Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-09, 21:58
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή Δισκοενυδρείο

Μετά από αρκετή δουλείτσα έκανα το ενυδρείο μου όπως το ήθελα και με τις παρακάτω φώτο το μοιράζομαι μαζί σας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00126.jpg
Εμφανίσεις:  464
Μέγεθος:  71,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00125.jpg
Εμφανίσεις:  474
Μέγεθος:  84,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00124.jpg
Εμφανίσεις:  385
Μέγεθος:  91,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00131.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  77,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00132.jpg
Εμφανίσεις:  376
Μέγεθος:  66,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-09, 22:04
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

μπραβο σου.γιατι δεν κανεις αναλυτικη παρουσιαση?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-09, 22:55
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Βασικά αυτά που άλλαξαν, εκτός από τους κατοίκους του ενυδρείου, είναι λίγα και αφορούν κυρίως τον φωτισμό.
Φίλτρα εξωτερικά....EHEIM 2227
EHEIM 2213
FLUVAL 404
Φίλτρα εσωτερικά....EHEIM 2010
EHEIM 2012
Θερμοστάτες.....JAGER 200W + 300W
Aεραντλια......TETRA 400
Φωτισμός...... 2 Χ sylvania T8 gro lux 36W
1 X sylvania T8 agua star 36W
1 X sylvania T5 gro lux 39W
1 X sylvania T5 lux line/830 39W
1 Χ mobilia star light T4 28W
Νερό..........50% όσμωση + 50% βρύση με aquasafe περίπου 600 λίτρα
Κάτοικοι.....15 Δίσκοι 6-15cm
6 Κλόουν 8-10cm
8 S.A.E. 6-10cm
2 cory 3-4cm
5 μονομαχίνες 3cm
Φυτά.....Ανούμπιες 40-50 και βαλισνεριες 6
PH 6.8
KH 6
GH 12
ΤEMP 28 C.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-09, 23:16
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Μονομάχοι με 15 δίσκους sae και clown σε 600 λίτρα ;;;
Για λόγους ασφαλείας δεν σχολιάζω
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-09, 01:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα μειωνα τον αριθμο των ψαριων....απο συμβατοτητες δισκων δε ξερω...αλλα σκεψου να ενηλικιωθουν και οι 15....και οι κλοουν....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-09, 08:14
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Σύνθεση των ψαριών είναι κάπως .
Κρατάς τους δίσκους αν και θεωρώ ότι είναι πολλοί για 600 λίτρα ( πρέπει να διώξεις τουλάχιστον 3)

Βγάζεις άμεσα κλουν σαε και μονομαχίνες .

Το υπόστρωμα ( χοντρο χαλίκι ) δεν κάνει ουτε για δίσκους ούτε για τα γατόψαρα .

Πολλά φυτά έχεις και δεν δίνεις χώρο στα ψάρια για κολύμπι

Θέλει δουλειά ακόμα αλλά ευτυχώς προς το ξεφόρτωμα του ενυδρείου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο σου.γιατι δεν κανεις αναλυτικη παρουσιαση?
Ελπίζω το μπράβο να πήγαινε στο ότι έχει μεγάλο ενυδρείο και έχει ρίξει πολύ δουλειά και όντως του αξίζει ένα μπράβο γιατί αλλιώς κατά τα άλλα θέλει αρκετή δουλειά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΧρήστοςΠ : 14-02-09 στις 08:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-02-09, 09:18
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ελπίζω το μπράβο να πήγαινε στο ότι έχει μεγάλο ενυδρείο και έχει ρίξει πολύ δουλειά και όντως του αξίζει ένα μπράβο γιατί αλλιώς κατά τα άλλα θέλει αρκετή δουλειά
σαφως
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-09, 11:12
Το avatar του χρήστη hawai
hawai Ο χρήστης hawai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Καλημερα φιλε μου!Απο αποψη λιτρων και φυτων και κρυψωνες,εμενα μου αρεσε!Επισης και οι πολλοι Δισκοι ειναι super!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-09, 11:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hawai Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα φιλε μου!Απο αποψη λιτρων και φυτων και κρυψωνες,εμενα μου αρεσε!Επισης και οι πολλοι Δισκοι ειναι super!!
Εχει πολυ δουλεια ακομα ειδικα στο θεμα κρυψωνες (σαν το δικο σου), εχει ψαρια που δεν κανουν με δισκους (σαν εσενα) .... οι πολλοι δισκοι ειναι super αλλα ειναι παρα πολυ για τα λιτρα του!!
Βασικά αυτά που άλλαξαν, εκτός από τους κατοίκους του ενυδρείου, είναι λίγα και αφορούν κυρίως τον φωτισμό.

