Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-07, 19:33
saruman Ο χρήστης saruman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Μεσογειακό ενυδρείο ... (ΑΛΜΥΡΟ VS ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ)

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ FOROUM ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ?
ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 100 LT ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ,ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΘΑΛΛΑΣΙΝΟΥ,ΟΧΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΑΙ,ΕΝΝΟΩ ΑΠΟ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΑΝΩ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΨΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΙΠΠΟΚΑΜΠΟΥΣ ΚΤΛ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ..ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΠΛΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ
ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΑΛΜΥΡΟ ΝΕΡΟ?ΥΠΟΨΗΝ ΟΤΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΘΑ ΦΥΛΑΣΣΕΤΑΙ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΚΟΥΒΑΔΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΘΑΡΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ....

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.
-------------------------
........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη saruman : 15-10-07 στις 19:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-07, 19:40
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Χωρίς να έχω θαλλασινό,είναι κρίμα να παίρνεις ένα ψάρι από το φυσικό του περιβάλλον και να το βάζεις μέσα σε ενυδρείο,πόσο μάλλον των 100 λίτρων.Είναι μεγάλες οι πιθανότητες τα ενήλικα να μή σου επιβιώνουν,ίσως μόνο μωρά.Αλλά και πάλι δέν είναι κάτι που συμβαδίζει με το χόμπι....
Καλησπέρα κιόλας και καλώσήρθες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-07, 20:47
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

απ την αλλη και πολλα ψαρια γλυκου και τα περισσοτερα θαλασσινου ειναι αγρια πιασμενα απο τον φυσικο τους βιοτοπο...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-07, 21:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να έχω θαλλασινό,είναι κρίμα να παίρνεις ένα ψάρι από το φυσικό του περιβάλλον και να το βάζεις μέσα σε ενυδρείο,πόσο μάλλον των 100 λίτρων.Είναι μεγάλες οι πιθανότητες τα ενήλικα να μή σου επιβιώνουν,ίσως μόνο μωρά.Αλλά και πάλι δέν είναι κάτι που συμβαδίζει με το χόμπι....
Αρα , εμεις οι θαλασσινοι πρεπει να το κλεινουμε σιγα-σιγα το ''μαγαζι'' ...
Οσο αφορα την επιβιωση των ενηλικων θαλασσινων ψαριων , εχεις επισης απολυτως αδικο.Αυτα σαν παρενθεση.

