Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-06-05, 10:13
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή Γιατι ?

Μετα απο ακριβως 5 μηνες ενασχολησης και απασχολησης με το θαλασσινο -reef- ενυδρειο, θα προσπαθησω γραπτα να κανω κατανοητο γιατι
εχει φανει μια ομαδικη θαλασσινη παρακρουση σε μελη και μη του συλλογου.
1.Πρωτα πρωτα ολοι εχουμε μια φλεβα μαζοχιζμου, αλλιως δεν εξηγειται να θελει καποιος να φυγει απο την ησυχια των γλυκων ενυδρειων και να πεσει στα σκληρα
2.Εχει μια εκ διαμετρου αντιθετη πορεια με το ενυδρειο του γλυκου νερου, λαμβανοντς υπ οψιν οτι, ενα γλυκο σχεδον απο την μερα που θα ξεκινησει εχει κατα 80% δειξει την μορφη που θα παρει σε 4-5 μηνες που θα ειναι ετοιμο, ενω στην περιπτωση του θαλασσινου και μαλιστα reef, οι 5 μηνες νομιζω οτι ειναι παααααααρα πολυ λιγοι να δειξουν εστω και κατι απο αυτη την πανδαισια που θα ακολουθησει.
Περιττο να αναφερω οτι σε 15 περιπου ενυδρειακα χρονια , δεν περασα οτι περασα μεσα σε 5 μηνες.
Αγχος-τρεξιμο-ξενυχτια-ματωμα οικονομικο ,γκαντεμιες, προσωπικες αστοχιες σε αγορες, βιασυνες και παρα παρα πολλα ακομη, ηρθαν να μου κανουν τη ζωη δυσκολη.
οχι οτι δε ταθελε ο κ... μου...
3.Μπορεις μερα με τη μερα να δεις πραγματα που στο ενυδρειο του γλυκου ισως δε ταβλεπες ποτε.και αν ταβλεπες θαταν μιλια μακρυα απο
οσα ειδαμε και βλεπουμε και φυσικα που θα δουμε εμεις οι αλατισμενοι πλεον...
4.Ισως να ειναι η μοναδικη περιπτωση ενυδρειων (αναφερομαι στα reef), οπου μπορεις να <λαλησεις>, εστω και χωρις ενα ψαρι μεσα.
Η ζωη που υπαρχει (και μιλαμε οτι ακομη δεν εχω δει τπτ κατα τους πιο μυημενους), ειναι κατι το καταπληκτικο.
Η αλυσιδα της υπαρχουσας ζωης του υφαλου ειναι κατι που οποιος δεν τοχει βιωσει, δεν εχει δει τπτ.
Το να βλεπεις δηλαδη , τα ψαρια να κανουν ουρα στο περιμενε, οπου η φυσικη τους τροφη που ειναι η γαριδα, να τους καθαριζει το στομα και αυτα να το ανοιγουν σα χανοι, ηταν αυτο που με πρωτοεστειλε αδιαβαστο !
Η εμφανιση καθημερινα διαφορετικης ζωης στο βραχο, οι συμπεριφορες των κοραλλιων, των αλλων ασπονδυλων, ειναι πραγματα που για να τα δει καποιος επρεπε να ειναι αμφιβιος και να καθεται με τις ωρες στο βυθο .Εαν λοιπον βαλουμε σε μια ζυγαρια τα θετικα και τα αρνητικα τι εχουμε??

Εχουμε ενα ενυδρειο σα του φιλου μου του Μανου, που πιστευω οτι ειναι το καλυτερο απο οσα εχω δει με τα ματια μου .(οχι απο φωτογραφιες κλπ).
Παιρνοντας λοιπον αυτο σαν αποτελεσμα, που ισως ακομη κιαυτο μπορει? να γινει ακομη πιο ομορφο, νομιζω οτι με τη μια σβηνει ολα τα αρνητικα που προανεφερα.
Φυσικα δε μιλαμε για τα χρωματα των ψαριων,για τα χρωματα των λοιπων ζωντανων, αυτα εξυπακουονται.
Στο δια ταυτα φυσικα να προσθεσουμε οτι,
μη υπαρχοντος πρωτα (χρονικα) του Gab, και μετα του συλλογου, νομιζω οτι πολλοι απο εμας δεν θα ειχαν καν μπει στον κοπο να σκεφτουν να ξεκινησουν κατι τετοιο.
η πληροφορια-με ολες τις αστοχιες και μ***ες που κατα καιρους εχουμε ακουσει-που βρισκεται και θα βρισκεται εδω ειναι μεγαλος αρωγος σε αυτη τη πολυ δυσκολη προαπαθεια.
το κακο ειναι οτι ενω θα μπορουσε να βρισκεται συγκεντρωμενη σε αυτον εδω το χωρο, για λογους που δεν ειναι της παρουσης να αναλυσουμε, ενα κομματι της την εκανε με ελαφρα πηδηματακια, με αποτελεσμα που ειναι μαλλον εις βαρος της πληροφορησης που πρεπει να βρισκεται συγκεντρωμενη,κατα την αποψη μου παντα.
Η βοηθεια που υπηρξε και θα υπαρχει απο ατομα που εχουν ασχοληθει πολυ πριν με θαλασσινα, ειναι και θα ειναι το Α και το Ω, αρκει μερικοι να μην την <δουν> καλαμι την υποθεση, και το καβαλησουν.
Κρουσματα τετοια ειναι απαραδεκτα για το αθλημα.Επανερχομαι γιατι ξεφυγα .
Μαγκες μου συνεχιστε να βοηθατε τον κοσμο, για να μπορεσει να δει οτι δεν εχει δει μεχρι τωρα !!

