Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-15, 20:47
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Μy precious tank..

BORKED

Σας παρουσιάζω το 20άλιτρο θαλασσινό που ξεκίνησα τον περασμένο Μάρτιο, ώστε να κάνω τις "δοκιμές μου", το οποίο και παρέμεινε στην ανηψιά μου πλέον, μιας και έφτιαξα το καλοκαίρι ένα 400άλιτρο..
Τα λάθη που έκανα από την αρχή.. άπειρα..
Πρώτα απ' όλα, έβαλα άσπρη χαλαζιακή άμμο, αντί για την άμμο της θάλασσάς μας... Δεν είχα διακυμάνσεις στο ph καθώς άλλαζα συνεχώς νερό από καθαρή θάλασσα..
¶φησα μόνο ένα μήνα το ενυδρείο για στρώσιμο, διαβάζοντας σχεδόν καθημερινά στο φόρουμ εδώ..., με συνέπεια, όταν έβαλα το πρώτο ψαράκι, να έχω ακόμα 0,5 περίπου αμμωνία και ελάχιστα νιτρώδη..
Έβαλα καβούρια και μεγάλους ερημίτες στο ενυδρείο Ειδικά οι μεγάλοι ερημίτες, είναι εντυπωσιακά πλάσματα, αλλά κάνουν το ενυδρείο ΑΝΩ ΚΑΤΩ... Δεν το προτείνω σε κανένα να βάλει
Είχα κυκλοφορία μόνο την έξοδο από το φίλτρο.. στην οποία πρόσθεσα αργότερα μία μικρή αντλία..
Ότι "φυτά" έβαζα μέσα έλιωναν μετά από λίγες μέρες.. το διόρθωσα με σωστότερο φωτισμό, από τα 3w πήγα στα 10w LED.. Πλέον βλέπω και pearling καθημερινά από τα καφέ και κόκκινα καθώς και από τα φύκια..
Έχω περίπου 4 μήνες που διατηρώ φύκια στο ενυδρείο και πάνε μια χαρά αν και δεν είναι καν φυτεμένα θα έλεγα στο υπόστρωμα, καθώς είναι πολύ λίγο και ένα καβούρι που δεν έχω καταφέρει να το βγάλω τα ξεσκάβει συνεχώς... (δεν φαίνοται δυστυχώς σχεδόν καθόλου στο βίντεο)
Είχα ακούσει από όλους οτι είναι αδύνατον να κρατήσεις φύκια σε ενυδρείο, λόγω του ότι χρειάζονται καθαρό νερό κυρίως, αλλά αν και δεν έχω δει παραφυάδες (μάλλον λόγω ανεπάρκειας υποστρώματος), έχω ανάπτυξη και τα έχω κουρέψει 2 φορές..
Είχα δοκιμάσει και με τον λίγο φωτισμό, αλλά και αυτά μέσα σε λίγες μέρες καφέτιαζαν εντελώς και αποσπόντουσαν από τις ρίζες..
Οπότε πιστεύω ότι εκτός από το σωστό νερό (που το έχω) θέλουν και αρκετό φως..

Το πρώτο ψαράκι που είχα βάλει ήταν ένας γωβιός πράσινος, ο οποίος έτρωγε από την δεύτερη μέρα κομματάκια γαριδούλας.. αλλά τον έβλεπα από ελάχιστα έως καθόλου.. μόλις εμπαινε το κεφάλι μου και μόνο μέσα στο δωμάτιο, εξαφανιζόταν...
Επίσης μία κίτρινη κλασική ανεμώνη, την οποία ταίζω γαριδούλες και έχει τουλάχιστον 3πλασσιαστεί μέχρι σήμερα σε μέγεθος και έχει αποσχιστεί 2 φορές, δίνοντάς μου άλλη μία που έχω ακόμα, αλλά και άλη μία η οποία κατά την απόσχιση δεν τα κατάφερε (είχε το 1/10 του μεγέθους του άλλου κομματιού...)

