Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 17-12-13, 02:24
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Unhappy Υπερ-σος

Καλησπερα σας! Εκανα χθες τη 1η μου αποπειρα ενυδρειου (55 λιτρα κοντα)
Ειμαι φουλ ασχετος οποτε σας λεω τι εκανα και τι μου ειπαν δηλαδη να κανω και μου λετε τι να κανω απο δω και περα!

Λοιπον...

Αφου εστρωσα χαλικι (πρωτα το ξεπλυνα) γεμισα με νερο το ενυδρειο (βρυσης) ανοιξα τον εξοπλισμο (Φιλτρο και Θερμοστατη) και το νερο ηταν καπου στους 24-25 βαθμους!

Εριξα το αυτο το μπουκαλακι (κοντα μισο καπακι εμεινε εκτος)

Και μετα 2.5 καπακια απο αυτο!

Αφου καπως θολωσε το νερο, μετα απο κανα 3 ωρο εριξα τα ψαρακια (2 συνολο με το γνωστο τροπο προσαρμογης)

Σημερα που πηγα παλι στο καταστημα, μου εδωσαν να ριξω 1 καπακι απο αυτο

Απο τα 2 ψαρακια, το ενα μολις σημερα αφου παρουσιασε κοκκινα βρανχια δεν εζησε και γενικα αυτο με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα αλλα και να τα παρατησω!

Τωρα τι κανω? Πως συνεχιζω? Παιρνω αυριο πρωι 1 ιδιο και το αφηνω? Διαβασα υπομνηματα κτλ αλλα λιγα καταλαβα και στα μαγαζια δεν εξηγουν! Φοβαμαι μηπως και το αλλο παθει το ιδιο! Αυτο με την αμμωνια-ph-νιτροδεις δεν τα ξερω καθολου! Να αλλαξω νερο και αν ναι να ριξω κατι απο τα παραπανω υλικα?

ΒΟΗΘΕΙΑ και Συγνωμη απο εναν εντελως αρχαριο!
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 18-12-13, 00:49
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνεις, ας μιλήσουν οι πιο "ειδικοί" και πιο "ηρεμοι"!!!
(Η αλήθεια είναι πως έχω φορτώσει με αυτά που σου είπαν και που συνεχίζουν να σου λένε...)

Σε παρακαλώ να αναφέρεις τα ονόματα και των 3 καταστημάτων

Απλα για ενημερώση όλων μας
Το ενα είναι το friends (Θεσσαλονίκη ) το άλλο το smart pets (Θεσσαλονίκη) το άλλο δεν θυμάμαι όνομα αλλά ηταν εξω απο τη πόλη (πήγα γιατί δουλεύω μακρια απο τη πόλη)
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-12-13, 07:08
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Επεσα εξω. Τελικα ειναι πολλοι οι επικινδυνοι σε αυτη την πολη

Κανε οτι ακριβως σου προτεινει ο delta, οχι για πρωτη φορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-12-13, 08:58
Το avatar του χρήστη suiveam
suiveam Ο χρήστης suiveam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Friends εννοει το Quiko...φανταζομαι αυτο εννουσες nazgul....

εχω ακουσει τα απιστευτα εκει μεσα....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-12-13, 09:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ξερω οτι ειναι το quiko...
Ειχα την αισθηση οτι πηγε σε αλλο. Αλλα διαφορα δεν κανει ως αποτελεσμα.

Δεν υπαρχει λογος να ανοιξουμε παλι αυτη την κουβεντα. Τα μαγαζια θελουν να πουλησουν και καλα κανουν. Αν δεν το κανουν, εστω και με αυτο τον τροπο, θα κλεισουν. Καποιους θα τους εκμεταλλευονται (ολοι την παθαμε) και καποιους θα συνεχισουν να τους εκμεταλλευονται, επειδη δεν θελουν να δουν πως ειναι τα πραγματα στην πραγματικοτητα, ή απλα δεν εχουν ορεξη να ασχοληθουν σοβαρα με το χομπυ. Παντα πιστευω οτι το φταιξιμο ειναι στον πελατη, αν δεν ειναι ενημερωμενος. Και φυσικα δεν μιλαω για την πρωτη επαφη με το ενυδρειο, που λογικο ειναι να μην εχει ιδεα, αλλα για τη συνεχεια. Και απο ενημερωση, με το internet μπορεις να βρεις πλεον τα παντα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-12-13, 09:53
Το avatar του χρήστη suiveam
suiveam Ο χρήστης suiveam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 84
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω μαζι σου, ως παθων.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-12-13, 10:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όλοι έχουμε πάθει, το θέμα είναι να μαθαίνουμε.
"Όποιος δεν πάθει δεν θα μάθει".
Πληροφόρηση και μόνο πληροφόρηση.
Διάβασμα και μόνο διάβασμα φίλε GraCE για να κατανοήσεις πως λειτουργεί αυτό το μίνι οικοσύστημα που λέγεται ενυδρείο.

Και να ξέρεις πως το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό και θα πρέπει να μάθεις εσύ και να καταλάβεις ποιες είναι οι σωστές διαδικασίες για να διατηρηθεί. Ακολούθησε τις οδηγίες των παιδιών και θα πάνε όλα καλά.