Νερό..........50% όσμωση + 50% βρύση σταδιακα μειωσε το νερο βρυσης ωστε να μειωθει Kh, Gh με aquasafe περίπου 600 λίτρα
Κάτοικοι.....15 Δίσκοι 6-15cm Πρεπει να αποχωριστεις 3 - 4 δισκακια
6 Κλόουν 8-10cm Πρεπει να τα αποχωριστεις ολα
8 S.A.E. 6-10cm Πρεπει να αποχωριστεις ολα
2 cory 3-4cm Αν τα κρατησεις πρεπει να διωξεις το χαλικι και να βαλεις αμμο και θα χρειαστουν και αλλα να κανουν κοπαδακι
5 μονομαχίνες 3cm Πρεπει να αποχωριστεις
Φυτά.....Ανούμπιες 40-50 και βαλισνεριες 6
PH 6.8 Πρεπει να το μειωσεις (οι δισκοι σου θα ειναι πιο .. "ανετα")
KH 6 Για να μειωσεις το Ph θα πρεπει να μειωσεις πρωτα αυτο... (πιο λιγο βρυσης και πιο πολυ οσμωση)
GH 12 Μεγαλη τιμη για δισκους......ειναι κριμα γιατι εχεις οσμωση και δεν την εκμεταλλευεσαι καταλληλα!!
ΤEMP 28 C. Αυξησε το στους 29 (θα αρεσει στα δισκακια)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-09, 13:02
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά κάποιες εξηγήσεις.Πρώτα απ'ολα για τον συνονόματο φίλο τον Χρήστο και τον φίλο τον Πάνο,με όλον τον σεβασμό προς την εμπειρία σας, μίλησα για 600 λίτρα..(135Χ60Χ80--648 lit) και οχι για 60 λίτρα.Πριν από 15 χρόνια,είχα για τουλάχιστον μια τριετια,20 δίσκους, 8-14cm σε 240 λιτρα,μαζί με κλοουν και γατόψαρα.Η συμβίωση τέλεια,οι απώλειες σχεδόν μηδενικές και ολο αυτο το κοπάδι μοσχολπουλήθηκε,όταν αποφάσισα να γυρίσω το ενυδρείο σε θαλασσινό.Και φυσικά θα γνωρίζετε οτι πρίν 15 χρόνια οι δίσκοι δεν ηταν ενυδρειόψαρα (γεννημένα σε ενυδρεία εδω στη Θεσσαλονίκη) και ερχόταν από ''ποιος ξερει ποιά'' φάρμα της Συγκαμπούρης με αεροσκάφη κ.λ.π.Και βέβαια μιλάμε για δίσκους,ισως τα λιγότερο κινητικά ψάρια (για το ότι θέλουν απλα για να κολυμπούν.)Για τον βυθό θα συμφωνήσω ότι δεν είναι ο ιδανικότερος για δίσκους,είναι ομως για τα φυτά τα οποία αρέσουν στους δίσκους μου.Εάν βάλω ψυλόκοκο βυθό στα 5-6cm για να μπορώ να διατηρήσω τα φυτά,θα έχω μολύνσεις,γιατί αυτός ο βυθός δεν αερίζεται. Τα κλόουν και τα S.A.E. δεν δημιουργούν κανένα μα κανένα θέμα στους δίσκους και κανουν τέλεια τη δουλειά τους,τα μεν κλόουν στα υπολείματα της τροφής στο βυθό,τα δε S.A.E.,στην εξαφάνηση της άλγης.Τέλος οι μονομαχίνες είναι σαν να μην υπάρχουν για τους δίσκους.Ζουν ανάμεσα στα φυτά της πλάτης και δίνουν χρώμα στο φόντο.Εκανα αρκετή μελέτη για να καταλήξω στο σχήμα αυτό(ψαρια-φυτά κ.λ.π.)και έχω ήδη 3 γέννες απο τους δίσκους (μόνον αυγά,τα έφαγαν αμέσως) που μπορεί να μην λέει τίποτα,μπορεί όμως και να λέει κάτι.Αυτό που σίγουρα λέει,ειναι ότι βλέπω τα ψαράκια μου ευτυχισμένα,με πολύ όρεξη για φαγητό,τα καινουρια να προσαρμόζονται αμέσως και οι μετρήσεις να δειχνουν ασφαλή νούμερα.Αρα φίλοι μου ίσως κάποια δεδομένα,στη συμβίωση ορισμένων ειδών,να μην είναι απόλυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-09, 13:25
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν παιδιά κάποιες εξηγήσεις.Πρώτα απ'ολα για τον συνονόματο φίλο τον Χρήστο και τον φίλο τον Πάνο,με όλον τον σεβασμό προς την εμπειρία σας, μίλησα για 600 λίτρα..(135Χ60Χ80--648 lit) και οχι για 60 λίτρα.Πριν από 15 χρόνια,είχα για τουλάχιστον μια τριετια,20 δίσκους, 8-14cm σε 240 λιτρα,μαζί με κλοουν και γατόψαρα.Η συμβίωση τέλεια,οι απώλειες σχεδόν μηδενικές και ολο αυτο το κοπάδι μοσχολπουλήθηκε,όταν αποφάσισα να γυρίσω το ενυδρείο σε θαλασσινό.Και φυσικά θα γνωρίζετε οτι πρίν 15 χρόνια οι δίσκοι δεν ηταν ενυδρειόψαρα (γεννημένα σε ενυδρεία εδω στη Θεσσαλονίκη) και ερχόταν από ''ποιος ξερει ποιά'' φάρμα της Συγκαμπούρης με αεροσκάφη κ.λ.π.Και βέβαια μιλάμε για δίσκους,ισως τα λιγότερο κινητικά ψάρια (για το ότι θέλουν απλα για να κολυμπούν.)Για τον βυθό θα συμφωνήσω ότι δεν είναι ο ιδανικότερος για δίσκους,είναι ομως για τα φυτά τα οποία αρέσουν στους δίσκους μου.Εάν βάλω ψυλόκοκο βυθό στα 5-6cm για να μπορώ να διατηρήσω τα φυτά,θα έχω μολύνσεις,γιατί αυτός ο βυθός δεν αερίζεται. Τα κλόουν και τα S.A.E. δεν δημιουργούν κανένα μα κανένα θέμα στους δίσκους και κανουν τέλεια τη δουλειά τους,τα μεν κλόουν στα υπολείματα της τροφής στο βυθό,τα δε S.A.E.,στην εξαφάνηση της άλγης.Τέλος οι μονομαχίνες είναι σαν να μην υπάρχουν για τους δίσκους.Ζουν ανάμεσα στα φυτά της πλάτης και δίνουν χρώμα στο φόντο.Εκανα αρκετή μελέτη για να καταλήξω στο σχήμα αυτό(ψαρια-φυτά κ.λ.π.)και έχω ήδη 3 γέννες απο τους δίσκους (μόνον αυγά,τα έφαγαν αμέσως) που μπορεί να μην λέει τίποτα,μπορεί όμως και να λέει κάτι.Αυτό που σίγουρα λέει,ειναι ότι βλέπω τα ψαράκια μου ευτυχισμένα,με πολύ όρεξη για φαγητό,τα καινουρια να προσαρμόζονται αμέσως και οι μετρήσεις να δειχνουν ασφαλή νούμερα.Αρα φίλοι μου ίσως κάποια δεδομένα,στη συμβίωση ορισμένων ειδών,να μην είναι απόλυτα..
Πρέπει να καταλάβεις το τι αρέσει στα ψάρια σου και οχι σε εσένα.
Το οτι πούλησες ακριβά 20 δίσκους που τους είχες κονσερβοποιημένους εμένα δεν μου λέει τίποτα. Αντιθέτως παραπέμπει σε οχι ευσυνίδητο χομπίστα. Στα λεω με καλή διάθεση πάντα.
Αν κάνεις κάποια πράγματα που αναφέρθηκαν παραπάνω, θα δείς πολύ διαφορετικά, τα ψάρια σου και τότε θα καταλάβεις την διαφορά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-09, 13:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

