Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 14-06-14, 18:09
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μέχρι στιγμής έχω δυο απώλειες, μια εξαφάνιση και δυο επιζώντες. Οι δυο μάλιστα τελευταίες έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν κανονικά μέσα στο ενυδρείο. Τις δυο που πέθαναν τις είδα ένα πρωί στο βυθό να έχουν πάρει πορτοκαλί χρώμα ανάσκελες. Τώρα πιστεύω να φύγανε από δαγκώματα; Οι μετρήσεις είναι οι ίδιες στο ενυδρείο μου για να πεις ότι έφταιγε το νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 14-06-14, 22:36
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Οι γαριδες δεν πανε με κανενα αλλο ειδος ψαριου οσο και να λενε μερικοι οτι ειναι shrimp safe. Εαν ειναι μεγαλες ισως επιζησουν με καποια ειδη ψαριων εαν ειναι μικρες τοτε ολα τα ψαρακια θα τις τιμησουν.
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 14-06-14, 22:47
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Δεν τις λες και μικρές τις συγκεκριμένες. Και τα μεγάλα guppies δεν τις πλησιάζουν καν. Οι γόνοι πάνε και τα ενοχλούν. Που να ξέρω. Βλέπω κόσμο που λέει ότι πάνε με guppies και δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είπα να προσπαθήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 14-06-14, 23:25
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

ειχα μονομαχο με γαριδες τουλαχιστον 5 μηνες και εβγαλα πολλες γεννες,γιατι εχω ιαθερινες με γαριδες 2 μηνες και βγαζω γεννες κανονικα,και πολλοι αλλοι φιλοι εχουν ακομα και γκαπυ με γαριδες και μεγαλωνουν γεννες κανονικα!!βεβαια το κακο μπορει να συνβαινει ελπιζω οχι συνεχεια,ουτε μπορω να ειμαι συνεχεια απο πανω οποτε......
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 14-06-14, 23:39
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τις λες και μικρές τις συγκεκριμένες. Και τα μεγάλα guppies δεν τις πλησιάζουν καν. Οι γόνοι πάνε και τα ενοχλούν. Που να ξέρω. Βλέπω κόσμο που λέει ότι πάνε με guppies και δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είπα να προσπαθήσω.
H caridina japonica κοινως αμανο δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο οποτε αυτες που πηρες ειναι μονο εισαγωγης και μεγαλες σε μεγεθος ετσι ειναι δυσκολο να φαγωθουν απο ψαρια.

Εαν μιλαμε για neocaridina rcs - red cherry οποτε μιλαμε για γαριδες που ειναι ευκολες στην αναπαραγωγη τους ο γονος που θα βγει θα φαγωθει απο τα περισσοτερα εαν οχι ολα τα ψαρια οπως επισης οι γαριδες μικρες σε μεγεθος θα ειναι στρεσαρισμενες.

Εαν μιλαμε για caridina που ειναι δυσκολοτερες στην αναπαραγωγη τους δεν θα ηθελες με τιποτα να φτασεις μεχρι την γεννα και να δεις να τρωγονται απο shrimp safe ψαρακια.
Ειχα πολλα χρονια γαριδες με ψαρια και η αναπτυξη της αποικιας γαριδων ηταν απογοητευτικη, οταν βγηκαν τα shrimp safe ψαρακια εκανα μια αποικια με 2000 γαριδες.

Θα υπαρξουν και απαντησεις του στυλ (μα εγω τις κραταω και δεν τρωνε μπλα μπλα) αλλα εαν θελεις γαριδες στο ενυδρειο σου δυστηχως τα μωρακια απο τα 100 θα χανεις τα 99. Τωρα εαν το 1-2 γαριδακια που θα μεγαλωσουν και σε 3-4 μηνες δεις καμια 10 σε συνολο το θεωρησεις επιτυχια τοτε μπραβο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
ειχα μονομαχο γαριδες τουλαχιστον 5 μηνες και εβγαλα πολλες γεννες,γιατι εχω ιαθερινες με γαριδες 2 μηνες και βγαζω γεννες κανονικα,και πολλοι αλλοι φιλοι εχουν ακομα και γκαπυ με γαριδες και μεγαλωνουν γεννες κανονικα!!βεβαια το κακο μπορει να τυχει μια φορα και οχι συνεχεια!