Μετά από μια ολική τροποποίηση, αλλάζοντας και την άμμο από την θάλασσα, ξαναπήγε στο μέρος που ζούσε ο γωβιός, οι σχέσεις μας είχαν ψυχρανθεί και έβαλα 2 ανεμονογοβιούς πολύ μικρούς, κυκλοφορούσαν παντου στο ενυδρείο, τους τάιζα με το χέρι μικροσκοπικα κομματακια γαρίδας, απίστευτοι.. Έπεφτε και αρκετό ξύλο μεταξύ τους συνεχώς.. Έμειναν 2 μήνες και διπλασσιάστηκαν σε μέγεθος..
Έβαλα και δύο καβουράκια μικρά, 1.5 εκατοστών που σε 2 περίπου μήνες έγιναν 6-7 εκατοστά με συνεχείς εκδύσεις.. ο ένας σε μία έκδυσή του, έγινε μεζές του δεύτερου...

Το καλοκαίρι λόγω του ότι θα έλειπα 10 μέρες, καβούρι και ανεμονογωβιοί επέστρεψαν στην θάλασσα, οι δύο ανεμώνες έμειναν χωρίς φαγητό, αλλά τις βρήκα μια χαρά, thanks στον γείτονα για την αναπλήρωση του νερού λόγω εξάτμισης..
Με την επιστροφή, έπιασα μία μικρή χειλού 4cm την οποία και έβαλα.. με βασάνισε στην διατροφή καθώς δεν έτρωγε τίποτα από τροφές, φυλαράκια, πέλετς, γαρίδα κλπ.. Δοκίμασα με ζωντανά αλευροσκούληκα που είχα για τις ταραντούλες μου, έφαγε κάτι μικρά, bloodworms κατεψυγμένα, ψιλοέτρωγε.. Δοκίμασα και με αρτέμια, τσιμπούσι κανονικό, τις έτρωγε μετά μανίας..
Επίσης πρόσθεσα και μία γαριδούλα, η οποία παραμένει μέχρι και σήμερα, αρκετά ζωηρή...
Από την αρχή το ενυδρείο το είχα χωρίς καπάκι και δυστυχώς μετά από 5 μέρες, η χειλού έκανε βουτιά στο πάτωμα το βράδυ και την βρήκα νεκρή το πρωί
Μου είχα υποσχεθεί πως αν ψόφαγε ζωντανό από δική μου ανευθυνότητα θα σταμάταγα.. αλλά συνέχισα..

Έπιασα άλλη μια μικρή χειλού, η οποία κατά την μεταφορά (μία ώρα ταξίδι) δεν τα κατάφερε... Ήταν πιασμένη 2 ώρες πριν ξεκινήσω το ταξίδι, με φορητή αεραντλία σε 10άλιτρο βαρέλι, χωρίς τίποτα άλλο μέσα.. μάλλον την έχασα λόγω στρες..
Μαζί με αυτήν, έπιασα και μια ανεμώνη ντομάτα, η οποία με έχει εκπλήξει.. ταΐζω και αυτήν γαριδούλα αλλα κι αρτέμια που πιάνεται όταν ταΐζω τα ψαράκια.. Βρίσκεται μέχρι και σήμερα στο ενυδρείο..

Την επόμενη βδομάδα πιάνω άλλη μία χειλού, 3ών εκατοστών περίπου καθώς και άλλο ένα μικρό ψαράκι το οποίο μεγαλώνοντας κατάλαβα ότι ήταν κεφαλόπουλο.. Το οποίο κινείται ασταμάτητα και, καθώς έχει φτάσει 7-8 εκαστοστά, θα φύγει για την θάλασσα προσεχώς καθώς ο χώρος είναι μικρός..
Βρίσκονται ακόμα και τα 2 μέσα στο ενυδρείο και πιστεύω χαίρουν άκρας υγεία..
Έχει διπλασσιαστεί σε μέγεθος η χειλού και 3πλασσιαστει σε μέγεθος το κεφαλόπουλο, το οποίο ταΐζω αρτέμια και αυτό.. τρώει και φυλαράκι και πέλετς και γαριδούλα.. Η χειλού και αυτή μόνο αρτέμια ακουμπάει, καθώς και διάφορα κωπήποδα που φέρνω κατα τις αλλαγες νερού, όταν μαζεύω νερό το βράδυ...

