Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-16, 19:59
vaggsh Ο χρήστης vaggsh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2016
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Γέννα ξιφοφόρων

Παιδια καλησπερα ειμαι καινουριος εδω κ δεν εχω ιδεα που να γραψω για φορουμ...λοιπον σημερα η χθες βραδυ γεννησε η ξιφοφορινα μ...γυρω στα 50 ψαρακια αλλα βλεπω μου τα τρωνε και αναγκαστικα να πιασω μερικα και να τ βαλω σε μια μοκρη γυαλα 15l... δεν ξερω τι να κανω...βοηθεια ! Ευχαριστω εκ των προτερον...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-16, 07:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggsh Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καλησπερα ειμαι καινουριος εδω κ δεν εχω ιδεα που να γραψω για φορουμ...λοιπον σημερα η χθες βραδυ γεννησε η ξιφοφορινα μ...γυρω στα 50 ψαρακια αλλα βλεπω μου τα τρωνε και αναγκαστικα να πιασω μερικα και να τ βαλω σε μια μοκρη γυαλα 15l... δεν ξερω τι να κανω...βοηθεια ! Ευχαριστω εκ των προτερον...
Καλώς ήρθες
Βάλε φυτά επιφανείας να κρύβονται τα μωρά, ειδικα κερατόφυλλο.
¶νοιξε ένα θέμα εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164 και παρουσίασε το ενυδρείο σου να τα πούμε καλύτερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-03-16, 08:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!! Δεν ησουν ετοιμος για γεννα και αγχωθηκες...
η μια λυση είναι να τα αφησεις όλα ως εχουν...και μη νοιαζεσαι, τα ψαρια σου θα ξαναγεννησουν και θα εχεις προετοιμαστεί καταλληλα. Σε ευτη την περιπτωση όπως σου ειπαν μπορεις να βαλεις κερατοφυλλο και αλλα παρομοια φυτα για να δημιουργησεις πολλες κρυψωνες ώστε καποια (τα πιο ικανα) να επιβιωσουν.

Αν τωρα θελεις να κρατησεις τα συγκεκριμένα μωρα τοτε θα πρεπει να παρεις έναν μινι θερμοστατη για τη 15λιτρη γυαλα και ένα φιλτρακι μικρο (μπορεις και αεροφιλτρο) στο οποιο θα βαλεις υλικα από το φιλτρο του ενυδρειου (αν μιλαμε για αεροφιλτρο τοτε θελει δυνατο μπολι μιας και δεν εχει χωρο για υλικα) και θα τα κρατησεις εκει μεχρι να γινουν λιγο μεγαλύτερα και να μη κινδυνευουν από τους γονεις. Θελει προσοχή όμως μια τοσο μικρη γυαλα γιατι με το ταισμα που θα κανεις (που πρεπει να είναι συχνο) θα επιβαρυνεται πολύ γρηγορα το νερο και θα πρεπει να κανεις συχνες μικρες αλλαγες. Μια εναλλακτικη είναι να παρεις ένα πλαστικο κουτι (όπως αυτά που υπαρχουν στα ικεα) για να εχεις μεγαλυτερη χωρητικοτητα και να κανεις τα παραπανω ώστε να μεγαλωνεις εκει τα μικρα.
παντως σκεψου ότι αν κρατούσες και τα 50 μικρα και τα μεγάλωνες...ισως να ειχες θεμα να τα διαθεσεις καπου.και αυτά από μια γεννα και μονο.

Οποτε ή χαλαρωσε και ασε τα πραγματα να παρουν το δρομο τους και οσα ζησουν στο ενυδρειο...ή στησε ένα μικρο "ενυδρειο-μαιευτηριο" σκεφτομενος όμως και το μελλον των ψαριων.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-03-16, 13:05
vaggsh Ο χρήστης vaggsh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2016
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

παιδιά ευχαριστώ πολύ...στο ενυδρείο που έχω τα μικρά έχω ήδη βάλει φίλτρο και δανειστικά απο ενα φιλο ενα θερμοστάτη...ως τωρα ολα κυλούν μια χαρα.Οσο για τα ψαράκια εχω ηδη βρει 3 θετους ''γονεις''.αυτα!αα και κατι τελευταίο ποτε τα ψαράκια που θα κρατήσω θα ειναι έτοιμα και δεν θα έχουν θεμα στο βασικό ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-16, 19:16
vaggsh Ο χρήστης vaggsh δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-03-2016
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

παιδιά με τα ψαράκια όλα πάνε περίφημα!!!είναι εύκολο να μου πεί κάποιος σε πόσο καιρό θα μεγαλώσουν ώστε να μπορέσω να τα βάλω στο βασικό ενυδρείο??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-16, 19:21
peritzan Ο χρήστης peritzan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2006
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggsh Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά με τα ψαράκια όλα πάνε περίφημα!!!είναι εύκολο να μου πεί κάποιος σε πόσο καιρό θα μεγαλώσουν ώστε να μπορέσω να τα βάλω στο βασικό ενυδρείο??
Οταν δεν θα χωρανε στο στομα των μεγαλων (κανα μηνα ?)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγή ξιφοφόρων !! gkontos Ζωοτόκα 19 28-12-12 15:38
Προσεχής Γέννα Ξιφοφόρων kelly__ Ζωοτόκα 8 24-08-11 20:19
Γέννα Ξιφοφόρων CHRISTOS73 Ζωοτόκα 5 12-03-08 17:53
Φύλο Ξιφοφόρων. Filotas Ζωοτόκα 2 22-10-07 19:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04338 seconds with 15 queries