Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-01-18, 14:44   #1
αλλαγη ενυδρειου
 
Το avatar του χρήστη zoe2401
zoe2401
Junior Member
Εγγραφή: 12-12-2017
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 10

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
zoe2401 Ο χρήστης zoe2401 δεν είναι συνδεδεμένος 17-01-18, 14:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα, το πρωι αλλαξα ενυδρειο στ αγγελοψαρα, απο το μικρο στο καινουριο που εστησα*240 λιτρα
ειχαν γεννησει και ειχε επιζησει ενα ψαρακι τελικα το οποιο ειχε μεγαλωσει αρκετα,περιπου 30 ημερων ηταν, και το φροντιζαν οι γονεις ακομα
τους μετεφερα ολους λοιπον και το πρωτο μισαωρο το μικρο ηταν αλλου και αλλου οι γονεις
η μητερα ειναι πιο μεγαλη σε μεγεθος απο το αρσενικο και ηταν παντα αγρια, τωρα λοιπον την ωρα που το μικρο κολυμπουσε ακολουθωντας το δαχτυλο μου στο τζαμι(ετσι εκανε τελευταια γιατι περιμενε φαγητο προφανως)η μανα του το εφαγε
ΤΟ ΕΦΑΓΕ!
επειδη λοιπον ειμαι ετοιμη να τη ριξω στο τηγανι αν τη γλιτωσει θα φυγει μαζι με τον αρσενικο πακετο και θα βαλω γκαπι

-------------------------
Τωρα που περασα το μεγαλο σοκ θα ηθελα να ρωτησω τι ψαρια μπορω να βαλω στα 240 λιτρα ?
και γιατι συνεβη αυτο με το ψαρακι?ειναι φυσικο ενω το φροντιζει ξαφνικα να το φαει?
ευχαριστω προκαταβολικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zoe2401 : 17-01-18 στις 14:44. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 2358
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-18, 16:54
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Κοιταξε, νομιζω και τα υπολοιπα που δεν επεζησαν, την ιδια καταληξη ειχαν. Ειτε ως αυγα ή ως μικρα.
Εγω στα σκαλαρια που ειχα παρατηρουσα να τρωει η μανα τα αυγα. Γεννουσε, περναγε ο αρσενικος και γονιμοποιουσε και μετα απο λιγο ή και αμεσως τα ετρωγε.
Νομιζω πως το εκανε λογω του φοβου που ειχε οτι θα της φανε τα υπολοιπα σκαλαρια του ενυδρειου (το οποιο εγινε μια φορα) ή αργοτερα επειδη χαλαγαν κιολας. αυτα εχω διαβασει σε διαφορες πηγες. Μπορει να κανω και λαθος.
Ισως τωρα που τα αλλαξες ενυδρειο και βρεθηκαν σ ενα καινουριο περιβαλλον, αγνωστο, να στρεσαριστηκε η μανα και γι'αυτο να αντεδρασε ετσι...
Γενικα μην απογοητευεσαι. Προσπαθησε, αν αποφασισεις να τα κρατησεις, να τους δωσεις τις συνθηκες που χρειαζονται και θα ανταμειφθεις.
Στο 240αρι βεβαια δυσκολα κρατιουνται αγγελοψαρα καθως πρεπει να ειναι σε ομαδα τουλαχιστον 8 ατομων και τα λιτρα δεν επαρκουν (και ισως και το υψος).
Απο αλλα ψαρια εχεις αρκετες επιλογες αναλογα με το ποσο διατεθιμενη εισαι να επεξεργαζεσαι το νερο. Να το μαλακωνεις π.χ. για Νοτια Αμερικη...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-18, 09:08
Το avatar του χρήστη zoe2401
zoe2401 Ο χρήστης zoe2401 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2017
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση
δεν εχω αλλα ψαρια μεσα τωρα μονο το ζευγαρι
αλλα αυτα γεννανε συνεχεια αυγα, ποιος ο λογος να κανουμε ολο αυτο αν τα τρωει μετα?παντως τοσο καιρο τα φροντιζαν οι γονεις παρα πολυ και πεθαναν γιατι λειψαμε 3 μερες και αφησα καποιον να τα ταιζει αλλα δεν το εκανε ανα τετραωρο και ουτε εκανε αλλαγη νερου και τα μικρα δεν αντεξαν,οτι ειχαν αρχισει να κολυμπανε τοτε. Η θηλυκια το φροντιζε το ενα που τελικα μεγαλωσε ακομα κι οταν εκαναν ξανα αυγα.
εχω απογοητευτει ειναι η αληθεια
ειχα και παλια αγγελοψαρα και πως να το πω...τα αλλα μου φαινονται απλως ψαρια, αυτα ειναι κατοικιδια, βλεπεις τον χαρακτηρα τους και γενικα μας αρεσουν οικογενειακως...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-18, 18:01
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Ναι ειναι πολυ ωραια ψαρια και ξεχωριστα οντως.
Ειχα κι εγω και προς τα'κει θα ξαναπαω κατα πασα πιθανοτητα...
Δεν ξερω απο διαδικασιες αναπαραγωγης αλλα φανταζομαι οτι καποια στιγμη μαλλον θα ειναι καλο να μπαινουν καπου μονα τους τα μικρα για να μην υπαρχουν τετοια θεματα.
Αν θελεις να μεγαλωσεις καποια και να φτιαξεις κοπαδακι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη ενυδρειου! Hurinios Αρχάριοι γλυκού νερού 1 07-06-12 20:40
ΑΛΛΑΓΗ ΨΑΡΙΩΝ - ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ath.pasal Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-02-12 20:45
αλλαγη κατοικων ενυδρειου platy Γλυκό νερό - Γενικά 0 01-09-10 10:22
αλλαγη χρησης ενυδρειου popay72 Αρχάριοι γλυκού νερού 14 16-02-07 09:24
Αλλαγη Ενυδρειου cathyki Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-01-06 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03293 seconds with 13 queries