Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-12, 19:41
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Βοηθεια για CO2

Παιδες έχω πάρει μια φιάλη δυοξειδίου που έχει και regulator πάνω (αν κατάλαβα καλά από τα κείμενα που διάβασα) αλλά δεν ξέρω τίποτα ούτε τί δείχνουν τα πιεσόμετρα ούτε πως το ρυθμίζω. Επίσης η μπουκάλα και τα πιεσόμετρα είναι στα γερμανικά οπόταν σας ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες και πείτε μου αν έχει δουλέψει κανείς με αυτό το σύστημα. Είναι της σέρα.
1)Τί δείχνουν τα πιεσόμετρα και ποια η διαφορά τους;
2)Τί είναι το μάυρο κουτί από κάτω που έχει σύρμα και μπαίνει στο ρεύμα; (νόμιζα τα CO2 δουλεύουν χωρίς ρεύμα )
3)Η μπουκάλα έχει δική της βαλβίδα και το regulator έχει άλλη βαλβίδα. Ποιά η διαφορά τους;

Βιάζομαι λίγο να εφαρμόσω το σύστημα επειδή έχει αρχίσει να πλακώνει η green spot algea στο φυτεμένο μου και χρειάζομαι δυοξείδιο για να την ελέγξω και να δώσω ώθηση στα φυτά. Για την ώρα ο ανταγονισμός άλγης - φυτά έχει καθαρό νικητή την πρώτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... προβλέπω να ρίχνω τρελλό διάβασμα
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 09.59.20.jpg
Εμφανίσεις:  507
Μέγεθος:  52,3 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 09.59.57.jpg
Εμφανίσεις:  525
Μέγεθος:  42,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 10.00.15.jpg
Εμφανίσεις:  531
Μέγεθος:  49,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 10.00.25.jpg
Εμφανίσεις:  532
Μέγεθος:  46,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-12-06 10.06.03.jpg
Εμφανίσεις:  518
Μέγεθος:  52,2 KB
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-12, 20:46
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδες έχω πάρει μια φιάλη δυοξειδίου που έχει και regulator πάνω (αν κατάλαβα καλά από τα κείμενα που διάβασα) αλλά δεν ξέρω τίποτα ούτε τί δείχνουν τα πιεσόμετρα ούτε πως το ρυθμίζω. Επίσης η μπουκάλα και τα πιεσόμετρα είναι στα γερμανικά οπόταν σας ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες και πείτε μου αν έχει δουλέψει κανείς με αυτό το σύστημα. Είναι της σέρα.
1)Τί δείχνουν τα πιεσόμετρα και ποια η διαφορά τους;Το ενα δειχνει την πιεση της μπουκαλας(μεχρι 60-70 βαρια το καλοκαιρι και με γεματη μπουκαλα,ειναι καλα.Το δευτερο με τις μικροτερες μετρησεις,μετραει την πιεση στην βελονοειδη βαλβιδα(0,5-1 ειναι καλα).
2)Τί είναι το μάυρο κουτί από κάτω που έχει σύρμα και μπαίνει στο ρεύμα; (νόμιζα τα CO2 δουλεύουν χωρίς ρεύμα )Αυτο ειναι ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα την οποια μπορεις να την συνδεσεις με ph controller ή με χρονοδιακοπτη για να δουλευει οποτε θες.
3)Η μπουκάλα έχει δική της βαλβίδα και το regulator έχει άλλη βαλβίδα. Ποιά η διαφορά τους;Η βαλβιδα της μπουκαλας απλα επιτρεπει στο αεριο να παει στα μανομετρα.Η βελονοειδη ρυθμιζει με ακριβεια φυσαλιδας κατι το οποιο δεν κανει η βαλβιδα της μπουκαλας(αν ανοιξεις την μπουκαλα χωρις τα μνομετρα μεσα στο νερο θα δεις οτι θα αδειασει αμεσως.Η βελονοειδη επιτρεπει στα διοξειδιο να βγει φυσαλιδα φυσαλιδα.

Βιάζομαι λίγο να εφαρμόσω το σύστημα επειδή έχει αρχίσει να πλακώνει η green spot algea στο φυτεμένο μου και χρειάζομαι δυοξείδιο για να την ελέγξω και να δώσω ώθηση στα φυτά. Για την ώρα ο ανταγονισμός άλγης - φυτά έχει καθαρό νικητή την πρώτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... προβλέπω να ρίχνω τρελλό διάβασμα
Συνημμένο Αρχείο 53003 Συνημμένο Αρχείο 53004 Συνημμένο Αρχείο 53005 Συνημμένο Αρχείο 53006 Συνημμένο Αρχείο 53007
Εγω στην θεση σου(αν δεν εχεις ph controller για να συνδεσεις την ηλεκτρομαγνητικη)θα καταργουσα την ηλεκτρομαγνητικη και θα δουλευα το co2 24ωρες το 24ωρο(οπως κανω χρονια τωρα).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-12, 22:04
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

