Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-04, 13:20
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή Νεο ενυδρείο 860 λίτρα & Ερωτήσεις : Λάμπες και Υπερχύλη

Γειά σας και απο εμένα.
Θα ήθελα βοήθεια σε δυο θεματάκια.
Το πρώτο έχει να κάνει με τις λάμπες φθορίου.
Για το νεο ενυδρείο που φτιάχνω χρειάζομαι συνολικά 10 λάμπες
των 300 Watt όπως εχω ενημερωθεί απο το διαδίκτυο(αληθινά φυτά).
Εαν λοιπόν αγοράσω απο εδω 5 διπλούς μηχανισμούς για τις λάμπες
θέλω συνολικά 200+ ευρώ.Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου?
Η δευτερη ερώτηση έχει να κάνει με το κουτί υπερχύλησης διότι θα χρησιμοποιησω Trickle Filter το οποίο επίσης το έχω φτιάξει μόνος μου.
Εχω βρεί κάποια φίλτρα απο το διαδίκτυο στην τιμη των 138 ευρώ συν τα μεταφορικά. Απο ελληνικό κατάστημα δεν το συζητάω, το βρήκα 240 ευρώ χωρίς όμως να ψάξω πολλή. Απο το εξωτερικό μιλάμε για ενα αρκετά καλό φίλτρο υπερχύλησης απο την ReefTalk. Η ερώτηση είναι η εξής : εχω βρεί σχέδια για να φτιάξω ενα απο Plexiglass το οποίο θα μου κοστίσει συνολο γύρω στα 60 ευρώ μαζί με τα υδραυλικά. Ειναι ορθό να το ρισκάρω και να το φτιάξω μόνος μου χωρίς να ρισκάρω να μου φύγει ολο το νερό στο Trickle Filter απο κάτω?? Ο αμερικάνος που έχει τα σχέδια και τις οδηγίες για το συγκεκριμένο φίλτρο υπερχύλησης υποστηρίζει οτι ειναι ασφαλές και χωρίς να χάνει την διαδικασία του Syphon.Παρακαλώ όποιος έχει ιδέα για αυτά τα θέματα ας βοηθήσει γιατι έχω πρόβλημα χώρου και πρέπει να το βάλω σε λειτουργία σύντομα.Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-04, 13:55
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Για το νεο ενυδρείο που φτιάχνω χρειάζομαι συνολικά 10 λάμπες
των 300 Watt όπως εχω ενημερωθεί απο το διαδίκτυο(αληθινά φυτά).
Γιατι για ένα ενυδρείο 860 λτ χρειάζεσαι 10 λάμπες. Τι λαμπες έχει κατα νου να βάλεις? Υποθέτω όχι πυρακτώσεως. Εάν σκέπτεσαι για φυτεμενο τότε μιλαμε τουλάχιστον 0.5W/lt αρα εάν τα 860 ειναι τα καθαρά σου λίτρα ειναι λίγο 300W IMO. Μια οικονομική λύση είναι flurocent λάμπες του εμπορίου (θερμοκρασίας 5500-6500 βαθμών και CRI>9)---> Εδώ θέλει λίγο ψάξιμο και διάβασμα

Υπερχείληση:Trickle filter + φυτεμενο ενυδρειο δεν ειναι η καλύτερη συνταγή. Ο λόγος είναι ότι αν αυριο-μεθαυριο αποφασίσεις για φυτεμένο παραχή CO2 θα έχεις μεγάλη απώλεια. Βέβαια έχω ακούσει για ενυδρεια φυτεμένα με χρήση trcιkle filtering αλλα υπαρχουν πιο εύκολοι δρόμοι για φυτεμενο.

Η τρύπα υπερχείλησης και η τρύπα εισαγωγής στο ενυδρείο σου που βρίσκονται??
Να θυμασαι ότι για να ελαχιστοποιήσεις τις απωλειες Co2 θα πρέπει να ελαχιστοποιησεις την κίνηση του νερού στη επιφάνεια.

