Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-12, 22:11
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή απορια για σωστες αλλαγες νερου

καλησπερα!
Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις αλλαγες νερου που πρεπει να γινοντε σε ενα ενυδρειο καθε περιπου 7 με 10 ημερες οπως συνηθιζεται...

Για παραδειγμα στο δικο μου 240 λιτρα ενυδρειο πρεπει να κανω αλλαγη καθε 7- 10 ημερες το 30% που αντιστοιχει σε 80 λιτρα.
Επειδη τα λιτρα ειναι πολλα θελω να ρωτησω καποιες αποριες που εχω για να κανω τις αλλαγες οσο γινεται πιο σωστα...

1.πως μπορω να υπολογιζω καθε φορα τα 80 λιτρα σωστα και οχι μπακαλιστικα με το ματι?
2.πως θα μπορεσω απο πριν να προετοιμασω 80 λιτρα νερου σε σωστη θερμοκρασια και με την σωστη αναλογια αντιχλωριου καθε φορα για να μην στρεσαρωντε τα ψαρια?

Aκομα και να υποθεσουμε οτι θα μπορουσα να βρω ενα βαρελι τοσο μεγαλο για να χωραει τα 80 λιτρα, δεν θα μπορουσα με τιποτα να το σηκωσω για να ριξω το νερο στο ενυδρειο....
Οποτε μια αλλη σκεψη ηταν να προετοιμαζω το νερο σε μπουκαλια νερου του 1.5 λιτρου, αλλα με αυτον τον τροπο θα πρεπει να προετοιμαζω 40 μπουκαλια νερου. Αριθμος πολυ μεγαλος και δεν νομιζω να ειναι πρακτικο κατι τετοιο.

Και ρωταω λοιπον εσεις που πολλοι εχετε πολυ μεγαλυτερα ενυδρεια 300 και 400 λιτρα η και παραπανω με τι συστημα κανετε τις αλλαγες νερου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-12, 22:17
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εγω που εχω 125 λιτρα οταν κανω αλλαγη βγαζω τα ψαρια απο το ενυδρειο και ριχνω το νερο μεσα στο ενυδρειο με ενα μπουκαλι σιγα σιγα μου τρωει ωρα αλλα δεν μπορω να κανω και αλλιως
και βαζω θερμοστατες κλπ ολα σε λειτουργια και το αφηνω μεχρι να παρει τις παραμετρους που θελω και μετα βαζω τα ψαρια μεσα
απλο.
ουτε προετοιμασιες ουτε κουβαδες ουτε βαρελια
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-12, 22:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

1) 80000/μήκος(cm)/πλάτος(cm) και θα δεις πόσους πόντους πρέπει να κατέβει το νερό
στην αλλαγή.

2)Νερό σε βαρελάκι με αντιχλώριο, κυκλοφορητή και θερμαντήρα και όταν οι θερμοκρασίες είναι κοντά και καλύτερα ίδιες με μια αντλία ικανή να σηκώσει το νερό στο ύψος του ενυδρείου το γεμίζεις.

