Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-09, 19:22
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή μια νεα αρχη

Ηρθαν και για μενα οι διακοπες στην Αλεξανδρουπολη,οποτε απο μεθαυριο κιολας θα μπορω να φτιαξω τα DIY ενυδρεια που θελω...αλλα πρωτα θα χρειαστω την βοηθεια σας σε μερικα πραγματα...
οπως εχω ξαναγραψει,εχω ενα 30λιτρο στην Αθηνα(για την κοπελα μου)που αυτη τη στιγμη ομως ειναι αδειο,αλλα θα το ξεκινησω απο τον Σεπτεμβριο..Το θεμα ομως ειναι οτι μιας και σπουδαζω Καβαλα,θελω και καναδυο εδω..
Οποτε μετα απο διαβασμα και σκεψη κατεληξα στα εξης ψαρια και ενυδρεια: ενα ενυδρειο με guppies,platys και κανενα δυο ακομα ειδη
δευτερο με betta,cherry barbs,zebra danios,rasbora
και το τριτο το 30λιτρο που για αυτο δεν θα αποφασησω εγω
οποτε οπως καταλαβαινετε τα πρωτα δυο θα ειναι στην Καβαλα και το αλλο στην Αθηνα.Επισης το πρωτο εχω περιθοριο να το κανω μεχρι 115λιτρα(70*40*40) ενω για το δευτερο θα το συζητησουμε
τωρα λοιπον ξεκιναν οι ερωτησεις:
1 τι γνωμη εχετε για το δευτερο ενυδρειο?ταιριαζουν μεταξυ τους?αξιζει να το κανω μεγαλο και να εχω betta μαζι με αλλα ειδη ή μονος του θα δειχνει πιο ωραιος
2 για τα ενυδρεια τι ισχυει?θα πρεπει να ξεκινησω απο το μικρο και μετα να παω στο μεγαλυτερο?επειδη θα πρεπει αρκετες φορες να φευγω και να αφηνω το ενυδρειο μονο του,θα βαλω αυτοματες ταιστρες,χρονοδιακοπτες κτλ.σαν πρωτο ομως τι προτεινετε?το 115 ή του μονομαχου?

απαντωντας στις αποριες μου θα με βοηθησετε να ξεκινησω απο καπου γιατι εχω μπερδευτει και οι αποριες μου ειναι αρκετες
σας ευχαριστω
-------------------------
τελικα το ενυδρειακι του betta,αν τελικα το κανω για να μπει μονος του θα γινει 40*40*40(62λιτρα)
τωρα περιμενψ απαντησεις σας και σχολια για τα παραπανω και βλεπουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης89 : 13-07-09 στις 19:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-09, 23:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το πρωτο ενυδρειο λες οτι θα το κανεις με ζωοτοκα και κανα 2 ειδη ακομη...τι ειδη?? σκεψου οτι με γκαπυ και πλατυ πολυ συντομα θα εχεις γεμισει απογονους και δε σε παιρνει για μεγαλη ποικιλια...εκτος αν χαριζεις τους απογονους..
το 2ο εφοσον θες να εχεις ολα αυτα τα ειδη θα πρεπει επισης να ειναι μεγαλο..γιατι ειναι ψαρια που θελουν ομαδες (εκτος απο το betta φυσικα) ...οποτε η περιοριζεις τα ειδη η πας για μεγαλο ενυδρειο....επισης θελουν μαλακο νερο αυτα του 2ου...
γνωμη μου μιας και θα λειπεις καποιο διαστημα...πειραματισου πρωτα με το μονομαχοενυδρειο...να δεις τι γινεται με τη ρουτινα οσο λειπεις...(γιατι οκ το τασιμα... αλλα οι αλλαγες νερου????????????) και αργοτερα βλεπεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-09, 09:25
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
γνωμη μου μιας και θα λειπεις καποιο διαστημα...πειραματισου πρωτα ......να δεις τι γινεται με τη ρουτινα οσο λειπεις...(γιατι οκ το τασιμα... αλλα οι αλλαγες νερου????????????) και αργοτερα βλεπεις...
συμφωνω σε αυτο.
Απλα θελω να αναφερω οτι γενικα οσο μεγαλυτερο ενα ενυδρειο τοσο πιο σταθερες συνθηκες εχει..

