Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-13, 02:24
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Unhappy Υπερ-σος

Καλησπερα σας! Εκανα χθες τη 1η μου αποπειρα ενυδρειου (55 λιτρα κοντα)
Ειμαι φουλ ασχετος οποτε σας λεω τι εκανα και τι μου ειπαν δηλαδη να κανω και μου λετε τι να κανω απο δω και περα!

Λοιπον...

Αφου εστρωσα χαλικι (πρωτα το ξεπλυνα) γεμισα με νερο το ενυδρειο (βρυσης) ανοιξα τον εξοπλισμο (Φιλτρο και Θερμοστατη) και το νερο ηταν καπου στους 24-25 βαθμους!

Εριξα το αυτο το μπουκαλακι (κοντα μισο καπακι εμεινε εκτος)

Και μετα 2.5 καπακια απο αυτο!

Αφου καπως θολωσε το νερο, μετα απο κανα 3 ωρο εριξα τα ψαρακια (2 συνολο με το γνωστο τροπο προσαρμογης)

Σημερα που πηγα παλι στο καταστημα, μου εδωσαν να ριξω 1 καπακι απο αυτο

Απο τα 2 ψαρακια, το ενα μολις σημερα αφου παρουσιασε κοκκινα βρανχια δεν εζησε και γενικα αυτο με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα αλλα και να τα παρατησω!

Τωρα τι κανω? Πως συνεχιζω? Παιρνω αυριο πρωι 1 ιδιο και το αφηνω? Διαβασα υπομνηματα κτλ αλλα λιγα καταλαβα και στα μαγαζια δεν εξηγουν! Φοβαμαι μηπως και το αλλο παθει το ιδιο! Αυτο με την αμμωνια-ph-νιτροδεις δεν τα ξερω καθολου! Να αλλαξω νερο και αν ναι να ριξω κατι απο τα παραπανω υλικα?

ΒΟΗΘΕΙΑ και Συγνωμη απο εναν εντελως αρχαριο!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-12-13, 02:46
crazydiver Ο χρήστης crazydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-04-2009
Περιοχή: rio negro
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

εχεις πεσει θυμα του πετσοπα σου φιλε μου.αλλη μια παο τις πολλες προσπαθειες αισχροκερδειας εις βαρος του χομπιστα.
λοιπον βαλε μια αγγελια για μπολι ωστε να στρωσει σωστα το φιλτρο σου κ μετα βαζεις ψαρακια.μην βιαζεσαι.
επισης παρε τεστ μετρησεων του νερου σου ωστε να ξερουμε τις παραμετρους του.
κ τελος,διαβασε διαβασε διαβασε.θα σε βοηθησει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-12-13, 03:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω, αγγελια για μπολι επειγοντως.
Μεχρι τοτε:
Αμεσα αλλαγη νερου 70% ιδιας θερμοκρασιας. (και καθε μερα 50% αλλαγη)
Αεραντλια με αεροπετρα να προκαλει σκασιμο φυσαλιδων στην επιφανεια (για εξτρα οξυγονωση)
Αν εχεις seachem prime για αντιχλωριο, (ενδιαμεσα στις αλλαγες νερου) ριχνε μεχρι 5πλη δοση απευθειας στο ενυδρειο (δοσολογια για ολα τα λιτρα νερου του ενυδρειου) να εξουδετερωνει αμμωνια. (με αυτο τον τροπο μπορεις να κανεις μικροτερες αλλαγες)
Ριξε και μπολικο safestart.

Τι ψαρια εβαλες? και μεγεθος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-12-13, 03:07
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδιά ενα-ενα ...καταρχάς αντχλωριο είναι κάποιο απο αυτά τα 3 που έδωσα πανω?
Το ψαράκι είναι ΗΔΗ μέσα..τι κάνω?? Και αν αλλάξω νερό ποσο αντιχλωριο ριχνω ? Τα ατστ είναι ευκολα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-13, 03:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λογικα ειναι το conditioner dm1, αλλα δεν ξερω αν εχει τη δυνατοτητα να δεσμευει αμμωνια (εκτος απο χλωριο) οπως το prime.
(πρωτα επρεπε να βαλεις αυτο και μετα το safestart, για να δεσμευσει το χλωριο πριν μπουν τα "βακτηρια")

Τις οδηγιες τις εδωσα για την περιπτωση με το ψαρι μεσα.

Στο νερο αλλαγης βαζεις οσο αντιχλωριο λενε οι οδηγιες,
Το νερο το προετοιμαζεις σε δοχειο και μετα το εισαγεις πολυ πολυ αργα στο ενυδρειο.