[quote=christsos;332466] Λοιπόν παιδιά κάποιες εξηγήσεις.Πρώτα απ'ολα για τον συνονόματο φίλο τον Χρήστο και τον φίλο τον Πάνο,με όλον τον σεβασμό προς την εμπειρία σας, μίλησα για 600 λίτρα..(135Χ60Χ80--648 lit) και οχι για 60 λίτρα σχεδον καθε 50-60 λιτρα καθε δισκος (κανε διαιρεση).Πριν από 15 χρόνια,είχα για τουλάχιστον μια τριετια,20 δίσκους, 8-14cm σε 240 λιτρα,μαζί με κλοουν και γατόψαρα θα κανεις τα ιδια λαθη?.Η συμβίωση τέλεια νομιζεις εσυ οι δισκοι στρεσσαρονται με τα ψαρακια,οι απώλειες σχεδόν μηδενικές επιβιωνω δεν σημαινει οτι ειμαι χαρουμενος (μιλαμε για διαφορετικα πραγματα) και ολο αυτο το κοπάδι μοσχολπουλήθηκε ε .... και??,όταν αποφάσισα να γυρίσω το ενυδρείο σε θαλασσινό.Και φυσικά θα γνωρίζετε οτι πρίν 15 χρόνια οι δίσκοι δεν ηταν ενυδρειόψαρα (γεννημένα σε ενυδρεία εδω στη Θεσσαλονίκη) και ερχόταν από ''ποιος ξερει ποιά'' φάρμα της Συγκαμπούρης με αεροσκάφη κ.λ.π. Απο οπου και να ερχονται εχουν τις ιδιες απαιτησεις!!! Και βέβαια μιλάμε για δίσκους,ισως τα λιγότερο κινητικά ψάρια (για το ότι θέλουν απλα για να κολυμπούν.)Για τον βυθό θα συμφωνήσω ότι δεν είναι ο ιδανικότερος για δίσκους,είναι ομως για τα φυτά τα οποία αρέσουν στους δίσκους μου. Αφησα ασχολιαστα τα φυτα πριν ωστε να τα σχολιασεις μονος σου... κανονικα (βιοτοπικα) δισκοι και φυτα δεν συμβαδιζουν - οχι κατι αλλο αλλα οι απαιτησεις των δισκων σε θερμορασια αλλα και σε ποιοτητα νερου (χαμηλο ph,gh κ.λ.) Εάν βάλω ψυλόκοκο βυθό στα 5-6cm για να μπορώ να διατηρήσω τα φυτά,θα έχω μολύνσεις, ποιος σου το ειπε αυτο???Εγω δεν εχω τετοια προβληματα!!! γιατί αυτός ο βυθός δεν αερίζεται. Τα κλόουν και τα S.A.E. δεν δημιουργούν κανένα μα κανένα θέμα στους δίσκους νομιζεις .... ρωτα τα δισκακια σου και κανουν τέλεια τη δουλειά τους,τα μεν κλόουν στα υπολείματα της τροφής στο βυθό οι δισκοι ειναι τεμπελικα ψαρια...τρεφονται κυριως απο το βυθο και τα κλοουν σου τους τρωνε το φαι και αυτο τα στρεσσαρει (τα δισκακια σου),τα δε S.A.E.,στην εξαφάνηση της άλγης αλγη υπαρχει παντου.....αν το ενυδρειο σου φτασει να εχει ισσοροπια τοτε ... δεν θα θεωρεις την αλγη προβλημα.....Τέλος οι μονομαχίνες είναι σαν να μην υπάρχουν για τους δίσκους μιλας εκ μερους των δισκων αν μπορουσαν να σου μιλησουν θα σου ελεγαν τα αντιθετα. Βγαλε ολα τα αλλα ψαρακια και θα δεις διαφορετικη συμπεριφορα των δισκων σου (και εγω το εκανα και το καταλαβα) μονο ετσι θα καταλαβεις διαφορα... Παντως ΔΕΝ ειναι ολα καλα για αυτα οπως νομιζεις.Ζουν ανάμεσα στα φυτά της πλάτης και δίνουν χρώμα στο φόντο. ζουν μεσα στο ενυδρειο σου και επιβαρυνουν ακομα περισσοτερο τη βιολογια του φιλτρου σου. Εκανα αρκετή μελέτη για να καταλήξω στο σχήμα αυτό(ψαρια-φυτά κ.λ.π.)και έχω ήδη 3 γέννες απο τους δίσκους (μόνον αυγά,τα έφαγαν αμέσως) συνηθως αν ειναι μικρα τα τρωνε που μπορεί να μην λέει τίποτα,μπορεί όμως και να λέει κάτι δεν λεει κατι...μπορει να τα φαγανε και απο στρες που υπαρχουν τα αλλα ψαρακια σου (σαν προστασια).Αυτό που σίγουρα λέει,ειναι ότι βλέπω τα ψαράκια μου ευτυχισμένα μη μπερδευεις τα δικα σου συναισθηματα με των δισκων σου - θα ειναι ευτηχισμενα και θα το δεις μονο αν απομακρυνεις τα αλλα ψαρια,με πολύ όρεξη για φαγητό ,τα καινουρια να προσαρμόζονται αμέσως και οι μετρήσεις να δειχνουν ασφαλή νούμερα Οι μετρησεις που εχεις θελουν βελτιωση - ακομα και η θερμοκρασια.Αρα φίλοι μου ίσως κάποια δεδομένα,στη συμβίωση ορισμένων ειδών,να μην είναι απόλυτα.. [/quote]

