Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-02-14, 18:19   #1
Νεος στο χομπι
johnjohn7
Member
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος 18-02-14, 18:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλήμερα σε όλους τούς φίλους των ψαριών..
Δεν εχω ασχοληθεί ποτέ με ψάρια και πήρα την απόφαση αυτη οταν έπεσε στα χερια μου ενα μικρο ενυδρείο 15λτ, (πολύ μικρο απο όσα διαβάζω εδω στο φόρουμ), ήθελα λοιπόν σαν αρχάριος του χόμπι την βοήθεια σας.
Σας λεω τησ κινήσεις που εχω κάνει.. Πήρα στα χέρια μου το ενυδρείο και το καθάρισα μόνο με νερό ζεστό έως καυτό, (3 φορές πλύσιμο και στέγνωμα), μετά πήγα σε ενα πετ και αγόρασα κάποια απαραίτητα πράγματα για το στρώσιμο του ενυδρείου, α) φίλτρο καθαρισμού με αεραντλία Dophin KF-200, Β) θερμοστάτη rising heat rh9000,
γ)θερμόμετρο, δ) 1ammonia&nitrine,1TORFIN COMPLEX, και 1 Esklarin+aloevera bottle ε) χαλίκι για το βυθό, ζ) ενα φυτό ανουμπια πάνω σε μια πέτρα(λαβα νομίζω η πέτρα) και τέλος προσάρμοσα μόνος μου στο καπάκι μια καλωδιοταινια λεντ 15βατ...
Εχω σε λειτουργιά το ενυδρείο 25 ήμερες για το στρώσιμο του χωρίς ψάρια, έκανα κάποιες βασικές μετρήσεις
θερμ: 25 - pH 7.3 - GH 15 μου είπε αυτός από το πετ οτι ειναι καλές και ετσι αποφάσισα να πάρω τα ψαράκια μου 1 αρσενικό 3 θηλυκά γκαπι που ειναι εύκολα ψάρια για αρχάριους, πήρα και ενα σαλιγκάρι ζεμπρα...
Θέλω να μάθω τι δεν έχω κάνει σωστά , αν χρειάζομαι κάτι άλλο που δεν το έχω πάρει, αν η μετρήσεις μου ήταν καλές και οποία δηποτε άλλη συμβουλή δεκτή..
Να σας πω οτι εχω ενθουσιαστεί με τα ψάρια μου θέλω να παω σε μεγαλύτερο ενυδρείο αλλα δεν ξέρω αν το αγοράσω έτοιμο η να το φτιάξω μόνος μου, οχι πολύ μεγάλο λόγο έλλειψης χώρου χώρου λέω περίπου 80-100 λτ, τωρα δεν ξέρω αν μου κάνουν αυτά που εχω αγοράσει θερμοστάτης και φίλτρο σε μεγαλύτερο ενυδρείο αν μου κάνουν θα το φτιάξω μόνος μου..
Σορρυ αν σας έπρηξα
Και σας ευχαριστώ προκαταβολικα
Εμφανίσεις: 5034
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-14, 18:42
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Καλη αρχη!

Το ενυδρειο μικρο οπως ειπες. Εκανες καλη επιλογη στην αναλογια των ψαριων με βαση του οτι επελεξες 1 αρσενικο προς 3 θηλυκα αλλα και παλι πολυ λιγα τα λιτρα. Με αυτα τα ψαρια ειναι πολυ πιθανο να εχεις και γεννες, οποτε ακομα λιγοτερος χωρος. Kαλα λες να πας σε μεγαλυτερο και ειναι οκ απο 60 λιτρα και ανω για αυτα τα ψαρια.

Στο στρωσιμο τωρα. Μεσα στο φιλτρο τι εχεις βαλει? Καλα εκανες και το αφησες να τρεξει χωρις ψαρια. Ειχες και κατι να παραγει αμμωνια? Για να δεις αν εστρωσε πρεπει να κανεις μετρησεις σε αμμωνια, νικτρικα και νιτρωδη. Διαβασε λιγο τον κυκλο του αζωτου στα υπομνηματα αρχαριων.