θα προτιμουσα τον χρονοδιακοπτη ρυθμιζομενο στο ιδιο χρονο με τη φωτοπεριοδο
το βραδυ ετσι κι αλλιως τα φυτα αποβαλουν CO2
συγχρονως δεν επιβαρυνουμε με περισσιο CO2 τα ψαρακια μας
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-12, 22:15
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Οταν εχεις καλη παροχη διοξειδιου που κατεβαζει το Kh και αυτο με την σειρα του συμπαρασυρει το ph και κλεισεις το διοξειδιο την νυχτα τοτε το ph θα ανεβει και ετσι ταλαιπωρουνται περισσοτερο τα ψαρακια.Αν το αφησεις ανοιχτο ολο το 24ωρο,το ph ισως να πεσει λιγο(0,1) το βραδυ που δεν ειναι ανοιχτα τα φωτα.Μικροτερη ταλαιπωρια για τα ψαρακια και περισσοτερη σταθεροτητα στο συστημα.Αυτα αποτελουν προσωπικη αποψη που δημιουργηθηκε υστερα απο αρκετα τεστ.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-12, 22:49
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

συμφωνω μαζι σου
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-12, 23:52
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις ειδικά η πρώτη απάντηση σου Γιάννη είναι κατατοπιστικότατη ... τώρα κάποιες συμπληρωματικές ερωτήσεις:

1)60 με 70 βάρια με γεμάτη την μπουκάλα είναι κάλα το καλοκαίρι μου γράφεις... τώρα όμως έχουμε χειμώνα άρα πόσα βάρια είναι καλά? και όταν η μπουκάλα κοντεύει να αδειάσει πρέπει να το αλλάξω?

2)μου προτείνεις να καταργήσω την ηλεκτροβαλβίδα και να δουλεύει 24 ώρες το 24ώρο κάτι που μου φαίνετε καλή λύση διότι το ph controller μου φαίνετε ακριβώ για την ώρα (για να την καταργήσω πρέπει να την αποσυνδέσω πλήρως ή απλά να μην βάλω την πρίζα στο ρεύμα??)

Αυτές είναι βασικα οι απόριες μου από εκεί και πέρα υποθέτω θα πρέπει να ανοίξω πολύ λίγο την βαλβίδα της μπουκάλας και να παρατηρώ την ένδειξη να πάει στα βάρια που θα μου πεις. Μετά θα ανοίξω σιγά σιγά την βελονοειδή βαλβίδα μέχρι να πάει η ένδειξη στο 0.5-1.

Όταν τα κάνω όλα αυτά το ph μου από 7.8 που είναι τώρα ξέρουμε περίπου πόσο θα πέσει??? Υποθέτω θα πρέπει να το μετράω συνέχεια την πρώτη μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-12, 00:10
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις ειδικά η πρώτη απάντηση σου Γιάννη είναι κατατοπιστικότατη ... τώρα κάποιες συμπληρωματικές ερωτήσεις:

1)60 με 70 βάρια με γεμάτη την μπουκάλα είναι κάλα το καλοκαίρι μου γράφεις... τώρα όμως έχουμε χειμώνα άρα πόσα βάρια είναι καλά? και όταν η μπουκάλα κοντεύει να αδειάσει πρέπει να το αλλάξω?Οταν αδειαζει,η πιεση θα αρχισει να πεφτει σιγα σιγα.Το νουμερο αυτο δεν μπορεις να το ρυθμισεις(ανοιγοντας ή κλεινοντας την στροφιγγα της μπουκαλας.)Το μανομετρο αυτο θα δειξει ποση πιεση εχει η μπουκαλα(αρα και ποσο αεριο εχει).

2)μου προτείνεις να καταργήσω την ηλεκτροβαλβίδα και να δουλεύει 24 ώρες το 24ώρο κάτι που μου φαίνετε καλή λύση διότι το ph controller μου φαίνετε ακριβώ για την ώρα (για να την καταργήσω πρέπει να την αποσυνδέσω πλήρως ή απλά να μην βάλω την πρίζα στο ρεύμα??)Ή θα την αποσυνδεσεις απο το κυκλωμα(που ειναι και το πιο σωστο) ή θα την εχεις συνεχεια στην πριζα με οτι αυτο συνεπαγεται απο αποψη καταναλωσης ρευματος και φθορας(αφου θα δουλευει συνεχεια)της ηλεκτροβαλβιδας.