Μη κανεις το λαθος να θεωρησεις οτι εισαι αρκετα εμπειρος με τους δισκους .... Δεν ειναι δυσκολα ψαρια απλα εμεις κανουμε ευκολα λαθη μαζι τους .... Ολοι σου τονιζουν τι ειναι καλυτερο για αυτα ... Οι πιο πολλοι εχουμε κανει τα ιδια λαθη ... και μετα εχουμε δει στη πραξη αυτα που σε συμβουλευουμε ... Καταλαβαινω την αρνηση σου - το εχω ζησει και εγω προσωπικα ολο αυτο - αλλα αν αγαπας τα ψαρακια σου να προσπαθησεις να δημιουργησεις το πιο καταλληλο περιβαλλον για αυτα και οχι να θεωρεις σωστο αυτο που αρεσει σε σενα ....
Κανε τις αλλαγες και οι δισκοι σου θα σε αποζημειωσουν με τα καλυτερα χρωματα τους και συμπεριφορες που δεν εχεις ξαναδει ... Σου μιλαω απο πειρα ....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-09, 13:40
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hawai Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα φιλε μου!Απο αποψη λιτρων και φυτων και κρυψωνες,εμενα μου αρεσε!Επισης και οι πολλοι Δισκοι ειναι super!!
Από ποια άποψη είναι σουπερ . Οταν θα έχει πρόβλημα τι θα του πεις ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-02-09, 13:47
Το avatar του χρήστη ghostayr
ghostayr Ο χρήστης ghostayr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