Σχετικά πρόσφατα, έβαλα και ένα κομμάτι από Caulerpa racemosa, η οποία αναπτύσσεται ταχύτατα, αν και το νερό μου έχει πολύ λίγα νιτρικά!! Κόβω συνεχεια, αλλά ακόμα και λενα μικρό κομματάκι να γαντζωθεί κάπου, αναπτύσσεται πάλι.. Καθώς μπορώ να υπολογίσω την ανάπτυξή της μετρώντας καθημερινά τις "μπίλιες" που αναπτύσσει, μπορώ να πω πως, όταν κάνω μεγάλη αλλαγή στο ενυδρείο και τα νιτρικά γίνονται μηδέν, τότε μέχρι να περάσουν 7-8 μέρες και να ανέβουν ελάχιστα τα νιτρικά, είναι εντελώς στάσιμη και μετά αρχίζει την ανάπτυξη πάλι!! Το καλοκαίτι που άλλαζα νερό συνεχώς για κάποιες βδομάδες άρχιζε να ασπρίζει, όταν σταμάτησα για την δοκιμή του ενός μηνός, πήρε απότομα τα πάνω της!! Πολύ ωραία εμφανισιακά και σίγουρα μπορεί να κάνει δουλειά σε ποσότητες για τα νιτρικά.. ελπίζω να μην ρημάξει τελικά τα φύκια από τις θάλασσές μας...

Αυτή ήταν η μικρή μου περιπέτεια με το μικρό αυτό ενυδρειάκι.. Το ξέρω ότι θα μου πείτε ότι τα λίτρα είναι πολύ λίγα, το καταλαβαίνω στο μεγάλο ενυδρείο, αλλά για μία μικρή χειλού που θα μείνει μέσα και τις ώρες που χαζεύει η ανηψιά μου μπροστά του......

Καθώς ο βράχος δεν είναι τραγάνα, έχω εξωτερικό φίλτρο 250λ/ω με ελαφρόπετρα, ενυδρειακό σφουγκάρι και βαμβάκι, καθώς και ενεργό άνθρακα, το οποίο καθαρίζω κάθε 10 μέρες.. Επίσης έχω και μία εσωτερική αντλία 200λ/ω για κυκλοφορία..
Μετρήσεις κάνω για GH, KH, PH, PO4, NH3/NH4, NO3 και αλατότητα με ριφρακτόμετρο και έιναι ότι ακριβώς μετράω και στην θάλασσα..
Τα ΝΟ3 το πολύ να μου φτάσουν τα 5ppm και παραμένουν εκεί και ας μην κάνω αλλαγές νερού.. Έχω αφήσει/δοκιμάσει 1 μήνα το νερό χωρίς αλλαγή, με αναπλήρωση από ΑΟ και τα νιτρικά μετά τις 10 μέρες φτάνουν 5 (ταΐζω αρκετά) και παραμένουν εκεί!! Ίσως απορροφούν τα διάφορα που έχω μέσα καθώς και ένα μεγάλο κομμάτι από το λάστιχο της επιστροφή που το πιάνει το φως και είναι γεματο turf άλγη, την οποία καθαρίζω κάθε βδομάδα καθώς αρχίζει να βουλώνει το σωληνάκι...
PO4 μηδέν
θερμοκρασία τώρα έχει 17-18 βαθμούς που έχει στο δωμάτιο που βρίσκεται και το καλοκαίρι τοπ 23-24 με ένα μικρό ανεμιστηράκι και STC την στιγμή που το δωμάτιο έφτανε τους 30 max!! Αναπλήρωση αρκετή φυσικά!!
Αυτά..

