Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-04-11, 14:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Έχει δίκιο ο δημιουργός του θέματος και έχει παρατηρηθεί πολλές φορές να γυρίζει στην πλάκα η ερώτηση ενός αρχαρίου, οπότε θα παρακαλούσα - ειδικά στην κατηγορία αυτή - να είμαστε πιο προσεκτικοί

EDIT: Κθάρισα το θέμα από μερικά άσχετα προς αυτό ποστς..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
  #32  
Παλιά 15-04-11, 14:16
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Φίλε μου να με συγχωρείς, δεν ήταν πρόθεσή μου να σε θίξω.

Επειδή όμως το θέμα αυτό είναι πραγματικά χιλιο-κουβεντιασμένο, νόμιζα ειλικιρνά ότι το ξεκίνησες το θέμα για πλάκα.

ΑΝ είχες κοιτάξει λίγο στο φόρουμ πριν ανοίξεις αυτό το θέμα, θα μπορούσες να δεις πολλά θέματα στα οποία έχουν συζητηθεί τα δισκο-ενυδρεία και πόσο μεγάλα θα ήταν καλό να είναι ώστε να μπορούν και τα ψαράκια να έχουν ένα ωραίο περιβάλλον, αλλά κι ο χομπίστας να μπορέσει να δημιουργήσει ένα ισορροπημένο οικοσύστημα.

Δεν ήταν πρόθεσή μου να σε θίξω, και συγνώμη αν το πήρες έτσι.
  #33  
Παλιά 15-04-11, 14:20
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλλον εσεις κανετε πλακα..ερωτηση ενος αρχαριου ειναι..
-------------------------


δεν ξεκινησα το θεμα για καλαμπουρι παιδια,εσεις το πηγατε εκει κ ξεφυγατε..
sorry που σου χαλαμε το ποστ το ενυδρειιο ειναι πολυ μικρο γιαυτα τα ψαρια σκεψου οτι φτανουν τα 20 εκ και για να τα κανεισ 17+ θα σου βγει ο πατος να αλλαζεις νερα καθε μερα και παλι πρεπει τα ψαρια να ειναι μονα τους τωρα ενα κοπαδοψαρο να το βαλεις μονο του ειναι καπος ξερω γω σκεψου το .

οσο για το θεμα αρχαριος τωρα με τους δισκους θα κολυμπησεις σε πολυ βαθια νερα και αυτο σκεψου το .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει δίκιο ο δημιουργός του θέματος και έχει παρατηρηθεί πολλές φορές να γυρίζει στην πλάκα η ερώτηση ενός αρχαρίου, οπότε θα παρακαλούσα - ειδικά στην κατηγορία αυτή - να είμαστε πιο προσεκτικοί
δε καταλαβα? προτηματε να πεφτουν μπουνιδια δηλαδη ? η να το περνουμε στο χαβαλε ? να ξερουμε τι να κανουμε . η κατηγορια αυτη μιαζει με ναρκοπεδιο
εξηγησε μας ακριβος τη πρεπει να λεμε ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 15-04-11 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
  #34  
Παλιά 15-04-11, 14:30
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε καταλαβα? προτηματε να πεφτουν μπουνιδια δηλαδη ? η να το περνουμε στο χαβαλε ? να ξερουμε τι να κανουμε . η κατηγορια αυτη μιαζει με ναρκοπεδιο
εξηγησε μας ακριβος τη πρεπει να λεμε ?
Εγώ αναφέρομαι στα ποστς που ξέφυγαν από την αρχική ερώτηση ή το γύρισαν στην πλάκα τα οποία - ξαναλέω ειδικά στην κατηγορία των αρχαρίων - πρέπει να αποφεύγονται.. Ο άνθρωπος ρώτησε σοβαρά αν μπορεί να βάλει 2 δίσκους οπότε το σωστότερο είναι να απαντήσει κανείς "ναι, γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο.." ή "όχι, γι'αυτό και γι'αυτό το λόγο..."
Προφανώς και δεν θέλουμε να πέφτουν μπουνίδια, άλλωστε αυτό προέκυψε από διαφωνία σας σχετικά με το θέμα του λίτρου των δίσκων. Oι διαφωνίες είναι θεμιτές όσο κρατούνται σε κόσμιο επίπεδο όπως σε αυτό το thread (γιαυτό και δεν τις πείραξα)... ¶λλωστε ο αρχάριος πρέπει να ακούσει 2-3 διαφορετικές γνώμες, να διαβάσει 2-3 διαφορετικές πηγές και μετα να σχηματίσει τη δική του γνώμη
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maverick : 15-04-11 στις 14:47
  #35  
Παλιά 15-04-11, 16:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αποψη μου ειναι οτι σε αυτα τα λιτρα μπορει να διατηρηθει ενα ζευγαρι δισκων (οχι δυο τυχαιοι δισκοι), μονοι τους και με σκοπο την αναπαραγωγη.
Χωρις διακοσμηση, φυτα βυθο κλπ μεσα, παρα ενα κωνο αναπαραγωγης.
Με ενα αεροφιλτρο και καθημερινες αλλαγες με μαλακο και φιλτραρισμενο νερο.
Μαζι χρειαζεται και αλλος εξοπλισμος.
Φιλτρο αντιστροφης οσμωσης, κι αλλο ενυδρειο (μεγαλυτερο για να μεταφερεθουν τα νεα ψαρια οταν μεγαλωσουν λιγο), φιλτρο για χρηση ανθρακα ή αντιφωσφορου αν χρειαστει κλπ

