Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-06, 15:13
Το avatar του χρήστη Meliteas
Meliteas Ο χρήστης Meliteas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Σιγά σιγά πρός το Reef

Ξεκινώντας πρίν πολλά χρόνια ένα κοινωνικό 200λιτρο γλυκού νερού δεν φανταζόμουν ποτέ οτι εδώ και 1 χρόνο περίπου θα έχω ένα 360λιτρο fish-only.Τώρα αποφάσισα να κάνω το fish-only σιγά σιγά REEF . Πρώτα αγοράζοντας τα επιπλέον μηχανήματα που θέλει ένα reef και μετά τα
''ζωντανά'' . Έτσι έχω :
-360 L ενυδρείο
-Eheim -Wetdry [ βιολογικό ]
-Εheim-ecco [ μηχανικό ]
-Skimmer Deltec MCE 600
-UV Deltec 20 watt T5
-2 T8 Marine white
-1 T8 Marine blue
-και αγόρασα τώρα nitrate-filter [ντενιτρέιτορ ] Deltec με 2 δεξαμενές.[δεν ξέρω αν έκανα καλή αγορά , είναι κανείς που το έχει αυτό το μηχανάκι? ]
-Υπόστρωμα : Αραγωνίτη
-live rock : οχι
- ψάρια : lionfish , χαβανέζο , clown , aranthurus leycosternon

Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!


ΤΑΣΟΣ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
__________________
Καλώς ήρθατε στο ταξίδι με το πλοίο της φύσης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-07-06, 15:52
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φιλε Meliteas το να θες να μετατρεψεις το fish only σου σε reef ειναι κατι απολυτα φυσιολογικο . Πρεπει ομως να σου επισημανω καποια πραγματα που ΙΜΟ μπορει να σου δημιουργησουν προβλημα.

Το wetdry κατα πασα πιθανοτητα θα σου βγαλει (αν δεν το κανει ηδη) πολλα νιτρικα που μπορει στο fish only να μην ειναι τρομερο προβλημα αλλα στο reef μακροπροθεσμα θα γινει. Αυτο βεβαια εχει αμεση σχεση με το ασπονδυλα που θα φιλοξενησεις στο ενυδρειο σου. Εναλλακτικα μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα φιλτρο αμμου που δεν παραγει μεγαλη ποσοτητα νιτρικων.
Αμεση σχεση με τα νιτρικα εχει η ποσοτητα ζωντανης αμμου και βραχου που θα εχεις στο ενυδρειο αλλα και η κυκλοφορια που θα εχεις.

Το σκιμερ σου ειναι απο τα κορυφαια αυτην τη στιγμη κρεμαστα σκιμερ.
Η UV λαμπα δεν ειναι απαραιτητη αλλα ουτε και επιζημια.

Ο φωτισμος σου ειναι λιγος για reef, ειδικα εαν ξεπερνας τα 40 εκ. στηλη νερου. Εαν θες να κρατησεις ασπονδυλα πρεπει να τον αναβαθμησεις σημαντικα (π.χ. Τ5 λαμπες).

Το denitrator γιατι το αγορασες?...πιστευεις οτι θα σου φανει χρησιμο? Εαν σκοπευεις να κρατας τα ΝΟ3 σου χαμηλα με αυτο ΙΜΟ ειναι καλυτερα να κανεις συχνες αλλαγες (που εχουν κι αλλα οφελοι εκτος απο την μειωση των ΝΟ3) παρα να χρησιμοποιησεις denitrator.

To lionfish καλο ειναι να φυγει εαν θες να βαλεις μεσα μικρα ψαρια.

Τωρα απο εδω και περα το πρωτο βημα ειναι να βαλεις μεσα ζωντανο βραχο και καποια ποσοτητα ζωντανης αμμου. Χωρις ΖΒ reef δεν γινεται.

Για τα φωτα σου ειπα.
Επισης πρεπει να αναβαθμησεις την κυκλοφορια σου προσθετοντας καποιους κυκλοφοριτες. Αν και δεν λες ποση κυκλοφορια εχεις τωρα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν αρκει για reef ενυδρειο.
Μερικες maxijet 1200 ειναι η πιο φθηνη και αξιοπιστη λυση. Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις μερικες Marea-Seio ή να περιμενεις να βγουν οι καινουργιες Turbelle Nanonstream.