Αυτές είναι βασικα οι απόριες μου από εκεί και πέρα υποθέτω θα πρέπει να ανοίξω πολύ λίγο την βαλβίδα της μπουκάλας και να παρατηρώ την ένδειξη να πάει στα βάρια που θα μου πεις. Μετά θα ανοίξω σιγά σιγά την βελονοειδή βαλβίδα μέχρι να πάει η ένδειξη στο 0.5-1. Οσο και να την ανοιξεις το ιδιο νουμερο θα γραψει.Καλο ειναι ομως να την ανοιξεις λιγο,ετσι ωστε αν εχει καπου διαρροη το κυκλωμα να μην αδειασει η μπουκαλα αμεσως.Την βελονοειδη να την ρυθμισεις συμφωνα με τις φυσαλιδες και οχι με το 0,5-1(που ετσι κι αλλιως και αυτο δεν αλλαζει)

Όταν τα κάνω όλα αυτά το ph μου από 7.8 που είναι τώρα ξέρουμε περίπου πόσο θα πέσει??? Υποθέτω θα πρέπει να το μετράω συνέχεια την πρώτη μέρα.
Γενικα οι ενδειξεις των μανομετρων δεν ρυθμιζονται και αλλαζουν μονο οταν αδειαζει η μπουκαλα ή αν ανεβει πολυ η θερμοκρασια της μπουκαλας και κατα συνεπεια του αεριου(παραπολυ απιθανο).Ρυθμισε την παροχη σου σε 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο(ισως και λιγοτερο,δεν ξερω τα λιτρα σου και ποσο και με τι φυτα εισαι φυτεμενος).Τωρα το ποσο θα πεσει το ph εξαρταται απο το ποσο co2 παρεχεις,ποσο αποτελεσματικη ειναι η διαχυση που κανεις,ποση ειναι η kh κτλ.Πρωτα θα πεσει η kh και μετα το ph.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-12-12, 06:31
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
θα προτιμουσα τον χρονοδιακοπτη ρυθμιζομενο στο ιδιο χρονο με τη φωτοπεριοδο
το βραδυ ετσι κι αλλιως τα φυτα αποβαλουν CO2
συγχρονως δεν επιβαρυνουμε με περισσιο CO2 τα ψαρακια μας


Κι εγω αυτης της αποψης ειμαι με μια μικρη διαφοροποιηση (που την εφαρμοζω κανα-δυο χρονια τωρα).Τις βραδινες ωρες και ανα 3ωρο περιπου δινω CO2 στο συστημα (μεσω του χρονοδιακοπτη)και για ενα 20λεπτο περιπου ωστε να συντηρω οσο γινετε μικροτετες τις αποκλισεις στο ph.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν εχεις καλη παροχη διοξειδιου που κατεβαζει το Kh (αυτο Γιαννη δε γινετε ) και αυτο με την σειρα του συμπαρασυρει το ph και κλεισεις το διοξειδιο την νυχτα τοτε το ph θα ανεβει και ετσι ταλαιπωρουνται περισσοτερο τα ψαρακια.Αν το αφησεις ανοιχτο ολο το 24ωρο,το ph ισως να πεσει λιγο(0,1) το βραδυ που δεν ειναι ανοιχτα τα φωτα.Μικροτερη ταλαιπωρια για τα ψαρακια και περισσοτερη σταθεροτητα στο συστημα.Αυτα αποτελουν προσωπικη αποψη που δημιουργηθηκε υστερα απο αρκετα τεστ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω μαζι σου


Ρε συ Βασιλη πως συμφωνεις αφου διαφωνεις?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικα οι ενδειξεις των μανομετρων δεν ρυθμιζονται και αλλαζουν μονο οταν αδειαζει η μπουκαλα ή αν ανεβει πολυ η θερμοκρασια της μπουκαλας και κατα συνεπεια του αεριου(παραπολυ απιθανο).Ρυθμισε την παροχη σου σε 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο(ισως και λιγοτερο,δεν ξερω τα λιτρα σου και ποσο και με τι φυτα εισαι φυτεμενος).Τωρα το ποσο θα πεσει το ph εξαρταται απο το ποσο co2 παρεχεις,ποσο αποτελεσματικη ειναι η διαχυση που κανεις,ποση ειναι η kh κτλ.Πρωτα θα πεσει η kh και μετα το ph.
Η Kh δεν αλλαζει επειδη παρεχουμε CO2 στο συστημα....
Ανοιγοντας την κεντρικη βανα πανω στην κεφαλη της μπουκαλας αμεσως η μεγαλη ενδειξη στο ενα μανομετρο θα δειξει την πιεση στη μπουκαλα.Αυτη ειναι απο 50-55 bar σε νορμαλ συνθηκες και ανεβαινει μεχρι και 70-75 bar τους καλοκαιρινους μηνες που ανεβαινει η θερμοκρασια.Με αλλα λογια απεφυγε να την εχεις κοντα σε εστιες θερμοτητας γιατι το αεριο μεσα της διαστελετε.
Στο αλλο μανομετρο εχεις ως ενδειξη την πιεση με την οποια διοχετευεις CO2 στο ενυδρειο σου.Αυτη μεταβαλλεται.....
Σε συνδυασμο ρυθμισης της μικρομετρικης στροφιγγας με την μακρομετρικη στροφιγγα προσπαθησε να εχεις μια ενδειξη καπου στο 0,8-1,3 bar και ταυτοχρονα να εχεις μια παροχη 60-80 φυσσαλιδες/λεπτο περιπου.(Θα το βρεις αυτο).
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-12, 09:18
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μιχάλη θα διαφωνήσω.Στο δικό μου σύστημα δεν αλλάζει καμία ένδειξη στο μανόμετρο με την στρόφιγγα της μικρομετρικης.Επίσης θα διαφωνήσω και με την kh.Στο δικό μου σύστημα πρώτα έπεσε η kh και μετά έπεσε και το ph.Τι εννοείς δεν γίνεται;Αντιγραφω απο το υπομνημα του Γιωργου