Θα ελεγα οτι χρειαζεται και καποια εμπειρια με τους δισκους σε κανονικο μεγαλο display ενυδρειο, πριν φτασει καποιος στο σημειο να προσωρησει σε γεννηστρα.

Ας μας παει και καποιος παλιος δισκας που εχει περασει απο ολα τα σταδια διατηρησης δισκων την αποψη του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #36  
Παλιά 15-04-11, 16:08
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Σπυράκο το παληκάρι δεν μίλησε για κάτι τέτοιο...........

Η ερώτησή του, ήταν κατά πόσο στο ενυδρείο των 96 λίτρων, MAZΙ με τα υπόλοιπα ψάρια του, μπορούσε να βάλει και δίσκους.

Η ΠΡΟΦΑΝΗΣ λοιπόν απάντηση, είναι ότι καλό θα ήταν να μην κάνει κάτι τέτοιο.

Αν τώρα αρχίσουμε να μιλάμε για ζευγάρια, και για αναπαραγωγές, τότε ΠΡΟΦΑΝΩΣ και μπορεί να έχει ένα ζευγάρι σε αυτά τα λίτρα.

Εκεί βέβαια, αρχίζουν άλλες απαιτήσεις........ άλλα φίλτρα, άλλο ενυδρείο για την ανάπτυξη των μικρών, άλλες ρουτίνες κλπ κλπ κλπ

Επίσης, είναι λογικό, να πει κανείς, ότι για να προχωρήσει κάποιος σε προσπάθειες για αναπαραγωγή αυτών των ψαριών, το λογικό θα ήταν να έχει περάσει από όλη την διαδικασία διατήρησης τέτοιων ψαριών.

Είναι που είναι από τα "δύσκολα" ψάρια, το να ορμήσεις στις αναπαραγωγές, χωρίς να τα έχεις ζήσει αυτά τα ψάρια, μόνο πιο δύσκολο θα κάνει το έργο σου.
  #37  
Παλιά 15-04-11, 16:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυράκο το παληκάρι δεν μίλησε για κάτι τέτοιο...........