Αυτα για αρχη....
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-07-06, 16:12
Το avatar του χρήστη Meliteas
Meliteas Ο χρήστης Meliteas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Γιώργο σε ευχαριστώ για την βοήθεια .Όσον αφορά για το denitrator μου είπαν απο το κατάστημα αλλά και σε ξένα forums που διάβασα οτι κατεβάζει το NO3 άρα δεν χρειάζετε να κάνεις συχνές αλλάγές νερού[δηλ. κάθε μήνα αλλά κάθε 2/3 μήνες ]γλυτώνοντας έτσι χρήματα απο το αλάτι και πολύ φασαρία.....λες να έκανα βλ.....πάντως κακό δεν νομίζω να μου κάνει στην τελική.Τώρα για την κυκλοφορία έχω 3 κυκλοφοριτές Hydor 500 l/h στις κάτω άκρες του ενυδρείου ....δεν ξέρω άν είναι αρκετοί .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Φιλικά Τάσος
__________________
Καλώς ήρθατε στο ταξίδι με το πλοίο της φύσης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-07-06, 18:32
Το avatar του χρήστη Νίκος
Νίκος Ο χρήστης Νίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2004
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Νίκος
Προεπιλογή

Tάσο καταρχήν έκανες πολύ καλά που σκέφτηκες να το γυρίσεις σε reef. Δεν θα το μετανοιώσεις. Αυτό που με προβληματίζει είναι που σχολίασες την οικονομία στο αλάτι. Φαντάζομαι το ξέρεις πως είναι τρύποιος κουμπαράς ε? Υπάρχουν πολλές διαφορετικές σχολές κ απόψεις κάπου μπορεί να μπερδευτείς αλλά όλα θα πάνε καλά.Το denitrator όντως δεν το χρειαζόσουν αυτό που χρειάζεσαι άμεσα είναι ζωντανό βράχο. Τώρα για τα φώτα θα πρέπει να αποφασίσεις πρώτα για τι κοράλια θα πας. Ποια σου αρέσουν. Σκληρά? Μαλακά? (Οσο σκληραίνουν τα κοράλια τόσο ομορφαίνουν και τόσο σκληραίνει οικονομικά το παιχνίδι.)
__________________
Gus
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-07-06, 08:41
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δυστυχώς οικονομία και reef δεν συμβαδίζουν. Βέβαια ο φίλος Meliteas έχει κάνει σωστά βήματα προς το reef.
Ο Γιώργος στα είπε μια χαρά. Πρέπει να βάλεις ζωντανό βράχο οπωσδήποτε σε αρκετή ποσότητα. Μη τον λυπάσαι. Οι τιμές έχουν πέσει κατά πολύ και μπορείς να τον βάζεις σε… δόσεις. Πάντα κουραρισμένο όμως. Και να προσθέσεις ζωντανή άμμο για να δημιουργήσεις Deep Sand Bed, τουλάχιστον 5 πόντους.
Όταν γίνουν όλα αυτά και στρώσει το ενυδρείο θα ξεκινήσεις να αφαιρείς βιολογικό υλικά από το φίλτρο σου σιγά σιγά μέχρι να το καταργήσεις τελικά.
Λάμπες το λιγότερο T5 και ανάλογα με το τi κοράλλια θέλεις παίζουν και τα Watt. ΘΑ κυμανθείς από 200 μέχρι 400 Watt.
Το μηχανικό σου φίλτρο καλύτερα να το κάνεις χημικό με αντιφώσφορο και άνθρακα.
Δεν μας λες με τι τρόπο κρατάς την επιθυμητή θερμοκρασία.
Ελπίζω να έχεις R.O. Αν έχεις πρέπει να προσθέσεις στο τελευταίο στάδιο και ένα D.I. Αν δεν έχεις πρέπει να αγοράσεις.
Και βέβαια κυκλοφορία. Αν πας για SPS θες πολύ. Οι maxi jet καλές είναι αλλά φορτώνουν το ενυδρείο. Κοίτα για αυτές τις nano Που σου λέει ο Γιώργος.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-07-06, 10:37
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Τασο σωστα σου ειπανε για το denitrator με την διαφορα οτι αγορασες ενα μηχανημα χωρις να ξερεις εαν πραγματικα θα το χρειαστεις . Ακομα ομως και να σου φανει χρησιμο (στην περιπτωση που εχεις αυξημενα ΝΟ3) ειναι πολυ καλυτερα να κανεις αλλαγες νερου για να τα κατεβασεις παρα να χρησιμοποιεις denitrator καθως οι αλλαγες νερου εχουν και αλλες ευεργετικες "παρενεργειες". Επισης το να κανεις π.χ. 10% αλλαγη καθε 2 εβδομαδες δεν θα σου κοστισει και τοσο πολυ πια...στα 360 λιτρα (ειναι καθαρα λιτρα αραγε?) για να κανεις 10% αλλαγη θα χρειαστεις ~35 λιτρα νερο...δλδ. ~1 και κατι κιλο αλατι αναλογα με την αλατοτητα που επιθυμεις. Το 2κιλο πακετο κοστιζει ~10-12 ευρα οποτε καταλαβαινεις οτι δεν ειναι και τοσο ακριβο (για το οφελος που παιρνεις απο τις αλλαγες) . Οσο για την "φασαρια" της αλλαγης πιστεψε με θα ειναι το λιγοτερο που θα εχεις να αντιμετωπισεις καθως ενα reef ενυδρειο εχει αρκετη "φασαρια" απο αποψη συντηρησης.

