Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-10, 15:32
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή Τα φώτα σας σε ένα θεματάκι...!!!

Αγαπητοί κιχλιδόφιλοι καλησπέρα σας...

Θέλω την άποψη σας πάνω σε ενα θέμα. Έχω ενα ενυδρείο 230 λίτρων και θέλω να βάλω κιχλίδες μέσα. Βασικά πρόσεξα πως οι αφρικανικές κιχλίδες θέλουν σχετικα ψηλό ph και ψηλή σκληρότητα άρα ταιριάζει με το νερό που έχουμε εδώ. Βρήκα ενα συγκεκριμένο είδος το electric blue cichlid. Ρωτάω τώρα:
1) Μπορώ να το βάλω στο ενυδρείο μου αυτό το είδος ή χρειάζομαι περισσότερα λίτρα. Αν μπορώ να βάλω 3 θυληκά και ένα αρσενικό?
2) Τις ρίζες που έχω μέσα στο ενυδρείο να τις βγάλω? άπο ότι διάβασα πρέπει να βάλω πέτρες για να δημιουργήσω κρυψώνες, αυτό όμως δεν μπορώ να το φτιάξω και με τα ξύλα ούτος ώστε να μην τα βγάλω και να έχω και πέτρες και ξύλα μέσα?
3) Οι ασβεστολιθικές πέτρες θα προκαλέσουν πρόβλημα?
4) Υπάρχει συγκεκριμένο υπόστρωμα που πρέπει να βάλω (έχω λεπτό χαλίκι περίπου 3mm)
5) Οι κιχλίδες πως τα πάνε με τα φυτεμένα (δεν μου αρέσει το ενυδρείο να μην έχει φυτά)?
6) Υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο που πρέπει να ξέρω για το συγκεκριμένο είδος ή γενικότερα για τις κιχλίδες (εννοείτε πως θα ρίξω γερό διάβασμα στο forum)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-10, 15:40
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΨΑΡΙ!!!!!!!!!πολύ καλή η επιλογή σου.
Αν και δεν ξέρω τίποτα από κιχλίδες ψάξε εδώ μπας και βοηθηθείς....http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
Πάντως δεν θα τα πάει καλά με τα φυτά σου...απο ένα άρθρο που είδα..... http://www.liveaquaria.com/product/p...840&pcatid=840


Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-10, 15:41
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Αν και σιγουρα πιο εμπειροι θα σου πουνε καλυτερα επειδη εχω παρεμφερες ειδος πιστευω οτι.
1)Τα λιτρα ειναι ικανοποιητικα για ενα χαρεμακι 3Θ 1Α
2)Οι ριζες ριχνουν το pH και γιαυτο ειναι καλυτερα να αποφευγονται σε κιχλιδοενυδρεια. Κρυψωνες θες αρκετες
3) Οι ασβεστολιθικες οχι μονο δεν κανουν κακο αλλα βοηθανε μιας και ανεβαζον το pH.
4) το υποστρωμα ειναι μια χαρα
5) τα λατρευουν τα φυτα. Θα γινουν τελειο γευμα. Αν θες να εχεις φυτα μονο με σκληρο φυλλωμα να μην μπορρουν να τα φανε. Anubias κυριως.
6) Θελουν αρκετες φορες την ημερα 3-4 τροφη και προσοχη να μην βαλεις πανω απο ενα αρσενικο. Θα γινει της κακομοιρας. Εμενα μου προεκυψαν 2 αρσενικοι Aulonocara και επειδη εχουν αρχισει να κυνηγουνται τρελα μαλλον θα φυγει ο ενας συντομα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-10, 15:51
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

http://www.malawicichlidhomepage.com...awi_ahlis.html
http://www.cichlid-forum.com/articles/s_fryeri.php

Ωραίο ψάρι φίλε μου αλλά φαίνεται να χρειάζεται περισσότερο χώρο. Επίσης κάπου είχα δει πως τα αρσενικά του είδους δεν ανέχονται άλλα μπλε ψάρια γιατί τα θεωρούν αντίζηλους-αντίπαλους. Καλή επιτυχία με το ενυδρείο σου και καλό διάβασμα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-10, 16:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Το βρήκες κάπου στην Κύπρο δηλαδη?