Κh: (Ανθρακική σκληρότητα) Χωρίς να μπλέξουμε με περίπλοκους χημικούς όρους που θα κουράσουν και θα απογοητεύσουν αρκετούς θα σας πω ότι το Kh είναι ένας τρόπος να "φτιάξουμε" πιο εύκολα το Ph που θέλουμε να έχει το νερό μας. Με μεγάλο Kh το Ph μεταβάλλεται πολύ δύσκολα. Και όσο και να προσπαθούμε να το ρίξουμε είναι πρακτικά πολύ δύσκολο! Όταν όμως μειωθεί το Κh στο 3 ή 2 ή 1 ή 0 (σε extreme περιπτώσεις) το Ph μπορούμε να το μειώσουμε όλο και πιο εύκολα!

Ωραία όλα αυτά... Πως θα ρίξουμε το Kh ώστε να κάνουμε το Ph να πέσει ή και το αντίθετο πως να το ανεβάσουμε το Kh ώστε να αυξήσουμε το Ph? (Συμβαίνει και αυτό!).
Τρόποι να μειώσουμε το Kh και κατά προέκταση το Ph του νερού.
1) Αν προσθέσουμε CO2 (διοξείδιο του άνθρακα) είναι ένας τρόπος να μειωθεί το Kh μας και σε συνδυασμό με μια καλή τύρφη το Ph μειώνεται … ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ όμως υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί τόσο το Kh και να προκαλέσει το Ph crash που δεν ξέρω αν είναι μύθος η όχι πάντως είναι σοβαρός κίνδυνος! Η επίσης να κατρακυλήσει τόσο το Ph που να γίνει πρόβλημα για τους οργανισμούς και τα φυτά που φιλοξενούμε


Εγω παντως ph crash δεν επαθα ποτε.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-12-12, 10:11
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη θα διαφωνήσω.Στο δικό μου σύστημα δεν αλλάζει καμία ένδειξη στομανόμετρο με την στρόφιγγα της μικρομετρικης.Επίσης θα διαφωνήσω και με την kh.Στο δικό μου σύστημα πρώτα έπεσε η kh και μετά έπεσε και το ph.Τι εννοείς δεν γίνεται;
Δεν ξέρω αν φταίει το CO2 αλλά και εγώ παρατήρησα πτώση της KH από 12 σε 6. Βέβαια έγιναν και άλλες αλλαγές μέσα στο ενυδρείο από τότε που ήταν 12 η KH όπως:
  1. Το γέμισα φυτά
  2. Ρίχνω όλη τη σειρά στης Seachem
  3. Έβαλα DIY CO2
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-12-12, 10:16
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φυτα δεν παιζουν ρολο,ουτε και τα λιπασματα.Το co2 παιζει ρολο αλλα επειδη ειναι diy,φανταζομαι θα μιλας για λιγα λιτρα ενυδρειο(εκτος αν εχεις 4-5 4κιλα με μειγμα για diy co2).Ποσα λιτρα εχεις;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-12, 10:22
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυτα δεν παιζουν ρολο,ουτε και τα λιπασματα.Το co2 παιζει ρολο αλλα επειδη ειναι diy,φανταζομαι θα μιλας για λιγα λιτρα ενυδρειο(εκτος αν εχεις 4-5 4κιλα με μειγμα για diy co2).Ποσα λιτρα εχεις;
60 λίτρα είναι μεικτά. Όταν το είχα κυβίσει (ήταν λίγο δύσκολο γιατί είναι με κυρτό τζάμι), το είχα βγάλει 54 λίτρα καθαρά .
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-12, 10:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ειναι λιγα τα λιτρα,οποτε ισως να μπορει να ριξει την kh το diy co2.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-12, 10:29
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παιδιά σας παρακαλώ συζητήστε λίγο να βγάλουμε μια άκρη να δω και εγώ τι θα κάνω στο ενυδρείο μου όχι πως είναι μεγάλες οι διαφορές σε αυτά που λέτε αλλά επειδή η λεπτομέρια κάνει την διαφορά και συνοψίζω:

1)Τελικά α)κλείνω το CO2 το βράδυ?
β)το κλείνω και το ανοίγω ένα 20λεπτο ανά 3 ώρες (το βράδυ)?
γ)το ρυθμίζω μαζί με την φωτοπερίδο?

2)Μια άλλη ερώτηση που προέκυψε από αυτά που έγραψε ο Μιχάλης. Όταν είναι στο ρεύμα η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και έχω ανοιχτή τόσο την μακρομετρική βαλβίδα της μπουκάλας όσο και την μικρομετρική βαλβίδα να βγάζει 60/80 φυσαλίδες το λεπτό όπως προτείνετε θα ρέει κανονικά το CO2. Όταν όμως κλείσω το ρεύμα στην ηλεκτρομαγνητική (με χρονοδιακόπτη) και οι άλλες δύο βαλβίδες μείνουν ανοιχτές τότε δεν ρέει CO2???