το οτι είναι πολύ δίσκοι το καταλαβαίνω και εγώ που είμαι άσχετος αλλά απο θέμα εμφανισης του ενυδρείου μου αρεσει πολύ το πράσινο τοπίο και οι γεματοι χρώματα δίσκοι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-02-09, 13:49
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Δεν λέμε ότι δεν είναι ωραίο απλά έιναι πολλά τα φυτά και θέλουν τα ΄ψαρια τον χώρο τους να κολυμπούν
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-02-09, 13:50
Το avatar του χρήστη ghostayr
ghostayr Ο χρήστης ghostayr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λέμε ότι δεν είναι ωραίο απλά έιναι πολλά τα φυτά και θέλουν τα ΄ψαρια τον χώρο τους να κολυμπούν
τα ξύλα και οι ρίζες δεν πιάνουν περισσότερο χώρο απο τα φυτά;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-02-09, 13:52
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λέμε ότι δεν είναι ωραίο απλά έιναι πολλά τα φυτά και θέλουν τα ΄ψαρια τον χώρο τους να κολυμπούν
Και τα φυτά είναι πολλά,
και τα οι δίσκοι πολλοί,
και τα υπόλοιπα ψάρια πολλά και ασύμβατα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-09, 13:53
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Βασίλη ότι είχαμε να πούμε το είπαμε

Από και πέρα είναι θέμα του φίλου τι θα κάνει .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-09, 22:07
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Καλέ μου φίλε georgarask βλέπω ότι είσαι γνώστης των εκπληκτικών αυτών ψαριών που ονομάζονται δίσκοι.Εκτιμώ το ότι είσαι ο μόνος από τους φίλους που πρότειναν να αλάξω τη σύνθεσή μου αιτιολογώντας το γιατί.Οσο περνάνε τα χρόνια τόσο γνωρίζουμε πράγματα που δεν τα ξέραμε πριν.Το να διαβάζεις πολύ ή το να επιρεάζεσαι πολύ,χωρίς να έχεις εμπειρική και πραγματική γνώση ενός αντικειμένου, και να προσπαθείς να επιβάλεις τη γνώμη σου γι'αυτό είναι μέγα λάθος.Αυτό είναι το κακό με εμας τους Ελληνες ότι ποτέ δεν θα καταλάβουμε το '' Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια''.
Τέλος πάντων για μενα δεν είναι μαγκιά το''να έχω πολλά ψάρια στο ενυδρειο μου'', ή το ότι ''το ενυδρείο μου είναι τέλειο''.
Μαγκιά είναι τα ζωντανά μας να ζουν,και να ζουν καλά.Να τρώνε από το χέρι μας,να κολυμπούν σε όλο το ενυδρείο,να μην αρωσταινουν,να ζευγαρώνουν,να γεννάνε και να είναι μαζι μας για χρόνια.
Αυτά καταλαβαίνω εγώ και όποιος φίλος έρθει στην πόλη μου ευχαρίστως να κεράσω καφεδάκι στο σπίτι μου και να του δείξω τα αρχεία μου με το τι ψαράκια φιλοξενήθηκαν στα ενυδρεία μου σε γλυκό και θαλασσινό νερό.Να δει εάν τα ψάρια μου είναι κονσερβοποιημένα, και φυσικα να συνομιλήσει μαζί τους,(για το πως νιώθουν...αν περνούν καλά...κλπ) γιατί αυτην την ικανότητα εγώ δεν την έχω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-02-09, 22:20
Το avatar του χρήστη hawai
hawai Ο χρήστης hawai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ποια άποψη είναι σουπερ . Οταν θα έχει πρόβλημα τι θα του πεις ?
Εγω μιλησα απο θεμα ομορφιας συνυπαρξης πολλων Δισκων!Δεν ειπα οτι ειναι καταλληλο και αρμονικο!Απλα αυτο που βλεπω μου αρεσει!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-02-09, 22:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλέ μου φίλε georgarask βλέπω ότι είσαι γνώστης των εκπληκτικών αυτών ψαριών που ονομάζονται δίσκοι.Εκτιμώ το ότι είσαι ο μόνος από τους φίλους που πρότειναν να αλάξω τη σύνθεσή μου αιτιολογώντας το γιατί.Οσο περνάνε τα χρόνια τόσο γνωρίζουμε πράγματα που δεν τα ξέραμε πριν.Το να διαβάζεις πολύ ή το να επιρεάζεσαι πολύ,χωρίς να έχεις εμπειρική και πραγματική γνώση ενός αντικειμένου, και να προσπαθείς να επιβάλεις τη γνώμη σου γι'αυτό είναι μέγα λάθος.Αυτό είναι το κακό με εμας τους Ελληνες ότι ποτέ δεν θα καταλάβουμε το '' Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια''.
Τέλος πάντων για μενα δεν είναι μαγκιά το''να έχω πολλά ψάρια στο ενυδρειο μου'', ή το ότι ''το ενυδρείο μου είναι τέλειο''.
Μαγκιά είναι τα ζωντανά μας να ζουν,και να ζουν καλά.Να τρώνε από το χέρι μας,να κολυμπούν σε όλο το ενυδρείο,να μην αρωσταινουν,να ζευγαρώνουν,να γεννάνε και να είναι μαζι μας για χρόνια.
Αυτά καταλαβαίνω εγώ και όποιος φίλος έρθει στην πόλη μου ευχαρίστως να κεράσω καφεδάκι στο σπίτι μου και να του δείξω τα αρχεία μου με το τι ψαράκια φιλοξενήθηκαν στα ενυδρεία μου σε γλυκό και θαλασσινό νερό.Να δει εάν τα ψάρια μου είναι κονσερβοποιημένα, και φυσικα να συνομιλήσει μαζί τους,(για το πως νιώθουν...αν περνούν καλά...κλπ) γιατί αυτην την ικανότητα εγώ δεν την έχω.

