Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-06, 18:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή τα χάπια μου , τα νεύρα μου.. ΔΕΝ μπορεί !

δεν είναι δυνατόν !!!! μα δεν είναι λογικό να συμβαίνει !!!
Δεν έχει περάσει μονομάχος απο τα ενυδρεία μου χωρίς να παρουσιάσει φιν ρότ !!!
Δέν γίνεται αυτο το πράγμα ! και δεν καταβαίνω το γιατί γινεται .. αυτό είναι το κυριότερο !!!
ακόμα και ένας μονομάχος που είχα πάρει πριν 2 εβδομάδες είναι με φιν ροτ.!!! με το που φτιάχνει η ουρά και το κάτω πτερύγιο να σου την άλλη μέρα με κάτι σκισμένο πάλι !!
Τι betta Attison SPA, τι Melafix, τι Attisons beta pro τροφή, τι το ένα τι το άλλο όλο και κάτι θα γίνει .....
Πραγματικα έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά!
οι μονομάχοι μου είναι σε 3 ενυδρεία 5λιτρα, ΜΕ φίλτρο, ΜΕ θερμοστατη (ναι έβαλα και θερμοστάτες), με τις αλλαγές τους κάθε εβδομάδα 30%, και όχι ΔΕΝ έχουν κάτι στο ενυδρέιο που μπορεί να σκίζει τις ουρές τους, ΔΕΝ βλεπονται για να στρεσσάρονται, ΔΕΝ έχει αμμωνία το νερό, ΔΕΝ έχει νιτρώδη αλλα ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτο !!
ph 8 έχω και γενικά το νερό της Χαλκίδας είναι σκληρό. Αλλά δεν μπορεί στα pet shop που είναι σε 3 δάκτυλα νερό για πόσες μέρες (σιγά μην τους αλλαζουν νερό και σιγά που θα τα προσέχουν κατα τις αλλαγές στην περίπτωση που τους αλλάζουν νερό) να είναι μια χαρά και με το που μπαίνουν στα δικά μου ενυδρεία μεσα σε λίγες μέρες να σκίζονται οι ουρές τους !!
τα φίλτρα δεν εχουν δυνατή ροή για να τους ενοχλεί, είναι στρωμένα εδώ και κανα χρόνο ...αλλά τα προβλήματα προβλήματα ...
δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει στραβά και δεν λέει να στεριώσει μονομάχος χωρίς να αρχίσει να γίνεται η ουρά του κρόσια !!
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-06, 19:05
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Μια από τα ίδια και από εμένα....
Δεν μπορώ και εγώ να το καταλάβω.........
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-06, 20:06
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Μήπως και τα 3 ενυδρεία σου "μπολιάστηκαν" από το ίδιο φίλτρο κατά το στρώσιμο? έχουν στρωθεί κανονικά από μόνα τους? προσπάθησε να κάνεις ένα ενυδρείο από την αρχή αφού το αποστηρώσεις και το ξαναστρώσεις προσεκτικά χωρίς να έρθει σε επαφή ούτε με σταγόνα από τα υπόλοιπα και βάλε έναν καινούργιο μονομάχο.
πάντως σχεδόν όλοι όσοι έχουν μονομάχους έχουν το ίδιο πρόβλημα. Ο δικός μου μόνο όταν ήταν σε 100 λίτρα δεν έβγαζε φιν ροτ, στο 12άρι κατά διαστήματα εμφάνιζε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-06, 20:38
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