Και πάνω από όλα ψυχραιμία, όχι βιαστικές κινήσεις, και κάθε κίνηση θα την μελετάς καλά πρώτα.

Καλή δύναμη και θα σε αποζημιώσει η προσπάθεια σου, να το ξέρεις αυτό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-12-13, 10:19
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Ευχαριστω και παλι! Το κακο ειναι οτι ακομα δεν εχω απαντηση για μπολι! Βρισκομαι Συκιες αν καποιος και απο δω ξερει καποιον ας μου απαντησει παρακαλω!

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-12-13, 11:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω και παλι! Το κακο ειναι οτι ακομα δεν εχω απαντηση για μπολι! Βρισκομαι Συκιες αν καποιος και απο δω ξερει καποιον ας μου απαντησει παρακαλω!

Ευχαριστω
Μέχρι να βρεις μπόλι ακολούθησε τις οδηγίες του φίλου delta66. Καθυστερούμε τη δημιουργία βιολογίας αλλά σώζουμε το ψάρι από τυχόν δηλητηρίαση από αμμωνία , που είναι το ζητούμενο αυτή τη στιγμή. Θα σου πρότεινα να αγοράσεις και prime (ίσως είναι το μοναδικό ζουμί που θα έπρεπε να έχεις) για να αποτοξικοποιείς την αμμωνία. Είναι 1ml για κάθε 40 λίτρα νερό και μπορείς να βάλεις μέχρι 5πλη δόση σε περιπτώσεις που έχεις αμμωνία. Υπάρχουν τέτοιου είδους αντιχλώρια που αποτοξικοποιούν την αμμωνία και από άλλες εταιρίες αλλά δεν έχω κάποια υπό όψιν μου να σου πω.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-12-13, 14:50
Το avatar του χρήστη matser
matser Ο χρήστης matser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2013
Περιοχή: Syros
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων

...Υπάρχουν τέτοιου είδους αντιχλώρια που αποτοξικοποιούν την αμμωνία και από άλλες εταιρίες αλλά δεν έχω κάποια υπό όψιν μου να σου πω.
Εγώ χρησιμοποιώ το Stress Coat της API. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-12-13, 20:23
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδια λιγα νεα που εχω!

Πηρα το prime ( σαν αυτο καπως)

Επισης πηρα αεραντλια με αεροπετρα (αν το λεω σωστα)

Οποτε τωρα ή καθυστερω την βιολογια του ενυδρειου κανοντας 70% αλλαγη τωρα που γυρισα απο δουλεια και μετα καθε μερα για 50% νερου και βαζοντας το prime + βακτηρια (καλο για το ψαρακι) ή το αφηνω ως εχειν μεχρι να περασει καιρος να πεσει η αμμωνια απο μονη της (11 μερες ακομα αφου ειναι η 4η σημερα) και μετα κανω αλλαγη νερου!

Το ψαρακι δεν το ταισα σημερα καθολου! Να το ταισω αυριο?? Ποσο να το αφησω χωρις τροφη?

Επισης:
Το prime που σας εδειξα ειναι να φανταστω το αντιχλωριο μου ετσι? Αυτο δλδ θα εχω σαν αντιχλωριο για το νεο νερο? Ρωταω γιατι εχω φοβηθει με τα pet shops και δεν αναφερει κατι το κουτακι! Λεει μονο "πληρες συμπηκνωμενο μαλακτικο για γλυκο και αλμυρο νερο, αφαιρει χλωριο αμμωνια χλωρινη κτλ"

Αν κανω σημερα την αλλαγη του 70% του νερου, βαλω prime + βακτηρια μετα αλλαγες του 50% και για ποσο καιρο να τις συνεχισω? Καθε μερα για παντοτε? Μου ακουγεται καπως να αλλαγω το μισο νερο καθε μερα...

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-12-13, 20:59
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ναι, αυτό είναι το αντιχλώριό σου. Δ εν γνωρίζω πόσο αντέχει το ψάρι σου χωρίς τροφή, περίμενε κάποιον που ξέρει, όμως τα χρυσόψαρα για 4 μέρες δεν έχουν πρόβλημα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλεις βακτήρια? Αφου δεν κάνουν τίποτα και στρώνεις το φίλτρο με το ψάρι έτσι κι αλλιώς?
Θα συνεχίσεις έτσι μέχρι να στρώσει το φίλτρο σου και μετά θα κάνεις μια αλλαγή κάθε βδομάδα περίπου!
-------------------------
Το φίλτρο θα έχει στρώσει όταν με τα τεστ σου μετράς μηδενική αμμωνία και νιτρώδη, αλλά έχεις μετρήσιμα νιτρικά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φρόσω : 18-12-13 στις 20:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-12-13, 21:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε τωρα ή καθυστερω την βιολογια του ενυδρειου κανοντας 70% αλλαγη τωρα που γυρισα απο δουλεια και μετα καθε μερα για 50% νερου και βαζοντας το prime + βακτηρια (καλο για το ψαρακι) ή το αφηνω ως εχειν μεχρι να περασει καιρος να πεσει η αμμωνια απο μονη της (11 μερες ακομα αφου ειναι η 4η σημερα) και μετα κανω αλλαγη νερου!