Φιλε saruman , θες να φτιαξεις ενα ενυδρειο με ελληνικα θαλασσινα ψαρια αν καταλαβα καλα ...δες στην κατηγορια ''Μεσογειακο ενυδρειο'' τι αφορα το θεμα και οτι θες ,το ξανασυζηταμε Να ξερεις οτι δεν ειναι τοσο απλο οσο φανταζεσαι .Τι εμπειρια εχεις απο ενυδρεια γενικα ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-07, 21:11
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Καλησπερα φίλε saruman (καμιά συγγένεια μ αυτόν από τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιών ).
Καταρχήν μια μικρή παράκληση να μην γράφεις με κεφαλαία γιατί τα κεφαλαία στο διαδίκτυο δείχνουν ότι φωνάζεις
Απ οτι καταλάβαμε θες να φτιάξεις ένα θαλασσινό ενυδρείο μεσογειακού τύπου.Το ενυδρείο σου είναι αρκετά μικρο για αρχάριο αλλά με πάρα πολύ διάβασμα και αν είσαι επίσης καλός δέκτης των παρατηρήσεων που θα σου γίνουν από τα πιο έμπειρα μέλη εδώ μέσα θα τα πας καλά.
Σαν πρωτη παρατηρηση θα ελεγα οτι πρεπει να φτιαχνεις το νερο εσυ με συνθετικο αλατι του εμποριου για να εισαι σιγουρος οτι ειναι καθαρο.Θα χρειαστεις επισης μια αντιστροφη οσμωση γιατι ξερω οτι το νερο της Θεσ/νικης ειναι πολυ σκληρο.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-07, 21:13
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να έχω θαλλασινό,είναι κρίμα να παίρνεις ένα ψάρι από το φυσικό του περιβάλλον και να το βάζεις μέσα σε ενυδρείο,πόσο μάλλον των 100 λίτρων.Είναι μεγάλες οι πιθανότητες τα ενήλικα να μή σου επιβιώνουν,ίσως μόνο μωρά.Αλλά και πάλι δέν είναι κάτι που συμβαδίζει με το χόμπι....
Καλησπέρα κιόλας και καλώσήρθες!
Φιλε μου νομιζω οτι εισαι λαθος σχεδον σε ολα.
Φιλικα.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-07, 21:54
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε saruman καλώς όρισες κατ΄ αρχάς στο θαλασσινό κομμάτι του Gab.
Το να φτιάξεις ένα Μεσογειακό ενυδρείο σε τόσα λίγα λίτρα είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Όχι όμως και αδύνατο, αν ξεχάσεις τα ψάρια (σχεδόν όλα) και εστιαστείς σε μερικά ασπόνδυλα, δηλαδή γαρίδες, σαλιγκάρια κλπ. Υπάρχουν βέβαια κάποια πολύ μικρά είδη ψαριών που μπορούν να ζήσουν στα περιορισμένα λίτρα σου. Ένα δυο βέβαια όσον αφορά τον αριθμό.
Υπάρχουν άλλες περισσότερο σημαντικές ερωτήσεις που μπορείς να κάνεις σχετικά με αυτά τα συστήματα παρά με το κομμάτι των αλλαγών νερού.
Ο τίτλος αλμυρό vsγλυκό δεν «κολλάει».
Εν πάση περίπτωση ΑΝ και εφόσον είσαι 1000% σίγουρος για την καθαρότητα του νερού που θα προμηθευτείς (προσωπικά δεν θα ήμουν…), τότε ναι μπορείς να κάνεις αλλαγές νερού από την παραλία.
Εγώ θα σου πρότεινα όμως να εμβαθύνεις περισσότερο στα θαλασσινά συστήματα, να διαβάσεις και στο forum και στον internet γενικότερα για αυτά και μόλις είσαι σίγουρος για την επιτυχία του εγχειρήματός σου, προχωράς.
Υπάρχουν πολλά πράγματα σχετικά που θα πρέπει να σε απασχολήσουν, όπως η διατήρηση της σωστής θερμοκρασίας, η διατήρηση των παραμέτρων του νερού, η επιλογή του εξοπλισμού κλπ.
Ευτυχώς ένα Μεσογειακό σύστημα δεν έχει και τεράστιες διαφορές από ένα αντίστοιχο τροπικό θαλασσινό, οπότε θα βρεις απαντήσεις σε πολλές σου απορίες.

