Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-13, 20:32
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Απορίες χρυσοψάρων

καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια για τα 2 μικρά μου χρυσόψαρα! όπως έχω αναφέρει σε παλιότερο ποστ πριν 2 μήνες μου έφεραν δώρο 2 χρυσόψαρα σε γυάλα. Τότε διαβάζοντας εδώ και καταλαβαίνοντας πως τα ψαράκια δεν είχαν καμιά πιθανότητα επιβίωσης είχα ζητήσει βοήθεια. Σήμερα επανέρχομαι με νέες απορίες! Τα χρυσόψαρα βρίσκονται πια σε πλαστικό δοχείο 60lt (δεν είχα την οικονομική δυνατότητα για ενυδρείο) με προοπτική στους επόμενους μήνες να μεταφερθούν σε κανονικό ενυδρείο 100-120lt. Έχω συνδέσει φίλτρο fluval 206 το οποίο και μπόλιασα και οι μετρήσεις μου είναι: NH4 <0.25 NH2=0 και NH3=15. Για να κρατάω την αμμωνία χαμηλά κάνω 2 αλλαγές νερού την εβδομάδα ~30% και χρησιμοποιώ seachem prime στο νερό της αλλαγής. Στο φίλτρο έχω βάλει στο επάνω συρταράκι, όπου κανονικά έμπαινε ο άνθρακας ammonia remover, αλλα δεν ξέρω αν έκανα καλά! Επίσης το ph=8 και η ολική σκληρότητα 16! Το νερό της βρύσης εδώ στο Ρέθυμνο είναι πολύ σκληρό! Αντέχουν τα χρυσόψαρα ή θα πρέπει να το μαλακώσω? Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω? Όλες οι παρατηρήσεις ευπρόσδεκτες
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-13, 21:23
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γειά σου,
καλά έκανες και χρησιμοποίησες αυτή την προσωρινή λύση.
αφού μπόλιασες και το φίλτρο είναι επαρκέστατο για τα λίτρα σου πως μετράς αμμωνία ? μήπως δεν είναι σωστά τα τεστς που χρησιμοποιείς?
διάβασε εδώ για τα χρυσόψαρα http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm
το ΡΗ ιδανικά είναι 7,5 αλλά και 8 είναι ανεκτό. απλά όσο υψηλότερο ΡΗ η αμμωνία γίνεται πιο επικίνδυνη γι αυτό αφού κάνεις συχνές αλλαγές μήπως πρέπει να κάνεις λίγο μεγαλύτερη ποσότητα νερού.
αυτό το προϊόν δεν ξέρω αν σε βοηθάει στο φίλτρο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-13, 21:39
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις μου ελπίζω να είναι σωστές αλλιώς... Την αμμωνία τη μετράω με υγρό test ΝΗ4 profi test salifert τα ΝΟ2 ΝΟ3 με υγρά test της SERA (έχω και test της sera για την αμμωνία). Σε ευχαριστώ πολύ για το link, ηρέμησα λίγο γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ για την gh! Πιστεύω κι εγώ πως πρέπει να αλλάζω παραπάνω νερό απλά δεν ξέρω, μήπως δημιουργώ επιπλέον πρόβλημα με τόσες αλλαγές νερού?
-------------------------
θεωρούσα πωε τα lt είναι λίγα και γι αυτό μετράω αμμωνία κάθε 3-4 μέρες. Κάνω ίσως κάποιο λάθος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φρόσω : 09-05-13 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-13, 21:39
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πρόβλημα δεν δημιουργείς με την αλλαγή αν προσθέτεις το νέο νερό με αργή διαδικασία και όχι απότομα, δίνοντάς του το περιθώριο της προσαρμογής.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-13, 00:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι οι σκληροτητες, μη τρελλενεσαι.
