Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-05, 10:32
MaGiC Ο χρήστης MaGiC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή Καραντίνα Δίσκων

Θεωρώντας πολύ σημαντικές τις ερωτήσεις και τους προβληματισμούς του Pritani ,ανοίγω ξεχωριστό θέμα , ονομάζοντας το «Καραντίνα Δίσκων» για να συγκεντρώσουμε πληροφορίες για την μέθοδο που ακολουθεί ο κάθε ένας. Χάνοντας μερικά Δισκάκια και αρκετά ευρουδάκια κατέληξα στο παρακάτω πρόγραμμα καραντίνας και από τότε δεν είχα απώλειες. Δεν έχει σημασία από που αγοράζουμε τους Δίσκους , πόση εμπιστοσύνη έχουμε στο μαγαζί , πόσο καθαρά είναι τα ενυδρεία του ή πόσο όμορφοι μοιάζουν οι Δίσκοι που αγοράσαμε.

Ενυδρείο 45 λιτρών με καθαρό πάτο (χωρίς φωτισμό , με ένα φίλτρο σπόγγο και θερμοστάτη στους 28 βαθμούς)

1η Περίοδος

1η ημέρα προσαρμογή και παρατήρηση των Δίσκων (αναπνοές ,συμπεριφορά προτίμηση τροφής).
2η , 3η και 4η ημέρα (3 κουταλάκια αλάτι, και προϊόντα που περιέχουν methylene blue , malachite green , potassium ακολουθώντας τις οδηγίες χρήσης).
5η ημέρα προσθήκη - αφαίρεση άνθρακα και αλλαγή νερού 50%.
6η , 7η και 8η ημέρα αλλαγές νερού 30%.

2η Περίοδος

9η , 10η και 11η ημέρα (3 κουταλάκια αλάτι, και προϊόντα που περιέχουν methylene blue , malachite green , potassium ακολουθώντας τις οδηγίες χρήσης).
12η ημέρα προσθήκη - αφαίρεση άνθρακα και αλλαγή νερού 50%.
13η , 14η και 15η ημέρα αλλαγές νερού 30%.

3η Περίοδος

16η ημέρα metronidazole (μισή κάψουλα Flagyl των 500mg διαλύοντας την σε χλιαρό νερό σε ένα κουτάλι και προσθέτοντας την στο νερό).
17η ημέρα επανάληψη.
18η ημέρα επανάληψη.
19η ημέρα ημέρα προσθήκη - αφαίρεση άνθρακα και αλλαγή νερού 50%.
20η ημέρα αφαίρεση άνθρακα και αλλαγή νερού 30% (αύξηση της θερμοκρασίας σταδιακά στους 31 βαθμούς)
21η και 22η ημέρα αλλαγές νερού 30%.

4η Περίοδος

23η ημέρα metronidazole (μισή κάψουλα Flagyl των 500mg διαλύοντας την σε χλιαρό νερό σε ένα κουτάλι και αναμειγνύοντας την με κόκκινο σκουλήκι).
24η ημέρα αλλαγή νερού 30%.
25η ημέρα metronidazole (μισή κάψουλα Flagyl των 500mg διαλύοντας την σε χλιαρό νερό σε ένα κουτάλι και αναμιγνύοντας την με κόκκινο σκουλήκι).
26η ημέρα αλλαγή νερού 30%.
27η ημέρα metronidazole (μισή κάψουλα Flagyl των 500mg διαλύοντας την σε χλιαρό νερό σε ένα κουτάλι και αναμιγνύοντας την με κόκκινο σκουλήκι).
28η ημέρα αλλαγή νερού 30%. (μείωση της θερμοκρασίας σταδιακά στους 28 βαθμούς).
29η και 30η ημέρα αλλαγές νερού 30%.