Η ερώτησή του, ήταν κατά πόσο στο ενυδρείο των 96 λίτρων, MAZΙ με τα υπόλοιπα ψάρια του, μπορούσε να βάλει και δίσκους.
Την καταλαβα την ερωτηση του φιλου.
(?) Με την απαντηση μου δεν του εδωσα να καταλαβει αν μπορει να το κανει τωρα υπο αυτες τις συνθηκες, και αν δεν μπορει τωρα, ποτε και πως θα μπορεσει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #38  
Παλιά 15-04-11, 16:16
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Μωρέ εσύ την έδωσες............. αλλά επειδή του την είχαμε ξαναδώσει και πιο πριν, είπα να την κάνω λίγο πιο ξεκάθαρη........
  #39  
Παλιά 15-04-11, 16:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μωρέ εσύ την έδωσες............. αλλά επειδή του την είχαμε ξαναδώσει και πιο πριν, είπα να την κάνω λίγο πιο ξεκάθαρη........
Sorry αν επανελαβα τα ιδια.
Δεν πολυδιαβασα ολες τις απαντησεις που δωθηκαν γιατι απο ενα σημειο και μετα αρχισε να γινεται κουραστικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #40  
Παλιά 15-04-11, 16:21
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Αυτό του είπα και εγώ πριν από λίγη ώρα........ ότι αυτό το θέμα, είναι χιλιο-κουβεντιασμένο.........

Τέλος πάντων.............. εύχομαι ο φίλος μας, να κατάλαβε αυτά που θέλουμε να του πούμε, και να πάρει τις σωστές αποφάσεις για τα ψαράκια του.
  #41  
Παλιά 16-04-11, 10:26
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

ΟΛΕ....επιτέλους λίγη δράση σε αυτή την ενότητα..
Αντε γιατί είχαμε ατονίσει και αναρωτιόμουν πότε θα ξεκινήσει άλλο ένα θέμα με δίσκους-λίτρα..
ilias13...καλέ μου φίλε απ' ότι έγραψες θα έρθεις στην αυριανή συνάντηση...οπότε θα τα πούμε από κοντά.
Φυσικά αν έχεις χρόνο....μετά θα πάμε μια βολτίτσα από το σπίτι μου,να δεις ένα 600άρι με 40+ ευτυχισμένους δίσκους.....ένα 100αρι (σαν το δικό σου περ.) με 8 ευτυχισμένους δίσκους και ένα 60άρι με 5 ευτυχισμένους δίσκους...και να βγάλεις φίλε μου τα συμπεράσματά σου....γιατί καλή η θεωρία αλλά καλύτερη η πράξη..
Χάρη κανόνισε καμιά κατάσταση για το καλοκαίρι εκεί στη Σάμο (να έρθω να δώ και τα θηρία σου) και άσε τα ''μπουνίδια'' και τις ''θεωρίες''..
Σωτήρη 7 μου αρέσει το χιούμορ σου...άνεφ πλάκας...αν ανέβεις επάνω στείλε μην. να βρεθούμε..
  #42  
Παλιά 16-04-11, 10:35
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χαραμάδας Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΛΕ....επιτέλους λίγη δράση σε αυτή την ενότητα..
Αντε γιατί είχαμε ατονίσει και αναρωτιόμουν πότε θα ξεκινήσει άλλο ένα θέμα με δίσκους-λίτρα..
ilias13...καλέ μου φίλε απ' ότι έγραψες θα έρθεις στην αυριανή συνάντηση...οπότε θα τα πούμε από κοντά.
Φυσικά αν έχεις χρόνο....μετά θα πάμε μια βολτίτσα από το σπίτι μου,να δεις ένα 600άρι με 40+ ευτυχισμένους δίσκους.....ένα 100αρι (σαν το δικό σου περ.) με 8 ευτυχισμένους δίσκους και ένα 60άρι με 5 ευτυχισμένους δίσκους...και να βγάλεις φίλε μου τα συμπεράσματά σου....γιατί καλή η θεωρία αλλά καλύτερη η πράξη..
Χάρη κανόνισε καμιά κατάσταση για το καλοκαίρι εκεί στη Σάμο (να έρθω να δώ και τα θηρία σου) και άσε τα ''μπουνίδια'' και τις ''θεωρίες''..
Σωτήρη 7 μου αρέσει το χιούμορ σου...άνεφ πλάκας...αν ανέβεις επάνω στείλε μην. να βρεθούμε..
ο χριστος και η μανα του ....
ερωτηση θελω να μας δωσεις ακριβεις ρουτηνες αλλαγων νερου
μεχρι να ακονισω την τσατηρα για να σε περιλαβω