τα φίλτρα έχουν στρωθεί ξεχωριστά το καθε ένα απο μόνα τους με παλιούς μονομάχους οι οποίοι μας έχουν αφήσει χρόνους λόγο γηρατιών....
Δέν έχει έρθει σε επαφή το νερό του ενός ενυδρείου με του άλλου ποτέ.
εκτός αυτού αν υπήρχε κάτι παθογόνο δεν νομίζω να "έμενε" μόνο σε φιν ρότ το πρόβλημα...
κάποιοι φιλοι παντος με 30λιτρο και 15λιτρο που εχουν μονομαχους δεν εχουν κανενα προβλημα ...
ίσα ίσα που σε αυτόν με το 15λιτρο είχα δώσει εγώ εναν μονομάχο με προχωριμένο μάλλιστα fin rot και τώρα έχει μια ουρά τεράστια και πανέμορφη ....
άρα μαλλον τελικά πάμε για μεγαλύτερο ενυδρειό .... ίσως Minιmum τα 30 λίτρα ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-06, 22:19
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δε φταίνε τα λίτρα... Μήπως όταν τους παίρνεις από το πετ σοπ έχει ήδη ξεκινήσει η ασθένεια και δεν το βλέπεις επειδή είναι στα αρχικά στάδια??? Το pH 8 είναι όντως ψηλό και γενικά συδέεται με το φιν ροτ... Τι να πω?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-06, 23:44
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Δεν μπορεί να πέφτω πάντα στα ήδη άρρωστα....
εξ' άλλου πριν πάρω μονομάχο πάντα κοιτάω αν είναι οκ τα πτερύγια .. αν είναι κινητικός ( όσο μπορεί τουλάχιστον στο ποτηράκι), αν είναι καθαρό το νερό του (όσο μπορεί και αυτό) και γενικά σε όσο καλύτερη κατάσταση μπορεί να είναι .
Ο τελευταίος που πήρα είναι ένας πανέμορφος vailtail σε ανοιχτόχρωμο πορτοκαλί κάπως χρώμα που ήταν αψεγάδιαστος.
Μ΄άρεσε πολύ το χρώμα του και η καταπληκτική μακριά ουρά του ....
εεε .. απο την 3ή -4ή μέρα αρχίσαν τα σκισήματα ...
Δεν λέει άλλο αυτή η κατάσταση ...

Και οι άλλοι δύο που αναφέρω πιο πάνω με τους μονομάχους στο ίδιο νερό βρύσης είναι με το ίδιο PH. και ούτε SPA ρίχνουν ούτε τπτ .. μόνο αντιχλώριο.
Τι να πώ ... τα έχω χαμένα με τους μονομάχους. Είναι κρίμα να μην μπορεί να μείνει μονομάχος χωρίς να αρχίσουν τα παρατράγουδα ... και το χειρότερο να μην μπορώ να καταλάβω ΤΙ το προκαλεί !!
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-06, 23:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Wink

.....δυστυχως καμμια φορα υπαρχει ο νομος του μερφυ.....
..αληθεια σκεφτηκες να ασχοληθεις με καποιο αλλο ειδος.......???
νομιζω οτι θα σε βοηθησει χρονικα αρκετα μια τετοια αλλαγη....
και οταν αργοτερα θελησεις, το ξανατολμας........λεω....για σκεψου.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-06, 23:53
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

αγαπητέ θείε το έχω σκεφτεί αρκετές φορές το να παροπλίσω τα 5λιτρα ή να τα χρησημοποιήσω για κάποιο άλλο είδος αν και αυτό φαντάζει λίγο αδύνατο λόγο λίτρων.
Αλλά η σχέση μου με τους μονομάχους είναι θέμα εξάρτησης ....
ίσως επειδή το πρώτο ψαράκι που είχα ήταν μονομάχος ... γενικά χωρίς τις κιχλίδες μου μπορώ να με φανταστώ ... χωρίς μονομάχο δεν ξέρω.. δεν μπορώ να φανταστώ να μην βλέπω την φατσούλα να με κοιτάει περιμένοντας φαί και να μην κάνει τα χαριτωμένα κουνήματά του όταν πλησιάζω το ενυδρείο του ....
I am addicted
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-06, 00:03
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

μμμ..σε καταλαβαινω..εχω και εγω εξαρτηση απο ψαρια που συμφωνα και με τον αγαπητο προεδρα πιανουν αλγη..........χεχε....
...και ο θειος ειναι καλα......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-06, 02:09
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
ψαρια που συμφωνα και με τον αγαπητο προεδρα πιανουν αλγη..........χεχε....
κι αλλος δισκο-φαν ??

