Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-05, 23:04
pepe Ο χρήστης pepe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Question και τώρα ΣΤΡΩΣΙΜΟ!!!



Παιδιά οκ! πήρα το ενυδρειάκι μου σήμερα! (120λ) Σε 2-3 μέρες παίρνω και τα υπόλοιπα (φίλτρο τεστ κλπ...) αλλά πριν ξεκινήσω θα ήθελα πολύ να μου προτείνετε τον καλύτερο τρόπο για στρώσιμο ενυδρείου για χρυσόψαρα!!! ( σε άλλο thread έχω γράψει ότι έχω ένα sarasa comet δυστυχώς σε γυάλα 8λ από δώρο που μου έκαναν αλλά σήμερα του πήρα το νέο του σπίτι )

θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω για στρώσιμο και πως ακριβώς?

Η μέθοδος με aquatan και nitrivec πώς γίνεται?(κάτι αναφέρεται σ' ένα εγχειρίδιο της εταιρίας sera που έχω αλλά συγκεχημένα για πότε βάζεις τι και χωρίς δοσολογίες)

Αν δε σας είναι δύσκολο μπορείτε να γράψετε τη μέθοδο που προτείνετε αναλυτικά βήμα προς βήμα (στο στυλ ....1) γεμιζεις το ενυδρείο έως .πχ τη μέση.....2)...ριχνουμε τόσο από το τάδε..κλπ....)
sorry αλλά αρχάριος γαρ!!!!

ή θα σας ήμουν ευγνώμων αν στέλνατε link κάποιου site που θα είχε σ αυτό το στυλ (δηλ. βήμα βήμα για πολύ μπούφους) αυτή τη διαδικασία!!!!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-05, 01:19
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Ο πιο εύκολος, σίγουρος και γρήγορος τρόπος είναι να σου δώσει κάποιος βακτιρίδια από το φίλτρο του (ένα, δυό στιψίματα από τα μπλέ μας σφουγγάρια και είσαι τζετ) και αν θες να κάνεις την βόλτα μέχρι τον Αγ. Στέφανο, ευχαρίστως να σου δώσω εγώ.

Αυτός που δοκίμασα εγώ με αμμωνία (φουλ κύκλος) μου πήρε 20-22 ημέρες και δεν το συνιστώ γιατί παραλίγο να το πετάξω από τα νεύρα μου!
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-05, 08:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μιας και τα εχεις ηδη τα χρυσοψαρα, μπορεις να το στρωσεις με αυτά, αφου ουτως η αλλως αυτα θα ειναι οι τελικοι κατοικοι. Αν προσθεσεις και λιγο "στιψιμο" ακομα καλυτερα. Το aqutan ειναι αντιχλωριο και το χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη νερου. Το nitrivec ειναι ετοιμα βακτηριδα, αλλα αμα εχεις ζωντανό "στηψιμο" δεν προσφερουν τιποτε περισσοτερο.

Ξεπλενεις χαλικι, στρωνεις τον πατο, και γεμιζεις το ενυδρειο με νερο και αντιχλωριο. Βαζεις το φιλτρο να δουλευει για να κατακαθισει η θολουρα που θα σηκωθεί. Σε 24 ωρες μεταφερεις τα χρυσοψαρα (κανοντας παντα προσαρμογή) Το ενυδρειο θα στρωσει σιγά σιγά. Ξεκινας να μετρας αμμωνια και no2 μετα απο 5-6 μερες και αλλαζεις οσο νερο χρειαζεται ωστε να τα κρατας κατω απο 1,0 ppm, μεχρι να μην υπαρχουν καθολου.
Τοτε το ενυδρειο θεωρειται στρωμενο. Απο κει και περα αλλαζεις νερο μια φορα την εβδομαδα για να κρατας τα νιτρικα ΝΟ3 κατω απο 25 ppm.

ΥΓ
Τι φιλτρο εχεις παρει και τι εχει μεσα απο υλικά?

Προς MMbuna.. Μπορει η μεθοδος να σπαει νευρα, αλλα παραμενει σιγουρη και συνιστωμενη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο και μερικες αποριες Emmanuela Γλυκό νερό - Γενικά 12 20-12-04 14:42
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04402 seconds with 15 queries