δεν λεω θεωριες κρατουσα σε 360 6 μονο και ημουν οριακα αλλαζα καθε μερα νερα γιατι ειναι απο τα ποιο βρωμιαρικα ψαρια ....
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #43  
Παλιά 16-04-11, 10:53
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο χριστος και η μανα του ....
ερωτηση θελω να μας δωσεις ακριβεις ρουτηνες αλλαγων νερου
μεχρι να ακονισω την τσατηρα για να σε περιλαβω

δεν λεω θεωριες κρατουσα σε 360 6 μονο και ημουν οριακα αλλαζα καθε μερα νερα γιατι ειναι απο τα ποιο βρωμιαρικα ψαρια ....
Αφού στο ξανάπα βρε....200 lit στο μεγάλο κάθε εβδομάδα 60% Α/Ο με ιχνοστοιχεία + 40% βρύση με αντιχλώριο.....αλλά μη ξεχνάς ότι η φίλτρανση περιλαμβάνει eheim 2075 + 2217 + 2026 + 2227 +2012 με τον ''αφρό'' των βιολογικών και μηχανικών υλικών....
....ενώ στο 100άρι 50 lit/εβδομάδα με eheim 2015 και στο 60άρι 40 lit/εβδομάδα με eheim 2213....με 100% Α/Ο και ιχνοστοιχεία....
  #44  
Παλιά 16-04-11, 12:39
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Χαραμαδα εννοειτε οτι δεν σε κρινω και μαγκια σου να τα εχεις οπως τα θελεις τα ενυδρεια σου αλλα μια ερωτηση , βλεπεις στα ενυδρεια σου κοπαδιασμα των δισκων?Τραμπουκισμους?
__________________
Σταματήστε την ΓΗ να κατέβω...
  #45  
Παλιά 16-04-11, 21:53
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannis_4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαραμαδα εννοειτε οτι δεν σε κρινω και μαγκια σου να τα εχεις οπως τα θελεις τα ενυδρεια σου αλλα μια ερωτηση , βλεπεις στα ενυδρεια σου κοπαδιασμα των δισκων?Τραμπουκισμους?
Φίλε Γιάννη στο μεγάλο ενυδρείο είναι ένα μεγάλο κοπάδι όλοι οι δίσκοι μαζί και κάποια κυνηγητά πέφτουν στα ταίσματα και στα ζευγαρώματα...αλλά ψιλά πράγματα.
Στα μικρά ενυδρεία τα κυνηγητά είναι κάπως περισσότερα.
  #46  
Παλιά 16-04-11, 22:59
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Όταν με το καλό ανέβω επάνω, θα πιούμε καφεδάκι και θα γνωριστούμε και από κοντά Χρήστο μου.........
  #47  
Παλιά 17-04-11, 13:53
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε ξερω αμα ο χαραμαδας ειναι μαγκας η κανει καποιο μεγαλο λαθος
σε 600 λιτρα 40+ ψαρια 15 λιτρα το ψαρι
σε 100 λιτρα 8 -12,5 λιτρα το ψαρι
σε 60 λιτρα 5 -12 λιτρα ψαρι

ποιος μπορει να μας πει αν ειναι σωστη αυτη η μεθοδος ?
και ποσα τελικα λιτρα θελουν οι δισκοι ? 10 η 50 ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #48  
Παλιά 17-04-11, 17:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος μπορει να μας πει αν ειναι σωστη αυτη η μεθοδος ?
και ποσα τελικα λιτρα θελουν οι δισκοι ? 10 η 50 ?
Δεν θελουν πολλα λιτρα βρε.
Γιαυτο ειναι πλακε.
Για να χωρανε πολλα στην κονσερβα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #49  
Παλιά 17-04-11, 18:09
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποσα τελικα λιτρα θελουν οι δισκοι ? 10 η 50 ?
O κάθε δίσκος θέλει τουλάχιστον 10.000 λίτρα. ¶ρα Χάρη μου στο δικό σου ενυδρείο, του λείπουν 9.950 λίτρα και στου Χαραμάδα του λείπουν 9.985.
Αμελητέα διαφορά.
  #50  
Παλιά 17-04-11, 18:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