βλεπετε αμα δεν εχει κανεις τι να κανει πρωι - πρωι Κυριακατικα τι ...καθεται και γραφει ???
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-05, 12:42
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Γαύρε μου συμφωνώ σε όλα Μπορεί μέχρι να στρώσεις ένα reef να είναι
απ'όλες τις απόψεις δύσκολο αλλά στο τέλος αυτό που βιώνεις είναι τόσο
απίστευτα όμορφο και συναρπαστικό που τα ξεχνάς όλα και θέτεις ακόμα ψηλότερα τον πήχυ.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-05, 13:55
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Η απασχοληση καταρχην με αυτο το χομπι, ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο το γλυκο νερο. Ειναι αλλο χομπι, με σχεδον την κυριολεκτικη εννοια του ορου. Αλλες εμπειριες, αλλη ομορφια, αλλη πονεμα στην τσεπη μας και αλλη αποζιμιωση φυσικα

Βεβαια ερχεται καπως ποιο ανχωτικα και ποτε δεν μπορεις να πεις πως το κατεχεις πληρως, απλα οσο μελετας και προχωρας, φτανεις σε αλλο επιπεδο προβληματισμων. Αλλα ποτε δεν επαναπαυεσε. Εχει και την γοητεια του, δεν μπορεις να πεις. :P

Θοδωρη, τα λες πολυ καλα, και θελω να πιστευω πως το χομπι αυτο θα τραβηξει και αλλα παιδια να το ξεκινησουν, και στο κατω κατω της γραφης αυτος ειναι ο σκοπος που γραφουμε εδω. Οπως ξερουμε γνωση υπηρχε στον χωρο και θα υπαρχει αλλα δεν ενδιαφερει τους παντες να την μοιρασουν και εκει ειναι το κλειδι. Εμας εαν δεν μας ενδιεφερε δεν θα ημασταν εδω. Οσο για το καλαμι, συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες, φτανει να μην το δουμε πως επειδη καποιος εχει μια αλλη αποψη η οποια ακομα δεν ειναι ευραιως αποδεκτο ειναι απαραιτητα και ετσι.

Μπορει κατα καιρους να υπαρχουν καποιες διαφωνιες (π.χ. ιχνοστοιχεια η αλλαγες νερου) αλλα αυτο ειναι κατι το υγιες. Ετσι ειναι μια κοινωνια στην οποια υπαρχει ελευθερια λογου και ειδικα σε εναν κλαδο που εμεις οι χομπιστες ειμαστε αυτοι που τον προωθουμε. Πρεπει να υπαρχουν ολες οι αποψεις και μαζι να κρινουμε, να δουμε, να δοκιμασουμε, να καταληξουμε και να το ευχαριστηθουμε στην τελικη.

Αλλωστε για αυτο τον λογο δεν το κανουμε ολοι μας?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-06-05, 15:59
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Ακριβώς γι'αυτό είμαστε εδώ, για να ανταλλάξουμε εμπειρίες και απόψεις
για κάτι που αγαπάμε όλοι πολύ. Η διαφωνία είναι επιθυμητή
και χωρίς διαφωνία δεν υπάρχει διάλογος και διάχυση της γνώσης
του καθενός μας στους άλλους.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-05, 00:34
Το avatar του χρήστη Νίκος
Νίκος Ο χρήστης Νίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2004
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Νίκος
Προεπιλογή

Πριν από δύο χρόνια γυρνούσα τα pet shop και ρωτούσα πως θα κάνω θαλασσινό ενυδρείο. Δεν ήξερε κανείς και όλοι με απέτρεπαν λέγοντάς μου πως είναι πολύ δύσκολο, χωρίς βέβαια να ξέρουν να μου πουν τι να κάνω. Τυχαία ανακάλυψα το board και μέσα από εδώ βρήκα κόσμο που με βοήθησε, βρήκα μαγαζια που ήταν δίπλα μου αλλά δεν έτυχε τότε να πάω εκεί, βρήκα φίλους, βρήκα, βρήκα.. Τώρα με αφορμή αυτό το ωραίο πόστ του γαύρου θέλω να πω ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε αυτό εδώ το board, στον Μάριο που τον ζάλιζα και στον niktso που τον ζαλίζω ακόμα, που με δικές τους γνώσεις και εξοπλισμό χαίρομαι εγώ τώρα ένα ενυδρείο που είναι από μόνο του ντοκυμαντέρ..
__________________
Gus
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-05, 00:38
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Να προσεχετε τι γραφετε, Νικο αμα λες ντοκυμαντερ, δεσμευεσαι, θελουμε βιντεακι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-05, 08:48
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Πείτε τα μπας και ακούσουν οι γλυκοί και στο τέλος γίνουν και εκείνοι .... γλυκαλατιμένοι
Ξεκίνησα και εγώ ενα νάνο reef εδώ και 3 μήνες και παρά το τρέξιμο-μπλέξιμο δεν το έχω μετανιώσει και ούτε πρόκειται. Υπάρχουν δυστηχώς πολλοί μυθοι στην Ελλάδα για το θαλασσινό που σιγά σιγά θα πρέπει να καταριφθούν και να καταλάβει ο κόσμος οτι με λίγη υπομονή και αρκετή φροντίδα μπορεί να έχει ένα τέτοιο στολίδι στο σπίτι του.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-05, 18:55
Vasilis Ο χρήστης Vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΠΕΙΡΑΙΚΗ
Μηνύματα: 225
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Vasilis
Προεπιλογή ...

το θεμα ειναι να εχουμε το reef ενυδρειο ως HOBBY... αλλιως δεν γινεται δουλεια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04385 seconds with 12 queries