- Ξύλα έξω.
- Ασβεστολιθικές πέτρες ναι
- υπόστρωμα προσωπικά προτιμώ ψηλόκοκκο άμμο, όπως στο πραγματικό τους οικοσύστημα.
- Από φυτά, λίγες annubias και valisneria. Προτίμησε να βάλεις τα φυτά σου προς τις δύο άκρες του ενυδρείου και οχι μέσα στο κέντρο, όπου περνούν συνήθως την περισσότερη ώρα τους.
- Τα λίτρα σου είναι καλά, αν και περισσότερα θα ήταν καλύτερα.

Αν αλλάξεις γνώμη στο ψάρι, είμαστε εδώ...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-10, 16:04
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Billos ευχαριστώ για τα links τα έχω ήδη ψάξει (κάθε βοήθεια είνα ευπρόσδεκτη)...
Fovera ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση:
1)Τα λιτρα ειναι ικανοποιητικα για ενα χαρεμακι 3Θ 1Α
2)Οι ριζες ριχνουν το pH και γιαυτο ειναι καλυτερα να αποφευγονται σε κιχλιδοενυδρεια. Κρυψωνες θες αρκετες. Οι ρίζες που έχω τώρα μέσα είναι δύο μεγάλες (όχι μοπάνι) οι οποίες δεν επηρεάζουν το pH. Έχω 7.9
3) Οι ασβεστολιθικες οχι μονο δεν κανουν κακο αλλα βοηθανε μιας και ανεβαζον το pH.
4) το υποστρωμα ειναι μια χαρα. Σκέφτομαι να προσθέσω και λίγή άμμο απο την θάλασσα... κάνει??
5) τα λατρευουν τα φυτα. Θα γινουν τελειο γευμα. Αν θες να εχεις φυτα μονο με σκληρο φυλλωμα να μην μπορρουν να τα φανε. Anubias κυριως. Σε ξένα φόρουμ που διάβασα λέει πως απλά ξεριζώνουν τα φυτά και σκέφτικα πως αμα τα στερεώσω καλά δεν θα έχω πρόβλημα... Το moss wall που φτιάχνω θα είναι το πρόβλημα νομίζω.
6) Θελουν αρκετες φορες την ημερα 3-4 τροφη και προσοχη να μην βαλεις πανω απο ενα αρσενικο. Θα γινει της κακομοιρας. Εμενα μου προεκυψαν 2 αρσενικοι Aulonocara και επειδη εχουν αρχισει να κυνηγουνται τρελα μαλλον θα φυγει ο ενας συντομα. Το έχω διαβάσει παντού απλά ελπίζω να καταφέρω να βρω ενα site που να λέει πως μπορώ να τα ξεχωρίσω (αρσενικά απο θυληκά) διότι στο pet shop που τα βρήκα δεν είχε ιδέα.

Κάτι τελευταίο τα βρήκα 12 euro και είναι περίπου 5 cm. Είναι καλή η τιμή???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-10, 16:21
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Fovera ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση:
1)Τα λιτρα ειναι ικανοποιητικα για ενα χαρεμακι 3Θ 1Α
2)Οι ριζες ριχνουν το pH και γιαυτο ειναι καλυτερα να αποφευγονται σε κιχλιδοενυδρεια. Κρυψωνες θες αρκετες. Οι ρίζες που έχω τώρα μέσα είναι δύο μεγάλες (όχι μοπάνι) οι οποίες δεν επηρεάζουν το pH. Έχω 7.9 Γενικα παντως αποφευγονται τα ξυλα σε malawi. Ηθελα και εγω να βαλω και απο ψαξιμω θυμαμαι οτι δεν ηταν οτι καλυτερο
3) Οι ασβεστολιθικες οχι μονο δεν κανουν κακο αλλα βοηθανε μιας και ανεβαζον το pH.
4) το υποστρωμα ειναι μια χαρα. Σκέφτομαι να προσθέσω και λίγή άμμο απο την θάλασσα... κάνει?? Εχω την εντυπωση οτι αν την βρασεις και την πλυνεις καλα δεν θα εχεις προβλημα
5) τα λατρευουν τα φυτα. Θα γινουν τελειο γευμα. Αν θες να εχεις φυτα μονο με σκληρο φυλλωμα να μην μπορρουν να τα φανε. Anubias κυριως. Σε ξένα φόρουμ που διάβασα λέει πως απλά ξεριζώνουν τα φυτά και σκέφτικα πως αμα τα στερεώσω καλά δεν θα έχω πρόβλημα... Το moss wall που φτιάχνω θα είναι το πρόβλημα νομίζω. Παντως εμενα το κερατοφυλο και το αλλο ενα μου φαινεται οτι ηταν bacopa μου τα διαλυσανε ιδιως οταν δεν τους ξεχασεις κανενα γευμα.
6) Θελουν αρκετες φορες την ημερα 3-4 τροφη και προσοχη να μην βαλεις πανω απο ενα αρσενικο. Θα γινει της κακομοιρας. Εμενα μου προεκυψαν 2 αρσενικοι Aulonocara και επειδη εχουν αρχισει να κυνηγουνται τρελα μαλλον θα φυγει ο ενας συντομα. Το έχω διαβάσει παντού απλά ελπίζω να καταφέρω να βρω ενα site που να λέει πως μπορώ να τα ξεχωρίσω (αρσενικά απο θυληκά) διότι στο pet shop που τα βρήκα δεν είχε ιδέα.