Ότι απορίες έχεις, μπορείς να τις θέτεις χωρίς δισταγμό.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-07, 23:36
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Isidoros Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου νομιζω οτι εισαι λαθος σχεδον σε ολα.
Φιλικα.
Η απάντησή μου αφορά τα ψάρια που βρίσκεις σε ελληνικά νερά,όχι τα τροπικά....Σκέψου να πιάσεις τσιπούρα και κέφαλο και να τα βάλεις σε 100 λίτρα ενυδρείο....Είναι κρίμα ή δέν είναι.Θα επιβιώσουν?Μιλάω για ενήλικα....Μιλάω με το δικό μου μυαλό και ίσως αυτά να μή στέκουν,αλλά αυτά τα ερωτηματικά μου δημιουργούνται.Πείτε μου να ξέρω γιατί προσωπικά θα ένιωθα πολύ άσχημα άν έβαζα σε 100 λίτρα ενυδρείο ένα πελαγίσσιο ψάρι,άν μου πείτε ότι σκέφτομαι λάθος ειλικρινά θα το δεκτώ και θα ανακουφιστώ.
Φιλικά επίσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-07, 23:45
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέψου να πιάσεις τσιπούρα και κέφαλο και να τα βάλεις σε 100 λίτρα ενυδρείο....Είναι κρίμα ή δέν είναι.Θα επιβιώσουν?Μιλάω για ενήλικα....
Και ενα oscar αν βαλεις σε 100 λιτρα ενυδρειο κριμα και αδικο ειναι ...αρα ειναι θεμα χομπιστα .Ο σωστος χομπιστας θα βαλει στη γυαλα του αυτα που χωρανε και αυτα που ο ιδιος μπορει να φροντισει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-07, 23:54
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ενα oscar αν βαλεις σε 100 λιτρα ενυδρειο κριμα και αδικο ειναι ...αρα ειναι θεμα χομπιστα .Ο σωστος χομπιστας θα βαλει στη γυαλα του αυτα που χωρανε και αυτα που ο ιδιος μπορει να φροντισει
Ακριβώς,σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.Οπότε μου δημιουργείται η εξής ερώτηση....Μήπως τα 100 λίτρα είναι λίγα για μεσογειακό?Χωρίς να έχω στα σχέδιά μου κάτι τέτοιο,με ενδιαφέρει να μάθω κάτι παραπάνω....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-10-07, 07:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ανάλογα με το τι θα ασχοληθούμε, κρίνουμε πότε ένα ενυδρείο είναι μικρό και πότε όχι.
Αν ο φίλος μας θέλει να βάλει στο 100λιτρο αρκετά ψάρια, τότε είναι μικρό. Αν όμως βάλει μερικές γαρίδες, καβουράκια, σαλιγκάρια και ένα με δυο πολύ μικρά ψαράκια, τότε και τα 100 λίτρα είναι μια χαρά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-10-07, 08:38
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Ναι βέβαια,οστρακοειδή και ασπόνδυλα σε 100 λίτρα ίσως να μήν έχουν πρόβλημα,και μικρά ψαράκια όπως λιθρίνια ας πούμε.Εγώ άν δέ κατάλαβα λάθος ο φίλος μας μίλησε για ψάρια,και ακούγοντας ψάρια ελληνικών θαλλασών φαντάζομαι ψαρούκλες.Αυτό που μάλλον μου κακοφαίνεται είναι πως όταν θα δώ ένα ψάρι σε πετ σοπ και το αγοράσω,φυσικά θα του προσφέρω καλύτερες συνθήκες από εκείνες που ζοριζόταν,ενώ άν πιάσω ένα ψάρι από την παραλία το οποίο κολυμπούσε σε ανοιχτή θάλλασα,πώς είναι δυνατόν να του προσφέρω καλύτερες συνθήκες μέσα σε ενυδρείο?Αυτό με απασχολεί κατα κύριο λόγο,και άν κάπου κάνω λάθος διορθώστε με....
Καλημερα σας....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-10-07, 11:29
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν έχεις λάθος... αλλά ούτε λιθρίνι μπορεί να βάλει...(αν το βρει κιόλας).
Λέγοντας μικρά ψαράκια, μιλάω για πραγματικά μικρά, μικρότερα των 5-6 εκατοστών....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-10-07, 11:30
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
και μικρά ψαράκια όπως λιθρίνια ας πούμε
Μικρα ειναι τα λιθρινια?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-10-07, 12:03
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μικρα ειναι τα λιθρινια?
Σε σχέση με τα υπόλοιπα μικρά δέν είναι?Ενδεικτικά τα ανέφερα έτσι κι αλλιώς,κάποιο άλλο μικρότερο ίσως ταίριαζε περισσότερο στο παράδειγμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-10-07, 12:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ούτε σπάρο δεν μπορεί...
Εκτός μεγέθους, πρέπει να δει και τις συνήθειες των ψαριών.
Έτσι και ο σπάρος είναι κινητικό ψάρι, άρα δεν κάνει σε τόσο μικρό ενυδρείο.
Υπάρχουν κάτι μικρά σαν κοκοβιοί, που είναι μικρά και δεν κινούνται πολύ. Όλη την ώρα κάθονται στον βράχο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-10-07, 15:13
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Η απάντησή μου αφορά τα ψάρια που βρίσκεις σε ελληνικά νερά,όχι τα τροπικά....Σκέψου να πιάσεις τσιπούρα και κέφαλο και να τα βάλεις σε 100 λίτρα ενυδρείο....Είναι κρίμα ή δέν είναι.Θα επιβιώσουν?Μιλάω για ενήλικα....Μιλάω με το δικό μου μυαλό και ίσως αυτά να μή στέκουν,αλλά αυτά τα ερωτηματικά μου δημιουργούνται.Πείτε μου να ξέρω γιατί προσωπικά θα ένιωθα πολύ άσχημα άν έβαζα σε 100 λίτρα ενυδρείο ένα πελαγίσσιο ψάρι,άν μου πείτε ότι σκέφτομαι λάθος ειλικρινά θα το δεκτώ και θα ανακουφιστώ.
Φιλικά επίσης.
Για αρχή να πω και εγώ ότι στα 100 λίτρα δεν μπαίνει ούτε Γυλος.Το πρώτο λάθος κατά την προσωπική μου άποψη είναι ότι τα μωρά θα επιβιώσουν πιο εύκολα.Τα ενήλικα είναι ολοκληρωμένος οργανισμος αρά και πιο ανθεκτικός (παντα στα σωστα λιτρα).Το τι συμβαδίζει με το χόμπι και τι όχι είναι μεγάλη κουβέντα.Επισης για το αν ειναι κριμα που περνουμε κατι απο την φυση και τα βαζουμε στο ενυδρειο μας εξαρταται απο εμας.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-10-07, 15:43
saruman Ο χρήστης saruman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή ΑΛΜΥΡΟ VS ΓΛΥΚΟ

