Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-12-04, 03:45
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή Απορία για όξινο νερό

Σύμφωνα με τα όσα λέγονται, παράδειγμα : http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm

υπολογίζουμε το διοξείδιο του άνθρακα με βάση την ΚΗ και το pH.

Επίσης, για λόγους σταθερότητας του pH, υποτίθεται οτι η ΚΗ δεν πρέπει να πέφτει κάτω από 3-4 dH.

Ομως, αν θέλουμε το ενυδρείο να έχει πχ pΗ=6,4 τότε θα πρέπει η ΚΗ να είναι (σύμφωνα με τον πίνακα που υπάρχει στη σελίδα του Chuck) το πολύ 2, ωστε το CO2 να μην είναι "harmful to your fish"...

Αν εγώ πχ που έχω δίσκους θέλω για τον χ η ψ λόγο pH=6 ... τότε (πάλι με βάση με τον ίδιο πίνακα) η ΚΗ θα πρέπει να είναι κάτω από 1 ...

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει "τί χάνω" σκεπτόμενος οτι αν θέλω σταθερότητα στο pH θα πρέπει να "κρατάω" την ΚΗ ας πούμε στο 3 (και όχι στο 4 που είναι ακόμα "χειρότερα" τα πράγματα...) και δεν θα πρέπει να "πέσει" το pH κάτω από περίπου 6,5 ?
-Γιατί προφανώς κάποιοι έχουν ενυδρεία με pH 6 η ακόμα πιο όξινο και δεν νομίζω οτι έχουν ΚΗ λιγότερο από 1... ωστε το CO2 να είναι "harmful to your fish"... ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-12-04, 04:23
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Απορία για όξινο νερό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Ομως, αν θέλουμε το ενυδρείο να έχει πχ pΗ=6,4
Ανάποδα το ξεκίνησες
Να μην θέλεις το pH
Να θέλεις το KH
Η συνέχεια αύριο........
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-12-04, 05:12
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή Re: Απορία για όξινο νερό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Ομως, αν θέλουμε το ενυδρείο να έχει πχ pΗ=6,4
Ανάποδα το ξεκίνησες
Να μην θέλεις το pH
Να θέλεις το KH
Η συνέχεια αύριο........
Χμμμ... καλά, ας πούμε οτι θέλω το ΚΗ να είναι σταθερό στο 4.
Τότε, θα πρέπει το pH να είναι από 6,8 και "πάνω" (μέχρι 7 αν έχω φυτά... παραπάνω από 7 αν δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει το διοξείδιο).

Αν όμως δεν μου κάνει αυτή η περίπτωση... και θέλω πιο όξινο νερό ?

Ας πούμε οτι θέλω ΚΗ=3.
Τότε, θα πρέπει το pH να είναι από 6,6 και "πάνω" (κλπ κλπ τα σχετικά με τα φυτά).

Αν όμως δεν μου κάνει ούτε αυτή η περίπτωση ?
Αναγκαστικά δεν πρέπει να "χαμηλώσω κι άλλο τις απαιτήσεις μου" όσον αφορά την ΚΗ, ωστε το νερό να γίνει τόσο όξινο όσο "θέλω"?

Ακόμα κι αν πούμε "οκ, θα έχω ΚΗ σταθερή στο 1", τότε το pH θα πρέπει να είναι πάνω από 6,2.

Αν όμως "μου τη βαρέσει" και θέλω σταθερότητα στην ΚΗ αλλά και pH κάτω από 6 τί γίνεται ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-12-04, 09:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Για να τα πιάσουμε τα πράγματα με την σειρά έχουμε και λέμε:
Ο πίνακας ΚΗ-PH δίνει την σχέση που έχουν οι δυο αυτες παράμετροι με μόνη μεταβλητή το διοξείδιο. Ολές δηλαδή οι άλλες παραμέτοι που μπορούν να κάνουν όξινο το νερό σου θεωρούνται σταθερές. Με βάση λοιπόν τον πίνακα μπορείς κάνοντας χρήση του Co2 να πετύχεις μια μινιμουμ τιμή του PH για δεδομένο KH. Δεν μπορείς να πας παρακάτω.
Για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει να κάνεις χρήση άλλων "οξέων" (π.χ. τύρφη, PH down etc) τα οποία θα ρίξουν επιπλέον το PH χωρίς να παρεβαίνουν με την ανθρακική σκληρότητα.

P.S. Μην "σπάς" το PH του ενυδρείου σου. Αν θές να κανεις καλύτερο νερο για τους δίσκους σου τότε καλύτερα μαλάκωσε το.ΙΜΟ
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-12-04, 10:11
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Απο το link που αναφέρεσαι:
Myth: A Low KH results in a larger pH swing when adding CO2.