Το ψαρακι δεν το ταισα σημερα καθολου! Να το ταισω αυριο?? Ποσο να το αφησω χωρις τροφη?

Αν κανω σημερα την αλλαγη του 70% του νερου, βαλω prime + βακτηρια μετα αλλαγες του 50% και για ποσο καιρο να τις συνεχισω? Καθε μερα για παντοτε? Μου ακουγεται καπως να αλλαγω το μισο νερο καθε μερα...
Για τις αλλαγες στα έγραψαν ήδη αλλά το "ή" του πετσοπα ακόμη σφυρίζει από πάνω μας

Συνεχίζεις να μην το ταίζεις. 10 μέρες αντέχει στο χαλαρό (ενα υγιές ψάρι)

Μέχρι να αποκτήσεις στρωμένο φίλτρο, συνεχίζεις τις αλλαγές νερού

Να πας πίσω το ψάρι, το σκέφτηκες? Θα σε διευκολύνει σε πάρα πολλά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-12-13, 21:15
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως ένας άνθρωπος αντέχει να αφήνει ένα ζωντανό να υποφέρει εν γνώση του! Φυσικά και θα πρέπει να συνεχίσεις τις καθημερινές αλλαγές δεν είναι δα και κανένας ιδιαίτερος κόπος σε αυτά τα λίτρα. Όταν είχα πρωτοπάρει τα 2 μου ψάρια μέχρι να βρω μπόλι και μεγαλύτερο ενυδρείο άλλαζα νερό κάθε 12 ώρες
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-12-13, 21:26
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παιδια αυριο με το καλο τετοια ωρα θα εχω το μπολι! Θα ειναι βιολογικο μου ειπε ο ανθρωπος και επιτελους γνωρισα ενα ατομο με γνωσεις και θεληση! (εμπορο εννοω) Ευχαριστω τον nazgul που μου τον προτεινε! Αυριο θα παω απο κει με το καλο και θα βαλω στο φιλτρο μου το μπολι!

Μεχρι αυριο εριξα ενα καπακι prime για την αμμωνια και θα βαλω την αεραντλια!
Οταν θα βαλω και το μπολι θα περιμενω 3-4 μερες και θα αλλαξω νερο! Οσο για το ψαρακι δεν το δεχονται εννοειται οτι το ρωτησα και εκανα και φασαρια!

Ευχαριστω και συγνωμη για τα πολλα που ειπα..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-12-13, 21:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως ένας άνθρωπος αντέχει να αφήνει ένα ζωντανό να υποφέρει εν γνώση του! Φυσικά και θα πρέπει να συνεχίσεις τις καθημερινές αλλαγές δεν είναι δα και κανένας ιδιαίτερος κόπος σε αυτά τα λίτρα. Όταν είχα πρωτοπάρει τα 2 μου ψάρια μέχρι να βρω μπόλι και μεγαλύτερο ενυδρείο άλλαζα νερό κάθε 12 ώρες
Ηρεμα Φροσω.
Ειναι νεος και μπερδεμενος ακομα ο φιλος μας, και παρολ'αυτα προσπαθει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-12-13, 21:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν το δεχτηκανε το ψαρι πισω ε;

"προιον"...

ωραιο πετσοπ.να παω να αγορασω ενα σακι πατατες

grace,κανε αυτα που σου εχουν πει ηδη οι συμφορουμιτες.
αν διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους θα σε βοηθησουν πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-12-13, 21:51
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Δεν την λέω στον GraCE, ήταν απλώς ένα γενικό παραλήρημα για τους ανθρώπους που αδιαφορούν για τις ζωές που βάζουν στα σπίτια τους και στα μαγαζιά τους! ¶λλωστε κι εγώ ακόμα νέα και μπερδεμένη είμαι
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 18-12-13, 22:07
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν την λέω στον GraCE, ήταν απλώς ένα γενικό παραλήρημα για τους ανθρώπους που αδιαφορούν για τις ζωές που βάζουν στα σπίτια τους και στα μαγαζιά τους! ¶λλωστε κι εγώ ακόμα νέα και μπερδεμένη είμαι
Peace & love παιδια τιποτε αλλο! :P

Τελευταια ερωτηση πριν αποχωρησω! Για να μην κανω καμια χαζομαρα, πηρα την αεραντλια εδω

Ειναι η μαυρη συσκευη που βλεπετε στην εικονα, το λαστιχακι και 2 πλαστικα ενα λευκο και ενα μπλε (σαν διακλαδωτες - δεν βρισκω τη λεξη)

Λιγο βοηθεια για τη συνδεσιμοτητα! Οχι τιποτα αλλο, απλως με αυτα που εγιναν τοσες μερες εχω φοβηθει :P

Παραθετω φωτο απο αυτα που εχω και το ψαρακι! Θελω να δειτε εσωτερικα στο τζαμι αυτο τη θολουρα που εχει...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20131216_215403.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  81,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20131218_220040.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  81,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 18-12-13, 22:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια λιγα νεα που εχω!

