Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-16, 21:46
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Βακτήρια στο ενυδρείο να βαλω ;

Καλησπέρα σας
Όταν αγόρασα το ενυδρείο μου είπε ο πωλητής οτι πρέπει να χρησιμοποιώ αντιχλωριο και βακτήρια. Όμως σε οτι εχω διαβάσει για τα ενυδρεία τα βακτήρια δεν τα αναφέρουν πουθενα. Να συνεχίζω να βάζω η όχι;
Θα ήθελα να επισημάνω οτι σημερα το απόγευμα πέθανε το ενα μου ψαράκι απο (πιθανών) swim bladder 😭 Και θα ήθελα να ενημερωθώ πλήρως για οτιδήποτε πρέπει να κάνω σωστά
Ευχαριστώ!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-16, 21:59
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Αντιχλώριο να βάζεις σε κάθε αλλαγή νερού που κάνεις (αν βάζεις νερό από την βρύση).
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ? Το φίλτρο το έχεις στρώσει ? Μετρήσεις κάνεις ?
Τα βακτήρια δεν χρειάζονται.
Πες μας λίγες λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-16, 22:04
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Σιγουρα το ψαρι δεν χαθηκε απ τα βακτηρια..Πρεπει να μας δωσεις πολυ περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο και τα ψαρια που φιλοξενεις για να σχηματισουμε αποψη..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-16, 22:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες.
το ψαρι δεν πεθανε απο swim bladder,πεθανε απο αμμωνια επειδη το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.
πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

γραψε εδω ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,ποσα ψαρια εχεις μεσα και τι ειδος/ειδη ψαριων εχεις.

κανε μια αλλαγη στο μισο νερο του ενυδρειου με νερο αποχλωριωμενο και στην ιδια θερμοκρασια με αυτο που εχεις στο ενυδρειο.

αφου τα κανεις αυτα,μην ξαναταισεις μεχρι να βρεις μπολι για να το στρωσεις.
(στα υπομηματα στο λινκ που σου εδωσα γραφει τι ειναι το μπολι.)
μολις τα διαβασεις,βαλε αγγελια εδω στο φορουμ στην κατηγορια των αγγελιων,ζητωντας μπολι και γραφωντας σε ποια περιοχη/πολη μενεις.

οτι δεν καταλαβεις σε αυτα που θα διαβασεις,ρωτα εδω
καλο διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-16, 22:31
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλωσηρθες.
το ψαρι δεν πεθανε απο swim bladder,πεθανε απο αμμωνια επειδη το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.
πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

γραψε εδω ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,ποσα ψαρια εχεις μεσα και τι ειδος/ειδη ψαριων εχεις.

κανε μια αλλαγη στο μισο νερο του ενυδρειου με νερο αποχλωριωμενο και στην ιδια θερμοκρασια με αυτο που εχεις στο ενυδρειο.

αφου τα κανεις αυτα,μην ξαναταισεις μεχρι να βρεις μπολι για να το στρωσεις.
(στα υπομηματα στο λινκ που σου εδωσα γραφει τι ειναι το μπολι.)
μολις τα διαβασεις,βαλε αγγελια εδω στο φορουμ στην κατηγορια των αγγελιων,ζητωντας μπολι και γραφωντας σε ποια περιοχη/πολη μενεις.

οτι δεν καταλαβεις σε αυτα που θα διαβασεις,ρωτα εδω
καλο διαβασμα

τι εννοειτε στρωμενο.?
το ενυδρειο ειναι 20 λιτρα εχω ενα χρυσοψαρο μεσα δυστυχως δεν ξερω το ειδος γιατι μου το εκαναν δωρο μαζι με το ενυδρειο και το φιλτρο. ομως πηγα στο πετ σοπ και μου εδωσαν αντιχλωριο βακτηρια κ αντι για ανθρακα βιολογικο υλικο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolisn Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιχλώριο να βάζεις σε κάθε αλλαγή νερού που κάνεις (αν βάζεις νερό από την βρύση).
Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ? Το φίλτρο το έχεις στρώσει ? Μετρήσεις κάνεις ?
Τα βακτήρια δεν χρειάζονται.
Πες μας λίγες λεπτομέρειες για το ενυδρείο σου.
ναι βαζω παντα το ενυδρειο τρεχει 3 μηνες περιπου. δεν ξερω τι εννοειτε αν εχω στρωσει το φιλτρο εχω βαλει βιολογικο υλικο ενω ειχα ανθρακα. για τις μετρησεις εμαθα σημερα δεν ξερω ακριβως τι ειναι. στο ενυδρειο εχω μικρο χαλικακι και δυο φυτα οχι ομως φυσικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fa.pa : 15-12-16 στις 22:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-16, 22:45
tolisn Ο χρήστης tolisn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2016
Περιοχή: Πιερία
Μηνύματα: 333
Προεπιλογή

