Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Λιμνών Ανατολικής Αφρικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-14, 17:49
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή το ενυδρειο μου (2)

Πληροφορίες

Διαστάσεις:
Όγκος:500 λιτρα
Κατηγορία:malawi haps
Φυτά:vallisneria
Ψάρια / ¶λλα είδη:syaenochromis ahli male-dimidiochromis compressiseps female-nimbochromis venustus female-nimbochromis livingstoni male-cyrtocara moori male-aristochromis crystli male-protomelas taeniolatus male-nyassachromis boadzulu male-aulonacara hybrid male-aulonacara rubescens και σε λιγες μερες champsochromis caeruleus-exochromis anagenys
Διακοσμητικά υλικά:ασβεστολιθικες πετρες
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:βαμενη πλατη μαυρη
Φωτισμός:4 t5 54 w.σε λειτουργεια οι 2(μια λευκη και 1 ακτινικη)
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες
Φιλτράρισμα:2 2217 με σφουγκαρι κατω και σιποραξ μεχρι επανω και στην εξοδο ενυδρειακο βαμβακι+1 2213 μονο σιποραξ και 2 εξτρα 2 κυκλοφορητες παροχης 3000λιτρα..
Θερμοστάτης: eheim 300w
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:8.4
Γενική σκληρότητα (GH):10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού:καθε κυριακη 40%
Θερμοκρασία:25
¶λλες πληροφορίες:κανενα ψαρι δεν εχει ζευγαρι η χαρεμι λογο διαστασεων ενυδρειου(ειναι λιγο μικρο)γιατι υπαρχει η σκεψη για αλλαγη ενυδρειου diy διαστασεων 1.80x60x70
Φωτογραφία:


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-01-14, 19:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Εντυπωσιακά είδη!
Διαφωνώ με ενυδρεία τύπου "χρωματολόγιο" με μοναχικά ψάρια που είναι της μοδός στην Αμερική αλλά κυρίως σαν "all male". Στο δικό σου τα δύο Nimbochromis θα υβριδίσουν.
Κάποια γίνονται γύρω στα 50εκ και δεν θα βολεύονται ούτε στο 700άρι.
Κατά τ' άλλα, είσαι άψογος από άποψη διάκοσμου/παραμέτρων/εξοπλισμού/ρουτίνας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-14, 20:04
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

εμενα μαρεσε γενικα .το σωστοτερο ειναι να ειχες χαρεμια ,αλλα δυστυχως επειδη τα θηλυκα ειναι αχρωμα οι περισοτεροι το κανουν all male.
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-14, 20:06
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

λες να υβριδισουν ε??ελπιζω να μην επιτρεψει τετοιο πραγμα η βενουστους!!ειναι λιγο δυνατη και ο αλλος κραταει τις αποστασεις του!!
οσο για το επομενο ενυδρειο δεν μπορω να παω παραπανω απο 1.90 μηκος..πλατος και υψος εχω απεριοριστο αλλα βασικα το μηκος ειναι το προβλημα απο οτι βλεπω..

και ερωτηση τωρα..τα φιλτρα ειναι αρκετα?αν οχι πως να σημπληρωσω?παντως δεν εχω παρατηρησει καποια αυξηση στις μετρησεις παρολο που ταιζω με βαρυ χερι και που μεγαλη ποικιλια..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-14, 20:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Βάλε μια καλή φωτο από το livingstoni (θα υβριδίσουν αργά ή γρήγορα).
Για φίλτρα μη με ρωτάς, είμαι υπερβολικός
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-14, 21:56
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε μια καλή φωτο από το livingstoni (θα υβριδίσουν αργά ή γρήγορα).
Για φίλτρα μη με ρωτάς, είμαι υπερβολικός
κι εγω υπερβολικος ειμαι γι αυτο ρωταω

καλη φωτο αν με αφησει να τον βγαλω θα προσπαθησω..χαλασε και η ρημαδα η φωτογραφικη γαμωτο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-01-14, 22:07
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Από επιθετικότητες πως τα πας;

Οι αυλονοκάρες και το protomelas είναι πολύ καλά παιδιά για τα υπόλοιπα.