5η Περίοδος

Για περίπου 1 μήνα αλλαγές νερού 30% καθημερινά ή κάθε δυο ημέρες και συχνό τάισμα , περίπου 6 φορές την ημέρα , σε λίγες πάντα ποσότητες μειώνοντας σταδιακά το κόκκινο σκουλήκι και αναμειγνύοντας το με άλλες τροφές (τάισμα και με το χέρι για μείωση του stress). Δυο φορές την εβδομάδα χορήγηση βιταμινών και με κάθε αλλαγή νερού προσθήκη ιχνοστοιχείων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-05, 16:52
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Ενυδρείο 45 λιτρών με καθαρό πάτο.

Ακριβώς το ίδιο έχω και γώ - με τη διαφορά οτι υπάρχει μια μικρή λάμπα 11 Watt για να μπορώ να βλέπω κάπως καλύτερα όταν χρειάζεται.

Αλλά, κατα τη διάρκεια της καραντίνας ακολουθώ εντελώς αντίθετη πρακτική (όσον αφορά τα φάρμακα).

Οι αλλαγές νερού στη καραντίνα γίνονται με την ίδια συχνότητα με αυτών του "κανονικού" ενυδρείου. Εννοείται φυσικά οτι τα χαρακτηριστικά του νερού στη καραντίνα και στο "κανονικό" ενυδρείο είναι (όσο το δυνατόν) ίδια.

Στην καλύτερη περίπτωση, το νέο ψάρι μένει περίπου ενάμισι μήνα στη καραντίνα και αν δεν δείξει καποια ανησυχητικά συμπτώματα η σημάδια αρρώστιας, μεταφέρεται στο ενυδρείο. Αυτόν τον ενάμισι μήνα δεν χρησιμοποιώ καθόλου φάρμακα.

Στην περίπτωση που το ψάρι έχει κάτι, κατ' αρχήν χρησιμοποιώ μόνο αλάτι. Αν εξαντληθούν τα περιθώρια χρήσης αλατιού και μόνο εφ' όσον είμαι 1000% σίγουρος για το πρόβλημα του ψαριού... δεν ξέρω τι θα κάνω. Ευτυχώς δεν βρέθηκα ακόμα σε τέτοια θέση. Μόνο με το αλατάκι "έγινε η δουλειά" και μάλιστα μια χαρά.

Αν όμως συμβεί κάτι τέτοιο (εξαντληθούν τα περιθώρια χρήσης αλατιού και μόνο εφ' όσον είμαι 1000% σίγουρος για το πρόβλημα του ψαριού) κατ' αρχήν θα επιδιώξω την επιστροφή του ψαριού. Πράγμα μάλλον δύσκολο, οπότε θα χρησιμοποιήσω μόνο κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο ανάλογα με το πρόβλημα που έχει το ψάρι.

Σε κάθε περίπτωση, είτε μόνο με αλάτι είτε με χρήση κάποιου φαρμάκου, το ψάρι μένει στη καραντίνα τουλάχιστον ενάμισι μήνα μετά το πέρας της όποιας αγωγής.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-05, 19:42
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

μου κανει τρομερη εντυπωση που σε τοσο σημαντικο ποστ δεν υπαρχει συμμετοχη....Ή δεν κανουν οι υπολοιποι καραντινα ή το βρισκουν ασημαντο και λυμμενο το θεμα Φιλε μαγε το ποστ σου ειναι αναλυτικοτατο απλα τα προϊόντα που περιέχουν methylene blue , malachite green , potassium ειναι λιγο φλου. Ποια ακριβως χρησιμοποιεις Οσον αφορα τη διαρκεια 2 μηνες σε καραντινα μονο του ενα ψαρι οπως ο δισκος και με ολη αυτη τη φασαρια και τις συχνες αλλαγες νερου μηπως το στρεσσαρει και του κανει κακο αντι καλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-05, 22:40
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Προσωπικα εχω καποιους ενδιασμους σχετικα με την καραντινα του φιλου magic.

Μπορω να μαθω τον λογο που χρησιμοποιεις ολα αυτα τα φαρμακα?