περα απο την πλακα θελω καποιος να μου απαντησει υπευθηνα μπας και βγει μια φωρα κατι απο μια τετεια συζητηση
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #51  
Παλιά 17-04-11, 18:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
περα απο την πλακα θελω καποιος να μου απαντησει υπευθηνα μπας και βγει μια φωρα κατι απο μια τετεια συζητηση
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #52  
Παλιά 17-04-11, 19:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χαραμάδας Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΛΕ....επιτέλους λίγη δράση σε αυτή την ενότητα..
Αντε γιατί είχαμε ατονίσει και αναρωτιόμουν πότε θα ξεκινήσει άλλο ένα θέμα με δίσκους-λίτρα..
ilias13...καλέ μου φίλε απ' ότι έγραψες θα έρθεις στην αυριανή συνάντηση...οπότε θα τα πούμε από κοντά.
Φυσικά αν έχεις χρόνο....μετά θα πάμε μια βολτίτσα από το σπίτι μου,να δεις ένα 600άρι με 40+ ευτυχισμένους δίσκους.....ένα 100αρι (σαν το δικό σου περ.) με 8 ευτυχισμένους δίσκους και ένα 60άρι με 5 ευτυχισμένους δίσκους...και να βγάλεις φίλε μου τα συμπεράσματά σου....γιατί καλή η θεωρία αλλά καλύτερη η πράξη..
Χάρη κανόνισε καμιά κατάσταση για το καλοκαίρι εκεί στη Σάμο (να έρθω να δώ και τα θηρία σου) και άσε τα ''μπουνίδια'' και τις ''θεωρίες''..
Σωτήρη 7 μου αρέσει το χιούμορ σου...άνεφ πλάκας...αν ανέβεις επάνω στείλε μην. να βρεθούμε..
Θα σε παρακαλούσα επειδή διαβάζουν και κάποιοι που ασχολούνται με τους δίσκους όσα χρόνια εσύ βρίσκεσαι εν ζωή, να μην γράφεις .... "ότι να 'ναι" (στο έγραψα ευγενικά).
Με ποίο τρόπο θα μπορέσει να βγάλει τα συμπεράσματα του .... όταν το παλικάρι δηλώνει άγνοια; Εγώ αν κάνω επίσκεψη στην NASA .... θα καταλάβω όσα ένας αστροναύτης;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ενυδρειο 96 λιτρων εχω 3 γατοψαρα(bronze,silver,albino)3 sae,3 γαριδες amano shrimp, 2 kuhli loach,1 Gyrinocheilus aymonieri και 1apple snail.χαλικι της hobby το aqualit k απο φυτα microsorum pteropus k egeria densa.θελω να προσθεσω ενα μικρο κοπαδακι απο 10-12 μικρα ψαρακια οπως τα neon tetra που να ταιριαζουν μεταξυ τουσ κ 2-3 δισκουσ.τι λετε?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias13 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω κανεi μετρηση ph
Φίλε μου το βασικότερο πράγμα στη σωστή διατήρηση των ενυδρείων είναι οι μετρήσεις .... και φυσικά όχι μόνο του ΡΗ.
Εφ' όσον τις γνωρίζεις ... μπορείς να έχεις "εικόνα" του τι συμβαίνει και παράλληλα να κάνεις τις ανάλογες κινήσεις για βελτίωση (αν αυτό απαιτείται).
Τα είδη που θα φιλοξενήσεις τα ελέγχεις (συνθήκες νερού, θερμοκρασία, ιδιαιτερότητες του είδους π.χ. αν είναι κοπαδοψαρο, μέγεθος ενυδρείου που απαιτούν, κλπ.) από πριν ... για να ξέρεις αν αυτό μπορεί να γίνει στο ενυδρείο σου.
Για παράδειγμα φιλοξενείς κόρυ που είναι κοπαδόψαρα και εσύ έχεις μόνο 3 ενώ θα έπρεπε να έχεις σαν μικρότερο αριθμό 6-8.
Θεωρώ ότι πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε κίνηση για ψάρια, θα πρέπει να βελτιώσεις αρκετά τις γνώσεις σου. Υπάρχουν ψάρια από εύκολα μέχρι πολύ δύσκολα, αλλά και αυτό καθορίζεται το επίπεδο που βρίσκεσαι στο χόμπι.
Οι άσχημες καταστάσεις ξεκινάνε από την στιγμή που θα αρχίσεις να βαδίζεις πιο γρήγορα .... απ' όσο γνωρίζεις να το κάνεις.
ΜΗΝ ξεχνάς ότι αναλαμβάνεις το βαρύ έργο να διατηρείς στη ζωή κάποιες ψυχούλες των οποίων η απαίτηση είναι η σωστή ΔΙΑβίωση και όχι η ΕΠΙβίωση.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 17-04-11 στις 19:29 Αιτία: Automerged Doublepost
  #53  
Παλιά 17-04-11, 20:39
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
και ποσα τελικα λιτρα θελουν οι δισκοι ? 10 η 50 ?
περα απο την πλακα θελω καποιος να μου απαντησει υπευθηνα μπας και βγει μια φωρα κατι απο μια τετεια συζητηση
Την υπεύθυνη απάντηση δεν θα μας την δώσει κανένας χομπίστας που συχνάζει σε ενυδρειοφόρουμ, γιατί όλοι μας κάνουμε συμβιβασμούς λόγω χώρου, χρημάτων κλπ.
Όλη αυτή η συζήτηση περί λίτρων (που επαναλαμβάνεται συχνά πυκνά) είναι τουλάχιστον αστεία, αν σκεφτούμε σε πόσα κυβικά χιλιόμετρα!!! ζουν τα ψάρια στη φύση.
Ναι, είναι λίγα τα 15 λίτρα/δίσκο, αλλά ποιός μπορεί υπεύθυνα να μας πει ότι αρκούν τα 50, τα 100 ή τα 1.000 λίτρα ανά δίσκο??? Ή τα 500 λίτρα ανά ξιφοφόρο???