Με τι μετρησες ph και gh?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-14, 18:49
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Πρωτα απο ολα καλωσορισες στο forum και στο ομορφοτερο hobby ! Αρχικα διαβασε καλα ολα τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριων.Το ενυδρειο πολυ μικρο για τα ψαραια σου τα οποια γεννανε πολυ και συνεχεια.Τ γκαπυ αυτα μπορεις να τα βαλεις σε ενα ενυδρειο 60 λιτρα και πανω με αρκετα φυτα οπως κερατοφυλλο για να γεννανε και να σου μενουν και μωρακια τα οποια και μετα απο ενα διαστημα θα πρεπει να χαριζεις λογο υπερπληθυσμου.Στα 15 λιτρα δεν μπενει τιποτα παραμονο σαλιγκαρια αντε και λιγεςς γαριδες.Πας αμεσα σε μαγαλυτρο και καλυτερα να το βρεις απο αγγελια και να το φτιαξεις μονος γιατι συμφερει περισσοτερο. Μετα οι βασικες μετρησεις για να δεις αν ενα ενυδρειο εχει στρωσει ειναι η αμμωνια ΝΗ4 που πρεπει να ειναι 0 ή 0,01 τα νιτροδη ΝΟ2 και αυτα 0 οπως η αμμωνια και τελος τα νιτρικα ΝΟ3 που πρεπει να ειναι πανω απο 0 για να καταλαβεις οτι εστρωσε.Αρα μετρα και πες μας να δουμε αν ειναι στρωμενο ή οχι.Αμεσα αγορασε αλλο ομως γιατι τυρανας τα ψαρακια ετσι. Ο εξοπλισμος σου δεν κανει για μεγαλο ενυδρειο παρα μονο ο θερμοστατης αν ειναι πανω απο 50 watt.Αυτα απο μενα καλη συνεχεια και ευχομαι να μην τα παρατησεις ποτε ειναι το πιο τελειο hobby


Απο οτι καταλαβα το φιλτρο εχεις σφουγγαρι οπως ηταν ετσι???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-14, 19:00
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη!

Το ενυδρειο μικρο οπως ειπες. Εκανες καλη επιλογη στην αναλογια των ψαριων με βαση του οτι επελεξες 1 αρσενικο προς 3 θηλυκα αλλα και παλι πολυ λιγα τα λιτρα. Με αυτα τα ψαρια ειναι πολυ πιθανο να εχεις και γεννες, οποτε ακομα λιγοτερος χωρος. Οποτε καλα λες να πας σε μεγαλυτερο και ειναι οκ απο 60 λιτρα και ανω για αυτα τα ψαρια.

Στο στρωσιμο τωρα. Μεσα στο φιλτρο τι εχεις βαλει? Καλα εκανες και το αφησες να τρεξει χωρις ψαρια. Ειχες και κατι να παραγει αμμωνια? Για να δεις αν εστρωσε πρεπει να κανεις μετρησεις σε αμμωνια, νικτρικα και νιτρωδη. Διαβασε λιγο τον κυκλο του αζωτου στα υπομνηματα αρχαριων.

Με τι μετρησες ph και gh?
Ευχαριστώ..
Να σου πω μεσα στο φίλτρο εχει ενα πράγμα σαν σφουγγαράκι μαύρο το είχε μόνο του το φίλτρο.. δεν ξερω τι πρεπει να βαλω για να παραγει αμμωνια...??
Εκανα τις μετρήσεις με κατι χαρτακια που μου έδωσε ενας φιλοσ μου γιατι δεν εχω παρει ακομα δικα μου.. τι τεστ να παρω?
Εχω παραγγείλει και κατι φυτά αλλα δεν τα εχω παραλάβει ακόμα 1 VALLISNERIA AMERICANA GIGANTEA και 1 CERATOPHYLUM_DEMERSUM δεν ξερω αν κάνουν στο ενυδρείο μου..
ευχαριστώ και πάλι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απο ολα καλωσορισες στο forum και στο ομορφοτερο hobby ! Αρχικα διαβασε καλα ολα τα υπομνηματα στην κατηγορια αρχαριων.Το ενυδρειο πολυ μικρο για τα ψαραια σου τα οποια γεννανε πολυ και συνεχεια.Τ γκαπυ αυτα μπορεις να τα βαλεις σε ενα ενυδρειο 60 λιτρα και πανω με αρκετα φυτα οπως κερατοφυλλο για να γεννανε και να σου μενουν και μωρακια τα οποια και μετα απο ενα διαστημα θα πρεπει να χαριζεις λογο υπερπληθυσμου.Στα 15 λιτρα δεν μπενει τιποτα παραμονο σαλιγκαρια αντε και λιγεςς γαριδες.Πας αμεσα σε μαγαλυτρο και καλυτερα να το βρεις απο αγγελια και να το φτιαξεις μονος γιατι συμφερει περισσοτερο. Μετα οι βασικες μετρησεις για να δεις αν ενα ενυδρειο εχει στρωσει ειναι η αμμωνια ΝΗ4 που πρεπει να ειναι 0 ή 0,01 τα νιτροδη ΝΟ2 και αυτα 0 οπως η αμμωνια και τελος τα νιτρικα ΝΟ3 που πρεπει να ειναι πανω απο 0 για να καταλαβεις οτι εστρωσε.Αρα μετρα και πες μας να δουμε αν ειναι στρωμενο ή οχι.Αμεσα αγορασε αλλο ομως γιατι τυρανας τα ψαρακια ετσι. Ο εξοπλισμος σου δεν κανει για μεγαλο ενυδρειο παρα μονο ο θερμοστατης αν ειναι πανω απο 50 watt.Αυτα απο μενα καλη συνεχεια και ευχομαι να μην τα παρατησεις ποτε ειναι το πιο τελειο hobby