Τώρα κάτι συμπληρωματικό που μπορεί να παίζει ρόλο στην σταθερότητα του συστήματος. Θα δώσω λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο:
DMS-500PL 60 λίτρα (καθαρά)
Δουλεύει 3-4 χρόνια
Ψάρια:Έχω γκάπεις τα οποία θα αφαιρέσω για να βάλω Red Cherry Shrimp.
Φυτά:1 Anubia Gigas, 4 anubia nana, 2 cryptocoryne, Κρεμμύδι, riccia fluitans moss, Java moss, 10 marimo balls και ακόμα 1 φυτό πίσω αριστερά που δεν αναγνωρίζω.

Επισυνάπτω φωτογραφία
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2012-11-28 18.07.13.jpg
Εμφανίσεις:  454
Μέγεθος:  55,1 KB
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-12-12, 10:36
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σας παρακαλώ συζητήστε λίγο να βγάλουμε μια άκρη να δω και εγώ τι θα κάνω στο ενυδρείο μου όχι πως είναι μεγάλες οι διαφορές σε αυτά που λέτε αλλά επειδή η λεπτομέρια κάνει την διαφορά και συνοψίζω:

1)Τελικά α)κλείνω το CO2 το βράδυ?
β)το κλείνω και το ανοίγω ένα 20λεπτο ανά 3 ώρες (το βράδυ)?
γ)το ρυθμίζω μαζί με την φωτοπερίδο?
Υπαρχουν οπως βλεπεις 2 αποψεις.Διαλεγεις και περνεις(ψαξτο και λιγο μονος σου).Την αποψη μου(την οποια εφαρμοζω χρονια τωρα)την ειπα.Το ιδιο και ο Μιχαλης.
2)Μια άλλη ερώτηση που προέκυψε από αυτά που έγραψε ο Μιχάλης. Όταν είναι στο ρεύμα η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και έχω ανοιχτή τόσο την μακρομετρική βαλβίδα της μπουκάλας όσο και την μικρομετρική βαλβίδα να βγάζει 60/80 φυσαλίδες το λεπτό όπως προτείνετε θα ρέει κανονικά το CO2. Όταν όμως κλείσω το ρεύμα στην ηλεκτρομαγνητική (με χρονοδιακόπτη) και οι άλλες δύο βαλβίδες μείνουν ανοιχτές τότε δεν ρέει CO2??? Οχι.Αυτη ειναι η δουλεια της αλλωστε.

Τώρα κάτι συμπληρωματικό που μπορεί να παίζει ρόλο στην σταθερότητα του συστήματος. Θα δώσω λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο:
DMS-500PL 60 λίτρα (καθαρά)
Δουλεύει 3-4 χρόνια
Ψάρια:Έχω γκάπεις τα οποία θα αφαιρέσω για να βάλω Red Cherry Shrimp.
Φυτά:1 Anubia Gigas, 4 anubia nana, 2 cryptocoryne, Κρεμμύδι, riccia fluitans moss, Java moss, 10 marimo balls και ακόμα 1 φυτό πίσω αριστερά που δεν αναγνωρίζω.

Επισυνάπτω φωτογραφία
Συνημμένο Αρχείο 53009
Δεν εχεις πολλα λιτρα ουτε και δυσκολα φυτα,οποτε ξεκινα με 1 φυσαλιδα ανα 2 δευτερολεπτα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-12-12, 10:37
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι λιγα τα λιτρα,οποτε ισως να μπορει να ριξει την kh το diy co2.
Δεν ξέρω αν τελικά έφταιγε το CO2 ή κάτι άλλο. Βέβαια έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου την εξάτμιση που είχα το καλοκαίρι. Συμπλήρωνα καθημερινά γύρο στο 1 1/2 λίτρο νερό!!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-12-12, 10:45
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

H αναπληρωση της εξατμισης με νερο βρυσης θα σου ανεβαζε την gh και δεν θα κατεβαζε την kh.Μαλλον το διοξειδιο το εκανε.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-12-12, 10:48
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σας παρακαλώ συζητήστε λίγο να βγάλουμε μια άκρη να δω και εγώ τι θα κάνω στο ενυδρείο μου όχι πως είναι μεγάλες οι διαφορές σε αυτά που λέτε αλλά επειδή η λεπτομέρια κάνει την διαφορά και συνοψίζω:

1)Τελικά α)κλείνω το CO2 το βράδυ?
β)το κλείνω και το ανοίγω ένα 20λεπτο ανά 3 ώρες (το βράδυ)?
γ)το ρυθμίζω μαζί με την φωτοπερίδο?