Εμείς είμαστε οι δεσμοφύλακες των ψαριών μας και ο μόνος λόγος που τα "προσέχουμε" και τους δίνουμε λίτρα, είναι ότι έχουν καλύτερα χρώματα από τους γαύρους.
Αν λοιπόν θέλαμε να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας, θα παραδεχόμασταν ότι κανένα ψάρι φυλακισμένο σε ενυδρείο δεν είναι ευτυχισμένο, ασχέτως λίτρων.

Καθόλου δεν διαφωνώ ότι όσα περισσότερα λίτρα μπορούμε να διαθέσουμε, τόσο καλύτερα, απλά το να βάζουμε μίνιμουμ όριο λίτρων, μου φαίνεται κάπως υποκριτικό.
Εγώ που δίνω 10 λίτρα/ψάρι, είμαι περισσότερο υποκριτής από εσένα Χάρη που δίνεις 50 λίτρα/ψάρι κι εσύ είσαι πιο υποκριτής από κάποιον που δίνει 200 λίτρα/ψάρι.
Κι όλοι μαζί κοροϊδευόμαστε αν πιστεύουμε ότι ο δίσκος στα 60 λίτρα/ψάρι κι ο ξιφοφόρος στα 30 είναι ευτυχισμένοι, πολύ θα ήθελα να μπορούσαν να απαντήσουν οι ίδιοι.