1. Πηρα το prime ( σαν αυτο καπως)
2. Επισης πηρα αεραντλια με αεροπετρα (αν το λεω σωστα)
3. Οποτε τωρα ή καθυστερω την βιολογια του ενυδρειου κανοντας 70% αλλαγη τωρα που γυρισα απο δουλεια και μετα καθε μερα για 50% νερου και βαζοντας το prime + βακτηρια (καλο για το ψαρακι) ή το αφηνω ως εχειν μεχρι να περασει καιρος να πεσει η αμμωνια απο μονη της (11 μερες ακομα αφου ειναι η 4η σημερα) και μετα κανω αλλαγη νερου!
4. Το ψαρακι δεν το ταισα σημερα καθολου! Να το ταισω αυριο?? Ποσο να το αφησω χωρις τροφη?
5. Επισης:
Το prime που σας εδειξα ειναι να φανταστω το αντιχλωριο μου ετσι? Αυτο δλδ θα εχω σαν αντιχλωριο για το νεο νερο? Ρωταω γιατι εχω φοβηθει με τα pet shops και δεν αναφερει κατι το κουτακι! Λεει μονο "πληρες συμπηκνωμενο μαλακτικο για γλυκο και αλμυρο νερο, αφαιρει χλωριο αμμωνια χλωρινη κτλ"
6. Αν κανω σημερα την αλλαγη του 70% του νερου, βαλω prime + βακτηρια μετα αλλαγες του 50% και για ποσο καιρο να τις συνεχισω? Καθε μερα για παντοτε? Μου ακουγεται καπως να αλλαγω το μισο νερο καθε μερα...
Ευχαριστω!
1. Το "σαν" με φοβιζει λιγο. Δεν γραφει στο μπουκαλι "Seachem prime"?
2. OK. Βαλτη να λειτουργει. Αν δεν εχεις παρει και ανεπιστροφη βαλβιδα (check valve - επιτρεπει τη ροη προς μια κατευθυνση μονο), τοποθετησε την αεραντλια πιο ψηλα απο το ενυδρειο για να μη τυχων γυρισει το νερο αππο το σωληνακι και πλημυρισεις.
3. Η πρωτη αλλαγη ας ειναι 70% για να "ανασανει" το ψαρι. (προσοχη να ειναι ιδιας θερμοκρασια το νερο της αλλαγης με του ενυδρειου, ή ελαχιστα 1-2C πιο δροσερο -ποτε πιο ζετσο-, αλλιως θα παει απο θερμικο σοκ).
Μετα μπορεις να ελεγχεις την τοξικοτητα με το prime και μικροτερη αλλαγη νερου.
Αν εχεις μεχρι 0.5 αμμωνια, μπορεις να βαζεις στο ενυδρειο μονο prime (μια δοση για ολα τα λιτρα του ενυδρειου). Μια δοση για 60 λιτρα νερο ειναι 1.5 ml prime.
Σε σταγονες το 1.5ml ειναι 30 (20 σταγονες το 1 ml). Μπορεις να παρεις απο φαρμακειο δοσομετρικη σύριγγα ή πλαστικη δοσομετρικη πιπετα.
Η δοσολογια για αποχλωριωση ειναι 1ml ανα 40 λιτρα νερο.
Η δοσολογια για αποτοξικοποιηση ειναι μια δοση για καθε 1ppm αμμωνια ή/και νιτρωδη.
Μεγιστη δοσολογια μεχρι 5πλη.

Αν εχεις πανω απο 0.5ppm και μεχρι 1ppm, θα κανεις 30% αλλαγη νερου και θα βαζεις μια δοση prime.
Aν εχεις 1-2ppm θα κανεις 50% αλλαγη και θα βαζεις μια δοση prime.
Αν εχεις 2-4ppm θα κανεις 60% αλλαγη και θα βαζεις διπλη δοση prime. (3 ml)
Αν εχεις 4-6ppm θα κανεις 70% αλλαγη και θα βαζεις διπλη δοση prime
Αν εχεις 6-10ppm αμμωνια θα κανεις 80% αλλαγη και θα βαζεις 3-5πλη οδη prime

Αυτο γινεται γιατι: Το prime εχει τη δυνατοτητα να μετατρεπει την αμμωνία σε αμμώνιο που δεν ειναι τοξικο αλλα συνεχιζει να τρεφει τη βιολογια χωρις να καθυστερει το στρωσιμο.
Το κολπο με τις αλλαγες νερου και παραλληλα το prime, εχει ως σκοπο να πεταει την πολυ αμμωνια απο το νερο και να αφηνεις λιγη (που κι αυτη θα αποτοξικοποειται απο το prime και θα ειναι ακινδυνη) τοση οση χρειαζεται για να μη σταματαει το στρωσιμο. με 0.5 αμμωνια μμπορει να γινει "σιωπηλα" το στρωσιμο.

Το ταισμα τωρα εχει κι αυτο το κολπο του.
Απο την τροφη, ως γνωστον, ξεκινανε ολα και προκαλουνται ρυποι και τελικα αμμωνια νιτρωδη κλπ
Μεχρι λοιπον να πεσει η αμμωνια σε ασφαλη επιπεδα σταματαμε το ταισμα.
Το ψαρι δεν πεθαινει, απο πεινα και ενα μηνα να το αφησεις νηστικο.
Θα αδυνατισει αλλα δεν θα πεθανει.
Ταισμα θα ξαναρχισεις οταν δεις και η αμμωνια μηδενιζει. Ετσι και θα τραφει το ψαρι και η βιολογια. Ενδεχεται να ξαναδεις αμμωνια με το ταισμα , αλλα θα ειναι λιγη και μετα θα μηδενισει και τελειως μονιμα.
Τοτε αρχιζεις να τσεκαρεις τα νιτρωδη που θα αρχισουν μετα την αμμωνια.
Τα ιδια και εδω αλλαγες prime κλπ μεχρι να μηδενισουν κι αυτα.