Απο οτι καταλαβα το φιλτρο εχεις σφουγγαρι οπως ηταν ετσι???
Ευχαριστώ να σου πω πως ο θερμοστάτης ειναι 50watt. μάλλον άδικα αγόρασα τον εξοπλισμό.. για το φιλτρο εχει ενα σφουγγαρι μαυρο οπως ηταν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnjohn7 : 18-02-14 στις 19:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-14, 19:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Τα χαρτακια αυτα ειχανε μονο gh και ph? Γενικα, να βαλεις στο προγραμμα να παρεις υγρα τεστ που εχουν μεγαλυτερη ακριβεια. Τα βασικα που χρειαζεσαι αμεσα ειναι αμμωνιας, νιτρικων, νιτρωδων και ph. Μετα πας και για Gh και Kh.

Στο φιλτρο ειναι καλο να βαλεις ενα μικρου μεγεθους βιολογικο υλικο οπως το siporax mini (μιας και βλεπω οτι το φιλτρο ειναι μικρο. Αν και δεν μπορω να καταλαβω το μεγεθος απο τις φωτο στο google).

Βαλε και καμια φωτο απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα.

Οσον αφορα το να φτιαξεις ενα ενδυρειο τωρα, ειναι καλη λυση καθως και να δεις και για μεταχειρισμενο οπως σου ειπαν πιο πανω. Μπορεις να κοιταξεις και για καινουριο ομως, μιας και εχουν διαφορες προσφορες καποια καταστηματα κατα καιρους. Πχ, εγω πηρα 115 ευρω ενα 60 λιτρα με βαση, φως, φιλτρο, θερμοστατη και καπακι. Θα βρεις και αλλες προσφορες αν ψαξεις.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-14, 19:43
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χαρτακια αυτα ειχανε μονο gh και ph? Γενικα, να βαλεις στο προγραμμα να παρεις υγρα τεστ που εχουν μεγαλυτερη ακριβεια. Τα βασικα που χρειαζεσαι αμεσα ειναι αμμωνιας, νιτρικων, νιτρωδων και ph. Μετα πας και για Gh και Kh.

Στο φιλτρο ειναι καλο να βαλεις ενα μικρου μεγεθους βιολογικο υλικο οπως το siporax mini (μιας και βλεπω οτι το φιλτρο ειναι μικρο. Αν και δεν μπορω να καταλαβω το μεγεθος απο τις φωτο στο google).

Βαλε και καμια φωτο απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα.

Οσον αφορα το να φτιαξεις ενα ενδυρειο τωρα, ειναι καλη λυση καθως και να δεις και για μεταχειρισμενο οπως σου ειπαν πιο πανω. Μπορεις να κοιταξεις και για καινουριο ομως, μιας και εχουν διαφορες προσφορες καποια καταστηματα κατα καιρους. Πχ, εγω πηρα 115 ευρω ενα 60 λιτρα με βαση, φως, φιλτρο, θερμοστατη φωτισμο και καπακι. Θα βρεις και αλλες προσφορες αν ψαξεις.
Ναι τα χαρτακια ειχαν μονο gh k ph.. εχω βρει μια αγγελια και πηρα τηλ αμεσος και μαλλον θα καταληξω σε αυτο
http://www.kritikes-aggelies.gr/el/ad/classifieds/37018..
τι να βαλω μεσα στο ενυδρειο να παραγει αμμωνια? και τα φυτα που ειπα ποιο πανω κανουν για το ενυδρειο αυτο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140216_180254.jpg
Εμφανίσεις:  295
Μέγεθος:  47,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-14, 19:45
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Tωρα που εχεις ψαρια, εχεις και παραγωγη αμμωνιας.

