Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-14, 15:07
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή Στήσιμο 2ου ενυδρειου-απορία!!

Είμαι στα σκαριά να κάνω το 2ο ενυδρειου μου...για να πάρω μπολι έχω βάλει το εσωτερικό φίλτρα που θα χρησιμοποιηθεί για το 2ο ενυδρειου στο 1ο ενυδρειου(που τρέχει κάτι μήνες).
Πόσες μέρες να το αφήσω ώστε να δημιουργηθούν οι οργανισμοί για το βάλω μετά στο 2ο ώστε να στρωθεί το ενυδρειου;;;;
Επίσης όταν το φίλτρα είναι έτοιμο(με τη σωστή βιολογία) κ μπει στο 2ο ενυδρειο μετά από ποσες(περίπου)μέρες θα ένας έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια;;;(φυσικά θα γίνουν κ τα κατάλληλα τεστ απλά θέλω να υπολογισω περίπου το χρόνο)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-14, 15:56
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Αφησε το ενα μηνα να δουλεψει το φιλτρο στο παλιο ενυδρειο,κανε μετρησεις
και εαν ειναι ενταξει βαλε ψαρια(λιγα,λιγα οχι ολα μαζι).Το αλλο που μπορεις
να κανεις ειναι και ποιο γρηγορο παρε βιολογικο υλικο απο το παλιο φιλτρο
και βαλτο στο καινουριο φιλτρο(κοινως θα το μπολιασεις).
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-14, 16:00
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι στα σκαριά να κάνω το 2ο ενυδρειου μου...για να πάρω μπολι έχω βάλει το εσωτερικό φίλτρα που θα χρησιμοποιηθεί για το 2ο ενυδρειου στο 1ο ενυδρειου(που τρέχει κάτι μήνες).
Πόσες μέρες να το αφήσω ώστε να δημιουργηθούν οι οργανισμοί για το βάλω μετά στο 2ο ώστε να στρωθεί το ενυδρειου;;;;
Επίσης όταν το φίλτρα είναι έτοιμο(με τη σωστή βιολογία) κ μπει στο 2ο ενυδρειο μετά από ποσες(περίπου)μέρες θα ένας έτοιμο να φιλοξενήσει ψάρια;;;(φυσικά θα γίνουν κ τα κατάλληλα τεστ απλά θέλω να υπολογισω περίπου το χρόνο)
Το φίλτρο του 2ου ενυδρείου μετά από 15 ημέρες το λιγότερο θα αποκτήσει κάποια βιολογία, και συνήθως σε 1 μήνα έχει αποκτήσει τη βιολογία που του αναλογεί. Αλλά όση βιολογία εγκαθίσταται στο 2ο , τόση χάνει το 1ο, η βιολογία σε ένα ενυδρείο δεν εξαρτάται απόλυτα από τα πόσα φίλτρα έχεις, αλλά από πόσους ρύπους έχεις, δηλαδή από πόση αμμωνία που είναι τροφή για τη βιολογία, στη προκειμένη περίπτωση η βιολογία σου θα μοιραστεί στα 2 φίλτρα, και όταν βγάλεις το 2ο, το ενυδρείο θα μείνει με τη μισή βιολογία που θα υπάρχει στο 1ο. Είναι σαν να παίρνεις το μισό βιολογικό υλικό από το 1ο φίλτρο και να το βάλεις στο 2ο, και μετά να συμπληρώσεις με καινούριο βιολογικό το 1ο. Αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι ρίσκο για το 1ο ενυδρείο, γιατί θα επιβαρυνθεί και θα πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα για να επανέλθει. Θα σου πρότεινα να πάρεις μπόλι από το 1ο φίλτρο (όχι πάνω από το 1/3 του βιολογικού υλικού), να το βάλεις στο 2ο φίλτρο, και να βάλεις το 2ο φίλτρο στο 2ο ενυδρείο με αμμωνία ή τροφή για πλήρη στρώσιμο. Να υπολογίσεις χοντρικά πως στρώσιμο με μπόλι και αμμωνία θα χρειαστείς από 1 εβδομάδα και πάνω, και φυσικά μετά τα ψάρια θα μπαίνουν λίγα λίγα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-14, 16:50
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Λοιπόν το 1ο μου ενυδρειο είμαι 100 λίτρα κ έχει ένα εξωτερικό φίλτρα πολύ μεγαλύτερο για τα λίτρα του ενυδρειου(flouval 405)με αρκετές ποσότητες βιολογικού υλικού siporax.να βάλω βιολογικό στο εσωτερικό φίλτρα είναι λίγο δύσκολο καθώς είναι αρκετά μικρό για siporax...έχει δικό του βιολογικό υλικό.λετε να βγάλω ότι έχει κ να του βάλω μόνο το σφουγγάρι που έχει κ siporax από το πρώτο φίλτρα;;;
Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να βάλω το εσωτερικό φίλτρο στο 2ο ενυδρειο κ να βάλω μια καλτσα με siporax από το 1ο φίλτρο μέσα στο νερό του ενυδρειοι;;;τι λέτε παιδιά;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-14, 16:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν το 1ο μου ενυδρειο είμαι 100 λίτρα κ έχει ένα εξωτερικό φίλτρα πολύ μεγαλύτερο για τα λίτρα του ενυδρειου(flouval 405)με αρκετές ποσότητες βιολογικού υλικού siporax.να βάλω βιολογικό στο εσωτερικό φίλτρα είναι λίγο δύσκολο καθώς είναι αρκετά μικρό για siporax...έχει δικό του βιολογικό υλικό.λετε να βγάλω ότι έχει κ να του βάλω μόνο το σφουγγάρι που έχει κ siporax από το πρώτο φίλτρα;;;