Εγω τελικα νομιζω οτι πρεπει να ξεκινησεις με το μεγαλο, με χαμηλη ιχθυοφορτιση
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-09, 13:41
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

παιδια χθες καθομουν και σκεφτηκα οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με τυρφη ωστε να κανω το μεγαλο με το μαλακο νερο,οποτε ειπα οτι θα ειναι πιο ευκολο να κανω ενα μικρο με μονομαχο για να ασχοληθω με μαλακο νερο και μετα να παω σε μεγαλητερο(ασε που μπορει στο μελλον να παρω και Α/Ο)αρα τωρα το θεμα ειναι για μεγαλο με ζωοτοκα ή για μονομαχοενυδρειο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το πρωτο ενυδρειο λες οτι θα το κανεις με ζωοτοκα και κανα 2 ειδη ακομη...τι ειδη?? σκεψου οτι με γκαπυ και πλατυ πολυ συντομα θα εχεις γεμισει απογονους και δε σε παιρνει για μεγαλη ποικιλια...εκτος αν χαριζεις τους απογονους..
το 2ο εφοσον θες να εχεις ολα αυτα τα ειδη θα πρεπει επισης να ειναι μεγαλο..γιατι ειναι ψαρια που θελουν ομαδες (εκτος απο το betta φυσικα) ...οποτε η περιοριζεις τα ειδη η πας για μεγαλο ενυδρειο....επισης θελουν μαλακο νερο αυτα του 2ου...
γνωμη μου μιας και θα λειπεις καποιο διαστημα...πειραματισου πρωτα με το μονομαχοενυδρειο...να δεις τι γινεται με τη ρουτινα οσο λειπεις...(γιατι οκ το τασιμα... αλλα οι αλλαγες νερου????????????) και αργοτερα βλεπεις...
για τις αναπαραγωγες Πανο δεν θα εχω γεννηστρα,οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουν να μεγαλωσουν τα μικρα(βεβαια θα εχω οτι χρειαζονται απο κρυψωνες κτλ)αν βεβαια μεγαλωσουν τοτε θα τα χαριζω.
για τις αλλαγες νερου θα μπορω να τις κανω κανονικα,γιατι δεν θα λειπω πανω απο μια εβδομαδα
-------------------------
καθομαι και ψαχουλευω το internet μπας και βρω συγκατοικους για guppies και platys και δεν βρηκα κατι που να μου αρεσει......
μπορειτε να μου προτεινετε κατι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης89 : 14-07-09 στις 13:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-09, 14:23
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλό είναι να αφήσεις τα πολλά ενυδρεία και να κατασταλάξεις σε ένα (κατά προτίμηση στο μεγαλύτερο) και να το στήσεις εκεί που θα είσαι τον περισσότερο καιρό που θα έχεις την πολυτέλεια να το προσέχεις, να το παρακολουθείς, και να είσαι ΕΣΥ ΕΚΕΙ για να προλάβεις ό,τι μπορεί να πάει στραβά ... αλλά και περισσότερο για να μπορείς να το απολαύσεις ..

ημίμετρα του στυλ "θα έχω την κοπέλα μου να ταΐζει, θα βάλω την μάνα μου να αλλάζει νερό, θα βάλω τον σκύλο μου να ρυθμίζει τις ώρες των φώτων κτπ " είναι σενάριο καταδικασμένο να αποτύχει με τελικό αποδέκτη τα ψάρια σου ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-09, 19:17
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
καλό είναι να αφήσεις τα πολλά ενυδρεία και να κατασταλάξεις σε ένα (κατά προτίμηση στο μεγαλύτερο) και να το στήσεις εκεί που θα είσαι τον περισσότερο καιρό που θα έχεις την πολυτέλεια να το προσέχεις, να το παρακολουθείς, και να είσαι ΕΣΥ ΕΚΕΙ για να προλάβεις ό,τι μπορεί να πάει στραβά ... αλλά και περισσότερο για να μπορείς να το απολαύσεις ..