Τι ειναι τα "ατστ"?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-13, 03:18
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Ωραία..αυτο το μπολι είναι αναγκαστικό? Που το βρησκω δεν ξέρω κανένα ;( το κοκκινο το ξαναριχνω ποτε?
-------------------------
Ωραία..αυτο το μπολι είναι αναγκαστικό? Που το βρησκω δεν ξέρω κανένα ;( το κοκκινο το ξαναριχνω ποτ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GraCE : 17-12-13 στις 03:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-13, 04:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το μπολι ειναι "μεταφορα ζωντανων βακτηριων απο φιλτρο ωριμου ενυδρειου, που δεσμευουν τα τοξικα, αμμωνια και νιτρωδη, που ειναι παραγωγα των ρυπων των ψαριων κλπ"
Βαζεις αγγελια στην αναλογη κατηγορια οτι ζητας μπολι, αναφερεις την περιοχη σου και περιμενεις καποιον καλο συνχομπιστα που εχει χρονο και υγιες ωριμο ενυδρειο, να σου δωσει μπολι.
Μπολιασμα : προετοιμασία και διαδικασία.

Το κοκκινο μπουκαλακι ειναι υποκαταστατο των ζωντανων βακτηριων. (κανεις οτι λενε οι οδηγιες, αν και δεν πρεπει να ρισκαρεις και πρεπει να μπολιασεις)
Δεν "πιανουν" ολα τα υποκαταστατα.
Και φυσικα θελει ελεγχο αν και ποσο "πιανουν".
Ελεγχος γινεται με υγρα τεστ NH3 (αμμωνια), NO2 (νιτρωδη), και NO3 (νιτρικα). Αν βρισκεις αμμωνια και νιτρωδη ανεβασμενα ... δεν εχουν πιασει, ειτε γιατι ειναι μουφα, ειτε γιατι κατι εκανες λαθος.

πχ αν οι ρυποι στο ενυδρειο ειναι πολλοι, τι να κανουν τα μπουκαλακια?
Τοτε επεμβαινουμε αναλογως.
ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω;
Αν μπορεις να καταλαβεις τι σκοτωνει τα ψαρια σου και τι μπορει να κανει το μπολι γι'αυτο (οπως δεν μπορει κανενας καλυτερα), καταλαβαινεις κι αν ειναι αναγκαστικο.

-------------------------
Τι φιλτρο εχεις?
Τι ψαρι εχεις?

-------------------------
Δινεται μπολι σε οποιον το χρειαζεται!

.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-12-13 στις 04:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-13, 07:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Oπως σου ειπε ο delta, βαλε αγγελια για μπολι χθες. Το εκανε το θαυμα του ο πετσοπας παλι. Συγχαρητηρια για αλλη μια φορα. Μολις μπολιασεις, διαβασε ολα τα υπομνημα στον τομεα των αρχαριων για να καταλαβεις πως λειτουργει ενα ενυδρειο.

Σπυρο, τα ψαρια που εχει φαινονται εδω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-13, 10:07
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Ζητησα λοιπον και αναμενω! Τωρα που το ψαρακι ειναι μονο ενα, να το αφησω μονο ή να του παρω ενα ιδιο?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-13, 10:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητησα λοιπον και αναμενω! Τωρα που το ψαρακι ειναι μονο ενα, να το αφησω μονο ή να του παρω ενα ιδιο?
Μη πάρεις άλλο, επιβαρύνεις η κατάσταση, αν μπορούσες να δώσεις και αυτό και να πας σε άλλου είδους ψάρια θα ήταν ακόμα καλύτερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-13, 10:29
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη πάρεις άλλο, επιβαρύνεις η κατάσταση, αν μπορούσες να δώσεις και αυτό και να πας σε άλλου είδους ψάρια θα ήταν ακόμα καλύτερα
Σιγουρα απλα δεν ειναι καθολου εφικτο δυστηχως! Απλα μου ειπαν οτι δεν θελει να ειναι μονο του ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπολι ειναι "μεταφορα ζωντανων βακτηριων απο φιλτρο ωριμου ενυδρειου, που δεσμευουν τα τοξικα, αμμωνια και νιτρωδη, που ειναι παραγωγα των ρυπων των ψαριων κλπ"
Βαζεις αγγελια στην αναλογη κατηγορια οτι ζητας μπολι, αναφερεις την περιοχη σου και περιμενεις καποιον καλο συνχομπιστα που εχει χρονο και υγιες ωριμο ενυδρειο, να σου δωσει μπολι.
Μπολιασμα : προετοιμασία και διαδικασία.

