Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-16, 19:09
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Θηλυκό guppy

Χτες η θηλυκιά μου που έχω βάλει με τον αρσενικό που θέλω να ζευγαρώσει για επιλεκτική αναπαραγωγή στο 100λιτρο μου γέννησε για 4η φορά , αυτη τη φορα ομως συνέβαι κάτι πολύ περίεργο . Εδώ και 4 γέννες δεν ζευγαρώνει με τον αρσενικό , υποθέτω ότι είναι έγγυος από παλιότερο αρσενικό . Ο αρσενικόσ μου αυτος την κυνηγάει συνέχεια αλλά δεν ζευγαρώνουν γιατί η θηλικιά είναι διαρκώς έγγυος αφου εδω και 4 μηνες που ειναι μαζι καθε 28-29 μερές γεννάει . Χτες λοιποιν γέννησε πολλά μωρά τα οποία ήταν μεγαλύτερα πιο αναπτυγμένα και πιο ευπροσάρμοστα μικρα . Παρατηρησα και μέτρησα σήμερα πριν απο λιγο 21 μωρα στα φυτα επιφανειας , αυτο που είδα ομως ειναι πολυ περιεργο . Ενα μωράκι δεν είναι ίδιο οπως τα άλλα , έχει ψαλιδιστή ουρα και ψηλο και μεγάλο πτερυγιο πανω και απο κατω , υποθέτω ότι ειναι elder-guppy . Το θηλυκο το έχω από 3 μηνων δεν νομιζω ποτε να ζευγάρωσε με elder . Υπάρχει περίπτωση ο μπαμπας των μικρων που ζευγάρωσε τότε με την θηλυκια μου να είχε προέλθει απο διασταύρωση guppy-elder ? Εγλώ είμαι υπερ της επιλεκτικης αναπαραγωγής αλλά όχι της ανάμειξης guppy-elder , δεν ξέρω εάν πρέπει να κρατησω τον μικρούλι αυτον που είναι αντικειμενικά ομορφος αλλά θέλω να έχω καθαρόαιμα guppy επιλεκτικης αναπαραγωγης ! Εσεις τι λέτε ? Σας έχει τυχει κάτι παρόμοιο ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-16, 20:04
Το avatar του χρήστη Μισφιτ
Μισφιτ Ο χρήστης Μισφιτ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2015
Περιοχή: Παλληνη
Μηνύματα: 7
Smile

Καλησπερα λογικα εχει κρατησει απο πριν(2-3 γεννες κραταει αποθηκευμενο)Μ εχουν βγει και εμενα σκουροχρωμα μικρα οπως το δικο σου αλλα στην πορεια αλλαξανε...Παντως υβριδιο δεν ηταν.Επισης Εχουν βγαλει πολλες παραλαγες σε σχεδια μετα απο επιλεκτικες αναπαραγωγες.
Επισης το υβριδιο μπορει μεν να ειναι γονιμο αλλα εχει πιο λιγο χρονο ζωης.
Κατα καιρους αλλαζω με συνχομπιστες ππυ εχουν(καθαρα γκαπακια) για την αποφυγη της μεγαλης εκτασεως αιμομιξιας(τα χρωματα γινονται ποιο θαμπα στους απογονους).
__________________
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια( και σε οποια εθνικοτητα προτιμαει ).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶ρρωστο θηλυκό guppy MNef Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 11-11-15 18:41
Θηλυκό Guppy με φούσκα; sharred Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 03-01-14 07:15
Guppy θηλυκό, άρρωστο; uptight Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 29-11-08 18:06
Αρσενικά+θηλυκά guppy Celda Ζωοτόκα 4 05-08-05 09:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02717 seconds with 15 queries