Η θερμοκρασια παιζει κι αυτη σημαντικο ρολο, διφορουμενο ομως,
Αν ειναι ψηλη (πανω απο 27 και μεχρι 31) στρωνεται πιο γρηγορα ενα ενυδρειο, αλλα γινεται πιο τιξικη η αμμωνια.
Καλυτερα λοιπον να ειναι στα χαμηλα ορια του ψαριου κι ας καθυσερησει λιγες μερες παραπανω το στρωσιμο. Δεν χαθηκε ο κοσμος.

Η οξυγονωση
παιζει σημαντικο ρολο επισης, Τα βακτηρια τραβανε πολυ οξυγονο οσο αναπυπτυσεται η βιολογια. Τα ψαρια σκανε (εκτος οτι καιγονται απο την αμμωνια - αν εχει και νιτρωδη, αυτα κοβουν την μεταφορα του οξυγονου στο αιμα ). Αεροπετρα λοιπον.


Οπως καταλαβαινεις τα τεστ ΝΗ3 και ΝΟ2 ειναι απαραιτητα στην σρχη, μετα και το τεστ ΝΟ3.
Αλλιως θα κανεις κουτουρου κινησεις αλλγες και prime στην τυχη και μαλλον χωρις θετικο αποτελεσμα.

Αυτα απαντανε στα υπολοιπα σου ερωτηματα.

Τα βακτηρια εμποριου μπορει να μη στρωνουν αυτοματα το ενυδρειο αλλα καποια βοηθανε κι αυτα παραλληλε με τις αλλαγες και το prime να κρατιουνται χαμηλα οι τιμες αμμωνιας και νιτρωδων.

Αν εστρωνες το ενυδρειο χωρις ψαρια, ολα αυτα θα ηταν πιο ευκολα και πιο οικονομικα φυσικα.

Καλη τυχη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην κανω καμια χαζομαρα, πηρα την αεραντλια εδω

Ειναι η μαυρη συσκευη που βλεπετε στην εικονα, το λαστιχακι και 2 πλαστικα ενα λευκο και ενα μπλε (σαν διακλαδωτες - δεν βρισκω τη λεξη)

Λιγο βοηθεια για τη συνδεσιμοτητα! Οχι τιποτα αλλο, απλως με αυτα που εγιναν τοσες μερες εχω φοβηθει :P

Παραθετω φωτο απο αυτα που εχω και το ψαρακι! Θελω να δειτε εσωτερικα στο τζαμι αυτο τη θολουρα που εχει...
Μικρη για τα λιτρα σου
Εχει και ανεπιστροφη βλεπω, Αυτο το μπλε. Στο σχημα που εβαλα και πιο πανω θα καταλαβεις πως μπαινει.


Ασε τη θολουρα, Δεν ειναι καιρος να ασχοληθεις με τα τζαμια τωρα,
Αντε καλα, βαλε μεσα ενα σφουγγαρι (καθαρο αχρησιμοποιητο) και καθαρισε τη.
Προσοχη μη μαγκωσεις κανενα χαλικακι αναμεσα στο τζαμι και το σφουγγαρι και το χαρακωσεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια αυριο με το καλο τετοια ωρα θα εχω το μπολι! Θα ειναι βιολογικο μου ειπε ο ανθρωπος και επιτελους γνωρισα ενα ατομο με γνωσεις και θεληση! (εμπορο εννοω) Ευχαριστω τον nazgul που μου τον προτεινε! Αυριο θα παω απο κει με το καλο και θα βαλω στο φιλτρο μου το μπολι!

Μεχρι αυριο εριξα ενα καπακι prime για την αμμωνια και θα βαλω την αεραντλια!
Οταν θα βαλω και το μπολι θα περιμενω 3-4 μερες και θα αλλαξω νερο! Οσο για το ψαρακι δεν το δεχονται εννοειται οτι το ρωτησα και εκανα και φασαρια!

Ευχαριστω και συγνωμη για τα πολλα που ειπα..
Ωραια, αλλα μην εφησυχαζεις με το μπολι.
Μπορει και να μην πιασει.
Θελεις μετρησεις,
Αν μηδενισουν αμμωνια νιτρωδη και εχεις μονο νιτρικα εισαι ΟΚ. (μετα φτιχνεις τις τρουτινες σου για τις αλλαγες νερου και την αφαιρεση των νιτρικων)
Παρακολουθεις ομως με μετρησεις καθε μερα στην αρχη και μετα πιο αραια ανα ολα πανε καλα, Για ενα-δυο μηνες στην αρχη, δεν αφηνεις το ενυδρειο ερμαιο χωρις μετρησεις.