Πρωτα απο ολα δεν θα εμπαινα στο κοπο να σου γραψω αν δεν εβλεπα οτι αγαπουσες αυτα τα καταπληκτικα ψαρια... Εχεις ηδη το μεγαλυτερο προτερημα για να κανεις ευτυχησμενα τα ψαρακια σου...
Θα σου απαντησω λιγο διαφορετικα!
Αν σε κερασω εγω καφεδακι θα σου δειξω φωτογραφιες απο τη κοπελα μου, ποσο ευτηχησμενοι ημασταν, που ειχαμε παει, τι τρελες εχουμε κανει ... παραλιγο να ηταν εγκυος!!Τωρα που εχουμε χωρισει εχει παντρευτει και εχει δυο παιδακια... Την αγαπουσα παρα πολυ αλλα τωρα με τον αντρα της βλεπω ακριβως αυτο που ζητουσε και δεν μπορουσα να το αντιληφθω εγω τοτε....Πολλες φορες η αγαπη μας για κατι μας τυφλωνει και μονο αν τα δεις τα πραγματα με τη ματια ενος τριτου ανθρωπου τοτε καταλαβαινεις την αληθεια!!Ασε λοιπων τα παιδια εδω να γινουν οι τριτες ματιες!! Σε παω γιατι αναγνωριζω τον εαυτο μου σε σενα....και εγω νομιζα πως ολα ηταν καλα αλλα εχασα παρα πολλα δισκακια...(και ας ειχα καλη εμπειρια με τα ενυδρεια)... Δεν λεω οτι δεν θα ζησουν απλα λεω οτι δεν θα ειναι ευτυχησμενα .. Θα δεις τεραστια διαφορα αν κανεις σταδιακα αυτες τις αλλαγες .. Ολοι εδω μεσα εχουν αντιστοιχες εμπειριες και σκεφτονται οπως εγω .... Μη πιστεψεις οτι ολοι σε βαρανε .... Απλα σου λενε το ιδιο πραγμα!!Κανε αναζητηση σε αντιστοιχα θεματα και θα δεις οτι ολοι που σου γραφουν εχουν παρει το ρολο που παιρνω εγω τωρα .... Δεν τα ξερει κανεις ολα αλλα ολοι κανουμε τα ιδια λαθη...Ολοι εδω θελουν να προστατευσουν τα ψαρακια σου αλλα και εσενα γιατι ολοι εχουμε κανει κατι αναλογο με εσενα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-02-09, 00:20
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει πολυ δουλεια ακομα ειδικα στο θεμα κρυψωνες (σαν το δικο σου), εχει ψαρια που δεν κανουν με δισκους (σαν εσενα) .... οι πολλοι δισκοι ειναι super αλλα ειναι παρα πολυ για τα λιτρα του!!
Βασικά αυτά που άλλαξαν, εκτός από τους κατοίκους του ενυδρείου, είναι λίγα και αφορούν κυρίως τον φωτισμό.