Παραλλαγές μπορείς να κάνεις, αλλά αυτή είναι η γενική ιδέα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-12, 22:21
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω που εχω 125 λιτρα οταν κανω αλλαγη βγαζω τα ψαρια απο το ενυδρειο και ριχνω το νερο μεσα στο ενυδρειο με ενα μπουκαλι σιγα σιγα μου τρωει ωρα αλλα δεν μπορω να κανω και αλλιως
και βαζω θερμοστατες κλπ ολα σε λειτουργια και το αφηνω μεχρι να παρει τις παραμετρους που θελω και μετα βαζω τα ψαρια μεσα
απλο.
ουτε προετοιμασιες ουτε κουβαδες ουτε βαρελια
Πρωτη φορα ακουω αυτο το συστημα που κανεις να σου πω την αληθεια, αλλα και να ηθελα να το κανω , στην δικη μου περιπτωση απλα δεν γινεται, θα εχω κιχλιδες με πολες πετρες μεσα για κριψονες, δεν παιζει να τα πιασω, ασε που αυτη η διαδικασια θα στρεσαρει χειροτερα τα ψαρια καθε φορα περισσοτερο απο τις λαθος αλλαγες νερου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-12, 22:21
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Δεν είναι νόμος να κάνεις αλλαγές τόσο συχνές! Θα κάνεις μετρήσεις και ανάλογα πράτεις. Πχ αν οι μετρήσεις σου δειχνουν οτι πανω στις 7 μέρες τα ΝΟ3 σου έχων φουλάρει τότε αλλάζεις. Αν όμως φουλάρουν κάθε 15 μέρες τότε ρυθμηζεις αλλαγές κάθε τόσο.
Όσο για το πόσο να αλλάζεις ένα 30% είναι καλό. Το πως θα το ξέρεις αυτό είναι με ένα βαρέλι που θα γνωρίζεις τα λίτρα του, ή με έναν κουβά που θα έχει πάνω δοσομετρητή. Εγώ πχ έχω κουβά που λέει λίτρα και ξέρω πόσσα 10λιτρα βγάζω.έλι τ
Αν δεν έχεις βαρέλι με θερμοστάτη τότε κάνεις αλλαγές με ζεστό νερό παρόμοιας θερμοκρασίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εγω μια φορα την βδομαδα αλλαζω το 50%
δλδ 63 περιπου λιτρα
και αυτο γιατι εχω χρυσοψαρα που λερωνουν πολυ
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-12, 22:26
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Αυτο με βαρελι να προετοιμαζω ολο το νερο εκει και να το σηκονει η αντλια στο ενυδρειο μου ακουγεται η καλυτερη λυση. Αλλα επειδη δεν εχω καμια ιδεα για αντλιες, εχετε κανα λινκ απο αντλιες για χρηση σε ενυδρεια ,να δω τι υπαρχει τιμες κλπ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-12, 22:27
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

και με μια σκουπα βυθου μπορεις να το κανεις
την βαζεις μεσα στο βαρελι και πεταει απο την αλλη
το νερο στο ενυδρειο
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-12, 22:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κοίτα το μανομετρικό να είναι τέτοιο που να σε εξυπηρετεί. Δε χρειάζεται (για μένα) να πάρεις κάτι ακριβό γιατί θα δουλεύει μόνο κάποιες ώρες μια φορά τη βδομάδα (μέχρι το νερό να ζεσταθεί και μετά να το ανεβάσει).

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-12, 22:30
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
και με μια σκουπα βυθου μπορεις να το κανεις
την βαζεις μεσα στο βαρελι και πεταει απο την αλλη
το νερο στο ενυδρειο
Πρέπει όμως να είναι καλή σκούπα διότι αν δεν έχει πίεση θα πάρει λίγα λίτρα και τα υπόλοιπα δεν θα μπορέσει να τα μεταφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-12, 22:30
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

πια σκουπα βυθου εχει την δυναμη να σηκοσει 1.5 μετρο το νερο απο το βαρελι μεχρι το ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-12, 22:34
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