2)Μια άλλη ερώτηση που προέκυψε από αυτά που έγραψε ο Μιχάλης. Όταν είναι στο ρεύμα η ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και έχω ανοιχτή τόσο την μακρομετρική βαλβίδα της μπουκάλας όσο και την μικρομετρική βαλβίδα να βγάζει 60/80 φυσαλίδες το λεπτό όπως προτείνετε θα ρέει κανονικά το CO2. Όταν όμως κλείσω το ρεύμα στην ηλεκτρομαγνητική (με χρονοδιακόπτη) και οι άλλες δύο βαλβίδες μείνουν ανοιχτές τότε δεν ρέει CO2???

Τώρα κάτι συμπληρωματικό που μπορεί να παίζει ρόλο στην σταθερότητα του συστήματος. Θα δώσω λίγες πληροφορίες για το ενυδρείο:
DMS-500PL 60 λίτρα (καθαρά)
Δουλεύει 3-4 χρόνια
Ψάρια:Έχω γκάπεις τα οποία θα αφαιρέσω για να βάλω Red Cherry Shrimp.
Φυτά:1 Anubia Gigas, 4 anubia nana, 2 cryptocoryne, Κρεμμύδι, riccia fluitans moss, Java moss, 10 marimo balls και ακόμα 1 φυτό πίσω αριστερά που δεν αναγνωρίζω.

Επισυνάπτω φωτογραφία
Συνημμένο Αρχείο 53009
Οι περισσότεροι δουλεύουν το CO2 σταθερά όλο το 24ωρο. Ειδικά με μια νορμάλ ροή (1φυσ/δευτ) δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα το βράδυ. Για εμένα από τη στιγμή που δεν έχεις PH Controller μην χρησιμοποιήσεις ηλεκτροβάνα. Αν την χρησιμοποιήσεις και την βγάλεις από το ρεύμα ή της κόψεις το ρεύμα (με χρονοδιακόπτη) δεν θα έχεις ροή και ας είναι ανοιχτές οι βάνες. Τέλος αν αποφασίσεις να μην το κόβεις το CO2, για εμένα βγάλτην τελείως την ηλεκτροβάνα γιατί θα είσαι αναγκασμένος να την έχεις συνέχεια στο ρεύμα με ότι αυτό συνεπάγεται... (κατανάλωση, φθορά της κτλ). Βγάλτην και χρησιμοποίησέ την ξανά αν πάρεις controller.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
H αναπληρωση της εξατμισης με νερο βρυσης θα σου ανεβαζε την gh και δεν θα κατεβαζε την kh.Μαλλον το διοξειδιο το εκανε.
Όχι λέω μήπως μου ανέβαζε τότε και την KH (επειδή τον ¶υγουστο είχα 12 - χωρείς CO2 και τώρα 6 - με CO2) ή δεν επιρεάζεται αυτη αλλά μόνο η GH;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 07-12-12 στις 10:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-12-12, 11:06
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχάλη θα διαφωνήσω.Δικαιωμα σου Στο δικό μου σύστημα δεν αλλάζει καμία ένδειξη στο μανόμετρο με την στρόφιγγα της μικρομετρικης.Αυτο παλι πρωτη φορα το ακουω. Φανταζομαι οτι λεγοντας μικρομετρικη καταλαβαινεις οτι μιλαμε για τη μικρη στροφιγγα με το γραμμα Β στη φωτο....Επίσης θα διαφωνήσω και με την kh.Στο δικό μου σύστημα πρώτα έπεσε η kh Η kh ΔΕΝ αλλαζει με την προσθηκη CO2 .....μη ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε....Ναι με προσθηκη νερου απο Α.Ο. ή με τυρφη τοτε πεφτει η Kh και αποτελεσμα αυτης της πτωσης ειναι και η σταδιακη πτωση του ph... και μετά έπεσε και το ph.Τι εννοείς δεν γίνεται;Αντιγραφω απο το υπομνημα του Γιωργου
Φανταζομαι θα πρεπει να τα ξαναδιαβασεις....

Κh: (Ανθρακική σκληρότητα) Χωρίς να μπλέξουμε με περίπλοκους χημικούς όρους που θα κουράσουν και θα απογοητεύσουν αρκετούς θα σας πω ότι το Kh είναι ένας τρόπος να "φτιάξουμε" πιο εύκολα το Ph που θέλουμε να έχει το νερό μας. Με μεγάλο Kh το Ph μεταβάλλεται πολύ δύσκολα. Και όσο και να προσπαθούμε να το ρίξουμε είναι πρακτικά πολύ δύσκολο! Όταν όμως μειωθεί το Κh στο 3 ή 2 ή 1 ή 0 (σε extreme περιπτώσεις) το Ph μπορούμε να το μειώσουμε όλο και πιο εύκολα!