Αυτο μου θυμιζει περισσοτερο ενυδρειο νοσοκομειο παρα καραντινας.

Με αυτη την λογικη ο δισκος στοιχιζει περισσοτερο απ'οτι τον αγορασες(που λεει ο λογος).Το να βαζεις ενα κανταρι φαρμακα,συνεχως αλλαγες νερου,βαλε ανθρακα,βγαλε ανθρακα μου θυμιζει πεδιο μαχης που προσπαθεις να σωσεις εναν δισκο απο βεβαιο θανατο και τα παιζεις ολα για ολα.Αλλα εκει παιζονται ωρες και οχι 30 μερες.
Το πιο πιθανον ειναι να τιναξει τελειως το ψαρι(ιδιαιτερα αν υπολογισουμε το stress που τρωει κατα την μεταφορα του απο τον εμπορο στον μαγαζατορα κ.α) παρα να αντεξει ολα αυτα τα φαρμακα.

Παράθεση:
Δεν έχει σημασία από που αγοράζουμε τους Δίσκους , πόση εμπιστοσύνη έχουμε στο μαγαζί , πόσο καθαρά είναι τα ενυδρεία του ή πόσο όμορφοι μοιάζουν οι Δίσκοι που αγοράσαμε.
Για την εμπιστοσυνη το καταλαβαινω....το αλλο ομως δεν μπορω να το καταλαβω... δεν εχει σημασια αν τα ενυδρεια του μαγαζατορα ειναι καθαρα και ποσο ομορφοι ειναι οι δισκοι?Τοτε τι εχει σημασια?

Να παρουμε το ψαρι οπως να'ναι και να το βουτηξουμε στα φαρμακα?

Φιλε magic προσπαθω να προλαβω καποια πραγματα που μπορει να τα διαβασουν κι αλλοι και να αποκτησουν μια λαθος αποψη.
Παράθεση:
Φιλε μαγε το ποστ σου ειναι αναλυτικοτατο απλα τα προϊόντα που περιέχουν methylene blue , malachite green , potassium ειναι λιγο φλου. Ποια ακριβως χρησιμοποιεις Question Οσον αφορα τη διαρκεια 2 μηνες σε καραντινα μονο του ενα ψαρι οπως ο δισκος και με ολη αυτη τη φασαρια και τις συχνες αλλαγες νερου μηπως το στρεσσαρει και του κανει κακο αντι καλο Question
Εγω προσωπικα δεν πιστευω οτι εφαρμοζεις αυτη τη μεθοδο της καραντινας.Απλα μας την μετεφερες απο καπου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-05, 23:11
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
Απλα μας την μετεφερες απο καπου.
Μάλλον μεταφορά μου φένεται και εμένα και μάλλον από κάποιο παλιό βιβλίο που αναφέρεται μάλλον σε άγρια πιασμένα ψάρια.....αλλιώς πάμε όλοι στον μπακάκο.....