δεν ξερω ξερω οτι αν φερεις το βαρελι στο ιδιο επιπεδο με το ενυδρειο γινεται
εγω εχω αυτο το μοντελο και το εκανα μια φορα και επιασε
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1549
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-12, 22:39
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω που εχω 125 λιτρα οταν κανω αλλαγη βγαζω τα ψαρια απο το ενυδρειο και ριχνω το νερο μεσα στο ενυδρειο με ενα μπουκαλι σιγα σιγα μου τρωει ωρα αλλα δεν μπορω να κανω και αλλιως
και βαζω θερμοστατες κλπ ολα σε λειτουργια και το αφηνω μεχρι να παρει τις παραμετρους που θελω και μετα βαζω τα ψαρια μεσα
απλο.
ουτε προετοιμασιες ουτε κουβαδες ουτε βαρελια
Καλο θα ήταν να μην το κανεις Αυτό βαλε βγάλε τα ψαράκια δεν είναι και ότι καλύτερο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-12, 22:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω που εχω 125 λιτρα οταν κανω αλλαγη βγαζω τα ψαρια απο το ενυδρειο και ριχνω το νερο μεσα στο ενυδρειο με ενα μπουκαλι σιγα σιγα μου τρωει ωρα αλλα δεν μπορω να κανω και αλλιως
και βαζω θερμοστατες κλπ ολα σε λειτουργια και το αφηνω μεχρι να παρει τις παραμετρους που θελω και μετα βαζω τα ψαρια μεσα
απλο.
ουτε προετοιμασιες ουτε κουβαδες ουτε βαρελια
Αυτο ειναι σωστο ομως? Τα ψαρια δεν στρεσσαρονται? Ευκολα τα πιανεις καθε φορα? Ρωταω γιατι μου κανει εντυπωση χωρις να υποννοω κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-12, 22:52
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ναι εχω αποχη
πανευκολα τα πιανω
2 χρονια τωρα....
απο το ανακατεμα του βυθου σηκωνεται αμμωνια και δεν θελω να την τρωνε στη μουρη τους
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-12, 22:54
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστη αυτη η μεθοδος ομως. Ας περιμενουμε να πας πουν και οι πιο εμπειροι. Οταν λες σηκωνεται αμμωνια απο το ανακατεμα του βυθου τι εννοεις?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-01-12, 22:56
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εννοω πως τα περριτωματα των ψαριων πανε στο χαλικι
η σκουπα βυθου ανακατευει το χαλικι
και σηκωνει θολουρα στο νερο δλδ αμμωνια
και δεν θελω να εχω τα ψαρια μου μεσα!!
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-12, 22:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Πως ξερεις οτι ειναι αμμωνια? Το φιλτρο σου δεν καταπολεμα την αμμωνια?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-12, 23:11
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ναι εχει βακτηρια και καλες μετρησεις εχω
αλλα θελω να πιστευω πως η θολουρα ειναι αμμωνια και υπολοιματα τροφων
γι αυτο καλου κακου τα βγαζω
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-01-12, 23:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή Αλλαγη νερου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για παραδειγμα στο δικο μου 240 λιτρα ενυδρειο πρεπει να κανω αλλαγη καθε 7- 10 ημερες το 30% που αντιστοιχει σε 80 λιτρα.
Επειδη τα λιτρα ειναι πολλα θελω να ρωτησω καποιες αποριες που εχω για να κανω τις αλλαγες οσο γινεται πιο σωστα...

1.πως μπορω να υπολογιζω καθε φορα τα 80 λιτρα σωστα και οχι μπακαλιστικα με το ματι?
2.πως θα μπορεσω απο πριν να προετοιμασω 80 λιτρα νερου σε σωστη θερμοκρασια και με την σωστη αναλογια αντιχλωριου καθε φορα για να μην στρεσαρωντε τα ψαρια?

Aκομα και να υποθεσουμε οτι θα μπορουσα να βρω ενα βαρελι τοσο μεγαλο για να χωραει τα 80 λιτρα, δεν θα μπορουσα με τιποτα να το σηκωσω για να ριξω το νερο στο ενυδρειο....
Συχνοτητα αλλαγων

H συχνοτητα αλλαγων καθοριζεται απο την ποιοτητα του νερου που αλλαζει μερα με την μερα στο ενυδρειο ειτε για ανεβαινουν οι τιμες των βαλαβερων ουσιων (NO3, PO4) ειτε γιατι μειωνονται οι τιμες των χρησιμων ουσιων (μεταλλικα αλατα δλδ GH, τα ιχνοστοιχεια κλπ), ειτε γιατι καθοριστικοι παραγοντες οπως η οξειδοαναγωγη (redox* ή ORP), το pH, KH κλπ ξεφευγουν απο τις ιδανικες και σχετικα σταθερες τιμες που πρεπει να εχουν.