Ο υβριδισμός δεν είναι το πρώτο που πρέπει να δεις.

Ανάλογα τα μεγέθη των ψαριών που έχεις αν είναι να κάνεις κάτι πρέπει να γίνει γρήγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-01-14, 22:10
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Από επιθετικότητες πως τα πας;

Οι αυλονοκάρες και το protomelas είναι πολύ καλά παιδιά για τα υπόλοιπα.

Ο υβριδισμός δεν είναι το πρώτο που πρέπει να δεις.

Ανάλογα τα μεγέθη των ψαριών που έχεις αν είναι να κάνεις κάτι πρέπει να γίνει γρήγορα.
προς μεγαλη μου εκπληξη τα πιο κακα παιδια ειναι το προτομελας και το ενα αυλονακαρα.σε γενικες γραμμες παντως τα πραγματα ειναι πολυ ηρεμα απο τσακωμους..το μονο ψαρι που εμφανιζει κυριαρχια ορισμενες στιγμες ειναι το ahli!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-14, 00:17
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Πολύ ωραία ψάρια.
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες σε όλα!!!
Καλύτερα να ψάχνεσαι άμεσα για μεγαλύτερο ώστε να είναι και αυτά πιο άνετα, αλλά και να μπορέσεις να φτιάξεις τα χαρέμια. Φυσικά στο νέο(ακόμα και με αυτές τις διαστάσεις) δεν θα μπορέσεις να κρατήσεις τόσα πολλά είδη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-01-14, 02:11
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το σιγουρο ειναι οτι θα φυγουν τα αυλονακαρα..τα υπολοιπα δεν μπορω να τα διωξω.ειναι ενα ονειρο που θα γινει πργματικοτητα ακομα κιαν χρειαστει να μετατρεψω το σπιτι σε λιμνη!!!το προβλημα του χωρου θα λυθει συντομα μιας και θα μετακομισω μονιμα σε μονοκατοικια αρα μαλλον δε με συμφερει τωρα να φτιαξω αλλο εκει που ειμαι..

σιγουρα στη μονοκατοικια επειδη θα γινει ανακαινιση θα διμιουργηθουν οι προδιαγραφες για κατι ανταξιο ψαριων που σε ορισμενες περιπτωσεις φτανουν και το μισο μετρο!!πχ champsochromis caeruleus
δε βλεπω την ωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-01-14, 12:11
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
το σιγουρο ειναι οτι θα φυγουν τα αυλονακαρα..τα υπολοιπα δεν μπορω να τα διωξω.ειναι ενα ονειρο που θα γινει πργματικοτητα ακομα κιαν χρειαστει να μετατρεψω το σπιτι σε λιμνη!!!το προβλημα του χωρου θα λυθει συντομα μιας και θα μετακομισω μονιμα σε μονοκατοικια αρα μαλλον δε με συμφερει τωρα να φτιαξω αλλο εκει που ειμαι..

σιγουρα στη μονοκατοικια επειδη θα γινει ανακαινιση θα διμιουργηθουν οι προδιαγραφες για κατι ανταξιο ψαριων που σε ορισμενες περιπτωσεις φτανουν και το μισο μετρο!!πχ champsochromis caeruleus
δε βλεπω την ωρα!!
Πές μας τέτοιαααα!!!!!!
Ανυπομονούμε να το δούμε!!!
Τι σκέφτεσαι στο περίπου απο διαστάσεις? και σε πόσο καιρό περίπου σκέφτεσαι να το υλοποιήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-01-14, 12:36
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