βρε Ιωσα,τι να σου πω,δεν μπορω να καταλαβω.το pH ειναι οντως τσιμπημενο,αλλα κι ολοι πια οι μονομαχοι να παθαινουν φιν-ροτ????μηπως ειναι οντως εξασθενημενοι απο τα μαγαζια?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-06, 02:39
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Είναι όλοι οι μονομάχοι πολύ ταλαιπωρημένοι, δεν είναι να απορείς που σου αρρωσταίνουν. Αν τους κάνεις μια θεραπεία με αλατάκι, και τους ταίζεις ζωντανή και κατεψυγμένη τροφή μέχρι να δυναμώσουν (τίς πρώτες 10 μέρες), λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν το φίλτρο σου είναι δυνατό, μπορεί να τον στρεσάρει και να αναπτύσει φιν ροτ.
κατά τη γνώμη μου, 5 λίτρα είναι λίγα. Δοκίμασε να τους δώσεις 30 λτ. Στα 30λτ. με το ίδιο φιλτράκι, η ανατάραξη θα είναι πολύ μικρότερη.
Το pH πράγματι φαίνεται να το συνηθίζουν...δεν πρέπει να είναι αυτός ο λόγος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-06, 08:29
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Μαλλον το σωστο ειναι αυτο που ανεφερες, οτι πιθανον να θελουν ποιο μεγαλα ενυδρεια.Παρε ενα 15 λιτρων και δοκιμασε με τον ενα σου μονομαχο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-12-06, 21:15
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Μάριελ τελικά απο ότι βλέπεις άκρη με τους μονομάχους δεν μπορώ να βγάλω !!!!
Τά φίλτρα είναι Power heads και ρίχνουν μέσα το νερό με πολύ χαμηλή ροή και σε στύλ καταράκτη..... οπότε θέμα ροής νερού δεν μπορεί να είναι ...
Για το PH, και οι λοιποί φίλοι που έχουν μια χαρά μονομάχους σε ίδιο νερό βρύσης Χαλκίδας τους έχουν με το ίδιο PH.... άρα....πάλι αδιέξοδος..
Το να έχουν πέσει ΟΛΟΙ οι ταλαίποροι μονομάχοι σε εμένα και αυτό φαντάζει δύσκολο .... τι να πω.. εκτός αυτού μονομάχο που έχο χαρίσει σε φίλο που σε εμένα είχε λιώσει η μισή του ουρά, σε εκείνον μέσα σε ένα μήνα είχε βγεί η τριπλάσια !!! τον έβλεπα και δεν το πίστευα !!!!!!
Πάντος δεν μπορεί ... δεν μπορεί... δεν μπορεί ....!!!!!
Αυτό που μου περνάει απο τον νού σαν τελευταία σκέψη είναι η εξής.
Τα φίλτρα μου ακουμπανε-στηρίζονται στο πίσω τζάμι του ενυδρέιου.
Μέσα στα φίλτρα η φτερωτή που δουλεύει προκαλεί μια μικρό ταλάντωση στο τζάμι το οποίο συνεπάγεται και στο λοιπό ενυδρέιο μια και είναι μικρό.
Μήπως απο την ταλάντωση αυτή στρεσάρονται τα ψάρια ?
αν βάλω δηλαδή το χέρι μου στο μπροστά τζάμι του ενυδρείου καταλαβαίνω μια μικρό ταλάντωση στο ενυδρέιο ....
Οπώτε και η πρώτη προσπάθεια θα γίνει σε λίγο .... ήδη αγόρασα ένα φιλτράκι σπόγγου .... σε λίγο (αν έχω το κουράγιο, αλλιώς αύριο) τα εγκατασταθεί και θα μπολιαστεί απο το παλιό για να μην χάσω την βιολογία ...
αν και με αυτό δεν γίνει τίποτα το επόμενο βήμα είναι κανα 20-30λίτρο .....
Αναμείνατε στο ακουστικό σας για συνέχεια......

EDIT:
Παραθέτω και μετρήσεις νερού :

NH3/NH4 0 (υγρό)
NO2 0 (υγρό)
NO3 10 (στικ)
GH 10 (στικ)
ΚΗ 6 (στικ)
PH 8 (στικ)
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη crazyio : 12-12-06 στις 23:55
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-06, 02:02
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δεν ξέρω... τι να πω... Πάντος αν ήταν στρεσσαρισμένα από κατι τέτοιο, θα το έβλεπες και στη συμπεριφορά τους (απώλεια χρωμάτων, δε θα είχαν όρεξη, θα κρύβονταν συνέχεια κλπ). Για να δούμε...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-06, 02:10
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