Δυστυχώς τα 20 λίτρα είναι λίγα για χρυσόψαρο. Δεν κάνει να το κρατήσεις σε αυτό το ενυδρείο.
Τοσο καιρό που τρέχει το ενυδρείο σου, το φίλτρο πιθανόν να έχει στρώσει (να έχει αποκτήσει βιολογία) αλλά και πάλη χωρίς μετρήσεις δεν μπορεί να είσαι σίγουρος.
Το ενυδρείο είναι μικρό και μπορεί να φιλοξενείση ένα μονομάχο ή να γίνει ένα πολύ όμορφο γαριδάδικο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-16, 22:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

διαβασε τα υπομνηματα να σου λυθουν οι αποριες.
ειναι ολα γραμμενα εκει μεσα.
οτι δεν καταλαβεις ρωτα εδω.

τα 20 λιτρα δεν φτανουν για χρυσοψαρο.
βασικα δεν φτανουν για κανενα ειδος ψαριου.
αν δεν θες να χασεις και το αλλο ψαρι,εχεις δυο επιλογες.
η επιστρεφεις το ψαρι στο πετσοπ η αγοραζεις μεγαλυτερο ενυδρειο.
για αρχη,με ενα χρυσοψαρο σε καλυπτει ενα 60λιτρο.
αν επιστρεψεις το ψαρι στο μαγαζι,στο 20λιτρο δεν εχεις και πολλες επιλογες για ψαρια.
ισως θα μπορουσες να βαλεις καμια μικρη γαριδουλα(με αρκετες προυποθεσεις,προσοχη και διαβασμα)
η καποιο σαλιγκαρι και φυτα.
και ετσι μπορει να γινει πολυ ομορφο.
παντως για ψαρια-θα σε στεναχωρησω-το ξεχνας σε αυτη τη φαση
οχι οτι δεν γινεται,αλλα το πιθανοτερο ειναι πως θα ταλαιπωρηθουν κιαυτα κιεσυ και στο τελος θα σου ψοφησουν.

διαβασε καταρχην τα υπομνηματα και μετα τα λεμε.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-16, 23:33
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλωσηρθες.
το ψαρι δεν πεθανε απο swim bladder,πεθανε απο αμμωνια επειδη το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.
πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

γραψε εδω ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο,ποσα ψαρια εχεις μεσα και τι ειδος/ειδη ψαριων εχεις.

κανε μια αλλαγη στο μισο νερο του ενυδρειου με νερο αποχλωριωμενο και στην ιδια θερμοκρασια με αυτο που εχεις στο ενυδρειο.

αφου τα κανεις αυτα,μην ξαναταισεις μεχρι να βρεις μπολι για να το στρωσεις.
(στα υπομηματα στο λινκ που σου εδωσα γραφει τι ειναι το μπολι.)
μολις τα διαβασεις,βαλε αγγελια εδω στο φορουμ στην κατηγορια των αγγελιων,ζητωντας μπολι και γραφωντας σε ποια περιοχη/πολη μενεις.

οτι δεν καταλαβεις σε αυτα που θα διαβασεις,ρωτα εδω
καλο διαβασμα

μολις διαβασα το αρθρο για το τι ειναι το μπολι δεν καταλαβα την διαφορα με το να ριχνω το υγρο μπουκαλακι με τα βακτηρια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε τα υπομνηματα να σου λυθουν οι αποριες.
ειναι ολα γραμμενα εκει μεσα.
οτι δεν καταλαβεις ρωτα εδω.

τα 20 λιτρα δεν φτανουν για χρυσοψαρο.
βασικα δεν φτανουν για κανενα ειδος ψαριου.
αν δεν θες να χασεις και το αλλο ψαρι,εχεις δυο επιλογες.
η επιστρεφεις το ψαρι στο πετσοπ η αγοραζεις μεγαλυτερο ενυδρειο.
για αρχη,με ενα χρυσοψαρο σε καλυπτει ενα 60λιτρο.
αν επιστρεψεις το ψαρι στο μαγαζι,στο 20λιτρο δεν εχεις και πολλες επιλογες για ψαρια.
ισως θα μπορουσες να βαλεις καμια μικρη γαριδουλα(με αρκετες προυποθεσεις,προσοχη και διαβασμα)
η καποιο σαλιγκαρι και φυτα.
και ετσι μπορει να γινει πολυ ομορφο.
παντως για ψαρια-θα σε στεναχωρησω-το ξεχνας σε αυτη τη φαση
οχι οτι δεν γινεται,αλλα το πιθανοτερο ειναι πως θα ταλαιπωρηθουν κιαυτα κιεσυ και στο τελος θα σου ψοφησουν.