Αυτά για την ώρα
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-04, 14:07
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Μήπως μπορούμε να δούμε τα σχέδια που έχεις βρει για το φίλτρο ? για να έχουμε και κάποιο σημείο αναφοράς
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-04, 15:23
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή filtro

http://www.malawicichlidhomepage.com...elf_greek.html
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-04, 18:54
ΓιαγκΤ Ο χρήστης ΓιαγκΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2003
Περιοχή: ΝΕΑΠΟΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Θεωρώ άσκοπη την ύπαρξη υπερχείλισης. Θα μπορούσε να προστεθεί μια τρίτη σωλήνα με βάνα στο φίλτρο, και αφού ξεκινήσει κλειστή σαν κανονικό φίλτρο μετά την ανοίγουμε και το μετατρέπουμε σε wet – dry.
Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειαζόμαστε μεγάλο όγκο φίλτρου!!
Αν προσθέσουμε μια βάνα στην είσοδο του φίλτρου, ρυθμίζουμε και την ροΐ
Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι αν φύγουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να κλείνουμε την τρίτη βάνα, μήπως έχουμε διακοπή ρεύματος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-04, 17:35
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Παράθεση:
Για το νεο ενυδρείο που φτιάχνω χρειάζομαι συνολικά 10 λάμπες
των 300 Watt όπως εχω ενημερωθεί απο το διαδίκτυο(αληθινά φυτά).
Γιατι για ένα ενυδρείο 860 λτ χρειάζεσαι 10 λάμπες. Τι λαμπες έχει κατα νου να βάλεις? Υποθέτω όχι πυρακτώσεως. Εάν σκέπτεσαι για φυτεμενο τότε μιλαμε τουλάχιστον 0.5W/lt αρα εάν τα 860 ειναι τα καθαρά σου λίτρα ειναι λίγο 300W IMO. Μια οικονομική λύση είναι flurocent λάμπες του εμπορίου (θερμοκρασίας 5500-6500 βαθμών και CRI>9)---> Εδώ θέλει λίγο ψάξιμο και διάβασμα

Υπερχείληση:Trickle filter + φυτεμενο ενυδρειο δεν ειναι η καλύτερη συνταγή. Ο λόγος είναι ότι αν αυριο-μεθαυριο αποφασίσεις για φυτεμένο παραχή CO2 θα έχεις μεγάλη απώλεια. Βέβαια έχω ακούσει για ενυδρεια φυτεμένα με χρήση trcιkle filtering αλλα υπαρχουν πιο εύκολοι δρόμοι για φυτεμενο.

Η τρύπα υπερχείλησης και η τρύπα εισαγωγής στο ενυδρείο σου που βρίσκονται??
Να θυμασαι ότι για να ελαχιστοποιήσεις τις απωλειες Co2 θα πρέπει να ελαχιστοποιησεις την κίνηση του νερού στη επιφάνεια.

Αυτά για την ώρα

Λοιπόν, έχουμε και λέμε. Οι δέκα λάμπες που αναφέρω έχουν να κάνουν για λάμπες των 38 Watt οπότε έχω ενα σύνολο 380 Watt. Δεν είναι το καλύτερο απλά σκεφτόμουν το κόστος των 4 ακόμα που πρέπει να βάλω για να έχω το 0,5 Watt/Lt. Μιλάω για λάμπες φθορίου όχι πυρακτώσεως και φυσικά εχω Reference απο το δίκτυο για το τι λάμπες πρέπει να βάλω. Το προβλημά μου είναι τα ακροφύσια και η υγρασία που θα υπάρχει μέσα στο καπάκι. Αυτά που πουλάνε τα PetShop έχουν 43 ευρώ για δυο λάμπες οπότε το κόστος ανέρχεται στα 215 ευρώ. Χάχνω λοιπόν μια πιο οικονομική λύση.

Οσο αναφορά την υπερχείληση το θέμα για το Co2 δεν το είχα μελετήσει καθόλου. Θα κάνω μια μελέτη για να δώ τι υπάρχει σχετικά με την χρήση Trickle και Co2. Δεν θέλω να φύγω απο το Wet/Dry σύστημα για δικούς μου λόγους(μου αρέσει + οτι εχω επενδύσει σε αυτό μέχρι στιγμής αρκετά χρήματα + είναι έμπιστο). Απο την άλλη θα μπορώ ίσως να κλείνω για κάποια λεπτά την υπερχύληση και να κάνω τροφοδοσία του Co2, εκτός εαν κάνω λάθος γιατι θα είναι η πρώτη φορά που θα βάλω αληθινά φυτά. Δώστε μου τα φώτα σας εδώ...