ευχαριστω ολους σας παιδια,κατ'αρχην συγνωμη για τον τιτλο,συγνωμη για τα κεφαλαια γραμματα στο προηγουμενο post,(γιατι ομως θεωρειτε οτι, οποιος γραφει με κεφαλαια φωναζει?εγω απλα βαριεμαι τους τονους...sorry)και μπαινω στο θεμα.Nα σας πω την αληθεια δεν νιωθω και πολυ καλα με το να κανω αυτη την κινηση στο ενυδρειο τον 100 lt,φυσικα δεν σκοπευα να βαλω και πολλα ψαρια, 5 η 6,και κανα αλλο μικροοργανισμο.θα ηθελα ομως καλα μου παιδια να μου πειτε την γνωμη σας σε αυτο.σκοπευω να κανω μια λιμνουλα στο εξοχικο μου,οπου σκοπευω να μεινω και μονιμα.οχι ιδιαιτερα μεγαλη αλλα οχι και μικρη,δεν ξερω διαστασεις αυτη την στιγμη sorry..
εκει λοιπον θα βαλω σιγουρα αλμυρο νερο,με οχι αρκετα ψαρια εξ αρχης,με την προυποθεση ομως,oτι αυτα καποια στιγμη θαγεννησουν κ.ο.κ.
ακομα θα βαλω αχινους,γαριδες και διαφορους αλλους μικροοργανισμους.πιστευεται κατι τετοιο θα ειναι πολυεξοδο?μετα, η βροχη η ακομη και η υγρασια θα το επηρεαζουν?ο ηλιος?θα ηθελα καποιος με υπομονη στο γραψιμο να με συμβουλεψει?οτι και οποιο και να ειναι αυτο..

και παλι ευχαριστω για την αναγνωση του μυνηματος μου
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ.

Κος SARUMAN
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-10-07, 16:14
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες!!!!

Κατ΄αρχάς η αλήθεια είναι πως όντως 100 λίτρα θαλασσινό δεν θα το ευχαριστηθεις και αργότερα σἰγουρα θα αναζητήσεις μεγαλύτερο.....

Δεύτερον Ιππόκαμπους από την Μεσόγειο (άγριους,γτ αναπαραγωγής δεν υπάρχουν) ξέχνα το !!.Συγνώμη που το λέω έτσι ωμά αλλά είναι ήδη πολύ ευαίσθητα και βρίσκονται στην κόκκινη λίστα...Είναι μονογαμικά ζώα και αν αφαιρέσεις ένα από την φύση θα προκαλέσεις μόνο κακό...και αν είναι άγριο θα πρέπει να το ταΐζεις ζωντανή τροφή και πέρα από αυτό που είναι το λιγότερο εν τέλει, οι άγριοι ιππόκαμποι έχουν μικρά ποσοστά επιβίωσής στο ενυδρείο .Αν πάντως σου αρέσουν πολύ αυτά τα πλάσματα ,όπως και μένα μπορείς κάλλιστα να ετοιμάσεις ένα ενυδρείο για τροπικούς ιπποκάμπους ,πάντα αναπαραγωγής ,αλλά πρώτα μελέτη και μελέτη και μελέτη....

Τώρα εγώ δεν κατάλαβα κάτι από την τελευταία δημοσίευση.

Παράθεση:
λιμνουλα στο εξοχικο μου,οπου σκοπευω να μεινω και μονιμα.οχι ιδιαιτερα μεγαλη αλλα οχι και μικρη,δεν ξερω διαστασεις αυτη την στιγμη sorry..
εκει λοιπον θα βαλω σιγουρα αλμυρο νερο
η λίμνη θα έχει θαλασσινό νερό ή το παρανόησα??!!