Νερό..........50% όσμωση + 50% βρύση σταδιακα μειωσε το νερο βρυσης ωστε να μειωθει Kh, Gh με aquasafe περίπου 600 λίτρα
Κάτοικοι.....15 Δίσκοι 6-15cm Πρεπει να αποχωριστεις 3 - 4 δισκακια
6 Κλόουν 8-10cm Πρεπει να τα αποχωριστεις ολα
8 S.A.E. 6-10cm Πρεπει να αποχωριστεις ολα
2 cory 3-4cm Αν τα κρατησεις πρεπει να διωξεις το χαλικι και να βαλεις αμμο και θα χρειαστουν και αλλα να κανουν κοπαδακι
5 μονομαχίνες 3cm Πρεπει να αποχωριστεις
Φυτά.....Ανούμπιες 40-50 και βαλισνεριες 6
PH 6.8 Πρεπει να το μειωσεις (οι δισκοι σου θα ειναι πιο .. "ανετα")
KH 6 Για να μειωσεις το Ph θα πρεπει να μειωσεις πρωτα αυτο... (πιο λιγο βρυσης και πιο πολυ οσμωση)
GH 12 Μεγαλη τιμη για δισκους......ειναι κριμα γιατι εχεις οσμωση και δεν την εκμεταλλευεσαι καταλληλα!!
ΤEMP 28 C. Αυξησε το στους 29 (θα αρεσει στα δισκακια)
Χρηστο καλη επανεναρξη.......συμφωνω και εγω οτι γενικα τα ψαρια σου ειναι αρκετα εως πολλα για τα λιτρα σου και για παντρεμενο ανθρωπο με παιδια.....και εξηγουμε....οσο περισσοτερα ψαρια τοσο πιο γρηγορα βρωμιζει το νερο τοσο πιο συχνα θα χρειαζεσαι αλλαγες....λιγοστεψε τα ψαρια σου ωστε να μην αγχωνεσαι με το ενυδρειο σου και να μην κινδυνευει να τουμπαρει ευκολα.....Θα κρατουσα 12 δισκους .....τα κλοουν οχι πανω απο 2 γιατι μεγαλωνουν πολυ και λερωνουν....αν δεν εχεις σαλιγκαρια θα τα εδιωχνα ολα και θα τα αντικαθιστουσα με κορις που κανουν την ιδια δουλεια αλλα λερωνουν λιγοτερο λογω μεγεθους......Γιωργο δεν ξερω γιατι λες να φυγουν τα ΣΑΕ αλλα ειναι καλο εργαλειο για την αλγη και δεν πειραζουν τους δισκους......Οι μονομαχινες ειναι φυσικα εκτος τοπου και πρεπει να φυγουν αφου εκτος απο ιχθυοφορτιση δεν νομιζω να προσφερουν κατι αλλο στο ενυδρειο σου....σκεψου το δηλαδη το ολο θεμα πρακτικα.....Τωρα για το πεχα οσο χαμηλοτερο τοσο καλυτερα αλλα και το 6,8 δεν ειναι ασχημο για αρχη......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-02-09, 13:48
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλέ μου φίλε georgarask βλέπω ότι είσαι γνώστης των εκπληκτικών αυτών ψαριών που ονομάζονται δίσκοι.Εκτιμώ το ότι είσαι ο μόνος από τους φίλους που πρότειναν να αλάξω τη σύνθεσή μου αιτιολογώντας το γιατί.Οσο περνάνε τα χρόνια τόσο γνωρίζουμε πράγματα που δεν τα ξέραμε πριν.Το να διαβάζεις πολύ ή το να επιρεάζεσαι πολύ,χωρίς να έχεις εμπειρική και πραγματική γνώση ενός αντικειμένου, και να προσπαθείς να επιβάλεις τη γνώμη σου γι'αυτό είναι μέγα λάθος.Αυτό είναι το κακό με εμας τους Ελληνες ότι ποτέ δεν θα καταλάβουμε το '' Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια''.
Τέλος πάντων για μενα δεν είναι μαγκιά το''να έχω πολλά ψάρια στο ενυδρειο μου'', ή το ότι ''το ενυδρείο μου είναι τέλειο''.
Μαγκιά είναι τα ζωντανά μας να ζουν,και να ζουν καλά.Να τρώνε από το χέρι μας,να κολυμπούν σε όλο το ενυδρείο,να μην αρωσταινουν,να ζευγαρώνουν,να γεννάνε και να είναι μαζι μας για χρόνια.
Αυτά καταλαβαίνω εγώ και όποιος φίλος έρθει στην πόλη μου ευχαρίστως να κεράσω καφεδάκι στο σπίτι μου και να του δείξω τα αρχεία μου με το τι ψαράκια φιλοξενήθηκαν στα ενυδρεία μου σε γλυκό και θαλασσινό νερό.Να δει εάν τα ψάρια μου είναι κονσερβοποιημένα, και φυσικα να συνομιλήσει μαζί τους,(για το πως νιώθουν...αν περνούν καλά...κλπ) γιατί αυτην την ικανότητα εγώ δεν την έχω.
Απο το πρώτο post μου, σου είπα πως οτι λεω, το λεω με καλή διάθεση. Αν αυτό δεν το κατανόησες,λυπάμαι.
Τα ''περί ημιμάθειας'' δεν με αφορούν. ¶ποψή σου!
Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-02-09, 14:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από basillis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο το πρώτο post μου, σου είπα πως οτι λεω, το λεω με καλή διάθεση. Αν αυτό δεν το κατανόησες,λυπάμαι.
Τα ''περί ημιμάθειας'' δεν με αφορούν. ¶ποψή σου!
Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου...
Ολοι εδω περα παντα με καλη διαθεση τα ιδια πραγματα λεμε ολοι!
Φιλε δεν λεει περι ημιμαθειας για σενα!!
Cool ολοι θελουμε το καλυτερο για τα ψαρακια
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-02-09, 14:58
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Φίλοι μου, πάντα μιλάμε με καλή διάθεση.Οπως είπα πιο πάνω ο καθένας μπορει να έχει την άποψή του.Ολες σεβαστές.Οπως και τα λάθη.Πρέπει να γίνονται αφού δουλεύμε(πάνω στο ενυδρείο).Λάθη δεν κάνουν αυτοί που δεν δουλεύουν.Και φυσικά πρέπει να υπάρχει και η αίσθηση του χιούμορ.Οσοι δεν την έχουν,να ψάξουν να τη βρούνε.
Any way...μετά την τοποθέτηση του Πρύτανη,αναθεωρώ για κάποια σημεία στη σύνθεσή μου και προχωράω.