διαβασε καταρχην τα υπομνηματα και μετα τα λεμε.
διαβασα αρκετα απλα δεν θελω να δωσω πισω το ψαρακι μου αλλα απ την αλλη δεν θελω να παθει κατι κ αυτο ποσο κοστιζει περιπου ενα 60 λιτρο? τουλαχιστον θελω να κανω οτι μπορω μεχρι να παρω ενα μεγαλυτερο θα παω αυριο να παρω τα τεστακια και οτι αλλο χρειαζεται. (μια ερωτηση επειδη μετα τον χαμο του ενος χρυσοψαρου εχω αγχωθει αρκετα και ολα μου φαινονται περιεργα το αλλο παει συνεχως στην επιφανεια και κανει σαν να πινει νερο ειναι λογικο? κατα τ αλλα κινειται φυσιολογικα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fa.pa : 15-12-16 στις 23:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-16, 00:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γυρνα την εξοδο του φιλτρου σου να αναταρασει καλα την επιφανεια του νερου.
μην ξαναριξεις φαγητο.
και κανε αλλαγη νερου οπως σου ειπα.αλλαξε δεκα λιτρα νερο αποχλωριωμενο αποψε και αυριο ξανα δεκα λιτρα.

η διαφορα των ετοιμων βακτηριων ειναι οτι δεν δουλευουν ολα και αυτα που δουλευουν χρειαζονται προυποθεσεις για να δουλεψουν.
μικρο αριθμο ψαριων(στην περιπτωση σου,το χρυσοψαρο σε 20 λιτρα δεν ειναι λιγο),επαρκη λιτρα για τα ψαρια που εχουμε,και προσοχη στο ταισμα.

οσο λιγοτερα ειναι τα λιτρα και οσο πιο ρυπογονα ειναι τα ψαρια τοσο χειροτερα ειναι.
εσυ εχεις και μικρο ενυδρειο, και ψαρι που ρυπαινει αρκετα το νερο.
δεν φτανει το 20λιτρο.

το μπολι ειναι ετοιμη βιολογια απο στρωμενο ενυδρειο.
σε αντιθεση με τα μπουκαλακια,που αν και ετοιμα(υποτιθεται) παλι θελουν μια αρκετα μεγαλη περιοδο προσαρμογης στο ενυδρειο για να αναπτυχθουν οσο πρεπει.

μιλαω παντα για αυτα που δουλευουν.
(προσωπικα δεν εχω δει καποιο που να δουλευει οπως διαφημιζεται,αλλα τεσπα...)
μεχρι τοτε ομως θα πρεπει να εισαι απο πανω να μετρας και να κανεις αλλαγες στο νερο οποτε χρειαζεται.
και σε τοσο λιγα λιτρα θα ειναι καθε μερα.


οι μονες λυσεις που εχεις ειναι να κανεις κατι απτα δυο που σου εγραψα πιο πανω.
ειτε κρατησεις αυτο ειτε παρεις αλλο μεγαλυτερο ενυδρειο, θα χρειαστει να βαλεις αγγελια για μπολι.(και να κανεις καποιες αλλαγες στο φιλτρο σου βαζωντας και σωστο βιολογικο υλικο γιατι ο ανθρακας που εχεις δεν φτανει).

ειναι παρα πολλα για να σταγραψω ολα εδω.γιαυτο επιμενω να ξαναδιαβασεις ολα τα υπομνηματα στους αρχαριους.
δεν γινεται να κρατησεις ψαρια σε ενυδρειο αν δεν μαθεις τα απολυτως βασικα τουλαχιστον.

σορυ αν στα λεω λιγο αποτομα,αλλα ετσι ειναι.

η γνωμη μου ειναι πως δεν επρεπε να δεχτεις δωρο ζωντανα.
οπως και δεν επρεπε να στο φερουν.
τωρα αφου εγινε η θα προετοιμαστεις καταλληλα με διαβασμα(και καποια εξοδα),η θα δωσεις το ψαρι πισω μεχρι να ετοιμαστεις,η θα δωσεις το ψαρι και δεν θα ασχοληθεις,η θα το χασεις κιαυτο.
αυτες ειναι οι επιλογες δυστυχως.