υγ/αναλυση δεν θελω!
Ειχα iriatherina την οποια την εβγαλα νεκρη απο το ενυδρειο μου γιατι τις κολλησε το γαριδακι στο στομα.

Εχει μικρο στομα το συγκεκριμενο ψαρι αλλα τον γονο θα τον φανε.

Οπως αναφερα και παραπανω αυτα που γραφω τα εχω ζησει προσωπικα.

Εαν ειστε ευχαριστημενοι με 10-20 παραπανω γαριδακια τοτε εχει καλως...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 14-06-14 στις 23:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 14-06-14, 23:43
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Έχω πει ότι πήρα amano και ότι είναι μεγάλες σε μέγεθος σχεδόν όσο τα ενήλικα guppies. Οι γόνοι guppies και τα λίγα πιο μεγάλα πάνε και τα τσιμπάνε στην ουρά όσο έχω δει. Δεν περιμένω γέννες καθότι αδύνατο σε γλυκό νερό. Αν ήθελα γέννες θα σκεφτόμουν τις cherry αλλά δε θέλω να γίνεται αυτός ο χαμός με τα φαγώματα.
Δεν καταλαβαίνω όμως προς τι το ύφος αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 14-06-14, 23:56
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πει ότι πήρα amano και ότι είναι μεγάλες σε μέγεθος σχεδόν όσο τα ενήλικα guppies. Οι γόνοι guppies και τα λίγα πιο μεγάλα πάνε και τα τσιμπάνε στην ουρά όσο έχω δει. Δεν περιμένω γέννες καθότι αδύνατο σε γλυκό νερό. Αν ήθελα γέννες θα σκεφτόμουν τις cherry αλλά δε θέλω να γίνεται αυτός ο χαμός με τα φαγώματα.
Δεν καταλαβαίνω όμως προς τι το ύφος αυτό?
Απαντας στο μυνημα σου μονος σου. "το τσιμπανε την ουρα των αμανο" προσωπικα εμενα με στεναχωρει, δεν θελω να βλεπω ψαρια-γαριδες να ταλαιπωρουνται η να φαγωνονται απο αλλα ειδη.

Το υφος ειναι οτι πρεπει να δικαιολογουμε καθε τι που γραφουμε.

Το οτι καποιοι οπως εγω και οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουμε-καναμε τουρλου το ενυδρειο μας γιατι μας αρεσει το κοινωνικο δεν ειναι σπανιο φαινομενο αλλα οχι οτι ειναι και σωστο.

Φιλικα και χωρις υφος....
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 15-06-14, 00:06
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Και εμένα με στεναχωρεί όπως με στεναχωρεί το γεγονός ότι κάθονταν για μερικές μερες κρυμμένες. Απλά είδα ότι μερικοί δεν έχουν δει περίεργη συγκατοίκηση και είπα να δοκιμάσω. Λάθος μου? Λάθος μου. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αυτοί που λένε ότι μόνο με τρία είδη ψαριών είναι safe οι γαρίδες και οι άλλοι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και σε άλλα κοινωνικά ενυδρεία όπως αυτό με guppies.
Και σχετικά με το ύφος, τι ακριβώς πρέπει να δικαιολογήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 15-06-14, 00:15
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα με στεναχωρεί όπως με στεναχωρεί το γεγονός ότι κάθονταν για μερικές μερες κρυμμένες. Απλά είδα ότι μερικοί δεν έχουν δει περίεργη συγκατοίκηση και είπα να δοκιμάσω. Λάθος μου? Λάθος μου. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αυτοί που λένε ότι μόνο με τρία είδη ψαριών είναι safe οι γαρίδες και οι άλλοι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και σε άλλα κοινωνικά ενυδρεία όπως αυτό με guppies.
Τα λαθη ειναι για να γινονται και να διορθωνονται.
Το καλυτερο δολωμα για να πας για ψαρεμα ειναι οι ζωντανες γαριδες, φαντασου να χωραει και στο στομα του ψαριου ειναι σαν να περναει μια μπριζολα απο διπλα σου και να μην αγγιξεις.
Τωρα οπως αναφερα και παραπανω θα υπαρχουν πολλοι που εχουν επιτυχημενες συγκατοικησεις με γαριδες, απλα εγω αντιπαραθετω οτι δεν προσεχουν το ενυδρειο τους καλα, και αυτο γιατι δεν θεωρω επιτυχια την μικρη αυξηση των γαριδων σε ενα ενυδρειο οταν δεν γνωριζουμε ποσες ακομη εχουμε χασει και εχουν γινει μεζες.
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 16-06-14, 08:20
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα για γαρίδες σε γαριδάδικα και γαρίδες σε ενυδρεία με ψάρια. Όσοι είχαν γαρίδες σε ενυδρείο με ψάρια(έστω και shrimp safe) και γαρίδες μόνες τους σε γαριδάδικο έχουν καταλάβει την διαφορά. Οι γαρίδες από ένστικτο μπροστά στη παρουσία ψαριών είναι επιφυλακτικές. Ειδικά οι γόνοι είναι ακόμα πιο επιφυλακτικοί.