Το κοκκινο μπουκαλακι ειναι υποκαταστατο των ζωντανων βακτηριων. (κανεις οτι λενε οι οδηγιες, αν και δεν πρεπει να ρισκαρεις και πρεπει να μπολιασεις)
Δεν "πιανουν" ολα τα υποκαταστατα.
Και φυσικα θελει ελεγχο αν και ποσο "πιανουν".
Ελεγχος γινεται με υγρα τεστ NH3 (αμμωνια), NO2 (νιτρωδη), και NO3 (νιτρικα). Αν βρισκεις αμμωνια και νιτρωδη ανεβασμενα ... δεν εχουν πιασει, ειτε γιατι ειναι μουφα, ειτε γιατι κατι εκανες λαθος.

πχ αν οι ρυποι στο ενυδρειο ειναι πολλοι, τι να κανουν τα μπουκαλακια?
Τοτε επεμβαινουμε αναλογως.
ΑΜΜΩΝΙΑ - Τι είναι και πως την αντιμετωπίζω;
Αν μπορεις να καταλαβεις τι σκοτωνει τα ψαρια σου και τι μπορει να κανει το μπολι γι'αυτο (οπως δεν μπορει κανενας καλυτερα), καταλαβαινεις κι αν ειναι αναγκαστικο.

-------------------------
Τι φιλτρο εχεις?
Τι ψαρι εχεις?

-------------------------
Δινεται μπολι σε οποιον το χρειαζεται!

.
Το κοκκινο μπουκαλακι για τα λιτρα μου (=1 καπακι) λεει να το βαζω 10μερες! Οποτε αλλαζω το ποσοστο του νερου και ριχνω για 10 μερες απο 1 καπακι καθε μερα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GraCE : 17-12-13 στις 10:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-13, 10:33
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Όμως από ότι φάνηκε ο΄τι σου είπαν δεν είναι και το καλύτερο . Γι' αυτό κανε ότι σου είπαν τα παιδια πιο πάνω. Αν και εγώ θα έβγαζα το ψαρι και θα το έβαζα καταλληλότερα μόνο όταν θα έστρωνε το ενυδρείο. Ούτως ή άλλως ταλαιπωρείται το κακόμοιρο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-12-13, 10:41
Το avatar του χρήστη matser
matser Ο χρήστης matser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2013
Περιοχή: Syros
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Μπορείς τουλάχιστον να του πεις να στο φιλοξενήσει μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου?
Και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-12-13, 10:54
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Ομως ελεος με τους πετσοπαδες.Εχει καταντησει αηδια και χρειαζεται κατι να γινει
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-12-13, 11:02
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητησα λοιπον και αναμενω! Τωρα που το ψαρακι ειναι μονο ενα, να το αφησω μονο ή να του παρω ενα ιδιο?
Kαλως ηρθες.

Ειδα στο αλλο θεμα οτι το ψαρακι ειναι παγκασιους. Εαν δε σκοπευεις να πας στα 1000λιτρα, δωστο αμεσα. Για τον πετσοπα τι να πει κανεις...

Στρωσε το ενυδρειο σου με μπολι και μολις εχεις τις σωστες τιμες βαλε ψαρακια που ταιριαζουν στα λιτρα σου. Αυτος ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ δρομος για να μην εχεις απωλειες συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-12-13, 11:12
Το avatar του χρήστη matser
matser Ο χρήστης matser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2013
Περιοχή: Syros
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Σε κάτι τέτοιους πρέπει να τους κλείνουν το μαγαζί, εκμεταλλεύονται τους χομπίστες και βασανίζουν τα ψάρια.
-------------------------
Η λύση για την αντιμετώπισή τους είναι το Διάβασμα.
Δεν πρέπει να τους ρωτάμε τίποτα, τους λέμε απλά "Θέλω Αυτό!!!" και τέλος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matser : 17-12-13 στις 11:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-13, 11:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα απλα δεν ειναι καθολου εφικτο δυστηχως! Απλα μου ειπαν οτι δεν θελει να ειναι μονο του ...
-------------------------