διαστασεις δεν εχω σκεφτει για το αλλο σπιτι.για αυτο που μενω τωρα το περισσοτερο που χωραει ειναι 1.90..
στο αλλο αν ολα πανε καλα θα ηθελα να κανω ξυλινο..μου αρεσουν αρκετα.εκει χωρος υπαρχει.πιθανον ενα ολοκληρο δωματιο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-01-14, 12:46
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Αν είναι να φτιάξεις τώρα το 190(που δεν είναι και άσχημο) και στο νέο να μπορείς να φτιάξεις ακόμα πιο μεγάλο, τότε φτιάχνεις κατευθείαν στο καινούριο και είσαι τζετ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-01-14, 12:59
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι να φτιάξεις τώρα το 190(που δεν είναι και άσχημο) και στο νέο να μπορείς να φτιάξεις ακόμα πιο μεγάλο, τότε φτιάχνεις κατευθείαν στο καινούριο και είσαι τζετ.
ναι ετσι σκεφτομουν κι εγω αλλα στο αλλο δεν ξερω αν θα παω συντομα.εντωμεταξυ τα ψαρακια μεγαλωνουν..αρα ισως τιαξω ενα 800αρι εδω και βλεπουμε.
αληθεια το πατωμα αντεχει τοσο βαρος?το εχω διπλα σε κολωνα..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-01-14, 13:01
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ετσι σκεφτομουν κι εγω αλλα στο αλλο δεν ξερω αν θα παω συντομα.εντωμεταξυ τα ψαρακια μεγαλωνουν..αρα ισως τιαξω ενα 800αρι εδω και βλεπουμε.
αληθεια το πατωμα αντεχει τοσο βαρος?το εχω διπλα σε κολωνα..
Μια χαρά αντέχει.
Ωραίες διαστάσεις είναι:
190 χ 80(πλάτος) χ 70 ύψος.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-01-14, 13:10
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ωραια.βασικα υψος και πλατος εχω απεριοριστο..δηλαδη αν γινεται και 80 υψος δεν με πειραζει..απλα φοβαμαι οτι στο 1.90 μηκος οταν τα ψαρια θα ειναι τελικο μεγεθος δεν θα μπορουν να κολυμπησουν τοσο ελευθερα..ασε που δε θα μπορω να κανω χαρεμια..παντως το σιγουρο ειναι οτι δε θα κατσω με σταυρωμενα χερια.για τα αγαπημενα μου ψαρια θα κανω τα παντα.









Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-01-14, 13:36
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Ωραιος,αν και προτιμω και γω τα χαρεμια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-01-14, 16:14
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Μου αρέσει πολύ το ότι αγαπάς τα ψάρια σου και κάνεις το καλύτερο για αυτά, και έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι μας!
Αν μπορέσεις να φτιάξεις ακόμα μεγαλύτερο στο νέο σπίτι τότε κάνε κατευθείαν το μεγαλύτερο. Πιστεύεις θα κάνεις πάνω απο 6μηνο να πάς?

80 ύψος ναι μπορείς να το κάνεις. Παραπάνω θα σε δυσκολέψει...
Και πλάτος περισσότερο να δώσεις ακόμα καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-01-14, 16:33
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

σιγουρα.μιλαω για πανω απο χρονο δυστυχως..αλλιως θα βολευτουν εδω σε οσο μεγαλυτερο καταφερω..αν τα καταφερω γιατι θα ειναι η πρωτη φορα που θα φτιαξω ενυδρειο..σκεφτομαι να κανω πρωτα ενα μικρο ξυλινο και μετα το μεγαλο..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-01-14, 17:17
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα.μιλαω για πανω απο χρονο δυστυχως..αλλιως θα βολευτουν εδω σε οσο μεγαλυτερο καταφερω..αν τα καταφερω γιατι θα ειναι η πρωτη φορα που θα φτιαξω ενυδρειο..σκεφτομαι να κανω πρωτα ενα μικρο ξυλινο και μετα το μεγαλο..
Ok. Ελπίζω να σου πετύχει!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-01-14, 22:48
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

η αποφαση τελικα ειναι να φτιαξω ενα ξυλινο.καλο θα ηταν φυσικα να μην ξεφυγω πολυ οικονομικα..δλδ υπολογιζω να πουλησω αυτο που εχω τωρα καποια λευτα και καπου εκει τριγυρω να κυμανθει το καινουριο.

το θεμα ειναι αν θα βρεθει κανεις να παρει αυτο που εχω γιατι ειναι δυσκολες οι εποχες για να αγορασει καποιος 1.5 μετρο ενυδρειο.