Οι αλλαγες νερου εξαρτωνται απο την ιχθυοφορτωση και τα λιτρα του νερου, και το ταισμα που χρειαζεται η ιχθυοφορτωση.
Οι αλλαγες, μπορει να ειναι σε βαρια ιχθυοφορτωση σε μικρο ενυδρειο, που θελει πρωτεινικη τροφη, μεχρι και καθημερινες και σε μεγαλο ποσοστο ως ολικες.
Σε ελαφρια μπορει και καθε 15 μερες ενα 30-40%.
Συνηθως σε νορμαλ ιχθυφορτωση, μια φορα την εβομαδα αλλαγη το 30% ειναι ΟΚ.
Θα μας οδηγησουν στο καθορισμο της ρουτινας, οι μετρησεις του νερου και οι ενδειξεις (αλγες, μυρουδιες, συμπεριφορες ψαριων κλπ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-12-13 στις 22:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-12-13, 22:26
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το "σαν" με φοβιζει λιγο. Δεν γραφει στο μπουκαλι "Seachem prime"?
2. OK. Βαλτη να λειτουργει. Αν δεν εχεις παρει και ανεπιστροφη βαλβιδα (check valve - επιτρεπει τη ροη προς μια κατευθυνση μονο), τοποθετησε την αεραντλια πιο ψηλα απο το ενυδρειο για να μη τυχων γυρισει το νερο αππο το σωληνακι και πλημυρισεις.
3. Η πρωτη αλλαγη ας ειναι 70% για να "ανασανει" το ψαρι. (προσοχη να ειναι ιδιας θερμοκρασια το νερο της αλλαγης με του ενυδρειου, ή ελαχιστα 1-2C πιο δροσερο -ποτε πιο ζετσο-, αλλιως θα παει απο θερμικο σοκ).
Μετα μπορεις να ελεγχεις την τοξικοτητα με το prime και μικροτερη αλλαγη νερου.
Αν εχεις μεχρι 0.5 αμμωνια, μπορεις να βαζεις στο ενυδρειο μονο prime (μια δοση για ολα τα λιτρα του ενυδρειου). Μια δοση για 60 λιτρα νερο ειναι 1.5 ml prime.
Σε σταγονες το 1.5ml ειναι 30 (20 σταγονες το 1 ml). Μπορεις να παρεις απο φαρμακειο δοσομετρικη σύριγγα ή πλαστικη δοσομετρικη πιπετα.
Η δοσολογια για αποχλωριωση ειναι 1ml ανα 40 λιτρα νερο.
Η δοσολογια για αποτοξικοποιηση ειναι μια δοση για καθε 1ppm αμμωνια ή/και νιτρωδη.
Μεγιστη δοσολογια μεχρι 5πλη.

Αν εχεις πανω απο 0.5ppm και μεχρι 1ppm, θα κανεις 30% αλλαγη νερου και θα βαζεις μια δοση prime.
Aν εχεις 1-2ppm θα κανεις 50% αλλαγη και θα βαζεις μια δοση prime.
Αν εχεις 2-4ppm θα κανεις 60% αλλαγη και θα βαζεις διπλη δοση prime. (3 ml)
Αν εχεις 4-6ppm θα κανεις 70% αλλαγη και θα βαζεις διπλη δοση prime
Αν εχεις 6-10ppm αμμωνια θα κανεις 80% αλλαγη και θα βαζεις 3-5πλη οδη prime

Αυτο γινεται γιατι: Το prime εχει τη δυνατοτητα να μετατρεπει την αμμωνία σε αμμώνιο που δεν ειναι τοξικο αλλα συνεχιζει να τρεφει τη βιολογια χωρις να καθυστερει το στρωσιμο.
Το κολπο με τις αλλαγες νερου και παραλληλα το prime, εχει ως σκοπο να πεταει την πολυ αμμωνια απο το νερο και να αφηνεις λιγη (που κι αυτη θα αποτοξικοποειται απο το prime και θα ειναι ακινδυνη) τοση οση χρειαζεται για να μη σταματαει το στρωσιμο. με 0.5 αμμωνια μμπορει να γινει "σιωπηλα" το στρωσιμο.

Το ταισμα τωρα εχει κι αυτο το κολπο του.
Απο την τροφη, ως γνωστον, ξεκινανε ολα και προκαλουνται ρυποι και τελικα αμμωνια νιτρωδη κλπ
Μεχρι λοιπον να πεσει η αμμωνια σε ασφαλη επιπεδα σταματαμε το ταισμα.
Το ψαρι δεν πεθαινει, απο πεινα και ενα μηνα να το αφησεις νηστικο.
Θα αδυνατισει αλλα δεν θα πεθανει.
Ταισμα θα ξαναρχισεις οταν δεις και η αμμωνια μηδενιζει. Ετσι και θα τραφει το ψαρι και η βιολογια. Ενδεχεται να ξαναδεις αμμωνια με το ταισμα , αλλα θα ειναι λιγη και μετα θα μηδενισει και τελειως μονιμα.
Τοτε αρχιζεις να τσεκαρεις τα νιτρωδη που θα αρχισουν μετα την αμμωνια.
Τα ιδια και εδω αλλαγες prime κλπ μεχρι να μηδενισουν κι αυτα.