Ωραία όλα αυτά... Πως θα ρίξουμε το Kh ώστε να κάνουμε το Ph να πέσει ή και το αντίθετο πως να το ανεβάσουμε το Kh ώστε να αυξήσουμε το Ph? (Συμβαίνει και αυτό!).
Τρόποι να μειώσουμε το Kh και κατά προέκταση το Ph του νερού.
1) Αν προσθέσουμε CO2 (διοξείδιο του άνθρακα) είναι ένας τρόπος να μειωθεί το Kh ΛΑΘΟΣ (ΕΤΣΙ ΔΕ ΜΕΙΩΝΕΙΣ ΤΟ ΡΗ) μας και σε συνδυασμό με μια καλή τύρφη το Ph μειώνεται … ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ όμως υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί τόσο το Kh και να προκαλέσει το Ph crash που δεν ξέρω αν είναι μύθος η όχι πάντως είναι σοβαρός κίνδυνος! Η επίσης να κατρακυλήσει τόσο το Ph που να γίνει πρόβλημα για τους οργανισμούς και τα φυτά που φιλοξενούμε


Εγω παντως ph crash δεν επαθα ποτε.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν φταίει το CO2 αλλά και εγώ παρατήρησα πτώση της KH από 12 σε 6. Βέβαια έγιναν και άλλες αλλαγές μέσα στο ενυδρείο από τότε που ήταν 12 η KH όπως:
  1. Το γέμισα φυτά
  2. Ρίχνω όλη τη σειρά στης Seachem
  3. Έβαλα DIY CO2
Η οποια πτωση παρατηρησες αν θεωρησω οτι μετρας σωστα ειναι απο την "ωριμανση του ενυδρειου" οποτε και επηλθε η πτωση της kh.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
H αναπληρωση της εξατμισης με νερο βρυσης θα σου ανεβαζε την gh και δεν θα κατεβαζε την kh.Μαλλον το διοξειδιο το εκανε.
Γιαννη εισαι λαθος και ειναι επισης λαθος να καθεσε και να δινεις συμβουλες σε ενα νεωτερο οταν κι εσυ δεν τα ξερεις καλα....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  organa.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  59,0 KB  
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-12-12, 11:17
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μιχαλη ξερω πολυ καλα πια ειναι η μικρομετρικη και πολυ απλα σου λεω οτι στα δικα μου μανομετρα της papillon δεν αλλαζει η ενδειξη.Επισης αφου μας λες οτι με το co2 δεν πεφτει η kh και μετα το ph(αρα ειναι λαθος και το υπομνημα;;,τοτε γιατι υπαρχουν ph controller που ρυθμιζουν το ph με παροχη co2;;;;Μαλλον Μιχαλη τα γνωριζω και δινω συμβουλες....
Φιλικα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-12-12, 11:21
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιχαλη ξερω πολυ καλα πια ειναι η μικρομετρικη και πολυ απλα σου λεω οτι στα δικα μου μανομετρα της papillon δεν αλλαζει η ενδειξη.Επισης αφου μας λες οτι με το co2 δεν πεφτει η kh και μετα το ph(αρα ειναι λαθος και το υπομνημα;;,τοτε γιατι υπαρχουν ph controller που ρυθμιζουν το ph με παροχη co2;;;;Μαλλον Μιχαλη τα γνωριζω και δινω συμβουλες....
Φιλικα.
Βρε φιλικα στα λεω και 'γω....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-12-12, 11:23
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ναι αλλα Μιχαλη δεν μας λες πως δουλευει το ph controller...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-12-12, 11:33
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα Μιχαλη δεν μας λες πως δουλευει το ph controller...
Γιαννη οσο πιο χαμηλη ειναι η kh τοσο πιο ευκολα "παιζουμε" με το Ph πειραζοντας την παροχη CO2.
Αν π.χ. σε νερο με αφρικανες που εχουν kh-15o και ph-8,4 βαλουμε συστημα CO2 με ph-controler τοτε για να δουμε πτωση στο ph θα πρεπει να παρεχουμε CO2 επι 24ωρου βασεως..... και η πτωση θα ειναι μικρη (της ταξεως 0,2-0,5) στο Ph.
Δε θα μπορεσουμε ποτε(?) να φτασουμε το ph σε χαμηλα επιπεδα....γιατι θα το κραταει ψηλα η υψηλη kh.
Αντιθετα σε μαλακο νερο με kh 0-6,7 με ελαχιστο CO2 θα επεφτε το ph οπως πεφτει ενα τουβλο απο τον δευτερο οροφο...
Η Kh ειναι σκληροτητα και δεν αλλαζει με την παροχη CO2....δεν ξερω πως αλλιως να το πω..
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-12-12, 12:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βασικα οπου εχω διαβασει το CO2 επηρεάζει την Kh
Διαβαστε εδω:
http://www.seachem.com/Library/Artic...d_Aquarium.pdf
ειναι λιγο περιπλοκο χρειαζονται γνωσεις χημειας ... αλλα καταληγει:
Παράθεση:
Temporary hardness: another name for KH. It is temporary because (as we read above) changes in CO2 concentration and acid levels can rapidly affect this value. This is in contrast to GH (general hardness) which does not appreciably change in the short term.
Οι μεταβολες στη Kh και ποσο μεγαλες θα ειναι αυτες ... εξαρτουνται απο παρα πολλους παραγοντες!!!
Η δε μεταβολη στο ph τελικα .... απο ακομα πιο πολλους!!!