ημίμετρα του στυλ "θα έχω την κοπέλα μου να ταΐζει, θα βάλω την μάνα μου να αλλάζει νερό, θα βάλω τον σκύλο μου να ρυθμίζει τις ώρες των φώτων κτπ " είναι σενάριο καταδικασμένο να αποτύχει με τελικό αποδέκτη τα ψάρια σου ...
φιλε crazyio να με συγχωρεσεις γιατι εκανα ενα λαθος,οταν εννοουσα οτι θα πρεπει να φευγω,δεν εννοουσα καθε εβδομαδα,το πολυ 6-7 μερες τον μηνα και αυτες διασκορπισμενες.δηλαδη εγω θα κανω τα παντα περι αλλαγων κτλ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-07-09, 01:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
καθομαι και ψαχουλευω το internet μπας και βρω συγκατοικους για guppies και platys και δεν βρηκα κατι που να μου αρεσει......
μπορειτε να μου προτεινετε κατι?
-Γαριδες αμανο, τσερρυ, red nose, ninja.
-Nerite snails (Neritina natalensis), apple snails (Pomacaea bridgesii)
-Ζεβρακια (Danio rerio)
-CPDs (Brachydanio margaritatus)
-Pseudomugil furcata
-Melanotaenia praecox
-Telmatherina ladigesi
-Bumble bee gobys (Brachygobius xanthozona)
-Badis badis

και καποια αλλα που ειναι δυσκολοτερο να βρεθουν Ελλαδα..
Και φυσικα οχι ολα μαζι, απλα υπο ορους καποια ειδη θα μπορουσαν να συμβιωσουν με ζωοτοκα απο αποψη σκληροτητας και ΡΗ..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-07-09, 01:14
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

iriatherina werneri θα μπορουσαν να συζησουν με καποιο απο τα παραπανω ψαρια;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-07-09, 03:13
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Με καποια απο αυτα τα ψαρια ναι. Με ζωοτοκα οχι. Τα werneri θελουν πιο μαλακο νερο και ΡΗ απο 6-7 με ιδανικη τιμη το 6.4-6.6.
Τα παραπανω ειδη που ανεφερα εχουν προσαμοστει στους βιοτοπους τους να ζουν απο ελαφρως οξινα και ουδετερα , εως αλκαλικα (μεχρι και υφαλμυρα) νερα.Καποια απο την περιοχη της Ινδιας και Ινδοκινας ζουν σε πολυ σκληρα και αλκαλικα νερα. Μερικα απο αυτα απαιτουν ή ανεχονται καλα το αλατι οπως και τα ζωοτοκα.
Με αυτο το σκεπτικο λοιπον αναφερω οτι υπο ορους και επειτα απο σοφη επιλογη ειδων θα μπορουσαν να συνυπαρξουν με ζωοτοκα.
Αν και για μενα τα ζωοτοκα καλυτερα μονα τους ή με ειδη απο Κ.Αμερικη που συνυπαρχουν στον βιοτοπο τους.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-07-09, 12:20
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
-Γαριδες αμανο, τσερρυ, red nose, ninja.
-Nerite snails (Neritina natalensis), apple snails (Pomacaea bridgesii)
-Ζεβρακια (Danio rerio)
-CPDs (Brachydanio margaritatus)
-Pseudomugil furcata
-Melanotaenia praecox
-Telmatherina ladigesi
-Bumble bee gobys (Brachygobius xanthozona)
-Badis badis

και καποια αλλα που ειναι δυσκολοτερο να βρεθουν Ελλαδα..
Και φυσικα οχι ολα μαζι, απλα υπο ορους καποια ειδη θα μπορουσαν να συμβιωσουν με ζωοτοκα απο αποψη σκληροτητας και ΡΗ..
σε ευχαριστω πολυ raven θα κατσω να το ψαξω
-------------------------
τελικα παιδια βρηκα Α/Ο οποτε δεν θα φτιαξω το tank με τα ζωοτοκα(αν και μου αρεσαν παρα πολυ τα bublebee gobies)

οποτε ξεκιναω με το μονομαχοενυδρειο και βλεπουμε

σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια σας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημητρης89 : 15-07-09 στις 12:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05216 seconds with 12 queries