διαβασε τα υπομνηματα να δεις τι χρειαζεσαι και διαβασε και αυτο Όλα για τα Χρυσόψαρα - Προφίλ, Είδη, Εξοπλισμός.

μετα οτι αποφασισεις,εδω ειμαστε για βοηθεια.
αν αποφασισεις οτι θες να συνεχισεις, ευχαριστως να σου προτεινω λυσεις για να σου βγει η ιστορια οσο πιο φτηνα γινεται και για να μπορεσει να ζησει το ψαρι χωρις να παιδευεται

edit
-------------------
για αρχη,θα σου προτεινα να πας να παρεις ενα μεγαλο πλαστικο κουτι αποθηκευσης.εχουν στα ικεα αλλα και αλλου.οσο πιο μεγαλο και βαθυ βρεις τοσο καλυτερα.

μετα θα χρειαστει να βαλεις το φιλτρο σου εκει μεσα και να του βαλεις βιολογικο υλικο(πχ σιποραξ,ελαφροπετρα κλπ) και μετα να το μπολιασεις ζητωντας μπολι εδω στο φορουμ με αγγελια.

πεσμας τι φιλτρο εχεις η ακομα καλυτερα βγαλτο μια φωτογραφια και βαλτο εδω να το δουμε.

καποια στιγμη εχε υποψη σου παντως πως θα χρειαστεις και εξωτερικο φιλτρο
οποτε υπολογισε τουλαχιστον κανα 60ευρω γιαυτο.
εκτος αν βρεις καποιο μεταχειρισμενο στις αγγελιες εδω μεσα σε καλυτερη τιμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-12-16 στις 00:48
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-16, 07:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες,
θα σου πρότεινα καταρχή να διαβάσεις για τα χρυσόψαρα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
μέχρι να δεις τι θα κάνεις για ενυδρείο πάρε ένα πλαστικό κουτί όπως αυτό http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-ho...yti-2454/3585/
και για μερικούς μήνες θα είσαι εντάξει,
επίσης πρέπει να βρεις μπολι για το φίλτρο σου.
Σε ποια περιοχή είσαι ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-16, 12:35
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες,
θα σου πρότεινα καταρχή να διαβάσεις για τα χρυσόψαρα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
μέχρι να δεις τι θα κάνεις για ενυδρείο πάρε ένα πλαστικό κουτί όπως αυτό http://www.ikea.gr/apothikeutikoi-ho...yti-2454/3585/
και για μερικούς μήνες θα είσαι εντάξει,
επίσης πρέπει να βρεις μπολι για το φίλτρο σου.
Σε ποια περιοχή είσαι ;
Αιγάλεω μένω αλλα μπορω να έρθω σημερα κιολας αν μπορεί κάποιος απο εσάς να μου δώσει μπόλι. Τωρα εχω βγάλει τον άνθρακα απ το φίλτρο κ εχω βάλει βιολογικό υλικό ειναι καλύτερο ετσι;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-16, 13:13
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Βασικα για αρχη μην αγχωνεσαι. Αν εχεις τη θεληση να ασχοληθεις με το χομπι ψαξε και διαβασε αυτα που σου ειπε ο kgf απο πανω. Το οποιοδηποτε χομπι το κανουμε για να περναμε καλα κι οχι για να τρελαινομαστε αλλα ειδικα στην περιπτωση που εμπλεκει και ζωντανα, πρεπει να το κανουμε και σωστα και υπευθυνα.
Αν τις αλλαγες σου τις κανεις σωστα με αποχλωριομενο νερο και σε θερμοκρασια περιπου οσο και του ενυδρειου σου, τοτε λογικα εχει στρωσει το φιλτρο σου αλλα σε καθε περιπτωση πρεπει να παρεις τεστ γλυκου νερου για NH3/NH4 (αμωνια), ΝΟ2 (νιτρώδη), ΝΟ3 (νιτρικα) και να μετρησεις για να εχουμε εικονα.
Σιγουρα το ενυδρειακι δεν κανει για χρυσοψαρο. Εγω στη θεση σου θα το εδινα ή πισω στο μαγαζι ή χαρισμα σε καποιον που μπορει να το συντηρησει σωστα.
Τα φιλτρα εχουν μεσα καποια υλικα οπως π.χ. σφουγγαρια ή αλλα (μακαρονι, μπαλακια κλπ). Αν το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο, πρεπει να παρεις υλικα απο αλλο φιλτρο καποιου, που να ειναι στρωμενα (και οχι μονο υλικο, ισως και λιγη "βρωμια" απ'το φιλτρο που ειναι γεματη ωφελιμα βακτηρια). Τα βακτηρια που πουλανε σε μπουκαλακι ειναι αλλο πραγμα. Υπαρχουν αποψεις που λενε και οτι δουλευουν και οτι δεν δουλευουν αλλα η αληθεια πρεπει να ειναι καπου στη μεση οπως την περιεγραψε παραπανω ο kgf. Δεν ειναι κακο να ριχνεις βακτηρια αλλα κατα πασα πιθανοτητα αχρειαστο.
Με ενα κουτι 60L απο ικεα θα δωσεις εστω και προσωρινα πολυ καλυτερες συνθηκες στο ψαρι και αν επιλεξεις να το κρατησεις πας για ενα 60αρακι ενυδρειο. Μεταχειρισμενα υπαρχουν σε καλες τιμες (χθες επαιξε αγγελια για ενα με βαση στα 40¤, στειλε μου π.μ. αν θες το τηλ να παρεις μηπως και δεν εχει πωληθει, αν και αμφιβαλλω).
Ολα θα πανε καλα, αν οχι ολοι, τουλαχιστον οι περισσοτεροι ξεκινησαμε κανοντας λαθη. Αλλα απο τη στιγμη που ψαχνεσαι και εισαι εδω, μπορεις να βρεις ολες τις πληροφοριες και τη βοηθεια για να αποφυγεις περαιτερω κακοτοπιες...
Καλη συνεχεια!