Εξαιτιας των πολλων παραγοντων δεν ειναι σταθερες οι τιμες και μπορουν να διαφερουν μολις πχ αλλαξει η θερμοκρασια (πχ μετα απο μια αλλαγη νερου)... Κατα την αποψη μου δεν ειναι σωστη πρακτικη να προσπαθησουμε να ρυθμισουμε ph, kh κοκ με εισαγωγη CO2 καθως οι αλλαγες που συντελουνται σε ενα ενυδρειο ειναι πολυ μεγαλες ακομα και σε μικρο χρονικο διαστημα (και ας νομιζουμε οτι ειναι σταθερο στην ουσια η χημεια του νερου στο ενυδρειο αλλαζει συνεχεια! Τα φωσφορικα αυξανονται, οι ρυποι, τα οξεα και αλλα τοσα πολλα). Το ενα εππηρεαζει το αλλο και απο εκει που ειχαμε σταθερες τιμες στις μετρησεις μας να δουμε μεγαλες διαφορες ... ειδικα αν εισαγουμε CO2 στο νερο! Ειδικα αν εχουμε χαμηλη Kh ηδη κοκ .... στην ουσια μιλαμε για χιλιαδες περιπτωσεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 07-12-12 στις 12:28
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-12-12, 12:47
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Αν το ενυδρείο μου δεν ήταν νεοστημένο, αν δεν ήταν καλοκαίρι (εξάτμιση) και αν δεν συνδύαζα το DIY CO2 με EXCEL θα ήμουν σίγουρος πως την πτώση της KH από 12 σε 6 μέσα σε 3-4 μήνες έγινε από το DIY CO2. Η αλήθεια είναι πως συμφωνώ περισσότερο με τον Γιάννη. Πριν ένα μήνα περίπου είχα πάρει δυο μετρήσεις (μετράω κάθε εβδομάδα πριν την αλλαγή) με KH=4!!! Από τότε έχω παρατηρήσει ιδιαίτερη πτώση του CO2 λόγο του ότι κρύωσε ο καιρός και οι μετρήσεις που παίρνω εδώ και ένα μήνα είναι KH=6. Το PH ξεκίνησε τον Αύγουστο (χωρείς CO2 και EXCEL) από 7,4 , έφτασε τότε που μέτραγα KH=4 (πριν κανα μήνα περίπου) στο 6,8 και τώρα παίζει μεταξύ 7 - 7,1 και η KH είναι 6. Απ' όλα αυτά συμφωνώ με τα λεγόμενα του Γιάννη.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-12-12, 18:37
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

¶πό αυτά που διάβασα το pH controller θα ήταν αχρείαστο στην περίπτωση μου εφόσον έχω αρκετά σκληρό νερό. Διότι στην ουσία και να θέλω να κατεβάσω το pH δεν θα μπορώ λόγο του πολύ ψηλού kH. Απλά θα αφαιρέσω πλήρως την ηλεκτροβάνα από το σύστημα και θα διοχετεύω δυοξείδιο 24 ώρες την ημέρα με ρυθμό 1 φυσαλίδα ανα 2 δευτερόλεπτα ίσα ίσα για να αναπτύσσονται τα φυτά χωρίς να μου επηρεάζει καμιά άλλη παράμετρο.
Επίσης το αμέσως επόμενο βήμα για εμένα είναι να πάω να αγοράσω υγρά τέστ ανθρακικής και γενικής σκληρότητας πριν ενώσω το δυοξείδιο για να είμαι σίγουρος μην πάθω κανένα πατατράκ.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-12-12, 13:12
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
¶πό αυτά που διάβασα το pH controller θα ήταν αχρείαστο στην περίπτωση μου εφόσον έχω αρκετά σκληρό νερό. Διότι στην ουσία και να θέλω να κατεβάσω το pH δεν θα μπορώ λόγο του πολύ ψηλού kH. Απλά θα αφαιρέσω πλήρως την ηλεκτροβάνα από το σύστημα και θα διοχετεύω δυοξείδιο 24 ώρες την ημέρα με ρυθμό 1 φυσαλίδα ανα 2 δευτερόλεπτα ίσα ίσα για να αναπτύσσονται τα φυτά χωρίς να μου επηρεάζει καμιά άλλη παράμετρο.
Επίσης το αμέσως επόμενο βήμα για εμένα είναι να πάω να αγοράσω υγρά τέστ ανθρακικής και γενικής σκληρότητας πριν ενώσω το δυοξείδιο για να είμαι σίγουρος μην πάθω κανένα πατατράκ.
Συμφωνώ!!!
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΒΟΗΘΕΙΑ giota Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 31-08-11 20:58
ΒΟΗΘΕΙΑ giota Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 26-08-11 14:19
βοηθεια!!!! silia Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 17-08-11 14:57
βοηθεια nos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 19-05-10 13:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11321 seconds with 16 queries