Το ενυδρείο δεν έχει τρύπες. Θα χρησιμοποιήσω προφιλτρο/υπερχείληση είτε έτοιμο είτε αγορασμένο απο το διαδίκτυο γιατι όπως προ είπα απο εδώ είναι πανάκριβο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-04, 17:39
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iliovas
Μήπως μπορούμε να δούμε τα σχέδια που έχεις βρει για το φίλτρο ? για να έχουμε και κάποιο σημείο αναφοράς

Λοιπόν τις οδηγίες τις έχω πάρει απο το παρακάτω Site καθώς και προσωπικά απο τον χομπίστα που του ανήκει το συγκεκριμένο Site.

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/wetdry.htm
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-04, 17:45
Το avatar του χρήστη silveraro
silveraro Ο χρήστης silveraro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Περιοχή: Athena
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΓιαγκΤ
Θεωρώ άσκοπη την ύπαρξη υπερχείλισης. Θα μπορούσε να προστεθεί μια τρίτη σωλήνα με βάνα στο φίλτρο, και αφού ξεκινήσει κλειστή σαν κανονικό φίλτρο μετά την ανοίγουμε και το μετατρέπουμε σε wet – dry.
Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειαζόμαστε μεγάλο όγκο φίλτρου!!
Αν προσθέσουμε μια βάνα στην είσοδο του φίλτρου, ρυθμίζουμε και την ροΐ
Το μοναδικό πρόβλημα είναι ότι αν φύγουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα θα πρέπει να κλείνουμε την τρίτη βάνα, μήπως έχουμε διακοπή ρεύματος.

Το μοναδικό πρόβλημα στην ιδέα σου όπως αναφέρεις είναι και το μεγαλύτερο. Δεν είμαι σε θέση να ρισκάρω τα ψάρια μου το καλοκαίρι που θα φύγω και να τα βρώ ξεραμένα στον πάτο του ενυδρείου μετά απο διακοπή ρεύματος παρόλο που υπάρχει UPS, αλλα τι να σου κάνει και αυτό το κακόμοιρο με την ελληνική ΔΕΗ...(!)

Οπότε πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει προφίλτρο υπερχύλησης το οποίο να έχει και την δυνατότητα επανεκκίνησης του φαινόμενου(υπερχύλησης) μετά απο μια διακοπή ρεύματος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-04, 19:09
ΓιαγκΤ Ο χρήστης ΓιαγκΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2003
Περιοχή: ΝΕΑΠΟΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Αν κλείνεις την βάνα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-11-04, 03:33
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αφού πρόκειται για λάμπες φθορίου, αντί να αγοράσεις τα ακροφύσια..... μπορείς να τα φτιάξεις και πολύ φθηνά μάλιστα. Διάβασε εδώ:
http://studio.aaquaria.com/board/vie...F6%F5%F3%E9%E1
Την απάντηση θα την βρεις προς το τέλος του post.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-11-04, 21:19
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Εδω θελω να προσθεσω κάτι λόγω εμπειρίας και ειδικότητας. Η ιδέα του Γιώργου ειναι πολύ καλή αλλα θέλει και μια εξοικίωση, παρολα αυτά ομως ειναι εφικτή. Επιπλέον όμως εχουμε να κάνουμε με ρεύμα που περναει από μετασχηματιστη αρα ειναι πολύ πιο "μαλακό" από το ρεύμα τροφοδοσίας ΔΕΗ 220/60ΗZ.
ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ομως θελω να τονισω ότι ΕΙΔΙΚΑ με ότι εχει να κανει με ηλεκτρική τροφοδοσία να μην κάνουμε οικονομία. ΕΙναι προτιμότερο να δωσουμε χρηματα για στεγανα ακροφύσια, σωστές κλέμες, καλους μετασχηματιστές κτλ παρα για οτιδήποτε άλλο. Εχω δει εμπειρους ηλεκτρολόγους να γινονται κομματια επειδη δεν "μασάγανε" και επειδή πιάνανε τα χερια τους. Γιαυτο EXTRA προσοχή σε όλους μας.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05468 seconds with 14 queries