Υ.Γ. Θα με ενδιεφερε παντως κι εμενα να ακουσω καποια προταση ψαριου γι'αυτα τα λιτρα...Εχω μια περιπτωση φιλου που θελει να βαλει σε 30 λιτρα αν θυμαμαι καλα καποιο ψαρι αλλα τα μονα που μου ερχονται ειναι τα 1)white cloud mountain minnow που εχω ξαναδει και ακουσει για μικρα ενυδρεια αλλα στο προφιλ τους σε διαφορα site τα δινουν για ενυδρειο με διαστασεις τουλαχιστον 60x30 ενω σε ενα site εχω δει και για 20λιτρο ενυδρειο και 2)το κλασικο που ακουγεται για τοσο λιγα λιτρα...τον μονομαχο!Χωρις να ξερω βεβαια παραπανω πραγματα για τα συγκεκριμενα ψαρια...
Φυσικα παντα στην επιλογη πρεπει να λαβουμε υποψιν και παραμετρους νερου (ph, gh, kh), διακοσμηση, γενικοτερο στησιμο κλπ...
-------------------------
Ναι ειναι καλυτερα, δεν χρειαζεται ο ανθρακας.
Επισης στο ενυδρειο σου δεν υπαρχει οξυγονο μεσα στο νερο γι'αυτο το ψαρι παει στην επιφανεια προσπαθωντας να αναπνευσει. Πρεπει να προκαλεσεις με καποιο τροπο αναταραξη ή γυρωντας το φιλτρο προς την επιφανεια του νερου ή με αεραντλια.
-------------------------
Το πιο σημαντικο ειναι να πεταχτεις να παρεις τεστακια και να μετρησεις ετσι ωστε να ξερεις αν χρειαζεσαι μπολι κλπ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 16-12-16 στις 13:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-12-16, 13:19
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα για αρχη μην αγχωνεσαι. Αν εχεις τη θεληση να ασχοληθεις με το χομπι ψαξε και διαβασε αυτα που σου ειπε ο kgf απο πανω. Το οποιοδηποτε χομπι το κανουμε για να περναμε καλα κι οχι για να τρελαινομαστε αλλα ειδικα στην περιπτωση που εμπλεκει και ζωντανα, πρεπει να το κανουμε και σωστα και υπευθυνα.
Αν τις αλλαγες σου τις κανεις σωστα με αποχλωριομενο νερο και σε θερμοκρασια περιπου οσο και του ενυδρειου σου, τοτε λογικα εχει στρωσει το φιλτρο σου αλλα σε καθε περιπτωση πρεπει να παρεις τεστ γλυκου νερου για NH3/NH4 (αμωνια), ΝΟ2 (νιτρώδη), ΝΟ3 (νιτρικα) και να μετρησεις για να εχουμε εικονα.
Σιγουρα το ενυδρειακι δεν κανει για χρυσοψαρο. Εγω στη θεση σου θα το εδινα ή πισω στο μαγαζι ή χαρισμα σε καποιον που μπορει να το συντηρησει σωστα.
Τα φιλτρα εχουν μεσα καποια υλικα οπως π.χ. σφουγγαρια ή αλλα (μακαρονι, μπαλακια κλπ). Αν το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο, πρεπει να παρεις υλικα απο αλλο φιλτρο καποιου, που να ειναι στρωμενα (και οχι μονο υλικο, ισως και λιγη "βρωμια" απ'το φιλτρο που ειναι γεματη ωφελιμα βακτηρια). Τα βακτηρια που πουλανε σε μπουκαλακι ειναι αλλο πραγμα. Υπαρχουν αποψεις που λενε και οτι δουλευουν και οτι δεν δουλευουν αλλα η αληθεια πρεπει να ειναι καπου στη μεση οπως την περιεγραψε παραπανω ο kgf. Δεν ειναι κακο να ριχνεις βακτηρια αλλα κατα πασα πιθανοτητα αχρειαστο.
Με ενα κουτι 60L απο ικεα θα δωσεις εστω και προσωρινα πολυ καλυτερες συνθηκες στο ψαρι και αν επιλεξεις να το κρατησεις πας για ενα 60αρακι ενυδρειο. Μεταχειρισμενα υπαρχουν σε καλες τιμες (χθες επαιξε αγγελια για ενα με βαση στα 40¤, στειλε μου π.μ. αν θες το τηλ να παρεις μηπως και δεν εχει πωληθει, αν και αμφιβαλλω).
Ολα θα πανε καλα, αν οχι ολοι, τουλαχιστον οι περισσοτεροι ξεκινησαμε κανοντας λαθη. Αλλα απο τη στιγμη που ψαχνεσαι και εισαι εδω, μπορεις να βρεις ολες τις πληροφοριες και τη βοηθεια για να αποφυγεις περαιτερω κακοτοπιες...
Καλη συνεχεια!