Ναι , είναι καλύτερα έτσι, αλλά μετά θα βάλεις τα ψάρια λίγα λιγα, 1 στην αρχή, άλλο 1 την άλλη εβδομάδα , 2 τη μεθεπόμενη κοκ

Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι να βάλω το εσωτερικό φίλτρο στο 2ο ενυδρειο κ να βάλω μια καλτσα με siporax από το 1ο φίλτρο μέσα στο νερό του ενυδρειοι;;;τι λέτε παιδιά;;;;

Όχι, μη το κάνεις, δεν θα έχει αποτέλεσμα, θα πρέπει να υπάρχει ρόη ανάμεσα στο υλικο για να αναπτύξει βιολογία

Πόσα λίτρα θα είναι το 2ο και τι ψάρια σκέφτεσε να βάλεις ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-14, 19:08
leonidas87 Ο χρήστης leonidas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Οπότε θα βγάλω τη βιολογία από νέο φιλτρο κ θα βάλω λίγο από τη παλιά κ κατευθείαν στο νέο ενυδρειο...
Για τα ψάρια που μου είπες έτσι ο αλλιώς μόνο δυο θα βάλω...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-14, 20:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonidas87 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε θα βγάλω τη βιολογία από νέο φιλτρο κ θα βάλω λίγο από τη παλιά κ κατευθείαν στο νέο ενυδρειο...
Για τα ψάρια που μου είπες έτσι ο αλλιώς μόνο δυο θα βάλω...
Ενα ένα να τα βάλεις, επειδή η βιολογία που θα βάλεις δεν θα είναι ακόμα η απαιτούμενη
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο ενυδρειου ..τα φωτα σας gergioz Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 82 07-07-13 17:44
Απορία σχετικά με το στήσιμο του ενυδρείου GreGorY-7 Αρχάριοι γλυκού νερού 28 29-10-10 20:45
Aπορία για στήσιμο tanganyika! StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 5 03-01-10 19:50
Απορία για στήσιμο ενυδρείου StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 8 22-11-09 00:29
στήσιμο κοινωνικού ενυδρειου με μονομάχο frits Αρχάριοι γλυκού νερού 6 17-12-06 12:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04005 seconds with 13 queries