Διαβασε λιγο τα υπομνηματα των αρχαριων/κυκλο αζωτου κλπ..
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-14, 20:01
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tωρα που εχεις ψαρια, εχεις και παραγωγη αμμωνιας.

Διαβασε λιγο τα υπομνηματα των αρχαριων/κυκλο αζωτου κλπ..
Δεν μου ειπες πως σου φαίνεται το ενυδρείο στην αγγελία. τωρα ειμαι στην διαδικασία προσαρμογής ενος γλείφτη που μου εφερε ενας φιλος μου απο το ενυδρειο του... θα βαλω και αλλη φωτο μετα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-14, 20:05
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Κοιτα, δεν μπορω να δω αν εχει γρατζουνιες ή αλλες φθορες κλπ. Σαν τιμη και διαστασεις μια χαρα ειναι. Εχει και βαση.

Πρεπει να ειναι προηγουμενο μοντελο του aquadream 80 της aquatlantis (αν κρινω απο το φιλτρο στην πλατη). Αυτο καινουριο τωρα εχει ~180 στα pet city, με βαση, φως, θερμοστατη, φιλτρο, καπακι.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-14, 20:25
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα, δεν μπορω να δω αν εχει γρατζουνιες ή αλλες φθορες κλπ. Σαν τιμη και διαστασεις μια χαρα ειναι. Εχει και βαση.

Πρεπει να ειναι προηγουμενο μοντελο του aquadream 80 της aquatlantis (αν κρινω απο το φιλτρο στην πλατη). Αυτο καινουριο τωρα εχει ~180 στα pet city, με βαση, φως, θερμοστατη, φιλτρο, καπακι.
Ευχαριστω για την βοηθεια μεχρι το σαββατο θα το παρω το ενυδρειο..
εβαλα μεσα και το αλλο ψαρακι αλλα δεν ξερω τι ειναι...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140218_140803.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  49,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-14, 21:36
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