Ας μην κατακρίνουμε λοιπόν τους άλλους επειδή είναι λίιιιγο πιο σκληροί βασανιστές από εμάς τους ίδιους, η μαύρη αλήθεια είναι ότι όλοι μας τα παιδεύουμε τα ψάρια,
απλά κάποιοι τα ταλαιπωρούν λιγότερο από κάποιους άλλους, αλλά και το περίφημο "40-60 λίτρα ανά δίσκο" είναι ένας αυθαίρετος συμβιβασμός της αρκούδας.
Ας το πάρουμε λοιπόν χαμπάρι όλοι μας ότι αυτές οι συζητήσεις περί λίτρων, μήκους ενυδρείου κλπ, είναι απλά "νάχαμε να λέγαμε" κι ας μην φανατιζόμαστε.
  #54  
Παλιά 17-04-11, 23:40
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Σωστος ο bokostas συμφωνω απολυτα μια normal απαντηση χωρις ιδιοτελεια
  #55  
Παλιά 17-04-11, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Την υπεύθυνη απάντηση δεν θα μας την δώσει κανένας χομπίστας που συχνάζει σε ενυδρειοφόρουμ, γιατί όλοι μας κάνουμε συμβιβασμούς λόγω χώρου, χρημάτων κλπ.
Όλη αυτή η συζήτηση περί λίτρων (που επαναλαμβάνεται συχνά πυκνά) είναι τουλάχιστον αστεία, αν σκεφτούμε σε πόσα κυβικά χιλιόμετρα!!! ζουν τα ψάρια στη φύση.
Ναι, είναι λίγα τα 15 λίτρα/δίσκο, αλλά ποιός μπορεί υπεύθυνα να μας πει ότι αρκούν τα 50, τα 100 ή τα 1.000 λίτρα ανά δίσκο??? Ή τα 500 λίτρα ανά ξιφοφόρο???

Εμείς είμαστε οι δεσμοφύλακες των ψαριών μας και ο μόνος λόγος που τα "προσέχουμε" και τους δίνουμε λίτρα, είναι ότι έχουν καλύτερα χρώματα από τους γαύρους.
Αν λοιπόν θέλαμε να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας, θα παραδεχόμασταν ότι κανένα ψάρι φυλακισμένο σε ενυδρείο δεν είναι ευτυχισμένο, ασχέτως λίτρων.

Καθόλου δεν διαφωνώ ότι όσα περισσότερα λίτρα μπορούμε να διαθέσουμε, τόσο καλύτερα, απλά το να βάζουμε μίνιμουμ όριο λίτρων, μου φαίνεται κάπως υποκριτικό.
Εγώ που δίνω 10 λίτρα/ψάρι, είμαι περισσότερο υποκριτής από εσένα Χάρη που δίνεις 50 λίτρα/ψάρι κι εσύ είσαι πιο υποκριτής από κάποιον που δίνει 200 λίτρα/ψάρι.
Κι όλοι μαζί κοροϊδευόμαστε αν πιστεύουμε ότι ο δίσκος στα 60 λίτρα/ψάρι κι ο ξιφοφόρος στα 30 είναι ευτυχισμένοι, πολύ θα ήθελα να μπορούσαν να απαντήσουν οι ίδιοι.

Ας μην κατακρίνουμε λοιπόν τους άλλους επειδή είναι λίιιιγο πιο σκληροί βασανιστές από εμάς τους ίδιους, η μαύρη αλήθεια είναι ότι όλοι μας τα παιδεύουμε τα ψάρια,
απλά κάποιοι τα ταλαιπωρούν λιγότερο από κάποιους άλλους, αλλά και το περίφημο "40-60 λίτρα ανά δίσκο" είναι ένας αυθαίρετος συμβιβασμός της αρκούδας.
Ας το πάρουμε λοιπόν χαμπάρι όλοι μας ότι αυτές οι συζητήσεις περί λίτρων, μήκους ενυδρείου κλπ, είναι απλά "νάχαμε να λέγαμε" κι ας μην φανατιζόμαστε.


Συμφωνω απολυτα.
Απο τη στιγμη ομως που βαζουμε φυλακη τα ψαρια, συζηταμε και με ποσο μικροτερο κελι, ειναι δυνατον να εχουν αξιοπρεπη διαβιωση (οσον προς την εκδηλωση στοιχειωδων συμπεριφορων) και στοιχειωδεις συνθηκες υγειας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
  #56  
Παλιά 18-04-11, 07:15
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον bokostas!
__________________
  #57  
Παλιά 18-04-11, 07:38
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Ξιφοφώροι δίκσοι, σημειώσατε 1
Μας έβαλες γυαλιά Κώτσο
  #58  
Παλιά 18-04-11, 15:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αντε και πες οτι συμφωνο