στο θεμα μου θα ηθελα να ακουσω αποψεις..
1.η βαση θα γινει με κιλοδοκο.40mm ειναι καλα η να παω σε 60αρα?
2.για τα υλικα θα κοιταξω εδω απο αλλα παιδια πως το εφτιαξαν.
3.να φανταστω οτι το ξυλο πρεπει να εχει καποια πατουρα για να πατησει το τζαμι?
4.το μηκος τελικα λεω να γινει 1.80 για να εχω προσβαση αριστερα-δεξια σε περιπτωση που θελω να βαλω χερι..
5.τι υψος και πλατος ειναι το καλυτερο για την ασφαλεια του ενυδρειου?φυσικα θα μπουν και ξυλινες κοντρες..
6.τζαμι 12αρι??

σας κουρασα??αυτο δεν ειναι τιποτα ακομα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-01-14, 22:55
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: ¶ρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
η αποφαση τελικα ειναι να φτιαξω ενα ξυλινο.καλο θα ηταν φυσικα να μην ξεφυγω πολυ οικονομικα..δλδ υπολογιζω να πουλησω αυτο που εχω τωρα καποια λευτα και καπου εκει τριγυρω να κυμανθει το καινουριο.

το θεμα ειναι αν θα βρεθει κανεις να παρει αυτο που εχω γιατι ειναι δυσκολες οι εποχες για να αγορασει καποιος 1.5 μετρο ενυδρειο.

στο θεμα μου θα ηθελα να ακουσω αποψεις..
1.η βαση θα γινει με κιλοδοκο.40mm ειναι καλα η να παω σε 60αρα? Με τις κατασκευές αυτές δεν το κατέχω. Θα σου πει κάποιος που γνωρίζει.
2.για τα υλικα θα κοιταξω εδω απο αλλα παιδια πως το εφτιαξαν.
3.να φανταστω οτι το ξυλο πρεπει να εχει καποια πατουρα για να πατησει το τζαμι? Aν το κάνεις ξύλινο δεν ξέρω να σου πω.
4.το μηκος τελικα λεω να γινει 1.80 για να εχω προσβαση αριστερα-δεξια σε περιπτωση που θελω να βαλω χερι.. ΟΚ.
5.τι υψος και πλατος ειναι το καλυτερο για την ασφαλεια του ενυδρειου? Όσο θές. Μην υπερβείς μόνο το 80 ύψος.φυσικα θα μπουν και ξυλινες κοντρες.. Γιατί όχι γυάλινες? Δεν μπαίνουν γυάλινες στα ξύλινα? Αν βάλλεις ξύλινες πως θα τις κολλήσεις στο τζάμι? Οι ειδικοί πάνω σε αυτές τις κατασκευές θα μας πουν.
6.τζαμι 12αρι?? Ανάλογα το ύψος. Aν το κάνεις 180χ80χ80 θα το κάνεις με 15ρι τζάμι και κόντρες πάνω κάτω. Αν το κάνεις 180χ80χ70 μπορείς και με 12-13 και κόντρες πάνω κάτω.

σας κουρασα??αυτο δεν ειναι τιποτα ακομα
....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-01-14, 23:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
η αποφαση τελικα ειναι να φτιαξω ενα ξυλινο.καλο θα ηταν φυσικα να μην ξεφυγω πολυ οικονομικα..δλδ υπολογιζω να πουλησω αυτο που εχω τωρα καποια λευτα και καπου εκει τριγυρω να κυμανθει το καινουριο.

το θεμα ειναι αν θα βρεθει κανεις να παρει αυτο που εχω γιατι ειναι δυσκολες οι εποχες για να αγορασει καποιος 1.5 μετρο ενυδρειο.