corydoras albino..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-14, 23:54
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Οπότε σε ένα άστρωτο ενυδρείο βάζεις 3 γκάπυ ένα "γλύφτη" που δεν ξέρεις τίποτα γι αυτόν κι ένα ψάρι που επίσης δεν ξέρεις τι είναι, τι συνθήκες νερού χρειάζεται αν ζει σε κοπάδι ή μόνο του, αν ταιριάζει μα τα γκάπυ. Χωρίς φυσικά να μπεις στον κόπο να διαβάσεις κάποια από τα υπομνήματα αρχαρίων
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-02-14, 00:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χαλαρα παιδια τωρα στην αρχη.
Δεν εχει συνειδητοποιησει μαλλον ακομα οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, και νομιζει οτι παιρνουμε 5 τζαμακια και βαζουμε μεσα οτι ψαρια να'ναι.
Οδηγιες δωστε του.
Αν και δεν σωνεται αλλιως.... φιλε johnjohn7, δωσε τα ψαρια ολα πισω. ΧΘΕΣ.
Δεν θα τη βγαλουν καθαρη μεχρι το Σαββατο. Κι αν επιζησει καποιο, θα εχει κουσουρια και θα πεθανει λιγο αργοτερα.
Παρε το ενυδρειο και μετα βλεπουμε για στρωσιμο και μετα για καταλληλα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-02-14, 09:20
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρα παιδια τωρα στην αρχη.
Οδηγιες δωστε του.
.
Πριν αρχίσεις να βάζεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο, καλό θα ήταν να αποκτούσες κάποιες γνώσεις σχετικά με το πως δουλεύει ένα ενυδρείο. Κάθε ζωντανός οργανισμός παράγει απόβλητα. Τα δικά μας πάνε στην τουαλέτα και μετά στη θάλασσα, των πουλιών πέφτουν συχνά επάνω μας (εμένα τουλάχιστο μου συμβαίνει συχνά), των ψαριών όμως που ζουν σε ενυδρείο δεν μπορούν να φύγουν πουθενά, συσσωρευονται στο νερό και το δηλητηριάζουν. Οι ρύποι των ψαριών - κι όχι μόνο- παράγουν αμμωνία, η οποία είναι θανατηφόρα για τα ψάρια μας. Τα φίλτρα λοιπόν καθαρίζουν την αμμωνία από το νερό μετατρέποντας τη σε άλλες ουσίες λιγότερο τοξικές για τα ψάρια. Για να το κάνει αυτό το φίλτρο πρέπει να έχει μέσα του κάποια βακτήρια τα οποία διασπούν την αμμωνία σε άλλες ενώσεις. Τότε το φίλτρο σου είναι στρωμένο και τα ψάρια σου μια χαρά. Αν πάλι δεν συμβαίνει αυτό τότε το φίλτρο απλά γυρίζει γύρω γύρω το νερό και τα ψάρια σε μερικές μέρες θα πεθάνουν.
Όσον αφορά στο τι ψάρια θα βάλουμε μέσα στο ενυδρείο μας, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Όπως δεν θα έβαζες στο ίδιο κλουβί στην έρημο σαχάρα μια πολική αρκούδα, μια καμήλα και ένα λύκο, έτσι δεν μπορείς να βάλεις και όλα τα ψάρια μαζί στο ίδιο νερό. Άλλα ψάρια ζουν σε ζεστά νερά κι άλλα σε ποιο κρύα, κάποια θέλουν όξινο νερό, ενώ άλλα βασικό, σε κάποια είναι απαραίτητο να υπάρχει στο βυθό άμμο ενώ άλλα χρειάζονται πέτρες. Οπότε πριν βάλουμε κάποιο ψάρι στο νερό πρέπει να ξέρουμε τι ψάρι είναι και σε τι συνθήκες ζει. Τέλος πρέπει να λάβουμε υπόψη μας πόσο μεγάλο γίνεται το ψάρι γιατί σίγουρα ένα ψάρι 50cm δεν μπορεί να χωρέσει σ ένα ενυδρείο 50 λίτρα κι ούτε μια φάλαινα σε μία μπανιέρα ΄
Αφού λοιπόν κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες να στρώσεις το φίλτρο σου, δεις πια ψάρια σου αρέσουν κι αν μπορείς να τους προσφέρεις τις συνθήκες νερού στις οποίες επιβιώνουν, μπορείς ν' αρχίσεις να προσθέτεις ψάρια στο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-02-14, 09:40
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε σε ένα άστρωτο ενυδρείο βάζεις 3 γκάπυ ένα "γλύφτη" που δεν ξέρεις τίποτα γι αυτόν κι ένα ψάρι που επίσης δεν ξέρεις τι είναι, τι συνθήκες νερού χρειάζεται αν ζει σε κοπάδι ή μόνο του, αν ταιριάζει μα τα γκάπυ. Χωρίς φυσικά να μπεις στον κόπο να διαβάσεις κάποια από τα υπομνήματα αρχαρίων
Καταρχήν καλήμερα,
Φρόσω να σου πω οταν αποφάσισα να στήσω το ενυδρειο δεν εμπενα καθόλου σε φόρουμ και οτι έκανα το έκανα με την καθοδήγηση του πετσοπα δεν εκανα τίποτα μόνος μου, αυτος μου ειπε ποσα ψαρια να βάλω μεσα πως θα στρώσω το ενυδρείο και οταν εκανα τις μετρήσεις μου ειπε οτι ειναι καλές και οτι τωρα μπορω να βαλω ψαρια...