Κάτι τελευταίο τα βρήκα 12 euro και είναι περίπου 5 cm. Είναι καλή η τιμή???[/QUOTE]
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-10, 16:23
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Αμμο θαλασσας κανει αλλά να την πλείνεις πολύ πολύ καλά!

moss wall... άστω

ριζες... γούστα είναι αυτά. Μπορείς να δέσεις τα φυτά πάνω σε μία ρίζες.

Αφού βρήκες ψάρια που σου αρέσουν πάρτα... τις περισσότερες φορές λευτά έχουμε και ψαρια ψάχνουμε ... ίσως πρεπει να πάρείς πιο πολλά για να φτιάξεις το χαρέμι (μην σου βγουν όλα αρσενικά... κάτι καθόλου σπάνιο!!!)
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-10, 16:24
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βρήκες κάπου στην Κύπρο δηλαδη? Ναι σε pet στην λεμεσό. Αμα ενδιαφέρεσαι πες μου να σου στείλω την διεύθυνση σε pm.

- Ξύλα έξω. Δεν θέλω να είμαι ξεροκέφαλος αλλά επαναλαμβάνω τα ξύλα μου δεν επηρεάζουν το pH (πολύ) έχω 7,9 και θα προσθέσω και ασβεστολιθικές πέτρες άρα θα έχω ιδανικές συνθήκες. Το θέμα απο οτι καταλαμβαίνω είναι με το φυσικό ενδιαίτημα τους ( λίμνη μαλάουι) το οποίο δεν έχει ξύλα. Αν επιμένετε θα τα βγάλω
- Ασβεστολιθικές πέτρες ναι
- υπόστρωμα προσωπικά προτιμώ ψηλόκοκκο άμμο, όπως στο πραγματικό τους οικοσύστημα. (απο παραλία?)
- Από φυτά, λίγες annubias και valisneria. Προτίμησε να βάλεις τα φυτά σου προς τις δύο άκρες του ενυδρείου και οχι μέσα στο κέντρο, όπου περνούν συνήθως την περισσότερη ώρα τους. Οκ
- Τα λίτρα σου είναι καλά, αν και περισσότερα θα ήταν καλύτερα.

Αν αλλάξεις γνώμη στο ψάρι, είμαστε εδώ... έχεις να προτείνεις κάτι που ναυπάρχει στην κύπρο?
kokbeast ευχαριστώ πάρα πολύ για τα links και γενικότερα την άμεση ανταπόκριση σας...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-10, 16:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
kokbeast ευχαριστώ πάρα πολύ για τα links και γενικότερα την άμεση ανταπόκριση σας...

Η άμμος της Αγίας Νάπας έχει ακριβώς το χρώμα που θέλει η Μαλάουι. Προσεκτικό πλύσημο όμως...
Ο lingistis έχει δίκαιο. Ειδικά στην Κύπρο, τον περισσότερο καιρό ζητούμε ψάρια και ας τα πληρώναμε λιγάκι πιο ακριβά. Οι τιμές τους όμως είναι καλές γιατί δεν είναι και το πιο κοινό ψάρι.... Εδώ που τα λέμε, τόσα αγόρασα τα demassoni.