***κάποτε που πήγα να πάρω φλατζύλ σε ένα φαρμακείο με ρώτησε ο φαρμακοτρύφτης άν το ήθελα σε κάψουλες ή σε υπόθετο!!!! ...Άντε να του εξηγήσεις ότι πρόκειτε για ψάρι.............
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-05, 13:21
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Οντως το θεμα της καραντινας ειναι εξαιρετικης σημασιας αλλα ας οψονται τα υπηρεσιακα προβληματα που αντιμετωπιζω τελευταια!!!
Πρωτα απο ολα να πω ότι διαφωνω καθετα με την απλετη φαρμακολογια (που απο οτι καταλαβαινω κανει προληπτικη αντιπαρασιτικη και αντιβακτηριακη θεραπεια) που προτεινει ο MAGIC για την περιοδο της καραντινας. Η μονη εξηγηση που δινω σε ολο αυτο το κατεβατο που διαβασα ειναι για την περιπτωση ενος wild δισκου. Οντως εκει τα πραγματα εινια διαφορετικά και απαιτειται μια χρηση φαρμακολογιας για το disinfection των αγριων δισκων.
Σε περιπτωση domestic breeded δισκων τα πραγματα δεν ειναι τοσο ασχημα. Δινουμε σημασια στην αξιοπιστια του μαγαζιου και απλα κραταμε τον δισκο για 3 εβδομαδες σε καραντινα με νερο ιδιας οξυτητας και σκληροτητας με το ενυδρειο μας μηπως εμφανισει σημαδι αρρωστιας. Αν την βγαλει καθαρη ειμαστε πιθανοτατα ΟΚ ΙΜΟ. Να πω εδω ότι η σπουδαιοτητα της διατηρησης ενος δισκου σε καραντινα για 3 εβδομαδες ειναι εξαιρετικης σπουδαιοτητας μια και οι περισσοτερες αρρωστιες εμφανιζονται σε αυτη τη περιοδο οπου το ψαρι ειναι στρεσσαρισμενο.
Κλεινοντας να πω ότι πολυ σημαντικο στοιχειο στην υγειηνη των ψαριων ειναι ο αριθμος των νεοεισερχομενων δισκων που εισαγουμε στο ενυδρειο. Οι δισκοι πρεπει να εισαγωνται σε ενα ενυδρειο ΟΜΑΔΙΚΩΣ ειτε σε αριθμους μεγαλύτερους του 2. Οταν για παραδειγμα σε μια ομαδα δισκων που ειναι ηδη σε ενα ενυδρειο προσθεσουμε αλλον ενα (ειδικα αν ειναι μικροτερου μεγεθους) τοτε το ζορι που τραβαει ειναι μεγαλο και μπορει να αρρωστησει ακομα και εχει περασει την καραντινα!!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-05, 23:54
MaGiC Ο χρήστης MaGiC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-06-2004
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά δεν είχα υπολογιστή. Λοιπόν να απαντήσω σε όλα αυτά . Φίλε Pritanis τα φάρμακα που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα είναι της Sera. Στην ερώτηση σου για το αν όλα αυτά στρεσάρουν τους Δίσκους μιλάω κατηγορηματικά ότι το τάισμα με το χέρι και οι καθημερινές αλλαγές έχουν βοηθήσει πολύ και δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα ίσα ίσα θα έλεγα , οι Δίσκοι μου που μεγάλωσαν με τον τρόπο αυτό είναι πιο κοινωνικοί και δεν στρεσάρονται καθόλου.

Φίλε Kroud μελετώντας τις αρρώστιες των Δίσκων και αυτών που βλέπουμε τα συμπτώματα αλλά και αυτών που θα μας παρουσιαστούν αργότερα κάνω όλα αυτά προληπτικά και κανένα δισκάκι μου δεν τα τίναξε ίσα ίσα θα έλεγα.

Δεν μπορώ να σε πείσω για την μέθοδο που ακολουθώ και ούτε θέλω , αλλά εάν πιστεύεις ότι την πήρα από κάπου και την έβαλα εδώ έτσι απλά για εντυπωσιασμό, ε τότε τι να πω .........έτσι δεν πάμε μπροστά με το να αμφισβητούμαι αμέσως και να ειρωνευόμαστε τις προσπάθειες των άλλων χωρίς να γνωρίζουμε. Δεν είμαι τόσο αφελής φίλε Kroud , άπλα μελετάω και ψάχνω όλες τις πηγές και ότι μου κάνει το κρατάω , γιατί δεν γεννήθηκα μικρός επιστήμονας.

Φίλε Δημήτρη δεν κατάλαβα το ειρωνικό σου ύφος. Οι πληροφορίες που παίρνω είναι από ξένα forum και βιβλία , εφαρμόζοντας ότι μπορώ και κρατώντας ότι είναι αποτελεσματικό για τους Δίσκους μου.
Περίμενα από εσάς τους δυο σαν mod´s να μιλήσετε για το θέμα μας να πείτε τι ακολουθείτε και αν ακολουθείτε με επιχειρήματα και όχι να αμφισβητείτε και να ειρωνεύεστε.