Για διάφορους λόγους όμως προτιμάμε να έχουμε στο ενυδρείο μας μαζί με γαρίδες και ψάρια. Σε αυτή την περίπτωση προτιμάμε τα λεγόμενα safe shrimp ψάρια για να μηδενίσουμε τις απώλειες από τις γαρίδες. Οι γαρίδες σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστούν κάποιο χρόνο προσαρμογής για να συνηδειτοποιήσουν ότι δεν κινδυνεύουν και να τις δούμε να κολυμπάνε σε όλο το μήκος και πλάτος του ενυδρείου αλλά και πάλι δεν θα έχουν ίδια συμπεριφορά σε ενυδρείο μόνο με γαρίδες.

Αν θέλουμε να έχουμε ψάρια μαζί με γαρίδες, καλό είναι οι γαρίδες να μπουν πρώτες στο ενυδρείο ώστε να προσαρμοστούν και να εξοικειωθούν με το χώρο και τις κρυψώνες του.
Αν αυτό δεν είναι εφικτό επειδή υπάρχουν ήδη ψάρια μέσα στο ενυδρείο, τότε εισάγουμε τις γαρίδες πάντα βράδυ(με κλειστά φώτα) ώστε να δώσουμε την ευκαιρία στις γαρίδες να προσαρμοστούν χωρίς τα τσιμπήματα περιέργειας από τα ψάρια που προσθέτουν έξτρα στρες στις γαρίδες με δυσάρεστα αποτελέσματα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τα γκάπι είναι shrimp safe για τις ενήλικες γαρίδες αλλά όχι για το γόνο των γαρίδων. Αν βέβαια το ενυδρείο μας είναι πυκνοφυτεμένο και με πολλές κρυψώνες θα επιζήσουν πολλά νεογέννητα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #281  
Παλιά 16-06-14, 15:38
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Αλεξανδρε το μηδενησουμε τις απωλειες ειναι λιγο υπερβολικο.

Να ελλατωσουμε την θεωρω καλυτερη λεξη.

Κατα τα αλλα συμφωνω και δεν αναφερα οτι δεν μπορουμε, αλλα πιο ειναι το σωστο για αυτα τα πλασματα.

Εγω κρινω πρωτα τον εαυτο μου ο οποιος για 5+ χρονια προσπαθησα να αυξησω τον πλυθησμο με shrimp safe ψαρια και δεν τα καταφερα σε ικανοποιητικο βαθμο.
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 19-06-14, 13:57
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Για αυτούς που τις έχουν σε κοινωνικό με guppies πως καταφέρνετε να τις ταισετε? Δεν νομίζω να προλαβαίνουν από τα τρελο guppies.
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 21-06-14, 00:41
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

προσπαθησες με μια τσιμπηδα να ριχεις τροφη κατευθειαν στον βυθο?

Να μην πεσει απο επανω.
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 21-06-14, 00:48
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Δε το δοκίμασα με τσιμπίδα. Την έβρεξα λίγο για να βυθιστεί πιο γρήγορα στη πλευρά που κάθονται οι γαρίδες ενώ με το άλλο χέρι τάιζα τα guppies. Και πάνω που μαζεύτηκαν οι καημένες οι γαρίδες να πάρουν τροφή όλο το σμήνος των guppies έρχεται στο σημείο που είχε πέσει η τροφή των γαριδων στο βυθό. Τρια τρία τα guppies να κρατάνε ένα κόκκο τροφής στο στόμα τους. Ένα ενήλικο guppy πιο δίπλα να το έχει βάλει ολόκληρο στο στόμα και να πνίγεται και να το βγάζει ξανά έξω και μετά πάλι να το καταπίνει ολόκληρο. Οτι ναναι. Χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 24-06-14, 08:31
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
...τα γκάπι είναι shrimp safe για τις ενήλικες γαρίδες...
Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος, δε θα συμφωνήσω μιλώντας για τις ενήλικες, γιατί όσον αφορά το γόνο το θεωρώ δεδομένο (το ότι θα γίνει μεζές)