αφου το κραταμε φυλακη και ειναι δυστηχισμενο

γιατι να μη του δωσουμε μια βιλα φυλακη και οχι μια γκαρσονιερα για 10
γιατι οσο νανε αλλο ειναι να εισαι σε βιλα και αλλο να εισαι σε γκαρσονιερα με 10 αλλους και πριν κλασει να το μυριζεις
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #59  
Παλιά 18-04-11, 15:46
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Την υπεύθυνη απάντηση δεν θα μας την δώσει κανένας χομπίστας που συχνάζει σε ενυδρειοφόρουμ, γιατί όλοι μας κάνουμε συμβιβασμούς λόγω χώρου, χρημάτων κλπ.
Όλη αυτή η συζήτηση περί λίτρων (που επαναλαμβάνεται συχνά πυκνά) είναι τουλάχιστον αστεία, αν σκεφτούμε σε πόσα κυβικά χιλιόμετρα!!! ζουν τα ψάρια στη φύση.
Ναι, είναι λίγα τα 15 λίτρα/δίσκο, αλλά ποιός μπορεί υπεύθυνα να μας πει ότι αρκούν τα 50, τα 100 ή τα 1.000 λίτρα ανά δίσκο??? Ή τα 500 λίτρα ανά ξιφοφόρο???

Εμείς είμαστε οι δεσμοφύλακες των ψαριών μας και ο μόνος λόγος που τα "προσέχουμε" και τους δίνουμε λίτρα, είναι ότι έχουν καλύτερα χρώματα από τους γαύρους.
Αν λοιπόν θέλαμε να είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας, θα παραδεχόμασταν ότι κανένα ψάρι φυλακισμένο σε ενυδρείο δεν είναι ευτυχισμένο, ασχέτως λίτρων.

Καθόλου δεν διαφωνώ ότι όσα περισσότερα λίτρα μπορούμε να διαθέσουμε, τόσο καλύτερα, απλά το να βάζουμε μίνιμουμ όριο λίτρων, μου φαίνεται κάπως υποκριτικό.
Εγώ που δίνω 10 λίτρα/ψάρι, είμαι περισσότερο υποκριτής από εσένα Χάρη που δίνεις 50 λίτρα/ψάρι κι εσύ είσαι πιο υποκριτής από κάποιον που δίνει 200 λίτρα/ψάρι.
Κι όλοι μαζί κοροϊδευόμαστε αν πιστεύουμε ότι ο δίσκος στα 60 λίτρα/ψάρι κι ο ξιφοφόρος στα 30 είναι ευτυχισμένοι, πολύ θα ήθελα να μπορούσαν να απαντήσουν οι ίδιοι.

Ας μην κατακρίνουμε λοιπόν τους άλλους επειδή είναι λίιιιγο πιο σκληροί βασανιστές από εμάς τους ίδιους, η μαύρη αλήθεια είναι ότι όλοι μας τα παιδεύουμε τα ψάρια,
απλά κάποιοι τα ταλαιπωρούν λιγότερο από κάποιους άλλους, αλλά και το περίφημο "40-60 λίτρα ανά δίσκο" είναι ένας αυθαίρετος συμβιβασμός της αρκούδας.
Ας το πάρουμε λοιπόν χαμπάρι όλοι μας ότι αυτές οι συζητήσεις περί λίτρων, μήκους ενυδρείου κλπ, είναι απλά "νάχαμε να λέγαμε" κι ας μην φανατιζόμαστε.
Φίλε μου Κώστα, απλά..... RESPECT!!!!!!!!
  #60  
Παλιά 18-04-11, 19:52
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

οφειλω να ομολογησω οτι ο κωστας εχει δικιο!
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δισκοι.μπορω??? panos tsokas Δίσκοι 9 26-02-11 13:01
ριο 300 -Δισκοι maikl Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 12 17-01-09 14:36
δισκοι / μαχαιροψαρο? Petran22 Γλυκό νερό - Γενικά 9 01-09-08 19:18
Δισκοι ..(ιπταμενοι?) maikl Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 9 17-08-08 22:53
Corydoras & δισκοι imichal Γατόψαρα Ν. Αμερικής 12 11-06-08 00:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11000 seconds with 15 queries