Το κοκκινο μπουκαλακι για τα λιτρα μου (=1 καπακι) λεει να το βαζω 10μερες! Οποτε αλλαζω το ποσοστο του νερου και ριχνω για 10 μερες απο 1 καπακι καθε μερα?
Μη μας λες τα χρώματα των μπουκαλιών γιατί δεν μας είναι γνωστές όλες οι μάρκες, καλύτερα να μας λες τι δουλειά κάνει το καθένα.
Με αυτά που μας έχεις πει κατάλαβα πως το DM1 conditioner είναι αντιχλώριο. Αυτό το βάζουμε στο νερό που πρόκειται να προσθέσουμε στο ενυδρείο και εξουδετερώνει το χλώριο που έχουμε στη βρύση μας. Το βάζεις στο φρέσκο νερό που πρόκειται να ρίξεις στο ενυδρείο σύμφωνα με τις οδηγίες και τις αναλογίες που λέει στο μπουκάλι. Το DM2 είναι βακτήρια αλλά προσωπικά πιστεύω πως δεν θα κάνει και πολλά, η εμπειρία έχει δείξει πως τέτοιου είδους σκευάσματα δεν βοηθάνε και πολύ ή ίσως και καθόλου, σε αυτή τη περίπτωση η καλύτερη λύση είναι το μπόλι που θα σου δώσει μόνιμη λύση, μόνο με το μπόλι μπορείς να βάλεις γρήγορα βακτήρια στο φίλτρο σου για να δημιουργηθεί η βιολογία σου.
Πρέπει να διαβάσεις για να κατανοήσεις το κύκλο του αζώτου και να καταλάβεις πως λειτουργεί και τι επιπτώσεις ή ωφέλειες έχει στα ψάρια σου και γενικότερο στο ενυδρείο σου.

Οσον αφορά το ψάρι και τον πετσοπα θα του έδειχνα αυτή τη φωτογραφία για να μάθει και αυτός τι και πως είναι το ψάρι που σου πούλησε



ή τουλάχιστον να μάθει και να ενημερώνει τους πελάτες του για το τι ψάρια τους πουλάει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-13, 14:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα μου ειπαν οτι δεν θελει να ειναι μονο του ...
Φαινεται ο πετσοπας, να γνωριζει τις απαιτησεις του ψαριου. (ItΆs a shoaling species by nature and will be less flighty when maintained in a group. Obviously a truly enormous tank would be needed to adequately house several).
Σου ειπε και οτι γινεται 1-2 μετρα και 40-300 κιλα ψαρι (αναλογα το ειδος)?
Ποιο ηταν το καταστημα?
Ειμαι περιεργος να μαθω ολες τις πληροφοριες που σου εδωσε για το ψαρι.

Εδω πληροφοριες για τις αναγκες των ψαριων.
http://www.seriouslyfish.com/species...hypophthalmus/
http://www.seriouslyfish.com/species...-sanitwongsei/

Χαρακτηριστικο αυτου του ψαριου, εκτος απο το μεγεθος του, ειναι οτι ειναι νομας και ασταματητος κολυμβητης.
Κολυμπαει δηλ πανω κατω τον ποταμο mekong (4,350 km) αναλογα την εποχη,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα που το ψαρακι ειναι μονο ενα, να το αφησω μονο ή να του παρω ενα ιδιο?
Θα σε στενοχωρησω αλλα ... Ματαιότης ματαιοτήτων, τα πάντα ματαιότης. Τσαμπα παιδευεσαι και ακουμπας χρηματα για μπουκαλακια κλπ.
Ξερα και ειλικρινα θα πω οτι το ψαρακι (αν επιζησει απο την αμμωνια) ή θα πεθανει σε λιγο καιρο απο τα χτυπηματα στα τζαμια, ή θα σπασει το ενυδρειο.
Καλως ηρθες στον κοσμο των εξαπατημενων ενυδρειοφιλων.
Οι περισσοτεροι ομως, δεν τα παρατησαμε.
Αφου το στρωσεις, διαβασε αυτο για το ενυδρειο σου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-13, 16:02
nio1981 Ο χρήστης nio1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2013
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

την πατησες οπως εγω.και μενα μου τον επιασαν τον ποπο και ηρεμησαμε.συν οτι και εμενα πεθαναν τα μικρα μου μεχρι να καταλαβω τι μου γινεται.κανε οτι σου λενε τα παιδια και κυριως ξεκινα το διαβασμα με ηρεμια και αφοσιωση.αυτο το δεν καταλαβαινω τι γραφουν το υπομνηματα δεν ισχυει.ειναι πολυ απλα γραμμενα και πολυ πολυ κατατοπιστικά.αλλιως αστο και παρε σκυλο(οχι οτι δεν εχουν απαιτησεις,εχω και ξερω,αλλα η ζωη τους ειναι πολυ πολυ πιο απλη απο των ψαριων)

και ειμαι τρομακτικα αρχαριος και ακομα το ψαχνω.καλη τυχη
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-12-13, 16:19
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Ωραια, τελεια ειμαι ετοιμος για give up ;(

Θα παω να παρω σε λιγο τεστ για αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα αλατα!

Θελω μονο για να εχω μια Α εικονα να μου πειτε 2 πραγματακια!

1) Ποια ειναι η βασικη τιμη για το καθενα απο τα 3 παραπανω σε ενα ενυδρειο 53 λιτρων? (Αμμωνια στο 0 νομιζω, τα αλλα?)