Μετά από εισαγωγή - και μάλιστα μικρών γκάπυ 1cm - στο γαριδοενυδρείο, μέσα σε 2 λεπτά και μάλιστα μπροστά στα μάτια μου το γκαπάκι τσίμπησε ενήλικη γαρίδα λίγο μεγαλύτερη από το μέγεθός του... όπως κατάλαβες επιτόπου απόχη και πήγαν εξορία μόνα τους (σε μεγαλύτερο ενυδρείο ).
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 24-06-14, 09:17
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

To "...τα γκάπι είναι shrimp safe για τις ενήλικες γαρίδες..." είναι η συνέχεια της πιο παραπάνω παραγράφου ... δηλαδή
"...Αν θέλουμε να έχουμε ψάρια μαζί με γαρίδες, καλό είναι οι γαρίδες να μπουν πρώτες στο ενυδρείο ώστε να προσαρμοστούν και να εξοικειωθούν με το χώρο και τις κρυψώνες του.
Αν αυτό δεν είναι εφικτό επειδή υπάρχουν ήδη ψάρια μέσα στο ενυδρείο, τότε εισάγουμε τις γαρίδες πάντα βράδυ(με κλειστά φώτα) ώστε να δώσουμε την ευκαιρία στις γαρίδες να προσαρμοστούν χωρίς τα τσιμπήματα περιέργειας από τα ψάρια που προσθέτουν έξτρα στρες στις γαρίδες με δυσάρεστα αποτελέσματα."
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 25-03-16 στις 15:02
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 24-06-14, 09:26
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ναι, τα διάβασα όλα τα γραφώμενά σου, απλά το σχόλιό μου ήταν περισσότερο ως άποψή μου με βάση το τι παρατήρησα εγώ
Δηλαδή λες αυτό το τσίμπημα που περιέγραψα εγώ να ήτανε όντως τσίμπημα "περιέργειας"?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 25-03-16 στις 15:03
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 24-06-14, 09:42
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Αν ήταν ήδη τα γκάπι μέσα και μπήκαν οι γαρίδες μετά.. ναι.
Αν καταφέρουν και βρουν οι γαρίδες κρυψώνα ώστε να ηρεμήσουν και να προσαρμοστούν έχει καλώς, αν όμως κάνουν σπασμωδικά πετάγματα στη μέση του ενυδρείου τότε η κατάληξη μάλλον θα είναι μοιραία... γι αυτό πρέπει να μπαίνουν πρώτα οι γαρίδες ή στη χειρότερη περίπτωση να μπαίνουν με κλειστά φώτα, μιλώντας πάντα για γκάπι και τα συναφή.. γιατί αν π.χ. έχουμε κιχλίδες μέσα στο ενυδρείο ούτε τα σβηστά φώτα ούτε οι κρυψώνες τις σώζουν.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 25-03-16 στις 15:03
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 27-06-14, 09:53
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Δυόμιση εβδομάδες μετά μπορώ να πω ότι τελικά είναι εύκολη η συμβίωση guppies με amano. Πέραν τις πρώτες απώλειες και εξαφανίσεις (μια από τις οποίες ακόμα δεν έχω καταλάβει) αγόρασα άλλες 4. Έχω τώρα σύνολο 7 και μου αλωνίζουν στη κυριολεξία το ενυδρείο. Πάνω σε φυτά ακόμα και δίπλα στα guppies. Χωρίς να δείχνουν να φοβούνται. Το πρόβλημα με τη τροφή λύθηκε προσωρινά με μια τροφή για guppies την οποία όλο περιέργως δεν την ακουμπάνε τα guppies και είναι η χαρά των amano μαζεύοντας τα από το βυθό σαν τρελά. Μια απορία έχω ωστόσο. Το παλιό τους κέλυφος πρέπει να το βγάζω από το ενυδρείο ή διασπάται?
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 27-06-14, 09:59
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ichigo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παλιό τους κέλυφος πρέπει να το βγάζω από το ενυδρείο ή διασπάται?
Αν δεν σε ενοχλεί αισθητικά καλό είναι αν το αφήνεις μέσα. Είναι πρώτης τάξης πηγή ασβεστίου και θα το φάνε οι ίδιες οι γαρίδες.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #291  
Παλιά 27-06-14, 10:07
ichigo Ο χρήστης ichigo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2014
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Δεν με ενοχλεί καθόλου. Αφού τα τρώνε κιόλας, αν και δεν έχω δει να τα πειράζουν. Να φανταστώ ούτε προκύπτει θέμα με το ασβέστιο στο νερό, λόγω ποσότητας κελύφων στο βυθό? Έχω γύρω στα 4-5.
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 27-06-14, 10:09
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει κανένα θέμα ανησυχίας από τα κελύφη
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 25-03-16 στις 15:03
Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 28-11-14, 21:59
Το avatar του χρήστη evperis
evperis Ο χρήστης evperis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή τι ειδος ειναι? (amano)