Υ.Γ. Θα με ενδιεφερε παντως κι εμενα να ακουσω καποια προταση ψαριου γι'αυτα τα λιτρα...Εχω μια περιπτωση φιλου που θελει να βαλει σε 30 λιτρα αν θυμαμαι καλα καποιο ψαρι αλλα τα μονα που μου ερχονται ειναι τα 1)white cloud mountain minnow που εχω ξαναδει και ακουσει για μικρα ενυδρεια αλλα στο προφιλ τους σε διαφορα site τα δινουν για ενυδρειο με διαστασεις τουλαχιστον 60x30 ενω σε ενα site εχω δει και για 20λιτρο ενυδρειο και 2)το κλασικο που ακουγεται για τοσο λιγα λιτρα...τον μονομαχο!Χωρις να ξερω βεβαια παραπανω πραγματα για τα συγκεκριμενα ψαρια...
Φυσικα παντα στην επιλογη πρεπει να λαβουμε υποψιν και παραμετρους νερου (ph, gh, kh), διακοσμηση, γενικοτερο στησιμο κλπ...
-------------------------
Ναι ειναι καλυτερα, δεν χρειαζεται ο ανθρακας.
Επισης στο ενυδρειο σου δεν υπαρχει οξυγονο μεσα στο νερο γι'αυτο το ψαρι παει στην επιφανεια προσπαθωντας να αναπνευσει. Πρεπει να προκαλεσεις με καποιο τροπο αναταραξη ή γυρωντας το φιλτρο προς την επιφανεια του νερου ή με αεραντλια.
-------------------------
Το πιο σημαντικο ειναι να πεταχτεις να παρεις τεστακια και να μετρησεις ετσι ωστε να ξερεις αν χρειαζεσαι μπολι κλπ.
Ναι σημερα θα παω να πάρω τεστακια και αέραντλια για καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-16, 14:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πανο μια επιλογη για 30λιτρο θα μπορουσαν να ειναι τα oryzias woworae...? αν το γραφω σωστα τωρα το ονομα...τα φερνουν καποια μαγαζια κατα καιρους...
αλλα ριξε και μια ματια στο προφιλ πρωτα γιατι ισως να κανω και λαθος.