Το ammonia remover βγαλτο (ειναι μονο για ωρα αναγκης αφου αν υπαρχει μονιμα δεν επιτρεπει στη βιολογια να αναπτυχθει και να αντιμετωπιζει με φυσικο τροπο την τοξικοτητα) και βαλε στη θεση του βιολογικο υλικο.
Αλλαγη μια φορα την εβδομαδα συνηθως φτανει στα 60 λιτρα οσο ειναι μικρα τα ψαρια. (30-40%)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-13, 08:03
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Σασ ευχαριστώ πάρα πολύ! Και μια άλλη απορία κάθε πότε καθαρίζω το φίλτρο γιατί δεν έχω καταλάβει καλά?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-13, 08:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλημέρα,
αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που αφορούν τους ρύπους που παράγουν τα ψαράκια σου.
το φίλτρο που έχεις είναι αρκετά μεγάλο για τα λίτρα που καλύπτει, έχεις μόνο δύο ψαράκια και κάνεις συχνές αλλαγές.
δεδομένου οτι μοιάζει να μην είναι και απολύτως στρωμένη η βιολογία του, καλύτερα να βγάλεις τώρα το υλικό που απομακρύνει την αμμωνία, όπως σου είπε ο delta66 πιο πριν, να βάλεις βιολογικό κεραμικό μακαρόνι και στο τέλος μικρή ποσότητα από ενυδρειακό βαμβάκι και να το αφήσεις να δουλέψει τουλάχιστον ένα δίμηνο.
γενικά περί φίλτρου μια μέθοδος είναι αν δεις οτι μειώνεται η ροή του νερού στην έξοδό του. βέβαια από την άλλη, όταν συμβεί κάτι τέτοιο, θα έχει μαζευτεί πολύ πράγμα μέσα του.
με το καλό οταν στήσεις το οριστικό ενυδρείο σου, θα μάθεις τα όρια του φίλτρου σου σε σχέση με την ιχθυοφόρτωση και τα ταϊσματα που κάνεις. 2-3 μήνες ως συνήθως, ίσως και λίγο παραπάνω.
η λογική είναι ούτε να μπουκώνει και να δυσκολεύεται να δουλέψει, ούτε να το ανοιγοκλείνεις συνέχεια και να παρεμβαίνεις στην βιολογία του.
μην ξεχνάς να ταίζεις λαχανικά και φρούτα τα χρυσοψαράκια καθώς και λιωμένο σκορδάκι θα δεις άλλα ψάρια άλλη συμπεριφορά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-13, 08:32
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ, σήμερα θα βγάλω το ammonia remover. Όσο αναφορά στο τάισμα, έχω διαβάσει πολλά ποστ και νομίζω πως κάτι καταφέρνω Κάθε πρωί ταΐζω λαχανικά και το απόγευμα τροφή. Σταδιακά έχω αρχίσει να αυξάνω την ποσότητα, γιατί τον πρώτο καιρό από το φόβο της αμμωνίας τα τάιζα πολύ συντηρητικά. Σήμερα αποφάσισα να τα ζυγίσω και να τα μετρήσω για να δω τι γίνεται και να ξέρω και τι να κάνω ακριβώς με την τροφή
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-13, 08:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πολύ ωραία, συνέχισε και βάλε μας καμμιά φωτογραφία να δούμε τα τυχερά σου. να τα χαίρεσαι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-13, 08:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σωστο ειναι να βγαλεις λιγο λιγο το ammonia remover (αν γινεται εκ κατασκευης - ποιο προιον ειναι?) για να μη πεσει αποτομα ολα το βαρος της επιπλεον ρυπανσης στα βιολογικα υλικα.
Αν δεν γινεται αυτο, τοτε μολις το βγαλεις, μειωσε το ταισμα στη μεση και αυξανε το σταδιακα μεχρι να προλαβει να αναπτυχθει η βιολογια που χρειαζεται.
Τσεκαρε με μετρησεις μεχρι να ωριμασει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-05-13, 09:50
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