Ελπίζω να το διαβάσει κάποιος που θέλει να ξεκινήσει και ακούει οτι για θαλασσινό θες από 200 λίτρα και πάνω και να ξέρει οτι μπορεί να φτιάξει και κάτι μικρότερο από το τίποτα.. ΧΩΡΙΣ φυσικά να αναιρώ ότι ακριβώς προτείνω κι εγώ ο ίδιος για τις διαστάσεις τα λίτρα κλπ.. και χωρίς να λέω οτι θέλει λιγότερη φροντίδα από ένα μεγαλύτερο, το αντίθετο μαλλον...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-15, 20:50
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Πολύ καλή η παρουσίαση!!!!

Να το χαίρεσαι το ενυδρειο κι ευχαριστούμε για τις πληροφορίες
Ερωτήσεις
1. Οι ερημίτες τι "κακο" κάνουν?
2. Η ανεμώνη που δεν τα κατάφερε, επηρέασε την ισορροπία στο ενυδρείο?
3. Το ενυδρειο με τι κυκλοφορία τρέχει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-15, 21:11
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

να τονισουμε μονο οτι εδω εχουμε ενα μεσογειακο ενυδρειο και οχι ενα reef
για να μην προσπαθησει κανεις με τον ιδιο τροπο να φτιαξει reef γιατι θα εχει τα εντελως αντιθετα αποτελεσματα... τα λιτρα στο reef τα θες για να εχεις πιο σταθερες μετρησης ..κατι που στο μεσογειακο οκ δεν λεει και τιποτα.. οποτε απλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα και παρουμε κοσμο στο λαιμο μας


το ενυδρειο σου αν και εντελως ανορθοδοξω μου αρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-15, 21:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Οι ερημίτες τι "κακο" κάνουν? Φερνουν τα πάνω κάτω Όλη την ώρα πείραζαν τις ανεμώνες, ανέβαιναν και πάνω τους, δεν τους πειράζουν τα πλοκάμια τους.. Μου έχουν πετάξει βραχάκια απο το πάνω μέρος του ενυδρείου, έχουν γυρίσει βραχάκι με ανεμώνη πάνω ανάποδα κλπ... Είναι αλήτες Μιλάω για τους μεγλαλους που είναι 4-5 εκατοστά, όχι για τους μικρούς του ενός εκατοστού ας πούμε..
2. Η ανεμώνη που δεν τα κατάφερε, επηρέασε την ισορροπία στο ενυδρείο? Βασικά επειδή παρακολουθούσα την απόσχιση, την είδα να μην μπορεί να βεντουζωθεί σε βράχο μετά από κανά εξάωρο και να μικράινουν εντελώς τα πλοκάμια και να γίνονται μωβ, μέχρι που έπεσε, την μετακίνησε λίγο το ρεύμα του νερού και σφηνώθηκε σε βράχο.. Την άφησα μπας και.. κανα 6ωρο αλλά μετά την έβγαλα.. Επίσης πειράζοντας τα πλοκάμια της, δεν κολούσαν καθόλου, οπότε ήταν νεκρή σίγουρα
3. Το ενυδρειο με τι κυκλοφορία τρέχει? 250 επιστροφή μετρημένα (το εξωτρικό φίλτρο είναι δίπλα) και άλλα 200 η αντλία μέσα, οπότε περίπου 23x, οπότε νομίζω είμαι καλά
-------------------------
Συμπληρώνω, μέτρησα 2 φορές για αμμωνία κλπ.. αλλά μηδέν όλα!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
να τονισουμε μονο οτι εδω εχουμε ενα μεσογειακο ενυδρειο και οχι ενα reef
για να μην προσπαθησει κανεις με τον ιδιο τροπο να φτιαξει reef γιατι θα εχει τα εντελως αντιθετα αποτελεσματα... τα λιτρα στο reef τα θες για να εχεις πιο σταθερες μετρησης ..κατι που στο μεσογειακο οκ δεν λεει και τιποτα.. οποτε απλα ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα και παρουμε κοσμο στο λαιμο μας