αλλα παλι,υπαρχει ρισκο στα 30 λιτρα.οχι τοσο γιατι δεν φτανει το νερο γιαυτα τα ψαρια,αλλα γιατι ξερεις ποσο ευκολα αλλαζουν οι συνθηκες σε τοσο νερο...
αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-12-16, 14:34
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Δεν τα ηξερα αυτα.ευχαριστω Γιωργο!
Ναι αυτο ειναι ενα απ'τα θεματα των μικρων ενυδρειων...
Ενω σ'ενα 600αρι π.χ. εχεις λιτρα και παιζεις ανετα...(θα σου γραψω κι εκει,περιμενα να τα διαβασω ολα απ'την αρχη!ειχα καιρο να μπω...)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-12-16, 19:53
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα για αρχη μην αγχωνεσαι. Αν εχεις τη θεληση να ασχοληθεις με το χομπι ψαξε και διαβασε αυτα που σου ειπε ο kgf απο πανω. Το οποιοδηποτε χομπι το κανουμε για να περναμε καλα κι οχι για να τρελαινομαστε αλλα ειδικα στην περιπτωση που εμπλεκει και ζωντανα, πρεπει να το κανουμε και σωστα και υπευθυνα.
Αν τις αλλαγες σου τις κανεις σωστα με αποχλωριομενο νερο και σε θερμοκρασια περιπου οσο και του ενυδρειου σου, τοτε λογικα εχει στρωσει το φιλτρο σου αλλα σε καθε περιπτωση πρεπει να παρεις τεστ γλυκου νερου για NH3/NH4 (αμωνια), ΝΟ2 (νιτρώδη), ΝΟ3 (νιτρικα) και να μετρησεις για να εχουμε εικονα.
Σιγουρα το ενυδρειακι δεν κανει για χρυσοψαρο. Εγω στη θεση σου θα το εδινα ή πισω στο μαγαζι ή χαρισμα σε καποιον που μπορει να το συντηρησει σωστα.
Τα φιλτρα εχουν μεσα καποια υλικα οπως π.χ. σφουγγαρια ή αλλα (μακαρονι, μπαλακια κλπ). Αν το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο, πρεπει να παρεις υλικα απο αλλο φιλτρο καποιου, που να ειναι στρωμενα (και οχι μονο υλικο, ισως και λιγη "βρωμια" απ'το φιλτρο που ειναι γεματη ωφελιμα βακτηρια). Τα βακτηρια που πουλανε σε μπουκαλακι ειναι αλλο πραγμα. Υπαρχουν αποψεις που λενε και οτι δουλευουν και οτι δεν δουλευουν αλλα η αληθεια πρεπει να ειναι καπου στη μεση οπως την περιεγραψε παραπανω ο kgf. Δεν ειναι κακο να ριχνεις βακτηρια αλλα κατα πασα πιθανοτητα αχρειαστο.
Με ενα κουτι 60L απο ικεα θα δωσεις εστω και προσωρινα πολυ καλυτερες συνθηκες στο ψαρι και αν επιλεξεις να το κρατησεις πας για ενα 60αρακι ενυδρειο. Μεταχειρισμενα υπαρχουν σε καλες τιμες (χθες επαιξε αγγελια για ενα με βαση στα 40¤, στειλε μου π.μ. αν θες το τηλ να παρεις μηπως και δεν εχει πωληθει, αν και αμφιβαλλω).
Ολα θα πανε καλα, αν οχι ολοι, τουλαχιστον οι περισσοτεροι ξεκινησαμε κανοντας λαθη. Αλλα απο τη στιγμη που ψαχνεσαι και εισαι εδω, μπορεις να βρεις ολες τις πληροφοριες και τη βοηθεια για να αποφυγεις περαιτερω κακοτοπιες...
Καλη συνεχεια!