Μπορεί η όλη μέθοδος μου να φρικάρει κάποιους , μπορεί κάποιοι να είναι ενάντια στα φάρμακα μπορεί κάποιοι να μην θέλουν να στρεσάρουν τους δίσκους τους με καθημερινές αλλαγές νερού ..... απλά αυτό ακολουθώ εγώ χωρίς να αντιμετωπίζω προβλήματα.

Δεν θα δώσω καμιά συνέχεια στο θέμα γιατί βλέπω για άλλη μια φορά και λυπάμαι πολύ ότι δεν υπάρχει διάθεση για ανταλλαγή απόψεων για το τόσο σοβαρό αυτό θέμα πάρα μόνο ειρωνεία και μάλιστα από άτομα που έχουν μια υπεύθυνη θέση σε αυτό το forum.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-05, 00:36
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Να σε ρωτησω κατι Magic.....τα προϊοντα που λες (γενικα) που περιεχουν methylene blue και malachite green ποια ειναι ????...γιατι υπαρχουν μπολικα φαρμακα και για διαφορες (υποτιθεται εφαρμογες) που εχουν αυτα τα στοιχεια.....οταν ριχνεις αυτα τα προϊοντα τα ριχνεις με τις οδηγιες του κατασκευαστη ??? (γiατι methylene blue εχουν και φαρμακα για το ick).......ή ριχνεις για να πιασεις καποια συγκεκριμενη δοσολογια σε ppm των methylene blue και malachite green και αν ναι ποια ειναι αυτη???......τελος για το potassium ( ) θα ηθελα αντιστοιχες διευκρινησεις.....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-05, 07:08
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Περίμενα από εσάς τους δυο σαν mod´s να μιλήσετε για το θέμα μας να πείτε τι ακολουθείτε και αν ακολουθείτε με επιχειρήματα και όχι να αμφισβητείτε και να ειρωνεύεστε.
Αν διαβασες το ποστ μου πες που καταλαβες ότι σε ειρωνευτικα? Τις αποψεις μου απλα ανελυσα!!! Καλο ειναι το κλιμα που επικρατει τελευταια σε καποιες ενοτητες του GAB να μη μεταφερεται και εδω χωρις λογο!!!
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-05, 22:31
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν είμαι τόσο αφελής φίλε Kroud , άπλα μελετάω και ψάχνω όλες τις πηγές και ότι μου κάνει το κρατάω , γιατί δεν γεννήθηκα μικρός επιστήμονας.
Απο ολες αυτες τις πηγες που βρηκες και μελετησες καταλαβες οτι αυτη ειναι μια σωστη μεθοδο καραντινας?Αν το πιστευεις αυτο τοτε σε παρακαλω θα ηθελα πολυ να μαθω της πηγες σου.

Παράθεση:
Φίλε Kroud μελετώντας τις αρρώστιες των Δίσκων και αυτών που βλέπουμε τα συμπτώματα αλλά και αυτών που θα μας παρουσιαστούν αργότερα κάνω όλα αυτά προληπτικά και κανένα δισκάκι μου δεν τα τίναξε ίσα ίσα θα έλεγα.
Μα η λογικη της καραντινας αυτη ειναι.Εσυ ξεκινας με την λογικη οτι ειναι αρρωστο το ψαρι και θα το περασω απ'ολα τα φαρμακα για να ειμαι σιγουρος.Ασχετα αν το ψαρακι ειναι μια χαρα.

Δες το post του KostasY68 και θα καταλαβεις τι εννοω.


Σαφως και δεν θα το συνεχισουμε το θεμα γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα μπαινει το ενα ερωτημα πισω απο το αλλο(οπως του anniva) και στο τελος δεν θα καταληξουμε πουθενα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05884 seconds with 12 queries