στο θεμα μου θα ηθελα να ακουσω αποψεις..
1.η βαση θα γινει με κιλοδοκο.40mm ειναι καλα η να παω σε 60αρα?
2.για τα υλικα θα κοιταξω εδω απο αλλα παιδια πως το εφτιαξαν.
3.να φανταστω οτι το ξυλο πρεπει να εχει καποια πατουρα για να πατησει το τζαμι?
4.το μηκος τελικα λεω να γινει 1.80 για να εχω προσβαση αριστερα-δεξια σε περιπτωση που θελω να βαλω χερι..
5.τι υψος και πλατος ειναι το καλυτερο για την ασφαλεια του ενυδρειου?φυσικα θα μπουν και ξυλινες κοντρες..
6.τζαμι 12αρι??

σας κουρασα??αυτο δεν ειναι τιποτα ακομα
Εχεις σκεφθεί τι ξύλο θα χρησιμοποιείσεις και πως θα το μονώσεις ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-01-14, 23:24
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ακομα δεν εχω σκευτει τιποτα.τωρα πηρα την αποφαση ετσι κι αλλιως.
γι αυτο ειναι τα φορουμ.η βοηθεια που προσφερουν ειναι απιστευτη!!
μονωτικα υλικα υπαρχουν πολλα αρα εχω πολυ ψαξιμο και διαβασμα μπροστα μου..

το θεμα ειναι να γινει σιγα σιγα και σωστα για να μην υπαρξουν προβληματα και αρχισουμε και κολυμπαμε εδω μεσα.γι αυτο θα ξεκινησω απο αυριο τα σχεδια της βασης που εχω γνωσεις να τη φτιαξω πιο γρηγορα και μετα θα βγω για ψαξιμο ξυλων και υλικων..

καθε βοηθεια σε προτασεις ευπροσδεκτη περα απο το διαβασμα που ριχνω γιατι ειμαι ασχετος απο ξυλο και μονωση
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-01-14, 23:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
ακομα δεν εχω σκευτει τιποτα.τωρα πηρα την αποφαση ετσι κι αλλιως.
γι αυτο ειναι τα φορουμ.η βοηθεια που προσφερουν ειναι απιστευτη!!
μονωτικα υλικα υπαρχουν πολλα αρα εχω πολυ ψαξιμο και διαβασμα μπροστα μου..

το θεμα ειναι να γινει σιγα σιγα και σωστα για να μην υπαρξουν προβληματα και αρχισουμε και κολυμπαμε εδω μεσα.γι αυτο θα ξεκινησω απο αυριο τα σχεδια της βασης που εχω γνωσεις να τη φτιαξω πιο γρηγορα και μετα θα βγω για ψαξιμο ξυλων και υλικων..

καθε βοηθεια σε προτασεις ευπροσδεκτη περα απο το διαβασμα που ριχνω γιατι ειμαι ασχετος απο ξυλο και μονωση
Επειδή το ψάχνω και εγω για ξύλινο, και με αυτά που έχω διαβάσει για τις μονώσεις δεν με έχουν πείσει ακόμα 100%. Το μόνο που με έχει εντυπωσιάσει είναι μια λύση με πάγκο κουζίνας, αλλά αν το θες 80 πόντους ύψος δεν θα σου κάνει γιατι οι πάγκοι κουζίνας από όσο ξέρω είναι 60 πόντους, αυτό θα σε δυσκολέψει. Εχουν με 4 μέτρα μήκος και κάνουν μόνο 120-130 Ευρώ.
Δες εδώ να πάρεις ιδέες, θεωρώ πως είναι καταπληκτική δουλειά αλλά δεν έχουμε νέα πως είναι τώρα μετά από 3 χρόνια, γιατί αυτό είναι σημαντικό, να ξέρουμε πως αντέχει στο χρόνο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F0%E1%E3%EA%EF
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-02-14, 22:41
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

στην παρεα του μικρου μου ενυδρειου προστεθηκαν τα εκπληκτικα champsochromis+exochromis χαρη στον Σταυρο(αβυσσο) τον οποιο ευχαριστω πολυ και για τα ψαρια και για τις συμβουλες του!!φυσικα τωρα ενα ικανων διαστασεων ενυδρειο ειναι απαραιτητο

συντομα προβλημα χωρου δεν θα υπαρχει ευτυχως αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει αν συμφερει ξυλινο η γυαλινο στην αντοχη του χρονου,στο κοστος κλπ..παντως οπως και να εχει εγω θα κανω αυτο που πρεπει για να τελειωνω μια και καλη..πιο πιθανο ειναι να δωσω μηκος αφου θελω να καλυψω ολο τον τοιχο και να μη φοβαμαι την πιεση του μεγαλου υψους που ετσι κι αλλιως ειναι λιγο αχρηστο σε αυτα τα ψαρια..