δεν γίνεται είναι της fluval και είναι μέσα σε σακουλάκι!
Μόλις το έβγαλα, θα μετράω πρωί βράδυ αν είναι αμμωνία - νιτρικά τώρα.
Μόλις τα ζύγισα! ο Μέμος είναι 7cm χωρίς ουρά και 10cm με ουρά και 8γρ
Ο Ξιφίας 5,5cm χωρίς, 7 με και 6γρ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-05-13, 10:13
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Προσεξε.
Το βιολογικο φιλτρο μηδενιζει αμμωνια και νιτρωδη και παραγει νιτρικα.
Αμμωνια και νιτρωδη τσεκαρεις λοιπον.
Η μετρηση νιτρικων θα καθορισει βασικα τη συχνοτητα και ποσοτητα αλλαγων νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-13, 22:57
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

καλησπέρα και πάλι!
Νομίζω πως έχω πρόβλημα! Εχθές το πρωί αφαίρεσα το ammonia remover, το βράδυ μέτρησα αμμωνία κι όλα καλά, το πρωί ξαναμέτρησα και σίγουρα ήταν κάτω από 0,25 αλλά όχι τελείως διαφανές το υγρό, όπως είναι συνήθως, Μέτρησα πάλι τώρα και έχω 0,25! Προφανώς υπάρχει πρόβλημα με τη βιολογία μου, μήπως πρέπει να ξαναπάρω μπόλι?!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-05-13, 23:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σπυρο απο τη στιγμη που τα εχει σε προσωρινη κατοικεια δε βρισκω κακη τη χρηση του ammonia remover.
Δεν ξερω ποιο υλικο ειναι, αλλα αν προκειται για ζεολιθο δεν ειναι κατι που προκαλει προβληματα, ουτε μηδενιζει την αμμωνια εντελως ωστε να μην αναπτυχθει βιολογια, απλα αποτοξινωνει καπως το νερο (χρησιμοποιειται και σε τροφες καθως και σε σκονη και για τον ανθρωπινο οργανισμο, θεωρειται food grade και με σωστη χρηση ειναι ενδιαφερον υλικο με πολλες χρησεις)
Βεβαια η καθε εταιρια εχει τις πατεντες της και δε γνωριζουμε αν προκειται οντως απλα για ζεολιθο η για κατι διαφορετικο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-05-13, 23:12
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου, αν μπορείς ξαναπάρε, ωστόσο πρέπει να κάνεις μεγάλη αλλαγή νερού.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-05-13, 23:19
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