Οι κυκλοφοριτες που εχεις σιγουρα δεν ειναι αρκετοι....εαν τους αφησεις στις θεσεις που ειναι θα χρειαστει να προσθεσεις τουλαχιστον αλλους 2 στις επανω γωνιες με δυναμικοτητα αναλογη των κοραλλιων που θα βαλεις στο ενυδρειο. Αληθεια εχεις σκεφτει τι ζωντανα θες να κρατησεις? Αυτο εχει αμεση σχεση με τον εξοπλισμο που θα χρειαστεις και συγκεκριμενα με τον φωτισμο και την κυκλοφορια. Μαθε πρωτα τι θες και μετα αγορασε εξοπλισμο για να αποφυγεις τις περιτες σπαταλες.

Οσο για το σχολιο του Γιαννη περι οικονομιας και ασυμβατοτηας με το reef ενυδρειο εγω εχω να πω οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να χρεωκοπησεις στηνοντας το. Ενα reef με μανιταρακια, ζοανθους, soft και καποια "ευκολα" LPS κοραλλια μπορει να στηθει αρκετα οικονομικα καθως οι απαιτησεις των ζωντανων ειναι σχετικα μειωμενες. Καλο ειναι να ξεκινησεις με αυτα στο μυαλο σου γιατι μπορει ενα ενυδρειο με SPS να ειναι σκετη μαγεια χρωματων αλλα χρειαζεται αρκετη εμπειρια για να φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα. Αυτην την εμπειρια θα την αποκτησεις σιγα σιγα και ενας πολυ καλος τροπος να ξεκινησεις ειναι με τα ζωντανα που σου ανεφερα παραπανω. Προσωπικη μου γνωμη ειναι να δωσεις μεγαλυτερη εμφαση στην κυκλοφορια παρα στον φωτισμο...και δεν εννοω να βαλεις μεσα μια αντλια 12.000 λ/ω για να εχεις κυκλοφορια...πρεπει να ειναι ετσι στημενοι οι κυκλοφοριτες σου ωστε να καλυπτουν οσο το δυνατο περισσοτερο το ενυδρειο εξαλιφοντας τις "νεκρες ζωνες" και προκαλοντας χαοτικη κινηση στο νερο.

Για τον βραχο να σου αναφερω οτι σε 360 λιτρα ενυδρειο θα χρειαστεις τουλαχιστον 40-50 κιλα ζωντανου βραχου, αναλογα με το aquascape που θες να φτιαξεις. Αληθεια μπορεις να βαλεις μια φωτο του ενυδρειου σου οπως ειναι τωρα? Εχεις μεσα καθολου ζωντανο ή νεκρο βραχο? Μηπως εχεις κανει ποτε θεραπεια με χαλκο ? (ψιλοασχετο αλλα σημαντικο).

Συμφωνω με την μετατροπη του μηχανικου φιλτρου σε χημικο αλλα να επισημανω οτι ακομα και ετσι (χημικο) θα εξακολουθει να δουλευει εν μεροι και σαν μηχανικο απαιτοντας συχνη συντηρηση.

Επισης συμφωνω ως προς την αναγκαιοτητα της Α/Ο, ειναι απαραιτητη σε ενα reef ενυδρειο για να αποφυγεις προβληματα με αλγες, βαρεα μεταλα και αλλες βλαβερες ουσιες που μπορει να περασουν στο νερο. Το να βαλεις ομως και DI ειναι ΙΜΗΟ καπως υπερβολικο....αν μου ελεγες οτι πας για full SPS tank τοτε ΟΚ αλλα για soft και LPS δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητο. Βεβαια ολα καταληγουν στην ποιοτητα του νερου που εχεις απο το δικτυο υδρευσης οποτε εαν ειναι "χαλια" το νερο σου χρειαζεσαι RO/DI ακομα και για fish only που λεει ο λογος.

Εκει που διαφωνω με τον Γιαννη είναι στην δημιουργια DSB μεσα στο ενυδρειο. ΙΜΗΟ δεν ειναι απαραιτητο να το κανεις εαν εχεις αρκετο βραχο και σωστη κυκλοφορια. Επισης πιστευω πως θελει καποια εμπειρια στην υλοποιηση του το DSB καθως εαν δεν στηθει σωστα μπορει να προκαλεσει περισσοτερο κακο παρα καλο. Εάν ημουν στην θεση σου θα εφτιαχνα το DSB μοναχα στο sump (εαν αυτό υπαρχει). Βεβαια όλα αυτά είναι αποψεις καθως υπαρχουν πολλοι δρομοι για να φτασεις στο επιθυμητο αποτελεσμα, η τελικη αποφαση είναι δικη σου.