Αν τύχει και περάσεις από Λευκωσία πριν το ξεκινήσεις, μπορείς να περάσεις για καφέ και να δεις το αφρικάνικο μου. Ίσως βοηθήσει...

A! ψάξε στο google για "Malawi lake pictures" και δες πως είναι ο βιότοπος. Αυτό σίγουρα θα σε βοηθήσει περισσότερο και πολύ εύκολα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-05-10, 16:37
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

επειδη εχω χροννια τα συγκεκριμενα ψαρια θα σου πω τα εξης.χρειαζοντε μακρυ ενυδρειο και χρειαζοντε χωρο,γιατι ειναι τα ψαρια ανοιχτου πελαγους(haplochromis) τηςmalawi.πετρες χρειαζοντε ελαχιστα γιατι πολυ απλα διεκδικουν τον χωρο τους σε ανοιχτο χωρο και οχι στις πετρες.μονο αν απειληθουν κρυβοντε εκει.τα φυτα δεν ειναι καλη ιδεα,γιατι τα δαγκανουν χωρις να τα τρωνε αφου ειναι σαρκοφαγα καθαρα.η τιμη του στα 12 ευρω για τοσο μικρο ψαρι ειναι πολυ ακριβη.
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-05-10, 22:30
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Δυστηχώς προέκυψε κάτι και για τρεις εβδομάδες θα είμαι λευκωσία έτσι το συγκεκριμένο ενυδρείο θα αργήσει λίγο να στηθεί (κρίμα και είχα αρχίσει να πορώνομαι με τις κιχλίδες.
Kostaskich πολύ ενδιαφέρον οι πληροφορίες που μου δίνεις. Το δικό μου ενυδρείο έχει μήκος 1,20 m αρα νομίζω θα είναι αρκετό. Απο οτι κατάλαβα προτείνεις να αφήσω περισσότερο ελεύθερο χώρο και να βάλω λίγες πέτρες στα δύο άκρα του ενυδρείου. Απο συμπεριφορά τι λένε? έτσι όπως μου τα περιγράφεις μου δίνεις να καταλάβω πως είναι κοινωνικά ψάρια και δεν κρύβονται συνέχια στις πέτρες (είναι το μόνο πράγμα που με προβληματίζει με τις κιχλίδες καθώς έχουν την φήμη πως κρύβονται συνέχεια).
Βασίλη μου έφτιαξες την διάθεση με την άμμο της Αγίας Νάπας... Μόλις μπορέσω θα πάω να μαζέψω λίγο αν και είναι αντιπεριβαλλοντικό. Αμα θες κανένα συγκεκριμένο είδος ψάρι και δεν το βρίσκεις ενημέρωσεμε και κάτι θα μπορέσω να κάνω...
Και κάτι τελευταίο το demasoni που έχεις το έψαξα και είναι πανέμορφο.... κάνει για το ενυδρείο μου??? λέει πως πρέπει να τα έχεις σε ομάδες ανω των 12 ψαριών...
Όσο για τον καφέ που μου προτείνεις, όταν θα είμαι λευκωσία την επόμενη εβδομάδα θα σου στείλω μήνυμα να το κανονίσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-05-10, 22:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pallios Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη μου έφτιαξες την διάθεση με την άμμο της Αγίας Νάπας... Μόλις μπορέσω θα πάω να μαζέψω λίγο αν και είναι αντιπεριβαλλοντικό. Αμα θες κανένα συγκεκριμένο είδος ψάρι και δεν το βρίσκεις ενημέρωσεμε και κάτι θα μπορέσω να κάνω...
Και κάτι τελευταίο το demasoni που έχεις το έψαξα και είναι πανέμορφο.... κάνει για το ενυδρείο μου??? λέει πως πρέπει να τα έχεις σε ομάδες ανω των 12 ψαριών...
Όσο για τον καφέ που μου προτείνεις, όταν θα είμαι λευκωσία την επόμενη εβδομάδα θα σου στείλω μήνυμα να το κανονίσουμε.
Το να αφαιρέσεις 2 κουβάδες άμμο από χιλιόμετρα παραλία δε νομίζω να είναι αντιπεριβαλλοντικό. Μην διυλίζουμε τον κώνωπα τώρα...