* μια οσο πιο απλη εξηγηση μπορω να δωσω για το τι κανει το redox, ειναι οτι μπορει να μετραμε καλες τιμες GH αλλα με πτωγη του redox τα χρησιμα ιοντα ασβεστιου να εχουν οξειδωθει και να ειναι αχρηστα για τα ζωντανα του ενυδρειου

Ο "κανονας" 30% μια φορα την εβδομαδα ειναι πολυ γενικος αλλα εχει σωσει πολλα ενυδρεια με νορμαλ ιχθυοφορτωση.
Καποιες ενδειξεις που θα μας εδειχναν πιο σωστα τη σωστη συχνοτητα αλλαγων ειναι συνηθως τα ανεβασμενα νιτρικα ΝΟ3 (μεχρι 25ppm ειναι καπως ασφαλη, ιδανικα ομως μεχρι 10-15ppm).
Ομως μπορει και να ειναι παραπλανητικη αν σε ενα ενυδρειο πχ με πολλα φυτα που απορροφουν τα νιτρικα και εχουμε χαμηλη τιμη ΝΟ3, παραλληλα να εχουμε ελλειψη αλατων, ιχνοστοιχειων, να εχει πεσει το redox κλπ κλπ
Αλλες λοιπον παραλληλα σημαντικες ενδειξεις για αλλαγη, ειναι η ανοδος των φωσφορικων PO4 αλλα και η πτωση του redox, επισης η πτωση pH, η πτωση GH (ελλειψη μεταλλικων αλατων), αυξηση οργανικων στο βυθο (οπου και απαιτειται και σκουπα παραλληλα η κυκλοφορητης που θα τα στλενει στο φιλτρο), αιωρουμενα στο νερο κλπ κλπ
Επισης για πιο εμπειρους, ενδειξη ειναι και η αλλαγη συμπεριφορας των ψαριων.
Ενα tip απο τους "παλιους", ως ενδειξη για πτωση της ποιοτητας του νερου ειναι και η παρατηρηση δημιουργιας φυσαλιδων στην επιφανεια του νερου που κρατανε για πολυ ωρα χωρις να "σκανε".

Υπολογισμος λιτρων ενυδρειου και λιτρων αλλαγης
Θα μετρησεις καταρχας τα τζαμια (απο μεσα, χωρις το παχος τους), και θα πολλαπλασιασεις μηκος χ πλατος χ υψος (απο το τελος της αμμου εως την επιφανεια του νερου, βγαζωντας μερικα λιτρα για τη διακοσμηση*) και διαιρεις δια 1000, για να βρεις το συνολικο ογκο νερου του ενυδρειου.
Παραδειγμα: ενυδρειο 100 χ 50 χ 50 (καθαρο υψος νερου) με παχος τζαμιου 0.8 cm
Αφαιρω απο καθε πλευρα 0.8 + 0.8 για το παχοπς τζαμιου και εχω
μηκος 98.4 χ πλατος 48.4 χ υψος νερου 50 = 238128 : 1000 = 238 λιτρα

Αν θες να βρεις ποσα εκ. υψους νερου ειναι τα 5 λιτρα κανεις την πραξη:
(λιτρα 5 : μηκος 98.4 : πλατος 48.4) χ 1000 = 1.05 υψος νερου

Πας στο πλαινο τζαμι τωρα, και με ανεξιτηλο μαρκαδορο και μετρο, τραβας στην ακρη του, καθε 1.05 εκ μια γραμμουλα.
Καθε δευτερη γραμμουλα τη κανεις λιγο πιο μακρυα για να φαινονται σε 10αδες τα λιτρα.