Η θερμοκρασια παιζει κι αυτη σημαντικο ρολο, διφορουμενο ομως,
Αν ειναι ψηλη (πανω απο 27 και μεχρι 31) στρωνεται πιο γρηγορα ενα ενυδρειο, αλλα γινεται πιο τιξικη η αμμωνια.
Καλυτερα λοιπον να ειναι στα χαμηλα ορια του ψαριου κι ας καθυσερησει λιγες μερες παραπανω το στρωσιμο. Δεν χαθηκε ο κοσμος.

Η οξυγονωση
παιζει σημαντικο ρολο επισης, Τα βακτηρια τραβανε πολυ οξυγονο οσο αναπυπτυσεται η βιολογια. Τα ψαρια σκανε (εκτος οτι καιγονται απο την αμμωνια - αν εχει και νιτρωδη, αυτα κοβουν την μεταφορα του οξυγονου στο αιμα ). Αεροπετρα λοιπον.


Οπως καταλαβαινεις τα τεστ ΝΗ3 και ΝΟ2 ειναι απαραιτητα στην σρχη, μετα και το τεστ ΝΟ3.
Αλλιως θα κανεις κουτουρου κινησεις αλλγες και prime στην τυχη και μαλλον χωρις θετικο αποτελεσμα.

Αυτα απαντανε στα υπολοιπα σου ερωτηματα.

Τα βακτηρια εμποριου μπορει να μη στρωνουν αυτοματα το ενυδρειο αλλα καποια βοηθανε κι αυτα παραλληλε με τις αλλαγες και το prime να κρατιουνται χαμηλα οι τιμες αμμωνιας και νιτρωδων.

Αν εστρωνες το ενυδρειο χωρις ψαρια, ολα αυτα θα ηταν πιο ευκολα και πιο οικονομικα φυσικα.

Καλη τυχη.
-------------------------


Μικρη για τα λιτρα σου
Εχει και ανεπιστροφη βλεπω, Αυτο το μπλε. Στο σχημα που εβαλα και πιο πανω θα καταλαβεις πως μπαινει.


Ασε τη θολουρα, Δεν ειναι καιρος να ασχοληθεις με τα τζαμια τωρα,
Αντε καλα, βαλε μεσα ενα σφουγγαρι (καθαρο αχρησιμοποιητο) και καθαρισε τη.
Προσοχη μη μαγκωσεις κανενα χαλικακι αναμεσα στο τζαμι και το σφουγγαρι και το χαρακωσεις.
Μαλιστα χιλια ευχαριστω! Το αλλο το ασπρο δεν ειναι κατι προς χρηση ετσι? Προσπαθω να βαλω το μπλε τοτε (αν και δεν μπαινει στο λαστιχακι με τπτ :P)
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-12-13, 22:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αυτό μάλλον το ξεχάσαμε...
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=18

Για να μην (ξανα)γινω γραφικός : Βρες τρόπο να χαρίσεις, δωρίσεις, πουλησεις, επιστρέψεις το ψάρι

Δέχομαι την καλή διάθεση που έχεις, ανάλογα λάθη κάναμε οι περισσότεροι αλλά ακόμη και μπόλι να βρεις, θα πρέπει να βγει το συγκεκριμένο ψάρι απ το συγκεκριμένο ενυδρείο

Και το σωστό είναι να βγει ζωντανό
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 18-12-13, 22:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα χιλια ευχαριστω! Το αλλο το ασπρο δεν ειναι κατι προς χρηση ετσι? Προσπαθω να βαλω το μπλε τοτε (αν και δεν μπαινει στο λαστιχακι με τπτ :P)
Το ασπρο ειναι η αεροπετρα που βγαινουν οι μπουρμπουληθρες (μπλε στο σχημα που εβαλα)
-------------------------
Αααα λες το βαλβιδακι το ασπρο. Μπαινει μετα την εξοδο της αεραντλιας.
Αυτο ειναι για να μειωνεις μπουρμπουληθρες, αλλα ειναι μαλλον αχρηστο, αφου η αεραντλια που πηρες ειναι αδυναμη.

Θα μπει με λιγο ζορι.
Καλυτερα να ειναι σφιχτο να μη φυγει και πλημμυρίσεις.
Βαλτο με τη σωστη φορα. Εχει μαλλον τοξακι που δειχνει προς τα που θα παει ο αερας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 18-12-13 στις 22:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-12-13, 22:37
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό μάλλον το ξεχάσαμε...
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...9&postcount=18

Για να μην (ξανα)γινω γραφικός : Βρες τρόπο να χαρίσεις, δωρίσεις, πουλησεις, επιστρέψεις το ψάρι

Δέχομαι την καλή διάθεση που έχεις, ανάλογα λάθη κάναμε οι περισσότεροι αλλά ακόμη και μπόλι να βρεις, θα πρέπει να βγει το συγκεκριμένο ψάρι απ το συγκεκριμένο ενυδρείο