2) Εαν τελικα το ψαρακι δεν ζησει, να αδιασω ΟΛΟ το νερο να στεγνωσω τα χαλικια και να το παω απο την αρχη? Αν ναι, εσωτερικα με τι να τα καθαρισω τα τζαμια? (Γιατι απο μεσα ειναι σαν να θωλενουν καπως οπως του αμαξιου)

Μαζι με τα τεστ θα παρω και αντιχλωριο καινουργιο! Τι αλλο να παρω απο το μαγαζι??

Ευχαριστω και συγνωμη!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-12-13, 16:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια, τελεια ειμαι ετοιμος για give up ;(

Θα παω να παρω σε λιγο τεστ για αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα αλατα!

Θελω μονο για να εχω μια Α εικονα να μου πειτε 2 πραγματακια!

1) Ποια ειναι η βασικη τιμη για το καθενα απο τα 3 παραπανω σε ενα ενυδρειο 53 λιτρων? (Αμμωνια στο 0 νομιζω, τα αλλα?)

2) Εαν τελικα το ψαρακι δεν ζησει, να αδιασω ΟΛΟ το νερο να στεγνωσω τα χαλικια και να το παω απο την αρχη? Αν ναι, εσωτερικα με τι να τα καθαρισω τα τζαμια? (Γιατι απο μεσα ειναι σαν να θωλενουν καπως οπως του αμαξιου)

Μαζι με τα τεστ θα παρω και αντιχλωριο καινουργιο! Τι αλλο να παρω απο το μαγαζι??

Ευχαριστω και συγνωμη!
Αμμωνία (ΝΗ3/ΝΗ4) πάντα 0
Νιτρώδη (ΝO2) πάντα 0
Νιτρικά (ΝO3) > 0 < 20
αυτό ισχύει ανεξάρτητα από το μέγεθος του ενυδρείου.
Αντιχλώριο αφου έχεις γιατι να πάρεις ?
Αν πάρεις όμως να ζητήσεις prime, εξουδετερώνει ή καλύτερα αποτοξικοποιεί και την αμμωνία.
Τα τζαμια με ενα σφουγγαράκι τα καθαρίζεις εύκολα, όλα τα ενυδρεία στην αρχή πιάνουν άλγη.
Το σημαντικότερο είναι πως πρέπει να βρεις μπόλι και το ψαράκι πρέπει να ζήσει και ας το χαρίσεις.
Διάβασε εδώ, έχει λύσεις για όλα σχεδόν τα θέματα και αν έχεις απορίες εδώ είμαστε
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-12-13, 17:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων

Ευχαριστω και συγνωμη!
Δεν χρειαζεται "συγνωμη" φιλε μου. Αρκει το ενδιαφερον που δειχνεις για τα ζωντανα σου και δεν τα παρατας.
Ολοι βρεθηκαμε σε παρομια θεση, μεσες ακρες.
Απλα εσενα σου ετυχε το πολυ απαιτητικο ψαρι που επρεπε να απαγορευεται να πωλειται για οικιακα ενυδρεια.
Ολα τα ψαρια εχουν καποιες μινιμουμ απαιτησεις για να ζησουν αξιοπρεπως σε ενυδρειο.
Οπως ειναι μικρο ενα ενυδρειο 1000 λιτρων γι αυτο το ψαρι, ετσι ειναι μικρο και ενα ενυδρειο 100 λιτρων για ενα αλλο ψαρι.
Μη τα παρατας.
Μπορεις να ευχαριστηθεις το χομπι και με το ενυδρειο που εχεις, αλλα να το πρετοιμασεις σωστα (δεν χρειαζεται αδεισμα, απλα στρωσιμο) και να επιλεξεις καποια απο τα ψαρακια που μπορουν αν διατηρηθουν σε αυτο. (σου εδωσα ενα σχετικο λινκ πιο πανω - το ξερω ειναι μαζεμενα, αλλα κανε υπομονη και αφιερωσε οσο χρονο μπορεις, για να τα διαβασεις, γραφτηκαν με πολυ κοπο για να βοηθησουν συνχομπιστες σαν κι εσενα να λυσουν προβληματα και να κανουν σωστες επιλογες).

Επεμεινε να παρουν το ψαρι πισω.
Τυπωσε μια φωτογραφια απο το ψαρι που σου εδωσαν να βαλεις σε 60 λιτρα ενυδρειο και δειχνε τη.
http://2.bp.blogspot.com/-NHHWUFy45l...E/s1600/12.jpg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-12-13, 19:07
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE
Ωραια, τελεια ειμαι ετοιμος για give up ;(
Μη νομιζεις οτι εισαι ο μονος που ακουσε τον πετσοπα και εκανε μεγαλα λαθη. Οι περισσοτεροι απο εμας ετσι ξεκινησαμε, αλλα μολις καταλαβαμε οτι κατι δεν παει καλα, αρχισαμε διαβασμα. Με αυτο θα δειξεις το ενδιαφερον σου για το χομπυ και τα ψαρακια που θα φιλοξενησεις. Δυστυχως, τα ψαρια δεν θελουν μονο νερο για να ζησουν, οπως ολοι νομιζαμε στην αρχη.