Αυτα τα ολιγα ...σκεψου καλα τι θες να φτιαξεις και διαβασε οσο μπορεις για να αποφυγεις λαθος κινησεις και αγορες.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-07-06, 11:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
σκεψου καλα τι θες να φτιαξεις και διαβασε οσο μπορεις για να αποφυγεις λαθος κινησεις και αγορες.
Σε αυτό θα συμφωνήσω σίγουρα. Γενικότερα στα ενυδρεία το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν έρχεται με έναν τρόπο. Υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις σε διάφορα προβλήματα.
Έτσι αυτά που σου προτείνουμε ο Γιώργος και γω, τα έχουμε δοκιμάσει στα ενυδρεία μας και έχουμε δει ότι δουλεύουν.
Πρέπει να καταλήξεις τι θα κάνεις πριν ακούσεις ή ζητήσεις γνώμες.
Π.χ. σχετικά με τα μανιτάρια (δεν το λέω επειδή το πρότεινε ο Γιώργος αλλά επειδή το έπαθα εγώ). Όταν στο ξεκίνημα αγόρασα τον βράχο μου, διάλεξα ένα κομμάτι που είχε όμορφα μανιτάρια πάνω του. Όλος χαρά τα θαύμαζα. Αυτά όμως πολλαπλασιάζονται σαν τρελά. Όταν αποφάσισα να κάνω reefμε SPS τα καθάρισα καλά από τα βράχια (είχαν εξαπλωθεί) και το έστησα. Ακόμα τα πολεμάω τα άτιμα και δεν μπορώ να τα εξολοθρεύσω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Χτες (για άλλον λόγο) έβγαλα τον βράχο και τα ξεκόλλαγα ένα ένα με κομματάκια βράχου.
Προτείνω λοιπόν μακριά από μανιτάρια!!!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-07-06, 12:06
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Γιαννη δεν εχεις κι αδικο με τα μανιταρια...κι εγω την εχω πατησει οπως εσυ απλα δεν εχει παρει τοσο μεγαλη εκταση το προβλημα...ακομα .

Απλα τα προτεινα καθως μπορει να ειναι πολυ ομορφα, ειδικα εαν βαλει αρκετες ποικιλιες διαφορετικων χρωματων, και πολυ ευκολα στην συντηρηση.
Εχω δει το ενυδρειο φιλου στην Κορινθο που εχει το 1/3 της μιας πλευρας του βραχου καλυμμενο απο μανιταρια μπλε, κοκκινα και πρασινα και ειναι πολυ ομορφα.

Παντως ειναι γεγονος οτι σε ενα ενυδρειο με SPS τα μανιταρια θεωρουντε "pest"...απλα ενα τετοιο ενυδρειο νομιζω πως ειναι μακρια για τον φιλο μας τον Τασο...με την καλη εννοια, ετσι?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-06, 09:30
Το avatar του χρήστη Meliteas
Meliteas Ο χρήστης Meliteas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

¶ρα λοιπόν ο δρόμος είναι μακρύς και φαντάζομαι οτι όσο ποιό πολύ προχωρώ πρός τον στόχο του reef θα γίνεται δυσκολότερος .Τι να κάνω όμως ,το αποτέλεσμα μάλλον θα με αποζημιώσει γιαυτό και θα προχωρίσω .¶λλωστε η τρέλα του χομπίστα είναι τόσο μοναδική που η ίασή της δεν περιλαμβάνεται στα βιβλία της ψυχολογίας και της ψυχιατρικής επιστήμης . Πάντως σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και με τις συμβουλές σας θα ανέβω την ανηφόρα .Ελπίζω μέχρι το τέλος του έτους [να ήμαστε καλά] να τα καταφέρω...... Σύντομα θα ανεβάσω φωτο για να δείτε τι κατάφερα μέχρι τώρα στο fish-only και να μου πείτε την γνώμη σας.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Φιλικά
Τάσος από Θεσσαλονίκη
__________________
Καλώς ήρθατε στο ταξίδι με το πλοίο της φύσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
NATURAL REEF AQUARIUMS - John H. Tullock ninikos58 Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 2 27-01-14 15:01
gavros reef !! γαυρος Reef 59 13-06-05 22:21
Βασικες ερωτησεις για το nano reef jimismc Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 17-10-04 20:54
Marine & Reef: Τα πρώτα μας βήματα Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 14-12-02 04:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06065 seconds with 13 queries