πάντως ότι επιλέξεις να κάνεις πολύ διάβασμα και υπομονή και σίγουρα το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-10-07, 16:14
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Aυτό που λες απλά δεν γίνεται.....
Υπάρχουν τόσα πολλά γιατί, που θα ήταν κουραστικό να τα αναφέρω.
Οπότε καλύτερα να το ξεχάσεις....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-10-07, 17:48
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω διατηρουσα Μεσογειακο σε 80 λιτρα πριν 15 χρονια οταν εμενα στο νησι.Δεν ειχα καμμια γνωση και καμια βοηθεια απο κανεναν και παρολα αυτα καποια ψαρια μου εζησαν για χρονια ! Με αυτο θελω να πω οτι με πεισμα και αγαπη γι αυτο που κανεις μπορεις να πετυχεις.ποσο μαλλον αν εχεις και την βοηθεια που παρεχεται σε αυτο το φορουμ. Προυποθεση βεβαια η προσπαθεια να ειναι σοβαρη και οχι στιγμιαιος ενθουσιασμος.
Οσον αφορα τους ιπποκαμπους κανενας δεν εζησε πλεον των 3 ημερων. Και την κυρια αιτια που εστιαζω την μειωση του πληθυσμου τους ειναι οι τρατες.Εχετε δει ποτε τι μικροψαρα εχει μεσα ο σακκος κατα το καλαρισμα :
νεογνα απο φαγκρια,συναγριδακια,σκαθαρια,και αλλα πολλα που παν υπερ πιστεος ! Τους δε ιπποκαμπους τους σαρωνει..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-10-07, 20:15
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

επισης αν βαλουμε εναν ανθρωπο σε ενα κλουβι που ισα ισα θα τον χωραει θα ζησει αν του δινουμε φαι κ νερο !!!
το ζητουμενο ειναι αν η πως θα επιβιωσει οεο ??
αυτα τα ολιγα...περι χωρου.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-10-07, 22:00
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αυτο να το πει καποιος σε αυτους που αγοραζουν τα 5αλιτρα με το νεμο μεσα..
Εγω αρνουμαι να νοιωσω τυψεις που ως αρχαριος στριμωξα 1 γυλο και μερικους γωβιους σε 80 λιτρα. Η εμπειρια και μονο αξιζε τον κοπο και ακομα και σημερα αν μπορουσα θα εστηνα ενα (μεγαλυτερο φυσικα) μεσογειακο και αυτη τη φορα θα το εκανα σωστα. Μην ειμαστε πολυ αυστηροι με τους νεους ακουαριστες ακομα και αν κανουν λαθη γιατι ποιος ξερει αν καποιον απο αυτους τον δουμε μελλοντικα να πρωτοπορει στο μεσογειακο οικοσυστημα που τοσο πισω εχει μεινει σε σχεση με τα τροπικα..και ειναι κριμα!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-10-07, 03:43
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω διατηρουσα Μεσογειακο σε 80 λιτρα πριν 15 χρονια οταν εμενα στο νησι.Δεν ειχα καμμια γνωση και καμια βοηθεια απο κανεναν και παρολα αυτα καποια ψαρια μου εζησαν για χρονια ! Με αυτο θελω να πω οτι με πεισμα και αγαπη γι αυτο που κανεις μπορεις να πετυχεις
αγαπητε φιλε να εισαι σιγουρος οτι τα ψαρια δεν σου εζησαν απο πεισμα και αγαπη, αλλα απο καθαρη τυχη...
οταν καποιος μπαινει και γραφει οτι θελει να στησει μεσογειακο και δειχνη να μην κατεχει εστω τις βασικες αρχες του θαλασσινου, τοτε πρεπει να ειμαστε αυστηροι...
και αυτο απο την στιγμη που πλεον υπαρχει απλετη πληροφορηση οπως σωστα αναφερες, στα forum..
διαβασμα λοιπον, και ας μην παρασυρομαστε απο την ιδεα πηρα αποχη, πηγα παραλια, και γεμισα το ενυδρειο...
ολα ζωντανα ειναι και αξιζουν τον σεβασμο μας...
αυτα....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-10-07, 06:56
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Θα ήθελα και εγώ να προσθέσω στη συζήτησή σας την άποψή μου.
Τα 100 λίτρα, έχουν πολλούς περιορισμούς αλλά δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο, για να λειτουργήσει.
Όσον αφορά τους οργανισμούς, που θα μπορούσε να φιλοξενήσει, θέλω να αναφέρω, πως υπάρχουν πολλά είδη ψαριών, που ζουν ενδημικά στις αποχές, των οποίων το μέγεθος δεν υπερβαίνει τα λίγα εκατοστά. Τα συγκεκριμένα ψαράκια, σε περιορισμένο αριθμό, μπορούν να αναδείξουν ένα τέτοιο μικρό σχετικά σύστημα, το οποίο θα έχει πραγματικό ενδιαφέρον.
Επίσης υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός ασπόνδυλων οργανισμών, που μπορούν να συμβιώσουν και ταυτόχρονα να βοηθούν στην ολοκλήρωση του βιολογικού κύκλου του φυσικού συστήματος.
Αλανιάρικα ψάρια, μπορούν να τοποθετηθούν, μόνο στο στάδιο του γόνου, με σκοπό να απελευθερωθούν μόλις μεγαλώσουν αρκετά. Και μεγαλώνουν πολύ γρήγορα, παρόλα τα θεωρητικά λίγα λίτρα, που τους παρέχονται.