*αν ειναι αφρικανικο και εχει πολλες πετρες και κοβουν πολλα λιτρα, πρεπει να υπολογισεις ακριβως τον ογκο τους, ενας τροπος ειναι πριν τις βαλεις στο ενυδρειο, να τις βαζεις σε ογκομετρημενο κουβα συγκεκριμενων λιτρων και να μετρας το νερο που περισσευει βγαζωντας τις πετρες απο μεσα

Εξαγωγη νερου
Βαζεις ενα λαστιχο μεσα στο ενυδρειο (με λιγο filterwool στην ακρη για να μη ρουφηξει κανενα ψαρι) και βγαζεις νερο στην αποχετευση (ή στο μπαλκονι στα φυτα καλυτερα) μεχρι να φτασει η σταθμη στη γραμμη των λιτρων που εχεις σχεδιασει στο πλαινο τζαμι

Προετοιμασια και εισαγωγη νερου
Μετα και αφου εχει βαλει το νερο σε βαρελι καταλληλο για τροφιμα (πχ βαρελι για ελιες που καλο ειναι να εχει ανοιχτο στομιο αλλα προστατευμενο με τουλι για σκονες και εντομα), το εχεις φερει σε θερμοκρασια κοντινη με του ενυδρειου με θερμαντηρα (καποιοι που εχουν καινουριο θερμοσιφωνα μπορουν να ρισκαρουν να κανουν μιξη με νερο του - δεν το συνιστω) και βαζεις αντιχλωριο αφηνωντας το να "δουλεψει" για οση ωρα γραφουν οι οδηγιες του (συνηθως γινεται αμεσα η αποχλωριωση σε μερικα λεπτα).
Κανεις την εισαγωγη του νερου, χρησιμοποιωντας αντλια καταλληλου μανομετρικου (για να μπορει αν σηκωνει το νερο μεχρι το ενυδρειο) και αλφαδολαστιχο διαφανες (για να βλεπεις αν ειναι καθαρο μεσα), καταλληλου παχους για την εξοδο της αντλιας.

Καλο ειναι το νερο που μενει στο λαστιχο να φυσαμε να βγαινει και να μενει κενος ο σωληνας, αφου το στασιμο νερο μπορει να γινει εστια μολυνσης.
Καλο ειναι η αντλια να εχει και ρυθμιση ροης αφου η εισαγωγη του νερου καλο ειναι να γινεται πολυ αργα (πχ μιση-μια ωρα) για αποφυγη τυχων αποτομης αλλαγης παραμετρων (ph, GH, θερμοκρασια) που μπορει να γινει αν το φρεσκο νερο ειναι διαφορετικο απο του ενυδρειου.
Η σχετικα αποτομη πτωση θερμοκρασιας (πχ μιση-μια ωρα) μετα την αλλαγη (μεχρι 2-4C αναλογα και το ειδος δεν ειναι επιπονη για τα ψαρια. Μερικα ψαρια μαλιστα (πχ cory πανε σε αναπαραγωγη με αλλαγη με δροσερο νερο.
Η αποτομη ανοδος της ομως ειναι επκινδυνη.