αντιθέτως με το φιν ροτ, τα χρώματά τους είναι έντονα, είναι υπερκινητικά και απο φαί άλλο τίποτα!!!
ο ενας μονομάχος έχει μεταφερθεί σε 5 λίτρα με φίλτρο σπόγγου και θερμοστάτη στους 26 βαθμούς ...
τα "πειράματα" ξεκινήσανε ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-12-06, 10:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το γενικα αποδεκτό μεγεθος ενυδρειου για να κραταμε σε βαθος χρονου καποια μικρα ψαρια ειναι γυρω στα 50-60 λιτρα.
Λογω των διαφορων ιδιαιτεροτητων των μονομαχων, αντε να το κατεβασουμε στα 30 λιτρα.
Απο κει και περα τα πραγματα αρχιζουν και γινονται κρισιμα.
Αναλωση ιχνοστοιχειων, αριθμος μικροβιων/cm3 γενικοτερη σταθεροτητα συνθηκων ειναι μερικοι παραγοντες.
Ο καθενας απο μονος του δεν ειναι κρισιμος, συνδιαστικα ομως και σε λιγα λιτρα πολλα περιεργα συμβαινουν.
Αρκετοι θα πουν οτι εχουν κρατησει μονομαχους χωρις προβλημα σε πολυ λιγοτερα λιτρα.
Αναποδα ομως, αφου εχεις δοκιμασει τα παντα, αυτο ειναι το μονο που μενει.
Για το φιλτρο και τη δονηση δεν το πολυπιστευω. Εξαλλου και η αεραντλια κανει θορυβο.
Καιρος για ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-12-06, 13:22
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

χμμμμμμμμμμμμ.... ψιλοι στα αυτια μου μπηηηηηκανεεεε... .ωωωπα !!!
μηπως τελικα το λάθος είναι ολίγον τί δικό μου ?
Τι θέλω να πω ??
Παλαιότερα όταν μετά τις αλλαγές γέμιζα με νερό, το έκανα σιγά σιγά ...με μπουκάλι νερό πιο ψηλά και με σωληνάκι αεραντλίας...
Αυτό επειδή ήταν ολίγον τι κουραστικό/βαρετό συμπλήρωνα νερό απο μπουκάλια .... σχεδόν ίδιας θερμοκρασίας αλλά σχετικά πιο γρήγορα.
Δεν λεω πως έπερνα το μπουκάλι και μπλούμ μέσα το νερό αλλά με αρκετά περισσότερη ροή απο ότι θα έπεφτε μέσα αν το έβαζα με σωληνάκι.
και φυσικά δεν παρέσερνα τον ψάρι .... το έρινα απο την άλλη μεριά απο όπου βρισκόταν ο ψάρης !
και κάτι άλλο.
μετά απο κάθε αλλαγή νερού ξανα γέμιζα τα μουκάλια, έριχνα αντιχλώριο και τα άφηνα κλειστά για καμια εβδομάδα μέχρι την επόμενη αλλαγή.
μήπως αυτή η εβδομάδα που "αποθήκευα" το νερό, έχανε ό,τι ιχνοστοιχεία περιέχει ή γινόταν τίποτα άλλο "παράξενο" στο νερό με αποτέλεσμα τα γνωστά προβλήματα που αναφέρω στο ποστ?

Όσο για το θέμα της δόνησης ναι .... έχεις δίκιο Σωτήρη ... και το φιλτράκι σπόγγου προκαλεί μια μικρο δόνιση απο τις μπουρμπουλίθρες που κανει ... μια και είναι αρκετά μεγάλες και όχι όπως θα βγαίνανε απο πορόλυθο ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-12-06, 13:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν τα δοχεια ειναι καταλληλα για τροφιμα, δεν υπαρχει τετοιο θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-12-06, 19:43
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Καιρος για ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.
πές το και έγινε ....
είχα λίγο χρόνο μετά το μεσημέρι και πέρασα απο ένα πετ σοπ που είναι ενας γνωστός ...
μου γυάλισε ένα 40λιτρο ... πολύ όμορφο ... το είχε σε προσφορά με εσωτερικό φιλτρο Bluwave, με φωτισμό κτπ .....
δεν άντεξα ... το πήρα ...
δεν το έχω στήσει ακόμα βέβαια αλλά τις επόμενες μέρες .... τωρα ΑΝ και με 40 λίτρα ο μονομάχος εμφανίσει πάλι τα γνωστά προβλήματα με φιν ροτ .... εεεε θα φύγουν όλα απο το μπαλκόνι σας το λέω ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κάποιος μου κόβει τα φυτά μου !!! CASPER Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 16-09-06 13:20
Επιπλέει το μοσχαράκι η δεν επιπλέι Βενέρης Πέτρος Δίσκοι 5 13-09-06 18:23
Τα χάπια σας τα έχετε πάρει; Obelix(Reifen) Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-03-05 09:08
Δεν πιστευω στα ματια μου....!!!!!!!!!!!!! _jimmakos_ Κιχλίδες Κ. Αμερικής 5 25-11-04 02:05
Ο δισκος μου δεν τρωει..... MaGiC Δίσκοι 19 07-08-04 14:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07390 seconds with 13 queries