Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-14, 22:23
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή Πρόφιλτρα

Καλησπέρα!Ετοιμάζω ένα δισκοενυδρείο και σκέφτομαι για αρχή(μιας και τα δισκάκια που θα αγοράσω θα είναι μικρά) να χρησιμοποιώ νερό δικτύου περασμένο απο προφιλτρα.Έχω τη συγκεκριμένη συσκευή ΑΟ
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30174
με 100ρα μεμβράνη και flush kit.Η ερώτηση μου είναι τι θα πρέπει να κάνω για να παίρνω νερό απο τα πρόφιλτρα?Έχω διαβάσει για ΄΄κλέφτη'' ,αλλά πως ακριβώς το κάνω αυτό?Προφανώς το να παίρνεις νερό απο πρόφιλτρα δεν εννοούμε το να παίρνεις νερό απο το κόκκινο σωληνάκι(βρώμικο νερό) με γυρισμένο το διακόπτη για flush,όπως διάβασα κάπου έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-14, 22:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ζητας απο το waterwaves ενα κλεφτη για προφιτλρα και στο δινει

Το μονο που θα προσεξεις ειναι πρεπει να αλλαζει πολυ πιο συχνα προφιλτρα πλεον αφου θα φιλτραρεις κι αλλο νερο εκτος αυτο που βγαζεις ηδη απο την ΑΟ.
Μετρα λιτρα που περνανε.
Τα 2.5 ιντσων (παχος) προφιλτρα ειναι συνηθως για 7-9000 λιτρα συνολικα (βρωμικο, καθαρο, προφιλταρισμενο, ολα).
Αν εχεις τη μικρη οικονομικη ΑΟ που δειχνει το λινκ με τα προφιλτρα των 2 ιντσων, αυτα ειναι για 4-4500 λιτρα συνηθως. (το εξη μηνες που γραφει ειναι ενδεικτικο, δεν μπορει να διαρκουν το ιδιο σε σενα αν βγαζεις 1000 λιτρα την εβδομαδα και σε μενα το ιδιο που βγαζω πχ 100 λιτρα)
Οσο νερο περναει απο μεσα τα "χαλαει". Βγαζουν συγκεκριμενα "χιλιομετρα".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-14, 22:46
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Thank you Spyros for one more time.Τον Μάιο κλείνω χρόνο που πήρα την όσμωση και την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα.Η χρήση της περιορίστηκε το καλοκαίρι για συμπλήρωμα της στάθμης του ενυδρείου μου απο εξατμίσεις.Βέβαια απο τότε κάθε βδομάδα την δουλεύω και κάνω και flush για να μην μένουν στάσιμα τα νερά μέσα της.Ακόμα μετράω tds 4 στο νερό της όσμωσης.Πάρόλο αυτά πριν έρθουν τα ψάρια μου και ξεκινάω να την δουλεύω φουλ,θα αλλάξω πρόφιλτρα και θα πάρω κι έναν κλέφτη.το θέμα μου είναι απο τεχνικής άποψης είναι δύσκολο να εφαρμόσεις τον κλέφτη?δηλαδή πρέπει να κάνεις τρελή πατέντα?γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου και πάρα πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-14, 22:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Oχι δεν ειναι δυσκολο.
Κανω δυο πλαστικες βιδες απο τις ενωσεις της ΑΟ θα ξεβιδωσεις και θα βαλεις τον κλεφτη.
Μπορεις να του πεις να σου φτιαξει ενα προχειρο σχεδιαγραμμα που ενδιαμεσα θα τον κοτσαρεις στην ΑΟ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-14, 22:53
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chrisvari Εμφάνιση μηνυμάτων
Thank you Spyros for one more time.Τον Μάιο κλείνω χρόνο που πήρα την όσμωση και την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα.Η χρήση της περιορίστηκε το καλοκαίρι για συμπλήρωμα της στάθμης του ενυδρείου μου απο εξατμίσεις.Βέβαια απο τότε κάθε βδομάδα την δουλεύω και κάνω και flush για να μην μένουν στάσιμα τα νερά μέσα της.Ακόμα μετράω tds 4 στο νερό της όσμωσης.Πάρόλο αυτά πριν έρθουν τα ψάρια μου και ξεκινάω να την δουλεύω φουλ,θα αλλάξω πρόφιλτρα και θα πάρω κι έναν κλέφτη.το θέμα μου είναι απο τεχνικής άποψης είναι δύσκολο να εφαρμόσεις τον κλέφτη?δηλαδή πρέπει να κάνεις τρελή πατέντα?γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου και πάρα πολύ
Ωχ δηλαδή εγώ που θα αλλάζω 500 λίτρα την εβδομάδα,θα θέλω πρόφιλτρα κάθε 2 μήνες????πόσο πάνε τα πρόφιλτρα?
Το βρήκα.15 ευρώ το σετάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-14, 23:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν βαζεις μονο προφιλτραρισμενο (και οχι και ΑΟ) ναι καθε δυο μηνες. (δεν χρειαζεται και κλεφτης ετσι)
Αλλα αν θελεις καλυτερη φαση για προφιλτραρισμενο τετοιων ποσοτητων και για πιο οικονομικα αλλα και για την οικογενεια (ποσιμο, μαγειρεμα, κλπ) κοιτα για φιλτρο κεντρικης παροχης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-14, 23:36
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν βαζεις μονο προφιλτραρισμενο (και οχι και ΑΟ) ναι καθε δυο μηνες. (δεν χρειαζεται και κλεφτης ετσι)
Αλλα αν θελεις καλυτερη φαση για προφιλτραρισμενο τετοιων ποσοτητων και για πιο οικονομικα αλλα και για την οικογενεια (ποσιμο, μαγειρεμα, κλπ) κοιτα για φιλτρο κεντρικης παροχης
Εννοείς οτι δεν χρειάζεται κλέφτης στη περίπτωση που χρησιμοποιώ μόνο προφιλτραρισμένο κι όχι όσμωση έτσι?Και πώς θα παίρνω το προφιλτραρισμένο?Θα πρέπει λογικά να βγάλω εντελώς τη μεμβράνη.Αλλά έτσι λογικά θα χαλάσει η μεμβράνη.
Μια τελευταία ερώτηση.Στην περίπτωση που αυτά τα 500 λίτρα αλλαγής την εβδομάδα προέρχονταν απο νερό καθαρά ΑΟ.Αυτό σημαίνει άλλα 1000 λίτρα βρώμικο.Δηλαδή σύνολο 1500 λίτρα την εβδομάδα.Σε αυτή την περίπτωση δηλαδή θα ήθελα πρόφιλτρα κάθε 3 εβδομάδες?
Αν πήγαινα 50/50 όσμωση/προφιλτραρισμένα θα πήγαινα 250 προφιλτραρισμένα+250 όσμωση+500 βρώμικο=1000 λίτρα την εβδομάδα?
Αλλάγή πρόφιλτρων στο μήνα και κάτι?Σωστά τα υπολογίζω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-14, 23:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι, τη βγαζεις και την δινεις σε κανενα αλλον τη μεμβρανη.
(αν ειναι για δισκους το νερο .... κρατα τη )

