προσέξει την κούτα σαν τα μάτια του και να μου την έχει φυλάξει σε ζεστό μέρος (είχε κρύο εκείνη την περίοδο). Θεωρώ ότι αν εξηγήσεις όμορφα στον άλλο τι θα κουβαλήσει θα το σεβαστεί, αν δεν είναι κανένα ντουβάρι (αλλά αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις από πριν για κανέναν, σε οποιαδήποτε υπηρεσία και αν χρησιμοποιήσεις).

Αυτό με την ανταπόκριση δεν το γνώριζα, αλλά δε μου έχει τύχει σε κανενός τύπου δέμα που έχω λάβει ή στείλει.

Για το θέμα με το κόστος που έτυχε στα παιδιά... εντάξει, τι να σχολιάσει κανείς;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσοχή στις μεταβολές του νερού βρύσης.... imichal Γλυκό νερό - Γενικά 8 16-07-08 12:12
Προσοχη στις συνδεσεις των σωληνων!!! Mitsos Γλυκό νερό - Γενικά 2 04-05-06 22:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10106 seconds with 13 queries