Αναλογα το ενυδρειο μπορει το νερο να προετοιμαζεται για περισσοτερες μερες στο βαρελι πχ με τυρφη σε φιλτρο κλπ
Καλο ειναι ομως ετσι κι αλλιως, το νερο να παραμενει στο βαρελι για μερικες ωρες με αεραντλια, για να βγαζει τα αερια του απο τις σωληνωσεις του δικτυου και να ισορροπει. Ο αερισμος βοηθα και στην ταχυτερη εξατιμση του χλωριου.
Οσο πιο πολυ παλιωνει το νερο τοσο το καλυτερο, αλλα για διαστημα μεγαλυτερο απο 24ωρο, πρεπει να υπαρχει κυκλοφορια του νερου μεσα στο βαρελι και να μη μενει στασιμο το νερο (εκτος κι αν ειναι σκετο νερο απο ΑΟ και το δοχειο ειναι αεροστεγως κλειστο)
Αν το βαρελι ειναι τοποθετημενο σε εσωτερικο χωρο μπορει να γινει μεγαλη οικονομια στη θερμανση του νερου του αφου αν ερθει σε θερμοκρασια δωματιου, θα καψει λιγοτερο ρευμα ο θερμαντηρας για να το φερει σε θερμοκρασια ενυδρειου.
Αν ειναι σε εξωτερικο χωρο το χειμωνα θα χρειαστουν πολλες ωρες και δυνατος θερμαντηρας για να ανεβασει τη θερμοκρασια του νερου στο βαρελι που μπορει να φτασει και κατω απο 5-10C
Το καλοκαιρι μπορει να φτασει και τους 40C.
Αυτο το προβλημα το ελυνα παλιοτερα οταν ειχα βαρελι σε εξωτερικο χωρο, βαζωντας μπετονακια στον καταψυκτη και αφου σχεδον παγωναν, εριχνα το παγωμενο νερο πισω στο βαρελι για να πεσει η θερμοκρασια.

Αν υπαρχει εξωτερικο φιλτρο, μια σχετικα ευκολη πατεντα για ευκολες αλλαγες εχω γραψει εδω.
Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-01-12, 23:54
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Η αμμωνία δεν φαίνεται... Η θολούρα που καθαρίζεις είναι η βιολογία του βυθού...

Το να βγάζεις τα ψάρια, είναι απλά λάθος....
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-01-12, 23:55
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ok ευχαριστω για την συμβουλη
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-01-12, 01:03
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

αυτη εδω η αντλια ειναι καλη? την εχει κανεις? http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1213
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-01-12, 01:10
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη εδω η αντλια ειναι καλη? την εχει κανεις? http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1213
Μια χαρά είναι η αντλία, για να σου αναδεύει το νερό στο βαρέλι και να το στέλνει έπειτα στο ενυδρείο.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-01-12, 01:16
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

εγω παλι την προετοιμασια την κανω με κουβαδες...οσους κουβαδες βγαζω τοσους βαζω......
χλιαρο νερο απο θερμοσιμφωνα βαζουμε τα αντιχλωρια τα λιπασματα ...περιμενουμε κανα 5-10λεπτο και μπρουφ μεσα...
παντα ετσι ποσα χρονια τωρα!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-01-12, 03:30
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτη εδω η αντλια ειναι καλη? την εχει κανεις? http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1213
Προσωπικά καθώς το βαρέλι το δουλεύω μόνιμα ,
για να κυκλοφορεί το νερό μέσα στο βαρέλι έχω έναν eheim
300 l/h 4watt μόνιμα αναμμένο και όταν είναι να γίνει αλλαγή αναλαμβάνει δουλειά ένας κινέζος sen 1541 .
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-01-12, 08:26
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

1 φορα ανα 7 ημερες...οσες φορες δεν το εκανα και το αφησα παραπανω σχεδον παντα με τιμωρησανε οι αλγες.....

Βγαζω το 1/2 του νερου προετοιμαζω 1 μπουκαλακι με το μιγμα αντιχλωριο, και λιπασματα και προσθετοντας νερο απο το θερμοσιφωνα ανα 10 ποντους ριχνω και την αναλογη ποσοτητα μιγματος ...