Φίλε Γιώργο ένα καφέ να τον πιούμε,είτε Θεσσαλονίκη,είτε Αθηνα.

Xρήστος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-02-09, 15:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Γιώργο ένα καφέ να τον πιούμε,είτε Θεσσαλονίκη,είτε Αθηνα.
Xρήστος.
Αν κατεβεις αθηνα στειλε π.μ.!!!!
ειναι λιγο δυσκολο να ανεβω εγω χαχαχα!!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-02-09, 21:02
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Any way...μετά την τοποθέτηση του Πρύτανη,αναθεωρώ για κάποια σημεία στη σύνθεσή μου και προχωράω.

.

Ρε φίλε μου εμείς λέγαμε κάτι άλλο ή δεν μετράει η γνώμη μας

Δηλαδή έτσι όπως το λες προσωπικά δεν ήθελα το καλός σου και τα έλεγα έτσι
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-02-09, 00:18
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Εμ ,αν λες "πρέπει να διώξεις τουλάχιστον 3" τι θέλεις να σου κάνει
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-02-09, 11:48
Χαραμάδας Ο χρήστης Χαραμάδας δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 31-05-2007
Περιοχή: xarilaou-thessaloniki
Μηνύματα: 473
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Χαραμάδας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε φίλε μου εμείς λέγαμε κάτι άλλο ή δεν μετράει η γνώμη μας

Δηλαδή έτσι όπως το λες προσωπικά δεν ήθελα το καλός σου και τα έλεγα έτσι

Φίλε Χρήστο,ειπα και πιο πάνω, ότι όλες οι απόψεις είναι σεβαστές.Απλά η άποψη του Πρύτανη έχει βαρίνουσα σημασία για μένα...(πήγα στον χώρο του και είδα τι έχει ο άνθρωπος ).
Είναι σαν να λέμε για την άποψη του ser Alex Ferguson(Πρύτανης) και την άποψη του Fernanto Santos(όλοι εμείς).
Πιστεύω να το πιάνεις το θέμα.
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-02-09, 11:55
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Ο Νίκος είναι πολύ καλός χομπίστας και το ξέρουμε και τον γνωρίζουμε .

Πάντως μπορείς να με λες και Βαλβέρδε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΧρήστοςΠ : 16-02-09 στις 12:30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Δισκοενυδρείο kostasthess_ Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 8 17-05-08 15:30
κοινωνικό ... δισκοενυδρείο! nnd Δίσκοι 35 24-12-07 17:09
Το δισκοενυδρείο μου cutter Δίσκοι 45 24-08-06 11:10
Δισκοενυδρείο CENTAUR Δίσκοι 48 15-12-05 19:10
Φίλτρανση σε δισκοενυδρείο Theokyr Δίσκοι 16 25-08-05 14:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12625 seconds with 14 queries