πριν μερικές μέρες ειχα πει σε ενα φιλο μου οτι εχω ενυδρειο και ήθελε να το δει γιατι ασχολείται παραπάνω απο έμενα μου ειπε πως θα μου φερει ενα ψαρι που κανει να ειναι μαζι με τα αλλα...
και χθες πριν το βαλέ μεσα το ειχα πει στο φορουμ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαλαρα παιδια τωρα στην αρχη.
Δεν εχει συνειδητοποιησει μαλλον ακομα οτι δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, και νομιζει οτι παιρνουμε 5 τζαμακια και βαζουμε μεσα οτι ψαρια να'ναι.
Οδηγιες δωστε του.
Αν και δεν σωνεται αλλιως.... φιλε johnjohn7, δωσε τα ψαρια ολα πισω. ΧΘΕΣ.
Δεν θα τη βγαλουν καθαρη μεχρι το Σαββατο. Κι αν επιζησει καποιο, θα εχει κουσουρια και θα πεθανει λιγο αργοτερα.
Παρε το ενυδρειο και μετα βλεπουμε για στρωσιμο και μετα για καταλληλα ψαρια.
Καλημέρα..
θα παω να πάρω το άλλο ενυδρείο μόλις μπορέσω..
Θα τα δώσω πίσω αλλά για ποιον λόγο? για να ξέρω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αρχίσεις να βάζεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο, καλό θα ήταν να αποκτούσες κάποιες γνώσεις σχετικά με το πως δουλεύει ένα ενυδρείο. Κάθε ζωντανός οργανισμός παράγει απόβλητα. Τα δικά μας πάνε στην τουαλέτα και μετά στη θάλασσα, των πουλιών πέφτουν συχνά επάνω μας (εμένα τουλάχιστο μου συμβαίνει συχνά), των ψαριών όμως που ζουν σε ενυδρείο δεν μπορουν να φύγουν πουθενά, συσσωρευονται στο νερό και το δηλητηριάζουν. Οι ρύποι των ψαριών - κι όχι μόνο- παράγουν αμμωνία, η οποία είναι θανατηφόρα για τα ψάρια μας. Τα φίλτρα λοιπόν καθαρίζουν την αμμωνία από το νερό μετατρέποντας τη σε άλλες ουσίες λιγότερο τοξικές για τα ψάρια. Για να το κάνει αυτό το φίλτρο πρέπει να έχει μέσα του κάποια βακτήρια τα οποία διασπουν την αμμωνια σε άλλες ενώσεις. Τότε το φίλτρο σου είναι στρωμένο και τα ψάρια σου μια χαρα.
Δεν ειχα ασχοληθεί πότε με αυτο το χομπι και ακολούθησα τις οδηγίες του πετσοπα. μου έδωσε και κατι μπουκαλάκια, υποτιθεται για καθαρισμο νερου (εχω πει ποιο πάνω τι ειναι). 3 μερες τωρα που εχω βρει το φορουμ αυτο εχω βγαλει τα ματια μου στο διαβασμα και εχω βρει πολλα λαθη θα παω τα ψαρια πισω και θα αρχισω ξανα με μεγαλυτερο ενυδρειο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αρχίσεις να βάζεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο, καλό θα ήταν να αποκτούσες κάποιες γνώσεις σχετικά με το πως δουλεύει ένα ενυδρείο. Κάθε ζωντανός οργανισμός παράγει απόβλητα. Τα δικά μας πάνε στην τουαλέτα και μετά στη θάλασσα, των πουλιών πέφτουν συχνά επάνω μας (εμένα τουλάχιστο μου συμβαίνει συχνά), των ψαριών όμως που ζουν σε ενυδρείο δεν μπορούν να φύγουν πουθενά, συσσωρευονται στο νερό και το δηλητηριάζουν. Οι ρύποι των ψαριών - κι όχι μόνο- παράγουν αμμωνία, η οποία είναι θανατηφόρα για τα ψάρια μας. Τα φίλτρα λοιπόν καθαρίζουν την αμμωνία από το νερό μετατρέποντας τη σε άλλες ουσίες λιγότερο τοξικές για τα ψάρια. Για να το κάνει αυτό το φίλτρο πρέπει να έχει μέσα του κάποια βακτήρια τα οποία διασπούν την αμμωνία σε άλλες ενώσεις. Τότε το φίλτρο σου είναι στρωμένο και τα ψάρια σου μια χαρά. Αν πάλι δεν συμβαίνει αυτό τότε το φίλτρο απλά γυρίζει γύρω γύρω το νερό και τα ψάρια σε μερικές μέρες θα πεθάνουν.
Όσον αφορά στο τι ψάρια θα βάλουμε μέσα στο ενυδρείο μας, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Όπως δεν θα έβαζες στο ίδιο κλουβί στην έρημο σαχάρα μια πολική αρκούδα, μια καμήλα και ένα λύκο, έτσι δεν μπορείς να βάλεις και όλα τα ψάρια μαζί στο ίδιο νερό. Άλλα ψάρια ζουν σε ζεστά νερά κι άλλα σε ποιο κρύα, κάποια θέλουν όξινο νερό, ενώ άλλα βασικό, σε κάποια είναι απαραίτητο να υπάρχει στο βυθό άμμο ενώ άλλα χρειάζονται πέτρες. Οπότε πριν βάλουμε κάποιο ψάρι στο νερό πρέπει να ξέρουμε τι ψάρι είναι και σε τι συνθήκες ζει. Τέλος πρέπει να λάβουμε υπόψη μας πόσο μεγάλο γίνεται το ψάρι γιατί σίγουρα ένα ψάρι 50cm δεν μπορεί να χωρέσει σ ένα ενυδρείο 50 λίτρα κι ούτε μια φάλαινα σε μία μπανιέρα ΄