Και το σωστό είναι να βγει ζωντανό
Συμφωνω απλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω επιλογες ουτε να το γυρισω μπορω ουτε να το χαρισω δεν εχω/βρισκω! Μην νομιζεις οτι δεν προσπαθω...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-12-13, 22:41
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω επιλογες ουτε να το γυρισω μπορω ουτε να το χαρισω δεν εχω/βρισκω! Μην νομιζεις οτι δεν προσπαθω...
Μην παιρνεις τα οσα γραφω, σαν πιεση, επιθεση, μομφη...κλπ
Ετσι ξεκινήσαμε όλοι. Με τα ιδια ή και μεγαλυτερα λάθη

Απλα δεν θα ηθελα σε λιγο καιρο να ανοιξεις αλλο ποστ με θεμα "αρρωστο ψάρι"

Χρειάζεσαι μπόλι και να βγει το ψαρι απ το ενυδρειο
Βαλτο σε μια σακουλα και πηγαινε αφησε το στα ποδια του πεσοπα που στο πουλησε
Μαζευτειτε 4-5 ατομα (με τον φραπε στο χερι) και ζητηστε ευγενικα να το παρει πισω
Δεν ξερω τις επιλογες σου. Εγω προσωπικα θα εβαζα αγγελια για χαρισμα εφόσον δεν το παρουν πισω
Ή μπορείς να ρωτήσεις σε κάποιο άλλο πετ σοπ αν το θελουν
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-12-13, 22:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να ειμαστε προσγειωμενοι.
Το ψαρι αυτο, ειτε το παρει πισω, ειτε μεινει στο ενυδρειο, ειναι 99.9% καταδικασμενο να πεθανει, και το 0.1% που μενει, ειναι να πεθανει λιγο αργοτερα.
Το ερωτηματα ειναι δυο.
Σε ποιανου χερια θα πεθανει. Αν και αδιαφορο.
Και το αλλο ερωτημα ειναι αν θα υποφερει μεχρι να πεθανει. Αυτο δεν ειναι αδιαφορο.
Για κατι τετοια ειχα ανοιξει το θεμα με τους καμικαζι και τις ευθανασιες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-12-13, 22:47
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ειμαστε προσγειωμενοι.
Το ψαρι αυτο, ειτε το παρει πισω, ειτε μεινει στο ενυδρειο, ειναι 99.9% καταδικασμενο να πεθανει, και το 0.1% που μενει, ειναι να πεθανει λιγο αργοτερα.
Το ερωτημα ειναι μονο ενα. Σε ποιανου χερια θα πεθανει. Αν και αδιαφορο.
Για κατι τετοια ειχα ανοιξει το θεμα με τους καμικαζι και τις ευθανασιες.
Εχω ρωτησει και αλλα 2 μαγαζακια περα το δικο μου και δεν το παιρνουν! Το ζητημα ειναι οτι ξερω πως δεν θα ζησει και απο την αλλη ειναι τοσο δραστηριο κτλ που δεν το πιστευεις...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 18-12-13, 22:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
και απο την αλλη ειναι τοσο δραστηριο κτλ που δεν το πιστευεις...
Οπως ειπα ειναι νομας και δεινος κολυμβητης,
Θα κολυμπαει ασταματητα μεχρι να πεθανει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 18-12-13, 22:57
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Θα τους παρω αυριο τηλεφωνο ξανα και θα τους πω να το δεχτουν και ας κανουν οτι θελουν! Δεν γινεται ετσι! Θα το βαλω σε μια σακουλιτσα και θα τους το αφησω! Φυσικα χρηματα δεν θα ζητησω ουτε καν μου περασε απο τον νου!

Απο κει και περα:

Αγοραζω αυριο το μπολι και το βαζω το βραδυ! Περιμενω 4 μερουλες και κανω τεστ αμμωνιας (αντε να δω πως γινεται και το τεστ) και αν ειναι στο 0 προχωραω σιγα σιγα στην αγορα 2 ψαριων (να βρω καταλληλα)

Ειναι οκ η σκεψη μου ή κανω καποια λαθος κινηση?

Υ.Γ Τωρα το βλεπω συνεχεια (απο το prime και μετα) να πηγαινει προς την επιφανεια, να την ακουμπα και να κατεβαινει παλι κατω (και παει λεγοντας) τι σημαδι ειναι αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-12-13, 23:04
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Διάβασε αυτά για το μπόλιασμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%F0%EF%EB%E9
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 και θα πάρεις όλες τις απαντήσεις

Σχετικά με την αγορά του "μπολιού"...: Συνήθως δίνουμε την ίδια ποσότητα βιολογικού υλικού σ αυτόν που μας δίνει μπόλι... κι όχι ευρώ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-12-13, 23:07
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε αυτά για το μπόλιασμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%F0%EF%EB%E9
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 και θα πάρεις όλες τις απαντήσεις

Σχετικά με την αγορά του "μπολιού"...: Συνήθως δίνουμε την ίδια ποσότητα βιολογικού υλικού σ αυτόν που μας δίνει μπόλι... κι όχι ευρώ
δηλαδη??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy υπερχειλιση orck DIY . Φτιάχτο μόνος σου 65 31-01-14 13:33
υπερχείλιση giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 05-05-11 18:40
diy υπερχειλιση!!! thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 15-12-08 21:01
Υπερχεiληση KOKOBAS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 25-02-08 13:27
Υπερχείληση ANEMOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 26-07-06 13:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12495 seconds with 16 queries