Μπορείς να βάλεις demassoni στο ενυδρείο των 230 λίτρων. Εννοείται βέβαια ότι στα λίτρα σου δεν θα βάλεις κανένα άλλο είδος, οποτε τα 12 ψάρια είναι οκ. Εγώ ξεκίνησα με 5 ψάρια demassoni και τώρα πρέπει να έχουν γίνει πάνω από 10. Αν μετανοιώσεις από την πρώτη σου επιλογή, τα ξαναλέμε.

Ο καφές σε περιμένει...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-05-10, 00:20
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Διάβασα μόλις τώρα κάτι που με έχει ξενερώσει αφάνταστα σχετικά με τα ψάρια που θέλω να πάρω... Electric blue χρώμα έχει μόνο το αρσενικό ψάρι ενω τα θυληκά έχουν γκριζο-καφέ χρώμα. Δηλαδή εγώ θα έχω τρία (άσχημα κατά την προσωπική μου άποψη) θυληκά ψάρια και ενα μόλις αρσενικό. Σας παρακαλώ ας με διαψεύσει κάποιος... το έχω ανάγκη επειδή τα συμπάθησα πολύ αυτά τα ψάρια!!!!!!!!!
Ιδού και οι αποδείξεις: http://www.google.gr/images?um=1&hl=...tart=0&ndsp=18
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-05-10, 01:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν θα σε διαψευσει κανεις...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-05-10, 08:55
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

ο λόγος που δεν έβαλα ποτέ aulonacara είναι αυτός
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-05-10, 09:01
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
ο λόγος που δεν έβαλα ποτέ aulonacara είναι αυτός
Τουλάχιστον όμως κάποιες αρσενικές αυλονάκαρες έχουν τέτοιους συνδιασμούς χρωμάτων που καλύπτουν απόλυτα την απλότητα των θηλυκών.
¶λλωστε δεν είναι άσκολη και η ονομασία που τους δώθηκε "peacock" δηλαδή παγόνι... Όσο όμορφο είναι το αρσενικό, τόσο πιο απλό και άτονο το θηλυκό.
Αυτό ισχύει βέβαια και για κάποια mbuna όπως τα metriaclima greshakei. Υπέροχο αρσενικό, άτονο θηλυκό.

Παλιέ, πες και κανένα όνομα να μιλούμε ανθρώπινα...
Θα σε συμβούλευα να δεις τα pseudotropheus saulosi. Μπλέ το αρσενικό και κίτρινο το θηλυκό. Είναι ίσως ο καλύτερος φυλετικός διμορφισμός στα mbuna.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-05-10, 10:25
Pallios Ο χρήστης Pallios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Όπως το περίμενα δεν υπάρχει διαψευση αρα εγκαταλείπω την ιδέα να βάλω το συγκεκριμένο ψάρι. Βασίλη είδα το pseudotropheus saulosi και είναι πάρα πολύ όμορφο. Επίσης είναι απο τις πιο εύκολες κιχλίδες και προτείνονται για αρχάριους του είδους (σαν εμένα)... Θα ψάξω λίγο να δω που μπορώ να τα βρω στην κύπρο και σε ποια τιμή και θα επιστρέψω με περισσότερες λεπτομέρειες. Αν κάποιος θέλει να γράψει πληροφορίες για το pseudotropheus saulosi είναι ευπρόσδεκτος.
Α και το όνομα μου είναι Νίκος...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-05-10, 11:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ps. Saulosi
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα φώτα σας για DIY CO2 arkoujohn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 26-04-08 20:54
Τα φώτα σας για τα φώτα μου παρακαλώ!!! Tassos1 Φωτισμός 3 13-03-08 15:00
Τα φώτα σας σε DIY CO2. tsiko DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 29-01-08 13:46
Τα φώτα σας! PascM Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 23-05-07 00:57
Τα φώτα σας για φώτα!!! tsikis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 28-02-07 15:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07439 seconds with 15 queries