Οχι δεν εχεις υπολογισει καλα.
Η συνηθης αποδοση ειναι 1 ΑΟ, 3 βρωμικο (παιζει ρολο και η πιεση, η εποχη κρυο ζεστη, η καθαριοτητα του νερου της βρυσης κλπ)
δλδ για καθε 1 λιτρο ΑΟ "πετας" 3
Οποτε για 500 λιτρα ΑΟ, πετας 1500 συνολο 500+1500=2000 λιτρα

Για 500 λιτρα 50/50% ΑΟ προφ. βρυσης, καταναλωνεις (αναλογα την αποδοση οπως ειπαμε - μετρα τη)
(250 ΑΟ + 750 "βρωμικο") = 1000 λιτρα + 250 προφ βρυσης = 1250 λιτρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-14, 23:46
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

.................

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-14, 00:04
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, τη βγαζεις και την δινεις σε κανενα αλλον τη μεμβρανη.
(αν ειναι για δισκους το νερο .... κρατα τη )

Οχι δεν εχεις υπολογισει καλα.
Η συνηθης αποδοση ειναι 1 ΑΟ, 3 βρωμικο (παιζει ρολο και η πιεση, η εποχη κρυο ζεστη, η καθαριοτητα του νερου της βρυσης κλπ)
δλδ για καθε 1 λιτρο ΑΟ "πετας" 3
Οποτε για 500 λιτρα ΑΟ, πετας 1500 συνολο 500+1500=2000 λιτρα

Για 500 λιτρα 50/50% ΑΟ προφ. βρυσης, καταναλωνεις (αναλογα την αποδοση οπως ειπαμε - μετρα τη)
(250 ΑΟ + 750 "βρωμικο") = 1000 λιτρα + 250 προφ βρυσης = 1250 λιτρα
Ακόμα χειρότερα δηλαδή.αν έβαζα δηλαδή νερό μόνο απο ΑΟ θα ήθελα πρόφιλτρα κάθε 2 βδομάδες(2000+2000 λίτρα).δηλαδή 30 ευρώ τον μήνα.καλά κάποιοι που χρησιμοποιούν μόνο όσμωση,τι συστήματα όσμωσης έχουν?γιατί δεν μπορεί να δίνουν 30 ευρώπουλα έτσι κάθε μήνα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-14, 00:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και να'ταν μονο αυτα?
Για θερμανση να δεις κοστος

(παιρνουν με διπλη ή τριπλη μεμβρανη -τη λεγομενη οικολογικη ΑΟ- για να χανουν λιγοτερο νερο - 1 προς 1)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-14, 16:37
Το avatar του χρήστη chrisvari
chrisvari Ο χρήστης chrisvari δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: ΒΑΡΗ
Μηνύματα: 302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να'ταν μονο αυτα?
Για θερμανση να δεις κοστος

(παιρνουν με διπλη ή τριπλη μεμβρανη -τη λεγομενη οικολογικη ΑΟ- για να χανουν λιγοτερο νερο - 1 προς 1)
Αν παίρνουν διπλή ή τριπλή μεμβράνη, θα τα σκάνε διπλά ή τριπλά κάθε φορά που θα τις αλλάζουν λογικά!Οπότε μία η άλλη θα έρχεται.Ω ρε έχω να στάξω χρήμα....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-14, 22:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όταν αλλάζεις μεμβράνες σε "οικολογικού τύπου" Α.Ο... αντικαθιστάς την παλιότερη... όχι όλες μαζί.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05586 seconds with 12 queries