θα προτιμησω λοιπον να ξεπερασω τα 3 μετρα μετρα μηκος και να παραμεινω σε 60-65 υψος και 60-70 πλατος..ειναι εφικτο κατι τετοιο σαν κατασκευη??εχει καποια τρελη διαφορα σε κοστος απο ενα που εχει τα λιτρα σε λιγοτερο μηκος??

τελος ελπιζω οτι σε ενα 3μετρο μπορω να καταφερω καποια χαρεμια και να δωσω την ευκαιρια στα ψαρια να ζησουν οπως τους αρμοζει..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-02-14, 08:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Καλώς τα δέχτηκες!
3μετρο αφού έχεις χώρο και όπως τα λες κατά σειρά σημασίας είναι μήκος-πλάτος-ύψος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-03-14, 17:19
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ρε παιδια ριχτε καμια γνωμη..πριν απο καποιο καιρο εβαλα στο ενυδρειο 2 ψαρια(champsochromis+exochromis)..επειδη λοιπον ηταν αρκετα μικρα χωρισα το ενυδρειο με ενα πλεγμα για να τα γλυτωσω απο βεβαιο φαγωμα απο τα μεγαλυτερα(ηταν μονο 4εκ)..τωρα λοιπον αποφασισα να τα απελευθερωσω γιατι δεν ηθελα να κοβω τα ηδη λιγα λιτρα απο τα μεγαλα..

το θεμα τωρα ειναι οτι ενω κανεις δεν τα πειραζει-ουτε καν πλησιαζει κανενας κοντα,αυτα φοβονται να βγουν απο τις πετρες να φανε..ετσι κρυβονται τις περισσοτερες ωρες πισω απο καποια πετρα και δεν βγαινουν οταν ριχνω φαι..

η λυση λοιπον να ξαναχωρισω το ενυδρειο ειναι μονοδρομος???

αυτη τη στιγμη ειναι 2 μερες νηστικα..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-03-14, 22:45
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Ένα από τα θέματα που έχεις όταν υπάρχουν ψάρια θηρευτές σε τελικό μέγεθος ή κοντά σε αυτό είναι το πως θα δεχθούν νέα ψάρια.

Το ποιο απλό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να στήσεις ένα ενυδρείο με μέγεθος 1 μ + για να δώσεις ευκαιρία στα ψάρια να την γλυτώσουν.

Το ίδιο θα συμβεί όταν πας να κάνεις και χαρέμια.
Θα πρέπει να μεγαλώνεις τα ψάρια σε μέγεθος που θα έχει ελπίδες να τη βγάλει καθαρή.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-04-14, 17:12
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα από τα θέματα που έχεις όταν υπάρχουν ψάρια θηρευτές σε τελικό μέγεθος ή κοντά σε αυτό είναι το πως θα δεχθούν νέα ψάρια.

Το ποιο απλό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να στήσεις ένα ενυδρείο με μέγεθος 1 μ + για να δώσεις ευκαιρία στα ψάρια να την γλυτώσουν.

Το ίδιο θα συμβεί όταν πας να κάνεις και χαρέμια.
Θα πρέπει να μεγαλώνεις τα ψάρια σε μέγεθος που θα έχει ελπίδες να τη βγάλει καθαρή.
συμφωνω σε ολα..μονο που το θεμα μου ειναι οτι δεν τα εχει πλησιασει κανενα μεγαλο..απο μονα τους εχουν την ταση να προστατεψουν τους εαυτους τους..

παντως τωρα που γυρισα και τα ταισα,ο ενας βγηκε και εφαγε κανονικα και ο αλλος εφαγε λιγο στα μουλωχτα..αρα αρχισαν να συνηθιζουν..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09265 seconds with 12 queries