Αν τα ειχαμε παρατησει ολοι, ελαχιστοι θα ειχαν ενυδρεια αυτη τη στιγμη και συγκεκριμενα μονο οσοι ειχαν καθοδηγηση απο γνωστους. Ακολουθησε τις συμβουλες των παιδιων και θα δεις οτι θα σε αποζημιωσει πολυ περισσοτερο απ' οσο νομιζεις η προσπαθεια σου.

Επαναλαμβανω οτι το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να βρεις μπολι, βαζοντας μια αγγελια, ωστε να μην ταλαιπωρηθει κι αλλο το ψαρακι. Μετα, προσπαθεις να δωσεις το ψαρακι. Μετα, με ηρεμια διαβαζεις πηγαινοντας στο σωστο δρομο για το στησιμο ενος υγιους ενυδρειου.

Και οτι χρειαζεσαι, εδω ειμαστε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-12-13, 22:56
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδια τι να πω 1000 ευχαριστω σε ολους ξεχωριστα! Καθησα διαβασα και διαβαζω συνεχεια! Προς το παρον ειδα τι ειναι αμμωνια και ολα τα αλλα! Επισης, μολις στησω το ενυδρειο πρεπει να περασουν 15 μερες για να "στρωσει" να μην εχει αμμωνια κτλ! Τωρα βεβαια εγω εχω το ψαρακι μεσα αλλα και καλα μπορεσα και το εκανα (συμφωνα με το πετ σοπ) επειδη εβαλα αυτο! Καταλαβα πως αλλαζοντας το νερακι (30% με 50%) καθε 10-15 μερες (1 μηνα μου ειπαν) η αμμωνια θα πεσει καπως!Μετα θα κανω το σχετικο τεστ για αμμωνια για να δω αν ειναι στο 0

Αντιχλωριο εχω αυτο

Για βακτηρια αυτο

Θερμοκρασια ειναι 24-25 βαθμους!

1) Οταν περασουν οι 15 μερες (σημερα ειναι η 3η μερα) να καθαρισω το νερακι (ενα 50%) και να ριξω τα παραπανω αναλογως τα lt/ml ή να το κανω αμεσα? Πηγα σε 3 μαγαζια απο το ανχος μου και που ειπαν και τα 3 πως αν δεν περασουν 15 μερες και κλεισει ο κυκλος και η αμμωνια πεσει (γιατι τωρα λενε οτι ειναι στα υψη) απαγορευται να βγαλω/βαλω νερο!

2) Το ψαρακι που ψοφισε μου ειπαν οτι ειναι φυσικο και το περιμεναν γιατι οταν τα βαζεις αμεσως λογω αμμωνιας παντα δηλητηριαζονται! Τους ειπα βεβαια και για τα κοκκινα βρανχια! Γιαυτο λενε οτι δινουν ετσι 2 ενδεικτικα ψαρακια για να δουν πως παει! Επισης μου ειπαν οτι και το pangasius που ειναι οκ δεν θα αντεξει ουτε αυτο! Παρολα αυτα και να μην μεινει το νερο να μην το αδειασω ολο και αρχισω απο την αρχη χωρις ψαρια μεσα κτλ αλλα να κρατησω το παρον νερο γιατι θα ειναι στρωμενο!

3) Το κουτακι με τα βακτηρια το κοκκινο δηλαδη που εχω να το ριχνω και πριν την 1η αλλαγη νερου? Αν και καθε ποσο? Γιατι η δοσολογια απο πισω λεει απλως 10ml για 100lt για 10μερες! Να αρχισω απο τωρα και για 10 μερες να ριχνω 1 καπακι που ειναι για τα λιτρα μου η δοσολογια??

4) Αυριο θα φερουν ενα φαρμακο το οποιο βοηθα στην διασπαση της αμμωνιας (πηρε εναν φιλο του στο τηλ αυτος την ωρα που πηγα και μιλουσαμε) να το παρω και να βαλω ή θα κανω χαζομαρα?

Αν μπορειτε να μου απαντησετε στα παραπανω ειναι σημαντικα για μενα! Ελπιζω σε λιγο καιρο να αποκτησω τις βασικες γνωσεις!