Το μονο που δεν μπορω να καλιμπραρω αμεσως αλλα καλιμπραρεται μονο του ειναι το ph που με την αλλαγη απο το 7 παει γυρω στο 7,2+ μπορι και ελαχιστα παραπανω αλλα δεν βλεπω τροπο να το ρυθμισω με καποιο μιγμα αφου μετα απο καποιο ατυχημα σταματησα δια παντος να χρησιμοποιω οποιδηποτε buffer.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-12, 08:46
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαζω το 1/2 του νερου προετοιμαζω 1 μπουκαλακι με το μιγμα αντιχλωριο, και λιπασματα και προσθετοντας νερο απο το θερμοσιφωνα ανα 10 ποντους ριχνω και την αναλογη ποσοτητα μιγματος ...
Η χρησιμοποίηση από θερμοσίφωνα είναι ρίσκο για μεταφορά από σκουριές , αν βάζεις νερό κατευθείαν στο ενυδρείο καλο θα είναι να χρησιμοποιείς όλη την δόση του αντιχλοριου κατευθείαν και λίγο παραπάνω από αυτό που αναγράφεται στα μπουκαλάκια μιας και οι οδηγίες είναι για προετοιμασία νερού , το λίπασμα καλο θα ήταν να το βάζεις τουλάχιστον 1-2 ώρες μετά από το αντιχλοριο με προτίμηση μετά από 24 ώρες που έχουν διασπαστεί τα περισσότερα ώστε να μην επιβαρύνεις την ποιότητα του νερού ( ΙΜΟ )
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-01-12, 09:19
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Εμενα ο θερμοσιφωνας ειναι σχετικα καινουριος , 3ων χρονων οποτε δεν νομιζω να εχω προβλημα με σκουριες κλπ...

ποση ωρα περιπου πρεπει να αφησουμε το νερο με το αντιχλωριο πριν το ριξουμε στο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-01-12, 10:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά είναι η αντλία, για να σου αναδεύει το νερό στο βαρέλι και να το στέλνει έπειτα στο ενυδρείο.
Για ποσο χρονικο διαστημα αναδευσης μιλας?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά καθώς το βαρέλι το δουλεύω μόνιμα ,
για να κυκλοφορεί το νερό μέσα στο βαρέλι έχω έναν eheim
300 l/h 4watt μόνιμα αναμμένο και όταν είναι να γίνει αλλαγή αναλαμβάνει δουλειά ένας κινέζος sen 1541 .
Συμφωνω με τον μικρης καταναλωσης eheim κυκλοφορητη για μονιμη χρηση, αλλα ο sen εχει χαρακτηριστικα:
Παράθεση:
• Κυκλοφορία νερού: 1400 λίτρα/ώρα.
• Μανομετρικό: 2,0 μέτρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 28 watt.
Νομιζω δεν εχει ρυθμιση ροης
Κανεις καποια πατεντα για να ελλατωνεις τη ροη του?
Σε ποση ωρα σου γεμισει το ενυδρειο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαζω το 1/2 του νερου προετοιμαζω 1 μπουκαλακι με το μιγμα αντιχλωριο, και λιπασματα
Αυτο δεν ειναι σωστο.
Το αντιχλωριο συνηθως οξειδωνει καποια στοιχεια και τα λιπασματα δεν μπαινουν ολα μαζι γιατι αντιδρουν μεταξυ τους.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
ποση ωρα περιπου πρεπει να αφησουμε το νερο με το αντιχλωριο πριν το ριξουμε στο ενυδρειο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
και βαζεις αντιχλωριο αφηνωντας το να "δουλεψει" για οση ωρα γραφουν οι οδηγιες του (συνηθως γινεται αμεσα η αποχλωριωση σε μερικα λεπτα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 26-01-12 στις 10:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
Αλλαγη, νερου


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγες νερου nikosn Αρχάριοι γλυκού νερού 21 29-11-10 08:44
Αλλαγες νερου Dimitrisss123 Αρχάριοι γλυκού νερού 6 27-02-10 22:17
Αλλαγες νερου Apollwnas Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-03-08 01:50
Νο3 και αλλαγες νερου jimfytakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 27 16-05-07 13:46
ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΣΟΣ giannak Θαλασσινό νερό - Γενικά 14 28-07-04 20:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09684 seconds with 14 queries