το ενυδρειο σου αν και εντελως ανορθοδοξω μου αρεσει
Σε ευχαριστώ!! Ναι εννοείτε, γι αυτό και το ποστ είναι στην κατηγορία μεσογειακό!!
Έχω δει και 20λιτρα nano-reef αλλά είναι σίγουρα βάσανο και με εύκολα κοραλάκια μόνο πιστεύω μπορεί να προχωρήσει!!
Γιατι ανορθόδοξο μωρέ?? Ίσα ίσα που έχει αρκετό χρώμα και οι μετρήσεις είναι εξαιρετικές, απλά μάλλον εννοείς ότι έχω βάλει πολλά διαφορετικά πράγματα μέσα και είναι λίγο καραγκιόζικο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 04-01-15 στις 21:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-15, 22:28
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καταρχήν...Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α !!!!1

Για την προσπάθεια κια τις παρατηρήσεις σου.
Η τελευταία διαμόρφωση που έχεις κάνει είναι όλα τα λεφτά.
Τις ανεμώνες μην τις φοβάσαι από απόψεως φαγητού. Ιδιαίτερα οι viridis που είναι και φωτοσυνθετικές οπότε την βγάζουν και αλλιώς.
Το κεφαλόπουλο βγάλτο...χθες !!!
Η χειλού μπορεί να μείνει για λίγο ακόμη και μόνο αυτή..ΑΥΣΤΗΡΑ !!!
Από φύκη μην νομίζεις ότι μπορεί να ευδοκιμήσουν και πολύ εκτός από το κομμάντο την caulerpa. Θηρίο μοναχό.....Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου γι'αυτήν.
Οι ερημίτες κάνουν γενικώς καλό στο ενυδρείο καταναλώνοντας ότι περισεύει από όλους τους άλλους. από φαγητό έως.....τα περιττώματά τους. Είναι οι καθαριστές γενικά. Βέβαια μην το παρακάνεις σε μέγεθος, γιατί τότε είδες και μόνος σου τα αποτελέσματα.....
Μπορείς να κάνεις ένα μικρό διαμαντάκι πειραματιζόμενος στο ενυδρείο σου, πάντα σε λογικά πλαίσια...

Όσο για τον φίλο παραπάνω.....το Μεσογειακό είναι θαλασσινό ενυδρείο αλλά μπορεί και να γίνει reef , εφόσον σε αυτό ζουν είδη συγγενικά με τα κοράλλια (όπως οι ανεμώνες) ή και κοράλλια.
Τότε ανήκει στην κατηγορία των NPS (Μη φωτοσυνθετικά) reef ενυδρείων κρύου νερού και είναι από μόνα τους μια ιδιαίτερη και συναρπαστική κατηγορία......

Καλή συνέχεια και ενημέρωνέ μας για τος παρατηρήσεις και διαπιστώσεις σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-15, 00:14
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν...Σ Υ Γ Χ Α Ρ Η Τ Η Ρ Ι Α !!!!1