Υ.Γ Μου ειπαν και τα 3 μαγαζια να μην κατσω και μπλεξω με "μπολι" και tests! Απλως λενε να βαζω σωστα τις δοσολογιες καθε 1 μηνα αντιχλωριο-βακτηρια και μια αλλαγη νερου και θα ειμαι οκ 100%
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-12-13, 23:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνεις, ας μιλήσουν οι πιο "ειδικοί" και πιο "ηρεμοι"!!!
(Η αλήθεια είναι πως έχω φορτώσει με αυτά που σου είπαν και που συνεχίζουν να σου λένε...)

Σε παρακαλώ να αναφέρεις τα ονόματα και των 3 καταστημάτων

Απλα για ενημερώση όλων μας
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-12-13, 23:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα στο πω οσο πιο απλα και κοσμια μπορω (γιατι προσπαθω να ανηκω στους "ηρεμους" που αναφερει ο Σακης πιο πανω, αλλα μερικες φορες γινεται ιδιαιτερα δυκολο): σε αυτο το σημειο πρεπει να επιλεξεις να ακουσεις ή τον ενα ή τον αλλο:

- τον πετσοπα: που σου λεει οτι ειναι λογικο να πεθανουν τα ψαρια σε νεο ενυδρειο (???) και δεν δινει καμια σημασια στη ζωη του καθε ψαριου. Αν ειναι λογικο, γιατι στα πουλησε? Τοσα πηρε με τα "μαγικα" μπουκαλακια που και καλα κανουν θαυματα.
- τα ατομα που ασχολουνται χρονια με ενυδρεια οχι με σκοπο να βγαλουν χρηματα απο εσενα, αλλα προσπαθωντας να βαλουν τον κοσμο στο σωστο δρομο (οχι για το χομπιστα, αλλα για τα ψαρια) και δινουν πολυ μεγαλη αξια στη ζωη του καθε ενος ψαριου ξεχωριστα.

Οταν επιλεξεις (που θα επιλεξεις, εκτος αν εχεις κουραγιο να αλλαζεις ψαρια καθε εβδομαδα), μπορουμε να τα ξαναπουμε. Μεχρι τοτε, για αλλη μια φορα, σου ευχομαι καλο διαβασμα, που οπως φαινεται, δεν εγινε.