Αφού λοιπόν κάνεις τις απαραίτητες ενέργειες να στρώσεις το φίλτρο σου, δεις πια ψάρια σου αρέσουν κι αν μπορείς να τους προσφέρεις τις συνθήκες νερού στις οποίες επιβιώνουν, μπορείς ν' αρχίσεις να προσθέτεις ψάρια στο ενυδρείο σου.
Δηλαδη το ψαρι που εβαλα δεν παει με τα γκαπι? το νερο μου ειναι 25 βαθμους pH 7.3,GH 15 ειναι ακαταλληλο? τα φυτα? ολα τα εχω κανει λαθος?
το ξερω ειναι μικρο το ενυδρειο.. εχω κανονισει να παρω αλλο, αλλα πρεπει παλι να αγορασω ολο τον εξοπλισμο απο την αρχη για ενα 60lt ασ πουμε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnjohn7 : 19-02-14 στις 09:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-14, 09:42
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Χαίρομαι που αποφάσισες να το πάρεις από την αρχή σωστά κι αν είσαι κοντά Ρέθυμνο ή Άγιο (θα είμαι εκεί το Σαβ/ριακο), ευχαρίστως να σου δώσω μπόλι!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-14, 09:46
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που αποφάσισες να το πάρεις από την αρχή σωστά κι αν είσαι κοντά Ρέθυμνο ή Άγιο (θα είμαι εκεί το Σαβ/ριακο), ευχαρίστως να σου δώσω μπόλι!
ναι ειμαι αγιο νικολαο σαββατο θα ειμαι ηράκλειο μάλλον,, δεν ξερω να το χρησιμοποιησω το μπολι.. να τα δώσω ολα τα ψαράκια πίσω η μόνο τα γκαπυ?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-02-14, 10:02
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Δώστα όλα τα ψαράκια πίσω. Το μπόλι μπορώ να σου εξηγήσω εγώ τι θα το κάνεις κι Άγιο θα έρθω την Παρασκευή το απόγευμα. Αλλά αν καταφέρεις να γυρίσεις τα ψάρια, τότε το μπόλι δεν σου χρειάζεται.
Για να ξέρεις πάντως το μπόλι είναι μια ποσότητα απονιτροποιητικών βακτηριδίων δλδ βακτηριδίων που ζουν τρώγοντας-διασπώντας την αμμωνία, που σου δίνει κάποιος από το δικό του φίλτρο. Αν όμως το ενυδρείο είναι άδειο τότε τα βακτήρια δεν βρίσκουν τροφή δλδ αμμωνία και παθαίνουν.
Δεν ξέρω να σου πω σε τι συνθήκες ζει το cory, αλλά ξέρω πως χρειάζεται κοπάδι, επίσης η λέξη γλύφτης περιγράφει πολλά και διαφορετικά ψάρια με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες το κάθε ένα τα οποία όμως σε γενικές γραμμές γίνονται μεγάλα και θέλουν όξινο νερό. Περίμενε να σου απαντήσει και κάποιος άλλος που να ξέρει καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-02-14, 10:07
johnjohn7 Ο χρήστης johnjohn7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2014
Περιοχή: Κρήτη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Δώστα όλα τα ψαράκια πίσω. Το μπόλι μπορώ να σου εξηγήσω εγώ τι θα το κάνεις κι Άγιο θα έρθω την Παρασκευή το απόγευμα. Αλλά αν καταφέρεις να γυρίσεις τα ψάρια, τότε το μπόλι δεν σου χρειάζεται.
Για να ξέρεις πάντως το μπόλι είναι μια ποσότητα απονιτροποιητικών βακτηριδίων δλδ βακτηριδίων που ζουν τρώγοντας-διασπώντας την αμμωνία, που σου δίνει κάποιος από το δικό του φίλτρο. Αν όμως το ενυδρείο είναι άδειο τότε τα βακτήρια δεν βρίσκουν τροφή δλδ αμμωνία και παθαίνουν.
Δεν ξέρω να σου πω σε τι συνθήκες ζει το cory, αλλά ξέρω πως χρειάζεται κοπάδι, επίσης η λέξη γλύφτης περιγράφει πολλά και διαφορετικά ψάρια με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες το κάθε ένα τα οποία όμως σε γενικές γραμμές γίνονται μεγάλα και θέλουν όξινο νερό. Περίμενε να σου απαντήσει και κάποιος άλλος που να ξέρει καλύτερα
Αν με το μπολι δεν θα παθουν τιποτα τοτε να κρατησω τα ψαρια μεχρι να παω για το αλλο ενυδρειο.. τι λες εσυ θα αντεξουν μεχρι τοτε? το αλλο θα το δωσω στον φιλο μου το σαββατο και ελπιζω να αντεξει μεχρι τοτε.. παρασκεβη θα ειμαι αγιο και παλι σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-02-14, 14:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnjohn7 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν αποφάσισα να στήσω το ενυδρειο δεν εμπενα καθόλου σε φόρουμ και οτι έκανα το έκανα με την καθοδήγηση του πετσοπα δεν εκανα τίποτα μόνος μου, αυτος μου ειπε ποσα ψαρια να βάλω μεσα πως θα στρώσω το ενυδρείο και οταν εκανα τις μετρήσεις μου ειπε οτι ειναι καλές και οτι τωρα μπορω να βαλω ψαρια...