Για την προσπάθεια κια τις παρατηρήσεις σου.
Η τελευταία διαμόρφωση που έχεις κάνει είναι όλα τα λεφτά.
Τις ανεμώνες μην τις φοβάσαι από απόψεως φαγητού. Ιδιαίτερα οι viridis που είναι και φωτοσυνθετικές οπότε την βγάζουν και αλλιώς.
Το κεφαλόπουλο βγάλτο...χθες !!!
Η χειλού μπορεί να μείνει για λίγο ακόμη και μόνο αυτή..ΑΥΣΤΗΡΑ !!!
Από φύκη μην νομίζεις ότι μπορεί να ευδοκιμήσουν και πολύ εκτός από το κομμάντο την caulerpa. Θηρίο μοναχό.....Πολύ εύστοχες οι παρατηρήσεις σου γι'αυτήν.
Οι ερημίτες κάνουν γενικώς καλό στο ενυδρείο καταναλώνοντας ότι περισεύει από όλους τους άλλους. από φαγητό έως.....τα περιττώματά τους. Είναι οι καθαριστές γενικά. Βέβαια μην το παρακάνεις σε μέγεθος, γιατί τότε είδες και μόνος σου τα αποτελέσματα.....
Μπορείς να κάνεις ένα μικρό διαμαντάκι πειραματιζόμενος στο ενυδρείο σου, πάντα σε λογικά πλαίσια...

Όσο για τον φίλο παραπάνω.....το Μεσογειακό είναι θαλασσινό ενυδρείο αλλά μπορεί και να γίνει reef , εφόσον σε αυτό ζουν είδη συγγενικά με τα κοράλλια (όπως οι ανεμώνες) ή και κοράλλια.
Τότε ανήκει στην κατηγορία των NPS (Μη φωτοσυνθετικά) reef ενυδρείων κρύου νερού και είναι από μόνα τους μια ιδιαίτερη και συναρπαστική κατηγορία......

Καλή συνέχεια και ενημέρωνέ μας για τος παρατηρήσεις και διαπιστώσεις σου..
Σε ευχαριστώ πολύ Samian, ειδικά από εσένα με το πανέμορφο ενυδρείο που έχεις, που ήσουν αποκλειστικά η αφορμή να ξεκινήσω διάβασμα και δοκιμές πριν περίπου ένα χρόνο...
Το κεφαλοπουλάκι αν και πολύ κινητικό που μου αρέσει θα επαναπατριστεί το ΣΚ αυτό!! Μάλλον το ίδιο και η χειλού, θα κοιτάξω για καμιά μικρότερη..
Τα φύκια τα θέλω πολύ για το ενυδρείο Δεν ξέρω, μου αρέσουν πολύ και δεν έχω στο μεγάλο μου, μόνο στο μικρό έχω δοκιμάσει, αλλά θα προσπαθήσω και στο μεγάλο που έχω 10cm άμμο και μπορώ να βρω κομμάτια με τεράστιες ρίζες και θα ενημερώσω..
NPS... απίστευτα κοράλια, πιο όμορφα από τα φωτοσυνθετικά κατά την γνώμη μου, αλλά δυσκολότερη πιστεύω συντήρηση, διατροφή κλπ...
Αν κρίνω και από το ενυδρείο σου και τα δικά μας δεν πάνε πίσω!!
θα ήθελα σε παρακαλώ πολύ τις συντεταγμένες του σημείου που τα "μάζεψες" να βουτήξω από ένα αεροπλάνο Αν το βάθος είναι πάνω από 4-5 μέτρα, άσ' το, μη μου πεις
Στις θάλασσες προς Ηλεία, Αχαΐα μεριά να υποθέσω οτι δεν υπάρχουν ε?
θα παρουσιάσω προσεχώς (ελπίζω) και το 400άρι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-15, 22:50
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Τα κοράλλια μας είναι σε περιοχές με βαθιά νερά και ρεύματα, που φέρνουν τροφή......
Στην περιοχή σου πιστεύω ότι σε βραχώδης περιοχές μπορείς να βρείς διάφορα είδη ανεμώνων οι οποίες είναι και αυτές εντυπωσιακές με τον δικό τους τρόπο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
My tank correy Malawi 83 23-03-14 19:12
new guy is in the tank Singha Bettas 16 26-04-10 21:43
DIY Tank mellatonin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 17-01-07 11:44
νεο tank 240 lt sifo Malawi 3 20-02-06 14:13
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06779 seconds with 14 queries