Την εχω καιρο και δεν ξερω το ειδος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141127_135443.jpg
Εμφανίσεις:  471
Μέγεθος:  67,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 01-01-15, 16:40
Το avatar του χρήστη Gandalf
Gandalf Ο χρήστης Gandalf δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

νομιζω πως ειναι amano:
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 01-01-15, 17:31
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Μην ειναι γαριδα τιγρης ?tiger shrimp
Για δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28439
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 01-01-15, 21:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Penaeus monodon - Asian tiger shrimp

Περίμενε και τους γαριδάδες...για πιο σίγουρη άποψη
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 04-01-15, 03:04
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή


Caridina cantonensis sp. "Tiger"


http://www.planetinverts.com/Tiger%20Shrimp.html
Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 20-02-15, 21:42
Το avatar του χρήστη aquadann
aquadann Ο χρήστης aquadann δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2014
Περιοχή: Αττική - Νότια
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή Ερώτηση για Amano γαρίδες

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι δυνατόν 2-3 πραγματάκια για τις γαρίδες Amano. Έχω κάνει και μια μικρή έρευνα στην google αλλα θα ήθελα και την γνώμη σας.

  • Σε ένα ενυδρείο 40 λίτρων μέχρι πόσες το πολύ μπορώ να βάλω μέσα?
  • Επίσης ο φωτισμός που έχω για το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι 6watt led και είναι λιγο πιο δυνατός απο τις παλιες άσπρες λάμπες pl. Θα υπάρχει πρόβλημα με τόσο έντονο φωτισμό?

Το ενυδρείο θα είναι λίγο φυτεμένο με ευκολα φυτά αλλα θα πρέπει να βάλω και επιφανείας για να μειώσω τον φωτισμό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 03-04-16 στις 09:30
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 20-02-15, 22:26
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Νομίζω μέχρι 3 θα είσαι οκ! Αφού πάντα είναι στρωμένο το ενυδρείο σου! Σε ότι αφορά το θέμα με το φωτισμό, αφού έχεις εύκολα φυτά θα φουντώσουν όποτε θα κάνουν σκιές. Απο την άλλη οι δικές μου πάνε και κάθονται σε φύλλα φυτών πολύ κοντά στο φώς...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 03-04-16 στις 09:33
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 20-02-15, 22:39
Το avatar του χρήστη aquadann
aquadann Ο χρήστης aquadann δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2014
Περιοχή: Αττική - Νότια
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

το ενυδρείο είναι στρωμένο και μάλιστα ο βυθός κλείνει στους 3 μήνες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω μέχρι 3 θα είσαι οκ! Αφού πάντα είναι στρωμένο το ενυδρείο σου! Σε ότι αφορά το θέμα με το φωτισμό, αφού έχεις εύκολα φυτά θα φουντώσουν όποτε θα κάνουν σκιές. Απο την άλλη οι δικές μου πάνε και κάθονται σε φύλλα φυτών πολύ κοντά στο φώς...

σε τι θερμοκρασία τις έχεις ?

θα χρειαστω και μπόλικες κρυψώνες ?


ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 03-04-16 στις 09:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή Amano. yannis Γαρίδες του γένους Caridina 223 06-03-16 22:03
Θέματα σχετικά με συγκατοίκους Amano. panos73 Γαρίδες του γένους Caridina 73 30-08-15 09:02
Γενικές πληροφορίες για Tropheus MiziGr Tanganyika 6 14-07-15 08:03
γενικές πληροφορίες για πολλά κ διάφορα PETS polykarpos Ιστοσελίδες στο Internet 10 08-02-15 22:52
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08951 seconds with 14 queries