Υ.Γ. Θα με ενδιεφερε παντως κι εμενα να ακουσω καποια προταση ψαριου γι'αυτα τα λιτρα...Εχω μια περιπτωση φιλου που θελει να βαλει σε 30 λιτρα αν θυμαμαι καλα καποιο ψαρι αλλα τα μονα που μου ερχονται ειναι τα 1)white cloud mountain minnow που εχω ξαναδει και ακουσει για μικρα ενυδρεια αλλα στο προφιλ τους σε διαφορα site τα δινουν για ενυδρειο με διαστασεις τουλαχιστον 60x30 ενω σε ενα site εχω δει και για 20λιτρο ενυδρειο και 2)το κλασικο που ακουγεται για τοσο λιγα λιτρα...τον μονομαχο!Χωρις να ξερω βεβαια παραπανω πραγματα για τα συγκεκριμενα ψαρια...
Φυσικα παντα στην επιλογη πρεπει να λαβουμε υποψιν και παραμετρους νερου (ph, gh, kh), διακοσμηση, γενικοτερο στησιμο κλπ...
-------------------------
Ναι ειναι καλυτερα, δεν χρειαζεται ο ανθρακας.
Επισης στο ενυδρειο σου δεν υπαρχει οξυγονο μεσα στο νερο γι'αυτο το ψαρι παει στην επιφανεια προσπαθωντας να αναπνευσει. Πρεπει να προκαλεσεις με καποιο τροπο αναταραξη ή γυρωντας το φιλτρο προς την επιφανεια του νερου ή με αεραντλια.
-------------------------
Το πιο σημαντικο ειναι να πεταχτεις να παρεις τεστακια και να μετρησεις ετσι ωστε να ξερεις αν χρειαζεσαι μπολι κλπ.


Μόλις έκανα τα τεστακια ειναι ολα φυσιολογικά ευτυχώς!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-12-16, 00:28
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Δηλαδη;
Γραψε και σε μας τι εβγαλες για το καθενα να δουμε...
Οποτε πας για το 60αρι αμεσα για να ησυχασεις κι εσυ και το ψαρι σου...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-12-16, 01:31
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos_auk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη;

Γραψε και σε μας τι εβγαλες για το καθενα να δουμε...

Οποτε πας για το 60αρι αμεσα για να ησυχασεις κι εσυ και το ψαρι σου...


Λοιπόν το τεστ αμμωνίας ηταν στο 0.5 και το άλλο τεστ ηταν σε χαρτάκι
NO3 10
NO2 0
GH>7d
KH 6
pH 7,2
Cl 0


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-12-16, 01:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κανε αλλαγη νερου.δεκα λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-12-16, 01:41
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fa.pa Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το τεστ αμμωνίας ηταν στο 0,05 και το άλλο τεστ ηταν σε χαρτάκι
NO3 10
NO2 0
GH>7d
KH 6
pH 7,2
Cl 0


Sent from my iPhone using Tapatalk





Sent from my iPhone using Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κανε αλλαγη νερου.δεκα λιτρα.


Η αμμωνία 0,05 το γράψα λάθος πριν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fa.pa : 17-12-16 στις 01:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-12-16, 02:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ.τοτε ακυρο η αλλαγη,αλλα προσεχε πολυ με το ταισμα.
ταιζε μια δυο φορες τη μερα απο κανα δυο φυλλαρακια.μην πεφτει αφαγωτο στο βυθο του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-12-16, 09:42
fa.pa Ο χρήστης fa.pa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2016
Περιοχή: greece
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ.τοτε ακυρο η αλλαγη,αλλα προσεχε πολυ με το ταισμα.
ταιζε μια δυο φορες τη μερα απο κανα δυο φυλλαρακια.μην πεφτει αφαγωτο στο βυθο του ενυδρειου.

Ναι πάντα το κοιτάω όταν το ταΐζω ετσι κ αλλιώς και σε λιγες μέρες θα εχω και 60αρι ενυδρειο κ μπόλι σημερα!! Σας ευχαριστώ πολυ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-12-16, 17:08
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Το μπολι λογικα δεν το χρειαζεσαι αλλα αν ειναι απο ενυδρειο που εμπιστευεσαι, κακο δεν κανει.
Μεγεια το ενυδρειο και καλη συνεχεια στο χομπι!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-12-16, 23:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τελικά δεν χρειάστηκε να μπει μπόλι, οι μετρήσεις ήταν καλές,
λίγο βρώμικο ενυδρειακό βαμβάκι μόνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-12-16, 08:14
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά δεν χρειάστηκε να μπει μπόλι, οι μετρήσεις ήταν καλές,
λίγο βρώμικο ενυδρειακό βαμβάκι μόνο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Έτοιμα Βακτήρια Ex.Al.Os Γλυκό νερό - Γενικά 206 29-04-16 22:46
Βακτήρια μπουκαλιού Vasiliss Αρχάριοι γλυκού νερού 18 01-11-12 19:12
Βακτήρια και στρώσιμο panos_auk Γλυκό νερό - Γενικά 19 30-01-11 20:27
Σχετικά με βακτήρια velocity Αρχάριοι γλυκού νερού 0 29-10-09 21:43
Τι Βακτήρια να αγοράσω; johnmarka Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-04-09 08:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10090 seconds with 13 queries