έκανα ήδη αλλαγή πάνω από 70%.
Το ammonia remover της fluval έχω ψάξει πολύ να βρω τι ακριβώς είναι, αλλά δεν βρήκα τίποτα πουθενά!
Μήπως να το ξαναβάλω μέχρι να πάρω πάλι μπόλι?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-05-13, 23:22
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γι αυτό δεν ξέρω, περίμενε από delta66 ή Nick74
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-05-13, 23:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
έκανα ήδη αλλαγή πάνω από 70%.
Το ammonia remover της fluval έχω ψάξει πολύ να βρω τι ακριβώς είναι, αλλά δεν βρήκα τίποτα πουθενά!
Μήπως να το ξαναβάλω μέχρι να πάρω πάλι μπόλι?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστο ειναι να βγαλεις λιγο λιγο το ammonia remover (αν γινεται εκ κατασκευης - ποιο προιον ειναι?) για να μη πεσει αποτομα ολα το βαρος της επιπλεον ρυπανσης στα βιολογικα υλικα.
Αν δεν γινεται αυτο, τοτε μολις το βγαλεις, μειωσε το ταισμα στη μεση και αυξανε το σταδιακα μεχρι να προλαβει να αναπτυχθει η βιολογια που χρειαζεται.
Τσεκαρε με μετρησεις μεχρι να ωριμασει.
...............
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-05-13, 23:31
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν ρωτάω και ξαναρωτάω τα ίδια πράγματα απλά μερικές φορές είμαι λίγο χαζή.
Θα περιμένω λοιπόν κι εν τω μεταξύ θα ελέγχω τα επίπεδα αμμωνίας και θα κάνω αλλαγές νερού.
Νομίζω πως τώρα το κατάλαβα σωστά
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-05-13, 23:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, για το περιφημο ammonia remover δεν υπαρχουν πληροφοριες οποτε μονο να υποθεσουμε μπορουμε (μαλλον ζεολιθος θα ναι, αλλα ποιος μπορει να ξερει τι παιζει με τα βιομηχανοποιημενα προιοντα? Εδω ενα καρπουζι παιρνεις και μπορει στην πραγματικοτητα να ειναι διασταυρωση καμηλοπαρδαλης με γκομπλιν ), ομως αν μπορεις να προμηθευτεις λιγο ζεολιθο (οχι απο φαρμακειο γιατι μιλαμε για ασυστολο βιασμο και τσεκουρωμα, η κανονικη τιμη του ειναι μονοψηφιος αριθμος ευρω το κιλο. Αν ψαξεις στα ποστς των καταστηματων εχει ο isle of eco ) δεν ειναι κακη ιδεα να συμπληρωσεις μια μικρη ποσοτητα (πχ μια χουφτα) στο φιλτρο σου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-05-13, 00:01
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!
Νομίζω πως ξέρω που θα βρω, οπότε Δευτέρα πρωί θα κοιτάξω να προμηθευτώ, αλλά από τις περιορισμένες γνώσεις μου πάνω στην γεωλογία, ο ζεόλιθος δεν απελευθερώνει διάφορα ιόντα? Μήπως αυτά δημιουργήσουν επιπλέον πρόβλημα στα ψάρια?
-------------------------
οκ άκυρη η τελευταία ερώτηση, μόλις θυμήθηκα πως τον ζεόλιθο τον χρησιμοποιούμε κατά κόρον στην βιολογική κτηνοτροφία, οπότε κάτι παρεμφερές θα ισχύει και για τις ιχθυοκαλλιέργειες!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Φρόσω : 12-05-13 στις 00:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-05-13, 00:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι χρησιμοποιειται στις ιχθυοκαλλιεργειες και στην κτηνοτροφια στη γεωργια (και στις ριζες των φυτων σε υποστρωμα ενυδρειων) κτλ κτλ κτλ...
βεβαια μην παρεις αυτο που ειναι εντελως σκονη που χρησιμοποιουν στην κτηνοτροφια (το πουλανε και για ανθρωτπινη χρηση στα φαρμακεια, το ιδιο υλικο με διαφορετικη τιμη... ) γιατι θα σκορπισει μεσα στο ενυδρειο. Παρε σε μια λογικη κοκκομετρια τουλαχιστο 3-4 χιλιοστα (να μπορει να μεινει μεσα στο φιλτρο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-05-13, 00:09
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-05-13, 00:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Φρόσω Εμφάνιση μηνυμάτων
από τις περιορισμένες γνώσεις μου πάνω στην γεωλογία, ο ζεόλιθος δεν απελευθερώνει διάφορα ιόντα?
Ναι γινεται ιοντοαανταλλαγη και απελευθερωνει αλατι.
Και καποια στιγμη ερχεται και ο κορεσμος του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-13, 00:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οταν κορεστει "επαναφορτιζεται" σε δυνατο δυαλυμα αλατιου σε υψηλη θερμοκρασια...