Αν έχεις ΚΗ 2 και θέλεις ποιό χαμηλό ph μπορείς να βάλεις buffers, όμως δεν θα δουλεύει αυτός ο πίνακας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-12-04, 10:27
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Αν έχεις ΚΗ 2 και θέλεις ποιό χαμηλό ph μπορείς να βάλεις buffers, όμως δεν θα δουλεύει αυτός ο πίνακας.
Με κάλυψαν οι προηγούμενοι
Οπότε καταλαβαίνεις Κώστα οτι αυτός ο πίνακας ισχύει μόνον για το CO2
Μπορείς να κάνεις οτι συνδιασμό θέλεις με την χρήση buffers όπως πολύ σωστά είπε ο Γιώργος και συμπληρώνω και την χρήση τύρφης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-12-04, 20:18
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Και αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
P.S. Μην "σπάς" το PH του ενυδρείου σου. Αν θές να κανεις καλύτερο νερο για τους δίσκους σου τότε καλύτερα μαλάκωσε το.ΙΜΟ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-04, 21:54
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Γιάννηδες και Γιώργο, ευχαριστώ... νομίζω οτι τώρα "το 'πιασα".

Εχουμε και λέμε :
Ο εν λόγω πίνακας και ο τρόπος υπολογισμού στον οποίο βασίζεται, ισχύει στην περίπτωση που δεν υπάρχει "κάτι" (φωσφορικά ας πούμε ?) που να επηρεάζει το pH. Σε αυτήν την περίπτωση, μπορώ να υπολογίσω το διοξείδιο με βάση ΚΗ και pH.

Αν όμως χρησιμοποιώ τύρφη ας πούμε - η οτιδήποτε άλλο που επηρεάζει το pH -, ο πίνακας αυτός είναι ουσιαστικά άχρηστος. (Και εδώ γεννάται το ερώτημα : Με ποιον τρόπο τότε μετράμε/υπολογίζουμε το CO2 ?)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
P.S. Μην "σπάς" το PH του ενυδρείου σου. Αν θές να κανεις καλύτερο νερο για τους δίσκους σου τότε καλύτερα μαλάκωσε το.ΙΜΟ
Αυτή την στιγμή έχω pH=6,7-6,8 KH=5 GH=6. Στο ορατό μέλλον δεν έχω σκοπό να κάνω καμμία αλλαγή - εκτός ίσως από το χαμήλωμα της σκληρότητας κατά έναν βαθμό. Η ερώτηση αποσκοπούσε κατ' αρχήν να καταλάβω σωστά "τί παίζεται" με pH/ΚH/CO2 και κατ' επέκταση αν κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον αρχίσουν να γεννοβολλάνε οι δίσκοι να μη "με βρουν εντελώς απροετοίμαστο".

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
...μπορείς να βάλεις buffers...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
...και συμπληρώνω και την χρήση τύρφης
Για κάποιον δύσκολα εξηγήσιμο λόγο, δεν μπορώ να εμπιστευτώ τα χημικά ζουμιά. Ισως κάνω λάθος, αλλά προσπαθώ όσο το δυνατόν να τα αποφεύγω... Για τον ίδιο δύσκολα εξηγήσιμο λόγο, χρησιμοποιώ εδώ και καιρό τύρφη. Ισως η "καφετίλα" της τύρφης να μην είναι και τόσο "ευχάριστη οπτικά"... αλλά τα ψάρια δείχνουν να την απολαμβάνουν.

Thanks again
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-04, 22:56
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
....Αν όμως χρησιμοποιώ τύρφη ας πούμε - η οτιδήποτε άλλο που επηρεάζει το pH -, ο πίνακας αυτός είναι ουσιαστικά άχρηστος. (Και εδώ γεννάται το ερώτημα : Με ποιον τρόπο τότε μετράμε/υπολογίζουμε το CO2 ?)....
Πρωτα κανονιζεις το νερο που θελεις χωρις τυρφη και ριχνεις διοξειδιο. Σταθεροποιεις την παροχη διοξειδιου στα επιπεδα που θελεις (μετρησεις) και μετα βαζεις την τυρφη στα επιπεδα που θελεις να μαλακωσεις το νερο(μετρησεις). Με δεδομενο οτι εχεις καταληξει στην παροχη του διοξειδιου που θελεις, τοτε οταν βλεπεις οτι αλλαζουν τα νουμερα ειναι ωρα να αλλαξεις την τυρφη.Αν βλεπεις οτι η σκληροτητα ειναι σταθερη και 'παιζει' το ph τοτε δεν εχεις σταθερη παροχη (διαχυση) διοξειδιου (σε ενα πυκνοφυτεμενο ενυδρειο θα σου κανει ενα φυσιολογικο 'παιξιμο' το ph, μεταξυ πρωινης και βραδυνης μετρησης). Αν παιζει η σκληροτητα τοτε ειναι καιρος να αλλαξουμε τυρφη.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04894 seconds with 12 queries