Πάντως το όλο εγχείρημα, θα πρέπει να διακατέχεται, από σοβαρότητα και υπευθυνότητα και όχι από επιπόλαιες κινήσεις. Όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές, ένα Μεσογειακό σύστημα, δεν θα πρέπει να θεωρείται σαν το ενυδρείο του φτωχού, αλλά σαν ένα ολοκληρωμένο φυσικό σύστημα, που απαιτεί γνώσεις και εμπειρία. Προϋπόθεση είναι η μελέτη του αντικειμένου.
Η μελέτη της λειτουργίας των τροπικών φυσικών συστημάτων, θα βοηθήσει πολύ.

Όσον αφορά τους ιππόκαμπους, δεν το συζητώ. Όπου τους βλέπουμε στις θαλασσινές μας εξορμήσεις θα πρέπει να τους θαυμάζουμε, να τους φωτογραφίζουμε και να τους αφήνουμε όπως τους βρίσκουμε.

Κάτι άλλο που δεν κατάλαβα, είναι η χρήση της αερόπετρας, που αναφέρεις. Εννοείς να αποθηκεύεις φυσικό θαλασσινό νερό, για μεγάλα χρονικά διαστήματα, με κάποια οξυγόνωση?
Θα ήθελα να σε πληροφορήσω, πως το θαλασσινό νερό, που συλλέγεται για ενυδρειακές ανάγκες, θα πρέπει να χρησιμοποιείται άμεσα, διαφορετικά θα πρέπει να υποστεί ειδικής επεξεργασίας, για να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί μελλοντικά σαν νεκρό νερό. Κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο, ενώ ταυτόχρονα εγκυμονεί και πολλούς κινδύνους.
Καλή συνέχεια

Υ.Γ. Η σύλληψη οργανισμών από το φυσικό τους περιβάλλον, και η διατήρησή τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας, αποτελεί χαρακτηριστικό, ενός μεγάλου μέρους του χόμπι μας και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να αναφέρεται σαν κάτι το επιλήψιμο, ειδικά από άτομα, που γνωρίζουν και εφαρμόζουν τις ισορροπίες.
Η συναισθηματική πλευρά του, είναι πράγματι ένα θέμα, αλλά ίσως αφορά αυτούς που δεν ασχολούνται με το χόμπι. Σίγουρα όμως αποτελεί αντικείμενο, άλλης συζήτησης.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-10-07, 07:53
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Η σύλληψη οργανισμών από το φυσικό τους περιβάλλον, και η διατήρησή τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας, αποτελεί χαρακτηριστικό, ενός μεγάλου μέρους του χόμπι μας και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να αναφέρεται σαν κάτι το επιλήψιμο, ειδικά από άτομα, που γνωρίζουν και εφαρμόζουν τις ισορροπίες.
Η συναισθηματική πλευρά του, είναι πράγματι ένα θέμα, αλλά ίσως αφορά αυτούς που δεν ασχολούνται με το χόμπι. Σίγουρα όμως αποτελεί αντικείμενο, άλλης συζήτησης.
Συμφωνω απολυτα Νικο ...σε ολα !
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-10-07, 14:33
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
αγαπητε φιλε να εισαι σιγουρος οτι τα ψαρια δεν σου εζησαν απο πεισμα και αγαπη, αλλα απο καθαρη τυχη.
Πεισμα και αγαπη ηταν οτι κουβαλουσα σχεδον καθημερινα επι 3 χρονια μπετονια απο την θαλασσα για αλλαγες.
Πεισμα και αγαπη ηταν οτι ειχα το ενυδρειο στο δωματιακι μου 3Χ3 και ημανα μου απειλουσε να μου το σπασει αν δεν το πεταγα.
Τυχη ηταν οτι χρησιμοποιησα ζωντανη τραγανα για διακοσμηση επειδη μου αρεσε οπτικα και χωρις να γνωριζω τιποτα για την σημασια του ζωντανου βραχου στο θαλασσινο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-10-07, 17:56
Το avatar του χρήστη Θανάσης
Θανάσης Ο χρήστης Θανάσης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-06-2006
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 464
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θανάσης
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων

Όσον αφορά τους ιππόκαμπους, δεν το συζητώ. Όπου τους βλέπουμε στις θαλασσινές μας εξορμήσεις θα πρέπει να τους θαυμάζουμε, να τους φωτογραφίζουμε και να τους αφήνουμε όπως τους βρίσκουμε.


Και ΔΕΝ τους ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ !!!!
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-10-07, 04:23
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NPS Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Η σύλληψη οργανισμών από το φυσικό τους περιβάλλον, και η διατήρησή τους σε συνθήκες αιχμαλωσίας, αποτελεί χαρακτηριστικό, ενός μεγάλου μέρους του χόμπι μας και κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να αναφέρεται σαν κάτι το επιλήψιμο
το επιληψιμο δεν ειναι η συλληψη των μεσογειακων οργανισμων, αλλα η πληρης αγνοια τροπου διατηρησης αυτων στην αιχμαλωσια...
αυτο ισχυει και στο τροπικο θαλασσινο, μονο που εκει το οποιοδηποτε λαθος της αγνοιας, το πληρωνεις αδρα, ενω στο μεσογειακο οχι, και αυτο ισως να ειναι ενας απο τους λογους που αρκετοι αποφασιζουν την κατασκευη ενος θαλασσινου μεσογειακου, και οχι τροπικου...
κατι που ποτε μου δεν καταλαβα, γιατι ουτως η αλλως η τεχνολογικη υποστηριξη και των δυο, ειναι σχεδον η ιδια, ενω την ομορφια των εμβυων οντων μεταξυ των δυο δεν την συγκρινω, αν και αυτο ειναι και υποκειμενικο...
και εντελη αν θελετε μεσογειακο βαλτε τις μασκες σας, τραβατε Σαρωνιδα και απολαυστε βυθο, ταυτοχρονα με γυμναστικουλα...
απλα σκεψεις για συζητηση...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-10-07, 05:32
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Όπως έχω αναφέρει σε πολλές δημοσιεύσεις μου, ένα Μεσογειακό φυσικό σύστημα, έχει ανάλογες ομορφιές, με ένα αντίστοιχο τροπικό και προσφέρει τις ίδιες συγκινήσεις στο χομπίστα.
Απορώ γιατί δεν έχει αναδειχθεί και στη χώρα μας, όπως συμβαίνει και σε άλλες Μεσογειακές χώρες και όχι μόνο.

Αγαπητέ enzo, θα συμφωνήσω σε αρκετά, από αυτά που επισημαίνεις, τα οποία εμπερικλείονται στη φράση μου, ότι το Μεσογειακό σύστημα σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να αποτελέσει "το ενυδρείο του φτωχού".
__________________
Φιλικά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο αλμυρο νερο & προβληματα kamberman Θαλασσινό νερό - Γενικά 79 21-12-10 01:45
ΧΡΗΣΗ DI ΣΕ ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ? ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 14-05-07 11:00
εμβολιασμοσ σε αλμυρο νερο!!γινετε? joe21r Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 09-03-06 23:44
Μεσογειακό ενυδρείο -help bakogiannisd Μεσογειακό 2 19-12-05 11:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,25192 seconds with 14 queries