Η αληθεια ειναι πως αλλοι το παρουσιαζουν σα μαγικο υλικο "γι καθε νοσο και καθε μαλ...." και αλλοι δε το γουσταρουν και πολυ (συνηθως ενυδριαδες που τους λεγαν πως ειναι "μαγικη σκονη" για την αμμωνια, και ειδαν οτι τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι απλα).
Ειναι ενδιαφερον υλικο που το γνωριζουμε απο την αρχαιοτητα αλλα ακομα ανακαλυπτουμε τις χρησεις του (ισως μας λυσει και το ενεργειακο τελικα αφου μπορει να συσωρρευει θερμοτητα και να την εκπεμπει οταν θελουμε, τουλαχιστο συμφωνα με νεες ερευνες).
Οσον αφορα τις ενυδριακες του χρησεις προσωπικα δεν τον αντιπαθω καθολου (ισα ισα πιστευω πως εχει χρησεις) αλλα σε ενα σωστο ενυδρειο με σωστο ωριμο βυθο και φιλτρο που τρεχει με πληρη βιολογια μαλλον ειναι περιττος (ισως η χρηση του περιοριζεται στο ριζωμα των φυτων)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-10-13, 11:45
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή καλημέρα και πάλι!

Καλημέρα και πάλι από μένα! Θα ήθελα, καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τη βοήθεια που μου έχετε προσφέρει μέχρι στιγμής για τα δύο μου χρυσόψαρα, αλλά και να επανέλθω με νέες απορίες!
Εδώ και 5 μήνες τα χρυσόψαρα φιλοξενούνται σε πλαστικό δοχείο 100 lt (80lt καθαρά). Σήμερα το πρωί, αφού πρώτα το έπλυνα και το απολύμανα σύμφωνα με τις οδηγίες που βρήκα εδώ, έστησα ένα καινούργιο, προσωρινό και πάλι, ενυδρείο 100x40x50. Το ενυδρείο είναι γεμάτο, έχω συνδέσει κι ένα εξωτερικό φίλτρο Fluval 206 αλλά δεν έχω βάλει ακόμα μέσα τα ψάρια γιατί:
1. το ενυδρείο είναι ακόμα αρκετά θολό, δεν βρήκα ούτε αυτή τη φορά ψιλόκοκκο χαλαζιακό χαλίκι, και μπήκε άμμος, η οποία δεν ξέρω πόσο θα κάνει για να κατακάτσει
2. Τα ψάρια είναι πολύ στρεσαρισμένα κι εκνευρισμένα ακόμα από την χθεσινή αλλαγή θέσης του δοχείου τους και φοβάμαι να τα αγχώσω κι άλλο

Χρειάζεται να κάνω κάτι ακόμα πριν βάλω τα ψάρια στο ενυδρείο?
Να βάλω όλο το νερό του δοχείου τους στο καινούργιο ενυδρείο η φτάνουν 30-40lt?
Τι να κάνω για να ηρεμήσουν λίγο ο Μέμος κι ο Ξιφίας μου?
Το φίλτρο φτάνει γι αυτά τα λίτρα με 2 χρυσόψαρα το ένα common και το άλλο comet ή η ιχθυοφόρτωση είναι μεγάλη και πρέπει να προσθέσω κι άλλο?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-10-13, 13:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το φιλτρο φτανει και περισσευει για τα ψαρια αυτα. (η κυκλοφορια του νερου μεσα στο ενυδρειο ισως χρειασετε βοηθεια απο καποιο τουρμπινακι - wave maker)

Ασε τα ψαρια να ηρεμησουν. Δεν καταλαβα, τι αλλαγη εγινε και τα στρεσαρε?