Υ.Γ. για το ενα μαγαζι ειμαι σιγουρος. Αν ειναι πανω απο ενα, ειμαι σιγουρος και για το δευτερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-12-13, 23:38
anastasja Ο χρήστης anastasja δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2013
Περιοχή: United Kingdom
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Είναι κρίμα να ακούς ότι τα πετσοπ δεν ενδιαφέρονται για τα ψάρια που φροντίζουν και πουλάνε...
Παλιότερα και δυστυχώς ακόμα πετσοπ που βλέπουν τα ψάρια σαν διακοσμητικά χαμηλού κόστους (αν και όχι ιδιαίτερα χαμηλού) στρώνανε το ενυδρείο με ζωντανή "πηγή" αμμωνίας. Κατά την άποψη όλων εδώ πιστεύω βάρβαρο και κατακριτέο. Για να στρώσει το φίλτρο πρέπει να έχει αρκετό φαγητό συνεχώς για τα βακτήρια σου. Για αυτό όπως θα διαβάσεις στο στρώσιμο χωρίς ψάρια προσθέτουμε αμμωνία και κρατάμε ψηλά τα επίπεδα καθημερινά.
Αυτά τα επίπεδα φυσικά είναι θανατηφόρα για τα ψάρια.
Οι φίλοι στο φόρουμ προτείνουν καθημερινές αλλαγές γιατί αυτή την στιγμή είναι σαν να έχεις γυάλα...το φίλτρο δεν κάνει τίποτα. Οπότε προσπαθούμε να μειώσουμε την αμμωνία και τα νιτρικά να γλυτώσει το ψάρι. Το πετσοπ λέει όχι αλλαγές γιατί θεωρεί το ψάρι απλώς πηγή αμμωνίας.... Οπότε αν αλλάζεις νερό καθυστερείς το στρώσιμο του ενυδρείου.
Κι εγώ προτείνω να μην ακούσεις τα πετσοπ και να εμπιστευτείς τις οδηγίες στο φόρουμ και τους φίλους παραπάνω.
Το καλύτερο είναι να δώσεις το ψάρι, να στρώσεις το φίλτρο με υπομονή και να διαβάσεις πια ψάρια ταιριάζουν στα λίτρα και το νερό σου.
Επίσης το στρώσιμο τελειώνει όταν τα τεστ συνεχόμενα δείχνουν αμμωνία, νιτρώδη 0 και νιτρικά 20-40 ppm, οι μέρες δεν έχουν σημασία. Διάβασε τα άρθρα στο φόρουμ και θα γίνουν όλα πιο κατανοητά.
Καλή τύχη και καλή συνέχεια! Μην απελπίζεσαι οι δυσκολίες είναι μέσα στην ομορφιά του χόμπυ
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-12-13, 00:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε Grace θα στο πω όσο πιο ήρεμα μπορώ. Σου λένε ΚΟΥΡΑΦΕΞΑΛΑ και να πας να τους το πεις. Αυτά δεν γίνονται, δεν κάνουμε πειράματα να δούμε αν θα αντέξουν τα ψάρια για να βάλουμε μετά άλλα. Το μπόλι βλέπεις δεν μπορούν να σου το πουλήσουν και για αυτό σου τα λένε αυτά. Όσο για τεστ λέω μια φράση. "Χωρίς τεστ είναι σαν να οδηγάς νύχτα με σβηστά τα φώτα"
Θα στο πω απλά, ένα ενυδρείο στρώνει χωρίς ζουμιά και μαντζούνια σε μία εβδομάδα, αρκεί να το κάνεις σωστά, με μπόλι. Στρώνει και χωρίς μπόλι αλλά θέλει πάνω από 30 ημέρες χωρίς τίποτα, μόνο με τροφή, ούτε ζουμιά ούτε μαντζούνια, ούτε τίποτα. Τα έχω πληρώσει και για αυτό στα λέω, γιατί τους άκουγα και μετά έτρεχα να μαζέψω τα ασυμμάζευτα. Και οι παραπάνω χρόνοι είναι σχετικοί, γιατί μιλάμε για βιολογία, δεν βράζουμε μακαρόνια που λέει πως θέλουν 7 λεπτά και σε 7 λεπτά είναι έτοιμα. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες στη βιολογία, και πότε θα είναι έτοιμο και στρωμένο θα μας το πουν τα τεστ και μόνο αυτά.
Αν έχεις ψάρι μέσα στρώνει αλλά είναι χρονοβόρο και επώδυνο για τα ψάρια.
Είναι χρονοβόρο γιατί αναγκαστικά κάνεις αλλαγές νερού για να μη πεθάνουν τα ψάρια σου και έτσι αναγκάζεσαι να κρατάς χαμηλά την αμμωνία με αποτέλεσμα να μη μπορεί να δημιουργηθεί γρήγορα η απαιτούμενη βιολογία, και επώδυνο γιατί τα ψάρια ταλαιπωρούνται. Αυτή η μέθοδος μπορεί και να σου πάρει και 2 μήνες και αν σου ζήσουν τα ψάρια, την έχω ακούσει από πετσοπά , και μάλιστα προτείνουν στην αρχή να βάλεις χρυσόψαρα γιατί είναι "ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ" λέει και αν σου ψοφήσουν είναι και φθηνά. Δεν γίνονται αυτά φίλε μου, δεν θυσιάζουμε τα ψάρια αλλά προσπαθούμε να τα κρατήσουμε ζωντανά και υγιή και για να μπορεί να γίνει αυτό πρέπει να τους έχουμε ένα σωστό περιβάλλον.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-12-13, 00:43
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδια μαζί σας είμαι φυσικά αλλιως δεν θα ήμουν εδώ! Πολύ ωραία οπότε απο αύριο με το καλό αρχίζω αλλαγές νερού τις οποίες απλως ρωταω:

1) 1 φορά την εβδομαδα για κάποιο καιρό η για παντα?
2) ποσο % νερου να αδειασω αύριο για να ρίξω αντιχλωριο αντίστοιχα?
3) τα "τεχνητά" βακτήρια να τ ρίχνω κάθε ποτε?

Αυτά ρώτησα εν ολίγοις για να αρχίσω σιγά σιγά να βοηθαω και το ψαράκι και το νερό να στρώσει..θα πάρω και τεστ αμμωνίας μετά και θα συνεχίσω τις αλλαγές νερου μέχρι να είναι στο 0! Για το μπολι έβαλα αγγελία και αναμενω...

Και τέλος θα ηταν καλό αν αύριο πάρω το τεστ και δω ότι η αμμωνία δεν είναι 0 να απρω αυτό το φάρμακο που μου πρότεινε αυτός για τη διάσπαση αμμωνίας?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-12-13, 00:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξαναδες ποστ #3
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy υπερχειλιση orck DIY . Φτιάχτο μόνος σου 65 31-01-14 13:33
υπερχείλιση giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 05-05-11 18:40
diy υπερχειλιση!!! thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 15-12-08 21:01
Υπερχεiληση KOKOBAS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 25-02-08 13:27
Υπερχείληση ANEMOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 26-07-06 13:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11224 seconds with 14 queries