-------------------------

Καλημέρα..
θα παω να πάρω το άλλο ενυδρείο μόλις μπορέσω..
Θα τα δώσω πίσω αλλά για ποιον λόγο? για να ξέρω
-------------------------
Aν οι μονες μετρησεις που του εδωσες ειναι pH GH και θερμοκρασια, και σου ειπε οτι το ενυδρειο ειναι ετοιμο να δεχτει ψαρια, τοτε ή ειναι ασχετος, ή απλα θελει να πουλησει οσα πιο πολλα ψαρια μπορει.

Τα ψαρια, ειπα να τα επιστρεψεις πισω, γιατι δεν ξερεις αν ειναι ετοιμο το φιλτρο.
Κι αυτο θα φανει μονο απο τις μετρησεις ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3, τις οποιες δεν εχεις κανει.
Και δεν χρειαζεται να περιμενουμε να τις κανεις, γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν θα ειναι καθολου καλες, αφου σε τοσο μικρο ενυδρειο, με τοσα ψαρια και σε τοσο λιγες μερες, δεν στρωνει το φιλτρο με μπουκαλακια, ουτε το Θεο μπαρμπα να εχεις ... (με ολη την καλη διαθεση και χιουμορ)
Τα βακτηρια στα μπουκαλακια, ειναι για οταν εχεις ενα ενυδρειο (λογικων διαστασεων, οχι 15 λιτρα), και βαλεις αναλογικα σε μεγεθος καποιο ψαρακι για αρχη, και μετα αναλογα τις μετρησεις (ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3), να προσθετεις και καποια ακομα πχ καθε βδομαδα, ή δεν πανε καλα οι μετρησεις, να διακοπτεις το ταισμα και να επεμβαινεις, κανωντας και αλλαγες νερου κλπ, μεχρι να ολοκληρωθει μετα απο 2-3 μηνες, η συνθεση που μπορει να σηκωσει το ενυδρειο και το φιλτρο.
Οχι οτι πιο ευκολο και ασφαλες.

Για να μη χανομαστε σε ατερμονα ποστ, διαβασε τα αρθρα στην κατηγορια των αρχαριων, ιδιως περι κυκλου του αζωτου, αμμωνιας και στησιμο ενυδρειου, και μετα ρωτας οτι δεν καταλαβεις.
Εχεις εδω, μια τεραστια ευκαιρια, να εκμεταλευτεις τις πληροφοριες και τη βοηθεια που παρεχεται δωρεαν σε ολους, για να στησεις ενα υγιες ενυδρειο και να το χαιρεσαι.
Μη περιμενεις ομως θαυματα αν δεν κινηθεις και δεν μελετησεις κι εσυ.
Σε αυτο το θεμα δεν θα μαθεις περι ενυδρειου. Τωρα απλα λεμε πρωτες βοηθειες για να μη πανε αδικα τα ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο χομπι. pulsedia DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 01-10-12 18:38
ειμαι νεος στο χομπι λιγο βοηθεια !!!! manolitsakos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-09 14:14
Νεος στο χομπι ΔΗΜΗΤΡΗΣ Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 13-02-04 20:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09199 seconds with 16 queries