Ετσι κι αλλιως πρεπει να τρεξει το νεο ενυδρειο για λιγο καιρο, να σιγουρευτεις οτι ολα ειναι ΟΚ, να ρυθμισεις θερμοκρασια κλπ ιδια, και μετα να μπολιασεις και να βαλεις τα ψαρια αμεσως.
Την αμμο την επλυνες καλα μεχρι να βγαινει διαυγες το νερο οταν την ανακατευεις στον κοουβα?
Αν οχι, τοτε .. προβλημα.
Θα πρεπει να το αδειασεις και να το κανεις.
Αλλιως, ακομα κι αν αλλαξεις ολο το νερο, βαλεις φιλτρο γεματο filterwool για να τραβηξει το χωμα που θολωνει το νερο κλπ, καθε φορα που θα ακουμπας το βυθο θα σηκωνεται συννεφο.
Εκτος κι αν μιλαμε για λιγο θολωμα που μπορει να ειναι και φυσιολογικο, και τοτε να λυθει το θεμα με αυτα που εγραψα πιο πανω (αλλαγη νερου, filterwoool κλπ)
Καλο ειναι, ετσι κι αλλιως, να αφησεις το ενυδρειο να τρεξει βαζωντας μπολικο filterwool στο φιλτρο (βγαλε τα υλικα πχ απο μεσα για να χωρεσει μπολικο filterwool και οταν ειναι να μπολιασεις, το στηνεις κανονικα με τα υλικα του).
Παρατηρησε για 1-2 μερες, και δεις να βελτιωνεται η κατασταση, παει να πει οτι σωθηκε.

Τσεκαρε με τη μυτη το νερο αν μυριζει τιποτα χλωρινες κλπ (αν εκανες με χλωρινη απολυμανση) και μηπως δεν εχεις ξεπλυνει καλα τον εξολισμο.
Τα βιολογικα υλικα ιδιως θελουν πολυ καλο ξεπλυμα και να τα αφησεις και στο ηλιο μερικες μερες για να στεγνωσουν καλα μεχρι μεσα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-10-13, 14:06
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

ευχαριστώ! Οχι το νερό δεν μυρίζει χλωρίνη, άλλωστε την απολύμανση την έκανα προχθές, μετά το άφησα στον ήλιο, το γέμισα με νερό κι αντιχλώριο, το άδειασα και το ξαναγέμισα. Την άμμο την έπλυνα και την έβρασα ,άλλα μάλλον όχι τόσο σχολαστικά όσο θα έπρεπε! Θα κάνω αυτό που μου είπες με το φίλτρο και το βαμβάκι κι ίσως βελτιωθεί η κατάσταση μέχρι το απόγευμα.
Το δοχείο που βρίσκονται τα ψάρια άλλαξε εχθές θέση ώστε να μπει πάνω στο έπιπλο το ενυδρείο. Από εκείνη την ώρα και μετά τα ψάρια κινούνται πολύ νευρικά με το που ακούσουν κάποιο θόρυβο και κρύβονται πίσω από μια μεγαλούτσικη ανούμπια!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-10-13, 14:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ααα απο κανενα χτυπημα του δοχειου θα τρομαξαν.
Το ακουμπησες αποτομα?
Ο ηχος του χτυπηματος μεταδιδεται πολυ μεσα στο νερο.
Τωρα θα σε βλεπουν και θα λενε¨"ωχ ηρθε ο καφρος παλι, να μας ξεκουφανει"
(πλακα κανω)
Αστα να ηρεμησουν χωρις να πλησιαζεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-10-13, 15:21
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως με δυσκόλεψε λίγο στη μεταφορά, το είχα αδειάσει αρκετά, αλλά μια 30αρια κιλά ήταν σίγουρα! Όπως φαντάζεσαι, ταρακουνήθηκαν αρκετά! Πάντως τώρα, μετά την προσθήκη filterwool, βλέπω αισθητή διαφορά σαν να άρχισε να καθαρίζει κάπως, Ελπίζω να μπορέσω να ανεβάσω και φωτο το βράδυ γιατί παρατηρώ και κάτι που με ανησυχεί πάνω στον Μέμο και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας αφού το δείτε. Με την περιγραφή μόνο δεν νομίζω να βγάλετε άκρη...
Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Απορίες Ανδρέας Αρχάριοι γλυκού νερού 27 22-11-10 16:00
Μέγεθος χρυσοψάρων και Ηλικία Αντάρης Αναπαραγωγή 6 04-05-09 10:20
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
Απορίες AXEL Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 01-06-07 21:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08926 seconds with 15 queries